Dokumen ini merupakan rancangan pengajaran harian untuk mata pelajaran Pendidikan Islam (Ibadah) di kelas 3 Amanah. Tajuk pelajaran adalah 'Solat yang terbatal' dan rancangan ini merangkumi objektif, kemahiran, aktiviti dan bahan pengajaran yang akan digunakan untuk memenuhi objektif pelajaran tersebut.
Kontribusi Islam Dalam Pengembangan Peradaban Dunia - KELOMPOK 1.pptx
Solat yang terbatal
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Islam ( Ibadah )
Kelas : 3 Amanah
Tarikh Hari : 18 Syaaban 1435 H 16 Jun 2014 Isnin
Masa : 8.00- 9.00 pagi ( 60 minit )
Bilangan Murid : 25 orang ( L : 15 orang, P : 10 orang )
Tajuk : Solat yang terbatal
Standard Kandungan : 4.5 Memahami perkara yang membatalkan solat
Standard Pembelajaran : 4.5.1 Menyenaraikan dan menerangkan perkara yang membatalkan solat
4.5.2 Menjelaskan tindakan yang perlu dilakukan jika berlaku perkara yang
membatalkan solat.
4.5.3 Menyatakan dan mengamalkan persediaan yang sempurna sebelum mendirikan
solat.
Objektif : Selepas pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1. Menyenaraikan 5 daripada 9 perkara- perkara yang membatalkan solat dengan
betul selepas aktiviti penerangan.
2. Menyatakan tindakan yang perlu dilakukan jika berlaku perkara yang
membatalkan solat dengan tepat selepas aktiviti lakonan.
3. Menyatakan persediaan yang sempurna sebelum mendirikan solat dengan jelas
selepas aktiviti soal jawab.
2. Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui cara menunaikan solat yang sempurna pada pelajaran lepas
Kemahiran Berfikir : Membanding beza antara perkara- perkara yang membatalkan solat dengan perkara-
perkara yang tidak membatalkan solat
Gabung Jalin : Akhlak : Berdisiplin dalam melaksanakan ibadah
Penyerapan : Pendidikan jasmani dan kesihatan
Penerapan Nilai : Berdisiplin dalam melaksanakan ibadah, membuat perancangan dengan sempurna
sebelum melakukan sesuatu perkara
EMK : 1) Keusahawanan
E.K 1.1 Bertanggungjawab terhadap keputusan
E.K 1.4 Daya kreativiti dan inovasi
E.K 1.6 Keinginan pada maklum balas segera
E.K 1.10 Berorientasikan pencapaian
2) Teknologi maklumat
- Penggunaan komputer dan LCD
3) Daya kreativiti dan inovasi
- Menjana idea berkaitan soalan yang dikemukakan
Bahan Bantu Mengajar : 1) Kad imbasan
2) Video
3) Slaid power point
4) Lembaran kerja
5) Set soalan kuiz
3. Fasa
Pengajaran
( Masa )
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran
Pembelajaran
Catatan
Mukadimah
( 3 minit )
Bacaan doa :
َّمُهَّللَاﭐْحَتْفَتَمْكِح اَنْيَلَعََ َكﭐْيَلَع ْرُشْناَن
ا َمَحَْرأ آَي َكِتَْْحَر ِنِائَزَخ ْنِمَْيِِاْحَّلر
Bacaan Syahadah :
هللا ََّّلِإ َهَلِإ آل ْنَأ ُدَهْشَأ
هلل َُّلْوُسَّر اًدَّمَُُم ََّنأ ُدَهْشَأََ
1. Seorang murid diminta oleh
guru bagi mengetuai
bacaan doa.
2. Murid- murid lain diminta
mengikut bacaan doa
bersama- sama.
3. Semua murid melafazkan
kalimah syahadah bersama-
sama.
Adab berdoa
Fasa Persediaan ( 10 minit )
1.1
Pemerhatian
Gambar perkara yang membatalkan
solat.
1. Murid melihat kad imbasan
yang ditunjukkan oleh guru
melalui laman web.
2. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang gambar kad
imbasan yang ditunjukkan.
E.K 1.6
Keinginan
pada maklum
balas segera
Bahan Bantu
4. Soalan :
1. Apakah yang sedang dilakukan oleh
lelaki tersebut ?
2. Apakah yang kamu lihat di dalam
gambar tersebut?
3. Pernahkah kamu makan ketika solat ?
4. Adakah solat sah sekiranya terkentut
semasa solat ?
3. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pelajaran.
Mengajar :
Kad imbasan
Daya kreativiti
dan inovasi :
Menjana idea
berkaitan
soalan yang
dikemukakan
Kaedah :
Sumbang
saran
1.2 Analisis Perkara- perkara yang boleh
membatalkan solat.
Video perkara- perkara yang boleh
1. Murid menonton video yang
ditayangkan oleh guru
melalui laman web.
Teknologi
maklumat :
Penggunaan
5. membatalkan solat. 2. Murid mendengar
penerangan guru tentang
perkara- perkara yang boleh
membatalkan solat
berdasarkan video.
3. Murid diminta
menyenaraikan perkara-
perkara yang membatalkan
solat di dalam peta minda.
komputer dan
LCD
Kaedah :
Penerangan
Bahan Bantu
Mengajar :
Video
EKK : Peta
pemikiran
Fasa Imaginasi ( 18 minit )
1.3
Penjanaan
idea
Tindakan yang perlu dilakukan jika
berlaku perkara- perkara yang
membatalkan solat.
1. Murid dibahagikan kepada
lima kumpulan.
2. Setiap kumpulan membuat
lakonan di hadapan kelas
berdasarkan teks lakonan
yang terdapat dalam laman
web.
3. Murid menulis kembali
tindakan yang perlu
dilakukan jika berlaku
perkara- perkara yang
membatalkan solat di dalam
EK 1.4
Daya kreativiti
dan inovasi
Kaedah :
Lakonan
Penerapan
nilai :
Berdisiplin
dalam
melakukan
ibadah
6. buku latihan.
1.4 Sintesis
idea
Persediaan sebelum menunaikan
solat.
1. Murid melihat slaid power
point tentang persediaan
sebelum menunaikan solat
yang ditayangkan oleh guru
melalui laman web.
2. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang persediaan
sebelum menunaikan solat.
3. Murid mendengar
penerangan guru tentang
persediaan sebelum
menunaikan solat.
4. Murid diminta menyatakan
persediaan sebelum
menunaikan solat secara
individu, kumpulan dan
kelas.
E.K 1.1
Bertanggungj
awab
terhadap
keputusan
Kaedah : Soal
jawab
Bahan bantu
Mengajar :
Power point
Penerapan
nilai :
Membuat
perancangan
dengan
sempurna
sebelum
melakukan
sesuatu
perkara
Fasa Perkembangan ( 17 minit )
7. 1.5
Penambahbaikan
Perkara- perkara yang boleh
membatalkan solat.
1. Murid meneliti lembaran
kerja yang diberikan oleh
guru menerusi laman web.
2. Murid dikehendaki untuk
melengkapkan lembaran
kerja tersebut dengan
membezakan antara
perkara yang boleh
membatalkan solat dengan
perkara yang tidak
membatalkan solat
3. Murid menyemak jawapan
setelah melengkapkan
lembaran kerja tersebut.
E.K 1.4
Daya kreativiti
dan inovasi
Kemahiran
berfikir :
Banding beza
Bahan bantu
Mengajar :
Lembaran
kerja
1.6 Penilaian Soalan kuiz 1. Setiap murid dikehendaki
menjawab set soalan kuiz
dalam laman web mengikut
tempoh yang ditetapkan.
2. Jawapan murid yang betul
diberi markah dan
dikumpulkan mengikut
kumpulan.
E.K 1.10
Berorientasik
an
pencapaian
Kaedah : Kuiz
Bahan Bantu
Mengajar :
Set soalan
8. 3. Jawapan murid yang salah
diminta membuat
pembetulan.
kuiz
Fasa Tindakan ( 7 minit )
1.7 Pelaksanaan Penutup kognitif 1. Murid diminta
menyenaraikan isi pelajaran
yang telah dipelajari.
2. Guru membetulkan
kesalahan yang dilakukan
oleh murid sekiranya ada.
1.8 Amalan
berterusan
Penutup sosial 1. Murid dinasihati agar
sentiasa berdisiplin dalam
menunaikan ibadah solat.
2. Murid diberi kerja lanjutan di
rumah.