SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
ქ.ბათუმის №14 საჯარო სკოლის რუსული ენის მასწავლებლის მაია
სირაძის
ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ,რუსულ,ინგლისურ ენებში .
2014 წლის 3 თებერვალს ქ.ბათუმის №14 საჯარო სკოლის საშუალო საფეხურის მე-11
კლასში ჩატარდა ინტეგრირებული გაკვეთილი თემაზე: „ თარგმანები ქართულ, რუსულ და
ინგლისურ ენებში შ.რუსთაველის „ვეფხისტყაოსნის“მაგალითზე“.გაკვეთილი ჩატარდა
კომპიუტერული ტექნოლოგიების გამოყენებით,ჩართული იყო კლასის ყველა
მოსწავლე,გაკვეთილს ესწრებოდნენ მოწვეული მასწავლებლები.
ინტეგრირებული გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა:თარგმნის
თავისებურებანი და კლასიკოსთა ნაწარმოებების თარგმნის სიძნელეების დადგენა.ფორმისა
და იდეის ერთიანობის ანალიზი.
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები გაეცნობიან და შეადარებენ ქართულ-რუსულ-
ინგლისურ ნიმუშებს შ.რუსთაველის პოემის „ვეფხისტყაოსნის“ მაგალითზე. გაანალიზებენ
თარგმანის თავისებურებებს.
შინაარსობრივი სტანდარტები და ინდიკატორები:
უცხოური ენა
მიმართულება მოსმენა
უცხ.ს.VII.2. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსმენილი ტექსტის
შინაარსის გასააზრებლად.
მიმართულება კითხვა
უცხ.ს.VII.4. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს, გაიგოს და გააანალიზოს მხატვრული
ტექსტები (მოთხრობა, ნოველა, მინიატურა, პოეზიის, თანამედროვე პროზის ნაწყვეტები).
უცხ.ს.VII.7. მოსწავლე ფლობს და ი ყენებს სტრატეგიებს ტექსტის სიღრმისეულად
შესწავლის მიზნით.
მიმართულება წერა
უცხ.ს.VII.10. წერისას მოსწავლეს შეუძლია შექმნას ტექსტის სტრუქტურა, ფლობს და
იყენებს საბაზისო ენობრივ-გრამატიკულ უნარ-ჩვევებს.
მიმართულება ლაპარაკი
დიალოგური მეტყველება
უცხ.ს.VII.12. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა მისთვის ნაცნობ თემატიკაზე.
მონოლოგური მეტყველება
უცხ.ს.VII.14. მოსწავლეს შეუძლია წარმოადგინოს ზეპირი მოხსენება (პრეზენტაცია)
აქტუალური საკითხის, პრობლემის გარშემო.
მიმართულება კულტურათა დიალოგი
უცხ.ს.VII.17. მოსწავლე იჩენს ინტერესს და ავლენს ტოლერანტულ
დამოკიდებულებას კულტურათა თავისებურებების მიმართ.
მიმართულება უცხოური ენის პრაქტიკული გამოყენება (მედიტაცია)
უცხ.ს.VII.18. მოსწავლეს შეუძლია უცხოური ენის საგანმანათლებლო მიზნით გამოყენება.
ქართული ენა
• ქართ. XI. 1. მოსწავლეს შეუძლია მონაწილეობის მიღება საკლასო და სასკოლო
დისკუსიებში.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს;
• მსჯელობს არგუმენტირებულად, გამოაქვს ადეკვატური დასკვნა;
• საუბრისას შემოიფარგლება კონკრეტული თემით და თავს არიდებს ზოგად
საკითხებზე მსჯელობას;
• ქართ. XI. 5. მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი კომუნიკაციის სტრატეგიების ამოცნობა და
შესაბამისად გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე:
• ამოიცნობს აუდიტორიაზე ზემოქმედების არავერბალურ ხერხებს (მხედველობით
კონტაქტს, ხმის აწევ-დაწევას, საუბრის ტემპის შეცვლას,ჟესტიკულაციას) და
შესაბამისად იყენებს მათ ზეპირი გამოსვლების დროს მსმენელთა ინტერესის
გასაღვივებლად;
• ქართ. XI. 3. აუდიტორიის წინაშე მოხსენებით გამოსვლისას მოსწავლეს შეუძლია
ზეპირი კომუნიკაციის ეფექტიანობის გასაძლიერებელი ხერხების გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
• ამყარებს კონტაქტს მსმენელებთან (თხრობისას იყენებს პირველ პირს,
დამოკიდებულების გამომხატველ ჩანართებს. მაგ., „მინდა გიამბოთ...“, „ჩემი
აზრით...“, „მთლიანად ვიზიარებ აზრს...“,„აქედან გამომდინარე, მიმაჩნია...“ და სხვ.).
წინარე ცოდნა: XI კლასში რუსული ენის გაკვეთილზე,ს-VII დონის რუსული ენის
სახელმძღვანელოს მიხედვით( ავტორები-მ.ლორთქიფანიძე,ი. ჩხეიძე,ტ.ჩიმაკაძე,2013 წელი )
მოსწავლეებს გავაცანი რუსი პოეტისა და მთარგმნელის ნ. ზაბოლოცკის შემოქმედება,
სიამოვნებით მოვასმენინე აუდიოჩანაწერები,წავიკითხეთ მისი ლექსები,შემდეგ კი ვთხოვე
პწკარედი-თითო სტრიქონის ზუსტი თარგმანი.კარგად გაართვენ თავი დავალებას რადგან
ზუსტად ჩაწვდნენ ლექსის შინაარსს, შეიგრძნენ ის ემოცია,რასაც პოეტი გადმოსცემს.
შევთავაზე ამავე ლექსის კოტე ყუბანეიშვილისეული თარგმანი .ზოგს მოეწონა,ზოგმა
ჩათვალა რომ მთავარი აზრი ზუსტად იყო გადმოცემული,მაგრამ არ იყო შენარჩუნებული
რითმა,ზოგს პირიქით მოეწონა რითმა და არა შინაარსი. საკუთარი თარგმანების შედარების
შემდეგ გაუჩნდათ კითხვები: რატომ არ ემთხვევა ზოგიერთი სიტყვების თარგმანი
კ.ყუბანეიშვილის თარგმანს? რატომ დაიკარგა ზოგ შემთხვევაში ლექსის იდეა,ზოგ
შემთხვევაში ემოციური განწყობა ან კიდევ რითმა?თემამ დააინტერესა მოსწავლეები ამიტომ
საშინაო დავალებად შევთავაზე მათთვის საინტერესო ლექსის თარგმნა რუსულიდან
ქართულ და ქართულიდან რუსულ ენებზე.მოსწავლეებმა წარმატებით გაართვენ თავი
დავალებას და საუკეთესო თარგმანები გამოვაქვეყნეთ სასკოლო გაზეთში.
ინტეგრირებული გაკვეთილის ჩატარების იდეა მას შემდეგ გაჩნდა, როცა ამავე კლასის
მოსწავლემ ნიკა ვარშანიძემ ინტერნეტში ჩვეულებრივი „ბოდიალის“ შემდეგ, მისთვის
მოულოდნელად „აღმოაჩინა“ „ვეფხისტყაოსნის“ თარგმანების ისტორია. ონლაინმიგნება
იმდენად შთამბეჭდავი დარჩა, რომ მასალა თვალსაჩინოებად აქცია, გაკვეთილზე მოგვიტანა,
დაფაზე გაგვიკრა და პროვოკაციული შეკითხვაც დაგვისვა: ვინ ვიცოდით, რომელ ენაზე
შესრულდა „ვეფხისტყაოსნის“პირველი თარგმანი? გადავწყვიტე, ნიკას „აღმოჩენა“ კვლევის
საგნად მექცია. დავუკავშირდი ქართული და ინგლისური ენების მასწავლებლებს და
შევთავაზე, ერთად ჩაგვეტარებინა ინტეგრირებული გაკვეთილი თემაზე : „ თარგმანები
ქართულ, რუსულ და ინგლისურ ენებში შ.რუსთაველის „ვეფხისტყაოსნის“ მაგალითზე“
.უშუალოდ ჩვენთვის განკუთვნილი საგაკვეთილო დროისათვის ჩვენ უნდა
დაგვემუშავებინა ლიტმცოდნეობის საკითხები, სახელმძღვანელო ითვალისწინებს
მხატვრული ხერხების შესწავლას.ცნობილია, რომ ამგვარი თემები ერთგვარი აქილევსის
ქუსლია, როგორც მასწავლებლისათვის, ისე-მოსწავლისათვის. რაღაც ისეთი რამ უნდა
მომეფიქრებინა, რაც გაზრდიდა საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლეთა ჩართულობის
რაოდენობას. ჩვენ „ვეფხისტყაოსნის“ სალექსო სტრიქონი უნდა შეგვესწავლა. ზოგადად,
თარგმანის ტექნიკა. დავინტერესდით-რა ნარჩუნდება და რა იკარგება, რას ექცევა უფრო
მეტი ყურადღება თარგმანში-იდეას თუ ფორმას?
შევისწავლეთ ქართული პოეზიის დამახასიათებელი ნიუანსები: რითმა, „ოქროს კვეთა“,
ტერცერა...კვლევა საინტერესო რომ ყოფილიყო მოსწავლეებს საშინაო დავალებად მივეცი
პოვერ პოინტის ფორმატით წარმოედგინათ თავიანთი ნამუშევრები.შეჯიბრებითობის
პრინციპი, რა თქმა უნდა, ზომიერების ფარგლებში, მომგებიანია.
მოსწავლე იხსენებს სალექსო სტრიქონის ზომას , რითმის რაობას,
სახეებს. სტრიქონს ყოფს მუხლებად,მუხლებს-ტერფებად და მუხლებში მარცვალთა
რაოდენობას.
მასალა გასცდა საგაკვეთილო პროცესს. ვესტუმრეთ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის
რუსთველოლოგიის კაბინეტს.პატივცემულმა პროფესორმა უცხოენების კათედრაზე
გვესაუბრენ თარგმნის სირთულეების შესახებ,ხოლო ქართულების კათედრაზე უფრო
დაწვრილებით აგვიხსნენ „ვეფხისტყაოსნის“ სალექსო სტრიქონი და მისი თარგმანის
თავისებურებანი.
მოსწავლეებმა ინტერნეტ ტექნოლოგიების გამოყენებით მოიძიენ და გაიგეს,რომ რუსულ
ენაზე არსებობს პოემის ხუთი სრული და ათზე მეტი ნაწილობრივი თარგმანი. სრული
თარგმანების ავტორებია-კ.ბალმონტი,პ.პეტრენკო, ნ.ზაბოლოცკი,ტ.ცაგარელი, შ.ნუცუბიძე.
გადაწყვიტეს შეედარებინათ ბალმონტის თარგმანი,რადგან სწორედ ის არის რუსულ ენაზე
პოემის პირველი თარგმანის ავტორი და ზაბოლოცკის თარგმანი რადგან ,ამ პოეტის ლექსებს
გაეცნენ პროგრამული მასალის მიხედვით და მოეწონათ მისი შემოქმედება.
მისაღწევი შედეგები:
თარგმნის თავისებურებანი და კლასიკოსთა ნაწარმოებების თარგმნის სიძნელეების
დადგენა.ფორმისა და იდეის ერთიანობის ანალიზი.
აქტივობა:
პრეზენტაცია ქართულ ენაზე;
პრეზენტაცია ინგლისურ ენაზე;
პრეზენტაცია რუსულ ენაზე :“თარგმანები ქართულ,რუსულ და ინგლისურ ენებში
შ.რუსთაველის „ვეფხისტყაოსნის“მაგალითზე“.
პრეზენტაციები კომპიუტერული პროგრამის Microsoft Office PowerPoint-ის გამოყენებით.
გაკვეთილის ხანგრძლივობა 45 წთ;
A ფაზა-15 წთ.
საორგანიზაციო მომენტი.
მოსწავლეთა ცოდნის შემოწმება.
აქტივობა 1. (ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი)
PowerPointi-ისა და Movie maker-ის პროგრამით მოსწავლეების მიერ დამზადებული
თვალსაჩინოების გამოყენებით მოსწავლეები საუბრობენ “ვეფხისტყაოსნის” სალექსო
სტრიქონის თავისებურებებზე; ადარებენ მაღალი და დაბალი შაირით შექმნილ
სტრიქონებს;ითვლიან სტრიქონში მარცვალთა რაოდენობას, გამოყოფენ რითმებს,
მსჯელობენ “ოქროს კვეთის” შესახებ; აანალიზებენ პოემის ფორმასა და იდეას.
ამზადებენ მსოფლიოს სხვადასხვა ენებზე “ ვეფხისტყაოსნის” თარგმანების
ჩამონათვალის თვალსაჩინოებას.
მოსწავლეების ქართულ ენაზე მომზადებული პრეზენტაცია:
მაღალი: 4+4/4+4=16
დაბალი: 5+3/5+3=16
3+5/3+5=16
მუხლი:ნახეს, უცხო
ცეზურა:ნახეს, უცხო |
მოყმე ვინმე, ||
ნახეს, უცხო | მოყმე ვინმე, ||
ჯდა მტირალი | წყლისა პირსა...
თუცა ქალია,| ხელმწიფედ
||მართ ღმრთისა| დანაბადია;
რასაცა გასცემ, შენია; რას არა,
დაკარგულია!
ჯვარედინი (abab),
მოსაზღვრე (aabb) ,
რკალური (abba) .
ოთხსტროფიანი
 ვიცი, ბოლოდ არ დამიგმობ ამა ჩემსა განზრახულსა.
 კაცი ბრძენი ვერ გასწირავს მოყვარესა მოყვარულსა;
 მე სიტყვასა ერთსა გკადრებ, პლატონისგან სწავლა-
თქმულსა:
 “სიცრუე და ორპირობა ავნებსხორცსა, მერმე სულსა”.
aaaa
რა უარეა მამაცსა, ომშიგან პირის -მხმეჭელსა,
შემდრკალსა, შეშინებულსა და სიკვდილისა მეჭველსა!
კაცი, ჯაბანი, რითა სჯობს დიაცსა, ქსლისა მბეჭველსა?
სჯობს სახელისა მოხვეჭა ყოველსა მოსახვეჭელსა!
“სიცრუე და ორპირობა ავნებს ხორცსა, მერმე
სულსა”.
სჯობს სახელისა მოხვეჭა ყოველსა
მოსახვეჭელსა!
B ფ აზა - 20 წთ. (რუსულისა და ინგლისურის მასწავლებლები)
აქტივობა 2.
მოსწავლეები, რუსულისა და ინგლისურის მასწავლებლების ხელმძღვანელობით,
რუსულ და ინგლისურ ენებზე კითხულობენ “ვეფხისტყაოსნის” თარგმანის პწკარედებს;
ადარებენ ორიგინალურსა და თარგმანს; პოულობენ განსხვავებებს პოემის ფორმისა და
იდეის შენარჩუნებისათვის გაწეულ სამუშაოებში; აანალიზებენ თარგმანის
თავისებურებებსა და სიძნელეებს;ადარებენ და აფასებენ სხვადასხვა მთარგმნელთა მიერ
ერთსა და იმავე ენაზე შესრულებულ თარგმანებს;ეძებენ და პოულობენ თვალსაჩინო
განსხვავებებს; აქტიურად იყენებენ ისტ-ის ტექნოლოგიებს.
„ვეფხისტყაოსნის“ აფორიზმი: ლეკვი ლომისა სწორია,ძუ იყოს,თუნდა ხვადია
ბალმონტის თარგმანი: Уж ког-да в пе-ще-ре львя-та I
Льви-ца , лев впол-не рав-ны.
მთავარი ცეზურა პწკარედს ყოფს შუაზე.პირველი ნაწილი 8 მარცვლისაგან
შედგება,მეორე ნაწილი კი შვიდმარცვლიანია.
ზაბოლოცკის თარგმანი: Де-ти льва рав-ны друг дру-гу I
Будь то львё-нок и-ли льви-ца
მთავარი ცეზურა ასევე ყოფს პწკარედს შუაზე,მაგრამ აქ როგორც პირველი ნაწილი,
ასევე მეორე რვამარცვლიანია.
„ვეფხისტყაოსნის“ აფორიზმი: რასაცა გასცემ შენია,რაც არა დაკარგულია
ბალმონტის თარგმანი: Что ты спря-чешь,то про-па-лоI
Что ты о-тдал, то тво-ё.
მთავარი ცეზურა გადის პწკარედის შუა ნაწილზე.პირველი ნაწილი
რვამარცვლიანია,მეორე კი შვიდმარცვლიანი.
ზაბოლოცკის თარგმანი: Ще-дрость сла-ву при-ум-но-житI
И сер-дца к те-бе при-вя-жет
მთავარი ცეზურა გადის პწკარედის შუა ნაწილზე,პირველი ნაწილი, ისევე როგორც
მეორე ნაწილი რვამარცვლიანია.
ვეფხისტყაოსნის აფორიზმების პწკარედი თარგმანების შედარების შემდეგ,აღმოჩნდა რომ
მთავარი აზრი,შინაარსი იკითხება ორთავე თარგმანში ,მაგრამ ზაბოლოცკი ამასთანავე
ინარჩუნებს რითმს (8+8).თექვსმეტმარცვლიანი ლექსის ფორმა, შაირის სახელწოდებით
დაცულია.
ბალმონტი თავად ეძახდა თავის თარგმანს „გადამღერებას“, ზაბოლოცკის კი აღიარებენ
„ვეფხისტყაოსნის“ საუკეთესო მთარგმნელად,რადგან მისი თარგმანი გაცილებით ზუსტია
შინაარსობრივად და რითმულად.ზაბოლოცკი ფლობდა ქართულ ენას ეს უპირატესობა არ
ქონდა ბალმონტს,შეიძლება ამიტომ მან ვერ შეძლო შეეგრძნო რუსთაველის პოემის
რითმიკა.ბალმონტმა შინაგანი რითმებით დატვირთა,ნაწილობრივ გაიმარჯვა,ხმოვანება
შეჰქმნა,მაგრამ რუსთაველის სიდარბაისლე დაჰკარგა.
მოსწავლეებმა მასწავლებლის დახმარებით იგივენაირად შეისწავლეს „ვეფხისტყაოსნის“
ინგლისურენოვანი თარგმანები. წარმოადგინენ ურუშაძისა და მარჯორი უორდროპის
თარგმანის ნიმუშები.
"Woman she is, but a woman born to rule overa kingdom.
Truly our hearts declare her worthy to be our sovereign.
Her noble deeds, like her radiance, shed brightness arid warmth like sunshine.
The lion's whelp is a lion, be it male orfemale".
თუცა ქალია, ხელმწიფედ მართ ღმრთისა დანაბადია;
არ გათნევთ, იცის მეფობა, უთქვენოდ გვითქვამს კვლა დია;
შუქთა მისთაებრ საქმეცა მისი მზებრ განაცხადია.
ლეკვი ლომისა სწორია, ძუ იყოს, თუნდა ხვადია".
"Generous deeds adorn a monarch as does a cypress Eden;
Even the treitor is won when the hand of the ruler is generous.
Spending on feasting and wine is better than hoarding our substance.
That which we give makes us richer, that which is hoarded is loSt".
მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით ედემს ალვა, რგულია;
უხვსა ჰმორჩილობს ყოველი, იგიცა, ვინ ორგულია;
სმა-ჭამა - დიდად შესარგი, დება რა სავარგულია?!
რასაცა გასცემ, შენია; რას არა, დაკარგულია!"
Woman she is, but a woman born to rule overa kingdom.
Truly our hearts declare her worthy to be our sovereign.
Her noble deeds, like her radiance, shed brightness arid warmth like sunshine.
The lion's whelp is a lion, be it male orfemale".
თუცა ქალია, ხელმწიფედ მართ ღმრთისა დანაბადია;
არ გათნევთ, იცის მეფობა, უთქვენოდ გვითქვამს კვლა დია;
შუქთა მისთაებრ საქმეცა მისი მზებრ განაცხადია.
ლეკვი ლომისა სწორია, ძუ იყოს, თუნდა ხვადია".
"Generous deeds adorn a monarch as does a cypress Eden;
Even the treitor is won when the hand of the ruler is generous.
Spending on feasting and wine is better than hoarding our substance.
That which we give makes us richer, that which is hoarded is loSt".
მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით ედემს ალვა, რგულია;
უხვსა ჰმორჩილობს ყოველი, იგიცა, ვინ ორგულია;
სმა-ჭამა - დიდად შესარგი, დება რა სავარგულია?!
რასაცა გასცემ, შენია; რას არა, დაკარგულია!"
მოსწავლეთა რუსულ ენაზე მომზადებული პრეზენტაცია:
ПОЭМАПОЭМА ШОТАШОТА РУСТАВЕЛИРУСТАВЕЛИ
““ВИТЯЗЬВИТЯЗЬ ВВ ТИГРОВОЙТИГРОВОЙ ШКУРЕШКУРЕ””
ВВ ПЕРЕВОДАХПЕРЕВОДАХ КК..БАЛЬМОНТАБАЛЬМОНТА ИИ
НН..ЗАБОЛОЦКОГОЗАБОЛОЦКОГО
ПЕРЕВОДПЕРЕВОД БАЛЬМОНТАБАЛЬМОНТА
თუცა ქალია, ხელმწიფედ
მართ ღმრთისა დანაბადია;
არ გათნევთ, იცის მეფობა,
უთქვენოდ გვითქვამს
კვლა დია;
შუქთა მისთაებრ საქმეცა
მისი მზებრ განაცხადია.
ლეკ-ვი ლო-მი-სა სწო-რი-
ა,| ძუ ი-ყოს, თუნ-და ხვა-
დი-ა".
(8+8)
Дай ей царство, дай царенье.
Быть женой ей
назначенье.
Но от бога смысл
правленья ей указан с
вышины.
Отлучался ты когда-то, -- и
сияла без заката.
Уж ког-да в пе-ще-ре
львя--та,| -- льви-ца, лев
впо-лне рав-ны".
(8+7)
ПЕРЕВОДПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГОЗАБОЛОЦКОГО
თუცა ქალია, ხელმწიფედ
მართ ღმრთისა დანაბადია;
არ გათნევთ, იცის მეფობა,
უთქვენოდ გვითქვამს
კვლა დია;
შუქთა მისთაებრ საქმეცა
მისი მზებრ განაცხადია.
ლეკ-ვი ლო-მი-სა სწო-რი-
ა,| ძუ ი-ყოს, თუნ--და ხვა-
დი-ა".
(8+8)// (a-a-a-a)
Хоть и женщина, но богом
утверждается царица. Мы
не льстим: она способна
на престоле потрудиться.
Не напрасно лик царевны
светит миру, как денница:
Де-ти льва рав-ны друг
дру-гу, |лев ли это и-ли
льви-ца".
(8+8)//(a-a-a-a)
ПЕРЕВОДПЕРЕВОД БАЛЬМОНТАБАЛЬМОНТА
მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით
ედემს ალვა, რგულია;
უხვსა ჰმორჩილობს
ყოველი, იგიცა, ვინ
ორგულია;
სმა-ჭამა - დიდად შესარგი,
დება რა სავარგულია?!
რა-სა-ცა გას-ცემ, შე-ნი-ა;|
რას არ-ა, და-კარ-გუ-ლი-ა!“
(8+8)
Это древо вековое, чье в
Эдеме бытие.
Щедрость -- власть, как
власть закала. Где
измена? Прочь бежала.
Что ты спря-чешь, то
про-па-ло.| Что ты от-
дал, то тво-е".
(8+7)
ПЕРЕВОДПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГОЗАБОЛОЦКОГО
მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით
ედემს ალვა, რგულია;
უხვსა ჰმორჩილობს
ყოველი, იგიცა, ვინ
ორგულია;
სმა-ჭამა - დიდად შესარგი,
დება რა სავარგულია?!
რა-სა-ცა გას-ცემ, შე-ნი-ა;
|რას არა, და-კარ-გუ-ლი-ა!“
(8+8)/(a-a-a-a)
Щедрость -- слава государей
и премудрости основа.
Дивной щедростью
владыки покоряют даже
злого.
Есть и пить любому нужно,
в том не вижу я плохого.
Что при-пря-чешь -- то по-
гу-бишь,| что раз-дашь –
вер-не-тся сно-ва".
(8+8)/(a-a-a-a)
C ფაზა - 10 წთ.
ქართულის მასწავლებელი, მოსწავლეებთან ერთად,აჯამებს გაკვეთილის პროცესს
და გამოაქვს დასკვნა, თუ რა სირთულეები ახლავს, ზოგადად,თარგმანს და,
КК..БАЛЬМОНТБАЛЬМОНТ
•Превосходновоссоздал звуковое
и эмоциональноебогатство
подлинника, передал общее его
содержание
•Не учтены в переводе и
разновидности шестнадцати
сложных стихов грузинского
шаири.
•(4+4+4+3)
НН..ЗАБОЛОЦКИЙЗАБОЛОЦКИЙ
• Полный и глубокий, высоко
поэтический перевод.
• Сохраняет систему
рифмовки Руставели и дает
четыре одинаковых рифмы.
•(4+4+4+4)
•(a-a-a-a)
კონკრეტულად, კლასიკოსთა თარგმანებს. რა დიდი მუშაობა უწევთ მთარგმნელებს
ფორმისა და იდეის შენარჩუნებისათვის.
რესურსები: გაკვეთილისთვის დავამზადეთ მოსაწვევი ღია ბარათი ვორდის
დოკუმენტის საშუალებით და ელფოსტით დავუგზავნეთ დაინტერესებულ პირებს.
პრეზენტაციები ქართულ,რუსულ,ინგლისურ ენებზე კომპიუტერული პროგრამის
POWER POINTIS გამოყენებით.
ინტეგრირებული გაკვეთილის ჩანაწერი:
https://drive.google.com/folderview?id=0B9ftCoh3BM6ScmxsQ3IzTi1OUXM&usp=sharing
გამოყენებული ლიტერატურა:
ეროვნული სასწავლო გეგმა
რუსული ენა ს-VII (ავტორები:ლორთქიფანიძე მ., ჩხეიძეი., ჩიმაკაძე თ.,)
ინტერნეტი
შეფასების რუბრიკა :
კომუნიკაციის კრიტერიუმები
ა
1-3
ბ
4-7
გ
8-
10
1.საუბრობს მოცემულ თემატიკაზე,თანმიმდევრულად
გადმოსცემს ნააზრევს.
2.სწორად აკავშირებს და ზუსტად გადმოსცემს ინფორმაციას
3.იყენებს ანალიზის ელემენტებს.
4.სარგებლობს კომპიუტერული ტექნოლოგიებით
5.იცავს დროის ლიმიტს
ენობრივი კრიტერიუმები
1.სწორად იყენებს ნასწავლ ლექსიკას
2.სწორად იყენებს გრამატიკულ კონსტრუქციებს
3.წარმოთქმა და ინტონაცია საკმარისად ზუსტია და ხელს არ
უშლის აზრის გადმოცემას
ქულათა მაქსიმალური რაოდენობა 10
ა___ არ პასუხობს მოთხოვნებს
ბ___ პასუხობს ნაწილობრივ
გ___ზუსტად პასუხობს მოთხოვნებს
მოსწავლეები სიამოვნებით წარმოადგენენ საპრეზენტაციო ნაშრომებს ,რადგან
დარწმუნებულნი არიან მათი ნამუშევრები სათანადოდ შეფასდება.
ინტეგრირებული გაკვეთილების შესაძლებლობას იძლევა მოსწავლეები მეტად
დავაინტერესოთ, ჩავრთოდ სასწავლო პროცესში,გავხადოთ ის მრავალფეროვანი და
მიმზიდველი. ამით მოსწავლეებს უვითარდებათ აზროვნება,ინფორმაციის
მოძიების,ანალიზის და სინთეზის უნარი.არიან
შემოქმედებითნი,კომუნიკაბელური,საკუთარ შესაძლებლობებში დარწმუნებული და ახლის
ძიებისთვის მოტივირებული ადამიანები.

More Related Content

What's hot

2გ კლასის დამრიგებლის ანგარიში.
2გ კლასის დამრიგებლის  ანგარიში.2გ კლასის დამრიგებლის  ანგარიში.
2გ კლასის დამრიგებლის ანგარიში.Anzor Abuseridze
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაMaia Siradze
 
რუსული ენის კათერის წლიური ანგარიში
რუსული ენის  კათერის  წლიური ანგარიშირუსული ენის  კათერის  წლიური ანგარიში
რუსული ენის კათერის წლიური ანგარიშიAnzor Abuseridze
 
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''mananasvanadze
 
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაშიღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაშიmzekabani2013
 
რემედიაცია-ამოცანების ამოხსნა.pptx
რემედიაცია-ამოცანების ამოხსნა.pptxრემედიაცია-ამოცანების ამოხსნა.pptx
რემედიაცია-ამოცანების ამოხსნა.pptxleila barbaqadze
 
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.lomadze70
 
რა არის პორტფოლიო
რა არის პორტფოლიორა არის პორტფოლიო
რა არის პორტფოლიოOlgha Bochorishvili
 
თემა
თემათემა
თემაkhato
 
წოდებრივ წარმომადგენლობითი ორგანოები ევროპაში
წოდებრივ წარმომადგენლობითი ორგანოები ევროპაშიწოდებრივ წარმომადგენლობითი ორგანოები ევროპაში
წოდებრივ წარმომადგენლობითი ორგანოები ევროპაშიnino abuladze
 
როსტომ ხანი, თეიმურაზი და ბახტრიონის აჯანყება
როსტომ ხანი, თეიმურაზი და ბახტრიონის აჯანყებაროსტომ ხანი, თეიმურაზი და ბახტრიონის აჯანყება
როსტომ ხანი, თეიმურაზი და ბახტრიონის აჯანყებაetodevrisashvili
 
შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)Khatuna Bedenashvili
 
.,,ბოშები” გაკვეთლის გეგმა
.,,ბოშები”   გაკვეთლის გეგმა.,,ბოშები”   გაკვეთლის გეგმა
.,,ბოშები” გაკვეთლის გეგმაmziaegiashvili
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაlikako
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაprezentator
 
სულხან საბა ორბელიანი
სულხან საბა   ორბელიანისულხან საბა   ორბელიანი
სულხან საბა ორბელიანიmarina 77
 

What's hot (20)

2გ კლასის დამრიგებლის ანგარიში.
2გ კლასის დამრიგებლის  ანგარიში.2გ კლასის დამრიგებლის  ანგარიში.
2გ კლასის დამრიგებლის ანგარიში.
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
 
რუსული ენის კათერის წლიური ანგარიში
რუსული ენის  კათერის  წლიური ანგარიშირუსული ენის  კათერის  წლიური ანგარიში
რუსული ენის კათერის წლიური ანგარიში
 
ჯიგსოუ
ჯიგსოუჯიგსოუ
ჯიგსოუ
 
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''
გეგმა არჩილ სულაკაური ,,ბიჭი და ძაღლი''
 
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაშიღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
ღია სამოდელო ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ ენასა და ლიტერატურაში
 
რემედიაცია-ამოცანების ამოხსნა.pptx
რემედიაცია-ამოცანების ამოხსნა.pptxრემედიაცია-ამოცანების ამოხსნა.pptx
რემედიაცია-ამოცანების ამოხსნა.pptx
 
ზმნა
ზმნაზმნა
ზმნა
 
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა.
 
რა არის პორტფოლიო
რა არის პორტფოლიორა არის პორტფოლიო
რა არის პორტფოლიო
 
თემა
თემათემა
თემა
 
ზმნა
ზმნა ზმნა
ზმნა
 
წოდებრივ წარმომადგენლობითი ორგანოები ევროპაში
წოდებრივ წარმომადგენლობითი ორგანოები ევროპაშიწოდებრივ წარმომადგენლობითი ორგანოები ევროპაში
წოდებრივ წარმომადგენლობითი ორგანოები ევროპაში
 
არსებითი სახელი
არსებითი სახელი არსებითი სახელი
არსებითი სახელი
 
როსტომ ხანი, თეიმურაზი და ბახტრიონის აჯანყება
როსტომ ხანი, თეიმურაზი და ბახტრიონის აჯანყებაროსტომ ხანი, თეიმურაზი და ბახტრიონის აჯანყება
როსტომ ხანი, თეიმურაზი და ბახტრიონის აჯანყება
 
შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)შეფასების კრიტერიუმები (1)
შეფასების კრიტერიუმები (1)
 
.,,ბოშები” გაკვეთლის გეგმა
.,,ბოშები”   გაკვეთლის გეგმა.,,ბოშები”   გაკვეთლის გეგმა
.,,ბოშები” გაკვეთლის გეგმა
 
გაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმაგაკვეთილის+გეგმა
გაკვეთილის+გეგმა
 
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმაინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
 
სულხან საბა ორბელიანი
სულხან საბა   ორბელიანისულხან საბა   ორბელიანი
სულხან საბა ორბელიანი
 

Similar to ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა

პრეზენტაცია ინტეგრირებული გაკვეთილის
პრეზენტაცია ინტეგრირებული გაკვეთილისპრეზენტაცია ინტეგრირებული გაკვეთილის
პრეზენტაცია ინტეგრირებული გაკვეთილისMaia Siradze
 
პრეზენტაცია
პრეზენტაციაპრეზენტაცია
პრეზენტაციაMaia Siradze
 
პრეზენტაცია
პრეზენტაციაპრეზენტაცია
პრეზენტაციაMaia Siradze
 
მეორე ეროვნული კონფერენციის რეფლექსია
მეორე ეროვნული კონფერენციის  რეფლექსიამეორე ეროვნული კონფერენციის  რეფლექსია
მეორე ეროვნული კონფერენციის რეფლექსიაMaia Siradze
 
ანგარიში ინტეგრირებული გაკვეთილის
ანგარიში ინტეგრირებული გაკვეთილისანგარიში ინტეგრირებული გაკვეთილის
ანგარიში ინტეგრირებული გაკვეთილისMaia Siradze
 
მოხსენება
მოხსენებამოხსენება
მოხსენებაMaia Siradze
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიmziaegiashvili
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიmziaegiashvili
 
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვის
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვისვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვის
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვისXatuna Dzneladze
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიmziaegiashvili
 
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...Maia Siradze
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიMaia Siradze
 
Present მანანა
Present მანანაPresent მანანა
Present მანანაmananajanelidze
 
ქვემდებარის რაობა
ქვემდებარის რაობაქვემდებარის რაობა
ქვემდებარის რაობაmarine kvaratskhelia
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013ინტეგრირებული გაკვეთილი2013
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013Maia Siradze
 

Similar to ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა (20)

პრეზენტაცია ინტეგრირებული გაკვეთილის
პრეზენტაცია ინტეგრირებული გაკვეთილისპრეზენტაცია ინტეგრირებული გაკვეთილის
პრეზენტაცია ინტეგრირებული გაკვეთილის
 
პრეზენტაცია
პრეზენტაციაპრეზენტაცია
პრეზენტაცია
 
პრეზენტაცია
პრეზენტაციაპრეზენტაცია
პრეზენტაცია
 
მეორე ეროვნული კონფერენციის რეფლექსია
მეორე ეროვნული კონფერენციის  რეფლექსიამეორე ეროვნული კონფერენციის  რეფლექსია
მეორე ეროვნული კონფერენციის რეფლექსია
 
ანგარიში ინტეგრირებული გაკვეთილის
ანგარიში ინტეგრირებული გაკვეთილისანგარიში ინტეგრირებული გაკვეთილის
ანგარიში ინტეგრირებული გაკვეთილის
 
მოხსენება
მოხსენებამოხსენება
მოხსენება
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
 
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვის
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვისვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვის
ვეფხისტყაოსნის თარგმანის პრობლემისათვის
 
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ შიინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
ინტ.გაკვ.,,ვეფხ”მსოფლიო ლიტ ში
 
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში მოტივაციის ამაღლების სხვადასხვა სტ...
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილიინტეგრირებული გაკვეთილი
ინტეგრირებული გაკვეთილი
 
Present მანანა
Present მანანაPresent მანანა
Present მანანა
 
10 კლ.თემატური
10 კლ.თემატური10 კლ.თემატური
10 კლ.თემატური
 
Gegma Taj Mahalisa
Gegma Taj MahalisaGegma Taj Mahalisa
Gegma Taj Mahalisa
 
ქვემდებარის რაობა
ქვემდებარის რაობაქვემდებარის რაობა
ქვემდებარის რაობა
 
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013ინტეგრირებული გაკვეთილი2013
ინტეგრირებული გაკვეთილი2013
 
Unit plan template
Unit plan templateUnit plan template
Unit plan template
 
ნანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილინანა მეფარიშვილი
ნანა მეფარიშვილი
 
ანგარიში 12 კლ
ანგარიში 12 კლანგარიში 12 კლ
ანგარიში 12 კლ
 

More from Maia Siradze

Saganmanatleblo proeqtis gegma
Saganmanatleblo proeqtis gegmaSaganmanatleblo proeqtis gegma
Saganmanatleblo proeqtis gegmaMaia Siradze
 
Proeqtis refleqsia
Proeqtis refleqsiaProeqtis refleqsia
Proeqtis refleqsiaMaia Siradze
 
რესურსი რეფლექსია
რესურსი რეფლექსიარესურსი რეფლექსია
რესურსი რეფლექსიაMaia Siradze
 
открытый урок
открытый урокоткрытый урок
открытый урокMaia Siradze
 
Microsoft innovative educator expert
Microsoft innovative educator expertMicrosoft innovative educator expert
Microsoft innovative educator expertMaia Siradze
 
Certified microsoft innovative educator
Certified microsoft innovative educatorCertified microsoft innovative educator
Certified microsoft innovative educatorMaia Siradze
 
პრეზენტაცია სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2
პრეზენტაცია  სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2პრეზენტაცია  სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2
პრეზენტაცია სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2Maia Siradze
 
უცხოური ენის სწავლების პროცესში მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება
უცხოური ენის სწავლების პროცესში  მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლებაუცხოური ენის სწავლების პროცესში  მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება
უცხოური ენის სწავლების პროცესში მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლებაMaia Siradze
 
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიში
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიშიბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიში
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიშიMaia Siradze
 
ზეიმის პრეზენტაცია
ზეიმის პრეზენტაციაზეიმის პრეზენტაცია
ზეიმის პრეზენტაციაMaia Siradze
 
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიში
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიშიV 1კლასის ღონისძიების ანგარიში
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიშიMaia Siradze
 
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკებიკათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკებიMaia Siradze
 
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დ
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დმოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დ
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დMaia Siradze
 
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...Maia Siradze
 
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკაგაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკაMaia Siradze
 
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)Maia Siradze
 
открытый урок 2
открытый урок 2открытый урок 2
открытый урок 2Maia Siradze
 
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семьяსამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семьяMaia Siradze
 
მოხსენება
მოხსენებამოხსენება
მოხსენებაMaia Siradze
 
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობისანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობისMaia Siradze
 

More from Maia Siradze (20)

Saganmanatleblo proeqtis gegma
Saganmanatleblo proeqtis gegmaSaganmanatleblo proeqtis gegma
Saganmanatleblo proeqtis gegma
 
Proeqtis refleqsia
Proeqtis refleqsiaProeqtis refleqsia
Proeqtis refleqsia
 
რესურსი რეფლექსია
რესურსი რეფლექსიარესურსი რეფლექსია
რესურსი რეფლექსია
 
открытый урок
открытый урокоткрытый урок
открытый урок
 
Microsoft innovative educator expert
Microsoft innovative educator expertMicrosoft innovative educator expert
Microsoft innovative educator expert
 
Certified microsoft innovative educator
Certified microsoft innovative educatorCertified microsoft innovative educator
Certified microsoft innovative educator
 
პრეზენტაცია სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2
პრეზენტაცია  სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2პრეზენტაცია  სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2
პრეზენტაცია სასწავლო მეთოდურიკონფერენციისთვის 2
 
უცხოური ენის სწავლების პროცესში მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება
უცხოური ენის სწავლების პროცესში  მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლებაუცხოური ენის სწავლების პროცესში  მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება
უცხოური ენის სწავლების პროცესში მოსწავლეთა მოტივაციის ამაღლება
 
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიში
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიშიბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიში
ბავშვთა სახლში სტუმრობის ანგარიში
 
ზეიმის პრეზენტაცია
ზეიმის პრეზენტაციაზეიმის პრეზენტაცია
ზეიმის პრეზენტაცია
 
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიში
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიშიV 1კლასის ღონისძიების ანგარიში
V 1კლასის ღონისძიების ანგარიში
 
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკებიკათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკები
 
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დ
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დმოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დ
მოსწავლეთა ინდივიდუალური საჭიროებების დასადგენად მშობლებთან დ
 
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...
მოსწ. ინდივიდუალური შესაძლებლობების დასადგენად კომუნიკაციია მშობლებთან და მას...
 
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკაგაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილი პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
 
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)
Vi კლასში ჩატარებული პრეზენტაციის ანგარიში (რუსული)
 
открытый урок 2
открытый урок 2открытый урок 2
открытый урок 2
 
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семьяსამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა семья
 
მოხსენება
მოხსენებამოხსენება
მოხსენება
 
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობისანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
ანგარიში აჭარის პედაგოგთა მეორე კონფერენციაში მონაწილეობის
 

ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა

  • 1. ქ.ბათუმის №14 საჯარო სკოლის რუსული ენის მასწავლებლის მაია სირაძის ინტეგრირებული გაკვეთილი ქართულ,რუსულ,ინგლისურ ენებში . 2014 წლის 3 თებერვალს ქ.ბათუმის №14 საჯარო სკოლის საშუალო საფეხურის მე-11 კლასში ჩატარდა ინტეგრირებული გაკვეთილი თემაზე: „ თარგმანები ქართულ, რუსულ და ინგლისურ ენებში შ.რუსთაველის „ვეფხისტყაოსნის“მაგალითზე“.გაკვეთილი ჩატარდა კომპიუტერული ტექნოლოგიების გამოყენებით,ჩართული იყო კლასის ყველა მოსწავლე,გაკვეთილს ესწრებოდნენ მოწვეული მასწავლებლები. ინტეგრირებული გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა:თარგმნის თავისებურებანი და კლასიკოსთა ნაწარმოებების თარგმნის სიძნელეების დადგენა.ფორმისა და იდეის ერთიანობის ანალიზი. გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები გაეცნობიან და შეადარებენ ქართულ-რუსულ- ინგლისურ ნიმუშებს შ.რუსთაველის პოემის „ვეფხისტყაოსნის“ მაგალითზე. გაანალიზებენ თარგმანის თავისებურებებს. შინაარსობრივი სტანდარტები და ინდიკატორები: უცხოური ენა მიმართულება მოსმენა უცხ.ს.VII.2. მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა სტრატეგიას მოსმენილი ტექსტის შინაარსის გასააზრებლად. მიმართულება კითხვა უცხ.ს.VII.4. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს, გაიგოს და გააანალიზოს მხატვრული ტექსტები (მოთხრობა, ნოველა, მინიატურა, პოეზიის, თანამედროვე პროზის ნაწყვეტები). უცხ.ს.VII.7. მოსწავლე ფლობს და ი ყენებს სტრატეგიებს ტექსტის სიღრმისეულად შესწავლის მიზნით. მიმართულება წერა უცხ.ს.VII.10. წერისას მოსწავლეს შეუძლია შექმნას ტექსტის სტრუქტურა, ფლობს და იყენებს საბაზისო ენობრივ-გრამატიკულ უნარ-ჩვევებს. მიმართულება ლაპარაკი დიალოგური მეტყველება უცხ.ს.VII.12. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა მისთვის ნაცნობ თემატიკაზე. მონოლოგური მეტყველება უცხ.ს.VII.14. მოსწავლეს შეუძლია წარმოადგინოს ზეპირი მოხსენება (პრეზენტაცია) აქტუალური საკითხის, პრობლემის გარშემო. მიმართულება კულტურათა დიალოგი უცხ.ს.VII.17. მოსწავლე იჩენს ინტერესს და ავლენს ტოლერანტულ დამოკიდებულებას კულტურათა თავისებურებების მიმართ.
  • 2. მიმართულება უცხოური ენის პრაქტიკული გამოყენება (მედიტაცია) უცხ.ს.VII.18. მოსწავლეს შეუძლია უცხოური ენის საგანმანათლებლო მიზნით გამოყენება. ქართული ენა • ქართ. XI. 1. მოსწავლეს შეუძლია მონაწილეობის მიღება საკლასო და სასკოლო დისკუსიებში. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: • მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს; • მსჯელობს არგუმენტირებულად, გამოაქვს ადეკვატური დასკვნა; • საუბრისას შემოიფარგლება კონკრეტული თემით და თავს არიდებს ზოგად საკითხებზე მსჯელობას; • ქართ. XI. 5. მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი კომუნიკაციის სტრატეგიების ამოცნობა და შესაბამისად გამოყენება. შედეგი თვალსაჩინოა,თუ მოსწავლე: • ამოიცნობს აუდიტორიაზე ზემოქმედების არავერბალურ ხერხებს (მხედველობით კონტაქტს, ხმის აწევ-დაწევას, საუბრის ტემპის შეცვლას,ჟესტიკულაციას) და შესაბამისად იყენებს მათ ზეპირი გამოსვლების დროს მსმენელთა ინტერესის გასაღვივებლად; • ქართ. XI. 3. აუდიტორიის წინაშე მოხსენებით გამოსვლისას მოსწავლეს შეუძლია ზეპირი კომუნიკაციის ეფექტიანობის გასაძლიერებელი ხერხების გამოყენება. შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე: • ამყარებს კონტაქტს მსმენელებთან (თხრობისას იყენებს პირველ პირს, დამოკიდებულების გამომხატველ ჩანართებს. მაგ., „მინდა გიამბოთ...“, „ჩემი აზრით...“, „მთლიანად ვიზიარებ აზრს...“,„აქედან გამომდინარე, მიმაჩნია...“ და სხვ.). წინარე ცოდნა: XI კლასში რუსული ენის გაკვეთილზე,ს-VII დონის რუსული ენის სახელმძღვანელოს მიხედვით( ავტორები-მ.ლორთქიფანიძე,ი. ჩხეიძე,ტ.ჩიმაკაძე,2013 წელი ) მოსწავლეებს გავაცანი რუსი პოეტისა და მთარგმნელის ნ. ზაბოლოცკის შემოქმედება, სიამოვნებით მოვასმენინე აუდიოჩანაწერები,წავიკითხეთ მისი ლექსები,შემდეგ კი ვთხოვე პწკარედი-თითო სტრიქონის ზუსტი თარგმანი.კარგად გაართვენ თავი დავალებას რადგან ზუსტად ჩაწვდნენ ლექსის შინაარსს, შეიგრძნენ ის ემოცია,რასაც პოეტი გადმოსცემს. შევთავაზე ამავე ლექსის კოტე ყუბანეიშვილისეული თარგმანი .ზოგს მოეწონა,ზოგმა ჩათვალა რომ მთავარი აზრი ზუსტად იყო გადმოცემული,მაგრამ არ იყო შენარჩუნებული რითმა,ზოგს პირიქით მოეწონა რითმა და არა შინაარსი. საკუთარი თარგმანების შედარების შემდეგ გაუჩნდათ კითხვები: რატომ არ ემთხვევა ზოგიერთი სიტყვების თარგმანი კ.ყუბანეიშვილის თარგმანს? რატომ დაიკარგა ზოგ შემთხვევაში ლექსის იდეა,ზოგ
  • 3. შემთხვევაში ემოციური განწყობა ან კიდევ რითმა?თემამ დააინტერესა მოსწავლეები ამიტომ საშინაო დავალებად შევთავაზე მათთვის საინტერესო ლექსის თარგმნა რუსულიდან ქართულ და ქართულიდან რუსულ ენებზე.მოსწავლეებმა წარმატებით გაართვენ თავი დავალებას და საუკეთესო თარგმანები გამოვაქვეყნეთ სასკოლო გაზეთში. ინტეგრირებული გაკვეთილის ჩატარების იდეა მას შემდეგ გაჩნდა, როცა ამავე კლასის მოსწავლემ ნიკა ვარშანიძემ ინტერნეტში ჩვეულებრივი „ბოდიალის“ შემდეგ, მისთვის მოულოდნელად „აღმოაჩინა“ „ვეფხისტყაოსნის“ თარგმანების ისტორია. ონლაინმიგნება იმდენად შთამბეჭდავი დარჩა, რომ მასალა თვალსაჩინოებად აქცია, გაკვეთილზე მოგვიტანა, დაფაზე გაგვიკრა და პროვოკაციული შეკითხვაც დაგვისვა: ვინ ვიცოდით, რომელ ენაზე შესრულდა „ვეფხისტყაოსნის“პირველი თარგმანი? გადავწყვიტე, ნიკას „აღმოჩენა“ კვლევის საგნად მექცია. დავუკავშირდი ქართული და ინგლისური ენების მასწავლებლებს და შევთავაზე, ერთად ჩაგვეტარებინა ინტეგრირებული გაკვეთილი თემაზე : „ თარგმანები ქართულ, რუსულ და ინგლისურ ენებში შ.რუსთაველის „ვეფხისტყაოსნის“ მაგალითზე“ .უშუალოდ ჩვენთვის განკუთვნილი საგაკვეთილო დროისათვის ჩვენ უნდა დაგვემუშავებინა ლიტმცოდნეობის საკითხები, სახელმძღვანელო ითვალისწინებს მხატვრული ხერხების შესწავლას.ცნობილია, რომ ამგვარი თემები ერთგვარი აქილევსის ქუსლია, როგორც მასწავლებლისათვის, ისე-მოსწავლისათვის. რაღაც ისეთი რამ უნდა მომეფიქრებინა, რაც გაზრდიდა საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლეთა ჩართულობის რაოდენობას. ჩვენ „ვეფხისტყაოსნის“ სალექსო სტრიქონი უნდა შეგვესწავლა. ზოგადად, თარგმანის ტექნიკა. დავინტერესდით-რა ნარჩუნდება და რა იკარგება, რას ექცევა უფრო მეტი ყურადღება თარგმანში-იდეას თუ ფორმას? შევისწავლეთ ქართული პოეზიის დამახასიათებელი ნიუანსები: რითმა, „ოქროს კვეთა“, ტერცერა...კვლევა საინტერესო რომ ყოფილიყო მოსწავლეებს საშინაო დავალებად მივეცი პოვერ პოინტის ფორმატით წარმოედგინათ თავიანთი ნამუშევრები.შეჯიბრებითობის პრინციპი, რა თქმა უნდა, ზომიერების ფარგლებში, მომგებიანია. მოსწავლე იხსენებს სალექსო სტრიქონის ზომას , რითმის რაობას, სახეებს. სტრიქონს ყოფს მუხლებად,მუხლებს-ტერფებად და მუხლებში მარცვალთა რაოდენობას. მასალა გასცდა საგაკვეთილო პროცესს. ვესტუმრეთ ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის რუსთველოლოგიის კაბინეტს.პატივცემულმა პროფესორმა უცხოენების კათედრაზე გვესაუბრენ თარგმნის სირთულეების შესახებ,ხოლო ქართულების კათედრაზე უფრო დაწვრილებით აგვიხსნენ „ვეფხისტყაოსნის“ სალექსო სტრიქონი და მისი თარგმანის თავისებურებანი. მოსწავლეებმა ინტერნეტ ტექნოლოგიების გამოყენებით მოიძიენ და გაიგეს,რომ რუსულ ენაზე არსებობს პოემის ხუთი სრული და ათზე მეტი ნაწილობრივი თარგმანი. სრული თარგმანების ავტორებია-კ.ბალმონტი,პ.პეტრენკო, ნ.ზაბოლოცკი,ტ.ცაგარელი, შ.ნუცუბიძე. გადაწყვიტეს შეედარებინათ ბალმონტის თარგმანი,რადგან სწორედ ის არის რუსულ ენაზე პოემის პირველი თარგმანის ავტორი და ზაბოლოცკის თარგმანი რადგან ,ამ პოეტის ლექსებს გაეცნენ პროგრამული მასალის მიხედვით და მოეწონათ მისი შემოქმედება. მისაღწევი შედეგები:
  • 4. თარგმნის თავისებურებანი და კლასიკოსთა ნაწარმოებების თარგმნის სიძნელეების დადგენა.ფორმისა და იდეის ერთიანობის ანალიზი. აქტივობა: პრეზენტაცია ქართულ ენაზე; პრეზენტაცია ინგლისურ ენაზე; პრეზენტაცია რუსულ ენაზე :“თარგმანები ქართულ,რუსულ და ინგლისურ ენებში შ.რუსთაველის „ვეფხისტყაოსნის“მაგალითზე“. პრეზენტაციები კომპიუტერული პროგრამის Microsoft Office PowerPoint-ის გამოყენებით. გაკვეთილის ხანგრძლივობა 45 წთ; A ფაზა-15 წთ. საორგანიზაციო მომენტი. მოსწავლეთა ცოდნის შემოწმება. აქტივობა 1. (ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი) PowerPointi-ისა და Movie maker-ის პროგრამით მოსწავლეების მიერ დამზადებული თვალსაჩინოების გამოყენებით მოსწავლეები საუბრობენ “ვეფხისტყაოსნის” სალექსო სტრიქონის თავისებურებებზე; ადარებენ მაღალი და დაბალი შაირით შექმნილ სტრიქონებს;ითვლიან სტრიქონში მარცვალთა რაოდენობას, გამოყოფენ რითმებს, მსჯელობენ “ოქროს კვეთის” შესახებ; აანალიზებენ პოემის ფორმასა და იდეას. ამზადებენ მსოფლიოს სხვადასხვა ენებზე “ ვეფხისტყაოსნის” თარგმანების ჩამონათვალის თვალსაჩინოებას.
  • 5. მოსწავლეების ქართულ ენაზე მომზადებული პრეზენტაცია: მაღალი: 4+4/4+4=16 დაბალი: 5+3/5+3=16 3+5/3+5=16
  • 6. მუხლი:ნახეს, უცხო ცეზურა:ნახეს, უცხო | მოყმე ვინმე, || ნახეს, უცხო | მოყმე ვინმე, || ჯდა მტირალი | წყლისა პირსა... თუცა ქალია,| ხელმწიფედ ||მართ ღმრთისა| დანაბადია; რასაცა გასცემ, შენია; რას არა, დაკარგულია!
  • 7. ჯვარედინი (abab), მოსაზღვრე (aabb) , რკალური (abba) . ოთხსტროფიანი  ვიცი, ბოლოდ არ დამიგმობ ამა ჩემსა განზრახულსა.  კაცი ბრძენი ვერ გასწირავს მოყვარესა მოყვარულსა;  მე სიტყვასა ერთსა გკადრებ, პლატონისგან სწავლა- თქმულსა:  “სიცრუე და ორპირობა ავნებსხორცსა, მერმე სულსა”. aaaa რა უარეა მამაცსა, ომშიგან პირის -მხმეჭელსა, შემდრკალსა, შეშინებულსა და სიკვდილისა მეჭველსა! კაცი, ჯაბანი, რითა სჯობს დიაცსა, ქსლისა მბეჭველსა? სჯობს სახელისა მოხვეჭა ყოველსა მოსახვეჭელსა!
  • 8. “სიცრუე და ორპირობა ავნებს ხორცსა, მერმე სულსა”. სჯობს სახელისა მოხვეჭა ყოველსა მოსახვეჭელსა! B ფ აზა - 20 წთ. (რუსულისა და ინგლისურის მასწავლებლები) აქტივობა 2. მოსწავლეები, რუსულისა და ინგლისურის მასწავლებლების ხელმძღვანელობით, რუსულ და ინგლისურ ენებზე კითხულობენ “ვეფხისტყაოსნის” თარგმანის პწკარედებს; ადარებენ ორიგინალურსა და თარგმანს; პოულობენ განსხვავებებს პოემის ფორმისა და იდეის შენარჩუნებისათვის გაწეულ სამუშაოებში; აანალიზებენ თარგმანის თავისებურებებსა და სიძნელეებს;ადარებენ და აფასებენ სხვადასხვა მთარგმნელთა მიერ ერთსა და იმავე ენაზე შესრულებულ თარგმანებს;ეძებენ და პოულობენ თვალსაჩინო განსხვავებებს; აქტიურად იყენებენ ისტ-ის ტექნოლოგიებს. „ვეფხისტყაოსნის“ აფორიზმი: ლეკვი ლომისა სწორია,ძუ იყოს,თუნდა ხვადია ბალმონტის თარგმანი: Уж ког-да в пе-ще-ре львя-та I Льви-ца , лев впол-не рав-ны. მთავარი ცეზურა პწკარედს ყოფს შუაზე.პირველი ნაწილი 8 მარცვლისაგან შედგება,მეორე ნაწილი კი შვიდმარცვლიანია. ზაბოლოცკის თარგმანი: Де-ти льва рав-ны друг дру-гу I Будь то львё-нок и-ли льви-ца მთავარი ცეზურა ასევე ყოფს პწკარედს შუაზე,მაგრამ აქ როგორც პირველი ნაწილი, ასევე მეორე რვამარცვლიანია. „ვეფხისტყაოსნის“ აფორიზმი: რასაცა გასცემ შენია,რაც არა დაკარგულია ბალმონტის თარგმანი: Что ты спря-чешь,то про-па-лоI Что ты о-тдал, то тво-ё.
  • 9. მთავარი ცეზურა გადის პწკარედის შუა ნაწილზე.პირველი ნაწილი რვამარცვლიანია,მეორე კი შვიდმარცვლიანი. ზაბოლოცკის თარგმანი: Ще-дрость сла-ву при-ум-но-житI И сер-дца к те-бе при-вя-жет მთავარი ცეზურა გადის პწკარედის შუა ნაწილზე,პირველი ნაწილი, ისევე როგორც მეორე ნაწილი რვამარცვლიანია. ვეფხისტყაოსნის აფორიზმების პწკარედი თარგმანების შედარების შემდეგ,აღმოჩნდა რომ მთავარი აზრი,შინაარსი იკითხება ორთავე თარგმანში ,მაგრამ ზაბოლოცკი ამასთანავე ინარჩუნებს რითმს (8+8).თექვსმეტმარცვლიანი ლექსის ფორმა, შაირის სახელწოდებით დაცულია. ბალმონტი თავად ეძახდა თავის თარგმანს „გადამღერებას“, ზაბოლოცკის კი აღიარებენ „ვეფხისტყაოსნის“ საუკეთესო მთარგმნელად,რადგან მისი თარგმანი გაცილებით ზუსტია შინაარსობრივად და რითმულად.ზაბოლოცკი ფლობდა ქართულ ენას ეს უპირატესობა არ ქონდა ბალმონტს,შეიძლება ამიტომ მან ვერ შეძლო შეეგრძნო რუსთაველის პოემის რითმიკა.ბალმონტმა შინაგანი რითმებით დატვირთა,ნაწილობრივ გაიმარჯვა,ხმოვანება შეჰქმნა,მაგრამ რუსთაველის სიდარბაისლე დაჰკარგა. მოსწავლეებმა მასწავლებლის დახმარებით იგივენაირად შეისწავლეს „ვეფხისტყაოსნის“ ინგლისურენოვანი თარგმანები. წარმოადგინენ ურუშაძისა და მარჯორი უორდროპის თარგმანის ნიმუშები. "Woman she is, but a woman born to rule overa kingdom. Truly our hearts declare her worthy to be our sovereign. Her noble deeds, like her radiance, shed brightness arid warmth like sunshine. The lion's whelp is a lion, be it male orfemale". თუცა ქალია, ხელმწიფედ მართ ღმრთისა დანაბადია; არ გათნევთ, იცის მეფობა, უთქვენოდ გვითქვამს კვლა დია; შუქთა მისთაებრ საქმეცა მისი მზებრ განაცხადია. ლეკვი ლომისა სწორია, ძუ იყოს, თუნდა ხვადია". "Generous deeds adorn a monarch as does a cypress Eden; Even the treitor is won when the hand of the ruler is generous. Spending on feasting and wine is better than hoarding our substance. That which we give makes us richer, that which is hoarded is loSt". მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით ედემს ალვა, რგულია; უხვსა ჰმორჩილობს ყოველი, იგიცა, ვინ ორგულია; სმა-ჭამა - დიდად შესარგი, დება რა სავარგულია?! რასაცა გასცემ, შენია; რას არა, დაკარგულია!" Woman she is, but a woman born to rule overa kingdom. Truly our hearts declare her worthy to be our sovereign. Her noble deeds, like her radiance, shed brightness arid warmth like sunshine. The lion's whelp is a lion, be it male orfemale". თუცა ქალია, ხელმწიფედ მართ ღმრთისა დანაბადია; არ გათნევთ, იცის მეფობა, უთქვენოდ გვითქვამს კვლა დია;
  • 10. შუქთა მისთაებრ საქმეცა მისი მზებრ განაცხადია. ლეკვი ლომისა სწორია, ძუ იყოს, თუნდა ხვადია". "Generous deeds adorn a monarch as does a cypress Eden; Even the treitor is won when the hand of the ruler is generous. Spending on feasting and wine is better than hoarding our substance. That which we give makes us richer, that which is hoarded is loSt". მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით ედემს ალვა, რგულია; უხვსა ჰმორჩილობს ყოველი, იგიცა, ვინ ორგულია; სმა-ჭამა - დიდად შესარგი, დება რა სავარგულია?! რასაცა გასცემ, შენია; რას არა, დაკარგულია!" მოსწავლეთა რუსულ ენაზე მომზადებული პრეზენტაცია: ПОЭМАПОЭМА ШОТАШОТА РУСТАВЕЛИРУСТАВЕЛИ ““ВИТЯЗЬВИТЯЗЬ ВВ ТИГРОВОЙТИГРОВОЙ ШКУРЕШКУРЕ”” ВВ ПЕРЕВОДАХПЕРЕВОДАХ КК..БАЛЬМОНТАБАЛЬМОНТА ИИ НН..ЗАБОЛОЦКОГОЗАБОЛОЦКОГО
  • 11. ПЕРЕВОДПЕРЕВОД БАЛЬМОНТАБАЛЬМОНТА თუცა ქალია, ხელმწიფედ მართ ღმრთისა დანაბადია; არ გათნევთ, იცის მეფობა, უთქვენოდ გვითქვამს კვლა დია; შუქთა მისთაებრ საქმეცა მისი მზებრ განაცხადია. ლეკ-ვი ლო-მი-სა სწო-რი- ა,| ძუ ი-ყოს, თუნ-და ხვა- დი-ა". (8+8) Дай ей царство, дай царенье. Быть женой ей назначенье. Но от бога смысл правленья ей указан с вышины. Отлучался ты когда-то, -- и сияла без заката. Уж ког-да в пе-ще-ре львя--та,| -- льви-ца, лев впо-лне рав-ны". (8+7) ПЕРЕВОДПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГОЗАБОЛОЦКОГО თუცა ქალია, ხელმწიფედ მართ ღმრთისა დანაბადია; არ გათნევთ, იცის მეფობა, უთქვენოდ გვითქვამს კვლა დია; შუქთა მისთაებრ საქმეცა მისი მზებრ განაცხადია. ლეკ-ვი ლო-მი-სა სწო-რი- ა,| ძუ ი-ყოს, თუნ--და ხვა- დი-ა". (8+8)// (a-a-a-a) Хоть и женщина, но богом утверждается царица. Мы не льстим: она способна на престоле потрудиться. Не напрасно лик царевны светит миру, как денница: Де-ти льва рав-ны друг дру-гу, |лев ли это и-ли льви-ца". (8+8)//(a-a-a-a)
  • 12. ПЕРЕВОДПЕРЕВОД БАЛЬМОНТАБАЛЬМОНТА მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით ედემს ალვა, რგულია; უხვსა ჰმორჩილობს ყოველი, იგიცა, ვინ ორგულია; სმა-ჭამა - დიდად შესარგი, დება რა სავარგულია?! რა-სა-ცა გას-ცემ, შე-ნი-ა;| რას არ-ა, და-კარ-გუ-ლი-ა!“ (8+8) Это древо вековое, чье в Эдеме бытие. Щедрость -- власть, как власть закала. Где измена? Прочь бежала. Что ты спря-чешь, то про-па-ло.| Что ты от- дал, то тво-е". (8+7) ПЕРЕВОДПЕРЕВОД ЗАБОЛОЦКОГОЗАБОЛОЦКОГО მეფეთა შიგან სიუხვე, ვით ედემს ალვა, რგულია; უხვსა ჰმორჩილობს ყოველი, იგიცა, ვინ ორგულია; სმა-ჭამა - დიდად შესარგი, დება რა სავარგულია?! რა-სა-ცა გას-ცემ, შე-ნი-ა; |რას არა, და-კარ-გუ-ლი-ა!“ (8+8)/(a-a-a-a) Щедрость -- слава государей и премудрости основа. Дивной щедростью владыки покоряют даже злого. Есть и пить любому нужно, в том не вижу я плохого. Что при-пря-чешь -- то по- гу-бишь,| что раз-дашь – вер-не-тся сно-ва". (8+8)/(a-a-a-a)
  • 13. C ფაზა - 10 წთ. ქართულის მასწავლებელი, მოსწავლეებთან ერთად,აჯამებს გაკვეთილის პროცესს და გამოაქვს დასკვნა, თუ რა სირთულეები ახლავს, ზოგადად,თარგმანს და, КК..БАЛЬМОНТБАЛЬМОНТ •Превосходновоссоздал звуковое и эмоциональноебогатство подлинника, передал общее его содержание •Не учтены в переводе и разновидности шестнадцати сложных стихов грузинского шаири. •(4+4+4+3) НН..ЗАБОЛОЦКИЙЗАБОЛОЦКИЙ • Полный и глубокий, высоко поэтический перевод. • Сохраняет систему рифмовки Руставели и дает четыре одинаковых рифмы. •(4+4+4+4) •(a-a-a-a)
  • 14. კონკრეტულად, კლასიკოსთა თარგმანებს. რა დიდი მუშაობა უწევთ მთარგმნელებს ფორმისა და იდეის შენარჩუნებისათვის. რესურსები: გაკვეთილისთვის დავამზადეთ მოსაწვევი ღია ბარათი ვორდის დოკუმენტის საშუალებით და ელფოსტით დავუგზავნეთ დაინტერესებულ პირებს. პრეზენტაციები ქართულ,რუსულ,ინგლისურ ენებზე კომპიუტერული პროგრამის POWER POINTIS გამოყენებით. ინტეგრირებული გაკვეთილის ჩანაწერი: https://drive.google.com/folderview?id=0B9ftCoh3BM6ScmxsQ3IzTi1OUXM&usp=sharing გამოყენებული ლიტერატურა: ეროვნული სასწავლო გეგმა რუსული ენა ს-VII (ავტორები:ლორთქიფანიძე მ., ჩხეიძეი., ჩიმაკაძე თ.,) ინტერნეტი შეფასების რუბრიკა : კომუნიკაციის კრიტერიუმები ა 1-3 ბ 4-7 გ 8- 10 1.საუბრობს მოცემულ თემატიკაზე,თანმიმდევრულად გადმოსცემს ნააზრევს. 2.სწორად აკავშირებს და ზუსტად გადმოსცემს ინფორმაციას 3.იყენებს ანალიზის ელემენტებს. 4.სარგებლობს კომპიუტერული ტექნოლოგიებით 5.იცავს დროის ლიმიტს ენობრივი კრიტერიუმები 1.სწორად იყენებს ნასწავლ ლექსიკას 2.სწორად იყენებს გრამატიკულ კონსტრუქციებს 3.წარმოთქმა და ინტონაცია საკმარისად ზუსტია და ხელს არ უშლის აზრის გადმოცემას ქულათა მაქსიმალური რაოდენობა 10 ა___ არ პასუხობს მოთხოვნებს ბ___ პასუხობს ნაწილობრივ გ___ზუსტად პასუხობს მოთხოვნებს
  • 15. მოსწავლეები სიამოვნებით წარმოადგენენ საპრეზენტაციო ნაშრომებს ,რადგან დარწმუნებულნი არიან მათი ნამუშევრები სათანადოდ შეფასდება. ინტეგრირებული გაკვეთილების შესაძლებლობას იძლევა მოსწავლეები მეტად დავაინტერესოთ, ჩავრთოდ სასწავლო პროცესში,გავხადოთ ის მრავალფეროვანი და მიმზიდველი. ამით მოსწავლეებს უვითარდებათ აზროვნება,ინფორმაციის მოძიების,ანალიზის და სინთეზის უნარი.არიან შემოქმედებითნი,კომუნიკაბელური,საკუთარ შესაძლებლობებში დარწმუნებული და ახლის ძიებისთვის მოტივირებული ადამიანები.