SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
Аустралия материгі
Сарбасова Жанар Рахматиллаевна
“Сайрам” колледжінің география пәнінің оқытушысы
Ұйымдастырушы Бейсенбаева Бердикуль Баймешовна
Сайыс сабақ: Аустралия материгі сабағына қайталау.
Сабақтың мақсаты: Аустралия материгі туралы мәліметтерін
қайталау арқылы кіріктірілген пәндер бойынша оқушылардың
алған білімдерін тереңдету.
Дамытушылық: Шығармашылық қабілеттерін арттыру, өз
бетімен жұмыс істеуге, теориялық материялдарды өз істерінде
қолдануға, талдау жасауға, топ ұйымшылдыққа, бірін –бірін
тыңдауға дағдыландыру.
Тәрбиелік мәні: Достыққа, білімділікке, экономикалық білім беру
мен мамандық таңдауға. Отанды сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ
Сабақтың әдісі: іздену, түсіндіру, ауызша сұрақ – жауап,
шығармашылық, өз бетімен жұмыс.
Көрнекіліктер: дүние жүзінің карталары, слайдтар, сызбалар,
интерактивті тақта, тест.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды 3 топқа бөлу. Топ басшыларын сайлау.
Аустралия туралы түсіндіре отырып, өтілген материал негізінде
толық слайдтар арқылы қысқаша әңгімелеп өту.
Жоспар:
1. Мемлекеттің географиялық орны.
2.Мелекеттің тарихы.
3. Мемлекеттің табиғат жағдайы мен табиғат ресурстары.
4. Халқы
5. Шаруашылығы, өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы.
6. Экономикалық ауданы.
7. Сыртқы экономикалық байланыстар.
Оқушылардың білімдерін тексеру мақсатында төмендегі әдіс-
тәсілдерді қолданып, әр-түрлі жұмыс түрлері орындалады.
І Тірек сызбамен жұмыс
1. Аустралия туралы түсінік
2. Аустралияның экономикалық-географиялық жағдайы
3. Мемлекет тарихы
Әр топ өз жұмыстарын тақтаға шығып сызып көрсетеді.
Оқушылырда бағалау парағы арқылы бағаланып отырады.
ІІ Сұрақ жауап.
1.«Аустралия» деген сөз қандай мағынаны білдіреді? (оңтүстік)
2. Жер шарындағы ең құрғақ материк (Аустралия)
3. Аустралияның жергілікті тұрғындары.(аборигендер)
4. Аустралиядағы ең суық ай.(шілде)
5. Аустралия материгінің ауданы.(7,6млн км)
6. Ең ірі порт.(Сидней)
7. Дүние жүзіндегі ең ірі маржан рифі. (Үлкен Тосқауыл)
8. Басты машина жасау орталығы.(Сидней)
9. Астанасы қай қала (Канббера)
ІІІ Картамен жұмыс.
1 топ Мельбурн, Сидней, Брокен Хил
2 топ Канберра, Брисбен,Перт,
3 топ Перт, Аделаида, Дарвин.
Әр топ өздеріне берілген штаттарды картаға жазып белгілейді.
Бұл жұмыстан картаны оқи алатындығы анықталады.
IV Сызбадағы бос орындарды толтыру.
V «Табиғат таңғажайыптары» айдары
Бұл бөлімде оқушылар Аустралия материгінде мекен ететін
жануарлар жөнінде мәлімет береді.
1 қатар коала
2 қатар ехидна
3 қатар қалталы борсық
Халқы
байырғы келімсек
VІ Семантикалық картамен жұмыс
Атауы Арал Астана Ғалым Тау Өсімдік Жануар Көл Өзен
Канберра
В.Юнкер
Анд
Муррей
Эвкалипт
Кенгуру
Тасмания
Эйр
Жаңа
Гвинея
VII Үйге тапсырма. Аустралия материгі бойынша қызықты
материалдар жинақтау.
сабақ
сабақ

More Related Content

Viewers also liked

Viewers also liked (6)

валеология
валеологиявалеология
валеология
 
проект семейный театр
проект  семейный театрпроект  семейный театр
проект семейный театр
 
д.з слайды учащихся
д.з слайды учащихсяд.з слайды учащихся
д.з слайды учащихся
 
көңілді программистер
көңілді программистеркөңілді программистер
көңілді программистер
 
открытый урок
открытый урокоткрытый урок
открытый урок
 
урок мама
урок  мамаурок  мама
урок мама
 

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

метод.в орлеу1
метод.в орлеу1метод.в орлеу1
метод.в орлеу1
 
открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.
 
стасенко о.а.
стасенко о.а.стасенко о.а.
стасенко о.а.
 
откр.урок состав слова
откр.урок состав словаоткр.урок состав слова
откр.урок состав слова
 
менің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігімменің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігім
 
ашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысыашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысы
 
открытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамотеоткрытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамоте
 
2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 

сабақ

  • 1. Аустралия материгі Сарбасова Жанар Рахматиллаевна “Сайрам” колледжінің география пәнінің оқытушысы Ұйымдастырушы Бейсенбаева Бердикуль Баймешовна Сайыс сабақ: Аустралия материгі сабағына қайталау. Сабақтың мақсаты: Аустралия материгі туралы мәліметтерін қайталау арқылы кіріктірілген пәндер бойынша оқушылардың алған білімдерін тереңдету. Дамытушылық: Шығармашылық қабілеттерін арттыру, өз бетімен жұмыс істеуге, теориялық материялдарды өз істерінде қолдануға, талдау жасауға, топ ұйымшылдыққа, бірін –бірін тыңдауға дағдыландыру. Тәрбиелік мәні: Достыққа, білімділікке, экономикалық білім беру мен мамандық таңдауға. Отанды сүюге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Сайыс сабақ Сабақтың әдісі: іздену, түсіндіру, ауызша сұрақ – жауап, шығармашылық, өз бетімен жұмыс. Көрнекіліктер: дүние жүзінің карталары, слайдтар, сызбалар, интерактивті тақта, тест. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды 3 топқа бөлу. Топ басшыларын сайлау. Аустралия туралы түсіндіре отырып, өтілген материал негізінде толық слайдтар арқылы қысқаша әңгімелеп өту. Жоспар: 1. Мемлекеттің географиялық орны. 2.Мелекеттің тарихы. 3. Мемлекеттің табиғат жағдайы мен табиғат ресурстары. 4. Халқы 5. Шаруашылығы, өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы. 6. Экономикалық ауданы. 7. Сыртқы экономикалық байланыстар. Оқушылардың білімдерін тексеру мақсатында төмендегі әдіс- тәсілдерді қолданып, әр-түрлі жұмыс түрлері орындалады.
  • 2. І Тірек сызбамен жұмыс 1. Аустралия туралы түсінік 2. Аустралияның экономикалық-географиялық жағдайы 3. Мемлекет тарихы Әр топ өз жұмыстарын тақтаға шығып сызып көрсетеді. Оқушылырда бағалау парағы арқылы бағаланып отырады. ІІ Сұрақ жауап. 1.«Аустралия» деген сөз қандай мағынаны білдіреді? (оңтүстік) 2. Жер шарындағы ең құрғақ материк (Аустралия) 3. Аустралияның жергілікті тұрғындары.(аборигендер) 4. Аустралиядағы ең суық ай.(шілде) 5. Аустралия материгінің ауданы.(7,6млн км) 6. Ең ірі порт.(Сидней) 7. Дүние жүзіндегі ең ірі маржан рифі. (Үлкен Тосқауыл) 8. Басты машина жасау орталығы.(Сидней) 9. Астанасы қай қала (Канббера) ІІІ Картамен жұмыс. 1 топ Мельбурн, Сидней, Брокен Хил 2 топ Канберра, Брисбен,Перт, 3 топ Перт, Аделаида, Дарвин. Әр топ өздеріне берілген штаттарды картаға жазып белгілейді. Бұл жұмыстан картаны оқи алатындығы анықталады.
  • 3. IV Сызбадағы бос орындарды толтыру. V «Табиғат таңғажайыптары» айдары Бұл бөлімде оқушылар Аустралия материгінде мекен ететін жануарлар жөнінде мәлімет береді. 1 қатар коала 2 қатар ехидна 3 қатар қалталы борсық Халқы байырғы келімсек
  • 4. VІ Семантикалық картамен жұмыс Атауы Арал Астана Ғалым Тау Өсімдік Жануар Көл Өзен Канберра В.Юнкер Анд Муррей Эвкалипт Кенгуру Тасмания Эйр Жаңа Гвинея VII Үйге тапсырма. Аустралия материгі бойынша қызықты материалдар жинақтау.