SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Név: Petró Ildikó Neptun Kód: QPD0PC
Óravázlat fejrésze
ALAPADATOK
Iskola típusa Szakközépiskola
Osztály: 9.b
Óra helye a tantervben: 6.
Tantárgy: Magyar nyelvtan
Téma, témakör: Nonverbális kommunikáció, mimika, gesztusok, vokális jelek
Óra típusa: Új ismeret feldolgozó, készségfejlesztő
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: mimika, tekintet, vokális jelek
FEJLESZTÉSI CÉLOK
Az ismeretek, ismeretkörök tudása: Nonverbális kommunikációs jelek felismerése, megfelelő
alkalmazása
A képességek, készségek: kommunikációs képességek fejlesztése, figyelem fejlesztése,
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők: szociális kompetenciák
MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK
Hagyományos osztálytermi módszerek: frontális munka, páros munka, egyéni munka és
csoportos munka, tanári magyarázat
A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: felfedező alapú tanulás,
mimika, tekintet, vokális jelek
Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek:
közösségi terek használata, közösségi tartalomfejlesztés tartalom aggregálás
(wikipédia. facebook, youtube)
FORRÁSOK ESZKÖZÖK
Hagyományos források: Tankönyv
Digitális források: ppt., online videók, weboldalak
Tantermi eszközök:
Szemléltetés, beszéd, szöveg, kép, illusztráció, Interaktív feladat, PPT diák, offline multimédia,
számítógép és internet elérhetőség
Interaktív tábla
Konkrét hálózati (közösségi média) eszköz: youtube, Wikipédia, Mozilla. Google
Tanulói szemléltető eszközök: elektronikus eszközök, böngésző, web 2.0, interaktív tábla
Tanári szemléltetőeszközök: számítógépes bemutatók
FELHASZNÁLT IRODALOM
Hagyományos, papíralapú: Magyar nyelv és kommunikáció tankönyv - Antalné Szabó Ágnes
Raátz Judit
Elektronikus (offline, online): PPT, Wikipédia, Youtube, Google
Tárnokiné Törő Krsiztina
https://docs.google.com/presentation/d/1N_qB1cIGObPe1f1b6wQ6RaKbMMelxdzlRzzgaDLQ2yU/present?pl
i=1&ueb=true#slide=id.p26
Dr. Forgó Sándor
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0005_03_a_kommelmelet_alapjai_scorm_09/35_a_nem_ver
blis_kommunikci.html
Az óra logikai felépítése (menete) és a tevékenységek (időarány, módszer eszközök, szemléltetés, számonkérés) különös tekinetetl a hálózatalapú
módszerek alklamazásáara
Idő Tartalom Az órai tevékenység
0-
45
Gondolatmenet,
részfeladat
Adat, név,
fogalom,
jelenség
Módszerei,
tevékenységei
formái
(tantermi,
offline,
online)
Eszközei
http://www.
Szemléltetés
3
I. Motiváció
Ráhangolás az
órára
Az óra
témájának
ismertetése
Az új
ismeretek
feldolgozására
való motiváció
serkentése
Tanári
magyarázat
Szemléltetés
http://www.youtube.com/watch?v=35746OuU9Hk Elektronikus eszközön keresztül (interaktív
tábla, számítógép
II. Korábbi
ismeretek
6
aktivizálása
Az előző órán a
kommunikáció
fogalmáról,
típusairól és
csatornáiról
tanultunk. El
tudnátok e
mondani a
kommunikáció
fogalmát?
Nézzük át
röviden ppt
bemutatón a
típusait,
csatornáit
A
kommunikáció
fogalma,
típusai,
csatornái
Tanári
magyarázat,
Szemléltetés,
Tanári
kérdezés
Elektronikus eszközökön keresztül:
Számítógép, Interaktív tábla, ppt
8
részellenőrzés,
Mikor lesz
hatékony és
sikeres a
kommunikáció
csak akkor lesz
hatékony és
sikeres?
Ha a
felhasznált
kódot a
résztvevők
egyformán
ismerik
Tanári
magyarázat,
kérdezés
Osztályterem
visszacsatolás /
megerősítés
30
III. Új ismeretek
feldolgozása
Ekman Ekman
szerint összesen
7 érzelemfajta
tükröződik az
arcon: öröm,
meglepetés,
félelem,
szomorúság,
harag, undor,
érdeklődés
Kommunikáció a
tekintet révén
Vokális jelek
Frontális
osztálymunka
Tanári
magyarázat
Elektronikus
eszközön
keresztül: ppt
kukta.ewk.hu/feltolt/testbeszed-kommunikacio.ppt
32
célkitűzés,
problémafelvetés
A nonverbális
jelek, mimika,
tekintet
Frontális
osztálymunka
Elektronikus
eszközön
keresztül ppt
számítógép ppt
felismerése,
alkalmazása
40
ellenőrzés,
visszacsatolás
Az Ekman által
elkülönített 7 féle
érzelemre párokba
szerveződve,
gyűjtsetek egy-egy
tetszőleges képet
az interneten, majd
egy önkéntesen
jelentkező pár
találatait
bemutatjuk.
Tanári
magyarázat,
Páros munka
Elektronikus
eszközökön
keresztül:
Számítógép,
interaktív
tábla
számítógép, interaktív tábla Bemutatás interaktív táblán
45
IV.
Összefoglalás
A nonverbális
jelek (mimika,
tekintet, vokális
jelek)
felismerésének
ellenőrzése
Frontális
osztálymunka
Tanári
kérdezés
alapján
Szemléltetés
Elektronikus
eszközön
keresztül,
számítógép,
internet
http://www.youtube.com/watch?v=rSgA3usSrPE

More Related Content

What's hot

Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat véglegesCsekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
vagacszs
 
Pap I Digitális óravázlat ITK Eger
Pap I Digitális óravázlat ITK Eger Pap I Digitális óravázlat ITK Eger
Pap I Digitális óravázlat ITK Eger
Pap Istvan
 
Magyar digitalis oraterv
Magyar digitalis oratervMagyar digitalis oraterv
Magyar digitalis oraterv
kvali
 
Digitális óravázlat - Tóth Ádám Zoltán
Digitális óravázlat - Tóth Ádám ZoltánDigitális óravázlat - Tóth Ádám Zoltán
Digitális óravázlat - Tóth Ádám Zoltán
Ádám Tóth
 
úJ pedagógiai óravázlat
úJ pedagógiai óravázlatúJ pedagógiai óravázlat
úJ pedagógiai óravázlat
uvegesnekatalin
 
óRavázlat végleges deák anett
óRavázlat végleges deák anettóRavázlat végleges deák anett
óRavázlat végleges deák anett
deakanett
 
Oravazlat sablon (6)
Oravazlat sablon (6)Oravazlat sablon (6)
Oravazlat sablon (6)
MHarangi
 
Hálozati óravázlat
Hálozati óravázlatHálozati óravázlat
Hálozati óravázlat
hoffmanistvan
 
Kémia óravázlat
Kémia óravázlatKémia óravázlat
Kémia óravázlat
csillah
 

What's hot (20)

Óravázlat!
Óravázlat!Óravázlat!
Óravázlat!
 
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat véglegesCsekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
Csekeiné vagács zsuzsa digitális óravázlat végleges
 
Informatika óravázlat Székely Gabriella
Informatika óravázlat Székely GabriellaInformatika óravázlat Székely Gabriella
Informatika óravázlat Székely Gabriella
 
Vizuális kultúra 8.oszt. óravázlat
Vizuális kultúra 8.oszt. óravázlatVizuális kultúra 8.oszt. óravázlat
Vizuális kultúra 8.oszt. óravázlat
 
óRaterv hálózatalapú okt. (kőműves anikó)
óRaterv hálózatalapú okt. (kőműves anikó)óRaterv hálózatalapú okt. (kőműves anikó)
óRaterv hálózatalapú okt. (kőműves anikó)
 
Pap I Digitális óravázlat ITK Eger
Pap I Digitális óravázlat ITK Eger Pap I Digitális óravázlat ITK Eger
Pap I Digitális óravázlat ITK Eger
 
Magyar digitalis oraterv
Magyar digitalis oratervMagyar digitalis oraterv
Magyar digitalis oraterv
 
A tömegkommunikáció
A tömegkommunikációA tömegkommunikáció
A tömegkommunikáció
 
óRavázlat jó
óRavázlat jóóRavázlat jó
óRavázlat jó
 
Digitális óravázlat - Tóth Ádám Zoltán
Digitális óravázlat - Tóth Ádám ZoltánDigitális óravázlat - Tóth Ádám Zoltán
Digitális óravázlat - Tóth Ádám Zoltán
 
úJ pedagógiai óravázlat
úJ pedagógiai óravázlatúJ pedagógiai óravázlat
úJ pedagógiai óravázlat
 
óRavázlat végleges deák anett
óRavázlat végleges deák anettóRavázlat végleges deák anett
óRavázlat végleges deák anett
 
Oravazlat sablon (6)
Oravazlat sablon (6)Oravazlat sablon (6)
Oravazlat sablon (6)
 
Juhász Dorottya óravázlat
Juhász Dorottya óravázlat Juhász Dorottya óravázlat
Juhász Dorottya óravázlat
 
Digiális óravázlat
Digiális óravázlatDigiális óravázlat
Digiális óravázlat
 
Hálozati óravázlat
Hálozati óravázlatHálozati óravázlat
Hálozati óravázlat
 
Oktatástervezés, az oktatási folyamat
Oktatástervezés, az oktatási folyamatOktatástervezés, az oktatási folyamat
Oktatástervezés, az oktatási folyamat
 
Kémia óravázlat
Kémia óravázlatKémia óravázlat
Kémia óravázlat
 
óRavázlat saci
óRavázlat sacióRavázlat saci
óRavázlat saci
 
Légy jó mindhalálig.pptx
Légy jó mindhalálig.pptxLégy jó mindhalálig.pptx
Légy jó mindhalálig.pptx
 

Viewers also liked (19)

Arany jános élete
Arany jános életeArany jános élete
Arany jános élete
 
Óravázlat Hugyecz Irén
Óravázlat Hugyecz IrénÓravázlat Hugyecz Irén
Óravázlat Hugyecz Irén
 
Digit oravzlat minta saci
Digit oravzlat minta saciDigit oravzlat minta saci
Digit oravzlat minta saci
 
óRavázlat magyar
óRavázlat magyaróRavázlat magyar
óRavázlat magyar
 
Arany jános pályaképe
Arany jános pályaképeArany jános pályaképe
Arany jános pályaképe
 
SDT a magyartanításban
SDT a magyartanításbanSDT a magyartanításban
SDT a magyartanításban
 
Balladás
BalladásBalladás
Balladás
 
G abi halozati_fejlec
G abi halozati_fejlecG abi halozati_fejlec
G abi halozati_fejlec
 
Halozati fejlec oravzlat_u_erlap_v2
Halozati fejlec oravzlat_u_erlap_v2Halozati fejlec oravzlat_u_erlap_v2
Halozati fejlec oravzlat_u_erlap_v2
 
Vöröshagyma
VöröshagymaVöröshagyma
Vöröshagyma
 
Ir babits dia
Ir babits diaIr babits dia
Ir babits dia
 
Digitális óravázlat
Digitális óravázlatDigitális óravázlat
Digitális óravázlat
 
Olvas slide
Olvas slideOlvas slide
Olvas slide
 
นาย ทศพล จอมใจ
นาย  ทศพล    จอมใจนาย  ทศพล    จอมใจ
นาย ทศพล จอมใจ
 
Sárai Gyöngyvér Oraterv
Sárai Gyöngyvér OratervSárai Gyöngyvér Oraterv
Sárai Gyöngyvér Oraterv
 
Óravázlat
ÓravázlatÓravázlat
Óravázlat
 
Digitális óravázlat NAGY Judit
Digitális óravázlat NAGY JuditDigitális óravázlat NAGY Judit
Digitális óravázlat NAGY Judit
 
Digitális óravázlat angol órára
Digitális óravázlat angol óráraDigitális óravázlat angol órára
Digitális óravázlat angol órára
 
Konnektivista óravázlat Soós Ferencné
Konnektivista óravázlat   Soós FerencnéKonnektivista óravázlat   Soós Ferencné
Konnektivista óravázlat Soós Ferencné
 

Similar to óRavázlat magyar nyelvtan 9. b.

Éva hálózat alapú tanítási tervezet
Éva hálózat alapú tanítási tervezetÉva hálózat alapú tanítási tervezet
Éva hálózat alapú tanítási tervezet
budaieva
 
óRavázlat matematika 4.
óRavázlat   matematika 4.óRavázlat   matematika 4.
óRavázlat matematika 4.
Emese Hunkó
 
Digitális óravázlat sajó annamária
Digitális óravázlat sajó annamáriaDigitális óravázlat sajó annamária
Digitális óravázlat sajó annamária
Sajó Annamária
 
Magyar nyelv és irodalom
Magyar nyelv és irodalomMagyar nyelv és irodalom
Magyar nyelv és irodalom
Y5CE7F
 
óRavázlat hunkó emese klára
óRavázlat hunkó emese kláraóRavázlat hunkó emese klára
óRavázlat hunkó emese klára
Emese Hunkó
 
Hálózatalapú óravázlat
Hálózatalapú óravázlatHálózatalapú óravázlat
Hálózatalapú óravázlat
Judit60
 
óRavázlat csóka eszter
óRavázlat csóka eszteróRavázlat csóka eszter
óRavázlat csóka eszter
Eszter Csóka
 
Vizuális kultúra 8.oszt. óravázlat
Vizuális kultúra 8.oszt. óravázlatVizuális kultúra 8.oszt. óravázlat
Vizuális kultúra 8.oszt. óravázlat
bngy
 
Halozatalapu oravazlat
Halozatalapu oravazlatHalozatalapu oravazlat
Halozatalapu oravazlat
sijuki2014
 
Godla Zsófia konnektivista óravázlat
Godla Zsófia konnektivista óravázlatGodla Zsófia konnektivista óravázlat
Godla Zsófia konnektivista óravázlat
GodlaZsofia
 

Similar to óRavázlat magyar nyelvtan 9. b. (20)

Éva hálózat alapú tanítási tervezet
Éva hálózat alapú tanítási tervezetÉva hálózat alapú tanítási tervezet
Éva hálózat alapú tanítási tervezet
 
óRavázlat matematika 4.
óRavázlat   matematika 4.óRavázlat   matematika 4.
óRavázlat matematika 4.
 
Digitális óravázlat sajó annamária
Digitális óravázlat sajó annamáriaDigitális óravázlat sajó annamária
Digitális óravázlat sajó annamária
 
Dénesné Szak Andrea: József Attila és én – játékosan
Dénesné Szak Andrea: József Attila és én – játékosanDénesné Szak Andrea: József Attila és én – játékosan
Dénesné Szak Andrea: József Attila és én – játékosan
 
Barangolás a hangok földjén
Barangolás a hangok földjénBarangolás a hangok földjén
Barangolás a hangok földjén
 
Barangolás a hangok földjén veszprém
Barangolás a hangok földjén veszprémBarangolás a hangok földjén veszprém
Barangolás a hangok földjén veszprém
 
Barangolás a hangok földjén
Barangolás a hangok földjénBarangolás a hangok földjén
Barangolás a hangok földjén
 
Magyar nyelv és irodalom
Magyar nyelv és irodalomMagyar nyelv és irodalom
Magyar nyelv és irodalom
 
Access óravázlat
Access óravázlatAccess óravázlat
Access óravázlat
 
óRavázlat hunkó emese klára
óRavázlat hunkó emese kláraóRavázlat hunkó emese klára
óRavázlat hunkó emese klára
 
Hálózatalapú óravázlat
Hálózatalapú óravázlatHálózatalapú óravázlat
Hálózatalapú óravázlat
 
Fa vagyok es_inspiralo_kovek_modulok
Fa vagyok es_inspiralo_kovek_modulokFa vagyok es_inspiralo_kovek_modulok
Fa vagyok es_inspiralo_kovek_modulok
 
óRavázlat csóka eszter
óRavázlat csóka eszteróRavázlat csóka eszter
óRavázlat csóka eszter
 
Vizuális kultúra 8.oszt. óravázlat
Vizuális kultúra 8.oszt. óravázlatVizuális kultúra 8.oszt. óravázlat
Vizuális kultúra 8.oszt. óravázlat
 
Tehetségfejlesztés
TehetségfejlesztésTehetségfejlesztés
Tehetségfejlesztés
 
Halozatalapu oravazlat
Halozatalapu oravazlatHalozatalapu oravazlat
Halozatalapu oravazlat
 
Hogyan oktatjak gyermeked
Hogyan oktatjak gyermekedHogyan oktatjak gyermeked
Hogyan oktatjak gyermeked
 
Elektronikus médiumok és tananyagok - Óravázlat
Elektronikus médiumok és tananyagok - ÓravázlatElektronikus médiumok és tananyagok - Óravázlat
Elektronikus médiumok és tananyagok - Óravázlat
 
Oravazlat Seregi Agnes
Oravazlat Seregi AgnesOravazlat Seregi Agnes
Oravazlat Seregi Agnes
 
Godla Zsófia konnektivista óravázlat
Godla Zsófia konnektivista óravázlatGodla Zsófia konnektivista óravázlat
Godla Zsófia konnektivista óravázlat
 

óRavázlat magyar nyelvtan 9. b.

  • 1. Név: Petró Ildikó Neptun Kód: QPD0PC Óravázlat fejrésze ALAPADATOK Iskola típusa Szakközépiskola Osztály: 9.b Óra helye a tantervben: 6. Tantárgy: Magyar nyelvtan Téma, témakör: Nonverbális kommunikáció, mimika, gesztusok, vokális jelek Óra típusa: Új ismeret feldolgozó, készségfejlesztő Elsajátítandó fogalmak jegyzéke: mimika, tekintet, vokális jelek FEJLESZTÉSI CÉLOK Az ismeretek, ismeretkörök tudása: Nonverbális kommunikációs jelek felismerése, megfelelő alkalmazása A képességek, készségek: kommunikációs képességek fejlesztése, figyelem fejlesztése, Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők: szociális kompetenciák MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK Hagyományos osztálytermi módszerek: frontális munka, páros munka, egyéni munka és csoportos munka, tanári magyarázat A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek: felfedező alapú tanulás, mimika, tekintet, vokális jelek Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek: közösségi terek használata, közösségi tartalomfejlesztés tartalom aggregálás (wikipédia. facebook, youtube) FORRÁSOK ESZKÖZÖK Hagyományos források: Tankönyv Digitális források: ppt., online videók, weboldalak Tantermi eszközök: Szemléltetés, beszéd, szöveg, kép, illusztráció, Interaktív feladat, PPT diák, offline multimédia, számítógép és internet elérhetőség Interaktív tábla Konkrét hálózati (közösségi média) eszköz: youtube, Wikipédia, Mozilla. Google Tanulói szemléltető eszközök: elektronikus eszközök, böngésző, web 2.0, interaktív tábla Tanári szemléltetőeszközök: számítógépes bemutatók FELHASZNÁLT IRODALOM Hagyományos, papíralapú: Magyar nyelv és kommunikáció tankönyv - Antalné Szabó Ágnes Raátz Judit Elektronikus (offline, online): PPT, Wikipédia, Youtube, Google Tárnokiné Törő Krsiztina https://docs.google.com/presentation/d/1N_qB1cIGObPe1f1b6wQ6RaKbMMelxdzlRzzgaDLQ2yU/present?pl i=1&ueb=true#slide=id.p26 Dr. Forgó Sándor http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0005_03_a_kommelmelet_alapjai_scorm_09/35_a_nem_ver blis_kommunikci.html
  • 2. Az óra logikai felépítése (menete) és a tevékenységek (időarány, módszer eszközök, szemléltetés, számonkérés) különös tekinetetl a hálózatalapú módszerek alklamazásáara Idő Tartalom Az órai tevékenység 0- 45 Gondolatmenet, részfeladat Adat, név, fogalom, jelenség Módszerei, tevékenységei formái (tantermi, offline, online) Eszközei http://www. Szemléltetés 3 I. Motiváció Ráhangolás az órára Az óra témájának ismertetése Az új ismeretek feldolgozására való motiváció serkentése Tanári magyarázat Szemléltetés http://www.youtube.com/watch?v=35746OuU9Hk Elektronikus eszközön keresztül (interaktív tábla, számítógép II. Korábbi ismeretek 6 aktivizálása Az előző órán a kommunikáció fogalmáról, típusairól és csatornáiról tanultunk. El tudnátok e mondani a kommunikáció fogalmát? Nézzük át röviden ppt bemutatón a típusait, csatornáit A kommunikáció fogalma, típusai, csatornái Tanári magyarázat, Szemléltetés, Tanári kérdezés Elektronikus eszközökön keresztül: Számítógép, Interaktív tábla, ppt
  • 3. 8 részellenőrzés, Mikor lesz hatékony és sikeres a kommunikáció csak akkor lesz hatékony és sikeres? Ha a felhasznált kódot a résztvevők egyformán ismerik Tanári magyarázat, kérdezés Osztályterem visszacsatolás / megerősítés 30 III. Új ismeretek feldolgozása Ekman Ekman szerint összesen 7 érzelemfajta tükröződik az arcon: öröm, meglepetés, félelem, szomorúság, harag, undor, érdeklődés Kommunikáció a tekintet révén Vokális jelek Frontális osztálymunka Tanári magyarázat Elektronikus eszközön keresztül: ppt kukta.ewk.hu/feltolt/testbeszed-kommunikacio.ppt 32 célkitűzés, problémafelvetés A nonverbális jelek, mimika, tekintet Frontális osztálymunka Elektronikus eszközön keresztül ppt számítógép ppt
  • 4. felismerése, alkalmazása 40 ellenőrzés, visszacsatolás Az Ekman által elkülönített 7 féle érzelemre párokba szerveződve, gyűjtsetek egy-egy tetszőleges képet az interneten, majd egy önkéntesen jelentkező pár találatait bemutatjuk. Tanári magyarázat, Páros munka Elektronikus eszközökön keresztül: Számítógép, interaktív tábla számítógép, interaktív tábla Bemutatás interaktív táblán 45 IV. Összefoglalás A nonverbális jelek (mimika, tekintet, vokális jelek) felismerésének ellenőrzése Frontális osztálymunka Tanári kérdezés alapján Szemléltetés Elektronikus eszközön keresztül, számítógép, internet http://www.youtube.com/watch?v=rSgA3usSrPE