SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
გაკვეთილის გეგმა
N 2
12.12.2019 წელი
მასწავლებლის სახელი დაგვარი:ნინელი კუხალაშვილი
პირადი ნომერი:60001011587
სწავლების საფეხური -საბაზო.კლასი-VII-ა
მოსწავლეთა რაოდენობა-21
სსსმ მოსწავლე -არ არის
გაკვეთილის თემა: მიკრობებით გამოწვეული დაავადებების პრევენცია
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე გაეცნოს:
1.როგორ მოახდინოს მიკრობებით გამოწვეული დაავადებების პრევენცია
2.გზებს, რომლითაცდაავადების გამომწვევი მიკრობები ადამიანის ორგანიზმში
ხვდება.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნულ სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან:
გაკვეთილის გეგმა შედგენილია VII კლასის ბიოლოგიის საგნობრივი პროგრამის
მოთხოვნებისა და შინაარსის გათვალისწინებით. თემა შესაბამისობაშია თემატურ-
კალენდარულ გეგმასთან. გაკვეთილის მიზანი გამომდინარეობს VII კლასში წლის
ბოლოს მისაღწევი შედეგებიდან.
N აქტივობის მიზანიდა აღწერა
გამოყენე
ბული
მეთოდი
კლასის
ორგანიზებ
ის
ფორმები
სასწავლო
რესურს
( დაასაბუთეთ
შინაარსობრივი
რესურსების
მიზანშეწონილე
ბა სასწავლო
მიზანთან
მიმართებით)
ები
დრო
(წთ)
1 აქტივობა 1. კლასის
ორგანიზება
აქტივობის მიზანი:
მასწავლებელმა
მოსწავლეებს გააცნოს
გაკვეთილის თემა და მიზანი,
მოაგვაროს საორგანიზაციო
საკითხები, აღწეროს
შეფასების ფორმები და
რუბრიკები, რომელთაც
გამოიყენებენ გაკვეთილის
პროცესში.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს აცნობს
გაკვეთილის თემასა და
მიზანს, ახდენს
საორგანიზაციო საკითხების
მოგვარებას. მოსწავლეებთან
ერთად აღწერს შეფასების
ფორმებს და რუბრიკებს,
რომელთაც გამოიყენებენ.
შეახსენებს კლასში ქცევის წესებს.
შექმნის განწყობას.
ვერბალ
ური
ახსნა
ვიზუალ
ური
თვალსაჩ
ინოების
გამოყენე
ბით
საერთო
საკლასო
შეფასების
რუბრიკები,
გაკვეთილის
მიზნები და
შეფასების
რუბრიკები
დაწერილია
ფლიფჩარტზე.
თემისა და
მიზნის
გაცნობით
მოსწავლეებს
ეცოდინებათ
რაზე
ისაუბრებენ
მიმდინარე
გაკვეთილზე,
შეფასების
რუბრიკები
დაეხმარება
იცოდნენ რის
მიხედვით
შეაფასებს მათ
მასწავლებელი.
2 წთ
2 აქტივობა 2
წინარეცოდნის გააქტიურება.
აქტივობის მიზანი: საშინაო დავალების
განხილვის პარალელურად მოსწავლეები
შეძლებენ წინარე ცოდნის გააქტიურებას.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი შერჩევის პრინციპით,
გამოსაძახებელი ჩხირებით ირჩევს ერთ
მოსწავლეს და განიხილავს საშინაო დავალებას.
დანარჩენი მოსწავლეები თავიანთ ნამუშევარს
ადარებენ სწორ პასუხებს, საჭიროების
შემთხვევაში ჩაასწორებენ პასუხს. (დავ:2,6,გვ.64)
წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად
მასწავლებელი სვამს შეკითხვებს.მოსწავლეები
კითხვა-
პასუხი
საერთო-
საკლასო
გამოსაძახებელი
ჩხირები.
კითხვებზე
პასუხების
გაცემა
მოსწავლეებს
დაეხმარება
წინარე ცოდნის
გახსენებაში.
აღძრავს
ცნობისმოყვარე
ობასა და
ინტერესს.
5წთ
პასუხობენ შემთხვევითი პრინციპის
საფუძველზე.მასწავლებელი საჭიროების
შემთხვევაში განმარტავს მცნებებს
3 აქტივობა #3 გამოწვევა
აქტივობის მიზანი:გაიხსენონგრიპისა და
გაციების პრევენციული ღონისძიებები
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი სლაიდის
საშუალებით აჩვენებს სურათებს,სადაც
მოსწავლეებმაუნდა გამოიცნოს რომელ
პრევენციულ ღონისძიებაზეა საუბარიდა
უპასუხონ კითხვებს:
-რას ნიშნავს გამოთქმა“ჭამის წინ ხელები
დაიბანე,გაურეცხავი ხილი არ ჭამო“?
-რა მნიშვნელობა აქვს ხელების ხშირად
დაბანას?
კითხვა-
პასუხი.
ვერბალ
ური
საერთო-
საკლასო
მასწავლებლის
მიერ შექმნილი
რესურსი:“პრევე
ნციული
ღონისძიებები“
კომპიუტერი,
პროექტორი,მეხ
სიერების
ბარათი
6წთ
4 აქტივობა #4 ჯგუფებში მუშაობა
აქტივობის მიზანი:შექმნან პოსტერი,რომელიც
გამოხატავს მიკრობების ორგანიზმში შეღწევის
გზებს
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი ქმნის
ჯგუფებს შემთვევითობის პრინციპით და
ავალებს შექმნან პოსტერები,სად გამოსახული
იქნებამიკრობების ორგანიზმში შეღწევის
გზების შესახებ სახელმძღვანელოს
გამოყენებით
ვერბარუ
ლი
ჯგუფური
მუშაობა
პოსტერები,მარკ
ერები.
სახელმძღანელო
ბიოლოგია 7
კლასი
15წთ
5 აქტივობა #4 სიტუაციური ამოცანა
აქტივობის მიზანი:როგორ შეიძლება ბაქტერის
გავრცელების ჯაჭვის გაწყვეტა
აქტივობის აღწერა:მოსწავლეები გაეცნობიან
სიტუაციურ ამოცანას და გააკეთებენ
პრეზენტაციებს ბაქტერიის გავრცელების
ჯაჭვის გაწყვეტის შესახებ,
ისაუბრონ როგორ მოახდინონ დაავადებების
პრევენცია(ჯანსაღი ცხოვრების წესის დაცვა)
უპასუხებენ კითხვებს,მასწავლებელიაკეთებს
უკუკავშირებს
ვერბალ
ური
ჯგუფური
მუშაობა
ბარათები
სიტუაციური
ამოცანებით
6წთ
6 აქტივობა #5
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა შეძლონ
ბიოლოგიური ტერმინების გააზრება-
განმტკიცება.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
მოსწავლეებს ურიგებს ფერად ბარათებს,
სადაც წერენ იმ ბიოლოგურ ტერმინს ,
რომელიც ისწავლეს გაკვეთილზე. იგი
ჩამოატარებს ,,უცხო სიტყვათა სკივრი“-ს,
სადაც მოსწავლეები ჩაყრიან ბარათებს. იგი
მოსწავლეებთან ერთად განიხილავს
რამოდენიმეს. მასწავლებელი აფასებს მათ
პასუხებს და აძლევს უკუკავშირს.
,,უცხო
სიტყვათ
ა
სკივრი“
საერთო
საკლასო
საწერი კალამი,
ფურცლები,
,,უცხო
სიტყვათა
სკივრი“.
მოცემული
აქტივობა
ეხმარება
მოსწავლეს
ახალი
ტერმინების
განმტკიცებაში,
ზრდის
მოტივაციას და
ჩართულობას.
5წთ
7 თვითშეფასება/ურთიერთშეფასება:
მოსწავლეები საკუთარი ჯგუფის მუშაობას
აფასებენ კომენტარებით.
მოსწავლეები ფასდებიან განმსაზღვრელი და
განმავითარებელი შეფასებით. მასწავლებელი
აფასებს მოსწავლეებს გაკვეთილის
განმავლობაში გაკეთებული ჩანაწერების
მიხედვით.
მასწავლებელი ურიგებს გასასვლელ ბარათებს
კითხვებით:
1.ერთი რამ,რომელიც კარგად გავიაზრე
2.ერთი აქტივობა,რომელმაც ყველაზე მეტად
დამაინტერესა
3.ერთი რამ,რაც დამრჩა გასარკვევი
არაფორმ
ალური
დაკვირვ
ება და
შემთხვე
ვების
ჩანიშვნე
ბი.
ინდივიდ/
შერჩევით
შეფასების
რუბრიკები,
ჩანაწერები.გასას
ვლელი
ბილეთები
5წთ
8 საშინაო დავალება:
გაკვეთილი: გვ.65 §17.
დავალება 3.გვ.67
დასაწერი: მოიყვანონ მაგალითი საკუთარი
გამოცდილებიდან, რომელიც იყო გამოწვეული
მიკრობებით და როგორ დააღწიეს თავი
დაავადებას
ინსტრუ
ქტაჟი
საერთო
საკლასო
რვეული,
კალამი,
სახელმძღვანელ
ო.სახელმძღვანე
ლო ბიოლოგია 7
კლასი.ავტ:რ.ახვ
ლედიანი.
ნ.შათირიშვილი
1წთ
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
შედეგი თვალსაჩინოა ,თუ მოსწავლე ახდენს:
კვლევის საფუძველზე მიკროორგანიზმების აგებულების და სასიცოცოხლო
თვისებების მიხედვთ შედარებას (ბიოლ. საბ.სტ..1,2,4,7,8,9.)
ვირუსული და ბაქტერიული დაავადებების ერთმანეთისაგან
განსხვავებას,დავაადებების პრევენციის( ჰიგიენა,ვაქცინაცია) შესახებ მსჯელობას.
(ბიოლ.საბ.სტ..7,8,11,12,)
მიკროორგანიზმებზე მიღებული ცოდნის დაკავშირებას სხვადასხვა
პროფესიასთან/საქმიანობის სფეროსთან( ჯანმრთელობის დაცვა,გარემოს
დაცვა,კვების ტექნოლოგია,ვირუსოლოგია,პარაზიტოლოგია,მიკრობიოლოგია)
( ბიოლ.საბ,სტ.11,12,13.)
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
დაბალი
(1-2 ქულა)
საშუალოზე
დაბალი
(3-4 ქულა)
საშუალო
(5-6 ქულა)
კარგი
(7-8 ქულა)
მაღალი
(9-10 ქულა)
ვერ ახერხებს
მსჯელობას
როგორ
მოახდინოს
მიკრობები
თ
გამოწვეულ
ი
დაავადებებ
ის
პრევენცია
უჭირს
მსჯელობა
როგორ
მოახდინოს
მიკრობებით
გამოწვეული
დაავადებების
პრევენცია
ნაწილობრივ
უჭირს
მსჯელობა
როგორ
მოახდინოს
მიკრობებით
გამოწვეული
დაავადებები
ს პრევენცია
უმნიშვნელო
ხარვეზებით
ახერხებს
მსჯელობას
როგორ
მოახდინოს
მიკრობებით
გამოწვეული
დაავადებების
პრევენცია
ყოველთვის სწორად და
უშეცდომოდ ახერხებს
მსჯელობას
როგორ მოახდინოს
მიკრობებით
გამოწვეული
დაავადებების
პრევენცია
ვერ ახერხებს
იმ გზების
დასახელება
ს,
რომლითაც
დაავადების
გამომწვევი
მიკრობები
ადამიანის
ორგანიზმშ
ი ხვდება.
უჭირს
იმ გზების
დასახელება,
რომლითაც
დაავადების
გამომწვევი
მიკრობები
ადამიანის
ორგანიზმში
ხვდება.
ნაწილობრივ
უჭირს
იმ გზების
დასახელება,
რომლითაც
დაავადების
გამომწვევი
მიკრობები
ადამიანის
ორგანიზმში
ხვდება.
უმნიშვნელო
ხარვეზებით
ახერხებს
იმ გზების
დასახელებას,
რომლითაც
დაავადების
გამომწვევი
მიკრობები
ადამიანის
ორგანიზმში
ხვდება.
ყოველთვის სწორად და
უშეცდომოდ ახერხებს
იმ გზების
დასახელებას,
რომლითაც
დაავადების
გამომწვევი მიკრობები
ადამიანის ორგანიზმში
ხვდება.
ჯგუფის მუშაობის შეფასების სქემა
კრიტერიუმები ჯგუფის მუშაობა
წარუმატებელია
ჯგუფის მუშაობა
დამაკმაკოფილებელია
ჯგუფის მუშაობა
წარმატებულია
ჯგუფის წევრების
ჩართულობა
მუშაობაში
ყველაწევრი არ
არის ჩართული
უმრავლესობა
ჩართულია
ყველა
ჩართულია
ურთიერთმოსმენისა
და აზრის
გაზიარების უნარი
კამათობენ,არ
უსმენენ
ერთმანეთს და
არის ხმაური, არ
იზიარებენ
ერთმანეთისაზრს
ხმაურობენ, ნაკლებად
იზიარებენ
ერთმანეთისაზრს
უსმენენ
ერთმანეთს და
იზიარებენ
ერთმანეთის
აზრს
ინსტრუქციის
მიხედვით მუშაობა
ზუსტად ვერ
მიყვებიან
ინსტრუქციას
ნაწილობრივ
მოყვებიან
ინსტრუქციას
მუშაობენ
ინსტრუქციის
მიხედვით
დროის ლიმიტის
დაცვა
ვერ ეტევიან
განსაზღვრულ
დროში
უმნიშვნელოდ
გააცდინეს დრო
დაიცვეს დროის
ლიმიტი
ლიდერის როლი ლიდერი ვერ
მართავსჯგუფის
მუშაობას
ლიდერი ზოგჯერ
ახერხებს მუშაობის
წარმართვას
ლიდერი
ეფექტურად
მართავსჯგუფის
მუშაობას
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
პასუხობს თემას 1
ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას, ინტონაციას) 2
საუბრობს გამართულაი ენით და იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას 2
იყენებს განსხვავებულწყაროებს 2
დარებს მოვლენებს,ფაქტებს,საგნებს 1
იყენებს თვალსაჩინოებას 1
იცავს დროის ლიმიტს 1
ხელმოწერა:ნ.კუხალაშვილი
12.12.2019 წელი

More Related Content

Similar to Gegma2

მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2011-2012
მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2011-2012მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2011-2012
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2011-2012mziaegiashvili
 
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2013-2014
მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2013-2014მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2013-2014
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2013-2014mziaegiashvili
 
Maia zazikashvilis kvlevis prezentacia
Maia zazikashvilis kvlevis prezentaciaMaia zazikashvilis kvlevis prezentacia
Maia zazikashvilis kvlevis prezentaciaTinatin Khutsishvili
 
New microsoft office power point presentation
New microsoft office power point presentationNew microsoft office power point presentation
New microsoft office power point presentationJimsheleishvili Laura
 
პროექტის პრეზენტაცია
პროექტის პრეზენტაციაპროექტის პრეზენტაცია
პროექტის პრეზენტაციაNato Khuroshvili
 
კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევაNatia Gvilia
 
საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებაritadateshidze
 
კვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმკვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმmziaegiashvili
 
საინფორმაციო ტექნოლოგიები სწავლება სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)
საინფორმაციო ტექნოლოგიები  სწავლება   სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)საინფორმაციო ტექნოლოგიები  სწავლება   სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)
საინფორმაციო ტექნოლოგიები სწავლება სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)Lela Goginashvili
 
ბლუმის განათლების მიზნები
ბლუმის განათლების მიზნებიბლუმის განათლების მიზნები
ბლუმის განათლების მიზნებიRusudan Gonashvuli
 
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკებიკათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკებიMaia Siradze
 

Similar to Gegma2 (20)

Proeqti
ProeqtiProeqti
Proeqti
 
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2011-2012
მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2011-2012მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2011-2012
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2011-2012
 
Kvleva
KvlevaKvleva
Kvleva
 
gakvetilis gegma.docx
gakvetilis gegma.docxgakvetilis gegma.docx
gakvetilis gegma.docx
 
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2013-2014
მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2013-2014მაძიებლის პროგრამა და  სამოქმედო გეგმა - 2013-2014
მაძიებლის პროგრამა და სამოქმედო გეგმა - 2013-2014
 
Save The World
Save The WorldSave The World
Save The World
 
Maia zazikashvilis kvlevis prezentacia
Maia zazikashvilis kvlevis prezentaciaMaia zazikashvilis kvlevis prezentacia
Maia zazikashvilis kvlevis prezentacia
 
New microsoft office power point presentation
New microsoft office power point presentationNew microsoft office power point presentation
New microsoft office power point presentation
 
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალსაკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
საკუთარი პრაქტიკის კვალდაკვალ
 
პროექტის პრეზენტაცია
პროექტის პრეზენტაციაპროექტის პრეზენტაცია
პროექტის პრეზენტაცია
 
Copy of სასწავლო რესუესი
Copy of სასწავლო რესუესიCopy of სასწავლო რესუესი
Copy of სასწავლო რესუესი
 
კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევა
 
საკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადებასაკლასო პლაკატის დამზადება
საკლასო პლაკატის დამზადება
 
Maias+kvleva+4.07.19
Maias+kvleva+4.07.19Maias+kvleva+4.07.19
Maias+kvleva+4.07.19
 
კვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმკვლევის ანგ.სსსმ
კვლევის ანგ.სსსმ
 
Gakve tilis gegma tvalze
Gakve tilis gegma tvalzeGakve tilis gegma tvalze
Gakve tilis gegma tvalze
 
Random 140909124743-phpapp01
Random 140909124743-phpapp01Random 140909124743-phpapp01
Random 140909124743-phpapp01
 
საინფორმაციო ტექნოლოგიები სწავლება სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)
საინფორმაციო ტექნოლოგიები  სწავლება   სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)საინფორმაციო ტექნოლოგიები  სწავლება   სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)
საინფორმაციო ტექნოლოგიები სწავლება სწავლის ხარისხის ამაღლებისთვის-1 (1)
 
ბლუმის განათლების მიზნები
ბლუმის განათლების მიზნებიბლუმის განათლების მიზნები
ბლუმის განათლების მიზნები
 
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკებიკათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში  შეფასების რუბრიკები
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკები
 

More from Nineli Kuxalashvili (20)

სქესის გენეტიკა.pptx
სქესის გენეტიკა.pptxსქესის გენეტიკა.pptx
სქესის გენეტიკა.pptx
 
ეკოსკოლა.docx
ეკოსკოლა.docxეკოსკოლა.docx
ეკოსკოლა.docx
 
Fotosintezi 200422145723
Fotosintezi 200422145723Fotosintezi 200422145723
Fotosintezi 200422145723
 
Wiwvovnebi
WiwvovnebiWiwvovnebi
Wiwvovnebi
 
Sasqeso hormonebi
Sasqeso  hormonebiSasqeso  hormonebi
Sasqeso hormonebi
 
Yvavili
YvaviliYvavili
Yvavili
 
Witeli wigni
Witeli  wigniWiteli  wigni
Witeli wigni
 
Populacia
PopulaciaPopulacia
Populacia
 
Mexsiereba da zili
Mexsiereba  da  ziliMexsiereba  da  zili
Mexsiereba da zili
 
Cxovelebi
CxovelebiCxovelebi
Cxovelebi
 
Random 171206194349
Random 171206194349Random 171206194349
Random 171206194349
 
Ynosvis da gemovnebis organo (1)
Ynosvis da gemovnebis  organo (1)Ynosvis da gemovnebis  organo (1)
Ynosvis da gemovnebis organo (1)
 
Sasargeblo da mavne mwerebi
Sasargeblo da  mavne mwerebiSasargeblo da  mavne mwerebi
Sasargeblo da mavne mwerebi
 
Mcenareta hormonebi
Mcenareta hormonebiMcenareta hormonebi
Mcenareta hormonebi
 
Kani
KaniKani
Kani
 
Farulteslovan mcenareta mnishvneloba
Farulteslovan  mcenareta  mnishvnelobaFarulteslovan  mcenareta  mnishvneloba
Farulteslovan mcenareta mnishvneloba
 
Endokrinuli sistema
Endokrinuli sistemaEndokrinuli sistema
Endokrinuli sistema
 
Biogeoqimiuri cikli
Biogeoqimiuri cikliBiogeoqimiuri cikli
Biogeoqimiuri cikli
 
Adamiani da garemo
Adamiani da garemoAdamiani da garemo
Adamiani da garemo
 
Nervulisistema 180320194628
Nervulisistema 180320194628Nervulisistema 180320194628
Nervulisistema 180320194628
 

Gegma2

  • 1. გაკვეთილის გეგმა N 2 12.12.2019 წელი მასწავლებლის სახელი დაგვარი:ნინელი კუხალაშვილი პირადი ნომერი:60001011587 სწავლების საფეხური -საბაზო.კლასი-VII-ა მოსწავლეთა რაოდენობა-21 სსსმ მოსწავლე -არ არის გაკვეთილის თემა: მიკრობებით გამოწვეული დაავადებების პრევენცია გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე გაეცნოს: 1.როგორ მოახდინოს მიკრობებით გამოწვეული დაავადებების პრევენცია 2.გზებს, რომლითაცდაავადების გამომწვევი მიკრობები ადამიანის ორგანიზმში ხვდება. გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნულ სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან: გაკვეთილის გეგმა შედგენილია VII კლასის ბიოლოგიის საგნობრივი პროგრამის მოთხოვნებისა და შინაარსის გათვალისწინებით. თემა შესაბამისობაშია თემატურ- კალენდარულ გეგმასთან. გაკვეთილის მიზანი გამომდინარეობს VII კლასში წლის ბოლოს მისაღწევი შედეგებიდან.
  • 2. N აქტივობის მიზანიდა აღწერა გამოყენე ბული მეთოდი კლასის ორგანიზებ ის ფორმები სასწავლო რესურს ( დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილე ბა სასწავლო მიზანთან მიმართებით) ები დრო (წთ) 1 აქტივობა 1. კლასის ორგანიზება აქტივობის მიზანი: მასწავლებელმა მოსწავლეებს გააცნოს გაკვეთილის თემა და მიზანი, მოაგვაროს საორგანიზაციო საკითხები, აღწეროს შეფასების ფორმები და რუბრიკები, რომელთაც გამოიყენებენ გაკვეთილის პროცესში. აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის თემასა და მიზანს, ახდენს საორგანიზაციო საკითხების მოგვარებას. მოსწავლეებთან ერთად აღწერს შეფასების ფორმებს და რუბრიკებს, რომელთაც გამოიყენებენ. შეახსენებს კლასში ქცევის წესებს. შექმნის განწყობას. ვერბალ ური ახსნა ვიზუალ ური თვალსაჩ ინოების გამოყენე ბით საერთო საკლასო შეფასების რუბრიკები, გაკვეთილის მიზნები და შეფასების რუბრიკები დაწერილია ფლიფჩარტზე. თემისა და მიზნის გაცნობით მოსწავლეებს ეცოდინებათ რაზე ისაუბრებენ მიმდინარე გაკვეთილზე, შეფასების რუბრიკები დაეხმარება იცოდნენ რის მიხედვით შეაფასებს მათ მასწავლებელი. 2 წთ 2 აქტივობა 2 წინარეცოდნის გააქტიურება. აქტივობის მიზანი: საშინაო დავალების განხილვის პარალელურად მოსწავლეები შეძლებენ წინარე ცოდნის გააქტიურებას. აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი შერჩევის პრინციპით, გამოსაძახებელი ჩხირებით ირჩევს ერთ მოსწავლეს და განიხილავს საშინაო დავალებას. დანარჩენი მოსწავლეები თავიანთ ნამუშევარს ადარებენ სწორ პასუხებს, საჭიროების შემთხვევაში ჩაასწორებენ პასუხს. (დავ:2,6,გვ.64) წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად მასწავლებელი სვამს შეკითხვებს.მოსწავლეები კითხვა- პასუხი საერთო- საკლასო გამოსაძახებელი ჩხირები. კითხვებზე პასუხების გაცემა მოსწავლეებს დაეხმარება წინარე ცოდნის გახსენებაში. აღძრავს ცნობისმოყვარე ობასა და ინტერესს. 5წთ
  • 3. პასუხობენ შემთხვევითი პრინციპის საფუძველზე.მასწავლებელი საჭიროების შემთხვევაში განმარტავს მცნებებს 3 აქტივობა #3 გამოწვევა აქტივობის მიზანი:გაიხსენონგრიპისა და გაციების პრევენციული ღონისძიებები აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი სლაიდის საშუალებით აჩვენებს სურათებს,სადაც მოსწავლეებმაუნდა გამოიცნოს რომელ პრევენციულ ღონისძიებაზეა საუბარიდა უპასუხონ კითხვებს: -რას ნიშნავს გამოთქმა“ჭამის წინ ხელები დაიბანე,გაურეცხავი ხილი არ ჭამო“? -რა მნიშვნელობა აქვს ხელების ხშირად დაბანას? კითხვა- პასუხი. ვერბალ ური საერთო- საკლასო მასწავლებლის მიერ შექმნილი რესურსი:“პრევე ნციული ღონისძიებები“ კომპიუტერი, პროექტორი,მეხ სიერების ბარათი 6წთ 4 აქტივობა #4 ჯგუფებში მუშაობა აქტივობის მიზანი:შექმნან პოსტერი,რომელიც გამოხატავს მიკრობების ორგანიზმში შეღწევის გზებს აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი ქმნის ჯგუფებს შემთვევითობის პრინციპით და ავალებს შექმნან პოსტერები,სად გამოსახული იქნებამიკრობების ორგანიზმში შეღწევის გზების შესახებ სახელმძღვანელოს გამოყენებით ვერბარუ ლი ჯგუფური მუშაობა პოსტერები,მარკ ერები. სახელმძღანელო ბიოლოგია 7 კლასი 15წთ 5 აქტივობა #4 სიტუაციური ამოცანა აქტივობის მიზანი:როგორ შეიძლება ბაქტერის გავრცელების ჯაჭვის გაწყვეტა აქტივობის აღწერა:მოსწავლეები გაეცნობიან სიტუაციურ ამოცანას და გააკეთებენ პრეზენტაციებს ბაქტერიის გავრცელების ჯაჭვის გაწყვეტის შესახებ, ისაუბრონ როგორ მოახდინონ დაავადებების პრევენცია(ჯანსაღი ცხოვრების წესის დაცვა) უპასუხებენ კითხვებს,მასწავლებელიაკეთებს უკუკავშირებს ვერბალ ური ჯგუფური მუშაობა ბარათები სიტუაციური ამოცანებით 6წთ
  • 4. 6 აქტივობა #5 აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა შეძლონ ბიოლოგიური ტერმინების გააზრება- განმტკიცება. აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს ფერად ბარათებს, სადაც წერენ იმ ბიოლოგურ ტერმინს , რომელიც ისწავლეს გაკვეთილზე. იგი ჩამოატარებს ,,უცხო სიტყვათა სკივრი“-ს, სადაც მოსწავლეები ჩაყრიან ბარათებს. იგი მოსწავლეებთან ერთად განიხილავს რამოდენიმეს. მასწავლებელი აფასებს მათ პასუხებს და აძლევს უკუკავშირს. ,,უცხო სიტყვათ ა სკივრი“ საერთო საკლასო საწერი კალამი, ფურცლები, ,,უცხო სიტყვათა სკივრი“. მოცემული აქტივობა ეხმარება მოსწავლეს ახალი ტერმინების განმტკიცებაში, ზრდის მოტივაციას და ჩართულობას. 5წთ 7 თვითშეფასება/ურთიერთშეფასება: მოსწავლეები საკუთარი ჯგუფის მუშაობას აფასებენ კომენტარებით. მოსწავლეები ფასდებიან განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასებით. მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს გაკვეთილის განმავლობაში გაკეთებული ჩანაწერების მიხედვით. მასწავლებელი ურიგებს გასასვლელ ბარათებს კითხვებით: 1.ერთი რამ,რომელიც კარგად გავიაზრე 2.ერთი აქტივობა,რომელმაც ყველაზე მეტად დამაინტერესა 3.ერთი რამ,რაც დამრჩა გასარკვევი არაფორმ ალური დაკვირვ ება და შემთხვე ვების ჩანიშვნე ბი. ინდივიდ/ შერჩევით შეფასების რუბრიკები, ჩანაწერები.გასას ვლელი ბილეთები 5წთ 8 საშინაო დავალება: გაკვეთილი: გვ.65 §17. დავალება 3.გვ.67 დასაწერი: მოიყვანონ მაგალითი საკუთარი გამოცდილებიდან, რომელიც იყო გამოწვეული მიკრობებით და როგორ დააღწიეს თავი დაავადებას ინსტრუ ქტაჟი საერთო საკლასო რვეული, კალამი, სახელმძღვანელ ო.სახელმძღვანე ლო ბიოლოგია 7 კლასი.ავტ:რ.ახვ ლედიანი. ნ.შათირიშვილი 1წთ გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები: შედეგი თვალსაჩინოა ,თუ მოსწავლე ახდენს: კვლევის საფუძველზე მიკროორგანიზმების აგებულების და სასიცოცოხლო თვისებების მიხედვთ შედარებას (ბიოლ. საბ.სტ..1,2,4,7,8,9.) ვირუსული და ბაქტერიული დაავადებების ერთმანეთისაგან განსხვავებას,დავაადებების პრევენციის( ჰიგიენა,ვაქცინაცია) შესახებ მსჯელობას. (ბიოლ.საბ.სტ..7,8,11,12,)
  • 5. მიკროორგანიზმებზე მიღებული ცოდნის დაკავშირებას სხვადასხვა პროფესიასთან/საქმიანობის სფეროსთან( ჯანმრთელობის დაცვა,გარემოს დაცვა,კვების ტექნოლოგია,ვირუსოლოგია,პარაზიტოლოგია,მიკრობიოლოგია) ( ბიოლ.საბ,სტ.11,12,13.) ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა დაბალი (1-2 ქულა) საშუალოზე დაბალი (3-4 ქულა) საშუალო (5-6 ქულა) კარგი (7-8 ქულა) მაღალი (9-10 ქულა) ვერ ახერხებს მსჯელობას როგორ მოახდინოს მიკრობები თ გამოწვეულ ი დაავადებებ ის პრევენცია უჭირს მსჯელობა როგორ მოახდინოს მიკრობებით გამოწვეული დაავადებების პრევენცია ნაწილობრივ უჭირს მსჯელობა როგორ მოახდინოს მიკრობებით გამოწვეული დაავადებები ს პრევენცია უმნიშვნელო ხარვეზებით ახერხებს მსჯელობას როგორ მოახდინოს მიკრობებით გამოწვეული დაავადებების პრევენცია ყოველთვის სწორად და უშეცდომოდ ახერხებს მსჯელობას როგორ მოახდინოს მიკრობებით გამოწვეული დაავადებების პრევენცია ვერ ახერხებს იმ გზების დასახელება ს, რომლითაც დაავადების გამომწვევი მიკრობები ადამიანის ორგანიზმშ ი ხვდება. უჭირს იმ გზების დასახელება, რომლითაც დაავადების გამომწვევი მიკრობები ადამიანის ორგანიზმში ხვდება. ნაწილობრივ უჭირს იმ გზების დასახელება, რომლითაც დაავადების გამომწვევი მიკრობები ადამიანის ორგანიზმში ხვდება. უმნიშვნელო ხარვეზებით ახერხებს იმ გზების დასახელებას, რომლითაც დაავადების გამომწვევი მიკრობები ადამიანის ორგანიზმში ხვდება. ყოველთვის სწორად და უშეცდომოდ ახერხებს იმ გზების დასახელებას, რომლითაც დაავადების გამომწვევი მიკრობები ადამიანის ორგანიზმში ხვდება.
  • 6. ჯგუფის მუშაობის შეფასების სქემა კრიტერიუმები ჯგუფის მუშაობა წარუმატებელია ჯგუფის მუშაობა დამაკმაკოფილებელია ჯგუფის მუშაობა წარმატებულია ჯგუფის წევრების ჩართულობა მუშაობაში ყველაწევრი არ არის ჩართული უმრავლესობა ჩართულია ყველა ჩართულია ურთიერთმოსმენისა და აზრის გაზიარების უნარი კამათობენ,არ უსმენენ ერთმანეთს და არის ხმაური, არ იზიარებენ ერთმანეთისაზრს ხმაურობენ, ნაკლებად იზიარებენ ერთმანეთისაზრს უსმენენ ერთმანეთს და იზიარებენ ერთმანეთის აზრს ინსტრუქციის მიხედვით მუშაობა ზუსტად ვერ მიყვებიან ინსტრუქციას ნაწილობრივ მოყვებიან ინსტრუქციას მუშაობენ ინსტრუქციის მიხედვით დროის ლიმიტის დაცვა ვერ ეტევიან განსაზღვრულ დროში უმნიშვნელოდ გააცდინეს დრო დაიცვეს დროის ლიმიტი ლიდერის როლი ლიდერი ვერ მართავსჯგუფის მუშაობას ლიდერი ზოგჯერ ახერხებს მუშაობის წარმართვას ლიდერი ეფექტურად მართავსჯგუფის მუშაობას პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა პასუხობს თემას 1 ფლობს აუდიტორიას (იყენებს მიმიკას, ჟესტიკულაციას, ინტონაციას) 2 საუბრობს გამართულაი ენით და იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას 2 იყენებს განსხვავებულწყაროებს 2 დარებს მოვლენებს,ფაქტებს,საგნებს 1 იყენებს თვალსაჩინოებას 1 იცავს დროის ლიმიტს 1