SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Тема: Біосинтез білка
Мета: розширити знання учнів про синтез білка, познайомити з основними етапами синтезу,
з’ясувати сутність кожного етапу; формувати навички розв’язування задач з молекулярної
біології, розвивати мислення, активність, виховувати самостійність, наполегливість.
Основні терміни і поняття:генетичний код, транскрипція, трансляція
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організація учнівського колективу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
(на дошці – зображення клітини)
Починаючи вивчати клітину ми порівнювали її з державою, ідеальною країною. Дійсно,
клітина має кордон (мембрана), який її захищає та забезпечує надходження необхідних речовин;
енергетичні станції (мітохондрії), транспортну систему (ЕПС), заводи (пластиди, рибосоми та ЕПС),
які синтезують необхідні речовини, охоронну систему (лізосоми), столицю (ядро), яка керує всіма
процесами та зберігає необхідну інформацію.
Енгельс зазначав «Життя – це спосіб існування білкових тіл». Білки виконують важливі
функції в організмі: будівельну, захисну, рухову, сигнальну, регулятивну, запасаючу і т.д. Клітина
росте – їй необхідний білок. Добре попрацювавши, виснажилася – і знову їй потрібен білок. І,
нарешті вона повинна продовжувати свій рід, розмножуватися – і тут білок потрібний як ніколи. В
клітині постійно відбуваються процеси синтезу білків. Одна із теорій старіння та смерті стверджує,
що клітина гине тоді, коли вона не здатна синтезувати білки. Як же відбуваються процеси синтезу
білків миі розглянемо сьогодні на уроці.
(на дошці тема імета уроку)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Тема уроку – біосинтез білків. На уроці ми повинні розглянути етапи біосинтезу, з’ясувати сутність
кожного етапу, визначити біологічне значення. Але для плідної роботи ми повинні згадати вже
вивчений матеріал, на який будемо опиратися при розгляді цієї теми. Отже, дайте відповіді на
запитання
(на дошці – запитання до теми)
ІV. Актуалізація опорних знаньучнів
 що представляють собою білки?
 які вам відомі амінокислоти?
 яка може бути просторова структура білків?
 де міститься спадкова інформація?
 що таке ген?
 які види нуклеїнових кислот вам відомі?
 яка будова ДНК?
 які залишки азотистих основ містяться у молекулах ДНК та РНК?
 які існують види РНК?
 що таке комплементарність?
V. Вивчення нового матеріалу
(на дошці – схема)
а) загальне уявлення
Синтез білка – формування складної молекули білка з амінокислот – мономерів. Цей процес
відбувається за схемою ДНК -----РНК ----- білок. Інформація, яка міститься в ДНК, передається
молекулі білка, що синтезується, через РНК. Ділянку ДНК, що містить інформацію про первинну
структуру будь-якого білка, називають геном.
Питання: Яким же чином інформація про послідовність амінокислот в молекулі білка записана в
молекулі ДНК?
(на дошці – генетичний код)
а) генетичний код
До складу білків входить 20 амінокислот. Кожна амінокислота кодується трьома
нуклеотидами. Комбінація з трьох нуклеотидів дає змогу кодувати 64 типи амінокислот (43
=64) а
цього цілком досить, щоб закодувати 20 амінокислот. Генетичний код – встановлення відповідності
між певною послідовністю нуклеотидів ДНК (і-РНК) і амінокислотами у молекулі білка.
Основні властивості генетичного коду
1. Кожна амінокислота кодується послідовністю трьох нуклеотидів і називається триплетом або
кодоном.
2. Один триплет кодує тільки одну амінокислоту (код однозначний).
3. Одна амінокислота може кодуватись одним, двома і більше триплетами (код вироджений).
Наприклад: метіонін кодується одним триплетом, лізин – двома,лейцин – шістьма.
4. Код не переривається: кодони зчитуються один за одним – з однієї певної точки в одному
напрямку.
5. Між генами існують «розділові знаки» - спейсери – ділянки, які не несуть генетичної
інформації і лише відокремлюють одні гени від інших.
6. Код є універсальним, бо єдиний для всіх організмів, які існують на Землі.
в) Етапи біосинтезу білків
Механізм процесу був з’ясований у 50-х роках ХХ сторіччя. Він відбувається в кілька етапів
(перегляд анімаційної моделі процесу «Біосинтез білків». На дошці – транскрипція)
1.Транскрипція (переписування) – перший етап біосинтезу білків. Спочатку фермент РНК –
полімераза розкручує подвійний ланцюг ДНК і на одному з них за принципом комплементарності
синтезує молекулу і-РНК, яка таким чином повторює послідовність нуклуотидів певної ділянки ДНК.
Потім і-РНК через ядерніпори входить у цитоплазму.
Отже – транскрипція – процес переписування інформації з молекули ДНК на молекулу і-РНК.
2.Трансляція (передача)– другий етапбіосинтезу білків. Відбувається на рибосомах
(перегляд анімаційної моделі процесу «Біосинтез білків». Трансляція)
 у цитоплазмі кожна з 20 амінокислот за допомогою ковалентного зв’язку приєднується до
певної т-РНК за участю ферментів та вивільнення енергії АТФ
 транспортна РНК, що переносить амінокислоту, за принципом комплементарності взаємодіє з
особливим триплетом і-РНК,який дає сигнал про початок синтезу поліпептидного ланцюга
 виникає ініціативний комплекс: триплет і-РНК, рибосома, т-РНК
 рибосома насувається на ниткоподібну молекулу і-РНК таким чином, що і-РНК опиняється
між двома її субодиницями
 в рибосомі є ділянка – функціональний центр – його розміри відповідають довжині двох
триплетів
 в одній частині функціонального центру антикодон т-РНК «впізнає» кодон і-РНК, а в іншій
амінокислота звільняється від т-РНК
 молекула і-РНК з нанизаними на неї рибосомами називають полісомою
 коли рибосома досягне стоп-кодону, синтез білкової молекули закінчується.
 молекула білка потрапляє в ендоплазматичну сітку і транспортується в будь-яку частину
клітини
 білок набуває природної структури (вторинної, третинної, четвертинної) і утворює певну
просторову конфігурацію
VІ. Рефлексія
Заповнення таблиці
Структури й речовини, що беруть участь у біосинтезі білків
Назва Роль
ДНК
і-РНК
т-РНК
Ферменти
Амінокислоти
АТФ
Рибосоми
ЕПС
VІІ. Закріплення
Бесіда
 яка структура зберігає інформацію про молекулу білка
 де відбувається процес збирання молекули білку
 що переносить амінокислоти до місця синтезу
 що входить до функціонального центру
 за допомогою яких речовин відбувається процес синтезу білків
 яка роль і-РНК
 що таке кодон та антикодон
 скільки амінокислот беруть участь у процесі біосинтезу
 де відбувається процес транскрипції
 яка реакція є реакцією матричного синтезу
VІІІ. Підсумок уроку (формулювання висновків)
Висновки
 Сукупність реакцій синтезу, за допомогою яких із речовин, що надійшли до клітини,
синтезуються необхідні для неї сполуки, називають пластичним обміном.
 Реакції пластичного обміну перебігають із затратами енергії.
 Однією з найважливіших форм пластичного обміну є біосинтез білків.
 Інформація про структуру білкової молекули зберігається в ядрі у вигляді певної
послідовності нуклеотидів ділянки молекули ДНК (генетичний код).
 Біосинтез білкової молекули складається з ряду послідовних етапів: транскрипція
(переписування) та трансляція (передача).
 Ці процеси відбуваються в рибосомах за участю т-РНК та відповідних ферментів.
ІХ. Домашнє завдання
основне: вивчити пар. 24
додаткове: розв’язок задач з теми «Біосинтез білків»
творче: створити рухливу модель процесу «Біосинтез білків»
Перша основа
Друга основа
Третя основа
У Ц А Г
У
ФЕН
ФЕН
ЛЕЙ
ЛЕЙ
СЕР
СЕР
СЕР
СЕР
ТИР
ТИР
-
-
ЦИС
ЦИС
-
ТРИ
У
Ц
А
Г
Ц
ЛЕЙ
ЛЕЙ
ЛЕЙ
ЛЕЙ
ПРО
ПРО
ПРО
ПРО
ГІС
ГІС
ГЛН
ГЛН
АРГ
АРГ
АРГ
АРГ
У
Ц
А
Г
А
ІЛЕ
ІЛЕ
ІЛЕ
МЕТ
ТРЕ
ТРЕ
ТРЕ
ТРЕ
АСН
АСН
ЛІЗ
ЛІЗ
СЕР
СЕР
АРГ
АРГ
У
Ц
А
Г
Г
ВАЛ
ВАЛ
ВАЛ
ВАЛ
АЛА
АЛА
АЛА
АЛА
АСП
АСП
ГЛУ
ГЛУ
ГЛІ
ГЛІ
ГЛІ
ГЛІ
У
Ц
А
Г

More Related Content

What's hot

Лекція 2: Основні внутрішньоклітинні процеси
Лекція 2: Основні внутрішньоклітинні процесиЛекція 2: Основні внутрішньоклітинні процеси
Лекція 2: Основні внутрішньоклітинні процесиAndrii Cherninskyi
 
Козаков Д.С. Основи молекулярних методів
Козаков Д.С.   Основи молекулярних методівКозаков Д.С.   Основи молекулярних методів
Козаков Д.С. Основи молекулярних методівAlinaPokhilko
 
Спільні ознаки рослинних і тваринних клітин
Спільні ознаки рослинних  і тваринних клітинСпільні ознаки рослинних  і тваринних клітин
Спільні ознаки рослинних і тваринних клітинlabinskiir-33
 
20 клітинні мембрани. транспортування речовин через мембрани
20 клітинні мембрани. транспортування речовин через мембрани20 клітинні мембрани. транспортування речовин через мембрани
20 клітинні мембрани. транспортування речовин через мембраниДПТНЗ "Камінь-Каширське ВПУ"
 
Topic 12 genetics of microorganisms
Topic 12 genetics of microorganismsTopic 12 genetics of microorganisms
Topic 12 genetics of microorganismsViktor Stabnikov
 
Ядро клітини. Будова та функції.
Ядро клітини. Будова та функції.Ядро клітини. Будова та функції.
Ядро клітини. Будова та функції.labinskiir-33
 
Статеве розмноження. Будова і утворення статевих клітин.
Статеве розмноження. Будова і утворення статевих клітин.Статеве розмноження. Будова і утворення статевих клітин.
Статеве розмноження. Будова і утворення статевих клітин.labinskiir-33
 
життєвий цикл клітини
життєвий цикл клітинижиттєвий цикл клітини
життєвий цикл клітиниDenis Shevchenko
 
нуклеиновые кислоты1 (1)
нуклеиновые кислоты1 (1)нуклеиновые кислоты1 (1)
нуклеиновые кислоты1 (1)ltasenko
 
утворення нових клітин. ріст клітин
утворення нових клітин. ріст клітинутворення нових клітин. ріст клітин
утворення нових клітин. ріст клітинGidrob
 

What's hot (17)

Лекція 2: Основні внутрішньоклітинні процеси
Лекція 2: Основні внутрішньоклітинні процесиЛекція 2: Основні внутрішньоклітинні процеси
Лекція 2: Основні внутрішньоклітинні процеси
 
21 ядро. нуклеоїд прокаріотичних клітин
21 ядро. нуклеоїд прокаріотичних клітин21 ядро. нуклеоїд прокаріотичних клітин
21 ядро. нуклеоїд прокаріотичних клітин
 
Козаков Д.С. Основи молекулярних методів
Козаков Д.С.   Основи молекулярних методівКозаков Д.С.   Основи молекулярних методів
Козаков Д.С. Основи молекулярних методів
 
31 мейоз.
31 мейоз.31 мейоз.
31 мейоз.
 
Спільні ознаки рослинних і тваринних клітин
Спільні ознаки рослинних  і тваринних клітинСпільні ознаки рослинних  і тваринних клітин
Спільні ознаки рослинних і тваринних клітин
 
20 клітинні мембрани. транспортування речовин через мембрани
20 клітинні мембрани. транспортування речовин через мембрани20 клітинні мембрани. транспортування речовин через мембрани
20 клітинні мембрани. транспортування речовин через мембрани
 
Topic 12 genetics of microorganisms
Topic 12 genetics of microorganismsTopic 12 genetics of microorganisms
Topic 12 genetics of microorganisms
 
29 хромосоми. каріотип.
29 хромосоми. каріотип.29 хромосоми. каріотип.
29 хромосоми. каріотип.
 
Yadro
YadroYadro
Yadro
 
Ядро клітини. Будова та функції.
Ядро клітини. Будова та функції.Ядро клітини. Будова та функції.
Ядро клітини. Будова та функції.
 
Статеве розмноження. Будова і утворення статевих клітин.
Статеве розмноження. Будова і утворення статевих клітин.Статеве розмноження. Будова і утворення статевих клітин.
Статеве розмноження. Будова і утворення статевих клітин.
 
Gene and genome organization
Gene and genome organizationGene and genome organization
Gene and genome organization
 
життєвий цикл клітини
життєвий цикл клітинижиттєвий цикл клітини
життєвий цикл клітини
 
нуклеиновые кислоты1 (1)
нуклеиновые кислоты1 (1)нуклеиновые кислоты1 (1)
нуклеиновые кислоты1 (1)
 
утворення нових клітин. ріст клітин
утворення нових клітин. ріст клітинутворення нових клітин. ріст клітин
утворення нових клітин. ріст клітин
 
23 немембранні органели.
23 немембранні органели.23 немембранні органели.
23 немембранні органели.
 
30 клітинний цикл еукаріотичних клітин. мітоз
30 клітинний цикл еукаріотичних клітин. мітоз30 клітинний цикл еукаріотичних клітин. мітоз
30 клітинний цикл еукаріотичних клітин. мітоз
 

Viewers also liked

¿Por qué conviene estar en las redes sociales
¿Por qué conviene estar en las redes sociales¿Por qué conviene estar en las redes sociales
¿Por qué conviene estar en las redes socialesBeWave
 
Блокада Ленинграда. Подвиг ладожской флотилии
Блокада Ленинграда. Подвиг ладожской флотилииБлокада Ленинграда. Подвиг ладожской флотилии
Блокада Ленинграда. Подвиг ладожской флотилииСкиту Омск
 
Ap標準模組
Ap標準模組Ap標準模組
Ap標準模組聰敏 陳
 
CEO Peer Groups vs. Coaching
CEO Peer Groups vs. CoachingCEO Peer Groups vs. Coaching
CEO Peer Groups vs. Coachingceofocus
 
Prezi.organizaciones formales e informales
Prezi.organizaciones formales e informalesPrezi.organizaciones formales e informales
Prezi.organizaciones formales e informalesUlises Guillén Urbina
 
PowerPoint - Sofitel LH T5
PowerPoint - Sofitel LH T5PowerPoint - Sofitel LH T5
PowerPoint - Sofitel LH T5Kaji Sherpa
 
Big Iron + Big Data = BIG DEAL! Unlock The Power of Your Mainframe Data
Big Iron + Big Data = BIG DEAL! Unlock The Power of Your Mainframe DataBig Iron + Big Data = BIG DEAL! Unlock The Power of Your Mainframe Data
Big Iron + Big Data = BIG DEAL! Unlock The Power of Your Mainframe DataCA Technologies
 
Keeping Our Eyes on a Cure: Patients as Leaders and Advocates
Keeping Our Eyes on a Cure: Patients as Leaders and AdvocatesKeeping Our Eyes on a Cure: Patients as Leaders and Advocates
Keeping Our Eyes on a Cure: Patients as Leaders and AdvocatesMelanoma Research Foundation
 
CODP ( Chronic Obstructive Pulmonary Disease )
CODP ( Chronic Obstructive Pulmonary Disease )CODP ( Chronic Obstructive Pulmonary Disease )
CODP ( Chronic Obstructive Pulmonary Disease )Dr. Akram Yousif
 
отчет встреча с художником г. кичигиным
отчет  встреча с художником г. кичигинымотчет  встреча с художником г. кичигиным
отчет встреча с художником г. кичигинымСкиту Омск
 
Case presentation eczema herpeticum
Case presentation eczema herpeticumCase presentation eczema herpeticum
Case presentation eczema herpeticumBen Widaja
 
José María Velasco, el paisajista mexicano
José María Velasco, el paisajista mexicanoJosé María Velasco, el paisajista mexicano
José María Velasco, el paisajista mexicanorosabrito
 
NHSMUN 2016 OSCE
NHSMUN 2016 OSCENHSMUN 2016 OSCE
NHSMUN 2016 OSCEAbha Nath
 

Viewers also liked (17)

¿Por qué conviene estar en las redes sociales
¿Por qué conviene estar en las redes sociales¿Por qué conviene estar en las redes sociales
¿Por qué conviene estar en las redes sociales
 
Блокада Ленинграда. Подвиг ладожской флотилии
Блокада Ленинграда. Подвиг ладожской флотилииБлокада Ленинграда. Подвиг ладожской флотилии
Блокада Ленинграда. Подвиг ладожской флотилии
 
Ap標準模組
Ap標準模組Ap標準模組
Ap標準模組
 
2015_09 PH Monograph
2015_09 PH Monograph2015_09 PH Monograph
2015_09 PH Monograph
 
CEO Peer Groups vs. Coaching
CEO Peer Groups vs. CoachingCEO Peer Groups vs. Coaching
CEO Peer Groups vs. Coaching
 
Prezi.organizaciones formales e informales
Prezi.organizaciones formales e informalesPrezi.organizaciones formales e informales
Prezi.organizaciones formales e informales
 
PowerPoint - Sofitel LH T5
PowerPoint - Sofitel LH T5PowerPoint - Sofitel LH T5
PowerPoint - Sofitel LH T5
 
Biblical Card
Biblical CardBiblical Card
Biblical Card
 
Big Iron + Big Data = BIG DEAL! Unlock The Power of Your Mainframe Data
Big Iron + Big Data = BIG DEAL! Unlock The Power of Your Mainframe DataBig Iron + Big Data = BIG DEAL! Unlock The Power of Your Mainframe Data
Big Iron + Big Data = BIG DEAL! Unlock The Power of Your Mainframe Data
 
Keeping Our Eyes on a Cure: Patients as Leaders and Advocates
Keeping Our Eyes on a Cure: Patients as Leaders and AdvocatesKeeping Our Eyes on a Cure: Patients as Leaders and Advocates
Keeping Our Eyes on a Cure: Patients as Leaders and Advocates
 
ECOL313_MANUSCRIPT
ECOL313_MANUSCRIPTECOL313_MANUSCRIPT
ECOL313_MANUSCRIPT
 
CODP ( Chronic Obstructive Pulmonary Disease )
CODP ( Chronic Obstructive Pulmonary Disease )CODP ( Chronic Obstructive Pulmonary Disease )
CODP ( Chronic Obstructive Pulmonary Disease )
 
отчет встреча с художником г. кичигиным
отчет  встреча с художником г. кичигинымотчет  встреча с художником г. кичигиным
отчет встреча с художником г. кичигиным
 
Los olmecas
Los olmecasLos olmecas
Los olmecas
 
Case presentation eczema herpeticum
Case presentation eczema herpeticumCase presentation eczema herpeticum
Case presentation eczema herpeticum
 
José María Velasco, el paisajista mexicano
José María Velasco, el paisajista mexicanoJosé María Velasco, el paisajista mexicano
José María Velasco, el paisajista mexicano
 
NHSMUN 2016 OSCE
NHSMUN 2016 OSCENHSMUN 2016 OSCE
NHSMUN 2016 OSCE
 

Similar to тема биосинтез

теманк
теманктеманк
теманкltasenko
 
Структура  еукаріотичної  клітини  клітинна мембрана.docx
Структура  еукаріотичної  клітини  клітинна мембрана.docxСтруктура  еукаріотичної  клітини  клітинна мембрана.docx
Структура  еукаріотичної  клітини  клітинна мембрана.docxРепетитор Історія України
 
тема 2 презентація
тема 2 презентаціятема 2 презентація
тема 2 презентаціяSkrotska
 
Histology of the Nervous tissue
Histology of the Nervous tissueHistology of the Nervous tissue
Histology of the Nervous tissueAlla Khodorovska
 
Рибосома
РибосомаРибосома
РибосомаUliyana23
 
нанотехнології
нанотехнологіїнанотехнології
нанотехнологіїBazyo_1
 
Відповіді ДПА 2020 з біології 9 клас, Барна (V)
Відповіді ДПА 2020 з біології 9 клас, Барна (V)Відповіді ДПА 2020 з біології 9 клас, Барна (V)
Відповіді ДПА 2020 з біології 9 клас, Барна (V)SolomijMelnyk
 
Генетичний код
Генетичний код Генетичний код
Генетичний код Olena Forys
 
Основи біохімії для психологів
Основи біохімії для психологівОснови біохімії для психологів
Основи біохімії для психологівAndrii Cherninskyi
 
Біологічні мембрани.ppt
Біологічні мембрани.pptБіологічні мембрани.ppt
Біологічні мембрани.pptevdokiadolatkazina
 
Topic 5 viruses and phages
Topic 5 viruses and phagesTopic 5 viruses and phages
Topic 5 viruses and phagesViktor Stabnikov
 
Актуалізація опорних знань
Актуалізація опорних знаньАктуалізація опорних знань
Актуалізація опорних знаньvpu24
 

Similar to тема биосинтез (20)

теманк
теманктеманк
теманк
 
Структура  еукаріотичної  клітини  клітинна мембрана.docx
Структура  еукаріотичної  клітини  клітинна мембрана.docxСтруктура  еукаріотичної  клітини  клітинна мембрана.docx
Структура  еукаріотичної  клітини  клітинна мембрана.docx
 
тема 2 презентація
тема 2 презентаціятема 2 презентація
тема 2 презентація
 
Gene expression: translation or that is encoded in mRNA
Gene expression: translation or that is encoded in mRNAGene expression: translation or that is encoded in mRNA
Gene expression: translation or that is encoded in mRNA
 
Histology of the Nervous tissue
Histology of the Nervous tissueHistology of the Nervous tissue
Histology of the Nervous tissue
 
А.Г.Безусько. Науковий підхід до викладання теми «Основи саморегуляції на мол...
А.Г.Безусько. Науковий підхід до викладання теми «Основи саморегуляції на мол...А.Г.Безусько. Науковий підхід до викладання теми «Основи саморегуляції на мол...
А.Г.Безусько. Науковий підхід до викладання теми «Основи саморегуляції на мол...
 
Рибосома
РибосомаРибосома
Рибосома
 
нанотехнології
нанотехнологіїнанотехнології
нанотехнології
 
Відповіді ДПА 2020 з біології 9 клас, Барна (V)
Відповіді ДПА 2020 з біології 9 клас, Барна (V)Відповіді ДПА 2020 з біології 9 клас, Барна (V)
Відповіді ДПА 2020 з біології 9 клас, Барна (V)
 
kghтема 1
kghтема 1kghтема 1
kghтема 1
 
Генетичний код
Генетичний код Генетичний код
Генетичний код
 
Основи біохімії для психологів
Основи біохімії для психологівОснови біохімії для психологів
Основи біохімії для психологів
 
Біологічні мембрани.ppt
Біологічні мембрани.pptБіологічні мембрани.ppt
Біологічні мембрани.ppt
 
Bio 2015
Bio 2015Bio 2015
Bio 2015
 
Prog bio 2015
Prog bio 2015Prog bio 2015
Prog bio 2015
 
матеріали до уроку
матеріали до урокуматеріали до уроку
матеріали до уроку
 
Topic 5 viruses and phages
Topic 5 viruses and phagesTopic 5 viruses and phages
Topic 5 viruses and phages
 
106474.pptx
106474.pptx106474.pptx
106474.pptx
 
Гриби
ГрибиГриби
Гриби
 
Актуалізація опорних знань
Актуалізація опорних знаньАктуалізація опорних знань
Актуалізація опорних знань
 

More from ltasenko

блоги (1)
блоги (1)блоги (1)
блоги (1)ltasenko
 
методика
методикаметодика
методикаltasenko
 
проект з художної праці
проект з художної праціпроект з художної праці
проект з художної праціltasenko
 
організація самостійної діяльності вихованців
організація  самостійної діяльності вихованціворганізація  самостійної діяльності вихованців
організація самостійної діяльності вихованцівltasenko
 
самопідготовка
самопідготовкасамопідготовка
самопідготовкаltasenko
 
розробка виховного заходу
розробка виховного заходурозробка виховного заходу
розробка виховного заходуltasenko
 
презентація виховного заходу
презентація виховного заходупрезентація виховного заходу
презентація виховного заходуltasenko
 
List imzo 1828_25072016
List imzo 1828_25072016List imzo 1828_25072016
List imzo 1828_25072016ltasenko
 
система творчих завдань
система творчих завданьсистема творчих завдань
система творчих завданьltasenko
 
використання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітівикористання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітіltasenko
 
хмарні технології
хмарні технологіїхмарні технології
хмарні технологіїltasenko
 
презентація виховного заходу
презентація виховного заходупрезентація виховного заходу
презентація виховного заходуltasenko
 
використання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітівикористання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітіltasenko
 
эрудит
эрудитэрудит
эрудитltasenko
 
розважально
розважальнорозважально
розважальноltasenko
 
вікторина
вікторинавікторина
вікторинаltasenko
 
методичн рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
методичн  рекомендац _ знз-2016-2017 на сайтметодичн  рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
методичн рекомендац _ знз-2016-2017 на сайтltasenko
 
пагін
пагінпагін
пагінltasenko
 

More from ltasenko (20)

блоги (1)
блоги (1)блоги (1)
блоги (1)
 
методика
методикаметодика
методика
 
проект з художної праці
проект з художної праціпроект з художної праці
проект з художної праці
 
організація самостійної діяльності вихованців
організація  самостійної діяльності вихованціворганізація  самостійної діяльності вихованців
організація самостійної діяльності вихованців
 
самопідготовка
самопідготовкасамопідготовка
самопідготовка
 
розробка виховного заходу
розробка виховного заходурозробка виховного заходу
розробка виховного заходу
 
презентація виховного заходу
презентація виховного заходупрезентація виховного заходу
презентація виховного заходу
 
List imzo 1828_25072016
List imzo 1828_25072016List imzo 1828_25072016
List imzo 1828_25072016
 
система творчих завдань
система творчих завданьсистема творчих завдань
система творчих завдань
 
використання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітівикористання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освіті
 
хмарні технології
хмарні технологіїхмарні технології
хмарні технології
 
презентація виховного заходу
презентація виховного заходупрезентація виховного заходу
презентація виховного заходу
 
використання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітівикористання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освіті
 
эрудит
эрудитэрудит
эрудит
 
розважально
розважальнорозважально
розважально
 
вікторина
вікторинавікторина
вікторина
 
методичн рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
методичн  рекомендац _ знз-2016-2017 на сайтметодичн  рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
методичн рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
 
плод
плодплод
плод
 
пагін
пагінпагін
пагін
 
11
1111
11
 

Recently uploaded

Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenKryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenolha1koval
 
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантастаРоберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантастаAdriana Himinets
 
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверейЧеркаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверейvitaliyinformatik
 
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін НБУ для дітей
 
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxПрезентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxssuserc6cee7
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxЛуцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxhome
 
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання  Іноземні мови.pdfКритерії самоцінювання  Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdfolha1koval
 
ПОРТУГАЛІЯ ТА ІСПАНІЯ В ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ хх СТ.pptx
ПОРТУГАЛІЯ ТА ІСПАНІЯ В ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ хх СТ.pptxПОРТУГАЛІЯ ТА ІСПАНІЯ В ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ хх СТ.pptx
ПОРТУГАЛІЯ ТА ІСПАНІЯ В ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ хх СТ.pptxAlexanderSholk
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .zaskalko111
 
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfкритерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfolha1koval
 

Recently uploaded (14)

Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenKryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
 
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантастаРоберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
Роберт Шеклі. Біографія письменника-фантаста
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверейЧеркаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
Черкаський художньо-технічний коледж оголошує про день відкритих дверей
 
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
Проєкт «ІТ.UA: народжені в Україні». Єгор Анчишкін
 
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxПрезентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxЛуцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
 
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання  Іноземні мови.pdfКритерії самоцінювання  Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
 
ПОРТУГАЛІЯ ТА ІСПАНІЯ В ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ хх СТ.pptx
ПОРТУГАЛІЯ ТА ІСПАНІЯ В ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ хх СТ.pptxПОРТУГАЛІЯ ТА ІСПАНІЯ В ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ хх СТ.pptx
ПОРТУГАЛІЯ ТА ІСПАНІЯ В ПЕРШІЙ ТРЕТИНІ хх СТ.pptx
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfкритерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
 

тема биосинтез

  • 1. Тема: Біосинтез білка Мета: розширити знання учнів про синтез білка, познайомити з основними етапами синтезу, з’ясувати сутність кожного етапу; формувати навички розв’язування задач з молекулярної біології, розвивати мислення, активність, виховувати самостійність, наполегливість. Основні терміни і поняття:генетичний код, транскрипція, трансляція Тип уроку: засвоєння нових знань Хід уроку І. Організація учнівського колективу ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів (на дошці – зображення клітини) Починаючи вивчати клітину ми порівнювали її з державою, ідеальною країною. Дійсно, клітина має кордон (мембрана), який її захищає та забезпечує надходження необхідних речовин; енергетичні станції (мітохондрії), транспортну систему (ЕПС), заводи (пластиди, рибосоми та ЕПС), які синтезують необхідні речовини, охоронну систему (лізосоми), столицю (ядро), яка керує всіма процесами та зберігає необхідну інформацію. Енгельс зазначав «Життя – це спосіб існування білкових тіл». Білки виконують важливі функції в організмі: будівельну, захисну, рухову, сигнальну, регулятивну, запасаючу і т.д. Клітина росте – їй необхідний білок. Добре попрацювавши, виснажилася – і знову їй потрібен білок. І, нарешті вона повинна продовжувати свій рід, розмножуватися – і тут білок потрібний як ніколи. В клітині постійно відбуваються процеси синтезу білків. Одна із теорій старіння та смерті стверджує, що клітина гине тоді, коли вона не здатна синтезувати білки. Як же відбуваються процеси синтезу білків миі розглянемо сьогодні на уроці. (на дошці тема імета уроку) ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку Тема уроку – біосинтез білків. На уроці ми повинні розглянути етапи біосинтезу, з’ясувати сутність кожного етапу, визначити біологічне значення. Але для плідної роботи ми повинні згадати вже вивчений матеріал, на який будемо опиратися при розгляді цієї теми. Отже, дайте відповіді на запитання (на дошці – запитання до теми) ІV. Актуалізація опорних знаньучнів  що представляють собою білки?  які вам відомі амінокислоти?  яка може бути просторова структура білків?  де міститься спадкова інформація?  що таке ген?  які види нуклеїнових кислот вам відомі?  яка будова ДНК?  які залишки азотистих основ містяться у молекулах ДНК та РНК?  які існують види РНК?  що таке комплементарність?
  • 2. V. Вивчення нового матеріалу (на дошці – схема) а) загальне уявлення Синтез білка – формування складної молекули білка з амінокислот – мономерів. Цей процес відбувається за схемою ДНК -----РНК ----- білок. Інформація, яка міститься в ДНК, передається молекулі білка, що синтезується, через РНК. Ділянку ДНК, що містить інформацію про первинну структуру будь-якого білка, називають геном. Питання: Яким же чином інформація про послідовність амінокислот в молекулі білка записана в молекулі ДНК? (на дошці – генетичний код) а) генетичний код До складу білків входить 20 амінокислот. Кожна амінокислота кодується трьома нуклеотидами. Комбінація з трьох нуклеотидів дає змогу кодувати 64 типи амінокислот (43 =64) а цього цілком досить, щоб закодувати 20 амінокислот. Генетичний код – встановлення відповідності між певною послідовністю нуклеотидів ДНК (і-РНК) і амінокислотами у молекулі білка. Основні властивості генетичного коду 1. Кожна амінокислота кодується послідовністю трьох нуклеотидів і називається триплетом або кодоном. 2. Один триплет кодує тільки одну амінокислоту (код однозначний). 3. Одна амінокислота може кодуватись одним, двома і більше триплетами (код вироджений). Наприклад: метіонін кодується одним триплетом, лізин – двома,лейцин – шістьма. 4. Код не переривається: кодони зчитуються один за одним – з однієї певної точки в одному напрямку. 5. Між генами існують «розділові знаки» - спейсери – ділянки, які не несуть генетичної інформації і лише відокремлюють одні гени від інших. 6. Код є універсальним, бо єдиний для всіх організмів, які існують на Землі. в) Етапи біосинтезу білків Механізм процесу був з’ясований у 50-х роках ХХ сторіччя. Він відбувається в кілька етапів (перегляд анімаційної моделі процесу «Біосинтез білків». На дошці – транскрипція) 1.Транскрипція (переписування) – перший етап біосинтезу білків. Спочатку фермент РНК – полімераза розкручує подвійний ланцюг ДНК і на одному з них за принципом комплементарності синтезує молекулу і-РНК, яка таким чином повторює послідовність нуклуотидів певної ділянки ДНК. Потім і-РНК через ядерніпори входить у цитоплазму. Отже – транскрипція – процес переписування інформації з молекули ДНК на молекулу і-РНК. 2.Трансляція (передача)– другий етапбіосинтезу білків. Відбувається на рибосомах (перегляд анімаційної моделі процесу «Біосинтез білків». Трансляція)  у цитоплазмі кожна з 20 амінокислот за допомогою ковалентного зв’язку приєднується до певної т-РНК за участю ферментів та вивільнення енергії АТФ  транспортна РНК, що переносить амінокислоту, за принципом комплементарності взаємодіє з особливим триплетом і-РНК,який дає сигнал про початок синтезу поліпептидного ланцюга  виникає ініціативний комплекс: триплет і-РНК, рибосома, т-РНК
  • 3.  рибосома насувається на ниткоподібну молекулу і-РНК таким чином, що і-РНК опиняється між двома її субодиницями  в рибосомі є ділянка – функціональний центр – його розміри відповідають довжині двох триплетів  в одній частині функціонального центру антикодон т-РНК «впізнає» кодон і-РНК, а в іншій амінокислота звільняється від т-РНК  молекула і-РНК з нанизаними на неї рибосомами називають полісомою  коли рибосома досягне стоп-кодону, синтез білкової молекули закінчується.  молекула білка потрапляє в ендоплазматичну сітку і транспортується в будь-яку частину клітини  білок набуває природної структури (вторинної, третинної, четвертинної) і утворює певну просторову конфігурацію VІ. Рефлексія Заповнення таблиці Структури й речовини, що беруть участь у біосинтезі білків Назва Роль ДНК і-РНК т-РНК Ферменти Амінокислоти АТФ Рибосоми ЕПС VІІ. Закріплення Бесіда  яка структура зберігає інформацію про молекулу білка  де відбувається процес збирання молекули білку  що переносить амінокислоти до місця синтезу  що входить до функціонального центру  за допомогою яких речовин відбувається процес синтезу білків  яка роль і-РНК  що таке кодон та антикодон  скільки амінокислот беруть участь у процесі біосинтезу  де відбувається процес транскрипції  яка реакція є реакцією матричного синтезу VІІІ. Підсумок уроку (формулювання висновків) Висновки  Сукупність реакцій синтезу, за допомогою яких із речовин, що надійшли до клітини, синтезуються необхідні для неї сполуки, називають пластичним обміном.  Реакції пластичного обміну перебігають із затратами енергії.  Однією з найважливіших форм пластичного обміну є біосинтез білків.  Інформація про структуру білкової молекули зберігається в ядрі у вигляді певної послідовності нуклеотидів ділянки молекули ДНК (генетичний код).  Біосинтез білкової молекули складається з ряду послідовних етапів: транскрипція (переписування) та трансляція (передача).  Ці процеси відбуваються в рибосомах за участю т-РНК та відповідних ферментів. ІХ. Домашнє завдання основне: вивчити пар. 24 додаткове: розв’язок задач з теми «Біосинтез білків» творче: створити рухливу модель процесу «Біосинтез білків»
  • 4. Перша основа Друга основа Третя основа У Ц А Г У ФЕН ФЕН ЛЕЙ ЛЕЙ СЕР СЕР СЕР СЕР ТИР ТИР - - ЦИС ЦИС - ТРИ У Ц А Г Ц ЛЕЙ ЛЕЙ ЛЕЙ ЛЕЙ ПРО ПРО ПРО ПРО ГІС ГІС ГЛН ГЛН АРГ АРГ АРГ АРГ У Ц А Г А ІЛЕ ІЛЕ ІЛЕ МЕТ ТРЕ ТРЕ ТРЕ ТРЕ АСН АСН ЛІЗ ЛІЗ СЕР СЕР АРГ АРГ У Ц А Г Г ВАЛ ВАЛ ВАЛ ВАЛ АЛА АЛА АЛА АЛА АСП АСП ГЛУ ГЛУ ГЛІ ГЛІ ГЛІ ГЛІ У Ц А Г