1. Конспект уроку на тему:
« Сторінки з історії життя наших
співвітчизників за кордоном.
І.Боднарчук «На новій землі».
Літературне читання 4 клас
Вчитель
Ковалишин
Світлана Михайлівна
Жвирківська
ЗШ І-ІІІ ст.
2. 1
Тема уроку. Сторінки з історії життя наших співвітчизників за кордоном.
Мета уроку. Працювати над вдосконаленням навичок свідомого виразного
читання, вчити знаходити головну думку твору.
Розширювати кругозір учнів про життя українців за кордоном.
Розвивати логічне мислення через завдання на порівняння,
доведення.
Розвивати пам’ять, уяву, образне мислення.
Виховувати працелюбність, любов до своєї землі, бажання
жити, працювати і приносити користь своєму народові і своїй
Батьківщині, гордитись званням « Я – Українець» і пропагувати
українську культуру у світі.
Обладнання: підручник, комп’ютер, вислови і прислів’я про мову, про
відомих українських емігрантів, презентація «24 емігранти, які
прославили Україну».
Хід уроку
I. Організація учнів до роботи.
Продзвенів уже дзвінок
Час почати наш урок
Учні: Ми радо гостей в своїм класі вітаєм (звучить вітання)
Щастя й здоров’я усім вам бажаєм.
Вчитель: Гості наші всілися,
Діти їх роздивилися,
Привіталися, усміхнулися,
І до мене повернулися.
II. Мовленнєва розминка
Читання «дощиком» віршика
- Хай не буде ні одної Накрапає дощик (тихо)
Української людини. Дощ сильнішає (голоснішає)
Що не вміла б розказати, Злива (голосно)
Про минуле України. Дощ слабшає (тихіше)
III. Перевірка домашнього завдання
Конкурс – гра «Чия розповідь краща»
(діти в групах коротко розповідають про поширені дерева рідного краю:
верба, тополя, сосна, дуб тощо). Визначаємо переможця.
3. 2
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель: На сьогоднішньому уроці ми ще раз помандруємо у цікавий
світ історії України. Ви запитаєте, навіщо нам вивчати минуле, те, що
було давним - давно ще задовго до вашого народження.
- Можливо, хтось може дати відповідь? (опитую дітей)
- Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- Про що б ви хотіли дізнатися? (відповіді учнів)
Людина повинна знати минуле своєї країни, знати й пам’ятати тих,
хто жив раніше, хто створив для неї рідний дім, землю і все, що є у нас.
Без минулого не може бути сьогодення.
Кожна людина – це місточок перекинутий із минулого у майбутнє.
Українська земля – земля наших батьків, дідів і прадідів.
Ніби невидима ниточка пов’язує нас всіх українців по всій Землі, у
всіх куточках. Серце нашої України живе, б’ється, допомагає,
підтримує. А починалося все з тяжких далеких років.
(Включаю фрагменти презентації «Еміграція перших українців до
Канади»)
На екран висвітлюється тлумачення слів:
Еміграція – виселення, переселення, вимушена чи добровільна зміна
місця проживання окремих груп людей, переселення зі своєї
Батьківщини, де вони виросли і народилися в іншій країні з
економічних чи політичних чи релігійних причин.
Діаспора українців – це українські спільноти, які знаходяться поза
межами українських земель, але мають і зберігають духовний зв’язок з
Україною.
Вчитель:
У кінці ХІХ століття значна кількість селян утрачають землю.
тому посилюється еміграція з України у пошуках вільних земель,
особливо, із Західної України. Еміграція до CШA розпочинається у 60-
70-х рр. ХІХ століття. Більшість емігрантів з України оселялася у
штатах Пенсільванія, Нью-Йорк. Кількість переселенців сягала 250-300
тис. чоловік. Вони, тяжко працюючи в шахтах, на полі, не забували
рідну культуру - відкривали школи, споруджували церкви, видавали
українські газети та журнали.
Початком еміграції до Канади вважають 1891 рік. Українці оселялися
переважно у провінціях Манітоба, Саскачеван і Альберта. Тут за 10
4. 3
доларів можна було придбати земельну ділянку в 160 акрів (гектари).
Тяжка праця супроводжувала все життя перших переселенців.
У Південній Америці (Бразилія, Аргентина) українці з’явилися
у 70-80 х рр. ХІХ століття, і на кінець ХІХ століття їх там налічувалося
вже близько 20 тисяч.
Українці, перебуваючи в еміграції не забували Батьківщину — видавали
українські газети, журнали, будували культурно-освітні заклади
(школи, бібліотеки),храми, створювали політичні партії.
Вчитель: На сьогоднішньомууроці ми ознайомимось із оповіданням
І.Боднарчука «На новій землі».
Коротка біографія І.Боднарчука
І.Боднарчук - народився в 1910 р. на Івано- Франківщині. Цікавився
музикою, співом, працював вчителем на Косівщині. Але складні події
30-40 р. ХХ ст. позбавила його можливості працювати і він разом з
дружиною в 1948 р. емігрує до Канади. Він там видавав шкільні
підручники для 2-3 класів, писав оповідання для дітей «Кладка»,
«Коляда діда Миколи», «Друзі моїх днів», для дітей – українців, що
мешкали у Канаді.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
- Прочитайте вступну бесіду і скажіть, звідки взято це оповідання?
1. Читання оповідання вчителем і ланцюжкове читання учнями,
чергуючи з мовчазним читанням. Перед читанням даю завдання учням
в групах:
1 група – від чийого імені ведеться розповідь в оповіданні?
2 група – які картини поставали у вашій уяві?
3 група – коли ви найбільше хвилювалися?
4 група – хто дійовіособи оповідання?
Читаю оповідання голосно до слів: «Де будемо ми, там буде наша школа,
хліб і церква».
Далі ланцюжкове читання учнів до слів: «Повезуть нас туди, куди ще й
дороги немає?»
Мовчазне читання учнів до останнього абзацу, потім колективно
роз’єднуємо олівцем слова і читаємо.
2. Словникова робота
Скриня - магазин.
Образ - місцевість, що відкривається перед очима; пейзаж.
Тріска – великий ящик з кришкою і замком для
зберігання одягу.
Краєвид - ікона.
Крамниця - шматок, відколотий від деревини.
5. 4
Фізкультхвилинка
Очі вгору, очі вниз - і на двері подивись,
Очі вгору, очі вниз - у віконце подивись,
Очі вгору, очі вниз – своєму другу посміхнись.
VI. Робота над текстом Аналіз змісту оповідання
1. Вибіркове читання
- Скільки років дядьковіАндрію?
- Скільки років він прожив на чужині?
- Як сім’я збиралася в далеку дорогу?
- Яке питання малий Андрій ставив матері?
- Яку відповідь почув?
- Якою була дорога переселенців?
- Як зустріло їх море?
- У якому великому місті зупинилися подорожуючі?
- Прочитайте його опис
- Яким було його перше житло?
- Про що вони мріяли?
- У яких рядках виражена головна думка оповідання?
2. Знайти порівняння в оповіданні. Робота в групах
1 група – мати сумна, як… (осінь)
2 група – обсіли маму, як … (курчата)
3 група - кидало кораблем, мов … (тріскою)
4 група - буде діти те … (чого самі захочете)
3.Гра «Розвідники»
- Знайти і прочитати в оповіданні речення з такими словами:
1 група – сокиру
2 група – Вінніпезі
3 група – під містком
4 група – сказилось
4. Тестування
1. Діти любили слухати розповіді:
А) матері;
б) батька;
в) дядька Андрія.
2. Дядькові Андрію було тоді:
а) 8 років:
б) 12 років;
6. 5
в) 5 років.
3. Пустилися в дорогу:
а) до бабусі;
б) в незнаний світ;
в) до сусідньої країни.
4. За вікнами крамниць:
А) іграшки;
б) одяг;
в) усе, чого душа побажає.
5. Мама каже: « Перевезуть нас…»
а) в краще місто;
б) в іншу країну:
в) туди, куди ще й дороги немає.
6. Батько ще тримається:
а) підспівує, усміхається;
б) розповідає дітям казки;
в) танцює.
5. Конкурс «Народна скарбничка»
Земля там найкраща, там і рай.
Де рідний край – де вродився ти.
Людина без Вітчизни, а вдома найкраще.
Нема в світі кращої, умій за неї постояти.
Всюди добре, життя віддай.
Батьківщина - мати, як соловей без пісні.
Пташка красна своїм пір'ям, як своя сторона
За рідний край, свій звичай.
Кожен край має а людина – знанням
6. Презентація « 24 емігранти, які прославили Україну на весь світ»
Вчитель: « Нашого цвіту – по всьому світу»
Тисячі українців були змушені шукати кращої долі за
кордоном. Але навіть у чужих країнах вони пам’ятали про своє
походження та змогли вразити світ своїм талантом. Українці займали
важливі державні посади у чужих країнах, підкоряли космос і високу
моду, знімались у найкращих фільмах, робили важливі наукові відкриття
7. 6
для людства. Давайте ознайомимось із ними поближче і можливо
запам’ятаєте їх імена. (Показую презентацію і слухаємо українську
народну пісню у виконанні Квітки Цісик)
7. Робота учнів у зошиті « Читайлик»
VII. Підсумок уроку.
- Діти ви зрозуміли основну думку оповідання « На новій землі»?
- Не забувайте тільки, хто ви та звідки ваші батьки!
Не можу, щоб не торкнутися теперішніх подій, які відбуваються на
Сході України. Ось уже 4-ий рік ми обороняємось,захищаємось від
наших «північних сусідів», доказуємо всьому світу, що ми велика,
суверенна, європейська держава. З нами Бог, Віра, Надія, справедливість
і велика Любов. Нам, діти, потрібно об’єднатись, порозумітися і
перемога буде за нами.
Я вам бажаю, куди б не закинула вас доля, завжди залишайтеся
справжніми українцями, не цурайтесь свого роду, ростіть добрими
людьми з гарячими серцями, розумними головами, чистими помислами.
Давайте виконаємо пісню « Українці, єднаймось!».
(Діти виконують один куплет пісні).
Гра « Закінчи речення!»
- Сьогодніна уроці я навчився ….
- Я дізнався …
- Мене найбільше вразило….
Самооцінювання
• А) Я працював на повну силу!
• Б) Я працював гарно, але відчуваю, що міг би досягти більшого.
• В) Я намагаюся працювати краще.
- Оцінюю відповідіучнів балами на уроці.
VIII. Домашнє завдання:
Придумати закінчення оповідання Івана Бондарчука «На новій
землі» ст. 52-53
8. 7
1 група : Від чийого імені ведеться розповідьв оповіданні?
2 група: Які картини поставалиу вашій уяві?
3 група: Коли ви найбільше хвилювалася?
4 група: Хто дійові особиоповідання ?
1 група: Мати сумна, як….
2 група: Обсіли маму, як….
3 група: Кидало кораблем,мов…
4 група: Буде діти те…..