1. Маңғыстау облысы, Мұнайлы ауданы
Қызылтөбе елді мекеніндегі
№2 жалпы білім беретін
орта мектептің мұғалімі
Азизова Айманның
«Өзін-өзі тану» пәніне арнаған
ашық сабақтың қысқа
мерзімді жоспары.
Сабақтың тақырыбы: Ізгілікке бастар жол
Сыныбы 6-cыныптар
Сілтеме: Күнтізбелік жоспар
Сабақтың мақсаты: Оқытудың жаңа тәсілдерін пайдалану арқылы оқушылардың өзін-өзі
танудың адам өміріндегі мәнділігі жөніндегі ұғымдарын дамыту
Оқытудың мақсаты: Оқушыларға ізгілік ұғымы туралы түсінік беру;
Ізгі істерге жетелейтін адамгершілік қасиеттерін дамытуға ықпал ету;
Мейірімді, ықыласты болуға тәрбиелеу.
Оқыту нәтижелері: «Ізгілік» ұғымы туралы терең түсінік алады.
Ойын еркін жеткізе алатын болады.
«Ізгілік» құндылығы жөнінде білімдерін айқындайды.
Берілген тапсырмаларды орындау барысында оқу белсенділіктері
артады.
Қадамдар: 1. Блум таксономиясы бойынша тақырыпты түсіндіру.
Оқушылардың ойын жаңа сабақ тақырыбына қарай бағыттау
үшін сұрақ қою арқылы әңгімелесу жүргізу
2. Мәтінмен жұмыс. СТО стратегияларын қолдану.Сергіту сәті
3. Тапсырма орындау.Бейне материал көрсету.Пікірталас.
Сабақтың барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
1.Ұйымдастыру .
2.Оқушыларды жаңа
тақырыппен таныстыру,
сабақтың мақсатын түсіндіру
3. Оқушыларды топқа бөлу,
топбасшысын тағайындау
4.Блум таксономиясы
бойынша топтарға тапсырма
беру
1) Білім. Сұрақ беру арқылы
әңгімелесу жүргізу.
2) Түсіну. Мәтін оқу.
3) Қолдану. «Ізгілік»
ұғымының мәнін ашады
(кластер құрастыру)
4) Талдау. Тапсырма беру
«Шаттық шеңбері» оқушылар шеңберге жиналып, бір-бірімен
сәлемдеседі және көңілді қимылдар жасап, «Ризашылық» әнін
шырқайды.
Оқулықтағы «Оқу ақпаратын» оқып, «Ізгілік» құндылығы жөніндегі
білімдерін айқындайды.
Оқушылар топқа бөлінеді, топбасшысын бекітеді
1.Оқушылар ойланады
2. Оқушылар жеке орындайды
3. Жұптық жұмыс жасап, топқа таныстырады
4. Тапсырманы топта талқылайды
2. арқылы ізгілік туралы
түсініктерін бекіту.
5) Жинақтау. Мен кіммін?
Менің өмірлік мақсатым не?
деген сұрақтар негізінде ой
тұжырымдама жасату.
5. Сергіту сәтін
ұйымдастыру
6. Дәптермен жұмыс
7. Жүректен-жүрекке
Сабақты қорытындылап,
аяқтау мақсатында шеңбер
құру
5. Топпен постер құрастырады. 1 оқушы қорғайды.
Баяу музыка барысында сергіту жаттығуын орындайды.
Өзін-өзі тану дәптеріндегі 1,2,3,4 тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар сабақ тақырыбын тиянақтау үшін кезекпен «ізгілік
дегеніміз, меніңше...» - деген ойды жалғастырып, өз тұжырымдарын
жасайды.
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтағы оқу ақпаратын
оқып беру
Мәтінмен жұмыс.Жүсіп
Баласағұнидың «Құтты
білік» атты шығармасынан
үзінді түрінде алынған
«Ізгілік» өлеңін оқып, талдау
жүргізу
Дәптермен жұмыс.
1-тапсырма .
2-тапсырма
Дәйексөз талдау. Нақыл
сөздің мағынасын сұрау
3-тапсырма
4-тапсырма
Мұғалімнің жетекші сұрақтары арқылы әрбір ақпаратқа талдау
жасайды.
Өлең шумақтарындағы ізгілік нышандары болатын тұжырымдардан
кластер құрастыру.(топтастыру технологиясын пайдалану)
Тапсырмадағы нақыл сөзді оқып, сұрақ бойынша ой тұжырымдама
жасайды.
Берілген мәтінді оқып, мысал келтіру
Дәйексөзді оқып, мағынасын талдайды.
«Ізгілік» сөзжұмбағын шешеді.
Мәтінді оқып, талдайды
Кері байланыс
Оқушылардың ізгі іс туралы
білімдерін бекіту үшін
қосымша тапсырма береді.
Орындаған тапсырмаларды сынып алдында жария етеді.
Рефлексия :Смайликтер арқылы, т.б.
Бағалау : Топ басшысы бағалайды. Бағалау парақшасы арқылы өзін-өзі бағалайды.