Zakonski aspekti sigurnosti na internetu (vježbe i savjeti) - Ellen Stassart
2. radionica - 07 - Suvremeni pristupi poučavanja i učenja usmjereni na učenika - Viktorija Hržica
1. Suvremeni pristupi poučavanja i
učenja usmjereni na učenika
(Nove metode učenja i
poučavanja)
Viktorija Hržica, prof.
viša savjetnica za informatiku, računalstvo i TK
AGENCIJA ZA ODGOJ I OBRAZOVANJE
Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
2. Učenici nisu naranče koje se pripremaju za tržište
na tekudoj vrpci. Umjesto toga, oni su raznoliki
poput svog povrda na svijetu. Kako bismo ih
primjereno pripremili, moramo im pristupiti
kao pojedincima i poštovati njihove razlike.
Eric Jensen
Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
3. Teorije učenja
pokušaj opisivanja kako se uči, što
nam pomaže da razumijemo ovaj
složeni proces.
Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
4. Biheviorizam
• naše iskustvo s posljedicama pojedine vrste ponašanja određuje naše budude
ponašanje
• očekivanje određenih posljedica upravlja našim ponašanjem
• željeno ponašanje potiče se pozitivnim potkrepljivanjem – nagradama, dobrim
ocjenama, pohvalama
• neželjeno ponašanja uklanja se pomodu negativnih povratnih informacija –
prijekorima, lošijim ocjenama, kaznama itd.
Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Financira Europska unija
5. Kognitivizam
• bavi se misaonim aktivnostima kojima se aktivno obrađuju informacije, a učenje
se promatra kao proces organiziranja, pohranjivanja i traženja veza između
informacija.
• suština učenja je u razvijanju kognitivnih shema ili misaonih struktura koje
reprezentiraju određene vanjske ili unutarnje pojave ili procese.
• Pritom se razvijaju nove misaone sheme i uklapaju u postojede znanje i/ili
postojede sheme bivaju promijenjene i prilagođene kako bi se u njih uklopilo
novo iskustvo.
• Prema kognitivizmu naglasak kod učenja treba biti na oblikovanju novih misaonih
shema i prilagođavanju postojedih
Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Financira Europska unija
6. Konstruktivizam
• izgradnju znanja na temelju vlastitog iskustva
• način stjecanja znanja jedinstven kod svakog pojedinca
• nastoji se da učenici što više samostalno odabiru i prerađuju informacije te
stvaraju hipoteze i donose odluke na temelju vlastitih mentalnih modela (kojima
organiziraju osobno iskustvo
• Prema konstruktivizmu, prilikom učenja treba što više koristiti samostalan rad
učenika na problemima koji su povezani s gradivom koje trebaju svladati, tj. oni
trebaju rješavati složenije i s realnim svijetom povezane zadatke, koristiti analize
slučajeva, raditi na projektima itd.
Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
8. Tradicionalne Vs. Suvremene
nastavne metode
tradicionalne
nastavne metode
učitelj je prenositelj znanja, a učenici
pasivni slušači i primatelji tih znanja
suvremene
nastavne metode
aktivno uključivanje učenika u nastavu,
potiče stvaralaštvo
dijaloška
istraživačka
simuliranje
igra
Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Financira Europska unija
cilj suvremene nastave
učenje
putem
rješavanja
problema
9. Interaktivna
nastava
• niz različitih metoda,
• njome želimo postidi intelektualnu
angažiranost učenika za vrijeme
nastave ili aktivno učenje.
U kvalitetnoj interaktivnoj nastavi
nastavnik treba:
• otvoriti problem
• početi s divergentnim i idi prema
• konvergentnim pitanjima
• pokušati angažirati sve učenike
• optimalno čekati na odgovor i ne odgovarati
sam na svoja pitanja
• pozitivno se odnositi prema učenicima
• izbjegavati retorička pitanja i pitanja na koja se
odgovara jednom riječi
• dodatno naglasiti i povezati učeničke odgovore
• pomodi učenicima da dođu do zaključka
• odgovarati pitanjima
• pohvaliti odgovore (ne samo točne!)
• idi polako
Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Financira Europska unija
11. Kolbov model iskustvenoga učenja
1. osvješdivanje prethodnoga iskustva i iskustva stečenih tijekom nastave,
2. refleksija o prethodnom iskustvu, aktivnostima i spoznajama stečenima na
nastavi,
3. otkrivanje značenja − shvadanje/razumijevanje/ kreiranje smisla ideja stečenih
tijekom nastave na temelju iskustva,
4. planiranje bududih aktivnosti u svakodnevnom životu, tj. primjena novih
znanja/spoznaja i vještina stečenih tijekom nastave
12. Što čini dobrog učitelja ?
pravedan je i
disccipliniran
ljubazan/
strpljiv je
ima dobar
smisao za
humor/
osmjehuje se
potiče, nagrađuje
ili dodijeljuje
bodove.
Uvijek kaže
„Izvrsno!“
http://on.fb.me/1aAIRDw
inteligentan
je/ poznaje
svoj predmet
daje dobar
primjer
ne odustaje/
vjeruje u
svakog
učenika
uvijek
pomaže
ljudima koji
imaju
problema Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
14. Što je preokrenuta učionica ?
Vrsta nastave u kojoj:
• video zapisi zamjenjuje predavanja
• što omoguduje više vremena na satu za rad po mjeri pojedinca i
suradnju s učiteljem ili drugim učenicima
• Naziv „preokrenuta“ označava da se ono što se zvalo:
• „školski rad“ (predavanje novih sadržaja)
- izvodi kod kude putem video zapisa koje su stvorili nastavnici ,
• „domaći rad“ (rješavanje problema) radi na satu.
Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
Začetnik preokrenute
učionice Jonathan
Bergmann
- objavio tri članka o
ovoj temi :
- The Flipped Class:
Myth vs Reality
- Are You Ready to Flip?
- The Flipped Class
Revealed: What Does a
Good One Look Like
15. Preokrenuta učionica
JE:
NIJE:
• sinonim za online video
• zamjena nastavnika videozapisima
• online tečaj
• rad učenika bez strukture
• provođenje mnogo vremena ispred
zaslona računala
• rad učenika u izolaciji
• mogudnost povećanja interakcije na satu
• okruženje gdje učenici preuzimaju
odgovornost za svoje učenje
• učionica gdje učitelj nije sveznajući
mudrac, ved vodič iz pozadine
• kombinacija izravnih uputa i
konstruktivnog učenja
• nastava gdje odsutni učenici ne zaostaju
sa usvajanjem gradiva
• nastava čiji se sadržaj arhivira i kome se
može iznova pristupiti
• nastava tijekom koje su svi učenici aktivni
• mjesto gdje je učenicima dostupno
personalizirano, njima osobno
prilagođeno obrazovanje
Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
18. Aktivne nastavne metode
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Grupni projekti
Brainstorming
Izrada brošura
Natjecanja
Kviz
Izložbe
Debate
Eksperimenti
Igre
Drama
Ples
•
•
•
•
•
•
•
Rješavanje problema
Intervjui
Igranje uloga
Pričanje priče
Gost u razredu
Radni listovi
Individualne, grupne ili razredne
prezentacije
• Izrada kolaža od radova
• Izlaganje radova
• Praktičan rad
Projekt IPA IPA4.1.3.1.06.01.c07
Sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
ISKUSTVOPrethodnoDijeljeno (tijekom obrade)korisna baza za radREFLEKSIJAOpis iskustvaAnaliza iskustvaproces, nije prirodan za svakogaDAVANJE SMISLA (naučiti kako loviti ribu)Input – od učiteljačitanjeSvatko dobiva svoju poruku od učitelja===== ODNOSI SE NA GRUPU ==========PLANIRANJE AKTIVNOSTI - faza primjene iskustva==== INDIVIDUALNO === u ovome dijelu kruga nalazi se osobna odgovonost svakog učenikaUbija cijeli satako samo učitelj priča!Učenici se osjećaju prevareno, jer se njima ne daje mogućnost razgovoraOd 12 do 6 (sati) – ide se od konkretnog ka apstraktnom – polakoA od 6 do 12 (sati) – ide se od apstraktnog ka konkretnome – ide se prema realnostiTijekom sata – 2 refleksije:Refleksija o aktivnosti – može se odabrati hoće li se to napraviti ili ne, to je promišljena aktivnostPromišljanje tijekom aktivnosti (mislite o tome što radite dok to radite) – to je unutarnja refleksija