1. Емоції та
почуття
Основи здоров’я
4 клас
(урок з використанням здоров’язберігаючих
технологій)
Підготувала та провела
вчителька НВК «Дзвіночок»
Гончаренко С.В.
2. Епіграф: Гроші загубив — небагато загубив,
час загубив — багато загубив,
а здоров'я загубив — все загубив.
Тема. Емоції та почуття. Уміння контролювати емоції. Практична робота
(моделювання ситуацій подолання негативних емоцій)
Мета: формувати в учнів уявлення про емоції і почуття як умову, що сприяє
зміцненню і збереженню власного здоров’я й здоров’я інших людей; вчити учнів
виражати свої емоції, керувати ними, ділити емоції на позитивні й негативні, розуміти
емоції інших людей; розпізнавати настрої людей за виразом обличчя. Розвивати
навички свідомо впливати на свій емоційний стан. Виховувати в учнів оцінне
ставлення до власного емоційного стану; турботливе ставлення до свого здоров’я та
здоров’я інших.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки для групової роботи, картки для
роботи в парах, кульки, вода, зеленка, відбілювач, дзеркальця.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Емоційний настрій уроку.
Покажіть мені ваші долоньки. Покладіть на одну: уважність, на другу -
творчість. Я покладу вам цікавість і знання. Зберіть все, що в долонях, та не губіть
(діти виконують рухи).
Прочитайте епіграф нашого уроку. Як ви розумієте?(Саме цінне в людини
здоров’я)
Бажаю всім перебувати у стані фізичної та духовної рівноваги, що і є ознакою
здоров’я.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Діалог двох учнів.
Ваня: Юлю, ти не знаєш, чому сьогодні так багато говорять про здоров’я?
Юля: Напевно тому, що сьогодні люди в нашій країні дуже часто хворіють. До
того ж, хворіють не тільки дорослі, але й діти.
Ваня: Так, я теж помітив. От і в нашій школі є багато дітей, які на щось хворі. А
що говорити про ті численні застуди, що дошкуляють нам у холодну пору року!
Юлю: Знаєш, Ваню, я, коли слухаю по телевізору виступи різних лікарів,
дивуюся тому, що зберегти здоров’я не так вже й важко. Правильно харчуйся, роби
ранкову гімнастику, загартовуйся, посміхайся – і будеш здоровим. Невже цього так
важко дотримуватись?
Ваня: Юлю, а ти щодня робиш ранкову зарядку або загартовуєшся?
Юля: Ні, іноді роблю, а частіше – лінуюся…
Ваня. Так само й інші люди. Лінуються зберігати своє здоров’я.
Діти, а ви згодні з висловлюванням Вані? (Здоров’язберігаюча технологія «Так
чи Ні»)
Дійсно, сучасна людина про власне здоров’я згадує тоді, коли занедужає. Слайд
3. Сьогодні ми поведемо мову про емоції та почуття, про те, як вони пов’язані зі
здоров’ям людини, про причини їх виникнення, будемо вчитися розпізнавати емоції та
керувати ними, моделювати ситуації подолання негативних емоцій. Це нам потрібно
для того, щоб не нашкодити своєму здоров’ю і здоров’ю оточуючих людей.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Емоції супроводжують людину все її життя. Коли людина маленька, в неї зовсім
мало емоцій. Вона плаче, коли хоче їсти або коли у неї мокра пелюшка. Задоволена,
посміхається, коли поруч мама, коли вона в сухому і теплому.(слайд)
У вас, учнів четвертого класу, вже набагато більше емоцій. Вам знайомі і радість
відкриттів, і любов до рідних і близьких людей, і насолода від переглянутого
мультфільму, і захоплення від подарунка. Відомі також сум від розлуки з дорогими
людьми, зневага до нечесних вчинків, навіть, на жаль, злість, страх. Ці емоції не
однакові, інколи вам весело, інколи – сумно. Всі ці почуття впливають на ваш настрій,
самопочуття. І від того, які емоції ви переживаєте залежить ваше здоров’я. Емоції що
ж це таке. Емоції – це душевні переживання, хвилювання, що залежить від
навколишнього світу.
Однією з основних функцій емоцій є надання можливості людям розуміти один
одного, навіть не користуючись мовою.
Люди на всіх континентах однаково виражають радість і горе, гнів і страх.
Зрозуміла для нас і мова домашніх тварин: гарчання собаки виражає агресію;
підібраний хвіст – провину, страх; виляння хвостом – радість. (слайд)
Емоції бувають позитивні, негативні, невизначені. (слайд)
Позитивні емоції корисні для здоров’я, вони підвищують захисні сили організму.
Це радість, любов, насолода, захоплення, задоволення... Правильним є твердження,
що ключ до успіху-це позитивні емоції. (слайд)
Невизначені - це байдужість, невпевненість, збентеженість, зніяковілість…
(слайд)
Негативні - це злість, страх, заздрість, смуток, розчарування. Вони шкодять
нашому здоров’ю, викликають поганий настрій, спричиняють різні захворювання. Ці
емоції небезпечні для здоров'я. Фраза "усі хвороби від нервів" не без підстав. Дані
свідчать, що 75% усіх хвороб пов'язано з негативними емоціями. (слайд)
Зв'язок між негативним емоційним станом і здоров'ям є кардинальним.
Хвороби від негативних емоцій (слайд)
Гнів - хвороба зубів.
Переживання - порушення кровообігу
Сум - хвороби серця, понижений опір усім хворобам
Злість - порушення сну, головний біль
Заздрість - хвороби шкіри
Незадоволеність - хвороби дихальних шляхів, порушення постави
Невпевненість — порушення роботи шлунково — кишкового тракту
Страх - хвороби серця, порушення слуху
Негативні емоції можуть привести нас до розладу нашого організму, тобто до
стресу, коли організм працює знервовано, не на повну силу, змушує нас працювати з
більшим навантаженням. І ось стресові ситуації можна знімати за допомогою багатьох
гімнастик. І одна з цих гімнастик – це кольоротерапія. Який колір сьогоднішнього
дня? Відчуття спокою будь-якій людині може подарувати синій колір - він очищає
ваші думки, позбавляє від страху, активізує інтуїцію, стимулює мислення.
Кольоротерапія. Синій. (відео)
4. ІV. Закріплення вивченого
Вправи на розпізнавання емоцій.
Зараз ви спробуєте самі розпізнати емоції. Відкрийте підручник на сторінці 59.
Прочитайте словничок емоцій.(руки за спиною) Учні першого ряду у першому
стовпчику знайдіть позитивні емоції. Другий ряд у другому - знайдіть невизначені
емоції. Третій ряд у третьому - негативні.
Перевіримо як справились із завданням. Встали, коли я називаю позитивну
емоцію, присідає перший ряд, невизначену - другий, негативну - третій.
Веселий, розлючений, зніяковілий, заздрісний, вдячний, недовірливий,
задоволений, сердитий, байдужий, впевнений, пригнічений, роздратований.
«Малюнковий» диктант.
Великий вплив на здоров'я людини має емоційний стан. Я буду показувати
малюнки, а ви за допомогою сигнальних карток (зображення усміхненого і похмурого
обличчя) будете показувати, які емоції вони у вас викликають. Позитивну емоцію
покажіть веселим смайликом, а негативну - сумним.
Все, що викликає у нас неприємні емоції, ми «викинемо» в уявний смітник.(рух
руками вперед)
Народна мудрість говорить: «Сім разів одміряй, один раз відріж». Це означає, що
перш ніж щось зробити, ви повинні подумати, чи не зашкодить це вам та іншим
людям.
Коли відбувається якась подія, вона не залишає вас байдужою і викликає різні
почуття. Почуття - це тривалий емоційний стан людини. (Слайд) Вони допомагають
нам зрозуміти, що для нас добре, а що – погано. Під впливом почуттів ми здійснюємо
добрі та погані вчинки. Відповідно вони впливають на наше здоров’я, сприяючи його
зміцненню або руйнуючи його.
«Займи позицію»
Які ви емоції переживаєте найчастіше, якщо:
Мама похвалила за вимиту підлогу; ( радість, задоволення, гордість)
Учитель не запитав тебе на уроці ( образа, гнів, радість).
Я приготувала для вас сюрприз. Це фрагменти мультфільмів.
Переглядаючи, уважно спостерігайте за емоціями та почуттями.
( «Маша і ведмідь») (слайди)
Яка Маша? (налякана)
Який настрій у дівчинки? (веселий)
Що трапилось з малям? (вона здивована)
Яка дівчинка? (ображена)
Які почуття охопили дитину? (Страх)
Які емоції переповнюють? (гордість)
Я пропоную вам відпочити разом з Машею. Виконаємо гімнастику для очей.
Гімнастика для очей (Відео)
Ми потрапляємо з вами в різні ситуації: приємні і не дуже приємні. Але завжди
треба намагатись контролювати свої емоції, щоб не зашкодити здоров’ю. Зараз ми
потренуємось це робити. Діти візьміть свої дзеркальця.
насуптесь, як осіння хмара;
посміхніться, як весела дитина;
розсердьтеся, як дитина в якої забрали яблуко;
позліться, ніби у вас відібрали улюблену іграшку;
5. злякайтесь, як зайчик, що побачив вовка;
злякайтесь, як дитина, що заблукала в лісі;
покажіть, як ви втомились, коли виконали всі домашні завдання.
За допомогою чого, крім слів, людина висловлює свої почуття?
Ми бачимо, що про почуття людини можна судити не тільки з її слів, але і з
виразу обличчя (міміки), жестів, рухів, виразу очей. Наші жести та міміка – головні
помічники у виявленні почуттів.
З якою людиною вам приємніше спілкуватися: веселою чи сумною?
Робота в парах Гра "Тух—тиби—дух".
Давня японська традиція радить, коли у людини псується настрій або
погіршується емоційний стан, треба вимовити жартівливу фразу: (слайд) «Тух-тиби-
дух», - і на обличчі обов'язково з'явиться усмішка і настрій поліпшиться. Це чарівне
заклинання проти поганого настрою і образ. Дивлячись в очі свого сусіда, сердито
скажіть: «Тух-тиби-дух». І так декілька раз. (Ця вправа викликає у дітей сміх).
От бачите, які дійсно чарівні слова, бо вони не дають нам довго гніватися, чи
відчувати якісь неприємності. Всім від них стало веселіше і настрій покращився.
З усіх емоцій кращі всіх,
Ті, що породжують в нас сміх.
Сміятися не грішно,
Коли нам дійсно смішно!
Стежинка до здоров’я – сміх,
В роботі гарний жде успіх.
І все нам удається,
Коли душа сміється!
Прості поради для самоконтролю.
У мене дві кульки. (слайд) Заповнені емоціями. Одна кулька нормального
розміру, а другу надута занадто сильно. Яка кулька «проживе» довше? Що може
статися з тією, що надута занадто сильно?(Хто думає, що та що надута занадто
сильно-встаньте, друга –присядьте)
Занадто сильні емоції так само можуть зашкодити людині: спровокувати
конфлікт, завадити прийняти правильне рішення. Тому важливо розвивати навички
самоконтролю.
Інколи буває, що ми не можемо стримати свої емоції. Починаємо злитись,
нервувати. Нам хочеться кричати, сперечатись, махати руками. Існує кілька прийомів,
щоб заспокоїтись.
Дихальна гімнастика « Спусти повітряну кулю»
Можна порахувати до десяти, зробити кілька глибоких вдихів і видихів або виконати
вправу «Візьми себе в руки».
Вправа на саморегуляцію «Візьми себе в руки». ( Д іти встали) (слайд)
Як тільки відчуєш, що неспокійний, хочеться кого-небудь стукнути. Є досить
простий спосіб довести собі свою силу: обхвати долонями лікті й сильно прижми руки
до грудей - це поза стриманої людини. Недарма кажуть: тримати себе у руках.
Стриманість у почуттях донедавна вважалася головною ознакою вихованості.
Непристойно було на людях виявляти свій страх, гнів, сум і, навіть, радість. Тепер
лікарі з’ясували, що холодні, стримані люди частіше хворіють і мають більше
психологічних проблем. Тому вони радять відкрито виявляти свої почуття.
6. А як бути з вихованістю? Хіба це чемно – кричати на того, хто тебе розсердив? В
такий спосіб не владнати суперечку. Тому люди змалечку повинні вчитися виявляти
свої почуття так, щоб нікого не ображати.
Передусім слід навчитися висловлювати свої почуття, поки вони ще не набрали
сили.(Закрийте очі і уявіть, те, що я буду говорити).
Уяви, що у твій черевик потрапив камінчик. Спершу ти його майже не
відчуваєш і, не звертаючи уваги, йдеш далі. Потім він починає муляти, а відтак біль
посилюється, стає нестерпним. Ти скидаєш черевик і викидаєш камінчик. Однак може,
ти терпів занадто довго й тому поранив ногу?
Так і з почуттями. Коли вони ще не набрали сили, ти спокійно можеш пояснити
їх і попросити людей зважати на них. А якщо довго терпів, то можливо, не втримаєшся
і посваришся з тим, хто ненавмисно образив тебе.
Діти, пам’ятайте, що кожна людина повинна навчитися перетворювати негативні
емоції в позитивні.
Гра "Пошуки людського скарбу".(слайд)
Якими позитивними емоціями можна змінити негативні? (на партах в одних
парах дітей лежать хмарки, на яких записані негативні емоції, в інших –сонячні
промінці. До дошки спочатку виходять «хмарки», «промінці» шукають пару. Пара
виконує рух: хлопок)
На зміну байдужості прийде цікавість, завзяття;
злість розтопить усмішка;
сум переможе радість;
заздрість перемінить доброта;
образу затушить відвертість і щирість;
гнів - веселість
грубість - милосердя
Тому ми маємо прагнути бути добрими, милосердними і старатися, щоб темні
хмари не заступали нам яскравих променів життя.
Робота в парах
Величезне море людських емоцій переживає кожен із нас. Знову попрацюємо в
парах гра «Вибирай — не поспішай»
(Міркування на парті. Пара виходить забирає емоцію.( розвішані по периметру
класу).
— Які емоції викликають у вас такі міркування?
• Зі мною ніхто не хоче товаришувати! (Розчарування.)
• Наступного разу зроблю краще! (Упевненість.)
• Як добре, що я дружу з цією дівчинкою! (Захоплення.)
• У мене все добре! Люди прекрасні! (Радість.)
• Він завжди все робить краще, ніж я. (Злість, заздрість.)
• Ні, я все одно зроблю по-своєму. (Незадоволення.)
• Мені не подобається ця оцінка. (Гнів.)
• Мама похвалила мене за допомогу. (Гордість.)
• Батьки заборонили мені вийти погуляти. (Образа.)
Енергізатор(слайд)
Вправа - етюд із рухами «Квітка» (під час виконання етюду на обличчі посмішка,
м'язи розслаблені)
Теплий сонячний промінь упав на землю й зігрів насіннячко, що лежало в ній (сісти
навпочіпки, голову й руки опустити). Із насіннячка проклюнувся паросток, а з нього
7. виросла чудова квітка (голову підняти, розправити тулуб, руки підняти). Радіє квітка
на сонці, тягнеться до тепла і світла кожною своєю пелюсткою, повертає голівку за
сонцем.
Я бажаю вам позитивних емоцій, як у квітки від тепла і сонця.
Робота в групах. Слайд
Зараз ми відправимось на сторінку Порад країни емоцій, які допоможуть нам
зберегти своє здоров’я. Працюємо в групах. Ваше завдання в пораду вставити слово з
довідки.
• Треба намагатися пригадати щось….
• Перед дзеркалом зробити веселу….
• Заспівати, станцювати, послухати ….
• … - змити поганий настрій.
• Проспівати своє ім'я в … формі - Наталочка, Натуся.
• Підійти до ..., посміхнутися собі, спробувати ... себе.
Слова для довідок: приємне, гримасу, музику пестливій, карикатуру, умитися,
розсмішити дзеркала.
Перевірка (слайд)
Дослід «Чудодійне зникнення» (реакція нейтралізації)
(Вчитель демонструє ємність з чистою водою).
Людина, яка має позитивне ставлення до інших - має таку чисту, прозору душу,
як вода. Душа чиста, незаплямована ні заздрістю, ні гнівом, ні образою, ні сумом. Але
ось з людиною щось трапилось і вона затаїла у душі гнів (додаю зеленка), і ланцюжок
потяг за собою негативні емоції одна за іншою. Душа помутніла, їй важко, вона
страждає і болить. І добре, коли знайдеться інша людина, яка підтримає, розвеселить,
відволікатиме від важких думок.
Тоді трапляється чудодійне перетворення (додаю відбілювач Zoom).
Якою стала вода? (чистою, прозорою).
І я вам бажаю жити у терпимості, добрі, радості і тоді душа буде наповнена
чарівною силою, буде чистою і прозорою, як джерельна вода.
Робота з підручником та зошитом
Зробимо висновок, виконаємо завдання 2 в зошиті сторінка 23. знайдіть
відповідь на сторінці 60 підручника.
Гра «Розсипанка» в зошиті
Перейдемо до тестової перевірки (Тест індивідуально, на аркушах).
1. Емоція - це:
а) реакція людини на навколишній світ;
б) вплив навколишнього світу на настрій людини;
в) головне багатство людини.
2. Емоції бувають:
а) позитивні, байдужі;
б) позитивні, негативні, невизначені;
в) радісні, сумні, байдужі.
3. До яких емоцій належить радість?
а) позитивних; б) невизначених; в) негативних.
4. До яких емоцій належить гнів?
а) позитивних; б)невизначених; в) негативних.
5. До яких емоцій належить зацікавленість?
8. а) позитивних; б) невизначених ; в) негативних.
6. Які емоції покращують здоров'я людини?
а) позитивні; б) негативні.
Взаємоперевірка (а, б, а, в, б, а) (слайд ) Ознайомтеся із результатом виконаної
роботи.
Радість, горе, здивування,
Смуток, спокій, хвилювання –
Це емоції, мій друже.
І вони важливі дуже.
Як корисні позитивні:
Сміх і радість, спокій теж!
Злість і смуток – негативні.
За емоціями стеж!
Заключне слово учителя. У вас на партах лежать смайлики, покажіть мені, будь
ласка, веселий смайлик, якщо ви підете з цього уроку у гарному настрої, сумний – у
поганому настрої і спокійний, якщо цей урок залишив вас байдужим, не викликав ні
яких емоції і почуттів.
Підсумок уроку.
Які емоції покращують настрій?
Яке значення для здоров’я має гарний настрій?
Які емоції цього уроку візьмете ви в своє життя? Чому?
Який «рецепт» для поліпшення здоров’я вам найбільше сподобався?
Дидактична гра «Здоров’я - цілісна система»
Діти, прошу всіх стати в коло і взятись за руки. Уявіть, що кожен із вас –
частина складової системи під назвою «здоров’я». Тепер одна частина випала із
системи. (Один учень виходить з кола). Що трапилось із колом? (Воно розірвалось).
Ось так і із здоров’ям. Потрібно дбати про кожну складову всієї системи під назвою
«здоров’я».
До здоров’я слід ставитися дуже серйозно.
Дякую вам, діти, за урок. Бажаю вам, щоб вас у вашому житті завжди
супроводжували тільки приємні, позитивні емоції і почуття! Пам’ятайте, що
найбільше багатство людини – це здоров’я. Зміцнюйте і бережіть своє здоров’я та
здоров’я інших.
Здоров’я бережіть, доки малі.
Впевнено крокуйте по рідній землі.
Хай кожен з вас в житті запам’ятає.
Що без здоров’я щастя не буває. Слайд