2. Тема: Десятковийдріб. Запис десятковогодробу.
Мета: познайомити учнів з десятковим дробом, сформувати знання і вміння
записувати та читати десятковідроби;
продовжувати розвивати навики естетичного оформлення запису у зошиті,
уважність та математичну мову;
виховувати математичну компетентність.
Тип уроку: формування знань, вмінь.
Підручник: Н.А. Тарасенко, математика 5 кл, Київ «Освіта», 2013 р.
Епіграф уроку:
Вчитись можна весело.
Щоб переварити знання,
треба їх поглинати з апетитом
(Анатоль Франс)
Хід уроку
І. Організаційний етап
Добрий день! Сьогодні ми познайомимось з новим видом дробу, який
називається десятковим. Під час вивчення цієї теми ми з вами відповімо на ряд
питань, які допоможуть нам зрозуміти що таке десятковий дріб та як з ним
працювати. А для того, щоб на наступних уроках нам було зручно згадувати
вивчене з нашої теми, ми систематизуємо и випишемо основне у наші буклети.
(додаток 1). У вас на парті буклети та листок оцінювання (додаток 2), ви
можете отримати 10 балів за завдання , які будите виконувати та ще 2 бали за
активну працю на уроці. Бажаю успіхів! (Слайд 1)
ІІ. Актуалізаціяопорних знань (Слайд 2,3)
Математичний диктант(2 бали) с взаємоперевіркою.
Запишіть у зошиті в стовпчикмішані числа.
1. П’ять цілих сім десятих.
2. Сорокдвіцілих п’ятдесятдві сотих.
3. Одна ціла три сотих
4. Три цілих триста вісімдесят дві тисячних
5. Вісім цілих одна тисячна
6. Сім цілих тридцять чотири десятитисячних
III. Вивченнянового матеріалу
Назовіть цілую и дробову частинукожного числа (Слайд 5)
3. Чім «схожі» ці числа? (Слайд 6)
Записанівтакійформі дроби, в яких знаменникиє розрядною
одиницею, тобточислами 10, 1001000і т.д., називають десятковими
дробами. (Слайд 7,8)
Правила десятковогозапису дробових чисел. (Слайд 9,10,11)
1) Спочатку пишуть цілую частину, потім чисельник дробовоїчастини. Цілу
частину відокремлюють комою.
2) Якщо дріб правильний, то перед комою пишуть цифру 0.
3) Після коми чисельник дробовоїчастини містить стільки цифр,
скільки нулів у знаменника звичайного дробу.
4) Якщо в запису чисельника не дістає цифр, то дописуємо нулі зразупісля
коми (зліва від числа).
Відкрийте будь ласка підручник стр. 261 табл. 40, уважно подивіться та
запам’ятайте,що перший десятковийзнак справа після коми в десятковому
дробі– це десяті, другий – соті, третій – тисячні, четвертий – десятитисячні,
п’ятий – стотисячніі так далі.
Давайте згадаємо скільки в 1 метрі сантиметрів та в 1 дециметрі
сантиметрів? За допомогоюдесятковихдробів можна менші величини
виразити через більші. Наприклад:
1 см =
1
10
дм =0,1 дм;
1 см =
1
100
м =0,01 м;
1 г =
1
1000
кг =0,001 кг.
IV. Первиннє осмислення матеріалу
Колективне розв'язування вправ на осмислення матеріалу письмово, для
чого до дошки викликаються декілька учнів.
№1
Виразити в метрах і записати десятковим дробом:
а) 14 см;б) 207 см; в) 6 дм.
в) 1 м = 10 дм, тому 1 дм = — м, 6 дм = — м = 0,6 м.
Роботаз підручником № 1179, 1181,
V.Фізкульхвилинка (Слайд 13)
4. Якщо я називаю правильний дріб - нахили вліво-вправо
Якщо я називаю неправильний дріб – нахили вперед-назад
Якщо - мішане число присісти-встати
Якщо- десятковий дріб руки вгору.
VI. Закріпленняматеріалу
Мозкова атака (4б) (Слайд 14)
Виразити в гривняхі записати десятковим дробом:
а) 35 коп.; б)13 грн. 18 коп.
Виразити в метрах і записати десятковим дробом:
а) 7 дм; б) 5м 6 см
Виконується самостійно с перевіркою за зразком (Слайд 15)
Тест (4 б)
1. Дрібь
105
100
подайте у виглядідесяткового дробу.
а) 1,05 б) 10,5 в) 1,005 г) 105,100
2. Як записати число дванадцять цілих п’ять сотих?
а) 12,005 б) 12,05 в) 12,0005 г) 12,5
3. У якомурозрядідесятковогодробу 143,3245 записана цифра 2?
а) у розрядісотих б) у розряді десятих
в) у розряді сотен г) у розрядідесятків.
4Якийдріб не можна подати у вигляді десяткового?
а)
9
10
б)
10
1000
в)
55
140
г)
14
100
В оцінювальний аркуш поставте відповідну кількість балів яку набрали.
VI. Домашнє завдання (Слайд 16)
• § 29 стр. 259-261, таблиця 40 вивчити
• № 1180, 1182, 1189-розв’язати.
V. Підсумок уроку (Слайд 17)
В ваших буклетах вже є пам’ятки за цей урок, а інші правила, які ми
вивчимо на наступних уроках занотуємо потім разом .
Подивіться будь ласка на ваші результати на уроці в оцінювальний
листок, подумайте чи задоволені ви ними, та вдома попрацюйте для
вдосконалення своїх знань. Підніміть смайлик, який би охарактеризував ваш
настрій . Оцінювальний аркуш будь ласка здайте представнику з вашого ряду.