SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
ШУТИС Улаанбаатар хот дахь О. Тлейханы нэрэмжит Политехник коллеж




                         МОНГОЛ ХЭЛНИЙ
                       ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР


       Политехник коллежийн анхан шатны I ангийн сурагчдад зориулав.



                             Нийт-54 цаг




                             Улаанбаатар хот
                                 2012 он

Батлав: Сургалтын албаны дарга                           / М. Энхжаргал /
Зөвшөөрөв: Тэнхимийн эрхлэгч                           / Д.Баярцэцэг/




                                             Ерөнхий боловсролын тэнхим




                          МОНГОЛ ХЭЛНИЙ
                        ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР



Хөтөлбөрийг боловсруулсан багш:                   / Ш.Ариунзаяа /
                                                  /Х. Нямдулам /
                                                  /Х.Сүнжидмаа /




                         Улаанбаатар хот

                               2012 он


                         Хичээлийн тодорхойлолт
1.   Хичээлийн нэр:                   Монгол хэл
2. Сургалтын түвшин                   Анхан шатны I анги
3.   Багц цаг:                        54 цаг (семинар)
4.   Долоо хоногт хичээллэх цаг:      4цаг
5.   Өмнөх холбоо:               Ерөнхий боловсролын сургуульд эзэмшсэн Монгол
     хэлний мэдлэгийг үргэлжлүүлэн гүнзгийрүүлнэ.
6.   Хичээл заах багшийн нэр:         Ш. Ариунзаяа, Х.Нямдулам, Х.Сүнжидмаа
           Өрөө                       226
           Утас                       77200221
           E_mail                      sh_zaya33@yahoo.com,
           nyamaa_08@yahoo.com, cc_zaya@yahoo.com
7. Хичээлийн зорилго: Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын үгийн баялагийг
     нэмэгдүүлэх зөв боловсон харьцах, хэл ярианы соѐлд сурах, бичлэгийн бүх
     төрлийн найруулгаар зөв бичих, эх хэлний авиа зүй хэлний зүйн хувьсал
     өөрчлөлтийн үзэгдлийг дадлагад хэрэглэж сурахад оршино.
8.   Оюутанд олгох мэдлэг:
     Чадвар:     Өөрийн санаа бодлыг илэрхийлэж бичих чадварт суралцах, төрөл
                 бүрийн эхэд задлал хийж хэлний нэгжүүдийн утга бүтэц, хувиргал,
                 соѐлын тухай мэдлэг чадвар эзэмших.
     Дадал: Монгол хэлний хичээлийн онолын мэдлэгийг эзэмшиж, практикт ашиглах
9.   Сурах бичиг:
- Ө. Цэндсүрэн, Г. Батсүх, Б. Пүрэвсүрэн, Б. Балжинням.Монгол хэлний хичээлээр
   бодит чадвараа хөгжүүлэх нь. УБ. 2005
- Ө. Цэндсүрэн, Б. Цасанчимэг, С. Амаржаргал, Д. Алтанцог, Б. Батсүрэн. Монгол хэл
   8. УБ.2007
- Ц. Өнөрбаян, Ж. Батбаатар. Эсээ бичихүйн үндэс. УБ.2006
- Л. Уранчимэг. Төрөл бүрийн найруулгын эхэд задлал хийх зөвлөмж сургалтын
   эхүүд. УБ.2004
- Ш. Соѐлзул. Эх хэлний сорил. УБ.2009
- Ш. Ариунзаяа, Р. Цэцэгмаа, Б. Алтанзул. Монгол хэл. УБ.2010
10. Үнэлгээ 100 оноо:
- Хичээлийн явц, бие даан гүйцэтгэх дасгал ажлууд, гэрийн даалгавар, сэдвийн
  шалгалт

11.1. Хичээлийн сэдэвчилсэн төлөвлөгөө
¹   Ñýäýâ                                                                        ñåì
                                           Äýä Ñýäýâ                        Öàã

 1                             ªìíºõèéã äàâòàõ                               2      2


 2                             Эх судлалын òóõàé эõèéí òóõàé                 2      2
                               îéëãîëò,эхийн утга санаа,сэдэв

 3                             Эх зохиох төлөвлөгөө , эх зохиох              2      2

 4                             Эхэд задлал хийх дэс дараалал                 2      2

 5                             Эхэд задлал хийх дасгал                       2      2

 6                             Эхийн утгыг нэмэн дэлгэрүүлэх дасгал          2      2
       Ýõ




 7                             Эхийн утгыг хураах дасгал                     2      2

 8                             Даган дуурайх эх зохиох                       2      2

 9                             Эхийн найруулгын алдаа түүнийг засах          2      2

10                             Ñýäâèéí ä¿ãíýëò, òåñò                         2      2



11                             Ìîíãîë õýëíèé ýõèéí íàéðóóëãûí òºðºë албан    2      2
            Найруулгын төрөл




                               бичгийн найруулга




                               Àëáàí áè÷ãèéí íàéðóóëãын төрөл өргөдөл,
12                             тодорхойлолт,3 үеийн намтар,тайлан
                               бичих


13                             Àëáàí áè÷ãèéí íàéðóóëãын онцлог               2      2


14                             Давтлага дасгал хичээл                        2      2
15             Ýðäýì øèíæèëãýýíèé íàéðóóëãà          2     2


 16             Ýðäýì øèíæèëãýýíèé íàéðóóëãûí òºðºë   2     2


 17             Давтлага дасгал хичээл                2     2

                Ñîíèí ñýòã¿¿ëèéí íàéðóóëãà            2     2
 18

 19             Óðàí çîõèîëûí íàéðóóëãà               2     2

 20             Ñýäâèéí ä¿ãíýëò, òåñò                 2     2

 21             Үг унших,цээжилж нүдлэх               2     2

 22             Өгүүлбэр бичих, унших,дасгал          2     2

       Монгол
 23             Эх унших хуулан бичих                 2     2
       бичиг
 24             Үг унших,цээжилж нүдлэх               2     2

 25             Өгүүлбэр бичих, унших,дасгал          2     2

 26             Эх унших хуулан бичих                 2     2

 27             Сэдвийн шалгалт                       2     2

Нийт                                                      54 цаг
11.2. Хичээлийн цөм агуулга

№ Ñýäýâ                  Äýä ñýäýâ           Ìýäâýë çîõèõ ç¿éë   ×àäâàë çîõèõ ç¿éë
                                             Монгол хэлний       Монгол хэлний
                                             хичээлээр Эх        хичээлээр Эх
                                             судлалын тухай,эх   судлалын тухай
                                             гэж юу вэ? эхийн    унших түүнийг
                                             сэдэв, эхийн        ойлгож ярилцах,
                                             санаанууд болох     эхийн сэдэв, эхийн
                                             төрсөн санаа,       санаанууд болох
                                             шинэ санаа,         төрсөн санаа, шинэ
                  Эх судлалын тухай,эхийн    зорьсон санаа       санаа, зорьсон санаа
                  тухай,эхийн                зэргийг             зэргийг тодорхойлж
                  сэдэв,санаа,зохиомж,эх     мэдэх,эхийн         чаддаг байх,эхийн
                  зохиох дасгал, эхийн       зохиомжийг          зохиомжийг
1     Эхийн       нэгж, эхийн баймж чанар,   судлах,эх зохиох    судлах,эх зохиох ,
      найруулга   эхийн мэдээллийн           дасгал, эхийн       эхийн нэгж, эхийн
                  бүтэц,холбох хэрэглүүр,    нэгж, эхийн баймж   баймж чанар, эхийн
                  эхийн утгыг нэмэн          чанар, эхийн        мэдээллийн
                  дэлгэрүүлэх, хураах,эхэд   мэдээллийн          бүтэц,холбох
                  тонгоргол хийх, даган      бүтэц,холбох        хэрэглүүр, эхийн
                  дуурайх эх бичих,эхийн     хэрэглүүр, эхийн    утгыг нэмэн
                  найруулгын алдааг засах    утгыг нэмэн         дэлгэрүүлэх,
                                             дэлгэрүүлэх,        хураах,эхэд
                                             хураах,эхэд         тонгоргол хийх, даган
                                             тонгоргол хийх,     дуурайх эх
                                             даган дуурайх эх    бичих,эхийн
                                             бичих,эхийн         найруулгын алдааг
                                             найруулгын          засах зэрэг дасгал
                                             алдааг засахын      дадлага ажлуудыг
                                             тулд онолын         хийж гүйцэтгэж
                                             талаас мэдлэг олж   чаддаг байх
                                             авах
2     Найруулга Монгол хэлний эхийн          Монгол хэлний       Монгол хэлний эхийн
      зүйн      найруулгын төрөл, албан      эхийн найруулгын    найруулгын
      төрөл     бичгийн найруулга,эрдэм      төрлийн тухай       төрлүүдийг
                шинжилгээний                 болон түүний        тодорхойлж чаддаг
                найруулга,сонин              ангилалын талаар    байх, албан бичгийн
                нийтлэлийн                   мэдэх, албан        найруулга,эрдэм
                найруулга,уран зохиолын      бичгийн             шинжилгээний
                найруулгын төрөл зүйл        найруулга,эрдэм     найруулга,сонин
                сэдвийн дүгнэлт              шинжилгээний        нийтлэлийн
                                             найруулга,сонин     найруулга,уран
                                             нийтлэлийн          зохиолын
                                             найруулга,уран      найруулгын төрөл
                                             зохиолын            зүйл тус бүр дээр
                                             найруулгын төрөл    дасгал дадлага хийж
                                             зүйлүүдийн талаар   чаддаг байх,
мэдэж уншиж       тэдгээрийн ялгаа
                                        судлах            зориулалт үүргийг
                                                          сэдвийн дагуу хийж
                                                          гүйцэтгэх чадвартай
                                                          болох
                                        Монгол бичгээр үг Монгол бичгээр үг
                                        унших, үг         унших, үг нүдлэх,үг
                                        нүдлэх,үг цээжлэх цээжлэх
             Монгол бичгээр үг унших,   Монгол бичгээр    Монгол бичгээр
             үг нүдлэх,үг цээжлэх       өгүүлбэр          өгүүлбэр
3   Монгол   Монгол бичгээр өгүүлбэр    унших,бичих,крилл унших,бичих,крилл
    бичиг    унших,бичих,крилл          бичигт хөрвүүлэг  бичигт хөрвүүлэг
             бичигт хөрвүүлэг хийх      хийх              хийж чаддаг болох
             Монгол бичгээр эх          Монгол бичгээр эх Монгол бичгээр эх
             унших,хөрвүүлэг хийх,      унших,хөрвүүлэг   унших,хөрвүүлэг
             Крилл бичгээс монгол       хийх,             хийх,
             бичигт хөрвүүлэн бичих     Крилл бичгээс     Крилл бичгээс
                                        монгол бичигт     монгол бичигт
                                        хөрвүүлэн бичих   хөрвүүлэн бичиж
                                                          чаддаг байх




                   Монгол хэлний хичээлээр суралцагчдын
                       мэдлэг чадварыг үнэлж дүгнэх
Оноо                   А        B       C       D      F
Шалгуур                                  90-100   80-89   70-79   60-69   0-59

Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын        18-20    16-18   14-16   12-14   0-12
үгийн баялаг нэмэгдүүлэх, зөв боловсон
харьцах хэл ярианд суралцах чадвар
Эх хэлний соѐлд суралцаж өөрийгөө        28-30    25-27   24-25   22-23   0-21
илэрхийлэх чадвар
Найруулгын бүх төрлөөр зөв найруулан     13-15    12-13   9-11     8-9    0-7
бичих чадвар
Монгол хэлний хэлний зүйн хувьсал        13-15    12-13   9-11     8-9    0-7
өөрчлөлтүүдийг зөв хэрэглэх чадвар
Монгол бичгийг үг үсгийг нүдлэх ,        18-20    16-18   14-16   12-14   0-12
хөрвүүлэх , танин мэдэх чадвар

More Related Content

What's hot (8)

эх хэрэглэгдэхүүн
эх хэрэглэгдэхүүнэх хэрэглэгдэхүүн
эх хэрэглэгдэхүүн
 
мб нэгж 7
мб нэгж 7мб нэгж 7
мб нэгж 7
 
Baga angi2
Baga angi2Baga angi2
Baga angi2
 
Undesnii bichig usgiin bayr2011
Undesnii bichig usgiin bayr2011Undesnii bichig usgiin bayr2011
Undesnii bichig usgiin bayr2011
 
дурсамж нэгж
дурсамж нэгждурсамж нэгж
дурсамж нэгж
 
зөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээ
зөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээзөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээ
зөвлөмж 2 хя. үн. шинжилгээ
 
шүлэг заах арга зүй
шүлэг заах арга зүйшүлэг заах арга зүй
шүлэг заах арга зүй
 
Арга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлагаАрга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлага
 

Similar to мх 1 хөтөлбөр

монгол хэл 2 хөтөлбөр
монгол хэл 2 хөтөлбөрмонгол хэл 2 хөтөлбөр
монгол хэл 2 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 
мх төлөвлөгөө
мх төлөвлөгөөмх төлөвлөгөө
мх төлөвлөгөөmunkhsoyol55
 
хоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах аргахоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах аргаOtgonzaya Maagshin
 
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaaoojig44
 
монгол хэлний ном харьцуулсан
монгол хэлний ном харьцуулсанмонгол хэлний ном харьцуулсан
монгол хэлний ном харьцуулсанErdenetuya Galbadrah
 
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaabuyantai
 
Multimedia ajliin iltgel tailan2
Multimedia ajliin iltgel tailan2Multimedia ajliin iltgel tailan2
Multimedia ajliin iltgel tailan2school14
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөрtsewegmed
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөрtsewegmed
 

Similar to мх 1 хөтөлбөр (20)

монгол хэл 2 хөтөлбөр
монгол хэл 2 хөтөлбөрмонгол хэл 2 хөтөлбөр
монгол хэл 2 хөтөлбөр
 
Ugiin Utga
Ugiin UtgaUgiin Utga
Ugiin Utga
 
Ирээдүй Т.Дэлгэрсайхан
Ирээдүй  Т.Дэлгэрсайхан Ирээдүй  Т.Дэлгэрсайхан
Ирээдүй Т.Дэлгэрсайхан
 
Oko
OkoOko
Oko
 
Oko
OkoOko
Oko
 
мх төлөвлөгөө
мх төлөвлөгөөмх төлөвлөгөө
мх төлөвлөгөө
 
Mgl 7
Mgl 7Mgl 7
Mgl 7
 
хоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах аргахоцрогдол багасгах арга
хоцрогдол багасгах арга
 
Suraltsagchiin s
Suraltsagchiin sSuraltsagchiin s
Suraltsagchiin s
 
ЭДЦС Бага 3-н О
ЭДЦС Бага 3-н ОЭДЦС Бага 3-н О
ЭДЦС Бага 3-н О
 
Ирээдүй МХУЗ ЗАН
Ирээдүй  МХУЗ ЗАН Ирээдүй  МХУЗ ЗАН
Ирээдүй МХУЗ ЗАН
 
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
 
монгол хэлний ном харьцуулсан
монгол хэлний ном харьцуулсанмонгол хэлний ном харьцуулсан
монгол хэлний ном харьцуулсан
 
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
6 saruul erdene-baruuny-bolovsrolyn_uzel_sanaa
 
Bolovsroliin setgel sudlal.2015 10 sar
Bolovsroliin setgel sudlal.2015 10 sarBolovsroliin setgel sudlal.2015 10 sar
Bolovsroliin setgel sudlal.2015 10 sar
 
Арга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлагаАрга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлага
 
Multimedia ajliin iltgel tailan2
Multimedia ajliin iltgel tailan2Multimedia ajliin iltgel tailan2
Multimedia ajliin iltgel tailan2
 
Үг бүтэх арга
Үг бүтэх аргаҮг бүтэх арга
Үг бүтэх арга
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
 

More from Aviraa Avirmed

далайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алагдалайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алагAviraa Avirmed
 
Nairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uutsNairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uutsAviraa Avirmed
 
тунгалаг тамир
тунгалаг тамиртунгалаг тамир
тунгалаг тамирAviraa Avirmed
 
хайкү шүлэг, хөтөлбөр
хайкү шүлэг, хөтөлбөрхайкү шүлэг, хөтөлбөр
хайкү шүлэг, хөтөлбөрAviraa Avirmed
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөрAviraa Avirmed
 

More from Aviraa Avirmed (9)

далайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алагдалайн хєвєєний алаг
далайн хєвєєний алаг
 
11111
1111111111
11111
 
Nairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uutsNairiin shireenii uuts
Nairiin shireenii uuts
 
Tsagaan tolgoi
Tsagaan tolgoiTsagaan tolgoi
Tsagaan tolgoi
 
Bagiin yavdal
Bagiin yavdalBagiin yavdal
Bagiin yavdal
 
тунгалаг тамир
тунгалаг тамиртунгалаг тамир
тунгалаг тамир
 
хайкү шүлэг, хөтөлбөр
хайкү шүлэг, хөтөлбөрхайкү шүлэг, хөтөлбөр
хайкү шүлэг, хөтөлбөр
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөр
 
уз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөруз 2 хөтөлбөр
уз 2 хөтөлбөр
 

мх 1 хөтөлбөр

  • 1. ШУТИС Улаанбаатар хот дахь О. Тлейханы нэрэмжит Политехник коллеж МОНГОЛ ХЭЛНИЙ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР Политехник коллежийн анхан шатны I ангийн сурагчдад зориулав. Нийт-54 цаг Улаанбаатар хот 2012 он Батлав: Сургалтын албаны дарга / М. Энхжаргал /
  • 2. Зөвшөөрөв: Тэнхимийн эрхлэгч / Д.Баярцэцэг/ Ерөнхий боловсролын тэнхим МОНГОЛ ХЭЛНИЙ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР Хөтөлбөрийг боловсруулсан багш: / Ш.Ариунзаяа / /Х. Нямдулам / /Х.Сүнжидмаа / Улаанбаатар хот 2012 он Хичээлийн тодорхойлолт
  • 3. 1. Хичээлийн нэр: Монгол хэл 2. Сургалтын түвшин Анхан шатны I анги 3. Багц цаг: 54 цаг (семинар) 4. Долоо хоногт хичээллэх цаг: 4цаг 5. Өмнөх холбоо: Ерөнхий боловсролын сургуульд эзэмшсэн Монгол хэлний мэдлэгийг үргэлжлүүлэн гүнзгийрүүлнэ. 6. Хичээл заах багшийн нэр: Ш. Ариунзаяа, Х.Нямдулам, Х.Сүнжидмаа Өрөө 226 Утас 77200221 E_mail sh_zaya33@yahoo.com, nyamaa_08@yahoo.com, cc_zaya@yahoo.com 7. Хичээлийн зорилго: Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын үгийн баялагийг нэмэгдүүлэх зөв боловсон харьцах, хэл ярианы соѐлд сурах, бичлэгийн бүх төрлийн найруулгаар зөв бичих, эх хэлний авиа зүй хэлний зүйн хувьсал өөрчлөлтийн үзэгдлийг дадлагад хэрэглэж сурахад оршино. 8. Оюутанд олгох мэдлэг: Чадвар: Өөрийн санаа бодлыг илэрхийлэж бичих чадварт суралцах, төрөл бүрийн эхэд задлал хийж хэлний нэгжүүдийн утга бүтэц, хувиргал, соѐлын тухай мэдлэг чадвар эзэмших. Дадал: Монгол хэлний хичээлийн онолын мэдлэгийг эзэмшиж, практикт ашиглах 9. Сурах бичиг: - Ө. Цэндсүрэн, Г. Батсүх, Б. Пүрэвсүрэн, Б. Балжинням.Монгол хэлний хичээлээр бодит чадвараа хөгжүүлэх нь. УБ. 2005 - Ө. Цэндсүрэн, Б. Цасанчимэг, С. Амаржаргал, Д. Алтанцог, Б. Батсүрэн. Монгол хэл 8. УБ.2007 - Ц. Өнөрбаян, Ж. Батбаатар. Эсээ бичихүйн үндэс. УБ.2006 - Л. Уранчимэг. Төрөл бүрийн найруулгын эхэд задлал хийх зөвлөмж сургалтын эхүүд. УБ.2004 - Ш. Соѐлзул. Эх хэлний сорил. УБ.2009 - Ш. Ариунзаяа, Р. Цэцэгмаа, Б. Алтанзул. Монгол хэл. УБ.2010 10. Үнэлгээ 100 оноо: - Хичээлийн явц, бие даан гүйцэтгэх дасгал ажлууд, гэрийн даалгавар, сэдвийн шалгалт 11.1. Хичээлийн сэдэвчилсэн төлөвлөгөө
  • 4. ¹ Ñýäýâ ñåì Äýä Ñýäýâ Öàã 1 ªìíºõèéã äàâòàõ 2 2 2 Эх судлалын òóõàé эõèéí òóõàé 2 2 îéëãîëò,эхийн утга санаа,сэдэв 3 Эх зохиох төлөвлөгөө , эх зохиох 2 2 4 Эхэд задлал хийх дэс дараалал 2 2 5 Эхэд задлал хийх дасгал 2 2 6 Эхийн утгыг нэмэн дэлгэрүүлэх дасгал 2 2 Ýõ 7 Эхийн утгыг хураах дасгал 2 2 8 Даган дуурайх эх зохиох 2 2 9 Эхийн найруулгын алдаа түүнийг засах 2 2 10 Ñýäâèéí ä¿ãíýëò, òåñò 2 2 11 Ìîíãîë õýëíèé ýõèéí íàéðóóëãûí òºðºë албан 2 2 Найруулгын төрөл бичгийн найруулга Àëáàí áè÷ãèéí íàéðóóëãын төрөл өргөдөл, 12 тодорхойлолт,3 үеийн намтар,тайлан бичих 13 Àëáàí áè÷ãèéí íàéðóóëãын онцлог 2 2 14 Давтлага дасгал хичээл 2 2
  • 5. 15 Ýðäýì øèíæèëãýýíèé íàéðóóëãà 2 2 16 Ýðäýì øèíæèëãýýíèé íàéðóóëãûí òºðºë 2 2 17 Давтлага дасгал хичээл 2 2 Ñîíèí ñýòã¿¿ëèéí íàéðóóëãà 2 2 18 19 Óðàí çîõèîëûí íàéðóóëãà 2 2 20 Ñýäâèéí ä¿ãíýëò, òåñò 2 2 21 Үг унших,цээжилж нүдлэх 2 2 22 Өгүүлбэр бичих, унших,дасгал 2 2 Монгол 23 Эх унших хуулан бичих 2 2 бичиг 24 Үг унших,цээжилж нүдлэх 2 2 25 Өгүүлбэр бичих, унших,дасгал 2 2 26 Эх унших хуулан бичих 2 2 27 Сэдвийн шалгалт 2 2 Нийт 54 цаг
  • 6. 11.2. Хичээлийн цөм агуулга № Ñýäýâ Äýä ñýäýâ Ìýäâýë çîõèõ ç¿éë ×àäâàë çîõèõ ç¿éë Монгол хэлний Монгол хэлний хичээлээр Эх хичээлээр Эх судлалын тухай,эх судлалын тухай гэж юу вэ? эхийн унших түүнийг сэдэв, эхийн ойлгож ярилцах, санаанууд болох эхийн сэдэв, эхийн төрсөн санаа, санаанууд болох шинэ санаа, төрсөн санаа, шинэ Эх судлалын тухай,эхийн зорьсон санаа санаа, зорьсон санаа тухай,эхийн зэргийг зэргийг тодорхойлж сэдэв,санаа,зохиомж,эх мэдэх,эхийн чаддаг байх,эхийн зохиох дасгал, эхийн зохиомжийг зохиомжийг 1 Эхийн нэгж, эхийн баймж чанар, судлах,эх зохиох судлах,эх зохиох , найруулга эхийн мэдээллийн дасгал, эхийн эхийн нэгж, эхийн бүтэц,холбох хэрэглүүр, нэгж, эхийн баймж баймж чанар, эхийн эхийн утгыг нэмэн чанар, эхийн мэдээллийн дэлгэрүүлэх, хураах,эхэд мэдээллийн бүтэц,холбох тонгоргол хийх, даган бүтэц,холбох хэрэглүүр, эхийн дуурайх эх бичих,эхийн хэрэглүүр, эхийн утгыг нэмэн найруулгын алдааг засах утгыг нэмэн дэлгэрүүлэх, дэлгэрүүлэх, хураах,эхэд хураах,эхэд тонгоргол хийх, даган тонгоргол хийх, дуурайх эх даган дуурайх эх бичих,эхийн бичих,эхийн найруулгын алдааг найруулгын засах зэрэг дасгал алдааг засахын дадлага ажлуудыг тулд онолын хийж гүйцэтгэж талаас мэдлэг олж чаддаг байх авах 2 Найруулга Монгол хэлний эхийн Монгол хэлний Монгол хэлний эхийн зүйн найруулгын төрөл, албан эхийн найруулгын найруулгын төрөл бичгийн найруулга,эрдэм төрлийн тухай төрлүүдийг шинжилгээний болон түүний тодорхойлж чаддаг найруулга,сонин ангилалын талаар байх, албан бичгийн нийтлэлийн мэдэх, албан найруулга,эрдэм найруулга,уран зохиолын бичгийн шинжилгээний найруулгын төрөл зүйл найруулга,эрдэм найруулга,сонин сэдвийн дүгнэлт шинжилгээний нийтлэлийн найруулга,сонин найруулга,уран нийтлэлийн зохиолын найруулга,уран найруулгын төрөл зохиолын зүйл тус бүр дээр найруулгын төрөл дасгал дадлага хийж зүйлүүдийн талаар чаддаг байх,
  • 7. мэдэж уншиж тэдгээрийн ялгаа судлах зориулалт үүргийг сэдвийн дагуу хийж гүйцэтгэх чадвартай болох Монгол бичгээр үг Монгол бичгээр үг унших, үг унших, үг нүдлэх,үг нүдлэх,үг цээжлэх цээжлэх Монгол бичгээр үг унших, Монгол бичгээр Монгол бичгээр үг нүдлэх,үг цээжлэх өгүүлбэр өгүүлбэр 3 Монгол Монгол бичгээр өгүүлбэр унших,бичих,крилл унших,бичих,крилл бичиг унших,бичих,крилл бичигт хөрвүүлэг бичигт хөрвүүлэг бичигт хөрвүүлэг хийх хийх хийж чаддаг болох Монгол бичгээр эх Монгол бичгээр эх Монгол бичгээр эх унших,хөрвүүлэг хийх, унших,хөрвүүлэг унших,хөрвүүлэг Крилл бичгээс монгол хийх, хийх, бичигт хөрвүүлэн бичих Крилл бичгээс Крилл бичгээс монгол бичигт монгол бичигт хөрвүүлэн бичих хөрвүүлэн бичиж чаддаг байх Монгол хэлний хичээлээр суралцагчдын мэдлэг чадварыг үнэлж дүгнэх
  • 8. Оноо А B C D F Шалгуур 90-100 80-89 70-79 60-69 0-59 Монгол хэлний хичээлээр сурагчдын 18-20 16-18 14-16 12-14 0-12 үгийн баялаг нэмэгдүүлэх, зөв боловсон харьцах хэл ярианд суралцах чадвар Эх хэлний соѐлд суралцаж өөрийгөө 28-30 25-27 24-25 22-23 0-21 илэрхийлэх чадвар Найруулгын бүх төрлөөр зөв найруулан 13-15 12-13 9-11 8-9 0-7 бичих чадвар Монгол хэлний хэлний зүйн хувьсал 13-15 12-13 9-11 8-9 0-7 өөрчлөлтүүдийг зөв хэрэглэх чадвар Монгол бичгийг үг үсгийг нүдлэх , 18-20 16-18 14-16 12-14 0-12 хөрвүүлэх , танин мэдэх чадвар