Your SlideShare is downloading. ×
 • Like
Prevence kyberšikany pohledem E-Bezpečí
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Prevence kyberšikany pohledem E-Bezpečí

 • 1,447 views
Published

Prezentace zaměřující se na kyberšikanu pohledem vzdělávacího programu E-Bezpečí s ukázkami nových kazuistik, postupů atd. (c) Kamil Kopecký & E-Bezpečí. Prezentováno na konferenci MŠMT říjen 2012.

Prezentace zaměřující se na kyberšikanu pohledem vzdělávacího programu E-Bezpečí s ukázkami nových kazuistik, postupů atd. (c) Kamil Kopecký & E-Bezpečí. Prezentováno na konferenci MŠMT říjen 2012.

Published in Education
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
1,447
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
4
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. PREVENCE KYBERŠIKANYV KONTEXU AKTIVIT PROJEKTU E-BEZPEČÍ Kamil Kopecký Centrum PRVoK (E-Bezpečí) Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
 • 2. ÚVODNÁSLEDUJÍCÍ INFORMACE VZNIKLY DÍKY ANALÝZE VÍCE NEŽ137 PŘÍPADŮ KYBERŠIKANY DĚTÍ I UČITELŮ V RŮZNÝCHETAPÁCH A FÁZÍCH VÝVOJE.ČÍSELNÉ ÚDAJE BYLY ZÍSKÁNY OD RESPONDENTŮ Z CELÉČR V PRŮBĚHU LET 2010-2012. VZOREK 10 - 12 000RESPONDENTŮ ROČNĚ (metodologie).METODY PREVENCE BYLY TESTOVÁNY A APLIKOVÁNY VRÁMCI EDUKAČNÍHO PROGRAMU E-BEZPEČÍ U VÍCE NEŽ16 000 DĚTÍ NA VÍCE NEŽ 200 ŠKOLÁCH V ČR.
 • 3. KOMPLEXNÍ PŘÍSTUP K PREVENCIA. ABY BYLA PREVENCE KYBERŠIKANY ÚČINNÁ, MUSÍ BÝT KOMPLEXNÍ. INFORMACE O RIZICÍCH ICT MUSÍ PROSTUPOVAT NAPŘÍČ POPULACÍ: 1. DĚTI 2. UČITELÉ (ČI BUDOUCÍ UČITELÉ) 3. OSPOD, POLICIE, PP PORADNY, NÍZKOPRAHY, DDM ATD. 4. RODIČE (KRITICKÝ ČLÁNEK)B. PREVENCE MUSÍ BÝT POZITIVNÍ, ZASTRAŠOVÁNÍ JE NEFUNKČNÍ.C. PREVENCE MUSÍ BÝT CELOPLOŠNĚ A OPAKOVANĚ REALIZOVÁNA V SOUČINNOSTI SE ŠKOLOU.
 • 4. CO VÍME O KYBERŠIKANĚ?1. KYBERŠIKANA JE PROBLÉMEM DĚTÍ I DOSPĚLÝCH2. KYBERŠIKANA VZNIKÁ DÍKY KRIZI HODNOT A RODINY(není přímo závislá na ekonomickém či sociálním statuturodiny, na vzdělání rodičů atd.)3. KYBERŠIKANA JE ČASTO PROPOJENA S KLASICKOUŠIKANOU (ne vždy!), svým fungováním se však od šikanyodlišuje (je to specifická forma psychické agrese).4. KYBERŠIKANA JE KOMPLEX JEVŮ5. KYBERŠIKANA JE ČASTO SPOJENA SE SEXUALITOU6. KYBERŠIKANA PROBÍHÁ OPAKOVANĚ7. PŘEPÍNÁNÍ ROLÍ ÚTOČNÍK/OBĚŤ
 • 5. KYBERŠIKANA V POPULACI DĚTÍ1. S KYBERŠIKANOU (S NĚKTEROU Z FOREM) SE SETKALO 56,63 % ČESKÝCH DĚTÍ.2. 66 % DĚTÍ BY SE S KYBERŠIKANOU NESVĚŘILO DOSPĚLÉ OSOBĚ (RODIČE/UČITELE).3. ÚTOK NA JINÉ DÍTĚ VEDENÝ FORMOU KYBERŠIKANY SI VYZKOUŠELO 33,78 % DĚTÍ.4. 95 % PŘÍPADŮ KYBERŠIKANY JE REALIZOVÁNO Z ŽERTU (vtip, který neměl ublížit)
 • 6. ZÁKLADNÍ FORMY KYBERŠIKANY 1. Verbální agrese 2. Obtěžování prozváněním 3. Vyhrožování a zastrašování 4. Kyberšikana - krádež identity 5. Vydírání 6. Kyberšikana – fotografie 7. Kyberšikana – video 8. Kyberšikana - audio Výzkum NIK3 E-Bezpečí (2011-2012)
 • 7. KYBERŠIKANA V POPULACI DĚTÍ1. KYBERŠIKANA SE NEJČASTĚJI REALIZUJE V PROSTŘEDÍ SOCIÁLNÍCH SÍTÍ (AŽ 40 % PŘÍPADŮ).
 • 8. KYBERŠIKANA A FACEBOOKZKUŠENOSTI DĚTÍ, KTERÉ MAJÍ ÚČET NA FACEBOOKU:1. 34,22 % BYLO SLOVNĚ PONIŽOVÁNO, URÁŽENO ČI ZTRAPŇOVÁNO (OPAKOVANĚ)2. 16,77 % BYLO VYHROŽOVÁNO3. 6,75 % BYLO VYDÍRÁNO4. 12,07 % ZAŽILO PONIŽOVÁNÍ ŠÍŘENÍM ZTRAPŇUJÍCÍ FOTOGRAFIEATD.
 • 9. MÝTY O KYBERŠIKANĚ1. BLOKACE ZÁVADNÉHO OBSAHU ZASTAVÍ KYBERŠIKANU2. KYBERŠIKANU PODCHYTÍME JEDNORÁZOVOU PREVENCÍ3. PREVENCI KYBERŠIKANY ZAJISTÍ POLICIE ČR (PIS)4. V PŘÍPADECH KYBERŠIKANY JE NUTNO VOLAT POLICII5. KDYŽ DĚTEM UKÁŽEME PŘÍPADY KYBERŠIKANY, BUDOU JE NAPODOBOVAT (vyvráceno již při prevenci návykových látek)6. MÝTUS O VÝRAZNĚ ROSTOUCÍ AGRESIVITĚ DĚTÍ
 • 10. PROGRAM E-BEZPEČÍ PRO DĚTIPROGRAM E-BEZPEČÍ JE KOMBINOVANÝ PREVENTIVNÍPROGRAM ZAMĚŘENÝ NA RIZIKOVÉ KOMUNIKAČNÍ JEVYSPOJENÉ S ICT:1. PŘEDNÁŠKY / BESEDY- příběhy, prožitky, emoce… přímo ve školách v celé ČR- nižší a vyšší level (agrese – sexualita – vztahové násilí)2. VIDEOPROJEKCE- vlastní preventivní videoprojekce (klipy, Jít či nejít…)- ve spolupráci se Seznamem – SSB1, SSB2- kampaně ThinkUKnow- filmy KLASS, CYBERBULLYING, TRUST3. SOUTĚŽE, DIVADLO, VIRÁLNÍ KLIPY- ve spolupráci s partnery, hra OMG!
 • 11. PROGRAM E-BEZPEČÍ PRO DĚTIA. KAZUISTIKA (PŘÍBĚH)B. ROZDÍLY V PŘÍSTUPU A ŘEŠENÍ, UKÁZKY AKTIVIT, ODVOZENÍ PLATNÝCH ZÁVĚRŮC. NÁVRH ŘEŠENÍ (od dětí)D. ŘEŠENÍ (KONTAKTY)VÝBĚR KAZUISTIKYA. KLASICKÉ PŘÍPADYB. NOVÉ ČESKÉ PŘÍPADY
 • 12. KAUZY Z LEKCÍ O KYBERŠIKANĚA. KLASICKÉ KAUZY („RECYKLÁTY“) Ghyslain Raza, Patrik Ryan Halligan, Megan Meier, Holly Grogan, Jessica Logan, Phillip Alpert, Hope Witsell, ředitel Pacholík atd.B. NOVÉ KAUZY Z ČESKÉHO PROSTŘEDÍ Tereza, Renata, Žaneta, Marek + příklady z SSB2 + virály (viz Ondřeji, prosím, prosím…)
 • 13. PŘÍPADY KYBERŠIKANYTEREZA (15 let)Spolužáci si o Tereze založili na Facebookudiskusní skupinu, ke které se postupně přidalacelá třída. V rámci diskusní skupiny Terezu uráželi,napadali, zveřejňovali její fotografie, kterékomentovali.Verbální agrese se rozrostla natolik, že diskutujícízačali „plánovat vraždu Terezy“ – popisovali velmidetailně, jak ji usmrtí, zbaví se těla atd.Případ byl řešen kázeňsky (linie školy) atrestněprávně (ve spolupráci s Policií ČR).Dovětek:Škola začala realizovat prevenci až po vyšetřováníPolicie ČR.
 • 14. PŘÍPADY KYBERŠIKANY (SEXTING)ŽANETA (15 let)15letá Žaneta se v prostředí sociálních sítí GIFYO aFacebook seznámila s Michaelem, vyznavačem styluEMO. Začali si dopisovat (vyměnili si odkazy na svojeprofily) a posílat si stále odvážnější fotografie. Jednohodne Žaneta Michaelovi poslala svou vlastní fotografii„nahoře bez“, přičemž na ní byl zřetelně a jasnězachycen Žanetin obličej.Michael začal Žanetě psát o další fotografie. Žanetavšak odmítla. Způsob jejich komunikace se pak ze dnena den radikálně změnil. Michael oznámil Žanetě, ženavštívil její facebookový účet a získal kontakty na jejípřátele a rodiče s tím, že pokud mu nezašle další intimnímateriály, zveřejní její fotografie na erotickýchportálech a informuje o jejich existenci její přátele.Žaneta mu nevěřila, načež Michael zveřejnil první 3fotografie… Vydírání pokračovalo stále intenzivněji a vtuto chvíli Žaneta kontaktovala poradnu E-Bezpečí...
 • 15. PŘÍPADY KYBERŠIKANY (SEXTING)MAREK (15 let)Případ z poradny E-Bezpečí (autentický dopis):Dobrý den, měl bych na Vás jenom takový dotaz. Stalose mi to, že jsme si s kamarádkou posílali svoje fotky, apo čase jsem zjistil, že fotky nezůstaly jenom u ní vmobilu, ale že se posílají dál.Když jsem to, ale začal řešit, tak to to dostalo asi k 10tilidem. Tohle bylo před rokem a pár měsíci. Jenže včerase stalo to, že se to někomu dostalo do rukou, a tenčlověk neměl nic jiného na práci, než to dát nawww.facebook.com, čímž se strhla řetězová reakce.Chtěl bych poprosit o radu, co teď mám dělat, jak mámpostupovat nebo reagovat?Díky za pomoc, Marek Novotný
 • 16. PŘÍPADY KYBERŠIKANY (SEXTING)RENATA (17 let)Sedmnáctiletá Renata chodila s Pavlem od svých 15let.Společně spolu natočili sérii erotických apornografických videozáznamů a nafotili velmi intimnífotografie.Po dvou letech se však rozešli. Pavel se rozhodl, že seRenatě pomstí. Vytvořil na internetu webovou stránku,na kterou umístil torza záznamů a vybrané fotografie,které společně vytvořili. Na webové stránce zveřejniljméno a příjmení Renaty, její telefon a nabídkuerotických služeb.Zároveň na webu nabízel k prodeji celá videa, kteráspolečně natočili. Odkaz na webovou stránku odeslalemailem učitelům Renaty, řediteli školy, kterounavštěvovala, rodičům Renaty a jejím spolužákům.
 • 17. OHLASY NA PREVENTIVNÍ AKCEE-BEZPEČÍVĚTŠINA ŠKOL HODNOTÍ VZDĚLÁVACÍ AKCE E-BEZPEČÍ VELMIPOZITIVNĚ A ŽÁDÁ O JEJICH OPAKOVÁNÍ I V DALŠÍCH LETECH+ POŽADUJE LEKCE PRO POKROČILÉ.ŽÁCI JSOU AKTIVNÍ A PROJEVUJÍ ZÁJEM O TÉMA, VÁŠNIVĚDISKUTUJÍ. ŽÁDAJÍ, ABY SE V TÉMATECH POKRAČOVALO NAÚKOR JINÝCH PŘEDMĚTŮ.NEGATIVNÍ ODEZVA U CCA 1 % ŠKOL – NÁVODNOST.
 • 18. NAVAZUJÍCÍ AKTIVITYA. ŠKOLNÍ PROJEKTOVÉ DNY ZAMĚŘENÉ NA PREVENCIB. SOUTĚŽEC. SPECIFICKÉ GRANTOVÉ PROJEKTYD. EXKURZE S VÝKLADEME. VIDEOPROJEKCEF. OMG! DIVADLO (chystá se)G. VÝZKUM (ŠKOLY / REGIONY / ČR)H. NETOLISMUS (v přípravě)I. AKTIVITY PRO DOSPĚLÉ…
 • 19. VIDEOPROJEKCE SSB!Videoprojekce Seznam se bezpečně 1/2s následnou besedou (pro žáky 13+ a jejichučitele) – autoři filmu, policie, E-Bezpečí,OSPOD + celebrita
 • 20. DĚKUJI ZA POZORNOSTMGR. KAMIL KOPECKÝ, PH.D.VEDOUCÍ PROJEKTU E-BEZPEČÍWWW.E-BEZPECI.CZINFO@E-BEZPECI.CZ