SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
გაკვეთილისგეგმა
N1
11.12.2019 წელი
მასწავლებლის სახელი და გვარი:ნინელი კუხალაშვილი
პირადი ნომერი:60001011587
სწავლების საფეხური: საბაზო, კლასი VII-ა
მოსწავლეთა რაოდენობა-21
სსსმ მოსწავლე -არ არის
გაკვეთილის თემა: ვირუსები
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე გაეცნოს:
1)ვირუსის სტრუქტურას,თვისებებსა და გამრავლების თავისებურებებს.
2)მონაცემების საუძველზე განსაზღვროს ვირუსული დაავადებების
მრავალფეროვნება და დაადგინოს ზოგიერთი ვირუსული დაავადებების თავიდან
აცილების გზები.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნულ სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან:
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შეასაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
გაკვეთილის გეგმა შედგენილია VII კლასის ბიოლოგიის საგნობრივი პროგრამის
მოთხოვნებისა და შინაარსის გათვალისწინებით.თემა შესაბამისობაშია თემატურ-
კალენდარულ გეგმასთან. გაკვეთილის მიზანი გამომდინარეობს VII კლასში წლის ბოლოს
მისაღწევი შედეგებიდან.
N აქტივობის მიზანი და აღწერა გამოყენებულ
ი მეთოდი
კლასის
ორგანიზე
ბის
ფორმები
სასწავლო რესურსები
( დაასაბუთეთ
შინაარსობრივი
რესურსების
მიზანშეწონილება
სასწავლო მიზანთან
მიმართებით)
დრო
წთ
1 აქტივობა 1. კლასის
ორგანიზება
აქტივობის მიზანი:
მასწავლებელმა
მოსწავლეებს გააცნოს
გაკვეთილის თემა და მიზანი,
მოაგვაროს საორგანიზაციო
საკითხები, აღწეროს
შეფასების ფორმები და
რუბრიკები, რომელთაც
გამოიყენებენ გაკვეთილის
პროცესში.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს აცნობს
გაკვეთილის თემასა და
მიზანს, ახდენს
საორგანიზაციო საკითხების
მოგვარებას. მოსწავლეებთან
ერთად აღწერს შეფასების
ფორმებს და რუბრიკებს,
რომელთაც გამოიყენებენ.
შეახსენებს კლასში ქცევის წესებს.
შექმნის განწყობას.
ვერბალური
ახსნა
ვიზუალური
თვალსაჩინოე
ბის
გამოყენებით
საერთო
საკლასო
შეფასების
რუბრიკები,
გაკვეთილის მიზნები
და შეფასების
რუბრიკები
დაწერილია
ფლიფჩარტზე.
თემისა და მიზნის
გაცნობით
მოსწავლეებს
ეცოდინებათ რაზე
ისაუბრებენ
მიმდინარე
გაკვეთილზე,
შეფასების
რუბრიკები
დაეხმარება
იცოდნენ რის
მიხედვით შეაფასებს
მათ მასწავლებელი.
2წთ
2 აქტივობა 2:
წინარეცოდნის გააქტიურება.
აქტივობის მიზანი: საშინაო
დავალების განხილვის
პარალელურად მოსწავლეები
შეძლებენ წინარე ცოდნის
გააქტიურებას.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი შერჩევის
პრინციპით, გამოსაძახებელი
ჩხირებით ირჩევს ერთ მოსწავლეს
და განიხილავს საშინაო დავალებას.
დანარჩენი მოსწავლეები თავიანთ
ნამუშევარს ადარებენ სწორ
პასუხებს, საჭიროების შემთხვევაში
კითხვა-
პასუხი
საერთო
საკლსო
გამოსაძახებელი
ჩხირები.
კითხვებზე
პასუხების გაცემა
მოსწავლეებს
დაეხმარება წინარე
ცოდნის გახსენებაში.
აღძრავს
ცნობისმოყვარეობას
და ინტერსს.
5წთ
ჩაასწორებენ პასუხს. (დავალება
#1,5).წარმოადგენენ დამატებით
მასალას:“10 ყველაზე საშიში
დაავადება,რომელმაც
მილიონობით სიცოცხლე
გაანადგურეს“
წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად
მასწავლებელი სვამს
შეკითხვებს.მოსწავლეები
პასუხობენ შემთხვევითი პრინციპის
საფუძველზე.მასწავლებელი
საჭიროების შემთხვევაში
განმარტავს
მცნებებს,უზრუნველყოფს
უკუკავშირს.
3 აქტივობა # 3 მინი ლექცია
აქტივობის მიზანი:ახალი მასალის
გაცნობა
აქტივობის აღწერა:მოსწავლეები
სლაიდის საშუალებით
გაეცნობიან
ვირუსებს,პარალელურად
მასწავლებელი სთხოვს
მოსწავლეებს თანმიმდევრულად
დააკვირდნენ ილუსტრაციებს
წიგნში ( 16.1 და 16.2) და ახსნან
რას ხედავენ და უპასუხონ
კითხვებს:
- როგორ შეეფარდება
ერთმანეთს
ცხოველური,ბაქტერიისა და
ვირუსის ზომები?
-რის გამო უწოდებენ ვირუსებს
არაუჯრედულ ფორმებს?
-რომელი ვირუსების შესახებ
გსმენიათ?
კითხვა-
პასუხი
საერთო-
საკლასო
ელექტრონული
პრეზენტაცია,მასწავ
ლებლი მიერ
შექმნილი
რესურსი:“ვირუსები“.
პორტაბელური
კომპიუტერი,პროექტ
ორი,მეხსიერების
ბარათი,სახელმძღვან
ელო -ბიოლოგია 7
კლასი.
5წთ
4 აქტივობა#4 ვარაუდების ცხრილის
შევსება
აქტივობის მიზანი:გამოთქმული
ვარაუდი შეადარონ მიღებულ
ინფორმაციას.
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი
ვერბალური,
ცხრილის
შევსება
ჯგუფური
მუშაობა
სახელმძღვანელო
ბიოლოგია 7 კლასი
5წთ
ყოფს მოსწავლეებს ჯგუფებად
შემთხვევითი
პრინციპით,სთხოვს ჯგუფის
წევრებს გაეცნონ კითხვებს,
რომელიც ვარაუდების სქემაშია
მოცემული და თავიანთი
ვარაუდები ჩამოწერონ სქემის
მარცხენა სვეტში
.
ჩემი ვარაუდი ვისწავლე
როგორ ფიქრობთ
კიდევ რა
თვისებებით
გამოირჩევა
ვირუსი
როგორ ფიქრობთ
ვირუსი
უჯრედშიდა
პარაზიტია?რატომ
თქვენი აზრით
,ვირუსული
დაავადებების
თავიდან
აცილების გზები
არსებობს?
შეგიძლია
ჩამოთვალო
ვირუსული
დაავადებები?
თქვენი აზრით რას
ნიშნავს
„მასპინძელი
უჯრედი“?
5 აქტივობა #5 ტექსტის
კითხვა,წაკითხულის გააზრება
აქტივობის მიზანი:მიღებული
ცოდნის საფუძველზე შეავსონ
ვარაუდების სქემის მარჯვენა
სვეტი
აქტივობის
ვერბალური,
ცხრილის
შევსება
ჯგუფური
მუშაობა
სახელმძღვანელო
ბიოლოგია 7 კლასი
5 წთ
აღწერა:ინდივიდუალურად
წაიკითხონ ტექსტი,შეაჯერონ
ინფორმაცია,შეავსონ
ვარაუდების სქემის მარჯვენა
სვეტი და იმსჯელონ ემთხვევა
თუ არა მათი ვარაუდი
მიღებულ ინფორმაციას.
6 აქტივობა#6 პრაქტიკული
სამუშაო/ჯგუფების პრეზენტაციები
აქტივობის მიზანი:ჯგუფებმა
იმუშაონ განსხვავებული
დავალებების შესრულებაზე და
მოახდინონ პრეზენტაციები
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი
აძლევს ჯგუფებს განსხვავებულ
დავალებებს,ჯგუფებმა უნდა
მოამზადონ საპრეზენტაციო
მასალები და წარუდგინონ
ერთმანეთს
ნამუშევრები.დავალების
შესასრულებლად დაეხმარებათ
კითხვები
1 ჯგუფი-წიგნში მოცემული
ინსტრუქციის მიხედვით
დაამზადონ ბაქტერიოფაგის
მოდელი( გვ.63,პრაქტიკული
სამუშაო) და უპასუხონ შემდეგ
კითხვებს.
-რა არის ბაქტერიოფაგი?
- როგორია მისი აგებულება?
- როგორია ბაქტერიოფაგის
თვისებები?
-რატომ უწოდებენ მას
პარაზიტს?
-ბაქტერიოფაგის რომელ ნაწილს
განასახიერებს
მავთული?ქანჩები? ჭანჭიკის
თავი?ჭანჭიკის ხრახნიანი
ნაწილი?
-სად იქნება მოთავსებული
მოდელზე მემკვიდრული
მასალა?
2 ჯგუფი -გაეცნონ ტექსტის
ვერბალური,
საკვანძო
კითხვებით,
კლასის
პროვოცირება,
პრაქტიკული
სამუშაოს
შესრულება
ჯგუფური
მუშაობა
სახელმძღვანელო
ბიოლოგია 7
კლასი.ფლიფჩარტი,
მარკერები.მოდელის
შესაქმნელად საჭირო
მანიპულატივები:ჭან
ჭიკი,მავთული,
ქანჩები
16 წთ
აღნიშნულ ქვეთავს:“ ვირუსული
დაავადებები და მათთან
ბრძოლა“. დასცენ პასუხი შემდეგ
კითხვებს:
- დაასახელეთ ორგანიზმთა
ჯგუფები, რომელიც შეიძლება
ვირუსით დაავადნენ?
-რატომ ხდება ზოგიერთი
ვირუსი ადამიანისთვის
სასარგებლო?
- ჩამოთვალე (ცხრილი #1გვ. 64)
ადამიანის რამდენიმე
ვირუსული დაავადება, რომლის
საწინააღმდეგო ვაქცინაც
არსებობს.
-რისგან იქმნება ვაქცინა და რა
მიზნით იყენებენ მას?
- რატომ არ უნდა მიიღო
ანტიბიოტიკი ვირუსული
დაავადების დროს?
3 ჯგუფი- თანმიმდევრულად
გაეცნონ რუბრიკა ,,დავალება“-ში
მოცემულ სავარჯიშოს#4(გვ.64)
შეასრულონ დავალება
ინსტრუქციის მიხედვით და
უპასუხონ კითხვებს.
საჭიროების შემთხვევაში
გამოიყენონ წიგნის ტექსტში
მოცემული ინფორმაცია.
4 ჯგუფი--გაეცნონ ტექსტის
აღნიშნულ ქვეთავს:“ვირუსის
თვისებები“. გასცენ პასუხი
შემდეგ კითხვებს:
- რას ნიშნავს ,,ვირუსი“
-რისგან შედგება ვირუსი?
-როგორი ფორმის არის ვირუსი?
-როგორ მრავლდება ვირუსი და
რატომ უწოდებენ მას
უჯრედშიდა პარაზიტს?
სამუშაოს დასრულების შემდეგ
მოსწავლეები გააკეთებენ
პრეზენტაციებს და
მასწავლებელი მოახდენს
შეჯამებას და უკუკავშირებს.
7 თვითშეფასება/ურთიერთშეფასება:
მოსწავლეები საკუთარი ჯგუფის
მუშაობას აფასებენ კომენტარებით.
მოსწავლეები ფასდებიან
განმსაზღვრელი და
განმავითარებელი შეფასებით.
მასწავლებელი აფასებს
მოსწავლეებს გაკვეთილის
განმავლობაში გაკეთებული
ჩანაწერების მიხედვით.
თვითშეფასების კითხვარის შევსება
არაფორმალუ
რი
დაკვირვება
და
შემთხვევების
ჩანიშვნები.
ინდივიდ./
შერჩევითი
შეფასების
რუბრიკები,
ჩანაწერები.
თვითშეფასების
კითხვარი
6წთ
8 საშინაო დავალება:
გაკვეთილი#16
დავალება2,6 გვ. 64
ინსტრუქტაჟი საერთო
საკლასო
რვეული, კალამი,
სახელმძღვანელო
(ბიოლოგია მე-7
კლასი
ავტ: რ.ახვლედიანი.
ნ.შათირიშვილი).
1წთ
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
შედეგი თვალსაჩინოა ,თუ მოსწავლე ახდენს:
კვლევის საფუძველზე მიკროორგანიზმების აგებულების და სასიცოცოხლო
თვისებების მიხედვით შედარებას (ბიოლ. საბ.სტ..1,2,4,7,8,9.)
ვირუსული და ბაქტერიული დაავადებების ერთმანეთისაგან
განსხვავებას,დავაადებების პრევენციის( ჰიგიენა,ვაქცინაცია) შესახებ მსჯელობას.
(ბიოლ.საბ.სტ..7,8,11,12,)
მიკროორგანიზმებზე მიღებული ცოდნის დაკავშირებას სხვადასხვა
პროფესიასთან/საქმიანობის სფეროსთან( ჯანმრთელობის დაცვა,გარემოს
დაცვა,კვების ტექნოლოგია,ვირუსოლოგია,პარაზიტოლოგია,მიკრობიოლოგია)
( ბიოლ.საბ,სტ.11,12,13.)
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
დაბალი
(1-2 ქულა)
საშუალოზე
დაბალი
(3-4 ქულა)
საშუალო
(5-6 ქულა)
კარგი
(7-8 ქულა)
მაღალი
(9-10 ქულა)
ვერ ახერხებს
ვირუსის
სტრუქტურ
ის,თვისებე
ბისა და
გამრავლები
ს
თავისებურ
ებების
ანალიზს.
უჭირს
ვირუსის
სტრუქტურის,
თვისებებისა
და
გამრავლების
თავისებურებე
ბის ანალიზი.
ნაწილობრივ
უჭირს
ვირუსის
სტრუქტური
ს,თვისებების
ა და
გამრავლების
თავისებურე
ბების
ანალიზი.
უმნიშვნელო
ხარვეზებით
ახერხებს
ვირუსის
სტრუქტურის,
თვისებებისა
და
გამრავლების
თავისებურებე
ბი ანალიზს.
ყოველთვის სწორად და
უშეცდომოდ ახერხებს
ვირუსის
სტრუქტურის,თვისებე
ბისა და გამრავლების
თავისებურებების
ანალიზს.
ვერ ახერხებს
ვირუსული
დაავადებებ
ის
დასახელება
ს და ვერ
მსჯელობს
ზოგიერთი
ვირუსული
დაავადებებ
ის თავიდან
აცილების
გზებზე.
უჭირს
ვირუსული
დაავადებების
დასახელება
და უჭირს
მსჯელობა
ზოგიერთი
ვირუსული
დაავადებების
თავიდან
აცილების
გზებზე .
ნაწილობრივ
უჭირს
ვირუსული
დაავადებები
ს
დასახელება
და
მსჯელობა
ზოგიერთი
ვირუსული
დაავადებები
ს თავიდან
აცილების
გზებზე.
უმნიშვნელო
ხარვეზებით
ახერხებს
ვირუსული
დაავადებების
დასახელებას
და
მსჯელობას
ზოგიერთი
ვირუსული
დაავადებების
თავიდან
აცილების
გზებზე.
ყოველთვის სწორად და
უშეცდომოდ ახერხებს
ვირუსული
დაავადებების
დასახელებას და
მსჯელობას
ზოგიერთი ვირუსული
დაავადებების თავიდან
აცილების გზებზე.
მოსწავლეთა თვითშეფასების კითხვარი
დიახ ნაწილობრივ არა
ვიყავი აქტიური
გაკვეთილის
მსვლელობისას
ვითვალისწინებდი
სხვის აზრს
ვიცავდი დროის
ლიმიტს
ვიცავდი და
ვასრულებდი
მასწავლებლის
ინსტრუქციებს
ვთვლი რომ
გაკვეთილი იყო
ნაყოფიერი ჩემთვის
ჯგუფის მუშაობის შეფასების სქემა
კრიტერიუმები ჯგუფის მუშაობა
წარუმატებელია
ჯგუფის მუშაობა
დამაკმაკოფილებელია
ჯგუფის მუშაობა
წარმატებულია
ჯგუფის წევრების
ჩართულობა
მუშაობაში
ყველაწევრი არ
არის ჩართული
უმრავლესობა
ჩართულია
ყველა
ჩართულია
ურთიერთმოსმენისა
და აზრის
გაზიარების უნარი
კამათობენ,არ
უსმენენ
ერთმანეთს და
არის ხმაური, არ
იზიარებენ
ერთმანეთისაზრს
ხმაურობენ, ნაკლებად
იზიარებენ
ერთმანეთისაზრს
უსმენენ
ერთმანეთს და
იზიარებენ
ერთმანეთის
აზრს
ინსტრუქციის
მიხედვით მუშაობა
ზუსტად ვერ
მიყვებიან
ინსტრუქციას
ნაწილობრივ
მოყვებიან
ინსტრუქციას
მუშაობენ
ინსტრუქციის
მიხედვით
დროის ლიმიტის
დაცვა
ვერ ეტევიან
განსაზღვრულ
დროში
უმნიშვნელოდ
გააცდინეს დრო
დაიცვეს დროის
ლიმიტი
ლიდერის როლი ლიდერი ვერ
მართავსჯგუფის
მუშაობას
ლიდერი ზოგჯერ
ახერხებს მუშაობის
წარმართვას
ლიდერი
ეფექტურად
მართავსჯგუფის
მუშაობას
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
პასუხობს თემას 1
ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას, ინტონაციას) 2
საუბრობს გამართულაი ენით და იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას 2
იყენებს განსხვავებულწყაროებს 2
დარებს მოვლენებს,ფაქტებს, საგნებს 1
იყენებს თვალსაჩინოებას 1
იცავს დროის ლიმიტს 1
ხელმოწერა:ნ.კუხალაშვილი
11.12.2019 წელი

More Related Content

What's hot

ელექტროლიზის გამოყენება
ელექტროლიზის გამოყენებაელექტროლიზის გამოყენება
ელექტროლიზის გამოყენებაana lipartia
 
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ - ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ 2014
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ - ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ 2014ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ - ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ 2014
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ - ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ 2014GEORGIOS PATERAS
 
ეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაRusudan Gonashvuli
 
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგია
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგიასწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგია
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგიაmaisuradzenatia
 
ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΜΚ
ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΜΚΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΜΚ
ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΜΚssuser503807
 
Жовтобрюх В. Ф. Українська мова і література. Типові тестові завдання
Жовтобрюх В. Ф. Українська мова і література. Типові тестові завдання Жовтобрюх В. Ф. Українська мова і література. Типові тестові завдання
Жовтобрюх В. Ф. Українська мова і література. Типові тестові завдання NVK Yakym Gymnasia
 
ვიცი, მინდა ვიცოდე რა გავიგე
ვიცი, მინდა ვიცოდე  რა გავიგევიცი, მინდა ვიცოდე  რა გავიგე
ვიცი, მინდა ვიცოდე რა გავიგეmananasvanadze
 
მასწავლებლის თვითშეფასების კითხვარი
მასწავლებლის თვითშეფასების კითხვარიმასწავლებლის თვითშეფასების კითხვარი
მასწავლებლის თვითშეფასების კითხვარიDavit Chivadze
 
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істер
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, ІстерЗбірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істер
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істерssuser7aae1a
 
Eπαναληπτικές ασκήσεις στην ιοντική ισορροπία
Eπαναληπτικές ασκήσεις στην ιοντική ισορροπίαEπαναληπτικές ασκήσεις στην ιοντική ισορροπία
Eπαναληπτικές ασκήσεις στην ιοντική ισορροπίαΒασίλης Μαντάς
 
პრეზენტაცია (1)
პრეზენტაცია (1)პრეზენტაცია (1)
პრეზენტაცია (1)ekanadiradze84
 
შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)Khatuna Bedenashvili
 
შემაჯამებელი გაკვეთილის გეგმა-ნინო ჭიპაშვილი
შემაჯამებელი გაკვეთილის გეგმა-ნინო ჭიპაშვილიშემაჯამებელი გაკვეთილის გეგმა-ნინო ჭიპაშვილი
შემაჯამებელი გაკვეთილის გეგმა-ნინო ჭიპაშვილიninochi68
 
სავარჯიშოები ქართულში 1კლ
სავარჯიშოები ქართულში 1კლსავარჯიშოები ქართულში 1კლ
სავარჯიშოები ქართულში 1კლMarine Murjikneli
 
ამირანი . ა.წერეთლის ლექსი ,,ამირანი''
ამირანი . ა.წერეთლის ლექსი ,,ამირანი''ამირანი . ა.წერეთლის ლექსი ,,ამირანი''
ამირანი . ა.წერეთლის ლექსი ,,ამირანი''Natia Gvilia
 

What's hot (20)

ელექტროლიზის გამოყენება
ელექტროლიზის გამოყენებაელექტროლიზის გამოყენება
ელექტროლიზის გამოყენება
 
Həndəsi fiqurlar
Həndəsi fiqurlarHəndəsi fiqurlar
Həndəsi fiqurlar
 
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ - ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ 2014
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ - ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ 2014ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ - ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ 2014
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ - ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ 2014
 
ეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმაეროვნული სასწავლო გეგმა
ეროვნული სასწავლო გეგმა
 
Məsələ həlli
Məsələ həlliMəsələ həlli
Məsələ həlli
 
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგია
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგიასწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგია
სწავლა–სწავლების ეფექტური სტრატეგია
 
ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΜΚ
ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΜΚΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΜΚ
ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΜΑΤΩΝ ΤΜΚ
 
Жовтобрюх В. Ф. Українська мова і література. Типові тестові завдання
Жовтобрюх В. Ф. Українська мова і література. Типові тестові завдання Жовтобрюх В. Ф. Українська мова і література. Типові тестові завдання
Жовтобрюх В. Ф. Українська мова і література. Типові тестові завдання
 
ვიცი, მინდა ვიცოდე რა გავიგე
ვიცი, მინდა ვიცოდე  რა გავიგევიცი, მინდა ვიცოდე  რა გავიგე
ვიცი, მინდა ვიცოდე რა გავიგე
 
Нервові хвороби. Віничук С. М., 2001.к-сть сторінок-397
Нервові хвороби. Віничук С. М.,  2001.к-сть сторінок-397Нервові хвороби. Віничук С. М.,  2001.к-сть сторінок-397
Нервові хвороби. Віничук С. М., 2001.к-сть сторінок-397
 
მასწავლებლის თვითშეფასების კითხვარი
მასწავლებლის თვითშეფასების კითხვარიმასწავლებლის თვითშეფასების კითხვარი
მასწავლებლის თვითშეფასების კითხვარი
 
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істер
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, ІстерЗбірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істер
Збірник ДПА 2021 Математика, Генеза, Істер
 
Eπαναληπτικές ασκήσεις στην ιοντική ισορροπία
Eπαναληπτικές ασκήσεις στην ιοντική ισορροπίαEπαναληπτικές ασκήσεις στην ιοντική ισορροπία
Eπαναληπτικές ασκήσεις στην ιοντική ισορροπία
 
პრეზენტაცია (1)
პრეზენტაცია (1)პრეზენტაცია (1)
პრეზენტაცია (1)
 
შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)
 
10კლ მასწავლებლის ანგარიში
10კლ მასწავლებლის ანგარიში10კლ მასწავლებლის ანგარიში
10კლ მასწავლებლის ანგარიში
 
მეთოდები და აქტივობები
მეთოდები  და  აქტივობებიმეთოდები  და  აქტივობები
მეთოდები და აქტივობები
 
შემაჯამებელი გაკვეთილის გეგმა-ნინო ჭიპაშვილი
შემაჯამებელი გაკვეთილის გეგმა-ნინო ჭიპაშვილიშემაჯამებელი გაკვეთილის გეგმა-ნინო ჭიპაშვილი
შემაჯამებელი გაკვეთილის გეგმა-ნინო ჭიპაშვილი
 
სავარჯიშოები ქართულში 1კლ
სავარჯიშოები ქართულში 1კლსავარჯიშოები ქართულში 1კლ
სავარჯიშოები ქართულში 1კლ
 
ამირანი . ა.წერეთლის ლექსი ,,ამირანი''
ამირანი . ა.წერეთლის ლექსი ,,ამირანი''ამირანი . ა.წერეთლის ლექსი ,,ამირანი''
ამირანი . ა.წერეთლის ლექსი ,,ამირანი''
 

Similar to Gegma1

კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმაკარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმაmziaegiashvili
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონიnanci68
 
პროექტის გეგმა
პროექტის გეგმაპროექტის გეგმა
პროექტის გეგმაnanci68
 
გაკვეთილის გეგმები
გაკვეთილის გეგმებიგაკვეთილის გეგმები
გაკვეთილის გეგმებიnino mania
 
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმაქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმაmziaegiashvili
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overviewDaria Gabashvili
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overviewDaria Gabashvili
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overviewDaria Gabashvili
 
იგავის ენა
იგავის ენაიგავის ენა
იგავის ენაmziaegiashvili
 
სასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულები
სასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულებისასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულები
სასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულებიKhatuna Tsikhelashvili
 
Ict lesson plan sample
Ict lesson plan   sampleIct lesson plan   sample
Ict lesson plan samplejgufi8
 
პროექტის პრეზენტაცია
პროექტის პრეზენტაციაპროექტის პრეზენტაცია
პროექტის პრეზენტაციაNato Khuroshvili
 
Ict lesson plan sample1
Ict lesson plan   sample1Ict lesson plan   sample1
Ict lesson plan sample1jgufi8
 

Similar to Gegma1 (20)

Gegma2
Gegma2Gegma2
Gegma2
 
Gegma5
Gegma5Gegma5
Gegma5
 
Gegma3
Gegma3Gegma3
Gegma3
 
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმაკარგ ქართველთა ხსოვნისათვის  - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
კარგ ქართველთა ხსოვნისათვის - სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
 
Nato gegma
Nato gegmaNato gegma
Nato gegma
 
Gakve tilis gegma tvalze
Gakve tilis gegma tvalzeGakve tilis gegma tvalze
Gakve tilis gegma tvalze
 
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონისასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონი
 
პროექტის გეგმა
პროექტის გეგმაპროექტის გეგმა
პროექტის გეგმა
 
გაკვეთილის გეგმები
გაკვეთილის გეგმებიგაკვეთილის გეგმები
გაკვეთილის გეგმები
 
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმაქართველი რომანტიკოსები   სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
ქართველი რომანტიკოსები სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
 
Unit plan template_overview
Unit plan template_overviewUnit plan template_overview
Unit plan template_overview
 
იგავის ენა
იგავის ენაიგავის ენა
იგავის ენა
 
Gegma4
Gegma4 Gegma4
Gegma4
 
სასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულები
სასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულებისასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულები
სასწავლო პროცესის ძირითადი ერთეულები
 
Ict lesson plan sample
Ict lesson plan   sampleIct lesson plan   sample
Ict lesson plan sample
 
Samodelo 2
Samodelo 2Samodelo 2
Samodelo 2
 
პროექტის პრეზენტაცია
პროექტის პრეზენტაციაპროექტის პრეზენტაცია
პროექტის პრეზენტაცია
 
Ict lesson plan sample1
Ict lesson plan   sample1Ict lesson plan   sample1
Ict lesson plan sample1
 

More from Nineli Kuxalashvili (20)

სქესის გენეტიკა.pptx
სქესის გენეტიკა.pptxსქესის გენეტიკა.pptx
სქესის გენეტიკა.pptx
 
ეკოსკოლა.docx
ეკოსკოლა.docxეკოსკოლა.docx
ეკოსკოლა.docx
 
Fotosintezi 200422145723
Fotosintezi 200422145723Fotosintezi 200422145723
Fotosintezi 200422145723
 
Wiwvovnebi
WiwvovnebiWiwvovnebi
Wiwvovnebi
 
Sasqeso hormonebi
Sasqeso  hormonebiSasqeso  hormonebi
Sasqeso hormonebi
 
Yvavili
YvaviliYvavili
Yvavili
 
Witeli wigni
Witeli  wigniWiteli  wigni
Witeli wigni
 
Populacia
PopulaciaPopulacia
Populacia
 
Mexsiereba da zili
Mexsiereba  da  ziliMexsiereba  da  zili
Mexsiereba da zili
 
Cxovelebi
CxovelebiCxovelebi
Cxovelebi
 
Random 171206194349
Random 171206194349Random 171206194349
Random 171206194349
 
Ynosvis da gemovnebis organo (1)
Ynosvis da gemovnebis  organo (1)Ynosvis da gemovnebis  organo (1)
Ynosvis da gemovnebis organo (1)
 
Sasargeblo da mavne mwerebi
Sasargeblo da  mavne mwerebiSasargeblo da  mavne mwerebi
Sasargeblo da mavne mwerebi
 
Mcenareta hormonebi
Mcenareta hormonebiMcenareta hormonebi
Mcenareta hormonebi
 
Kani
KaniKani
Kani
 
Farulteslovan mcenareta mnishvneloba
Farulteslovan  mcenareta  mnishvnelobaFarulteslovan  mcenareta  mnishvneloba
Farulteslovan mcenareta mnishvneloba
 
Endokrinuli sistema
Endokrinuli sistemaEndokrinuli sistema
Endokrinuli sistema
 
Biogeoqimiuri cikli
Biogeoqimiuri cikliBiogeoqimiuri cikli
Biogeoqimiuri cikli
 
Adamiani da garemo
Adamiani da garemoAdamiani da garemo
Adamiani da garemo
 
Nervulisistema 180320194628
Nervulisistema 180320194628Nervulisistema 180320194628
Nervulisistema 180320194628
 

Gegma1

  • 1. გაკვეთილისგეგმა N1 11.12.2019 წელი მასწავლებლის სახელი და გვარი:ნინელი კუხალაშვილი პირადი ნომერი:60001011587 სწავლების საფეხური: საბაზო, კლასი VII-ა მოსწავლეთა რაოდენობა-21 სსსმ მოსწავლე -არ არის გაკვეთილის თემა: ვირუსები გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე გაეცნოს: 1)ვირუსის სტრუქტურას,თვისებებსა და გამრავლების თავისებურებებს. 2)მონაცემების საუძველზე განსაზღვროს ვირუსული დაავადებების მრავალფეროვნება და დაადგინოს ზოგიერთი ვირუსული დაავადებების თავიდან აცილების გზები. გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნულ სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან: გაკვეთილის თემისა და მიზნის შეასაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან: გაკვეთილის გეგმა შედგენილია VII კლასის ბიოლოგიის საგნობრივი პროგრამის მოთხოვნებისა და შინაარსის გათვალისწინებით.თემა შესაბამისობაშია თემატურ- კალენდარულ გეგმასთან. გაკვეთილის მიზანი გამომდინარეობს VII კლასში წლის ბოლოს მისაღწევი შედეგებიდან.
  • 2. N აქტივობის მიზანი და აღწერა გამოყენებულ ი მეთოდი კლასის ორგანიზე ბის ფორმები სასწავლო რესურსები ( დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით) დრო წთ 1 აქტივობა 1. კლასის ორგანიზება აქტივობის მიზანი: მასწავლებელმა მოსწავლეებს გააცნოს გაკვეთილის თემა და მიზანი, მოაგვაროს საორგანიზაციო საკითხები, აღწეროს შეფასების ფორმები და რუბრიკები, რომელთაც გამოიყენებენ გაკვეთილის პროცესში. აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემასა და მიზანს, ახდენს საორგანიზაციო საკითხების მოგვარებას. მოსწავლეებთან ერთად აღწერს შეფასების ფორმებს და რუბრიკებს, რომელთაც გამოიყენებენ. შეახსენებს კლასში ქცევის წესებს. შექმნის განწყობას. ვერბალური ახსნა ვიზუალური თვალსაჩინოე ბის გამოყენებით საერთო საკლასო შეფასების რუბრიკები, გაკვეთილის მიზნები და შეფასების რუბრიკები დაწერილია ფლიფჩარტზე. თემისა და მიზნის გაცნობით მოსწავლეებს ეცოდინებათ რაზე ისაუბრებენ მიმდინარე გაკვეთილზე, შეფასების რუბრიკები დაეხმარება იცოდნენ რის მიხედვით შეაფასებს მათ მასწავლებელი. 2წთ 2 აქტივობა 2: წინარეცოდნის გააქტიურება. აქტივობის მიზანი: საშინაო დავალების განხილვის პარალელურად მოსწავლეები შეძლებენ წინარე ცოდნის გააქტიურებას. აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი შერჩევის პრინციპით, გამოსაძახებელი ჩხირებით ირჩევს ერთ მოსწავლეს და განიხილავს საშინაო დავალებას. დანარჩენი მოსწავლეები თავიანთ ნამუშევარს ადარებენ სწორ პასუხებს, საჭიროების შემთხვევაში კითხვა- პასუხი საერთო საკლსო გამოსაძახებელი ჩხირები. კითხვებზე პასუხების გაცემა მოსწავლეებს დაეხმარება წინარე ცოდნის გახსენებაში. აღძრავს ცნობისმოყვარეობას და ინტერსს. 5წთ
  • 3. ჩაასწორებენ პასუხს. (დავალება #1,5).წარმოადგენენ დამატებით მასალას:“10 ყველაზე საშიში დაავადება,რომელმაც მილიონობით სიცოცხლე გაანადგურეს“ წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად მასწავლებელი სვამს შეკითხვებს.მოსწავლეები პასუხობენ შემთხვევითი პრინციპის საფუძველზე.მასწავლებელი საჭიროების შემთხვევაში განმარტავს მცნებებს,უზრუნველყოფს უკუკავშირს. 3 აქტივობა # 3 მინი ლექცია აქტივობის მიზანი:ახალი მასალის გაცნობა აქტივობის აღწერა:მოსწავლეები სლაიდის საშუალებით გაეცნობიან ვირუსებს,პარალელურად მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს თანმიმდევრულად დააკვირდნენ ილუსტრაციებს წიგნში ( 16.1 და 16.2) და ახსნან რას ხედავენ და უპასუხონ კითხვებს: - როგორ შეეფარდება ერთმანეთს ცხოველური,ბაქტერიისა და ვირუსის ზომები? -რის გამო უწოდებენ ვირუსებს არაუჯრედულ ფორმებს? -რომელი ვირუსების შესახებ გსმენიათ? კითხვა- პასუხი საერთო- საკლასო ელექტრონული პრეზენტაცია,მასწავ ლებლი მიერ შექმნილი რესურსი:“ვირუსები“. პორტაბელური კომპიუტერი,პროექტ ორი,მეხსიერების ბარათი,სახელმძღვან ელო -ბიოლოგია 7 კლასი. 5წთ 4 აქტივობა#4 ვარაუდების ცხრილის შევსება აქტივობის მიზანი:გამოთქმული ვარაუდი შეადარონ მიღებულ ინფორმაციას. აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი ვერბალური, ცხრილის შევსება ჯგუფური მუშაობა სახელმძღვანელო ბიოლოგია 7 კლასი 5წთ
  • 4. ყოფს მოსწავლეებს ჯგუფებად შემთხვევითი პრინციპით,სთხოვს ჯგუფის წევრებს გაეცნონ კითხვებს, რომელიც ვარაუდების სქემაშია მოცემული და თავიანთი ვარაუდები ჩამოწერონ სქემის მარცხენა სვეტში . ჩემი ვარაუდი ვისწავლე როგორ ფიქრობთ კიდევ რა თვისებებით გამოირჩევა ვირუსი როგორ ფიქრობთ ვირუსი უჯრედშიდა პარაზიტია?რატომ თქვენი აზრით ,ვირუსული დაავადებების თავიდან აცილების გზები არსებობს? შეგიძლია ჩამოთვალო ვირუსული დაავადებები? თქვენი აზრით რას ნიშნავს „მასპინძელი უჯრედი“? 5 აქტივობა #5 ტექსტის კითხვა,წაკითხულის გააზრება აქტივობის მიზანი:მიღებული ცოდნის საფუძველზე შეავსონ ვარაუდების სქემის მარჯვენა სვეტი აქტივობის ვერბალური, ცხრილის შევსება ჯგუფური მუშაობა სახელმძღვანელო ბიოლოგია 7 კლასი 5 წთ
  • 5. აღწერა:ინდივიდუალურად წაიკითხონ ტექსტი,შეაჯერონ ინფორმაცია,შეავსონ ვარაუდების სქემის მარჯვენა სვეტი და იმსჯელონ ემთხვევა თუ არა მათი ვარაუდი მიღებულ ინფორმაციას. 6 აქტივობა#6 პრაქტიკული სამუშაო/ჯგუფების პრეზენტაციები აქტივობის მიზანი:ჯგუფებმა იმუშაონ განსხვავებული დავალებების შესრულებაზე და მოახდინონ პრეზენტაციები აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი აძლევს ჯგუფებს განსხვავებულ დავალებებს,ჯგუფებმა უნდა მოამზადონ საპრეზენტაციო მასალები და წარუდგინონ ერთმანეთს ნამუშევრები.დავალების შესასრულებლად დაეხმარებათ კითხვები 1 ჯგუფი-წიგნში მოცემული ინსტრუქციის მიხედვით დაამზადონ ბაქტერიოფაგის მოდელი( გვ.63,პრაქტიკული სამუშაო) და უპასუხონ შემდეგ კითხვებს. -რა არის ბაქტერიოფაგი? - როგორია მისი აგებულება? - როგორია ბაქტერიოფაგის თვისებები? -რატომ უწოდებენ მას პარაზიტს? -ბაქტერიოფაგის რომელ ნაწილს განასახიერებს მავთული?ქანჩები? ჭანჭიკის თავი?ჭანჭიკის ხრახნიანი ნაწილი? -სად იქნება მოთავსებული მოდელზე მემკვიდრული მასალა? 2 ჯგუფი -გაეცნონ ტექსტის ვერბალური, საკვანძო კითხვებით, კლასის პროვოცირება, პრაქტიკული სამუშაოს შესრულება ჯგუფური მუშაობა სახელმძღვანელო ბიოლოგია 7 კლასი.ფლიფჩარტი, მარკერები.მოდელის შესაქმნელად საჭირო მანიპულატივები:ჭან ჭიკი,მავთული, ქანჩები 16 წთ
  • 6. აღნიშნულ ქვეთავს:“ ვირუსული დაავადებები და მათთან ბრძოლა“. დასცენ პასუხი შემდეგ კითხვებს: - დაასახელეთ ორგანიზმთა ჯგუფები, რომელიც შეიძლება ვირუსით დაავადნენ? -რატომ ხდება ზოგიერთი ვირუსი ადამიანისთვის სასარგებლო? - ჩამოთვალე (ცხრილი #1გვ. 64) ადამიანის რამდენიმე ვირუსული დაავადება, რომლის საწინააღმდეგო ვაქცინაც არსებობს. -რისგან იქმნება ვაქცინა და რა მიზნით იყენებენ მას? - რატომ არ უნდა მიიღო ანტიბიოტიკი ვირუსული დაავადების დროს? 3 ჯგუფი- თანმიმდევრულად გაეცნონ რუბრიკა ,,დავალება“-ში მოცემულ სავარჯიშოს#4(გვ.64) შეასრულონ დავალება ინსტრუქციის მიხედვით და უპასუხონ კითხვებს. საჭიროების შემთხვევაში გამოიყენონ წიგნის ტექსტში მოცემული ინფორმაცია. 4 ჯგუფი--გაეცნონ ტექსტის აღნიშნულ ქვეთავს:“ვირუსის თვისებები“. გასცენ პასუხი შემდეგ კითხვებს: - რას ნიშნავს ,,ვირუსი“ -რისგან შედგება ვირუსი? -როგორი ფორმის არის ვირუსი? -როგორ მრავლდება ვირუსი და რატომ უწოდებენ მას უჯრედშიდა პარაზიტს? სამუშაოს დასრულების შემდეგ მოსწავლეები გააკეთებენ პრეზენტაციებს და მასწავლებელი მოახდენს შეჯამებას და უკუკავშირებს.
  • 7. 7 თვითშეფასება/ურთიერთშეფასება: მოსწავლეები საკუთარი ჯგუფის მუშაობას აფასებენ კომენტარებით. მოსწავლეები ფასდებიან განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასებით. მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს გაკვეთილის განმავლობაში გაკეთებული ჩანაწერების მიხედვით. თვითშეფასების კითხვარის შევსება არაფორმალუ რი დაკვირვება და შემთხვევების ჩანიშვნები. ინდივიდ./ შერჩევითი შეფასების რუბრიკები, ჩანაწერები. თვითშეფასების კითხვარი 6წთ 8 საშინაო დავალება: გაკვეთილი#16 დავალება2,6 გვ. 64 ინსტრუქტაჟი საერთო საკლასო რვეული, კალამი, სახელმძღვანელო (ბიოლოგია მე-7 კლასი ავტ: რ.ახვლედიანი. ნ.შათირიშვილი). 1წთ გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: შედეგი თვალსაჩინოა ,თუ მოსწავლე ახდენს: კვლევის საფუძველზე მიკროორგანიზმების აგებულების და სასიცოცოხლო თვისებების მიხედვით შედარებას (ბიოლ. საბ.სტ..1,2,4,7,8,9.) ვირუსული და ბაქტერიული დაავადებების ერთმანეთისაგან განსხვავებას,დავაადებების პრევენციის( ჰიგიენა,ვაქცინაცია) შესახებ მსჯელობას. (ბიოლ.საბ.სტ..7,8,11,12,) მიკროორგანიზმებზე მიღებული ცოდნის დაკავშირებას სხვადასხვა პროფესიასთან/საქმიანობის სფეროსთან( ჯანმრთელობის დაცვა,გარემოს დაცვა,კვების ტექნოლოგია,ვირუსოლოგია,პარაზიტოლოგია,მიკრობიოლოგია) ( ბიოლ.საბ,სტ.11,12,13.) ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
  • 8. დაბალი (1-2 ქულა) საშუალოზე დაბალი (3-4 ქულა) საშუალო (5-6 ქულა) კარგი (7-8 ქულა) მაღალი (9-10 ქულა) ვერ ახერხებს ვირუსის სტრუქტურ ის,თვისებე ბისა და გამრავლები ს თავისებურ ებების ანალიზს. უჭირს ვირუსის სტრუქტურის, თვისებებისა და გამრავლების თავისებურებე ბის ანალიზი. ნაწილობრივ უჭირს ვირუსის სტრუქტური ს,თვისებების ა და გამრავლების თავისებურე ბების ანალიზი. უმნიშვნელო ხარვეზებით ახერხებს ვირუსის სტრუქტურის, თვისებებისა და გამრავლების თავისებურებე ბი ანალიზს. ყოველთვის სწორად და უშეცდომოდ ახერხებს ვირუსის სტრუქტურის,თვისებე ბისა და გამრავლების თავისებურებების ანალიზს. ვერ ახერხებს ვირუსული დაავადებებ ის დასახელება ს და ვერ მსჯელობს ზოგიერთი ვირუსული დაავადებებ ის თავიდან აცილების გზებზე. უჭირს ვირუსული დაავადებების დასახელება და უჭირს მსჯელობა ზოგიერთი ვირუსული დაავადებების თავიდან აცილების გზებზე . ნაწილობრივ უჭირს ვირუსული დაავადებები ს დასახელება და მსჯელობა ზოგიერთი ვირუსული დაავადებები ს თავიდან აცილების გზებზე. უმნიშვნელო ხარვეზებით ახერხებს ვირუსული დაავადებების დასახელებას და მსჯელობას ზოგიერთი ვირუსული დაავადებების თავიდან აცილების გზებზე. ყოველთვის სწორად და უშეცდომოდ ახერხებს ვირუსული დაავადებების დასახელებას და მსჯელობას ზოგიერთი ვირუსული დაავადებების თავიდან აცილების გზებზე. მოსწავლეთა თვითშეფასების კითხვარი დიახ ნაწილობრივ არა ვიყავი აქტიური გაკვეთილის მსვლელობისას ვითვალისწინებდი სხვის აზრს ვიცავდი დროის ლიმიტს ვიცავდი და ვასრულებდი მასწავლებლის ინსტრუქციებს ვთვლი რომ გაკვეთილი იყო ნაყოფიერი ჩემთვის
  • 9. ჯგუფის მუშაობის შეფასების სქემა კრიტერიუმები ჯგუფის მუშაობა წარუმატებელია ჯგუფის მუშაობა დამაკმაკოფილებელია ჯგუფის მუშაობა წარმატებულია ჯგუფის წევრების ჩართულობა მუშაობაში ყველაწევრი არ არის ჩართული უმრავლესობა ჩართულია ყველა ჩართულია ურთიერთმოსმენისა და აზრის გაზიარების უნარი კამათობენ,არ უსმენენ ერთმანეთს და არის ხმაური, არ იზიარებენ ერთმანეთისაზრს ხმაურობენ, ნაკლებად იზიარებენ ერთმანეთისაზრს უსმენენ ერთმანეთს და იზიარებენ ერთმანეთის აზრს ინსტრუქციის მიხედვით მუშაობა ზუსტად ვერ მიყვებიან ინსტრუქციას ნაწილობრივ მოყვებიან ინსტრუქციას მუშაობენ ინსტრუქციის მიხედვით დროის ლიმიტის დაცვა ვერ ეტევიან განსაზღვრულ დროში უმნიშვნელოდ გააცდინეს დრო დაიცვეს დროის ლიმიტი ლიდერის როლი ლიდერი ვერ მართავსჯგუფის მუშაობას ლიდერი ზოგჯერ ახერხებს მუშაობის წარმართვას ლიდერი ეფექტურად მართავსჯგუფის მუშაობას პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა პასუხობს თემას 1 ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას, ინტონაციას) 2 საუბრობს გამართულაი ენით და იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას 2 იყენებს განსხვავებულწყაროებს 2 დარებს მოვლენებს,ფაქტებს, საგნებს 1 იყენებს თვალსაჩინოებას 1 იცავს დროის ლიმიტს 1 ხელმოწერა:ნ.კუხალაშვილი