SlideShare a Scribd company logo
Тема: ОЗНАЧЕННЯ ЯК ДРУГОРЯДНИЙ ЧЛЕН РЕЧЕННЯ.
УЗГОДЖЕНЕ І НЕУЗГОДЖЕНЕ ОЗНАЧЕННЯ
МЕТА: поглибити свої знання про означення як другорядний член речення;
формувати поняття про узгоджене і неузгоджене означення та навчитися
визначати їх у текстах різних стилів;
- розвивати вміння визначати вид означень у реченнях,
трансформувати узгоджені означення у неузгоджені і навпаки;
- на основі дидактичного матеріалу виховувати моральні якості,
збагачувати духовний світ особистості
ЕПІГРАФ: Слайд №1.
Найважливіший капітал нації – моральні якості
( М. Г. Чернишевський)
Хід уроку
І. Організаційний момент
Доброго дня! Рада всіх вітати такого чудового осіннього дня на уроці
української мови, який розпочнемо традиційно із перевірки засвоєних знань.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Слайд №2.
1. Замініть подані речення на речення наукового стилю
У реченні я найважливіший і разом зі своїм братом утворюю граматичний центр.
1. Кожна частина мови має честь бути мною.
2. Коли я складений. То все одно люблю дієслова. А ще не можу нехтувати й
іменником.
3. Якщо ми у реченні лише удвох, то й таке речення існує
4. Хоча ми й другорядні, проте, маємо честь пояснювати головні члени в реченні.
5. Без мене в реченні ніяк, я кожному надам ознак.
Учні обмінюються зошитами та здійснюють взаємоперевірку. Кожна правильна
відповідь оцінюється в 2 бали. Оцінки учні заносять в картку самооцінювання.
ІІІ. Оголошення теми і мети
Слайд №3
1. Слово вчителя
Ми пригадали про означення, отож запишемо тему уроку в зошити: Означення як
другорядний член речення. Узгоджене і неузгоджене означення .
Мета та епіграф уроку спроектовані на мультимедійну дошку.
2. Бесіда
( обговорення з учнями епіграфа уроку)
1. Яке визначення ви можете сформулювати, щодо поняття мораль?
2. Що для вас означає « бути моральним»?
3. Порівняймо свої визначення із тим визначенням, яке пропонує Тлумачний словник
4. Словникова робота
Слайд № 4
Мораль – це система норм, принципів, поглядів і уявлень, що регулюють поведінку
юдей у ставленні один до одного та до суспільства.
Етика – це філософська наука, об’єктом якої є мораль, її походження. Розвиток і роль
у суспільному та особистому житті людей; норми поведінки; сукупність моральних
правил певного угруповання, суспільної організації.( Етика як наука прагне дати
відповідь на питання, що таке добро і зло, совість і честь, обов’язок,гідність,
гуманність …).
1V. Актуалізація опорних знань учнів
--- Пригадайте, що ви знаєте про означення з 5-го класу?
--- Якими частинами мови найчастіше виражається означення?
1. Центральна проблема уроку:
Слайд № 5
З’ясувати відмінність між узгодженим та неузгодженим означенням
2. Робота з підручником
На ст. 46 – 47 10 прочитайте правило про означення та порівняйте свої знання
3. Пояснення вчителя
.Запам’ятайте.
---- Яку функцію у мовленні виконують другорядні члени речення в мовленні?
(Пояснюють головні члени речення та надають їм ознак, збагачують мовлення).
5. Порівняльний аналіз текстів.
Слайд № 6.
На основі зіставлення 2-х текстів, зробіть висновки про роль означення в мовленні.
(Тексти спроектовані на мультимедійну дошку).
Бути…людиною –це означає віддавати сили ..душі в ім’я того, щоб люди навколо
тебе були .., , щоб у …людини, з якою ти зустрічаєшся в житті, залишилося … враження
від тебе, від ..душі. Думай і роби все для того, перемогли … добро і справедливість.
Бути справжньою людиною – це означає віддавати сили своєї душі в ім’я того, щоб
люди навколо тебе були красивими, духовно багатими, щоб у кожної людини, з якою ти
зустрічаєшся в житті, залишалося хороше враження від тебе, від твоєї душі. Думай і роби
все для того, щоб перемогли всесильні добро і справедливість.
(В. Сухомлинський )
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи
Слайд № 7.
1 Вправа № 1. Дослідження – моделювання. Робота в групах
Змоделюйте прислів’я і приказки, дібравши до них продовження з другої колонки.
Запишіть вислови, ставлячи означення у відповідній граматичній формі.
І група виписує вислови про добро;
ІІ група – про дружбу
2) Вчитель.
Яким ви способом визначили граматичні особливості означення?
За допомогою слова, з яким воно співвідноситься ( означуваного). Якщо означуване слово
Узгоджується з означенням в роді, числі та відмінку, то такі означення називаються
узгодженими.
Деякі означення можуть виражатися іменниками непрямих відмінків ( Шлях
мандрівок Івана Айвазовського часто пролягав через Україну); рідше – інфінітивом. Такі
означення називаються неузгодженими. Такі означення можна, як правило, перетворити в
узгоджені, виражені прикметниками. При цьому зміст висловлювання не змінюється
( вершини гір – гірські вершини).
Слайд № 8.
Порівняйте
Узгоджені означення Неузгоджені означення
1 Людські цінності 1 Цінності людства
2 Безсердечна людина 2 Людина без серця
3 Своя гідність 3 Гідність інших людей
4 Щира любов 4 Любов до ближнього.
3) Робота з підручником. Прочитайте правила на ст. 48
Вправа 2 дослідження – трансформація. Введіть у речення подані словосполучення,
скориставшись зразком.
Слайд № 9 ( додаток № 1).
Зразок :Моральні цінності людства дійшли до нас в афоризмах, прислів’ях і
приказках, образних висловах ( О.Ханкевич )
Моральні людські цінності дійшли до нас в афоризмах, прислів’ях і приказках, образних
висловах.
І група ІІ група
Безсердечна людина; Людина без серця;
своя гідність; гідність інших людей;
щира любов. любов до ближнього.
3. Робота в групах.
І. група
Складає презентацію.
Я – Означення - другорядний член !
Я найкращий товариш іменника, бо залежу від нього.
Інколи буваю засмученим, бо залишаюся без його підтримки.
Я трішечки дон жуан, бо усім говорю компліменти, надаючи ознаки всім істотам та
неістотам. Відгукуюся на запитання Який? Яка? Яке? Які?
Можу бути в реченні прикметником, дієприкметником, займенником.
Буваю непоширеним, коли виражаюся одним словом, чи поширеним, якщо –
дієприслівником або ж дієприслівниковим зворотом .
Я можу узгоджуватися з означуваним словом в роді, числі, відмінку.
Але можу і не погоджуватися , виступаючи інфінітивом, прислівником, особовим
займенником чи іменником.
Ось таке я означення – другорядна скрипка в синтаксичному оркестрі членів реченя.
ІІ. Група
Слайд №10.
Складає схему характеристики означення
5 Вправа .Визначте в реченнях означення проаналізуйте їх за поданою схемою.
Означення До якого
слова
відноситься
На яке
питання
відповідає
Якою
частиною
мови
виступає
Узгоджене/неузгоджене
1. Почуття поваги до людей, принципи гуманізму та виховання повинні закладатися ще з
дитинства (М. Драгоманов). 2. Для справжньої людини честь і гідність – найважливіші
якості. (М. Драгоманов)
6. Робота з текстами.
1 – група
Підкресліть означення, з’ясуйте їх граматичні категорії. Вкажіть неузгоджені
означення. Визначте основну думку тексту.
Почуття милосердя до немічних людей властиве нашій людській природі.
Співчуття до того, хто потрапив у біду знайоме кожному. Правда, огрубіле серце не дає
можливості виявити щедро це святе почуття. Виявів милосердя є багато: нагодувати
голодну людину, відвідати хворого товариша, допомогти бідному, каліці, сироті, дати
пораду розгубленому, втішити засмученого…Ми повинні бути дбайливими до всіх людей,
бачачи у кожному подібного до себе..
(В. Скуратівський)
2 група
Відредагуйте текст, вставивши потрібні означення з довідки.
Якою частиною мови вони виражені ?
(… )люди говорять , що коли народжується дитина, то на небі спалахує (…)
зірка , і з (…) днем вона розгоряться все сильніше і сильніше, щоб її сяйво побачила ця
людина .Кожен у дитинстві мріє стати (…) особистістю. Та головне - бути (…) Людиною.
Будь (………) і багатство ( …) душі не можна буде зрівняти з (…) багатством, яке люди
вимірюють у грошах, бо багатство душі – безцінне, його не можна купити чи продати. Це
(щедра) скарбниця, яку ти повинен берегти і примножувати .
Знайди мету в (…) житті. Нехай ця мета стане (…) зіркою…(С. Омельчук).
Довідка:
Старе, яскравий, кожне , розвинений, справжнім , добра, чесна, тактовна, твоя, щедра ,
свій, провідна.
6. Релакс – хвилинка.
Слайд № 11.
Прослухайте розмову свічок, визначте означення на слух. Про які моральні
цінності говорили свічки?
VІ. Узагальнення і систематизація вивченого на уроці
Слайд № 12.
1. Метод «мікрофон».
---- На уроці я дізнався, що означення….
----- Про узгоджене означення я запам’ятав……
------Неузгоджене означення я відрізняю від узгодженого…..
------Виявляється, означення виражається…..
2. Складіть асоціативний букет людських цінностей, вписавши у квіти, що лежать
перед вами на партах, означення щодо вихованої людини:
Слайд № 13
(доброта – добра, толерантність – толерантна, милосердя – милосердна…. )
VІІ. Домашнє завдання
Слайд №14.
Означення
До якого
слова
відноситься
На яке
питання
відповідає
Якою
частиною
мови
виражене
Узгоджене
неузгодже
Вправа 4
Визначте в реченнях означення та проаналізуйте їх за семою
1. Почуття поваги до людей, принципи гуманізму та
виховання повинні закладатися ще з раннього дитинства
(М. Драгоманов).
2. Для справжньої людини чесність і гідність –
найважливіші якості (М. Драгоманов).
КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ
НА УРОЦІ Я: САМООЦІНКА ОЦІНКА ВЧИТЕЛЯ
Редагував речення у
науковому стилі
Моделював прислів’я та
приказки
Складав речення з
узгодженим /неузгодженим
означенням
Працював з текстами
Вдало доповнював та
узагальнював думки
Вправа № 1
ДОСЛІДЖЕННЯ - МОДЕЛЮВАННЯ
Робота в групах
1 ГРУПА
Змоделюйте народні вислови, що стосуються тематики добра. Запишіть вислови, ставлячи
означення у відповідній граматичній формі
1 (Добрий) людина завжди…………………а дружба (старий).
2. Доброму всі (добрий)…………………….не пускайся друга (старий).
3.(Добро) справу роби……………………….а лихому всі (лихий).
4. Для приятеля (новий)……………………..а (справжня) друг-скарб.
5. Скарб – не друг, зате………………………знайде (добру) людей.
6. Річ краще (новий),…………………………(людська) шану прийми.
Вправа №1
ДОСЛІДЖЕННЯ – МОДЕЛЮВАННЯ
Робота в групах
2 ГРУПА
Змоделюйте народні вислови про дружбу, ставлячи означення у відповідній граматичній
формі. Визначте означуване слово
1. (Добрий) людина завжди …………………..а дружба (старий).
2. Доброму всі (добрий)…………………………не пускайся друга (старого).
3. (Добро) справу роби………………………….а лихому всі (лихий).
4. Скарб – не друг, зате ………………………знайде ( добру ) людей.
5. Для приятеля (новий) ………………………(справжня) друг – скарб.
6. Річ краще (новий), ………………………….(людська) шану прийми.
ОЗНАЧЕННЯ
Виражає ознаку
предмета
(його якість, ознаку
за належністю,
за кількісним виявом)
Який? Яка?
Яке? Які?
Чий? Чия?
Чиє? Чиї?
Котре? Котрий?
Скількох?
Пов’язується
з підметом
або з
додатком чи
обставиною.
Залежить від
іменника в
реченні
Виражається прикметником, дієприкметником, іменником або
займенником у непрямому відмінку, числівником, інфінітивом
Змоделюйте прислів'я і приказки, дібравши їх продовження
з другого стовпчика. Запишіть вислови, ставлячи означення у
відповідній граматичній формі.
1. (Добрий) людина завжди…
2. (Добрий) всі ( добрий )…
3. (Добро ) справу роби…
4. Для приятеля (новий )…
5. Скарб – не друг, зате…
6. Річ краще ( новий ) ,…
• … а дружба ( старий ).
• … не пускайся друга(старий)
• … а лихому всі ( лихий ).
• …( людська ) шану приймай.
• … а дружба (старий ).
• … знайде ( добра ) людей.
Означення
узгоджені неузгоджені
Має такий самий рід,
число, відмінок, що
й означуване слово
Пов`язується з
означуваним словом
способом керування
або прилягання
Стояла дзвінка осінь.
Нові квіти на килимах
рука дівчини вишиває.
1.Скласти твір – роздум на тему
”Риси доброти і скромності”,
“Будь милосердним”,
використовуючи означення (12 б)
2. Вправа №79 (10 б),
§ 10

More Related Content

What's hot

Прикметник як частина мови 6 клас
Прикметник як частина мови  6 класПрикметник як частина мови  6 клас
Прикметник як частина мови 6 клас
Irinaochakov
 
Завдання для підготовки до олімпіади
Завдання для підготовки до олімпіадиЗавдання для підготовки до олімпіади
Завдання для підготовки до олімпіади
Оксана Мельник
 
завдання олімпіади 2015рік
завдання олімпіади 2015рікзавдання олімпіади 2015рік
завдання олімпіади 2015рік
Оксана Мельник
 
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове речення
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове реченняОзначено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове речення
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове речення
Marina Efremova
 
програма самореалізації
програма самореалізаціїпрограма самореалізації
програма самореалізації
Helen Golovina
 
Завдання для підготовки да олімпіади
Завдання для підготовки да олімпіадиЗавдання для підготовки да олімпіади
Завдання для підготовки да олімпіади
Оксана Мельник
 
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яциказавдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
natalo4ka1975
 
Завдання олімпіади 2015-2016
Завдання олімпіади 2015-2016Завдання олімпіади 2015-2016
Завдання олімпіади 2015-2016
Оксана Мельник
 
Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)
Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)
Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)
Оксана Мельник
 
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яциказавдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
natalo4ka1975
 
шевч
шевчшевч
шевч
valentina31415
 
прислівник як самостійна частина мови
прислівник як самостійна частина мовиприслівник як самостійна частина мови
прислівник як самостійна частина мовиnatalia1973baranova
 
прислівник
прислівникприслівник
прислівник
Zgircea Alla
 
завдання з української мови для літньої школи
завдання з української мови для літньої школизавдання з української мови для літньої школи
завдання з української мови для літньої школиSevindzh Imanova
 
Ykrainska mova-11-klas-testu.pdf-1301322701
Ykrainska mova-11-klas-testu.pdf-1301322701Ykrainska mova-11-klas-testu.pdf-1301322701
Ykrainska mova-11-klas-testu.pdf-1301322701
valentina31415
 
підручник українська мова (іі півріччя) 5 клас
підручник українська мова (іі півріччя) 5 класпідручник українська мова (іі півріччя) 5 клас
підручник українська мова (іі півріччя) 5 клас
Аня Иванова
 

What's hot (20)

8 klas
8 klas8 klas
8 klas
 
Прикметник як частина мови 6 клас
Прикметник як частина мови  6 класПрикметник як частина мови  6 клас
Прикметник як частина мови 6 клас
 
9 klas
9 klas9 klas
9 klas
 
Завдання для підготовки до олімпіади
Завдання для підготовки до олімпіадиЗавдання для підготовки до олімпіади
Завдання для підготовки до олімпіади
 
завдання олімпіади 2015рік
завдання олімпіади 2015рікзавдання олімпіади 2015рік
завдання олімпіади 2015рік
 
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове речення
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове реченняОзначено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове речення
Означено-особове, неозначено-особове, узагальнено-особове речення
 
програма самореалізації
програма самореалізаціїпрограма самореалізації
програма самореалізації
 
Завдання для підготовки да олімпіади
Завдання для підготовки да олімпіадиЗавдання для підготовки да олімпіади
Завдання для підготовки да олімпіади
 
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яциказавдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
 
Завдання олімпіади 2015-2016
Завдання олімпіади 2015-2016Завдання олімпіади 2015-2016
Завдання олімпіади 2015-2016
 
Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)
Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)
Завдання конкурсу ім. Петра Яцика ( 2015)
 
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яциказавдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
завдання і етапу конкурсу ім.П.Яцика
 
шевч
шевчшевч
шевч
 
10 11 klas
10 11 klas10 11 klas
10 11 klas
 
прислівник як самостійна частина мови
прислівник як самостійна частина мовиприслівник як самостійна частина мови
прислівник як самостійна частина мови
 
прислівник
прислівникприслівник
прислівник
 
завдання з української мови для літньої школи
завдання з української мови для літньої школизавдання з української мови для літньої школи
завдання з української мови для літньої школи
 
завд. олімп 7 11
завд. олімп 7 11завд. олімп 7 11
завд. олімп 7 11
 
Ykrainska mova-11-klas-testu.pdf-1301322701
Ykrainska mova-11-klas-testu.pdf-1301322701Ykrainska mova-11-klas-testu.pdf-1301322701
Ykrainska mova-11-klas-testu.pdf-1301322701
 
підручник українська мова (іі півріччя) 5 клас
підручник українська мова (іі півріччя) 5 класпідручник українська мова (іі півріччя) 5 клас
підручник українська мова (іі півріччя) 5 клас
 

Similar to Урок на тему "Означення як другорядний член речення. Узгоджене і неузгоджене означення"

Нестандартні диктанти на уроках української мови та літератури
Нестандартні диктанти на уроках української мови та літературиНестандартні диктанти на уроках української мови та літератури
Нестандартні диктанти на уроках української мови та літератури
milona14
 
6 клас іменник (для сд учня)
6 клас  іменник (для сд учня)6 клас  іменник (для сд учня)
6 клас іменник (для сд учня)
Аня Иванова
 
Ya
YaYa
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...
ssuser5dd4af
 
розвиток звязного мовлення
розвиток звязного мовленнярозвиток звязного мовлення
розвиток звязного мовлення
Людмила Шведенко
 
Форми та методи виховної роботи
Форми та методи виховної роботиФорми та методи виховної роботи
Форми та методи виховної роботи
bartosh1990
 
Особливості побудови роздуму
Особливості побудови роздумуОсобливості побудови роздуму
Особливості побудови роздуму
Гергель Ольга
 
урок №1
урок №1урок №1
Vidkritiy urok z_movi_2_6kl
Vidkritiy urok z_movi_2_6klVidkritiy urok z_movi_2_6kl
Vidkritiy urok z_movi_2_6kl
Иришка Ой
 
Успішна особистість –
Успішна особистість –Успішна особистість –
Успішна особистість –
maggyzig
 
11_um_v_2019.pdf
11_um_v_2019.pdf11_um_v_2019.pdf
11_um_v_2019.pdf
Mihailichenk Lud
 
презентація досвіду роботи
презентація досвіду роботипрезентація досвіду роботи
презентація досвіду роботи
Bestpresentoksana
 
Ridna mova 8kl pentiluk
Ridna mova 8kl pentilukRidna mova 8kl pentiluk
Ridna mova 8kl pentiluk
UA7009
 
Ridna mova 8kl pentiluk
Ridna mova 8kl pentilukRidna mova 8kl pentiluk
Ridna mova 8kl pentiluk
4book
 
Ridna mova-8-klas-pentyljuk
Ridna mova-8-klas-pentyljukRidna mova-8-klas-pentyljuk
Ridna mova-8-klas-pentyljuk
kreidaros1
 
8 rm p
8 rm p8 rm p
8 rm p
8klas
 
8 укр яз_пентилюк_гайдаєнко_2008_укр
8 укр яз_пентилюк_гайдаєнко_2008_укр8 укр яз_пентилюк_гайдаєнко_2008_укр
8 укр яз_пентилюк_гайдаєнко_2008_укр
Aira_Roo
 
Portfel.in.ua 385 ukr_mova_8_pentilyk
Portfel.in.ua 385 ukr_mova_8_pentilykPortfel.in.ua 385 ukr_mova_8_pentilyk
Portfel.in.ua 385 ukr_mova_8_pentilyk
portfel
 

Similar to Урок на тему "Означення як другорядний член речення. Узгоджене і неузгоджене означення" (20)

117,23.doc
117,23.doc117,23.doc
117,23.doc
 
Нестандартні диктанти на уроках української мови та літератури
Нестандартні диктанти на уроках української мови та літературиНестандартні диктанти на уроках української мови та літератури
Нестандартні диктанти на уроках української мови та літератури
 
6 клас іменник (для сд учня)
6 клас  іменник (для сд учня)6 клас  іменник (для сд учня)
6 клас іменник (для сд учня)
 
Ya
YaYa
Ya
 
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...
«Українська мова» підручник для 5 класу закладів загальної середньої освіти (...
 
розвиток звязного мовлення
розвиток звязного мовленнярозвиток звязного мовлення
розвиток звязного мовлення
 
47
4747
47
 
Форми та методи виховної роботи
Форми та методи виховної роботиФорми та методи виховної роботи
Форми та методи виховної роботи
 
Особливості побудови роздуму
Особливості побудови роздумуОсобливості побудови роздуму
Особливості побудови роздуму
 
урок №1
урок №1урок №1
урок №1
 
Vidkritiy urok z_movi_2_6kl
Vidkritiy urok z_movi_2_6klVidkritiy urok z_movi_2_6kl
Vidkritiy urok z_movi_2_6kl
 
Успішна особистість –
Успішна особистість –Успішна особистість –
Успішна особистість –
 
11_um_v_2019.pdf
11_um_v_2019.pdf11_um_v_2019.pdf
11_um_v_2019.pdf
 
презентація досвіду роботи
презентація досвіду роботипрезентація досвіду роботи
презентація досвіду роботи
 
Ridna mova 8kl pentiluk
Ridna mova 8kl pentilukRidna mova 8kl pentiluk
Ridna mova 8kl pentiluk
 
Ridna mova 8kl pentiluk
Ridna mova 8kl pentilukRidna mova 8kl pentiluk
Ridna mova 8kl pentiluk
 
Ridna mova-8-klas-pentyljuk
Ridna mova-8-klas-pentyljukRidna mova-8-klas-pentyljuk
Ridna mova-8-klas-pentyljuk
 
8 rm p
8 rm p8 rm p
8 rm p
 
8 укр яз_пентилюк_гайдаєнко_2008_укр
8 укр яз_пентилюк_гайдаєнко_2008_укр8 укр яз_пентилюк_гайдаєнко_2008_укр
8 укр яз_пентилюк_гайдаєнко_2008_укр
 
Portfel.in.ua 385 ukr_mova_8_pentilyk
Portfel.in.ua 385 ukr_mova_8_pentilykPortfel.in.ua 385 ukr_mova_8_pentilyk
Portfel.in.ua 385 ukr_mova_8_pentilyk
 

More from olesya soverhsenko

Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
olesya soverhsenko
 
Урок по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Урок по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"Урок по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Урок по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
olesya soverhsenko
 
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
olesya soverhsenko
 
Вимоги до виконання письмових робіт і перевірки зошитів із загальноосвітніх д...
Вимоги до виконання письмових робіт і перевірки зошитів із загальноосвітніх д...Вимоги до виконання письмових робіт і перевірки зошитів із загальноосвітніх д...
Вимоги до виконання письмових робіт і перевірки зошитів із загальноосвітніх д...
olesya soverhsenko
 
Конспекти уроків з української мови та літератури
Конспекти уроків з української мови та літературиКонспекти уроків з української мови та літератури
Конспекти уроків з української мови та літератури
olesya soverhsenko
 
Характеристика роботи ЗНО
Характеристика роботи ЗНОХарактеристика роботи ЗНО
Характеристика роботи ЗНО
olesya soverhsenko
 
Методичні поради щодо написання власного висловлення
Методичні поради щодо написання власного висловленняМетодичні поради щодо написання власного висловлення
Методичні поради щодо написання власного висловлення
olesya soverhsenko
 
Газета "Живе слово"
Газета "Живе слово"Газета "Живе слово"
Газета "Живе слово"
olesya soverhsenko
 
Звіт роботи в проекті
Звіт роботи в проектіЗвіт роботи в проекті
Звіт роботи в проекті
olesya soverhsenko
 
Опис досвіду роботи в проекті
Опис досвіду роботи в проектіОпис досвіду роботи в проекті
Опис досвіду роботи в проекті
olesya soverhsenko
 
"Тарасова доля - то правда жива"
"Тарасова доля - то правда жива""Тарасова доля - то правда жива"
"Тарасова доля - то правда жива"
olesya soverhsenko
 
"Рідна мова - чиста, як роса"
"Рідна мова - чиста, як роса""Рідна мова - чиста, як роса"
"Рідна мова - чиста, як роса"
olesya soverhsenko
 
Виховний захід "Вічна у віках!"
Виховний захід "Вічна у віках!"Виховний захід "Вічна у віках!"
Виховний захід "Вічна у віках!"
olesya soverhsenko
 
Василь Простопчук
Василь ПростопчукВасиль Простопчук
Василь Простопчук
olesya soverhsenko
 
Виховний захід: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
Виховний захід: "Мова рідна - найдорожчий скарб"Виховний захід: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
Виховний захід: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
olesya soverhsenko
 
Леся Українка
Леся УкраїнкаЛеся Українка
Леся Українка
olesya soverhsenko
 
Презентація досвіду учителя української мови та літератури Совершенко Олесі М...
Презентація досвіду учителя української мови та літератури Совершенко Олесі М...Презентація досвіду учителя української мови та літератури Совершенко Олесі М...
Презентація досвіду учителя української мови та літератури Совершенко Олесі М...
olesya soverhsenko
 

More from olesya soverhsenko (17)

Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
 
Урок по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Урок по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"Урок по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Урок по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
 
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
День рідної мови: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
 
Вимоги до виконання письмових робіт і перевірки зошитів із загальноосвітніх д...
Вимоги до виконання письмових робіт і перевірки зошитів із загальноосвітніх д...Вимоги до виконання письмових робіт і перевірки зошитів із загальноосвітніх д...
Вимоги до виконання письмових робіт і перевірки зошитів із загальноосвітніх д...
 
Конспекти уроків з української мови та літератури
Конспекти уроків з української мови та літературиКонспекти уроків з української мови та літератури
Конспекти уроків з української мови та літератури
 
Характеристика роботи ЗНО
Характеристика роботи ЗНОХарактеристика роботи ЗНО
Характеристика роботи ЗНО
 
Методичні поради щодо написання власного висловлення
Методичні поради щодо написання власного висловленняМетодичні поради щодо написання власного висловлення
Методичні поради щодо написання власного висловлення
 
Газета "Живе слово"
Газета "Живе слово"Газета "Живе слово"
Газета "Живе слово"
 
Звіт роботи в проекті
Звіт роботи в проектіЗвіт роботи в проекті
Звіт роботи в проекті
 
Опис досвіду роботи в проекті
Опис досвіду роботи в проектіОпис досвіду роботи в проекті
Опис досвіду роботи в проекті
 
"Тарасова доля - то правда жива"
"Тарасова доля - то правда жива""Тарасова доля - то правда жива"
"Тарасова доля - то правда жива"
 
"Рідна мова - чиста, як роса"
"Рідна мова - чиста, як роса""Рідна мова - чиста, як роса"
"Рідна мова - чиста, як роса"
 
Виховний захід "Вічна у віках!"
Виховний захід "Вічна у віках!"Виховний захід "Вічна у віках!"
Виховний захід "Вічна у віках!"
 
Василь Простопчук
Василь ПростопчукВасиль Простопчук
Василь Простопчук
 
Виховний захід: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
Виховний захід: "Мова рідна - найдорожчий скарб"Виховний захід: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
Виховний захід: "Мова рідна - найдорожчий скарб"
 
Леся Українка
Леся УкраїнкаЛеся Українка
Леся Українка
 
Презентація досвіду учителя української мови та літератури Совершенко Олесі М...
Презентація досвіду учителя української мови та літератури Совершенко Олесі М...Презентація досвіду учителя української мови та літератури Совершенко Олесі М...
Презентація досвіду учителя української мови та літератури Совершенко Олесі М...
 

Recently uploaded

Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
santomihail264
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
tetiana1958
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 

Recently uploaded (11)

Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
 

Урок на тему "Означення як другорядний член речення. Узгоджене і неузгоджене означення"

  • 1. Тема: ОЗНАЧЕННЯ ЯК ДРУГОРЯДНИЙ ЧЛЕН РЕЧЕННЯ. УЗГОДЖЕНЕ І НЕУЗГОДЖЕНЕ ОЗНАЧЕННЯ МЕТА: поглибити свої знання про означення як другорядний член речення; формувати поняття про узгоджене і неузгоджене означення та навчитися визначати їх у текстах різних стилів; - розвивати вміння визначати вид означень у реченнях, трансформувати узгоджені означення у неузгоджені і навпаки; - на основі дидактичного матеріалу виховувати моральні якості, збагачувати духовний світ особистості ЕПІГРАФ: Слайд №1. Найважливіший капітал нації – моральні якості ( М. Г. Чернишевський) Хід уроку І. Організаційний момент Доброго дня! Рада всіх вітати такого чудового осіннього дня на уроці української мови, який розпочнемо традиційно із перевірки засвоєних знань. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів Слайд №2. 1. Замініть подані речення на речення наукового стилю У реченні я найважливіший і разом зі своїм братом утворюю граматичний центр. 1. Кожна частина мови має честь бути мною. 2. Коли я складений. То все одно люблю дієслова. А ще не можу нехтувати й іменником. 3. Якщо ми у реченні лише удвох, то й таке речення існує 4. Хоча ми й другорядні, проте, маємо честь пояснювати головні члени в реченні. 5. Без мене в реченні ніяк, я кожному надам ознак. Учні обмінюються зошитами та здійснюють взаємоперевірку. Кожна правильна відповідь оцінюється в 2 бали. Оцінки учні заносять в картку самооцінювання. ІІІ. Оголошення теми і мети Слайд №3 1. Слово вчителя Ми пригадали про означення, отож запишемо тему уроку в зошити: Означення як другорядний член речення. Узгоджене і неузгоджене означення . Мета та епіграф уроку спроектовані на мультимедійну дошку. 2. Бесіда ( обговорення з учнями епіграфа уроку) 1. Яке визначення ви можете сформулювати, щодо поняття мораль? 2. Що для вас означає « бути моральним»? 3. Порівняймо свої визначення із тим визначенням, яке пропонує Тлумачний словник 4. Словникова робота Слайд № 4 Мораль – це система норм, принципів, поглядів і уявлень, що регулюють поведінку юдей у ставленні один до одного та до суспільства. Етика – це філософська наука, об’єктом якої є мораль, її походження. Розвиток і роль у суспільному та особистому житті людей; норми поведінки; сукупність моральних правил певного угруповання, суспільної організації.( Етика як наука прагне дати відповідь на питання, що таке добро і зло, совість і честь, обов’язок,гідність, гуманність …).
  • 2. 1V. Актуалізація опорних знань учнів --- Пригадайте, що ви знаєте про означення з 5-го класу? --- Якими частинами мови найчастіше виражається означення? 1. Центральна проблема уроку: Слайд № 5 З’ясувати відмінність між узгодженим та неузгодженим означенням 2. Робота з підручником На ст. 46 – 47 10 прочитайте правило про означення та порівняйте свої знання 3. Пояснення вчителя .Запам’ятайте. ---- Яку функцію у мовленні виконують другорядні члени речення в мовленні? (Пояснюють головні члени речення та надають їм ознак, збагачують мовлення). 5. Порівняльний аналіз текстів. Слайд № 6. На основі зіставлення 2-х текстів, зробіть висновки про роль означення в мовленні. (Тексти спроектовані на мультимедійну дошку). Бути…людиною –це означає віддавати сили ..душі в ім’я того, щоб люди навколо тебе були .., , щоб у …людини, з якою ти зустрічаєшся в житті, залишилося … враження від тебе, від ..душі. Думай і роби все для того, перемогли … добро і справедливість. Бути справжньою людиною – це означає віддавати сили своєї душі в ім’я того, щоб люди навколо тебе були красивими, духовно багатими, щоб у кожної людини, з якою ти зустрічаєшся в житті, залишалося хороше враження від тебе, від твоєї душі. Думай і роби все для того, щоб перемогли всесильні добро і справедливість. (В. Сухомлинський ) V. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи Слайд № 7. 1 Вправа № 1. Дослідження – моделювання. Робота в групах Змоделюйте прислів’я і приказки, дібравши до них продовження з другої колонки. Запишіть вислови, ставлячи означення у відповідній граматичній формі. І група виписує вислови про добро; ІІ група – про дружбу 2) Вчитель. Яким ви способом визначили граматичні особливості означення? За допомогою слова, з яким воно співвідноситься ( означуваного). Якщо означуване слово Узгоджується з означенням в роді, числі та відмінку, то такі означення називаються узгодженими. Деякі означення можуть виражатися іменниками непрямих відмінків ( Шлях мандрівок Івана Айвазовського часто пролягав через Україну); рідше – інфінітивом. Такі означення називаються неузгодженими. Такі означення можна, як правило, перетворити в узгоджені, виражені прикметниками. При цьому зміст висловлювання не змінюється ( вершини гір – гірські вершини). Слайд № 8. Порівняйте Узгоджені означення Неузгоджені означення 1 Людські цінності 1 Цінності людства 2 Безсердечна людина 2 Людина без серця 3 Своя гідність 3 Гідність інших людей 4 Щира любов 4 Любов до ближнього. 3) Робота з підручником. Прочитайте правила на ст. 48 Вправа 2 дослідження – трансформація. Введіть у речення подані словосполучення, скориставшись зразком. Слайд № 9 ( додаток № 1).
  • 3. Зразок :Моральні цінності людства дійшли до нас в афоризмах, прислів’ях і приказках, образних висловах ( О.Ханкевич ) Моральні людські цінності дійшли до нас в афоризмах, прислів’ях і приказках, образних висловах. І група ІІ група Безсердечна людина; Людина без серця; своя гідність; гідність інших людей; щира любов. любов до ближнього. 3. Робота в групах. І. група Складає презентацію. Я – Означення - другорядний член ! Я найкращий товариш іменника, бо залежу від нього. Інколи буваю засмученим, бо залишаюся без його підтримки. Я трішечки дон жуан, бо усім говорю компліменти, надаючи ознаки всім істотам та неістотам. Відгукуюся на запитання Який? Яка? Яке? Які? Можу бути в реченні прикметником, дієприкметником, займенником. Буваю непоширеним, коли виражаюся одним словом, чи поширеним, якщо – дієприслівником або ж дієприслівниковим зворотом . Я можу узгоджуватися з означуваним словом в роді, числі, відмінку. Але можу і не погоджуватися , виступаючи інфінітивом, прислівником, особовим займенником чи іменником. Ось таке я означення – другорядна скрипка в синтаксичному оркестрі членів реченя. ІІ. Група Слайд №10. Складає схему характеристики означення 5 Вправа .Визначте в реченнях означення проаналізуйте їх за поданою схемою. Означення До якого слова відноситься На яке питання відповідає Якою частиною мови виступає Узгоджене/неузгоджене 1. Почуття поваги до людей, принципи гуманізму та виховання повинні закладатися ще з дитинства (М. Драгоманов). 2. Для справжньої людини честь і гідність – найважливіші якості. (М. Драгоманов) 6. Робота з текстами. 1 – група Підкресліть означення, з’ясуйте їх граматичні категорії. Вкажіть неузгоджені означення. Визначте основну думку тексту. Почуття милосердя до немічних людей властиве нашій людській природі. Співчуття до того, хто потрапив у біду знайоме кожному. Правда, огрубіле серце не дає можливості виявити щедро це святе почуття. Виявів милосердя є багато: нагодувати голодну людину, відвідати хворого товариша, допомогти бідному, каліці, сироті, дати пораду розгубленому, втішити засмученого…Ми повинні бути дбайливими до всіх людей, бачачи у кожному подібного до себе.. (В. Скуратівський) 2 група Відредагуйте текст, вставивши потрібні означення з довідки. Якою частиною мови вони виражені ?
  • 4. (… )люди говорять , що коли народжується дитина, то на небі спалахує (…) зірка , і з (…) днем вона розгоряться все сильніше і сильніше, щоб її сяйво побачила ця людина .Кожен у дитинстві мріє стати (…) особистістю. Та головне - бути (…) Людиною. Будь (………) і багатство ( …) душі не можна буде зрівняти з (…) багатством, яке люди вимірюють у грошах, бо багатство душі – безцінне, його не можна купити чи продати. Це (щедра) скарбниця, яку ти повинен берегти і примножувати . Знайди мету в (…) житті. Нехай ця мета стане (…) зіркою…(С. Омельчук). Довідка: Старе, яскравий, кожне , розвинений, справжнім , добра, чесна, тактовна, твоя, щедра , свій, провідна. 6. Релакс – хвилинка. Слайд № 11. Прослухайте розмову свічок, визначте означення на слух. Про які моральні цінності говорили свічки? VІ. Узагальнення і систематизація вивченого на уроці Слайд № 12. 1. Метод «мікрофон». ---- На уроці я дізнався, що означення…. ----- Про узгоджене означення я запам’ятав…… ------Неузгоджене означення я відрізняю від узгодженого….. ------Виявляється, означення виражається….. 2. Складіть асоціативний букет людських цінностей, вписавши у квіти, що лежать перед вами на партах, означення щодо вихованої людини: Слайд № 13 (доброта – добра, толерантність – толерантна, милосердя – милосердна…. ) VІІ. Домашнє завдання Слайд №14.
  • 5. Означення До якого слова відноситься На яке питання відповідає Якою частиною мови виражене Узгоджене неузгодже Вправа 4 Визначте в реченнях означення та проаналізуйте їх за семою 1. Почуття поваги до людей, принципи гуманізму та виховання повинні закладатися ще з раннього дитинства (М. Драгоманов). 2. Для справжньої людини чесність і гідність – найважливіші якості (М. Драгоманов).
  • 6. КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ НА УРОЦІ Я: САМООЦІНКА ОЦІНКА ВЧИТЕЛЯ Редагував речення у науковому стилі Моделював прислів’я та приказки Складав речення з узгодженим /неузгодженим означенням Працював з текстами Вдало доповнював та узагальнював думки
  • 7. Вправа № 1 ДОСЛІДЖЕННЯ - МОДЕЛЮВАННЯ Робота в групах 1 ГРУПА Змоделюйте народні вислови, що стосуються тематики добра. Запишіть вислови, ставлячи означення у відповідній граматичній формі 1 (Добрий) людина завжди…………………а дружба (старий). 2. Доброму всі (добрий)…………………….не пускайся друга (старий). 3.(Добро) справу роби……………………….а лихому всі (лихий). 4. Для приятеля (новий)……………………..а (справжня) друг-скарб. 5. Скарб – не друг, зате………………………знайде (добру) людей. 6. Річ краще (новий),…………………………(людська) шану прийми. Вправа №1 ДОСЛІДЖЕННЯ – МОДЕЛЮВАННЯ Робота в групах 2 ГРУПА Змоделюйте народні вислови про дружбу, ставлячи означення у відповідній граматичній формі. Визначте означуване слово 1. (Добрий) людина завжди …………………..а дружба (старий). 2. Доброму всі (добрий)…………………………не пускайся друга (старого). 3. (Добро) справу роби………………………….а лихому всі (лихий). 4. Скарб – не друг, зате ………………………знайде ( добру ) людей. 5. Для приятеля (новий) ………………………(справжня) друг – скарб. 6. Річ краще (новий), ………………………….(людська) шану прийми.
  • 8.
  • 9. ОЗНАЧЕННЯ Виражає ознаку предмета (його якість, ознаку за належністю, за кількісним виявом) Який? Яка? Яке? Які? Чий? Чия? Чиє? Чиї? Котре? Котрий? Скількох? Пов’язується з підметом або з додатком чи обставиною. Залежить від іменника в реченні Виражається прикметником, дієприкметником, іменником або займенником у непрямому відмінку, числівником, інфінітивом
  • 10. Змоделюйте прислів'я і приказки, дібравши їх продовження з другого стовпчика. Запишіть вислови, ставлячи означення у відповідній граматичній формі. 1. (Добрий) людина завжди… 2. (Добрий) всі ( добрий )… 3. (Добро ) справу роби… 4. Для приятеля (новий )… 5. Скарб – не друг, зате… 6. Річ краще ( новий ) ,… • … а дружба ( старий ). • … не пускайся друга(старий) • … а лихому всі ( лихий ). • …( людська ) шану приймай. • … а дружба (старий ). • … знайде ( добра ) людей. Означення узгоджені неузгоджені Має такий самий рід, число, відмінок, що й означуване слово Пов`язується з означуваним словом способом керування або прилягання Стояла дзвінка осінь. Нові квіти на килимах рука дівчини вишиває.
  • 11. 1.Скласти твір – роздум на тему ”Риси доброти і скромності”, “Будь милосердним”, використовуючи означення (12 б) 2. Вправа №79 (10 б), § 10