1. Тема уроку: Раціональні вирази. Лірика Володимира Сосюри
Мета уроку: закріпити, удосконалити знання та вміння виконувати дії з
раціональними дробами, розв’язувати раціональні рівняння, закріпити
властивості степеня з цілим від’ємним показником;
узагальнити знання про життя і творчість відомого українського
письменника В.М. Сосюри.
Зацікавити розум дитини, прищепити учневі смак, пристрасть до
навчання, інтерес до предметів, активізувати і стимулювати
розумову і пізнавальну діяльність, розвивати самостійність і
творчість, логічне та образне мислення, математичну мову,
вміти обґрунтовувати, викладати свої думки,
виховувати в учнів свідоме відношення до набуття знань.
Тип уроку: закріплення і доповнення знань, відпрацювання навичок та вмінь.
Форма уроку: інтегрований
Обладнання: кросворд, ребуси, варіанти завдань, картки,
таблиці для складання слів, мішень для рефлексії, ІКТ.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель математики: Добрий день!По очах бачу, що ви готові до
незвичайного уроку, який ми проведемо разом з Світланою Олександрівною,
а чому, ви відповісте в кінці нашої спільної роботи. Тому сьогодні:
Думаємо колективно,
Працюємо оперативно.
Сперечаємося доказово –
Це для всіх обов’язково!
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
Вчитель математики: мета нашого уроку закріпити, удосконалити знання та
вміння виконувати дії з раціональними дробами, розв’язувати раціональні
рівняння, закріпити властивості степеня з цілим від’ємним показником, та
разом з тим, узагальнимо знання про життя і творчість відомого українського
письменника , а саме про якого, ми зараз з вами дізнаємось ( В.М. Сосюри).
IIІ. Мотивація навчальної діяльності (слайд 1)
Немає науки, не пов’язаної
з математикою
Л. Ейллер
Тому давайте і ми з вами на цьому уроці пов’яжемо між собою математику та
українську літературу.
Спочатку хочу сказати всім вам : “ Вони – можуть ,
кожному з вас: “ Він, вона – може ”,
а тепер скажіть кожний собі : “Я – можу ”.
ІV. Актуалізація та коригування опорних знань
1. Вчитель математики: Щоб дізнатися , про якого ж українського письменника піде
у нас мова, давайте розгадаємо математичний кросворд: (колективна вправа)
2. 1
2
3
4
5
6
1. Множення числа на себе кілька разів.
2. Компонент додавання.
3. Найважливіше математичне поняття.
4. Знаменитий фізик і математик , автор книги “ Універсальна математика ”.
5. Цілі і дробові вирази в математиці називають …
6. Розділ математики, що вивчає властивості дій над різноманітними величинами.
(слайд 2) (відповіді на кросворд)
Вчитель української літератури:
Володимир Миколайович Сосюра - тонкий лірик і
творець геніальних і напрочуд простих поезій,
у яких пахнуть білі акації,
палахкотять загравами донецькі ночі й
цвіте різнобарв'ям Україна. Сьогодні ми згадаємо
ключові дати його бурхливого життя.
Отже, наступне завдання – «Калейдоскоп дат».
1898р. –
1921р. -
1942—1944рр. –
1951 р. –
Перевірка знання основних дат ( слайд 3)
Ці відомості лише невеличка частка цікавих та
непередбачуваних фактів біографії Володимира Сосюри.
Продовжимо працювати, щоб дізнатися багато нового.
2. Археологічні знахідки - цікавинки ( робота в групах)
Вчитель математики: Для подальшої роботи нам потрібно об΄єднатися в групи
(пропонуємо об΄єднатися 1; 2; 3 або мак; ромашка; чорнобривці). Кожна з груп
отримує завдання з прикладами, після розв’язання цих завдань один учень з групи
підходить до столу, де лежать картки з відповідями , забирає всі свої відповіді, на
звороті яких зашифровані букви, складає ключове слово.
(робота з підручником)
Завдання 1 групи: № 232 ; Завдання 2 групи: № 241; Завдання 3 групи: № 234(1-6).
3. п р і з в и щ е
Відповіді 1групи
“ Мак ”
−
1
216
-216
п р е м і я
Відповіді 2групи
“ Ромашка ”
п а м
’
я т ь
Відповіді 3групи
“ Чорнобривці ”
Вчитель української літератури:
На попередньому уроці літератури кожен з вас отримав випереджальне завдання,
ключем якого були три таємничі слова:
1слово – прізвище; 2слово – премія; 3слово - пам'ять.
Послухаємо короткі повідомлення кожної групи про цікаві факти з життя поета
відповідно до ключових слів.
Літературні цікавинки (слайд 4; 5)
3. Руханка ( слайд 6)
Продовжуємо працювати
4. Вчитель математики : прийом “ Квітковий дощ ”
( індивідуальна робота, самостійне виконання завдань)
На парті у кожного з вас є один із макетів: квітка, або листочок, або пелюстка квітки,
на них написані приклади, підпишіть ці макети та розв’яжіть на них приклади. А потім
наклейте їх на відповідні малюнки
( на дошці макети голого дерева, кільце для вінка, стеблі квітки).
Приклади: 1. скоротіть дріб 2. Спростіть вираз 3. Виконайте дії 4. Піднесіть до степеня дріб
4. Правильність виконання цього завдання вчитель може перевірити як самостійну
роботу, зібравши макети.
Вчитель української літератури: Які асоціації виникли у вас під час виконання
математичного завдання, чи були вони тісно пов'язані з віршами В. Сосюри?
Відомо, що творча спадщина поета – це десятитомне видання його творів
у 1970 – 1972 рр. Багато поезій В. Сосюри присвячено патріотичній темі.
Протягом цілого життя він повсякчас сповідається в любові рідній землі. Згадайте, з
якими віршами В. Сосюри ми знайомі?
Щоб розвіяти свої сумніви та підтвердити здогадки, розв'яжіть ребуси.
« Осінь » «Васильки» « Любіть Україну!»
( слайд 7)
Вчитель української літератури: ( слайд 8).
Прочитайте на цьому слайді “ Легенду про васильок ” за допомогою ваших гаджетів,
використовуючи додаток “ Сканер QR – кодів ”.
Образ України для поета — це краса її природи, її солов’їна співуча мова.
Це і її люди — працьовиті, невсипущі. Це і її діти, що світяться добром та щирістю.
Звучить неповторне слово поета – земляка – поезія «Любіть Україну!”
(вірш напам'ять). ( слайд 9)
Згадайте, чим 2018 рік значимий для всіх свідомих українців?
(6 січня 2018року відзначалося 120 років з дня народження Володимира Сосюри).
Але щоб мати повну картину життєвого шляху поета земляка, нам необхідна ще одна
дата.
5. Вчитель математики: Прийом “ Відстрочена відгадка ”(робота в парах)
5. Для того щоб згадати ще одну ключову дату біографії поета і довести зв’язок
математики та української літератури, вам потрібно виконати ще одне математичне
завдання.
Зараз ви отримаєте картки з завданням під номерами, розв’яжіть його, а вашу
відповідь запишіть у таблицю на дошці, під номером вашої картки.
Завдання: Розв’яжіть рівняння.
№1 №5
Відповідь: 0 Відповідь: 1
№2 №6
Відповідь: 8 Відповідь: 9
№3 №7
Відповідь: 0 Відповідь: 6
№4 №8
Відповідь: 1 Відповідь: 5
№1 №2 №3 №4 №5 №6 №7 №8
0 8 0 1 1 9 6 5
Вчитель української літератури: Отже, ми отримали набір чисел, з яких склалася
остання ключова дата біографії В. Сосюри. Прочитайте і поясніть отриману дату.
Це дата смерті поета.
Як ви вважаєте, чи змогли ми з вами на сьогоднішньому уроці поєднати два
різних предмета, довести можливість їх співіснування ?
IV. Підбиття підсумку уроку
Вчитель математики:
Математику і письменство інколи ставлять на протилежних полюсах людського
знання. Проте мости між літературою і математикою ніколи не були розведеними, бо
не можна відділити людський інтелект від емоцій.
Наука і мистецтво поєднує прагнення до пізнання і творчості. Вони належать до
людської цивілізації, а тому збагачують одне одного.
Розум і душа, інтелект і натхнення, математика і поезія – це два крила нашої долі, які
несуть нас до щастя. Вони не можуть не захоплювати своєю витонченістю і красою.
Недарма відомий математик О. Казанцев казав: «Математика - пісня розуму».
Так, поезія може надати огранки математичним фактам і задачам, щоб ті засяяли ще
яскравіше. Поезія може слугувати гарним фоном для математики. Математика та
6. література – знаряддя для міркування, бо все, що є на небі, в душі і на землі можна
виразити через ці предмети.
Математика і поезія – це… вираз тієї самої сили уяви,
тільки в першому разі уява повернена до голови, а в другому – до серця.
(Т. Хілл )
Ми сподіваємося, що сьогодні на уроці ваші голови та серця були повернені до
наших предметів.
V. Домашнє завдання:
Математика:
повторити п. 2; п.3; п.5; п. 8 – визначення, формули
№ 178 (1-3).
Українська література:
підготуватись до уроку літератури рідного краю,
дібрати вірші В. Сосюри про Донеччину,
заповнити «Літературний паспорт» 1 поезії.
VI. Рефлексія
1. Прийом «Мікрофон»: Закінчи речення, дібравши єдине слово, або додай своє.
(Слайд 10)
2. Оцінювальна мішень роботи на уроці (Слайд 11)
7.
8. Відповіді на кросворд
Калейдоскоп дат
1898 рік – Народився на станції Дебальцеве (нині Донецької обл.).
Дитячі роки поета минали в селі Третя Рота (нині м. Верхнє).
1921 рік - Збірка Сосюри «Поезії». Виходить поема «Червона зима»,
яка зробила Сосюру відомим.
1942—1944 роки – Сосюра - військовий кореспондент,
пише відомий патріотичний вірш «Любіть Україну».
1951 рік – Звинувачують поета в націоналізмі. В. Сосюру перестають друкувати,
він живе під прямою загрозою арешту, яка зникає
тільки зі смертю Сталіна.
Літературні цікавинки
1. прізвище
Існує легенда, що своїм предком Володимир Сосюра називає француза, солдата
наполеонівської армії, який прийшов у Росію під час відомого похода на Москву в
1812 році. Ім'я його Густав Сосюр. Володимир Сосюра стверджував, що його дід
Володимир Кирилович, що також писав вірші, ставив під ними підпис «Соссюр».
2. премія
У 1948 році, коли Володимиру Сосюрі виповнилося 50 років, поета нагородили
Сталінською премією першого ступеня в розмірі 100 тисяч рублів за поетичну збірку
«Щоб сади шумiли», куди увійшов вірш «Любіть Україну!».
3. памʹять
На батьківщині поета у м. Сіверську працює меморіальний музей.
У Лисичанську встановлено пам'ятник Володимирові Сосюрі .
100-річчю від дня народження Володимира Сосюри
присвячена Пам'ятна монета НБУ номіналом у 2 гривні.
У 1998 році випущена марка України із зображенням Володимира Сосюри.
1
с
т е п і н ь
2
д о д а
н о к
3
Ч
и с л о
4
Н
ь
ю т о н
5
р
а ц і о н а л ь н і
6
а
л г е б р а
9. Життю і творчій діяльності В. Сосюри присвячені: документальний фільм
«Володимир Сосюра» (1971), відеострічка «Володимир Сосюра» (1993), а також
документальний фільм «Так ніхто не кохав» .