SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Жунусов Мейрамбек Токтасынович
ШҚО Тарбағатай ауданы
«Тарбағатай колледжі» КММ-нің
өндірісте оқыту шебері
Сабақтың тақырыбы: Стартерді жинау жұмыстары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Студенттерге стартердің жұмыс істеу принциптері, құрылысы және жұмыс
істеу әдістері мен жинау жұмыстарын үйрету
Тәрбиелік: Студенттерді өз мамандығына қызығушылығын арттырып, ұжыммен жұмыс
істей білуге үйрету
Дамытушылық: Стартердің бөлшектеу мен жинау жүйелерінің айырмашылығы туралы
және теориялық білімдерін практикада ұштастыру
Сабақтың әдісі: Практикалық
Пәнаралық байланыс: Автомобиль құрылысы, еңбекті қорғау, физика, электротехника
Тақырыпқа берілген уақыт: 6-сағат
Сабақтың тақырыбына арналған тапсырмалар
1. Тапсырма ГАЗ-52 автомобильінің стартері
2. Тапсырма СТ-350 стартерінің құрылысы
3. Тапсырма СТ-112 типті стартерінің құрылысы
4. Тапсырма Дистанциялық электромагнитті іске қосқыш стартердің құрылысы
5. Тапсырма автомобильдерге пайдаланылатын стартерлер мен жиынтығымен жұмыс
жасау
Сабақтың оқу материалдық жабдықтары.
1. ГАЗ-52 автомобильінің стартерін жинақтау
2. СТ-350 стартерінің құрылысын жинақтау
3. СТ-112 типті стартерін жинақтау
4. Дистанциялық электромагнитті іске қосқыш стартердің құрылысын жинақтау
5. жалпы стартер құрылысын жинақтап үйрену
Звенолардың алмасу графигі
Звенолар Тапсырмалар
1-звено
І
1
І
2
І
3
І
4
І
5
2- звено
І
2
І
3
І
4
І
5
І
1
3- звено
І
3
І
4
І
5
І
1
І
2
4- звено
І
4
І
5
І
1
І
2
І
3
5- звено
І
5
І
1
І
2
І
3
І
4
а) Технологияның нұсқау
ә) Оқулықтар
б) Құрылғылар мен құралдар
г) Аптечкелар.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Студенттерді түгелдеу.
2. Студенттердің арнайы киімдерін, техника қауіпсіздік ережесі талабына сай
екендігіне көңіл бөлу.
ІІ. Кіріспе нұсқау.
1. Жұмыс тәртібі мен сабақтың мақсаты және тақырыбын хабарлау.
2. Технологиялық нұсқау картасы мен жұмыс істеу жолдарын түсіндіру.
3. Өткен тақырыпты қайталау және бекіту.
3.1. Стартерді бөлшектеу.
3.2. Стартердің құрлысы.
3.3 стартердің ахауларын анықтау
3.4. Сабаққа қажет құрал- жабдықтарды, құрылғыларды пайдалану әдісін түсіндіру.
4. Жаңа сабақты түсіндіру, әрбір звеноның жұмыс орнына сай тапсырмалармен
таныстырып жұмысты орындау жолдарын көрсету.
4.1. Стартер дегеніміз не?
4.2. Стартердің, генератордан айырмашылығы неде?
4.3. Стартердің түрлері.
4.4. Стартердің жұмысы.
Стартер дегеніміз— жүргізгенде двигательдің иінді білігін бұру үшін
пайдаланатын тұрақты токтың электр двигателі.
Стартердің генератордан аздаған айыриашылығы бар. Мұныңда құрылысы электр
машиналарының кері әсері беру қасиетіне байланысты. Оның негізгі қасиеті мынада:
Егер де магнит өрісіндегі обматкасы бар якорьды механикалық күш жұмсап
айналдыратын болсақ, онда машина электр тогын өндіретін генератор болып табылады.
Стартердің генератордан бір өзгешелігі сол, онда коздыру обматкалары мен кезекпен-
кезек якорь обмоткалары мен іске қосылған төрт электромагнит бар.
СТ-350 стартерінің құрылысы: стартер корпусыныңкронштейн қақпағы, стартер білігі,
жетекші шестернясы, оралым муфтасының сыртқы құрсауы, оралым муфтасының ролигі,
жылжымалы втулка, стартерді іске қосу тұтқасы, стартер клеммасы.
Стартерді аккумулятор батереясы тізбегімен іске қосқанда ток мына тізбекпен өтеді:
батереяның плюстік клеммасы-провод-іске қосу контактісі- корпустың изоляцияланған
клеммасы қоздыру обмоткалары плюстік шеткалар коллектор якорь обмоткасы минустық
клеммасы.
Стартерді іске қосқанда оның орамдары арқылы электроиагниттері мен якорда күшті
магнит өрісін пайда ететін өте қуатты ток өтеді. Осы магнит өрістерінің әсерімен жетек
тетігі арқылы двигательдің иінді білігі айналады.
ІІІ. Ағымдағы нұсқау.
1. Бірінші айналымда звенолардың стартер бөлшектерін жинақтауға дайындығына
назар аудару, әр студенттің технологиялық нұсқау картасымен танысқандығын
байқау, олардың өзіндік жұмысын ұйымдастыру үшін техникалық нұсқау
карталарының тәртібін түсіндіру.
2. Екінші айналымда жинақталған стартер бөлшектерінің дұрыстығына көз жеткізу,
қате болған жағдайда оларға қолмен көрсету, техника қауіпсіздігі ережелерінің
сақталуын талап ету.
3. Үшінші айналымда студенттердің жұмыс орындарына, материалды ұғынуына
көңіл аударып, қиын сұрақтарға түсінік беру. Стартер жүйесі детальдарының
орналасуына ден қойдырып, дұрыс ұғым қалыптастыруға көмектесу.
4. Төртінші айналымда бөлшектелген механизмдердің қайта жинау әдістерінің
орындалуын қадағалау , тексеру, әр студенттің іс әрекетіне көңіл аудару, әсіресе
олардың құрал -жабдықтар мен құрылғыларды пайдалануын өздігінен көңіл бөлу,
механизмдердің қасында техника қауіпсіздік шараларының сақталуын көңіл бөле
отырып жіберген қателіктерін түзету жолдарын түсіндіру.
5. Бесінші айналымда аталған кемшіліктердің сапасына, комплектілігіне тексеру
жүргізіп құрал –жабдықтарды, жұмыс орындарын түгелдеп алу. Әрбір студенттің
жұмысын бағалап, журналға түсіру.
ІҮ. Қорытынды нұсқау.
1. Звенолардың жұмысын қорытындылай отырып, тиімді жұмыс ұйымдастырған
звеноның жеке студенттерін атап өту, әсіресе жұмыс сапасына студенттердің
көңілін аудару.
2. Жіберген кемшіліктеріне тоқталып, қажетті нұсқаулар беру
3. Студенттердің сұрақтарына жауап беру
4. Студенттердің бағасын естірту
5. Үйге тапсырма беру, керек оқулықтардың саны, тарауларын атап өту.
Ү. Үйге тапсырма.
«Автомобильдің құрылысы және пайдалануы»
Стартерді жинау жұмыстары

More Related Content

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 
4 д баспаға
4 д баспаға4 д баспаға
4 д баспаға
 
статья торгаева м.м.
статья торгаева м.м.статья торгаева м.м.
статья торгаева м.м.
 
семинар практикум вариативность
семинар практикум вариативностьсеминар практикум вариативность
семинар практикум вариативность
 
семинар практикум вариативность
семинар практикум вариативностьсеминар практикум вариативность
семинар практикум вариативность
 
03
0303
03
 
ұйымдастырылған оқу іс
ұйымдастырылған оқу ісұйымдастырылған оқу іс
ұйымдастырылған оқу іс
 
білім беру салалары
білім беру салаларыбілім беру салалары
білім беру салалары
 

открытый урок стартер

  • 1. Жунусов Мейрамбек Токтасынович ШҚО Тарбағатай ауданы «Тарбағатай колледжі» КММ-нің өндірісте оқыту шебері Сабақтың тақырыбы: Стартерді жинау жұмыстары Сабақтың мақсаты: Білімділік: Студенттерге стартердің жұмыс істеу принциптері, құрылысы және жұмыс істеу әдістері мен жинау жұмыстарын үйрету Тәрбиелік: Студенттерді өз мамандығына қызығушылығын арттырып, ұжыммен жұмыс істей білуге үйрету Дамытушылық: Стартердің бөлшектеу мен жинау жүйелерінің айырмашылығы туралы және теориялық білімдерін практикада ұштастыру Сабақтың әдісі: Практикалық Пәнаралық байланыс: Автомобиль құрылысы, еңбекті қорғау, физика, электротехника Тақырыпқа берілген уақыт: 6-сағат Сабақтың тақырыбына арналған тапсырмалар 1. Тапсырма ГАЗ-52 автомобильінің стартері 2. Тапсырма СТ-350 стартерінің құрылысы 3. Тапсырма СТ-112 типті стартерінің құрылысы 4. Тапсырма Дистанциялық электромагнитті іске қосқыш стартердің құрылысы 5. Тапсырма автомобильдерге пайдаланылатын стартерлер мен жиынтығымен жұмыс жасау Сабақтың оқу материалдық жабдықтары. 1. ГАЗ-52 автомобильінің стартерін жинақтау 2. СТ-350 стартерінің құрылысын жинақтау 3. СТ-112 типті стартерін жинақтау 4. Дистанциялық электромагнитті іске қосқыш стартердің құрылысын жинақтау 5. жалпы стартер құрылысын жинақтап үйрену Звенолардың алмасу графигі Звенолар Тапсырмалар 1-звено І 1 І 2 І 3 І 4 І 5 2- звено І 2 І 3 І 4 І 5 І 1 3- звено І 3 І 4 І 5 І 1 І 2 4- звено І 4 І 5 І 1 І 2 І 3 5- звено І 5 І 1 І 2 І 3 І 4 а) Технологияның нұсқау ә) Оқулықтар б) Құрылғылар мен құралдар г) Аптечкелар. Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. 1. Студенттерді түгелдеу.
  • 2. 2. Студенттердің арнайы киімдерін, техника қауіпсіздік ережесі талабына сай екендігіне көңіл бөлу. ІІ. Кіріспе нұсқау. 1. Жұмыс тәртібі мен сабақтың мақсаты және тақырыбын хабарлау. 2. Технологиялық нұсқау картасы мен жұмыс істеу жолдарын түсіндіру. 3. Өткен тақырыпты қайталау және бекіту. 3.1. Стартерді бөлшектеу. 3.2. Стартердің құрлысы. 3.3 стартердің ахауларын анықтау 3.4. Сабаққа қажет құрал- жабдықтарды, құрылғыларды пайдалану әдісін түсіндіру. 4. Жаңа сабақты түсіндіру, әрбір звеноның жұмыс орнына сай тапсырмалармен таныстырып жұмысты орындау жолдарын көрсету. 4.1. Стартер дегеніміз не? 4.2. Стартердің, генератордан айырмашылығы неде? 4.3. Стартердің түрлері. 4.4. Стартердің жұмысы. Стартер дегеніміз— жүргізгенде двигательдің иінді білігін бұру үшін пайдаланатын тұрақты токтың электр двигателі. Стартердің генератордан аздаған айыриашылығы бар. Мұныңда құрылысы электр машиналарының кері әсері беру қасиетіне байланысты. Оның негізгі қасиеті мынада: Егер де магнит өрісіндегі обматкасы бар якорьды механикалық күш жұмсап айналдыратын болсақ, онда машина электр тогын өндіретін генератор болып табылады. Стартердің генератордан бір өзгешелігі сол, онда коздыру обматкалары мен кезекпен- кезек якорь обмоткалары мен іске қосылған төрт электромагнит бар. СТ-350 стартерінің құрылысы: стартер корпусыныңкронштейн қақпағы, стартер білігі, жетекші шестернясы, оралым муфтасының сыртқы құрсауы, оралым муфтасының ролигі, жылжымалы втулка, стартерді іске қосу тұтқасы, стартер клеммасы. Стартерді аккумулятор батереясы тізбегімен іске қосқанда ток мына тізбекпен өтеді: батереяның плюстік клеммасы-провод-іске қосу контактісі- корпустың изоляцияланған клеммасы қоздыру обмоткалары плюстік шеткалар коллектор якорь обмоткасы минустық клеммасы. Стартерді іске қосқанда оның орамдары арқылы электроиагниттері мен якорда күшті магнит өрісін пайда ететін өте қуатты ток өтеді. Осы магнит өрістерінің әсерімен жетек тетігі арқылы двигательдің иінді білігі айналады. ІІІ. Ағымдағы нұсқау. 1. Бірінші айналымда звенолардың стартер бөлшектерін жинақтауға дайындығына назар аудару, әр студенттің технологиялық нұсқау картасымен танысқандығын байқау, олардың өзіндік жұмысын ұйымдастыру үшін техникалық нұсқау карталарының тәртібін түсіндіру. 2. Екінші айналымда жинақталған стартер бөлшектерінің дұрыстығына көз жеткізу, қате болған жағдайда оларға қолмен көрсету, техника қауіпсіздігі ережелерінің сақталуын талап ету. 3. Үшінші айналымда студенттердің жұмыс орындарына, материалды ұғынуына көңіл аударып, қиын сұрақтарға түсінік беру. Стартер жүйесі детальдарының орналасуына ден қойдырып, дұрыс ұғым қалыптастыруға көмектесу. 4. Төртінші айналымда бөлшектелген механизмдердің қайта жинау әдістерінің орындалуын қадағалау , тексеру, әр студенттің іс әрекетіне көңіл аудару, әсіресе олардың құрал -жабдықтар мен құрылғыларды пайдалануын өздігінен көңіл бөлу, механизмдердің қасында техника қауіпсіздік шараларының сақталуын көңіл бөле отырып жіберген қателіктерін түзету жолдарын түсіндіру.
  • 3. 5. Бесінші айналымда аталған кемшіліктердің сапасына, комплектілігіне тексеру жүргізіп құрал –жабдықтарды, жұмыс орындарын түгелдеп алу. Әрбір студенттің жұмысын бағалап, журналға түсіру. ІҮ. Қорытынды нұсқау. 1. Звенолардың жұмысын қорытындылай отырып, тиімді жұмыс ұйымдастырған звеноның жеке студенттерін атап өту, әсіресе жұмыс сапасына студенттердің көңілін аудару. 2. Жіберген кемшіліктеріне тоқталып, қажетті нұсқаулар беру 3. Студенттердің сұрақтарына жауап беру 4. Студенттердің бағасын естірту 5. Үйге тапсырма беру, керек оқулықтардың саны, тарауларын атап өту. Ү. Үйге тапсырма. «Автомобильдің құрылысы және пайдалануы» Стартерді жинау жұмыстары