1. Атырау облысы. Қызылқоға ауданы
Жасқайрат селосы. Ш.Т.Еркінов
атындағы орта мектебінің технология
пәні мұғалімі Қожағали Жеңісбек
9- сынып.Технологияұлдар
Сабақтың тақырыбы: Мамандық таңдау
2. Сабақтың тақырыбы: Мамандық таңдау
Сабақтың мақсаты: Өткен сабақтарды қайталау арқылы оқушыларға
мамандық таңдауда дұрыс бағыт –бағдар беру және
сабақты сайыс түрінде өткізу.
Білімділік мақсаты: Өткен сабақты қайталау арқылы оқушыларға мамандық
түрлерімен таныстыру
Дамытушылық мақсаты: сайыс сабақ болғандықтан оқушыларға бірнеше
сұрақтар қою арқылы мамандыққа баулу және
өнерге қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын
молайту.
Тәрбиелік мақсаты: Болашақ маман иелерін дұрыс таңдай білуге тәрбиелеу
Көрнекілігі: Слайдтар.Плакаттар
Пәнаралық байланыс: Математика, Тарих, Өнер, Әдебиет
Сабақтың әдісі: Баяндау, сұрақ-жауап, сайыс өткізу,слайд көрсету.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Пайдаланған әдебиеттер: Технология 9-сынып 2005 ІІІ бөлім §20
Мектептегі технология § 6 2010
Сабақтың жүру барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
ә) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру
Сыныпты екі топқа бөлу
9а-сыныбы 9ә -сыныбы
«Болашақ» тобы «Жас маман» тобы
2.Үй тапсырмасын тексеру
Өткен тарауды қайталау
1.Ауыл шаруашылығы аграрлық өндіріс технология
2. Сәндік –қолданбалы өнер элементтері арқылы бұйымдарды көркемдеп
өңдеу.
Екі топқа кезек-кезек 10-сұрақ қойылады.
І топқа «Болашақ»
1.Өндірістік операция түрлерін ата?
2. Дәнді дақылдардың аудандастырылған сорттарын ата?
3.ОВП-20 маркалы машина қандай қызмет атқарады?
4. ТЛН-1,5 маркалы зығыр жұлғыштың құрылысын ата?
5.Жиналған астықты өңдеуге қойылатын агротехникалық талаптар?
6.Кебежені не үшін қолданамыз?
7. Сандық қандай үй жиһазы, түрлерін ата?
8.Қобыз қандай аспап?
9.Материалға белгі түсіру дегеніміз не?
10.Қазақ шеберлері үй жиһаздарын немен қаптаған?
ІІ топқа «Жас маман»
1. Ауыл шаруашылығы машиналары қолдану түрлеріне қарай қалай бөлінеді?
2. Шағын трактор деп нені айтады?
3. 3. Дәнді дақылдарды жинау, кезінде комбайын жүрісі қандай әдістер
қолданады?
4. Суарудың әдістерін ата?
5. Ауыл шаруашылығы агрегаттарын басқаруға рұқсат етілген адамдарға
қойылатын талаптар?
6. Күбі қандай бұйым?
7. Домбыра қандай аспап, неден жасайды?
8. Шертер неше бөліктен тұрады?
9. Босату дегеніміз не?
10. Жасыту дегеніміз не?
3.Жаңа сабақ
Жоспар:
а) мамандық таңдау-қиын міндет
ә) мамандықтарды саралау
Мұғалім
Адам өз өмірінің негізгі бөлігін кәсіптік қызметпен айналысуға
жұмсайды. Адамның тағдыры оның қандай мамандықты таңдағанына тікелей
байланысты болады.
Мамандық таңдау-қиын міндет. Мамандық таңдаған кезде қателіктер
өзіңді толық білмеуден, өзіңнің қабілетіңді-қарымыңды, денсаулығыңды,
өзіңнің мүмкіндіктеріңді мамандықтың талаптарымен ұстастырғың
келмегендіктен туындап жатады.
Технология пәні мамандық таңдау үшін көптеген мүмкіндіктер береді.
Олар: ауылшаруашылығы өндірісі бойынша, киім тігу, тамақ әзірлеу, металл
өңдеу, ағаш өңдеу т.б. Сондай-ақ мамандық таңдауға көп көмегі тиетін
үйірмелер,факультатив сабақтар, оқу - өндірістік комбинаттар жұмыс істейді.
Мамандық таңдау кезінде жіберілетін көп қателіктердің бірі-сол мамандық
жөнінде толық мәлімет болмауы. Соңғы жылдары көптеген дәстүрлі
мамандықтар ұдайы жетіліп, жаңа атауларға ие болып жатыр.
Мамандықты дұрыс таңдамаудың тағы бір себебі мамандықты сүйікті
пәнмен шатастыру болып табылады. Мектеп пәніне деген сүйіспеншіліктен
мүмкіндікті дұрыс бағаламау келіп шығады да, ол мамандықты таңдауда
қателіктерге ұрындырады.
Мамандықты саралау
Мамандық типтері
Мамандық бөлімдері
Мамандық сыныптары
Мамандық топтары
4. Тұрмыстық мамандар, бухгалтер,
экономист, сызбашы, мұғалім
Әдеттен тыс
жағдайда жер
астында, су
түбінде, ауада
жұмыс жасайтын
мамандар
Ашық аспанда, өте
құбылмалы
температурадағы
жағдай
Адамдардың денсаулығына, өмірі
үшін аса маңызды ерекше моральдық
жауапкершілік жағдайдағы еңбек
Мамандық топтары
Мамандық кластары
Гиостикалықмама
ндықта
(бақылаушы,
нормалаушы,
тексеруші, әдеби
сыншы)
Түрлендіру
мамандықтары
(слесарьдың, карта
жасаушының, тас
оюшының
жұмыстарына
арналған
мамандықтарға
байланысты )
Іздестіруші
мамандықтар
(ғылыми
зерттеулермен
айналысатын
мамандар)
5. 4. «Егер де мен...»
Әр топ таңдаған мамандықтар бойынша эссе жазады.
5.Ой-ширату
Бұл кезеңде терезедегі ұяшықтарды таңдай отырып, ондағы жасырынған
сұрақтарға жауап беріп, өздеріне ұпай жинау.
Әдебиет 10 20 30
Биология 10 20 30
Өнер 10 20 30
Әдебиет
10- ұпай
«Әсемпаз болма әрнеге,
Өнерпаз болсаң, арқалан.
Сен де бір кірпіш дүниеге
Кетігін тап та бар қалан» (Бұл қай ақының өлең шумағы)
20-ұпай
Ақылсыз адам айғайлай келеді
Жан-жағын жайпай келеді . (Мақалдың жалғасын тап)
30-ұпай
Еңбек туралы үш мақал айтыңыз?
Биология
10-ұпай
Микроскоп қандай аспап?
20-ұпай Ауылымыздың бас дәрігері кім? (У.Отаралиев)
30-ұпай
Медицина ғылымының атасы кім? (Гиппократ)
Өнер
10-ұпай
1. Дизайн дегеніміз не?
20-ұпай
Сызба қағазының түрлерін ата? (А1, А2,А3, А4)
30-ұпай
Дизайнер киім дайындау жасау үшін алдымен не дайындап алады (қағаз
бетіне эскиз)
6.Не білдім. Не үйрендім. Нені білгім келеді?(Сабақты қорыту, жүйлеу)
Мамандық типтері
Адам-табиғат
Адам-өнер
Адам белгі-
жүйе
Адам-техника
Адам-адам