Узагальнення знань про основні класи неорганічних сполук
1. 8 клас
Тема: Узагальнення знань про основні класи неорганічних речовин.
Мета: Повторити основні класи неорганічних речовин: визначення,
класифікацію, генетичні зв’язки між ними. Продовжувати формувати
вміння працювати із схемами, таблицями, довідниками, використовувати
знайдену інформацію для розв’язання теоретичних і практичних завдань.
Розвивати навики спостерігати, робити висновки. Виховувати
акуратність, дисциплінованість.
Обладнання: Штатив з пробірками, реактиви: розчини солі, кислоти, лугу,
метилового оранжевого; мультимедійне обладнання.
Тип уроку: Семінарське заняття.
Форми роботи: Фронтальне опитування, самостійна робота, хімічний
експеримент.
Хід уроку:
І. Організація класу (привітання, відмітити відсутніх, роздати зошити для
самостійних і контрольних робіт, визначити варіанти)
ІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку (Слайд №1)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
IV. Актуалізація опорних знань учнів
1) Які класи неорганічних речовин ми вивчили?
Слайд №2
ОСНОВНІ КЛАСИ НЕОРГАНІЧНИХ СПОЛУК
ОКСИДИ КИСЛОТИ ОСНОВИ СОЛІ
хОЕл2 КзалН у хОНМе )( ху КзалМе
2) Слайд №3 Завдання №1. З переліку речовин вибрати окремо оксиди,
кислоти, основи, солі: (Виконується у робочому зошиті)
CaO, H2SO4, NaOH, SO3, H2S, CuCl2, Al2O3, Li2 SіO3, Fe(NO3)2, Zn(OH)2,
HBr, BaCO3, Cr(OH)3, K2O, H3PO4, Mg(OH)2.
2. Робимо перевірку:
Слайд №4
ОКСИДИ КИСЛОТИ ОСНОВИ СОЛІ
CaO
SO3
Al2O3
K2O
H2SO4
H2S
HBr
H3PO4
NaOH
Zn(OH)2
Cr(OH)3
Mg(OH)2
CuCl2
Li2 SіO3
Fe(NO3)2
BaCO3
3) Які речовини називаються оксидами? Як класифікують оксиди?
Слайд №5
ОКСИДИ хОЕл2
Кислотні Основні Амфотерні
Ел – Нем
або Ме з валентністю
V, VI, VІІ
Ел – Ме з валентністю
І, ІІ, ІІІ
Ел – Zn, Be, Al
або Ме з валентністю
ІІІ, ІV, V
Визначити, до якої класифікаційної групи належать вищенаведені оксиди
та дати їм назви (Слайд №6)
4) Слайд №7 Завдання №2. Скласти рівняння реакцій, що характеризують
хімічні властивості оксидів (виконується за варіантами у зошитах для
контрольних і самостійних робіт)
І Варіант
1) CaO + HCl →;
2) Al2O3 + NaOH →.
II Варіант
1) SO2 + NaOH →;
2) P2O5 + H2O →.
III Варіант
1) CO2 + Na2O →;
2) ZnO + Na2O →.
IV Варіант
1) BaO + H2O →;
2) K2O + Zn(OH)2 →.
5) Які речовини називаються кислотами: За якими ознаками класифікують
кислоти?
Слайд №8
3. КИСЛОТИ КзалН у
За числом атомів Гідрогену За наявністю Оксигену у
кислотному залишку
Одноосновні Багатоосновні Оксигеновмісні Безоксигенові
Визначити, до якої класифікаційної групи належать вищенаведені кислоти
та дати їм назви (Слайд №9)
6) Слайд №10 Завдання №3. Скласти рівняння реакцій, що характеризують
хімічні властивості кислот (виконується за варіантами у зошитах для
контрольних і самостійних робіт)
І Варіант
1) HNO3 + NaOH →;
2) H2SO4 + BaCl2 →.
ІІ Варіант
1) H2S + Al2O3 →;
2) H2SO4 + Zn →.
ІІІ Варіант
1) H3PO4 + CaCl2 →;
2) HNO3 + Ba(OH)2 →.
IV Варіант
1) HCl + CaO →;
2) HBr + AgNO3 →.
7) Які речовини називаються основами? За якими ознаками класифікують
основи?
Слайд№11
ОСНОВИ хОНМе )(
Розчинні у воді –
ЛУГИ
Ме І, ІІ груп головних
підгруп
Нерозчинні у воді
Власне основи
Ме з валентністю І, ІІ
Амфотерні гідроксиди
Ел – Zn, Be, Al
або Ме з валентністю
ІІІ, ІV, V
Визначити, до якої класифікаційної групи належать вищенаведені основи
та дати їм назви. (Користуватися таблицею розчинності) (Слайд №12)
8) Слайд №13 Завдання №4. Скласти рівняння реакцій, що характеризують
хімічні властивості основ (виконується за варіантами у зошитах для
контрольних і самостійних робіт)
4. I Варіант
1) KOH + SiO2 →;
2) Cu(OH)2 .
IІ Варіант
1) Cu(OH)2 + HCl → ;
2) Al(OH)3 + NaOH →.
IІІ Варіант
1) LiOH + FeSO4 →;
2) Fe(OH)3 .
IV Варіант
1) Zn(OH)2 + Ba(OH)2 →;
2) Zn(OH)2 + HNO3 →.
9) Який клас солей ми вивчили? Які речовини називаються середніми
солями?
Дати назви вищенаведеним солям (Слайд №14)
10) Слайд №15 Завдання №5. Скласти рівняння реакцій, що характеризують
хімічні властивості солей (виконується за варіантами у зошитах для
контрольних і самостійних робіт)
I Варіант
1) Na3PO4 + Ca(OH)2 →;
2) FeCl2 + Al →.
II Варіант
1) NaCl + AgNO3 →;
2) CaCO3 .
III Варіант
1) Na2CO3 + HCl →;
2) Ba(NO3)2 + CuSO4 →.
IV Варіант
1) Na2SiO3 + Mg(NO3)2 →;
2) CrCl3 + KOH →.
11) Повторюючи хімічні властивості кислот, основ, солей, ми повинні
зупинитися на ще одній важливій здатності цих речовин – змінювати
кольори індикаторів.
Слайд №16
Індикатор
середовище
лакмус фенолфталеїн метиловий
оранжевий
Нейтральне Фіолетовий Безбарвний Оранжевий
Лужне Синій Малиновий Жовтий
Кисле Червоний Безбарвний Рожевий
12) Слайд №17 Завдання №6. У трьох пронумерованих пробірках містяться
кислота, основа, сіль. За допомогою метилового оранжевого визначити
вміст кожної пробірки. На основі спостережень зробити висновок,
відповідь оформити за зразком (у робочому зошиті):
5. 1. Пробірка №…, колір індикатора - …, речовина - … .
2. Пробірка №…, колір індикатора - …, речовина - … .
3. Пробірка №…, колір індикатора - …, речовина - … .
13) Між класами неорганічних речовин існують генетичні зв’язки, тобто
відбуваються взаємоперетворення, які можна відобразити схематично.
Слайд №18 Завдання №7. Із запропонованих перетворень вибрати ті, що
відповідають схемі генетичного зв’язку для вашого варіанту і скласти
рівняння відповідних реакцій.
I Варіант
Ме → Me2Ox → MeyKзалx →
Me(OH)x
IІ Варіант
Ме → MeyKзалx → Me(OH)x →
Me2Ox
IІІ Варіант
Нем → Нeм2Ox → НуКзал →
MeyKзалx
IV Варіант
Ме2Oх → Me(OH)x → Me1
(OH)x →
MeyKзалx
1) S → SO2 → H2SO3 → Na2SO3; 2) Fe → FeCl2 → Fe(OH)2 → FeO;
3) Cu → CuO → CuSO4 → Cu(OH)2; 4) Si → SiO2 → Na2SiO3 → H2SiO3;
5) Al → Al2(SO4)3 → Al(OH)3 → Na3AlO3;
6) Na2O → NaOH → Zn(OH)2 → Zn(NO3)2.
14) Хімічні реакції та перетворення лежать в основі багатьох виробничих
процесів. Тому виникає необхідність робити кількісні розрахунки, тобто,
розв’язувати задачі за рівняннями хімічних реакцій.
Слайд №19 Завдання №8. Розв’язати задачу. Натрій гідроксид масою 1,6 г
нейтралізували сульфатною кислотою. Обчислити масу солі, яка при
цьому утворилася. (виконується у робочому зошиті)
Слайд №20 - 26. Алгоритм розв’язування задач за хімічними реакціями.
1) записуємо скорочено умову задачі:
Дано:
m(NaOH) = 1,6 г
m(Na2SO4) - ?
6. 2) складаємо рівняння хімічної реакції:
Дано:
m(NaOH) = 1,6 г
Розв’язання:
1) 2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2Om(Na2SO4) - ?
3) підкреслюємо речовини, які дано в умові і які потрібно знайти:
Дано:
m(NaOH) = 1,6 г
Розв’язання:
1) 2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2Om(Na2SO4) - ?
4) над речовинами записуємо дані з умови задачі:
Дано:
m(NaOH) = 1,6 г
Розв’язання:
1,6 г х г
1) 2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2Om(Na2SO4) - ?
5) під речовинами записуємо дані з рівняння реакції:
Дано:
m(NaOH) = 1,6 г
Розв’язання:
1,6 г х г
1) 2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O
υ = 2 моль υ = 1 моль
М = 40 г/моль М = 142 г/моль
m = 80 г m = 142 г
m(Na2SO4) - ?
6) складаємо пропорцію і знаходимо невідому величину:
Дано:
m(NaOH) = 1,6 г
Розв’язання:
1,6 г х г
1) 2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O
υ = 2 моль υ = 1 моль
М = 40 г/моль М = 142 г/моль
m = 80 г m = 142 г
2)
m(Na2SO4) - ?
7. х = ; х = 2,84 (г)
7) записуємо відповідь:
Дано:
m(NaOH) = 1,6 г
Розв’язання:
1,6 г х г
1) 2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2H2O
υ = 2 моль υ = 1 моль
М = 40 г/моль М = 142 г/моль
m = 80 г m = 142 г
2)
х = ; х = 2,84 (г)
Відповідь: m(Na2SO4) = 2,84 г.
m(Na2SO4) - ?
15) Слайд №27 Завдання №9. Розв’язати задачі за варіантами (у зошитах для
самостійних і контрольних робіт)
I Варіант
До розчину, що містить арґентум
нітрат масою 3,4 г долили
надлишок розчину натрій хлориду.
Обчислити масу речовини, яка
випала в осад.
IІ Варіант
Калій карбонат масою 2,76 г
повністю прореагував з розчином
нітратної кислоти. Який об’єм газу
при цьому виділився?
IІІ Варіант
Яка маса ферум(ІІІ) хлориду
міститься у розчині, якщо при його
взаємодії із розчином калій
гідроксиду утворився осад масою
2,14 г?
IV Варіант
Вуглекислий газ об’ємом 5,6 л
пропустили через розчин кальцій
гідроксиду. Обчислити масу
утвореного кальцій карбонату.
V. Підсумок уроку (зібрати зошити для самостійних та контрольних робіт)
VI. Д/з. Повторити основні питання теми.
Слайд №28
Виконати перетворення.
Zn → ZnO → ZnCl2 → Zn(OH)2 → Na2ZnO2
↓
Zn(NO3)2