Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
3 клас укр.мова
1. Світлана Чичулін,
учитель вищої категорії
Туріянської загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів
Новомиргородського району,
Кіровоградської області
3 клас
Українська мова
Тема. Змінювання іменників за відмінками в однині та множині.
Мета.
Формувати в учнів предметні компетентності:
навчальну - формувати вміння учнів змінювати іменники за відмінками в
однині та множині;
розвивальну - розвивати увагу, вміння аналізувати, спостерігати,
узагальнювати, збагачувати словниковийзапас;
виховну - виховувати культуру оформлення письмовихробіт; любов до
Батьківщини та природи.
Формувати в учнів ключові компетентності:
вміння вчитися - організовуватисвоє робочемісце, орієнтуватися в часі
та берегти його, планувати свої дії, доводитироботудо кінця;
загальнокультурну- дотримуватися норм мовленнєвої культури;
здоров’язбережувальну - слухати пояснення вчителя, а в разі
необхідності звертатися з проханням про індивідуальне консультування;
соціальну - виявляти ініціативу, підтримувати та керувати власними
взаєминами з іншими.
Обладнання: картинки зі схематичними зображеннями, презентація,
краплинки, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Доброгодня!
Сьогодніу нас незвичайний урок,
Сьогодніми зробимо ще одинкрок
В країну чудову, в країнуказкову,
Що так нас чарує й збагачує мову…
- Подаруйте свій настрій на початку уроку однокласникам, а тепер ще й
нашим гостям.
Вліво, вправо поверніться,
Туди-сюдиусміхніться.
- Діти, а як ви думаєте, чи завітали до нас королеваТиша і фея Увага?
Тож девіз тепер згадаймо і урокнаш починаймо.
Міркуємо– швидко!
Відповідаємо– правильно!
Пишемо – красиво!
Працюємо– дружно!
2. ІІ. Повідомленняпланууроку.
(На дошці картинки зі схематичними зображеннями. Учитель оголошує
план уроку, показуючина відповідну картинку).
- привітання;
А…Я - повторення вивченого;
? - роботанад узагальненням знань;
- роботаза підручником
- фізкультхвилинка
- корисніпоради
- граючись навчаємось
- працюємо вдома
ІІІ. Актуалізаціяопорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання. Розумова гімнастика.
- Над якою темою ми працювали на попередньомууроці?
- Назвіть відмінки іменників та питання.
- Які відмінки іменників відсутні у тексті? (Знахідний, кличний)
2. Робота в парах(на картках).
- Запишіть, розкриваючидужки.
Художник чудові (картина)_________малює,
в (музей)________милуюсь (пейзажі)_________я,
там рідна природа, річки і долини,
лани золоті, Україна моя!
- Щоб бути гідними синами і донькаминашої Вітчизни, щоб показати
всім присутнім , що ми її любимо і можемо прославити своїми
знаннями, потрібно на уроці працювати дружно, із задоволенням.
3. Каліграфічна хвилинка.
Зошит свій я відкриваю
Та під нахилом кладу.
Ручку я ось так тримаю.
Активним і уважним буду,
Про каліграфію не забуду.
3. - Запишіть каліграфічно: Н Р Д З О М К.
- Скільки букв записали?
- Це не просто букви. Ними починаються слова – назви відмінків.
- Дайте повну назву відмінка і питання, що до нього належить (усно).
4. Відмінювання іменників. Гра «Продовж ланцюжок».
- Провідміняйте іменники за таблицею.
1 варіант 2 варіант
сніг зима
- Назвіть в іменниках закінчення.
5. Фронтальне опитування.
- Скільки відмінків в українській мові?
- Як змінюються іменники?
- Для чого потрібно змінювати іменники?
ІV. Повідомленнятеми, мети уроку.
Сьогодніми вправлятимемось у відмінюванні іменників в однині і мно-
жині, повторимо назвивідмінків та запитання на які вонивідповідають,
доповнюватимемо речення потрібними іменниками у відповідному відмінку,
пригадаємо раніше вивчений матеріал про іменник.
Вправа «Очікування». На краплинах, вирізаних з паперу, учні пишуть свої
очікування від уроку, починаючифразою«Від сьогоднішнього урокуя
очікую…», проговорившинаписане, прикріплюють їх на дошку
«Очікування».
V. Узагальненняй систематизаціяотриманихзнань.
1. Списування з граматичнимзавданням (вправа 285, с. 119)
- Спишіть словосполучення, уписуючив дужках відповідні питання.
- Укажіть відмінок іменників.
2. Розвиток мовлення
- Складіть речення з іменником друг у кличному відмінку.
- Які розділовізнаки ставимо при звертаннях?
- Чи можна бути другом природі?
- Навіщо її берегти?
- Що ми вивчали про збереження природина уроках природознавства?
Фізкультхвилинка
На уроці всі стомились,
Адже добрепотрудились.
Тож давайте для розрядки
Зробим кілька вправ зарядки.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, дваприсядьте
І за парти тихо сядьте.
3. Робота за вправою286 (с. 119).
- Прочитайте текст.
- Перекажіть текст, замінюючи виділені іменники словами: ньому, ним,
його.
- Для чого ми це робимо?(Щоб уникнути повторів.)
- Запишіть назви відмінків разом з питаннями.
4. - Випишіть виділені іменники до кожного відмінка.
- Укажіть число підкреслених іменників. Поставте до них питання.
4. Відмінювання іменників у множині (вправа 287, с. 120).
- Розгляньтетаблицю на с. 120.
- Як змінюється закінчення іменників кожного відмінка в множині?
5. «Корисні поради». Диктант зкоментуванням.
Тарас Григорович Шевченко, місто Харків, Кримськігори, Чорнеморе,
Вітчизна, собака Булька. (Взаємоперевірка робіт)
- Дайте пораду своємуоднокласниковіщодо написання цих слів.
6. Гра «Хто “зайвий”?»
- Вилучіть з кожного ряду«зайве» слово. Обґрунтуйтесвоюдумку.
Щастя, щасливчик, пощастило.
Музика, музичний, музикант.
Здоровий,поздоровлення, здоров’я.
Мова, розмова, розмовляти.
Казка, казковий, казкар.
7. Гра «Кращий мовознавець».
- Кожнесловосполучення замініть близьким за значенням іменником.
Сильний дощ — ...
дощ із блискавкою — ...
сильна метелиця — ...
буря на морі — ...
VІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Лінгвістичний баскетбол».
Карпати — власний іменник? (Так)
Загальні іменники пишуться з великої літери? (Ні)
Іменники відповідають на питання хто? що? (Так)
Іменники, до яких можна додатислова мій, він — чоловічого роду?(Так)
Назви вулиць, сіл, міст пишуться з маленької літери? (Ні)
Іменники, що є назвами неістот, відповідають на питання що? (Так)
Іменники зв’язуютьсяз іншими словами за допомогоюзакінчень? (Так)
- Спитати хочеться мені, навчились ви чогось чині? (На партах листочкиіз
записами. Учні доповнюють речення.)
Я знаю…
Я вмію…
Я ціную..
Я люблю…
Я бережу…
- Збіг урок, як короткамить, дуже швидко час біжить. Та попереду в нас
багато кроків, багато веселих, цікавих уроків.
VІІ. Домашнє завдання.
(Інструктаж щодо виконання)
І група. Виконати вправу 288, с. 120. Поділити слова на склади для переносу.
ІІ група. Виконати вправу 288, с. 120. Скласти речення з даними словами.