Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
160
1. Урок 38
Тема:Вода, склад її молекули, поширеність у природі, фізичні властивості. Вода –
розчинник.
Мета:
освітня: ознайомити учнів із складом молекули води, її фізичними
властивостями та поширенням у природі; формувати уявлення про воду як
про розчинник; формувати міжпредметні компетентності з природозна-
вством, біологією та географією;
розвивальна:формувати системність мислення, розвивативміння працювати з
підручником та дидактичним матеріалом; вміння висловлювати власну
думку; розвивати пізнавальні навички індивідуальної роботи з текстом;
стимулювати розвитку учнів до самоосвіти.
виховна: виховувати загальну культуру, світоглядні орієнтири, екологічний
стиль мислення і поведінку, формувати бережливе ставлення до
навколишнього середовища та любов до рідного краю; формувати
пізнавальний інтерес до предмета, творче ставлення до практичного
використання знань із хімії.
Місце уроку в навчальній темі: перший урок в темі
Тип уроку: засвоєння нових знань
Методи навчання: інтерактивні, частково-пошукові,дослідницькі, словесні.
Форми роботи: груповаробота, фронтальна, індивідуальна, прийоми «Незакінчене
речення», «Ігротека», проблемні запитання, вправи «Тестування», «Коректор»,
«Асоціативний кущ», «Перевір себе», «Підіб’ємо підсумки»
Обладнання: Періодична таблиця хімічних елементів, відеослайди у вигляді
презентації, комп'ютер, мультимедійний проектор, картки з завданнями, малюнок
води
Хід уроку
І Етап орієнтації
Привітання учнів, перевірка їх готовностідо уроку.
Створення позитивного емоційного настрою.
Добрий день, діти! Сідайте. Я хочу,щоб ви за дверима залишили все погане:
поганий настрій, напруження, незібраність. Посміхніться один одному, як оцей
смайлик, і з гарним настроєм розпочнемо урок.
Працювати ми будемо за таким девізом:
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати
Сьогоднішній урок має бути цікавим, захопливим і
радісним, так як ми з вами доторкнемося до дуже знайомої для нас речовини. А
якої саме, ви здогадаєтеся після виконання тестів.
2. Пропоную учням знайти правильні варіанти відповідей в тестових завданнях
з вивченої теми. Літери, які відповідають правильним відповідям мають скласти
назву розділу який ми розпочинаємо з вами вивчати.
Тестування
1. Зазначтерядок із складними речовинами
а) Na, Fe, Zn;
б)Al , P , Mg;
в)K2O , NaOH, Fe2O3;
г)Hg , Cl , S.
2. Зазначтерядок утворений лише металами:
к) В, С, Si, О, Cl ;
о) Al , Zn, Ва, Na, Мg;
с) Са, О,Р, Мn, Ва;
н) Hg , Cl , Р, S.
3. Визначтеправильне твердження щодо молекули води:
л) містить два атоми Гідрогену і два атоми Оксигену;
д)складається з двох атомів Гідрогену та одного атома оксисену;
м) складається з одного атома Гідрогену і двох атомів Оксигену;
х)складається з двох атомів одного хімічного елемента.
4. ВизначитивалентністьНітрогенуу сполуці NH3:
о) І;
п)ІІ;
а) ІІІ;
ж)ІV.
Ключ: ВОДА
Підніміть руку в кого вийшло правильне слово
1. Зазначте рядок із складними речовинами
а) Na, Fe, Zn;
б)Al , P , Mg;
в)K2O , NaOH, Fe2O3;
г)Hg , Cl , S.
2. Зазначте рядок утворений лише металами:
к) В, С, Si, О, Cl ;
о) Al , Zn, Ва, Na, Мg;
с) Са, О,Р, Мn, Ва;
н) Hg , Cl , Р, S.
3. Визначте правильне твердження щодо молекули води:
л) містить два атоми Гідрогену і два атоми Оксигену;
д)складається з двох атомів Гідрогену та одного атома оксисену;
м) складається з одного атома Гідрогену і двох атомів Оксигену;
х)складається з двох атомів одного хімічного елемента.
4. Визначити валентність Нітрогену у сполуці NH3:
о) І;
п) ІІ;
а) ІІІ;
ж) ІV.
Ключ: ВОДА
ІІ Етап визначеннямети
Створення «Асоціативногокуща»
Прикріплюю до дошки малюнок із зображенням води або просто записую
слово «Вода» (можна і те, й інше) і пропоную учням назвати ті асоціації, які
3. виникають у них щодо цього малюнку або напису. Усі відповіді записую на дошці
навколо самого поняття.
-Вода для вас є дуже знайомою речовиною. Але хто з вас може дати
відповідь на запитання?
Проблемне запитання
«Чому вода в морях та океанах здається блакитною?» ( У воді
розсіюються сонячні хвилі з довжиною, яка відповідає блакитному кольору.
Якщо вода чиста й глибина її складає не менше ніж 3 м, то вона буде
здаватись блакитною. Якщо на дні будуть міститись різні об’єкти, бруд
тощо, вода буде здаватись сірою, зеленою або коричневою)
Чи може горіти вода? (Вода не горить у Кисні, але може горіти у флорі
тому що він більший окисник. В Азербайджаніє вода, в якій багатометану,
тому вона може спалахнути, якщо піднести до неї сірник. Звичайно, горить
газ метан, а візуально здається, що горить вода)
Як бачите, вода для нас хоч і є знайомою, але має ще багато таємниць, про які
ми спробуємо дізнатися вивчивши склад молекули води, її фізичні властивості та
поширенням у природі, дізнаємося про воду у ролі розчинника. Бо недарма М.
Емото сказав: Зрозуміти воду, означає зрозуміти Всесвіт, усі дива природи і саме
життя.
Тож запишіть сьогоднішнє число та тему нашого уроку «Вода, склад її
молекули, поширеність у природі, фізичні властивості. Вода – розчинник».
ІІІ Етап проектування
Вашим завданням на сьогодні було
опрацювати інформацію про воду. Тому
приступаємо до опрацювання теми Вода за
наступним планом.
1. Будова молекули води
2. Фізичні властивостіводи
3. Агрегатні стани води
4. Поширеність у природі
ВОДА
4. ІV. Етап організаціївиконаннязапланованоїдіяльності
Розповідь вчителя
Знайти відповіді на поставлені запитання (слайд з запитаннями) нам
допоможуть експерти.
Експертами можуть бути заздалегідь підготовлені учні, які опрацювали
матеріал підручника ст.. 147-151 (за П.П. Попель, Л.С. Крикля).
Завдання слухачів скласти до доповідіекспертна якомогакоротшийконспект,
але щоб він містив вісі ключові моменти доповіді. По завершенню доповіді на
вибір одинучень зачитає свій варіант.
Давайте спробуємо знайтивідповідь на перше питання:
Будова молекули води
Заслуховування доповідіексперта з питання будова молекули води.
Варіант короткогоконспекту:
Фізичні властивостіводи
Заслуховування доповідіексперта з питання про фізичнівластивостіводи.
Варіант короткогоконспекту:
Різні станиводи
Заслуховування доповідіексперта з питання різні стани води.
Варіант короткогоконспекту:
Поширення води у природі
Заслуховування доповідіексперта з питання Поширеність у природі
Варіант короткогоконспекту:
Фізичні властивості води:
Чиста вода– безбарвнарідина без запаху і смаку, яка замерзаєпри
0°С, а закипає при 100°С, має малу теплопровідність.
Густина води – 1г/см3
Воду в твердомустані називають льодом, а в газуватому – водяною
парою
Вода має три агрегатні стани:рідкий твердий і газоподібний.
Проте вчені виділяють 5 різних станів водив рідкому виглядій 14
станів у замерзлому.
За -120 °С водастає тягучою. За -135 °С вона перетворюється на
«скляну» воду (в ній відсутня кристалічна структура, як у склі)
Вода – складна речовина, утворена двомаелементами Гідрогеном та
Оксигеном.
Хімічна формула – Н2О
Вода належить до оксидів. Це молекулярна речовина
Графічна формула молекули води -
5. П.І.____________________ П.І.__________________
2KClO3 → KCl + O2
Cr + Cl2 → 6CrCl3
6NaNO3 → 1NaNO2 + O2
3Ag + 4S → Ag2S
Na2O + H2O → NaOH
Hg + O2 → HgO
Загальний висновок
Розповідь вчителя
V. Контрольно-оцінювальнийетап
1. Вправа «Незакінченеречення»
1. Формула води… (Н2О)
2. Відносна молекулярна маса води… (18)
3. Вода … (гарний розчинник)
4. Густина льоду…. за густину рідкої води(менша)
5. Вода немає … (смаку і запаху)
6. Вода може існувати у агрегатних станах….
7. Густина води… (1г/см2)
8. Температура кипіння води… (100°С)
9. Без водинемає… (життя)
10. Вода перетворюється на лід при температурі… (0°С)
11.Питна водаскладає лише… (3%)
12. Прісна вода знаходиться в основному… (у снігах і льодовикахАнтарктиди)
2.Вправа«Перевір себе»
Учні порівнюють отриманірезультати зі зразком
3.Вправа«Коректор» (індивідуальнаробота зкартками)
-Діти, як ви гадаєте, що знаходиться в мене в руках?
(відповіді дітей: коректор).
Так, дійсно це коректор, а взяла я його тому, що на вас чекає завдання дуже
схоже на роботу коректора, ви маєте виправити допущені помилки в хімічних
рівняннях.
Приклад карток для учнів:
5C + O2 = 2СО
S + O2 = 3SO
5P + 2O2 = Р2О5
1Fe + O2 = 3FeO
7Mg + O2 = MgO
3Cu + 5O2 = 4CuO
Вода – одна з найпоширеніших речовинна нашій планеті.
Вода вкриває понад 2/3 поверхні Землі
В мантії Землі водиміститься в 10-12 разів більше, ніж у Світовому
океані.
Питна водастановить лише 3% (це сніги та льодовики Антарктиди
та Арктики)
22 березня - відзначається День воднихресурсів та їх збереження
6. Підбиття підсумків уроку, оцінюваннянайуспішніших учнів
4.Прийом «Підіб’ємопідсумки»
На уроці я...
- дізнався...
- зрозумів...
- навчився...
- найбільший мій успіх - це...
- найбільші труднощі я відчув...
- я не вмів, а тепер умію...
- я змінив своєставлення до...
- на наступному уроці я хочу...
Домашнє завдання
Опрацювати § 25, виконати № 185-187
Підготувати невеликі повідомлення (за
матеріалами з Інтернету або інших джерел
інформації) на одну із таких тем:
1 група: «Розчини»
2 група: «Компоненти розчину»
3 група: «Приготування розчинів»
4 група: «Значення розчинів»
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати § 25, виконати № 185-187
Підготувати невеликі повідомлення (за
матеріалами з Інтернету або інших
джерел інформації) на одну із таких тем:
1 група: «Розчини»
2 група: «Компоненти розчину»
3 група: «Приготування розчинів»
4 група: «Значення розчинів»