SISTEMA DIÈDRIC. PLANS, PAREL·LELISME,PERPENDICULARITAT,
Lcud1 el text descriptiu
1. UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO
GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR PROFESSORA
1r ESO (G-5) 15 hores Setembre a primera quinzena Octubre 2010 2010-2011 Anna Contreras Deu
ÀREES/MATÈRIES TITOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT
Llengua Catalana i Literatura UD1. TIPOLOGIA DE TEXTOS: El text descriptiu. Curricular.
OBJECTIUS D'APRENENTATGE COMPETÈNCIES CONTINGUTS CRITERIS D'AVALUACIÓ
BÀSIQUES
1.Participar activament en les interaccions 1.Participació activa i adequació del llenguatge a la 1. Participar activament i reflexivament en
orals escrites i audiovisuals. situació comunicativa en les converses de classe. interaccions orals, escrites i amb l'ús dels
2.Comprendre i identificar i saber produir 1,2,4 i 5.Coneixement dels recursos bàsics i recursos de les TAC (doppelme, avatar i entorn
frases i textos orals, escrits i audiovisuals amb funcionament dels aplicatius “doppelme” i “voki” que moodle).
atenció a les característiques específiques Comunicativa permeti confegir un avatar en suport digital.
dels textos descriptius. lingüística i 1 i 10.Interès per la bona presentació dels textos escrits i 2. Comprendre i identificar textos escrits
3.Saber cercar el significat del lèxic audiovisual. per aplicar-hi els coneixements apresos. descriptius.
desconegut a partir del context, analitzant la 2 i 3.Observació de la organització interna dels textos 3. Produir textos descriptius usant procediments
forma de les paraules, usant diccionaris o Tractament de la descriptius. de planificació i elements lingüístics per a la
amb ajuda dels companys. informació i 2 i 3.Observació en la construcció de frases: nom, verb, cohesió interna de les idees dins del text.
4.Composar textos descriptius orals, escrits competència digital. adjectiu... 4. Aplicar estratègies per a la construcció de
(en suport paper i digital) 2 i 4.Observació i pràctica amb els signes de puntuació frases: nom, adjectiu, verb.
5.Produir i organitzar els elements propis del Aprendre a aprendre que marquen el final de l'oració (punt) o que organitzen 5.Conèixer i aplicar a la pràctica: els signes de
text descriptiu per construir les pròpies els elements de la frase (coma). puntuació, verbs i morfologia verbal, treballats a la
descripcions. Autonomia i iniciativa 3.Coneixement del lèxic de la UD. UD.
6. Llegir els textos. personal 4,5 i 6. Coneixement i aplicació de l'estructura que
7. Llegir el llibre de lectura. determina la tipologia del text desriptiu. 6. Aplicar estratègies per la correcció lingüística i
8. Saber comprendre el que es llegeix. Social i ciutadana 4,5,6,8,10 i 11. Autoregulació de la comprensió de textos revisió gramatical dels textos.
9. Interès per llegir de forma autònoma i descriptius que es redacten (coherència i cohesió): saber 7.Usar Correctament el lèxic de la UD.
comprensiva. quan t'equivoques i quan has de rectificar. 8.Usar un llenguatge no discriminatori i respectuós
10. Interès per la bona presentació dels textos 4,5,6,8,10 i 11. Ús de llenguatges no discriminatoris i que amb els altres i ser crític amb els perjudicis
escrits, tant en suport paper com digital, amb respectin les diferències de gènere, racistes, sexistes i classistes.
respecte a les normes gramaticals, 6, 7,9 i 10. Lectura de textos descriptius. 9. Llegir de forma autònoma i comprensiva els
ortogràfiques, tipogràfiques i dels elements 7 i 9. Lectura del llibre “L'Anticlub”. textos elaborats i els textos proposats a la UD,
icònics utilitzats. 11.Valoració dels avenços de cadascú en l'escriptura i llibre de lectura.
11. Manifestar una actitud receptiva, consciència de les mancances. Confiança en un mateix 10. Comprendre el que s'ha llegit.
interessada i de confiança en la pròpia per poder millorar. 11.Realitzar les activitats del dossier de lectura.
capacitat d'aprenentage i d'ús de les llengües
i participar activament en el control i avaluació 12. Participar activament i reflexivament en
del propi aprenentatge i el dels altres. l'avaluació (autoregulació, coavaluació) del propi
aprenentatge.
Graella de Programació acontre2@xtec.cat 1
2. UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO
METODOLOGIA I SEQUÈNCIA DIDÀCTICA
DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS A LES DIFERENTS ORG. TEMPS RECURSOS AVALUACIÓ2
SESSIONS1 SOCIAL (CRITERIS)
INICIALS 1a sessió 1h. 1
1.Donar a conèixer els objectius, Entorn Moodle.
continguts i criteris d'avaluació de la Professora Presentació UD (Material PDI).
present UD. Dossier de la UD.
2.Coneixements previs. Pluja d'idees. Alumnat
DESENVOLUPAMENT3 2a sessió 1h. 1,4,7.
1. Presentació esquema sobre tipologia Professora Entorn Moodle
de textos. Dossier de la UD. (Material PDI)
2. El text descriptiu: Definició i models http://alexandria.xtec.cat/course/view.php?id=138
de descripcions: orals, escrites i
recursos TIC.Introduir els elements de http://alexandria.xtec.cat/mod/data/view.php?
la descripció d'una persona, tant els Professora d=4&rid=286&filter=1
aspectes físics com el seu caràcter. Alumnat
3. Lèxic: noms, adjectius i verbs. http://www.xtec.es/centres/c5003238/escriptors/text_descrip/te
Analitzar les parts de l'estructura del T. Individual xt_des.htm
text descriptiu
3a sessió 1h. 1,2,3,4,7.
1. Pràctica: MUD DE MOTS (Moodle) T. Individual. http://www.edu365.cat/eso/muds/catala/mudsmots/comsom/ex
2. Pràctica: Copia model descripció Grup classe i ercicis.html
(llibreta). T. Individual. http://www.dicdidac.cat/
3. Pràctica: Glossari lèxic (llibreta i Dossier de la UD. (Material PDI)
exemplificar cerca DÍDAC).
1 . A totes les sessions es reservaran els primers 5 minuts per explicar la sessió de treball i els 10 minuts últims per fer una recopilació del treball realitzat.
2 . Es tindrà en compte: (1) Activitats autocorrectives, avaluació quantitativa establerta en el Moodle. (2) Activitats de correcció individualitzada i qualitativa de la professora. (3)
Participació en les activitats col·laboratives (4) Autoavaluació de l'alumnat.
3 . Cada alumne/a, depenent del seu ritme de treball, podrà realitzar activitats complementàries relacionades amb la sessió de treball.
Graella de Programació acontre2@xtec.cat 2
3. UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO
4a sessió 1h. 1,2,3,4,7.
1. Lectura: Comparances. Grup classe.
2. Pràctica: comparacions (llibreta). T. Individual Dossier de la UD. (Material PDI)
3. Pràctica: Descripció (llibreta). T. Individual.
5a sessió 1h. http://alexandria.xtec.cat/mod/quiz/view.php?id=4882 1,6,7.
1. Dictat preparat. (Llibreta) T. Individual
2. Qüestionari: MUD DE T. Indvidual http://www.edu365.cat/eso/muds/catala/conjugacio.htm
MOTS(Moodle)
3. DÍDAC: Verbs. ( Moodle i llibreta). T. Individual http://www.xtec.net/~gperez12/verbs.htm
6a sessió 1h. 1,6,8,9,10.
1. Dictat (un alumne/a dicta la seva Dossier de la UD. (Material PDI)
descripció a la resta de companys/es) Grup classe http://www.xtec.es/centres/c5003238/escriptors/text_descrip/te
2. Quin tipus de descripció és?. xt_des.htm
3. Endevina, endevinalla...
4. Pràctica: Qui és qui?. http://www.xtec.cat~aperafit/jtec03/fla/fla8.htm
7a sessió 1h. 1,9,10,11.
1. Presentació del llibre i dossier de Professora
lectura. Llibre: L'Anticlub (Àngel Burgas)
2. Realització de la fitxa 1 de lectura. T.Individual Dossier lectura: L'Anticlub
3. De què tracta el llibre? (propera http://www.edu365.cat/sequencies/eso1/catala/lectura_fitxa1.p
sessió llegir fins la pàg.21). Lectura. Grup classe df
8a sessió 1h. http://www.edu365.cat/primaria/muds/catala/ortografia/ci05.htm 1,5,6,7,10.
1. Pràctica: Aventura't amb l'ortografia http://www.edu365.cat/primaria/muds/catala/ortografia/cm05.ht
(Moodle) m
- JCLIC: Puntuació (nivell 1) T. Individual
- JCLIC: Puntuació (nivell 2) http://www.edu365.cat/primaria/muds/catala/ortografia/cs05.ht
m
9a sessió 1h. 1,3,6,7,8,9.
1. Crea el teu avatar: DOPPELME http://www.edu365.cat/crea/
2. Penjar avatar i perfil al Moodle T. Individual http://doppelme.com/
3. Explicació que descrigui el teu avatar
i incorporar-la al perfil Moodle.
Graella de Programació acontre2@xtec.cat 3
4. UNITAT DIDÀCTICA DE L'ÀREA DE L'ÀREA DE LLENGUA CATALANA I LITERATURA 1r CICLE ESO
10a sessió 1h. 1,9,10,11.
1. Realitzar les activitats del dossier de Llibre: L'Anticlub (Àngel Burgas)
lectura (pàg. 2,3 i 4). T. Individual Dossier lectura: L'Anticlub
2. Propera sessió llegir fins la pàg. 28.
(21 a 28)
11a sessió 1h. 1,5,7,9,10.
1. Explicació de l'activitat Morfologia Professora http://alexandria.xtec.cat/mod/jclic/view.php?id=4886
verbal.
2. Pràctica: Morfologia verbal (Moodle) T. Individual
12a sessió 1h. 1,3,6,7,8,9.
1. Crea l'avatar del grup: VOKI http://www.edu365.cat/crea/
2. Escriviu els trets del vostre VOKI. T. Grup http://www.voki.com/
3. Explicació als companys/es de l'aula
el perquè del vostre VOKI.
13a sessió 1h. 1,9,10,11.
1. Realitzar les activitats del dossier de Llibre: L'Anticlub (Àngel Burgas)
lectura (pàg. 4,5,6,7 i 8). T. Individual Dossier lectura: L'Anticlub
2. Propera sessió llegir el capítol: La
reina de la bellesa (pàg. 29 a 34).
14a sessió 1h. 1,10.
1. Lectura del text “El futur és blau”
2. Resolució del qüestionari (Moodle) T. Individual http://alexandria.xtec.cat/mod/quiz/view.php?id=4885
SINTESI 15a sessió 1h. 12
1. Revisió del treball realitzat en G. classe
aquesta unitat. Punts forts i punts
febles. http://www.edu365.cat/sequencies/eso1/catala/autoavaluacio_
2. Fitxa d'autoavaluació grup T. grup projecte_al_fitxa.pdf
3. Fitxa d'autoavaluació individual T. Individual
Graella de Programació acontre2@xtec.cat 4