RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PENDIDIKAN ISLAM IBADAH TAHUN 1)
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM
1 MATA PELAJARAN Pendidikan Islam (Ibadah)
2 TAHUN 1 Imtiyaz
3 BILANGAN MURID 30 orang (Lelaki : 15 , Perempuan :15)
4 TARIKH/ HARI 28 Syaa'ban 1445 Hijrah 28/2/2024 (Rabu)
5 MASA 3.30 - 4.30 Petang (60 minit)
6 TAJUK Air dalam kehidupan
7
PENGETAHUAN SEDIA
ADA
Murid telah mempelajari bahagian air, jenis air mutlak dan kegunaan
air mutlak di Sekolah Rendah Agama.
8
STANDARD
KANDUNGAN
4.1 Memahami bahagian air mutlak dan kegunaannya serta
mengamalkan adab penggunaan air dalam kehidupan harian
9
STANDARD
PEMBELAJARAN
4.1.1 Menyatakan bahagian air.
4.1.2 Menerangkan jenis air mutlak.
4.1.3 Menjelaskan kegunaan air mutlak.
4.1.4 Mengaplikasikan adab kegunaan air dalam kehidupan harian.
10
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Selepas proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
1. Menyatakan bahagian air dengan betul.
2. Menerangkan jenis air mutlak dengan tepat.
3. Menjelaskan kegunaan air mutlak dengan betul.
11 KRAITERIA KEJAYAAN
1. Dapat menyatakan bahagian air dengan penerangan guru.
2. Dapat menerangkn jenis air mutlak dengan menggunakan lagu di
dalam youtube.
3. Dapat menjelaskan kegunaan air mutlak dengan penerangan guru.
12
KEMAHIRAN BERFIKIR
ARAS TINGGI Menerangkan jenis air mutlak.
13 GABUNG JALIN Bidang adab: Adab terhadap alam sekitar.
14 PENYERAPAN Sains: Sumber air semula jadi.
15
ELEMEN MERENTAS
KURIKULUM
Keusahawanan: Murid komited dan bekerjasama serta mempunyai
daya saing dalam melaksanakan kerja berkumpulan
16 PENERAPAN NILAI Bersungguh-sungguh, bertanggungjawab dan bekerjasama
17 KEMAHIRAN INSANIAH Kemahiran sosial: kerja berpasukan
18
AMALAN PEDAGOGI
MASA KINI Pembelajaran Koperatif
3. LANGKAH ISI KANDUNGAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
MUKADIMAH
(3 MINIT)
Bacaan doa :
Bacaan syahadah :
1. Seorang murid diminta oleh guru mengetuai bacaan doa.
2. Murid-murid lain diminta mengikut bacaan doa bersama-
sama / mengaminkan bacaan doa.
- Semua murid melafaz kalimah syahadah bersama-sama.
Penerapan nilai :
-Khusyuk
-Tawakal
-Adab Berdoa
LANGKAH ISI KANDUNGAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
SET INDUKSI
(5 MINIT)
1. Bahan maujud (gambar air) 1. Guru menunjukkan kepada murid bahan maujud (gambar
air) berkaitan tajuk pembelajaran hari ini.
2. Guru meminta murid memerhati gambar tersebut.
3. Guru menggunakan padlet untuk bersoal jawab mengenai
tajuk pembelajaran hari ini.
4. Guru meminta murid menulis pendapat berkaitan gambar
air di dalam aplikasi padlet.
5. Guru membuat rumusan dan mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk pembelajaran hari ini.
Kaedah :
-Soal Jawab
Penerapan nilai :
-Bersungguh-
sungguh
-Fokus
4. 2. Guru menggunakan padlet untuk bersoal jawab
mengenai tajuk pembelajaran hari ini iaitu air dalam
kehidupan (bahagian air, jenis air mutlak dan
kegunaan air mutlak)
Https://padlet.com/gipgd23200385/perbincangan-
tajuk-pendidikan-islam-ibadah-tahun-1-
8lcoh1abk7258s8s
Bahan bantu
mengajar :
-Bahan Maujud
(gambar air)
-Aplikasi Padlet
LANGKAH ISI KANDUNGAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
LANGKAH 1
(20 MINIT)
1. Paparan slide menggunakan aplikasi canva
berkenaan penerangan bahagian air
Aktiviti 1 :
1. Guru menunjukkan slide berkaitan dengan tajuk
pembelajaran iaitu bahagian air kepada murid.
Emk :
-Teknologi Maklumat
Dan Komunikasi
5. https://www.canva.com/design/daf-
d61pztw/kupqxubkupvxce9x3z-
qua/edit?utm_content=daf-
d61pztw&utm_campaign=designshare&utm_medium=
link2&utm_source=sharebutton
2. Paparan aktiviti tentang bahagian air di dalam
aplikasi wordwall.
https://wordwall.net/resource/69866452
2. Guru memberi penerangan berkenaan bahagian air.
3. Guru meminta murid menyebut bahagian-bahagian air
beserta pengertiannya secara invidu dan berkumpulan.
4. Sesi soal jawab antara guru dan murid.
Aktiviti 2 :
1. Guru memaparkan aktiviti dalam aplikasi wordwall
berkaitan bahagian air. Guru juga membahagikan murid
kepada 3 kumpulan.
2. Guru juga merekod masa untuk setiap kumpulan
menjawab.
3. Kumpulan pertama dahulu menjawab, kemudian kumpulan
keduan dan terakhir kumpulan ketiga.
4. Kumpulan yang paling cepat masa menjawab adalah
pemenang.
5. Pemenang diberi ganjaran sebagai penghargaan supaya
mereka lebih bersemangat untuk belajar.
6. Murid merumus isi pelajaran bersama murid.
Kaedah :
-Penerangan
-Latih Tubi
-Soal Jawab
Penerapan nilai :
-Bekerjasama
Bahan bantu
mengajar :
-Aplikasi Canva
(Slide)
-Aplikasi Wordwall
6. LANGKAH ISI KANDUNGAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
LANGKAH 2
(17 MINIT)
1. Paparan video lagu dari aplikasi youtube tentang
jenis-jenis air mutlak.
https://www.youtube.com/watch?v=pufhlkz3lrg
2. Paparan aktiviti tentang jenis-jenis air mutlak dalam
aplikasi quizizz.
https://quizizz.com/join/quiz/65f002d24d3340ae13d62
b42/start?studentshare=true
Aktiviti 1:
1. Guru meminta murid melihat dan mendengar paparan
video lagu jenis-jenis air mutlak dari aplikasi youtube .
2. Guru meminta murid menyanyi bersama-sama guru lagu
jenis-jenis air mutlak sebanyak tiga kali.
3. Guru memberi penerangan berkenaan jenis-jenis air
mutlak.
4. Guru meminta murid menyebut jenis-jenis air mutlak
secara invidu dan berkumpulan.
5. Sesi soal jawab antara guru dan murid.
Aktiviti 2 :
1. Guru memaparkan aktiviti dalam aplikasi quizess berkaitan
jenis-jenis air mutlak. Guru menggunakan kumpulan yang
sama ketika beraktiviti pada langkah pertama.
2. Kumpulan pertama dahulu menjawab, kemudian kumpulan
kedua dan terakhir kumpulan ketiga.
3. Kumpulan yang menjawab semua soalan betul adalah
pemenang.
5. Pemenang diberi ganjaran sebagai penghargaan supaya
mereka lebih bersemangat untuk belajar.
6. Murid merumus isi pelajaran bersama murid.
Kaedah :
-Bimbingan
-Latih Tubi
-Berpusatkan Murid
Bahan bantu
mengajar :
-Aplikasi Youtube
-Aplikasi Quizizz
7. LANGKAH ISI KANDUNGAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
LANGKAH 3
(10 MINIT)
1. Paparan peta minda menggunakan aplikasi canva
berkenaan kegunaan air mutlak.
https://www.canva.com/design/daf99alkuok/lsrbrstqxm
jb2qbh0rcwpq/edit?utm_content=daf99alkuok&utm_ca
mpaign=designshare&utm_medium=link2&utm_sourc
e=sharebutton
2. Paparan aktiviti tentang kegunaan air mutlak dalam
aplikasi Kahoot.
Aktiviti 1 :
1. Guru memeparkan peta minda menggunakan aplikasi
canva berkenaan kegunaan air mutlak kepada murid.
2. Guru memberi penerangan berkenaan kegunaan air
mutlak.
3. Guru meminta murid menyebut kegunaan air mutlak
secara invidu dan berkumpulan.
4. Sesi soal jawab antara guru dan murid.
Aktiviti 2 :
1. Guru memaparkan aktiviti dalam aplikasi Kahoot berkaitan
kegunaan air mutlak. Guru menggunakan kumpulan yang
sama ketika beraktiviti pada langkah pertama dan kedua.
2. Kumpulan pertama dahulu menjawab, kemudian kumpulan
kedua dan terakhir kumpulan ketiga.
3. Kumpulan yang menjawab semua soalan betul adalah
pemenang.
4.. Pemenang diberi ganjaran sebagai penghargaan supaya
mereka lebih bersemangat untuk belajar.
5. Murid merumus isi pelajaran bersama murid.
Kaedah :
-Penerangan
-Bimbingan
-Soal Jawab
-Latih Tubi
Penerapan nilai :
-Bersungguh-
Sungguh
Bahan bantu
mengajar :
-Aplikasi Canva
(Slide)
-Aplikasi Kahoot
8. https://kahoot.it/challenge/0630867?challenge-
id=2821a52e-519d-4e60-bf69-
b87ba3c1886e_1710324345263
LANGKAH ISI KANDUNGAN CADANGAN AKTIVITI CATATAN
PENUTUP
(5 MINIT)
• Penutup Kognitif
- Bahagian air.
- Jenis air mutlak.
- Kegunaan air mutlak.
• Penutup Sosial
- Sentiasa mempunyai sikap
bertanggungjawab memelihara sumber air
dan menjauhi pembaziran air.
1. Murid diminta mengingat kembali pelajaran.
2. Murid diminta merumus isi pelajaran yang dipelajari.
3. Murid diingatkan supaya sentiasa mempunyai sikap
bertanggungjawab memelihara sumber air dan menjauhi
pembaziran air.
Penerapan nilai :
-Bertanggungjawab
Gabung jalin :
Bidang Adab :
Adab Memelihara
Alam Sekitar