1. Vargáné Várszegi Csilla pedagógiai mérés értékelés mesterképzés levelező tagozat A2UEVN 2012
Gönczy Pál Kéttannyelvű Általános Iskola, Hajdúszoboszló
Bemutató óra
Ideje: 2012. október. 25. 09 óra
Tanít: Vargáné Várszegi Csilla
Műveltségterület: Matematika
Évfolyam, osztály:6.osztály
Témakör: Racionális számok II.
Az óra anyaga: A törtekről tanultak ismétlése
Óratípusa:alkalmazó
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke:
1. számláló
2. nevező
3. törtvonal
4. 1-nél kisebb, 1-nél nagyobb, 1-gyel egyenlő törtek
5. egyszerűsítés
6. bővítés
7. vegyes tört
2. Taxonómiai táblázat
Fogalmak Tények Összefüggések
Tört, a természetes számhalmaz, azonos nevezőjű törtek
számláló,nevező, törtvonal, az egész számhalmaz összeadása,kivonása,
vegyes tört különböző nevezőjű törtek
Ismeretek összeadása,kivonása
negatív szám fogalma, a nulla szerepe a szorzásban, negatív törtek
abszolút érték, a nulla szerepe az osztásban összehasonlítása
Megértés ellentett fogalma
reciprok fogalma, törtek ábrázolása tört szorzása egész számmal,
egyszerűsítés, számegyenesen tört szorzása törttel,
bővítés, tört osztása egész számmal,
Alkalmazás részekre osztás tört osztása törttel
Oktatási célok:
Tanult ismeretek felidézése a Törtek c. témakörből (5. osztály)
A törttel kapcsolatos elnevezések áttekintése (számláló, törtvonal, nevező)
Törtek csoportosítása (1-gyel egyenlő, 1-nél kisebb, 1-nél nagyobb törtek)
Törtek egyszerűsítése, bővítése
Törtekkel való műveletek(összeadás, kivonás, szorzás, osztás)
2
3. Nevelési célok:
A szaknyelv helyes használata (tört, számláló, nevező, törtvonal, egyszerűsítés, bővítés)
A matematika gyakorlati élettel való kapcsolatának hangsúlyozása (feladatok szövege, képek használata)
A csoporton belül és a párokon belül együttműködés, egymás véleményének meghallgatása és tiszteletben tartása
Logikus gondolkodásra nevelés
Ok – okozati összefüggések meglátására nevelés
Esztétikai nevelés (esztétikus képek, ábrák kivetítése)
3
4. Képzési célok:
Infokommunikációs képességek fejlesztése (interaktív feladatokkal, interaktív tananyag használatával, internetes
gyűjtőmunkával)
Rendszerező képesség fejlesztése (az ötödik osztályban a törtekről tanultak ismétlésével)
Együttműködési képesség fejlesztése (csoportmunkával és páros munkával)
Kommunikációs képesség fejlesztése (csoportmunkán belüli megbeszélések, kérdésekre adott szóbeli válaszok)
Problémamegoldó képesség fejlesztése (a feladatok megoldása során)
Elemző- és összehasonlító képességek fejlesztése
Didaktikai feladat: alkalmazás (rendszerezés, ellenőrzés)
Az órán alkalmazott oktatási – nevelési módszerek:
interaktív tananyag használata
interaktív feladatok megoldása
páros, csoportos és közös megbeszélés
kérdés – felelet
tanári magyarázat
tankönyvi feladatok megoldása
4
5. Munkaformák:
páros munka
csoportmunka
egyéni munka
frontális osztálymunka
Szemléltetés:
interaktív tananyag kivetítése
interaktív tábla galériájának, színeinek, eszköztárának használata
képek vetítése
interaktív feladatok megoldása
tanulói laptop használata
Megelőző (bemeneti) ismeretek, készségek:
Matematikai ismeretanyag 5. osztályból a törtekről: Törtek értelmezése, egyszerűsítés, bővítés, törtek összehasonlítása, törtek
összeadása és kivonása, törtek szorzása és osztása természetes számmal, törtek tizedes tört alakja.
Informatikai ismeretek: Keresők használata, internethasználat, prezentációkészítés.
Technikai szükséglet: tanári számítógép, projektor, interaktív tábla (Smart), szélessávú internet, tanulói laptop.
5
6. Az óra leírása
Ez az óra egy rendszerező, gyakorló óra. A továbbiakban még néhány óra ismétlés következik.
Az óra során folyamatosan igénybe vesszük az IKT eszközöket, mint lehetőségeket az ismétlésre,rendszerezésre.
Külön ki kell emelnem az interaktív táblát, mely segítségével az egyes feladatok bemutathatók, magyarázhatók és gyakoroltathatók
is. A tanórákon az idei tanévtől kezdve a Műszaki kiadó OK! online könyv verzióját használjuk. Így az interaktív eszközök jelen
vannak minden órán. Az interaktív tananyag kivetítésével sok-sok hasznos percet nyerünk, mert a gyerekeknek nemcsak mondani,
hanem mutatni is tudjuk pl. a soron következő feladatot.
A színek és a galériában lévő alakzatok használatával a matematikai problémák megértése és megoldása is könnyebbé válik.
A tevékenységek során a kompetenciaterületek számtalan területének fejlesztésére van lehetőség.
Lehetőségek:
Tanulóink egyre nagyobb biztonsággal kezelik az IKT eszközöket. Ezt mutatja, hogy szívesen készítenek prezentációkat, akár internet
segítségével és egyéb olyan anyagokat, melyek színessé, érdekessé teszik az adott tananyag feldolgozást, bármely tantárgy
keretében.
A Smart11 nagyon érdekes a tanulók számára. Szeretik a feladatok extra változatait is, ezekkel rengeteg gyakorló feladat
megoldható egy-egy típusból, interaktív formában. Rendszeresen kapnak olyan web-oldalakat, melyek segítségével még több
információt kaphatnak az adott témában.
6
7. Az óra menete
Tanulói tevékenység,
Tanári tevékenység Szemléltetés Eszközök Idő
munkaforma
1. I. Motiváció
2. 1. Törtfogalom A gyerekek csoportonként feladatlapot Tanulói feladatlapok. 5 perc
felidézése, erősítése kapnak. Be kell színezni bizonyos síkidomok
adott törtrészét, illetve színezett ábrákról Jutalomjáték az
le kell olvasni törtrészeket és leírni a interaktív táblán:
5 perc
törtszámokat. http://visualfractions.c
om/FindGrampy/findg
Csoportmunka és frontális munka
rampy.html
Színes ceruzák vagy
filctoll.
Feladatlapok.
II. Korábbi ismeretek
felelevenítése
7
8. Tanulói tevékenység,
Tanári tevékenység Szemléltetés Eszközök Idő
munkaforma
2.Törtekkel Mit mutat meg a számláló? Interaktív tábla. 5 perc
kapcsolatos
elnevezések Mit mutat meg a nevező? http://www.henryank
er.com/Math/Fraction
átismétlése Válaszolnak a kérdésekre. s/Mixed_Numbers_Se
Frontális osztálymunka t_1.swf
3.
3.Fejtörő, logikus A gyerekek a gyakorlati életből vett példát Interaktív tábla. 5 perc
gondolkodást oldanak meg. Válaszukat leírják a füzetbe.
fejlesztő
feladatmegoldásra Páros munka
rávezetés
IV Részellenőrzés. 2 perc
8
9. Tanulói tevékenység,
Tanári tevékenység Szemléltetés Eszközök Idő
munkaforma
4.Interaktív feladat a Párosítós feladat megoldása az interaktív Tanulói laptop 5 perc
törtek felismerésére. táblán. Az ábrákhoz kell a törteket
hozzárendelni. Interaktív tábla.
Páros munka Interaktív feladat:
http://www.sheppard
software.com/mathga
mes/fractions/memor
y_fractions1.htm
V. Új
problémafelvetés
5.Törtek Megtekintése a törtek egyszerűsítéséről és Számítógép, interaktív 6 perc
egyszerűsítésének és bővítéséről. A példa leírása a füzetbe. tábla
bővítésének
átismétlése Páros munka http://www.tanarsege
d.okkonyvek.hu/open
page/reader/redirect.
aspx?url=http%3A//w
ww.muszakikiado.hu/
assets/978-963-16-
4198-
9
10. Tanulói tevékenység,
Tanári tevékenység Szemléltetés Eszközök Idő
munkaforma
8_Hajdu_6B/056_tort
kor/056_tortkor_szerk
.xls
VI. Részellenőrzés 2 perc
6.Tk.58.oldal Törtek bővítése és egyszerűsítése. A Interaktív tábla. 5 perc
86.feladat. megoldás leírása a füzetbe.
Online tankönyv.
Egyéni munka
Értékelés 5 perc
10