SlideShare a Scribd company logo
1 of 2
Батлав:     ЕБС-ийн тэнхимийн эрхлэгч : /............................/ Д. Баярцэцэг

Хичээл №3.

Хичээл заах сэдэв: Дүр дүрслэл ба хайкү шүлэг

Анги : му1а,б Тк1б, Га1б

Хичээлийн зорилго: Уран зохиолын дүр дүрслэл, хайкү шүлэгний онцлогийг
ойлгуулахХичээлийн зорилт:

   -   Хайкү шүлгийн онцлогийг ойлгох
   -   Хайкү шүлэгний талаар онолын ойлголттой болгох
   -   Хайкү шүлэгний хөгжил, төлөвшлийн талаар мэдэх
   -   Хайкү шүлэг зохиолгож сургах
                                    Хичээлийн үйл явц
       Багшийн үйл ажиллагаа             минут       Сурагчийн үйл ажиллагаа
       Сурагчидтай мэндлэх, ирцийг       5 минут     Багштай мэндэлнэ. Ирцийн
       бүртгэх                                       мэдүүлэгг өгнө
       Хайкү шүлэгний үүсэл, хөгжил, чиг 15 минут Сурагчид анхааралтай сонсож,
       хандлагын талаар онолын мэдээлэл              бичиж тэмдэглэж авна. Сурагчид
       өгөх                                          өөрсдийн мэдэх зүйлээ багштай
                                                     харилцан ярилцна.
       Японы хайкү шүлэг бичигч          15минут     Сурагчид сайтар сонсож, шүлэг
       хүмүүсийн уран бүтээлтэй                      тус бүрийн утга санааг сайтар
       танилцуулах                                   ойлгож дэвтэртээ тэмдэглэж
                                                     авадад багштайгаа ярилцна.
       Хайкү шүлэгний гол гол            20 минут Сурагчид 3 мөр 17 үе бүхий
       ойлголтуудыг сурагчдад өгөөд                  бүтэцтэй монгол сэтгэлгээ
       сурагчдаар байгалын тухай                     шингэсэн хайкү шүлэг зохиож
       зурагласан хайкү шүлэг                        багшдаа уншиж шалгуулна.
       зохиолгоно.
       Монгол улсад хайкү шүлэг          25 минут Сурагчид өөрийнхөө таньж
       зохиодог хүмүүсийн бүтээл, ижил               мэдэх зохиолчдын хайкү төстэй
       төстэй шүлгийг танилцуулна                    шүлэг байгаа эсэхийг ярилцаад
                                                     багштай хамтран шинэ мэдлэг
                                                     мэдээллийг бүтээнэ.
       Үнэлэх                            Хичээлд оролцсон сурагчдад оролцооны
                                         үнэлгээ өгнө.
       Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн          -үзүүлэн тараах материал
                                         - зохиолчийн зураг
                                         - сурах бичиг
Хичээл заах хэлбэр   -асуулт хариултын арга
                     - венийн диаграмын арга
                     - лекцийн арга

Гэрийн даалгавар     Гэрт “үгийн шид” эхтэй төсөөт эх зохиож
                     ирнэ үү?

More Related Content

Similar to хайкү шүлэг, хөтөлбөр

зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7school14
 
зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7bulgan_2011
 
балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)Zaya80
 
балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)Zaya80
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7jagaa7120
 
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 анги
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 ангитөсөө утгатай өгүүлбэр 9 анги
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 ангиOyuhai1127
 
How to write an essay simple advice
How to write an essay   simple adviceHow to write an essay   simple advice
How to write an essay simple adviceAmaraa Bat
 
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөр
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөрмхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөр
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөрБатбагана Баасанжав
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7jagaa7120
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7jagaa7120
 
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөрсоёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөрБатбагана Баасанжав
 
дурсамж нэгж
дурсамж нэгждурсамж нэгж
дурсамж нэгжNaandi Mbu
 
"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар
"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар
"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаарTumurOchirGantumur
 
найруулга
найруулганайруулга
найруулгаbilegt53
 
Mon hel
Mon helMon hel
Mon helZaya80
 
Mon hel
Mon helMon hel
Mon helZaya80
 

Similar to хайкү шүлэг, хөтөлбөр (20)

зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7
 
миний ээж
миний ээжминий ээж
миний ээж
 
миний ээж
миний ээжминий ээж
миний ээж
 
зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7зайн сургалт 2 уз-7
зайн сургалт 2 уз-7
 
балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)
 
балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)балархай эгшиг (хуулбар)
балархай эгшиг (хуулбар)
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7
 
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 анги
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 ангитөсөө утгатай өгүүлбэр 9 анги
төсөө утгатай өгүүлбэр 9 анги
 
How to write an essay simple advice
How to write an essay   simple adviceHow to write an essay   simple advice
How to write an essay simple advice
 
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөр
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөрмхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөр
мхб, найруулга зүй хичээлийн хөтөлбөр
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7
 
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөрсоёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
соёл заах арга зүй хичээлийн хөтөлбөр
 
дурсамж нэгж
дурсамж нэгждурсамж нэгж
дурсамж нэгж
 
PDON101-Хичээл-5
PDON101-Хичээл-5PDON101-Хичээл-5
PDON101-Хичээл-5
 
"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар
"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар
"Багшийн хөгжил" сэтгүүлийн VI дугаар
 
PDON101-Хичээл-10
 PDON101-Хичээл-10 PDON101-Хичээл-10
PDON101-Хичээл-10
 
найруулга
найруулганайруулга
найруулга
 
Mon hel
Mon helMon hel
Mon hel
 
Mon hel
Mon helMon hel
Mon hel
 

More from Aviraa Avirmed

далайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алагдалайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алагAviraa Avirmed
 
Nairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uutsNairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uutsAviraa Avirmed
 
тунгалаг тамир
тунгалаг тамиртунгалаг тамир
тунгалаг тамирAviraa Avirmed
 
мх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрмх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 
мх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрмх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 
монгол хэл 2 хөтөлбөр
монгол хэл 2 хөтөлбөрмонгол хэл 2 хөтөлбөр
монгол хэл 2 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 

More from Aviraa Avirmed (11)

далайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алагдалайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алаг
 
11111
1111111111
11111
 
Nairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uutsNairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uuts
 
Tsagaan tolgoi
Tsagaan tolgoiTsagaan tolgoi
Tsagaan tolgoi
 
Bagiin yavdal
Bagiin yavdalBagiin yavdal
Bagiin yavdal
 
тунгалаг тамир
тунгалаг тамиртунгалаг тамир
тунгалаг тамир
 
мх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрмх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөр
 
мх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөрмх 1 хөтөлбөр
мх 1 хөтөлбөр
 
монгол хэл 2 хөтөлбөр
монгол хэл 2 хөтөлбөрмонгол хэл 2 хөтөлбөр
монгол хэл 2 хөтөлбөр
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөр
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөр
 

хайкү шүлэг, хөтөлбөр

  • 1. Батлав: ЕБС-ийн тэнхимийн эрхлэгч : /............................/ Д. Баярцэцэг Хичээл №3. Хичээл заах сэдэв: Дүр дүрслэл ба хайкү шүлэг Анги : му1а,б Тк1б, Га1б Хичээлийн зорилго: Уран зохиолын дүр дүрслэл, хайкү шүлэгний онцлогийг ойлгуулахХичээлийн зорилт: - Хайкү шүлгийн онцлогийг ойлгох - Хайкү шүлэгний талаар онолын ойлголттой болгох - Хайкү шүлэгний хөгжил, төлөвшлийн талаар мэдэх - Хайкү шүлэг зохиолгож сургах Хичээлийн үйл явц Багшийн үйл ажиллагаа минут Сурагчийн үйл ажиллагаа Сурагчидтай мэндлэх, ирцийг 5 минут Багштай мэндэлнэ. Ирцийн бүртгэх мэдүүлэгг өгнө Хайкү шүлэгний үүсэл, хөгжил, чиг 15 минут Сурагчид анхааралтай сонсож, хандлагын талаар онолын мэдээлэл бичиж тэмдэглэж авна. Сурагчид өгөх өөрсдийн мэдэх зүйлээ багштай харилцан ярилцна. Японы хайкү шүлэг бичигч 15минут Сурагчид сайтар сонсож, шүлэг хүмүүсийн уран бүтээлтэй тус бүрийн утга санааг сайтар танилцуулах ойлгож дэвтэртээ тэмдэглэж авадад багштайгаа ярилцна. Хайкү шүлэгний гол гол 20 минут Сурагчид 3 мөр 17 үе бүхий ойлголтуудыг сурагчдад өгөөд бүтэцтэй монгол сэтгэлгээ сурагчдаар байгалын тухай шингэсэн хайкү шүлэг зохиож зурагласан хайкү шүлэг багшдаа уншиж шалгуулна. зохиолгоно. Монгол улсад хайкү шүлэг 25 минут Сурагчид өөрийнхөө таньж зохиодог хүмүүсийн бүтээл, ижил мэдэх зохиолчдын хайкү төстэй төстэй шүлгийг танилцуулна шүлэг байгаа эсэхийг ярилцаад багштай хамтран шинэ мэдлэг мэдээллийг бүтээнэ. Үнэлэх Хичээлд оролцсон сурагчдад оролцооны үнэлгээ өгнө. Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн -үзүүлэн тараах материал - зохиолчийн зураг - сурах бичиг
  • 2. Хичээл заах хэлбэр -асуулт хариултын арга - венийн диаграмын арга - лекцийн арга Гэрийн даалгавар Гэрт “үгийн шид” эхтэй төсөөт эх зохиож ирнэ үү?