Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Ipady ve výuce

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 24 Ad

More Related Content

Similar to Ipady ve výuce (20)

Advertisement

More from Kamil Kopecky (20)

Recently uploaded (20)

Advertisement

Ipady ve výuce

 1. 1. IPADY VE VÝUCE základní modul Centrum prevence rizikové virtuální komunikace, Pedagogická fakulta Digidoupě – laboratoř digitálních technologií (www.digidoupe.cz) Doc. Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D. kamil.kopecky@upol.cz facebook.com/kamil.kopecky
 2. 2. A. Úvod do problematiky K tomu, aby bylo možné mobilní doteková zařízení (tablety) využívat ve školním prostředí, je třeba: a) mít zajištěn přístup k internetu (WiFi), b) mít zajištěny technologie pro sdílení a prezentaci informací (systémy pro streamování, Apple či Android TV apod.), c) rozhodnout, jaký „operační systém“ budeme ve škole využívat (Android, iOS, Windows Mobile), d) motivovat a proškolit pedagogy, e) zajistit údržbu a péči o zařízení (dobíjení, úschova), f) mít přístup k aplikacím.
 3. 3. 1. Přístup k WiFi Základním předpokladem nasazení tabletu do výuky je funkční WIFI.
 4. 4. 2. Zrcadlení z tabletu na plátno Další nutností je mít zajištěn přenos obrazu a zvuku z tabletu do dataprojektoru (systémy AppleTV či Chromecast)
 5. 5. 3. Nabíjení a uskladnění Dítě nesmí mít přístup k 220V, k tabletům přistupuje přes nabíjecí stanici (5V, 12V). Novým trendem je pak bezdrátové nabíjení. Cena: do 2000,- Kč
 6. 6. 3. Nabíjení a uskladnění Cena: nad 40000,- Kč Nekupovat předražené věci. Zde například: 2500,- Kč kufr 4000,- Kč nabíjení 500,- Kč USB větrák 2000,- Kč práce ----------------------- 9000,- Kč za komplet Nezapomenout řešit i převoz!
 7. 7. 4. Jaký tablet vybrat? Tablety vybíráme zásadně podle: 1. Výkonu (rychlost a paměť). 2. Operačního systému. 3. Velikosti prostoru pro aplikace (16GB, 32GB, 64GB, 128GB). 4. Dostupnosti aplikací. 5. Jakou má daný typ tabletu vybudovanou komunitu. Velikost: 9,7 palců a více. Nemusíme řešit design, ten zajistítme obalem, pozadím plochy apod.
 8. 8. Základní operační systémy Mobilní aplikace fungují v různých operačních prostředích. Nejčastěji v systémech Android (Google) a iOS/iPadOS (Apple). Tyto systémy nejsou vzájemně kompatibilní, ale využívají technologie, které kompatibilní jsou (např. HTML5). 88 % trhu (Statista, 2018) 12 % trhu (Statista, 2018)
 9. 9. Základní operační systémy Na obou nejběžnějších operačních systémech fungují: 1. Kancelářské aplikace (MS Office, Word, Excel, Powerpoint) 2. Cloudová úložiště (iCloud, Google Drive, OneDrive) 3. Prohlížeče (Safari, Chrome, Firefox...) 4. Komunikační nástroje a sociální sítě (Facebook, Instagram, Skype...)
 10. 10. Základní operační systémy Základní rozdíly: Velmi otevřené publikační prostředí, rychlá možnost publikace, hodně otevřený vývoj. Decentralizovaný systém. Velmi uzavřené publikační prostředí, publikace je validována přímo firmou Apple, distribuce je chráněná a hlídaná. Centralizovaný systém.
 11. 11. Základní operační systémy Pro využití v prostředí školy je vhodnější Apple (osobní názor): 1. Stabilní prostředí, snadná obnova z cloudu 2. Rychlé kvalitně zpracované zařízení 3. Operační systém „nebobtná“ 4. Kvalitní obrazovka (retina, sklo) 5. Snadná správa více zařízení bez přídavných aplikací 6. Stejné parametry obrazu (tj. bez rozdílů v poměrech stran zařízení apod.) 7. Vybudovaná komunita
 12. 12. Kde mobilní aplikace získat? Mobilní aplikace lze získat primárně prostřednictvím internetových obchodů: Samozřejmostí je používání cloudových řešení
 13. 13. Apple ID, Google ID Každý uživatel tabletu musí mít vlastní ID, které umožňuje nakupovat v jednotlivých online obchodech.
 14. 14. Oficiální legální způsob pořizování aplikací Služba Apple School Manager, do které se registruje instituce a nakupuje aplikace podle modelu 1 aplikace 1 tablet. Od 20 licencí výše: sleva 50 %. Výrazné usnadnění správy tabletů při větším množství tabletů ve škole. Drtivá většina škol v ČR však MDM (vzdálená správa zařízení) nepoužívá. Používá řešení 1 účet pro více zařízení. (legální limit je 10 pro koncového uživatele).
 15. 15. Co si dnes ukážeme? 1. Výukové aplikace 2. Databázi výukových aplikací tablety.upol.cz 3. Zrcadlení tabletu do dataprojektoru 4. Vedení třídy pomocí AppleClassroom (třída) 5. Ukázky rozšířené reality (AR) 6. Ukázky propojení tabletů a ozobotů/beebotů Dále si předvedeme: 1. Jak uspořit místo na tabletu? 2. Jak limitovat přístup dětí k obsahu (Čas u obrazovky)?
 16. 16. Zrcadlení obrazovky Režim Zrcadlení obrazovky se aktivuje tak, že v pravém horním rohu zlehka přejedeme prstem po obrazovce směrem dolů... objeví se nabídka. Zde zvolíte AppleTV (N32). Současně může zrcadlit jedno zařízení.
 17. 17. Apple Classroom (Třída) Apple Classroom (Třída) je aplikace pro řízení činnosti žáků v hodině. Učitel řídí, co žáci dělají na tabletech. 1. Učitel pomocí aplikace Třída vytvoří „hodinu“. 2. V aplikaci přizve studenty, aby se do hodiny přihlásili. 3. Studenti se připojí pomocí ikony Nastavení – Třída. 4. Učitel může řídit činnost ve třídě. Učitel pustí aplikaci Třída a vytvoří hodinu. Žáci se přihlásí do hodiny.
 18. 18. Limitování času/přístupu žáků k tabletu Součástí operačního systému iOS je možnost nastavit/zakázat, k jakým aplikacím budou mít žáci přístup. Zde je možné nastavit: Časové limity pro aplikace Zákaz, povolení a omezení aplikací Zákaz, povolení a omezení obsahu a soukromí. Ikona Nastavení -> Čas u obrazovky
 19. 19. Limitování času/přístupu žáků k tabletu
 20. 20. Jak uspořit místo v tabletu? Základním problémem, který je spojen s tablety, je nedostatečná kapacita paměti pro nahrávání souborů. Proto v iPADech nalezneme funkci Odložit nepoužívané aplikace. iPAD sleduje, které aplikace používáte a které ne, aplikace, které nepoužíváte, pak z tabletu odstraní a ponechá pouze jejich ikony. Po kliknutí na ikonu se pak aplikace do tabletu stáhne a spustí.
 21. 21. Důležité adresy www.i-sen.cz www.ipadvevyuce.cz www.ipadvetride.cz www.tablety.upol.cz www.jablickar.cz www.ipadvhodine.cz www.iskolstvi.cz http://vyzva51.cz/wp-content/uploads/2015/10/7.-Pr%C3%A1ce-s-OS-a- dotykov%C3%BDm-za%C5%99%C3%ADzen%C3%ADm-iOS.pdf
 22. 22. Díky za pozornost Doc. Mgr. Kamil Kopecký, PhD. vedoucí CentraPRVoK vedoucí projektuE-Bezpečí Univerzita Palackéhov Olomouci kamil.kopecky@upol.cz www.digidoupe.cz www.e-bezpeci.cz

×