SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
ШУТИС Улаанбаатар хот дахь О. Тлейханы нэрэмжит Политехник коллеж




                         МОНГОЛ ХЭЛНИЙ
                        ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР


         Политехник коллежийн анхан шатны II ангийн сурагчдад зориулав.

                            Нийт-36 цаг




                               Улаанбаатар хот

                                    2012 он
Батлав: Сургалтын албаны дарга                          / М. Энхжаргал /

  Зөвшөөрөв: Тэнхимийн эрхлэгч                             / Д.Баярцэцэг/




                                                         Ерөнхий боловсролын тэнхим




                              МОНГОЛ ХЭЛНИЙ
                            ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР



  Хөтөлбөрийг боловсруулсан багш:                     / Ш.Ариунзаяа /
                                                      /Х. Нямдулам /
                                                      /Х.Сүнжидмаа /




                                    Улаанбаатар хот
                                        2012 он
Хичээлийн тодорхойлолт



1.   Хичээлийн нэр:                      Монгол хэл
2. Сургалтын түвшин                      Анхан шатны II анги
3.   Багц цаг:                          36 цаг (семинар)
4.   Долоо хоногт хичээллэх цаг:         2 цаг
5.   Өмнөх холбоо:         Ерөнхий боловсролын сургуульд эзэмшсэн Монгол хэлний
     мэдлэгийг үргэлжлүүлэн төгсөх шалгалтад бэлтгэх.
6.   Хичээл заах багшийн нэр:        Ш. Ариунзаяа, Х.Нямдулам, Х.Сүнжидмаа
            Өрөө                       226
            Утас                       77200221
            E_mail                     sh_zaya33@yahoo.com, nyamaa_08@yahoo.com,
            cc_zaya@yahoo.com
7. Хичээлийн зорилго: Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын үгийн баялагийг нэмэгдүүлэх
     зөв боловсон харьцах, хэл ярианы соёлд сурах, бичлэгийн бүх төрлийн найруулгаар зөв
     бичих, илтгэх урлагт суралцах, илтгэл бичиж сурах, эсээний тухай анхны мэдэгдэхүүнтэй
     болж эсээ бичиж сурахад оршино.
8.   Оюутанд олгох мэдлэг:
     Чадвар: Зөв боловсон харьцаж чаддаг байх, хэл ярианы соёлд сурах, бичлэгийн бүх
     төрлийн найруулгаар зөв бичих, илтгэх урлагт суралцаж, илтгэл бичиж чаддаг болох,
     эсээний төрөл бүрийн сэдвээр бичиж чаддаг чавдартай болоход оршино.
     Дадал: Монгол хэлний хичээлийн онолын мэдлэгийг эзэмшиж, практикт ашиглах
9.   Сурах бичиг:
- Ө. Цэндсүрэн, Г. Батсүх, Б. Пүрэвсүрэн, Б. Балжинням. Монгол хэлний хичээлээр бодит
   чадвараа хөгжүүлэх нь. УБ. 2005
- Ө. Цэндсүрэн, Б. Цасанчимэг, С. Амаржаргал, Д. Алтанцог, Б. Батсүрэн. Монгол хэл 8.
   УБ.2007
- Ц. Өнөрбаян, Ж. Батбаатар. Эсээ бичихүйн үндэс. УБ.2006
- Л. Уранчимэг. Төрөл бүрийн найруулгын эхэд задлал хийх зөвлөмж сургалтын эхүүд.
   УБ.2004
- Ш. Соёлзул. Эх хэлний сорил. УБ.2009
- Элсэлтийн ерөнхий шалгалтанд бэлтгэх сорилын ном
10. Үнэлгээ 100 оноо:
- Хичээлийн явц, бие даан гүйцэтгэх дасгал ажлууд, гэрийн даалгавар, сэдвийн шалгалт

11.1. Хичээлийн сэдэвчилсэн төлөвлөгөө
Бүлэг                                      Ñýäýâ
  ¹     сэдэв                                                           Цаг      Сем
                            ªìíºõèéã äàâòàõ /Ýõ/
  1   Давтлага                                                          2        2
                                Õýëö үгийн тухай , хэлц үгийн утгыг
                                           дэлгэрүүлэх
  2                                                                     2        2
                            Èëòãýë бичих
         Ярианы найруулга



  3                         Илтгэх урлаг, дасгал бие даалт              2        2
  4                         Улсын шалгалтын тест                        2        2
                            Ýñýý ãýæ þó âý, ýñýýíèé á¿òýö,эсээ бичих
  5                                                                     2        2
                            Улсын шалгалтын тест
  6                                                                     2        2
                            Улсын шалгалтын тест
  7                                                                     2        2
                            Үг унших,цээжилж нүдлэх
  8                                                                     2        2
                            Өгүүлбэр бичих , унших дасгал
  9                                                                     2        2
                            Эх унших хуулан бичих дасгал
 10                                                                     2        2
                            Эх унших , шинэ үг нүдлэх
 11                                                                     2        2
                            Эхийг хуулан бичих дасгал
         Монгол бичиг




 12                                                                     2        2
                            Эхийг крилл бичигт хөрвүүлэх
 13                                                                     2        2
                            Монгол бичгээр цээж бичиг хийх дасгал
 14                                                                     2        2
                            Монгол бичгээр үг нүдлэх, бичих,крилл
 15                         бичигт эхийг хөрвүүлэх                      2        2
 16                         Улсын шалгалтын тест                        2        2
 17                         Улсын шалгалтын тест                        2        2
                            Монгол бичгээр үг нүдлэх, өгүүлбэр зохион
                            бичих,эх унших, крилл бичигт хөрвүүлэх      2        2
 18
                                      Нийт                                    36 цаг




11.2. Хичээлийн цөм агуулга
№   Ñýäýâ            Äýä ñýäýâ          Ìýäâýë çîõèõ ç¿éë     ×àäâàë çîõèõ ç¿éë
                                       Монгол хэлний        Зөв боловсон харьцаж
                                       хичээлээр            чаддаг байх, хэл
                Хэлц үгийн тухай,      сурагчдын үгийн      ярианы соёлд сурах,
                хэлцийн утгыг
                                       баялагийг            бичлэгийн бүх
                дэлгэрүүлэх, ярианы
                найруулгын онцлог,     нэмэгдүүлэх зөв      төрлийн найруулгаар
                хэл ярианы төрөл, эх
                                       боловсон харьцах,    зөв бичих, илтгэх
                дэхь ярианы
1               найруулга түүнийг      хэл ярианы соёлд     урлагт суралцаж,
                тодорхойлох,илтгэл
                                       сурах, бичлэгийн     илтгэл бичиж чаддаг
                бичих,хөрөг
    Ярианы      найруулал бичих,       бүх төрлийн          болох, эсээний төрөл
    найруулга   тэмдэглэл бичих
                                       найруулгаар зөв      бүрийн сэдвээр бичиж
                тухай
                                       бичих, илтгэх        чаддаг чавдартай
                                       урлагт суралцах,     болоход оршино.
                                       илтгэл бичиж
                                       сурах, эсээний
                                       тухай анхны
                                       мэдэгдэхүүнтэй
                                       болж эсээ бичиж
                                       сурахад оршино.
                Улсын шалгалтад        Улсын шалгалтад
                бэлдэх төрөл бүрийн    бэлдэх төрөл         Улсын шалгалтад
                сорилууд               бүрийн сорилууд      бэлдэх төрөл бүрийн
2   Шалгалтад   Монгол бичгийн         дахь өгөгдлийг       сорилуудыг хийж
    бэлдэх      эхүүд                  сайтар уншиж         чаддаг болох
                Монгол бичгээр үг      судлах               Монгол бичгийн
                нүдлэх хөрвүүлэг       Монгол бичгээр үг    үг,өгүүлбэр эхийг
                хийх                   нүдлэх ялган таних   унших, хөрвүүлэг
                                       өгүүлбэр унших       хийж чаддаг болох
                                       хөрвүүлэх




                   Монгол хэлний хичээлээр суралцагчдын
                       мэдлэг чадварыг үнэлж дүгнэх
Оноо                      А        B       C       D      F
Шалгуур                                    90-100   80-89   70-79   60-69   0-59

Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын үгийн    18-20    16-18   14-16   12-14   0-12
баялаг нэмэгдүүлэх, зөв боловсон харьцах
хэл ярианд суралцах чадвар
Эх хэлний соёлд суралцаж өөрийгөө          28-30    25-27   24-25   22-23   0-21
илэрхийлэх чадвар
Найруулгын бүх төрлөөр зөв найруулан       13-15    12-13   9-11     8-9    0-7
бичих чадвар
Монгол хэлний хэлний зүйн хувьсал          13-15    12-13   9-11     8-9    0-7
өөрчлөлтүүдийг зөв хэрэглэх чадвар
Монгол бичгийг үг үсгийг нүдлэх ,          18-20    16-18   14-16   12-14   0-12
хөрвүүлэх , танин мэдэх чадвар

More Related Content

What's hot

8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...
8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...
8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...Сэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологиАлдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологиАзжаргал Нинжбадгар
 
эрдэм шинжилгээний найруулга
эрдэм шинжилгээний найруулгаэрдэм шинжилгээний найруулга
эрдэм шинжилгээний найруулгаNational University Of Mongolia
 
монгол хэлний ярианы найруулга
монгол хэлний ярианы найруулгамонгол хэлний ярианы найруулга
монгол хэлний ярианы найруулгаNational University Of Mongolia
 
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах ньхүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах ньTand amjilt Husie
 
ярианы найруулгын төрөл
ярианы найруулгын төрөлярианы найруулгын төрөл
ярианы найруулгын төрөлBolopchimeg Bolopoo
 
хүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургаххүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургахoyunaa79
 
Монгол хэлний найруулга зүйн удиртгал
Монгол хэлний найруулга зүйн удиртгалМонгол хэлний найруулга зүйн удиртгал
Монгол хэлний найруулга зүйн удиртгалNational University Of Mongolia
 

What's hot (20)

8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...
8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...
8-Р АНГИЙН МОНГОЛ ХЭЛНИЙ “ТАНИЛЦУУЛГА, ӨДРИЙН ТЭМДЭГЛЭЛ, ТООНЫ НЭР” НЭГЖ ХИЧЭ...
 
Business english standard
Business english standardBusiness english standard
Business english standard
 
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологиАлдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
Алдаагүй цэвэр бичүүлж сургах технологи
 
найруулгын эхийг ангилах нь
найруулгын эхийг ангилах ньнайруулгын эхийг ангилах нь
найруулгын эхийг ангилах нь
 
лекц 4
лекц 4лекц 4
лекц 4
 
эрдэм шинжилгээний найруулга
эрдэм шинжилгээний найруулгаэрдэм шинжилгээний найруулга
эрдэм шинжилгээний найруулга
 
Исээг хэрхэн ойлгох вэ
Исээг хэрхэн ойлгох вэИсээг хэрхэн ойлгох вэ
Исээг хэрхэн ойлгох вэ
 
монгол хэлний ярианы найруулга
монгол хэлний ярианы найруулгамонгол хэлний ярианы найруулга
монгол хэлний ярианы найруулга
 
найруулах чадвар
найруулах чадварнайруулах чадвар
найруулах чадвар
 
Лекц №4 Найруулга зүйн тухай ерөнхий ойлголт
Лекц №4 Найруулга зүйн тухай ерөнхий ойлголтЛекц №4 Найруулга зүйн тухай ерөнхий ойлголт
Лекц №4 Найруулга зүйн тухай ерөнхий ойлголт
 
GLON303-Хичээл 9
GLON303-Хичээл 9GLON303-Хичээл 9
GLON303-Хичээл 9
 
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах ньхүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
хүүхэд нэг бүрийг бүтээлчээр уншуулснаар бичих чадварыг сайжруулах нь
 
GLON303-Хичээл 8
GLON303-Хичээл 8GLON303-Хичээл 8
GLON303-Хичээл 8
 
ярианы найруулгын төрөл
ярианы найруулгын төрөлярианы найруулгын төрөл
ярианы найруулгын төрөл
 
1111
11111111
1111
 
хүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургаххүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургах
 
5
55
5
 
№5 Найруулгын алдаа түүнийг ангилах
№5 Найруулгын алдаа түүнийг ангилах№5 Найруулгын алдаа түүнийг ангилах
№5 Найруулгын алдаа түүнийг ангилах
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
Монгол хэлний найруулга зүйн удиртгал
Монгол хэлний найруулга зүйн удиртгалМонгол хэлний найруулга зүйн удиртгал
Монгол хэлний найруулга зүйн удиртгал
 

Viewers also liked

сVмтэй бударын чулуу
сVмтэй бударын чулуусVмтэй бударын чулуу
сVмтэй бударын чулууTsast Foods
 
захирах өгүүлбэр
захирах өгүүлбэрзахирах өгүүлбэр
захирах өгүүлбэрsainzaya68
 
монгол хэл хэрэглэгдэхүүн
монгол хэл хэрэглэгдэхүүнмонгол хэл хэрэглэгдэхүүн
монгол хэл хэрэглэгдэхүүнDogooo
 
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүн
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүнмонгол бичгийн хэрэглэгдэхүүн
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүнaltantuya2012
 
цахим хич монгол бичиг
цахим хич монгол бичигцахим хич монгол бичиг
цахим хич монгол бичигhandmaa
 
гарын эрүүл ахуй ба гар угаалт хичээл
гарын эрүүл ахуй ба гар угаалт хичээлгарын эрүүл ахуй ба гар угаалт хичээл
гарын эрүүл ахуй ба гар угаалт хичээлzulaa zuku
 
гар угаах дараалал
гар угаах дараалалгар угаах дараалал
гар угаах дараалалdelgerya
 
оньсого,зүйр цэцэн үгүүд
оньсого,зүйр цэцэн үгүүдоньсого,зүйр цэцэн үгүүд
оньсого,зүйр цэцэн үгүүдgganchimeg
 
монгол хэлний үүсэл хөгжил, хэлбэрүүд 3 р баг №5
монгол хэлний үүсэл хөгжил, хэлбэрүүд 3 р баг №5монгол хэлний үүсэл хөгжил, хэлбэрүүд 3 р баг №5
монгол хэлний үүсэл хөгжил, хэлбэрүүд 3 р баг №5Sainbuyn Baagii
 
монгол ардын оньсого
монгол ардын оньсогомонгол ардын оньсого
монгол ардын оньсогоhishgee79
 

Viewers also liked (13)

Altnaa222
Altnaa222Altnaa222
Altnaa222
 
сVмтэй бударын чулуу
сVмтэй бударын чулуусVмтэй бударын чулуу
сVмтэй бударын чулуу
 
захирах өгүүлбэр
захирах өгүүлбэрзахирах өгүүлбэр
захирах өгүүлбэр
 
Mongol bichig
Mongol bichigMongol bichig
Mongol bichig
 
монгол хэл хэрэглэгдэхүүн
монгол хэл хэрэглэгдэхүүнмонгол хэл хэрэглэгдэхүүн
монгол хэл хэрэглэгдэхүүн
 
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүн
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүнмонгол бичгийн хэрэглэгдэхүүн
монгол бичгийн хэрэглэгдэхүүн
 
цахим хич монгол бичиг
цахим хич монгол бичигцахим хич монгол бичиг
цахим хич монгол бичиг
 
гарын эрүүл ахуй ба гар угаалт хичээл
гарын эрүүл ахуй ба гар угаалт хичээлгарын эрүүл ахуй ба гар угаалт хичээл
гарын эрүүл ахуй ба гар угаалт хичээл
 
гар угаах дараалал
гар угаах дараалалгар угаах дараалал
гар угаах дараалал
 
оньсого,зүйр цэцэн үгүүд
оньсого,зүйр цэцэн үгүүдоньсого,зүйр цэцэн үгүүд
оньсого,зүйр цэцэн үгүүд
 
Onisogo
OnisogoOnisogo
Onisogo
 
монгол хэлний үүсэл хөгжил, хэлбэрүүд 3 р баг №5
монгол хэлний үүсэл хөгжил, хэлбэрүүд 3 р баг №5монгол хэлний үүсэл хөгжил, хэлбэрүүд 3 р баг №5
монгол хэлний үүсэл хөгжил, хэлбэрүүд 3 р баг №5
 
монгол ардын оньсого
монгол ардын оньсогомонгол ардын оньсого
монгол ардын оньсого
 

Similar to монгол хэл 2 хөтөлбөр

мх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрмх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 
мх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрмх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 
убд 1 хичээлийн төлөвлөгөө
убд 1 хичээлийн төлөвлөгөөубд 1 хичээлийн төлөвлөгөө
убд 1 хичээлийн төлөвлөгөөBMunkhtuya
 
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaaoojig44
 
монгол хэлний ном харьцуулсан
монгол хэлний ном харьцуулсанмонгол хэлний ном харьцуулсан
монгол хэлний ном харьцуулсанErdenetuya Galbadrah
 
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaabuyantai
 
унших бичих дадлага1
унших бичих дадлага1унших бичих дадлага1
унших бичих дадлага1Enkhbayar Bayarmaa
 
Унших бичиг дадлага 1 хичээл Б.Мөнхчимэг .
Унших бичиг дадлага 1 хичээл Б.Мөнхчимэг .Унших бичиг дадлага 1 хичээл Б.Мөнхчимэг .
Унших бичиг дадлага 1 хичээл Б.Мөнхчимэг .91186285
 
хоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах аргахоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах аргаOtgonzaya Maagshin
 

Similar to монгол хэл 2 хөтөлбөр (20)

мх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрмх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөр
 
мх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрмх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөр
 
убд 1
убд 1убд 1
убд 1
 
убд 1 хичээлийн төлөвлөгөө
убд 1 хичээлийн төлөвлөгөөубд 1 хичээлийн төлөвлөгөө
убд 1 хичээлийн төлөвлөгөө
 
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
 
монгол хэлний ном харьцуулсан
монгол хэлний ном харьцуулсанмонгол хэлний ном харьцуулсан
монгол хэлний ном харьцуулсан
 
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
 
мо со орчуулга2
мо со орчуулга2мо со орчуулга2
мо со орчуулга2
 
Altai 1
Altai 1Altai 1
Altai 1
 
унших бичих дадлага1
унших бичих дадлага1унших бичих дадлага1
унших бичих дадлага1
 
Ирээдүй Т.Дэлгэрсайхан
Ирээдүй  Т.Дэлгэрсайхан Ирээдүй  Т.Дэлгэрсайхан
Ирээдүй Т.Дэлгэрсайхан
 
Kpt1(ok)
Kpt1(ok)Kpt1(ok)
Kpt1(ok)
 
Cx1 suv2
Cx1 suv2Cx1 suv2
Cx1 suv2
 
Cx1 t.z2
Cx1 t.z2Cx1 t.z2
Cx1 t.z2
 
Cx1 suv2
Cx1 suv2Cx1 suv2
Cx1 suv2
 
Cx1
Cx1Cx1
Cx1
 
Унших бичиг дадлага 1 хичээл Б.Мөнхчимэг .
Унших бичиг дадлага 1 хичээл Б.Мөнхчимэг .Унших бичиг дадлага 1 хичээл Б.Мөнхчимэг .
Унших бичиг дадлага 1 хичээл Б.Мөнхчимэг .
 
Ирээдүй МХУЗ ЗАН
Ирээдүй  МХУЗ ЗАН Ирээдүй  МХУЗ ЗАН
Ирээдүй МХУЗ ЗАН
 
хоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах аргахоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах арга
 
Cx1 t.z2
Cx1 t.z2Cx1 t.z2
Cx1 t.z2
 

More from Aviraa Avirmed

далайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алагдалайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алагAviraa Avirmed
 
Nairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uutsNairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uutsAviraa Avirmed
 
тунгалаг тамир
тунгалаг тамиртунгалаг тамир
тунгалаг тамирAviraa Avirmed
 
хайкү шүлэг, хөтөлбөр
хайкү шүлэг, хөтөлбөрхайкү шүлэг, хөтөлбөр
хайкү шүлэг, хөтөлбөрAviraa Avirmed
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 

More from Aviraa Avirmed (9)

далайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алагдалайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алаг
 
11111
1111111111
11111
 
Nairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uutsNairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uuts
 
Tsagaan tolgoi
Tsagaan tolgoiTsagaan tolgoi
Tsagaan tolgoi
 
Bagiin yavdal
Bagiin yavdalBagiin yavdal
Bagiin yavdal
 
тунгалаг тамир
тунгалаг тамиртунгалаг тамир
тунгалаг тамир
 
хайкү шүлэг, хөтөлбөр
хайкү шүлэг, хөтөлбөрхайкү шүлэг, хөтөлбөр
хайкү шүлэг, хөтөлбөр
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөр
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөр
 

монгол хэл 2 хөтөлбөр

  • 1. ШУТИС Улаанбаатар хот дахь О. Тлейханы нэрэмжит Политехник коллеж МОНГОЛ ХЭЛНИЙ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР Политехник коллежийн анхан шатны II ангийн сурагчдад зориулав. Нийт-36 цаг Улаанбаатар хот 2012 он
  • 2. Батлав: Сургалтын албаны дарга / М. Энхжаргал / Зөвшөөрөв: Тэнхимийн эрхлэгч / Д.Баярцэцэг/ Ерөнхий боловсролын тэнхим МОНГОЛ ХЭЛНИЙ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР Хөтөлбөрийг боловсруулсан багш: / Ш.Ариунзаяа / /Х. Нямдулам / /Х.Сүнжидмаа / Улаанбаатар хот 2012 он
  • 3. Хичээлийн тодорхойлолт 1. Хичээлийн нэр: Монгол хэл 2. Сургалтын түвшин Анхан шатны II анги 3. Багц цаг: 36 цаг (семинар) 4. Долоо хоногт хичээллэх цаг: 2 цаг 5. Өмнөх холбоо: Ерөнхий боловсролын сургуульд эзэмшсэн Монгол хэлний мэдлэгийг үргэлжлүүлэн төгсөх шалгалтад бэлтгэх. 6. Хичээл заах багшийн нэр: Ш. Ариунзаяа, Х.Нямдулам, Х.Сүнжидмаа Өрөө 226 Утас 77200221 E_mail sh_zaya33@yahoo.com, nyamaa_08@yahoo.com, cc_zaya@yahoo.com 7. Хичээлийн зорилго: Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын үгийн баялагийг нэмэгдүүлэх зөв боловсон харьцах, хэл ярианы соёлд сурах, бичлэгийн бүх төрлийн найруулгаар зөв бичих, илтгэх урлагт суралцах, илтгэл бичиж сурах, эсээний тухай анхны мэдэгдэхүүнтэй болж эсээ бичиж сурахад оршино. 8. Оюутанд олгох мэдлэг: Чадвар: Зөв боловсон харьцаж чаддаг байх, хэл ярианы соёлд сурах, бичлэгийн бүх төрлийн найруулгаар зөв бичих, илтгэх урлагт суралцаж, илтгэл бичиж чаддаг болох, эсээний төрөл бүрийн сэдвээр бичиж чаддаг чавдартай болоход оршино. Дадал: Монгол хэлний хичээлийн онолын мэдлэгийг эзэмшиж, практикт ашиглах 9. Сурах бичиг: - Ө. Цэндсүрэн, Г. Батсүх, Б. Пүрэвсүрэн, Б. Балжинням. Монгол хэлний хичээлээр бодит чадвараа хөгжүүлэх нь. УБ. 2005 - Ө. Цэндсүрэн, Б. Цасанчимэг, С. Амаржаргал, Д. Алтанцог, Б. Батсүрэн. Монгол хэл 8. УБ.2007 - Ц. Өнөрбаян, Ж. Батбаатар. Эсээ бичихүйн үндэс. УБ.2006 - Л. Уранчимэг. Төрөл бүрийн найруулгын эхэд задлал хийх зөвлөмж сургалтын эхүүд. УБ.2004 - Ш. Соёлзул. Эх хэлний сорил. УБ.2009 - Элсэлтийн ерөнхий шалгалтанд бэлтгэх сорилын ном 10. Үнэлгээ 100 оноо: - Хичээлийн явц, бие даан гүйцэтгэх дасгал ажлууд, гэрийн даалгавар, сэдвийн шалгалт 11.1. Хичээлийн сэдэвчилсэн төлөвлөгөө
  • 4. Бүлэг Ñýäýâ ¹ сэдэв Цаг Сем ªìíºõèéã äàâòàõ /Ýõ/ 1 Давтлага 2 2 Õýëö үгийн тухай , хэлц үгийн утгыг дэлгэрүүлэх 2 2 2 Èëòãýë бичих Ярианы найруулга 3 Илтгэх урлаг, дасгал бие даалт 2 2 4 Улсын шалгалтын тест 2 2 Ýñýý ãýæ þó âý, ýñýýíèé á¿òýö,эсээ бичих 5 2 2 Улсын шалгалтын тест 6 2 2 Улсын шалгалтын тест 7 2 2 Үг унших,цээжилж нүдлэх 8 2 2 Өгүүлбэр бичих , унших дасгал 9 2 2 Эх унших хуулан бичих дасгал 10 2 2 Эх унших , шинэ үг нүдлэх 11 2 2 Эхийг хуулан бичих дасгал Монгол бичиг 12 2 2 Эхийг крилл бичигт хөрвүүлэх 13 2 2 Монгол бичгээр цээж бичиг хийх дасгал 14 2 2 Монгол бичгээр үг нүдлэх, бичих,крилл 15 бичигт эхийг хөрвүүлэх 2 2 16 Улсын шалгалтын тест 2 2 17 Улсын шалгалтын тест 2 2 Монгол бичгээр үг нүдлэх, өгүүлбэр зохион бичих,эх унших, крилл бичигт хөрвүүлэх 2 2 18 Нийт 36 цаг 11.2. Хичээлийн цөм агуулга
  • 5. Ñýäýâ Äýä ñýäýâ Ìýäâýë çîõèõ ç¿éë ×àäâàë çîõèõ ç¿éë Монгол хэлний Зөв боловсон харьцаж хичээлээр чаддаг байх, хэл Хэлц үгийн тухай, сурагчдын үгийн ярианы соёлд сурах, хэлцийн утгыг баялагийг бичлэгийн бүх дэлгэрүүлэх, ярианы найруулгын онцлог, нэмэгдүүлэх зөв төрлийн найруулгаар хэл ярианы төрөл, эх боловсон харьцах, зөв бичих, илтгэх дэхь ярианы 1 найруулга түүнийг хэл ярианы соёлд урлагт суралцаж, тодорхойлох,илтгэл сурах, бичлэгийн илтгэл бичиж чаддаг бичих,хөрөг Ярианы найруулал бичих, бүх төрлийн болох, эсээний төрөл найруулга тэмдэглэл бичих найруулгаар зөв бүрийн сэдвээр бичиж тухай бичих, илтгэх чаддаг чавдартай урлагт суралцах, болоход оршино. илтгэл бичиж сурах, эсээний тухай анхны мэдэгдэхүүнтэй болж эсээ бичиж сурахад оршино. Улсын шалгалтад Улсын шалгалтад бэлдэх төрөл бүрийн бэлдэх төрөл Улсын шалгалтад сорилууд бүрийн сорилууд бэлдэх төрөл бүрийн 2 Шалгалтад Монгол бичгийн дахь өгөгдлийг сорилуудыг хийж бэлдэх эхүүд сайтар уншиж чаддаг болох Монгол бичгээр үг судлах Монгол бичгийн нүдлэх хөрвүүлэг Монгол бичгээр үг үг,өгүүлбэр эхийг хийх нүдлэх ялган таних унших, хөрвүүлэг өгүүлбэр унших хийж чаддаг болох хөрвүүлэх Монгол хэлний хичээлээр суралцагчдын мэдлэг чадварыг үнэлж дүгнэх
  • 6. Оноо А B C D F Шалгуур 90-100 80-89 70-79 60-69 0-59 Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын үгийн 18-20 16-18 14-16 12-14 0-12 баялаг нэмэгдүүлэх, зөв боловсон харьцах хэл ярианд суралцах чадвар Эх хэлний соёлд суралцаж өөрийгөө 28-30 25-27 24-25 22-23 0-21 илэрхийлэх чадвар Найруулгын бүх төрлөөр зөв найруулан 13-15 12-13 9-11 8-9 0-7 бичих чадвар Монгол хэлний хэлний зүйн хувьсал 13-15 12-13 9-11 8-9 0-7 өөрчлөлтүүдийг зөв хэрэглэх чадвар Монгол бичгийг үг үсгийг нүдлэх , 18-20 16-18 14-16 12-14 0-12 хөрвүүлэх , танин мэдэх чадвар