ռ. միրոյանի անվան թիվ 77 դպրոց դասվար` սարգսյան արմինե ֆրունզեյի
1. ԱՄՓՈՓԻՉ ԱՇԽԱՏԱՆՔ
2012 թ.
Ռ. Միրոյանի անվան թիվ 77 դպրոց
Դասվար` Սարգսյան Արմինե Ֆրունզեյի
2. ԴԱՍԱՐԱՆ - II
ԱՌԱՐԿԱ Մայրենի
ԹԵՄԱ Հայաստանը մեր հայրենիքն է ԺԱՄ 6 ժամ
Դաս Դասի թեման Չափորոշիչ
1. Կկարողանա , կիմանա զրույցի միջոցով
Նոյի տապանն Արարատի
վեր հանել և ընդլայնել Հայաստան
վրա
աշխարհի մասին տեղեկություն:
1.
2. Կզարգանա կարդալու և ընկալելու
ունակությունը:
2. 1. Ամրակայել բանաստեղծությունն
արտահայտիչ կարդալու կարողություները:
2. Կիմանա, կկարողանա վերլուծել
Փակ աչքերով
բանաստեղծության միտքը :
3. Կիմանա փոխաբերական իմաստը:
3. 1. Կիմանա, կկարողանա ճիշտ ընթերցել
ստեղծագործությունը:
Սասունցի Դավթի կռիվը 2. Ուշադրություն դարձնել ստեղծագործության
հիմքում ընկած գլխավոր խնդիրների վրա:
4. 1. Ամրակայել ընթերցածը վերարտադրելու
կարողությունը խորացնելով ճանաչողական
Երևան հետաքրքրությունը դեպի հայրենի քաղաքը:
2. Կիմանա մեր քաղաքի պատմությունը :
5. 1. Ամրակայել հասկանալով կարդալու
կարողությունները
2. 2.Ստեղծագործաբար վերարտադրել նկարի
Գեղարդ
բովանդակությունը և համադրել բնագրի
բովանդակության հետ:
6. Թեստային աշխատանք :
Թեմատիկ գրավոր
աշխատանք
3. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 1
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Երևան
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ 1. Ամրակայել ընթերցածը վերարտադրելու
կարողությունը ` խորացնելով
ճանաչողական հետաքրքրությունը դեպի
հայրենի քաղաքը:
2. Զարգացնել հրապարակված խոսքը:
3. Կրկնել պարզ ընդարձակ նախադասության
մասին գիտելիքները:
ԴԱՍԻ 1. Վարժ և առոգանությամբ ընթերցելու
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ կարողությունների զարգացում:
2. Մտքերի հաջորդականության պահպանում
3. Պարզ ընդարձակ նախադասություն
կազմելու կարողությունների զարգացում և
ձևավորում :
1. Կիմանա Երևանի ստեղծման
պատմությունը:
2. Կհարստացնեն հայկական անունների
իմացությունը:
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ
3. Համակարգչի միջոցով կծանոթանան
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ
Երևանի պատմության հետ:
ԿԻՄԱՆԱՆ
4. Կամրապնդեն պարզ համառոտ
նախադասության և պարզ ընդարձակ
նախադասության կառուցվածքը:
1. Կկարողանան անսխալ ընթերցել
ամբողջությամբ , դերերով` հասկանալով
հերոսների տարիքային տարբերությունը և
փոխադրամիջոցների հին ու նոր
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ անվանումները:
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ 2. Կկարողանա պահպանել մի շարք
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ բառերի ուղղագրությունը:
3. Կկարողանա ընդարձակել համառոտ
նախադասությունը:
4. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Անհրաժեշտ պարագաներ- դասագրքեր, նկարներ, սլայդ (շնորհանդես)
Դասը սկսում եմ ԽԻԿ համակարգով
1. Խթանման փուլ
Նշում եմ օրվա դասի թեման և նպատակը: Անցկացնում եմ լեզվական
գիտելիքների ամփոփում` հարց ու պատասխանի միջոցով: Ընթերցումը կատարվում
է ամբողջական, դերերով , շարունակելով: Վեննի դիագրամի մեթոդով նկարագրում
են հերոսներին:
Դավիթ Մելիք
Տեքստից դուրս են գրում գրատախտակին առարկա, գործողություն և հատկանիշ
ցույց տվող բառեր, օգտագործում նախադասության մեջ `
կազմելով համառոտ և ընդարձակ նախադասություններ:
2. Ֆիզկուլտ դադար- Բառախաղ -առաջին տառի փոփոխությամբ կազմել նոր
բառեր :
3. Իմաստի ընկալման փուլ
Մտագրոհ մեթոդի միջոցով սկսում եմ նոր նյութի հաղորդումը: Գրելով
<<Երևան>> բառը, հանձնարարում եմ անհատական տեղեկություն տալ բառի
շուրջ: Բառերը գրի առնելուց հետո կարողանում են բնութագրել մեր քաղաքը:
Հին
Նաև կազմում են պարզ համառոտ և ընդարձակ
Նոր Գեղեցիկ նախադասություննր: Ընթերցում են նոր նյութը և
Երևան բացատրում հին և նոր Երևանի նմանությունն ու
տարբերությունը:Ավելի տպավորիչ դարձնելու համար
Լուսավոր Մաքուր լսում ենք երգը` <<Էրեբունի –Երևան>> : Նաև դիտում են
Երևանին նվիրված սլայդը շնորհանդեսը:
Կարողանում են դիտելուց հետո վերարտադրել իրենց միտքը: Գրված պարզ
համառոտ նախադասությունը դարձնում են ընդարձակ նախադասություն: Նաև
գծում են պարզ համառոտ նախադասության գծապատկերը`
4. Կշռադատում – ամբողջ դասի ընթացքում համեմատություն անցկացրեցին անցած
և նոր դասերի միջև, ամբողջացրեցին ձեռք բերած գիտելիքները:
5. Գնահատում- Աշակերտները գնահատվում են դասի ընթացքում և խրախուսվում:
Տնային աշխատանքի հանձնարարում- վարժ ընթերցել և կազմել և <<Ո±վ է,ի±նչ
է>> հանրագիտարանից գրել Երևանի մասին:
5. ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ 2
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ Գեղարդ
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿԸ 1. Ամրակայել հասկանալով կարդալու
կարողությունները:
2. Ստեղծագործաբար վերարտադրել նկարի
բովանդակությունը և համադրել բնագրի
բովանդակության հետ :
3. Խորացնել նախադասության մասին
ունեցած գիտելիքների:
ԴԱՍԻ 1. Զարգացնել վարժ և առոգանոիւթյամբ
ԽՆԴԻՐՆԵՐԸ ընթերցելու կարողությունը :
2. Պահպանում մտքերի հաջորդականությունը:
3. Ամրապնդել և շարունակել աշխատանքը
պարզ ընդարձակ նախադասությունների
շուրջ :
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ 1. Կիմանա հայրենի բնության հրաշքները,
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ նրա հեքիաթային գեղեցկությունը:
ԿԻՄԱՆԱՆ 2. Կիմանա Գեղարդ վանքի պատմությանը:
3. Կամրապնդի նախադասությանը
վերաբերվող գիտելիքներ:
ԴԱՍԻՑ ՀԵՏՈ 1. Կկարողանան մեկնաբանել Գեղարդ վանքի
ԱՇԱԿԵՐՏՆԵՐԸ ստեղծման պատմությունը:
ԿԿԱՐՈՂԱՆԱՆ 2. Հիշատակում են նրանց ծանոթ
Հայաստանի տարբեր վանքերի
անվանումները:
3. Կկարողանան ընթերցել պահպանելով
ուղղագրությունն ու կետադրական
նշանների կանոնները:
6. ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ
Անհրաժեշտ պարագաներ- դասագրքեր, նկարներ, տեսաֆիլմ:
Դասը սկսում եմ ԽԻԿ համակարգով:
1. Խթանման փուլ
Նշվում է օրվա դասի թեման և նպատակը: Անցկացնում եմ լեզվական
գիտելիքների ամփոփում` հարց ու պատասխանի միջոցով: Ընթերցումը
կատարվում է ամբողջական, ընտրովի դերերով , շարունակելով: Կարողանում են
բացատրել հացի նշանակությունը մեր կյանքում: Նկարագրում են հացը
գեղեցիկ պատկերավոր բառերով և օգտագործում են նախադասության մեջ :
Տալիս են հացի մասին տեղեկություններ:
2. Ֆիզկուլտ դադար- մնջախաղ նյութին նվիրված :
3. Իմաստի ընկալման փուլ- Մտագրոհ մեթոդի միջոցով սկսում եմ նոր
նյութի հաղորդումը: Դիտում ենք տեսաֆիլմ Հայաստանում գտնվող
վանքերի մասին, նկարագրում նրանց վեհությունը: Ընթերցում եմ նոր
նյութը, բացատրում եմ : Աշակերտները վերարտադրում են իրենց
տպավորությունը և զարմանքը:
4. Կշռադատման փուլ- ԳՈՒՍ մեթոդի միջոցով կարողանում են համալրել
իրենց գիտելիքները:
5. Գնահատում- ակտիվ աշակերտները գնահատվում և խրախուսվում են:
Տնային աշխատանք- հանձնարարում եմ վարժ ընթերցել և << Ո±վ է, ի±նչ
է >> հանրագիտարանից գրել Գեղարդի մասին:
7. ԹԵՄԱՏԻԿ ԱՇԽԱՏԱՆՔ
ԹԵՍՏ
1. Տրված բառերի սկզբնատառը փոխելով ստացի°ր նոր բառեր և գրի°ր:
Օրինակ`. Սուր, կար
1 միավոր
2. Գծով միացրու° աջ ու ձախ սյունակների վանկերը և գրի°ր ստացված
բառերը:
Օրինակ`. է տար
ո րախ
ե ժան
օ րոր
1 միավոր
3. Կազմի°ր մեկ պարզ համառոտ նախադասություն և գծի°ր գծապատկերը:
2 միավոր
4. Հայրենիք բառով կազմի°ր պարզ ընդարձակ նախադասություն:
2 միավոր
5. Գրի°ր 2 պարզ ընդարձակ նախադասություն և ընդգծի°ր գլխավոր
անդամները:
4 միավոր