SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
ТЕМА. УРОК-МАНДРІВКА „ПО МІСТУ ГРОШОВОМУ”.
Мета:
- узагальнити знання дітей з теми „Звичайні дроби”;
- удосконалити навички виконання прикладів на всі дії з дробами;
- розвивати математичне мислення і обчислювальні навички;
- розширити фінансові знання та кругозір;
- виховувати інтерес до математики.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь та навичок.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності.
Кажуть, розум ні за які гроші не купиш. Це, звісно, так, але ви повинні
здобувати знання, адже знання й уміння за плечима не носити.
Накопичувати гроші - марна справа, вони легко витрачаються, часто
знецінюються, часом просто губляться. Але кожна людина, яка живе у
суспільстві, користується грошима і повинна вміти їх рахувати та витрачати.
Сьогодні
ми проведемо
урок як гру-
мандрівку
«По місту
Грошовому».
Вас чекають
цікаві
зупинки.
Рухатися
будемо за таким маршрутом (вивішується схема маршруту подорожі).
Розум полягаєне лише у знанні, але й у вмінні
застосовуватицізнання.
Аристотель,
давньогрецькийфілософ і вчений
II. Подорож.
Зупинка 1. Музей «Нумізматика»
Нумізматика — наука про монети; допоміжна історична дисципліна, що
вивчає монети, історію карбування монет і грошовогообігу, скарби монет, їх
різні замінники.
Учні виступають із повідомленнями.
Перші гроші
Гроші виникли стихійно в процесі обміну товарами. Спочатку
еквівалентом грошей були певні товари. Стародавні римляни, наприклад,
розраховувалися сіллю, ацтеки — какао-бобами, русичі - хутром.
Перші металеві гроші у вигляді кілець з'явилися в Єгипті близько 2500
років до нашої ери. А перші монети були викарбувані в VII ст. до н.е. в
малоазійській державі Лідії. Великого розвитку монетна справа набула в
Давній Греції і Римі, де було створено перший у світі монетний двір при
храмі Юнони-Монети (звідси й термін «монета»).
На Русі монети власного карбування давньоруських князів з'явилися
наприкінці X ст. У той час поряд з давньоруськими монетами в обігу
перебували арабські срібні монети — диргеми. На думку багатьох істориків
поряд із ними, як засіб обміну, використовували хутро дикого звіра - куниці,
білки
тощо.
Спочатку монети виготовляли лише зі срібла й золота. Це створювало
незручності — вони були дорогими і їх було мало. Пізніше їх стали
карбувати зі сплавів. Але металеві гроші все одно були незручними. Тому
люди винайшли паперові гроші. Відомий мандрівник Марко Поло
стверджував, що в Китаї ними користувалися ще в XIII ст. В Європі паперові
гроші з'явилися в XVII ст. Спочатку це були розписки банкірів про те, що
вони прийняли на зберігання певну кількість золота. Згодом великі банки
почали випускати паперові гроші, а ще пізніше це право перейшло до
держави.
Гривня
Гривня - зливок срібла, що був грошовою і ваговою одиницею в Давній
Русі в X— XIV ст. Різні гривні мали неоднакову вагу і форму. Наприклад,
київська гривня була шестикутною і важила близько 160 г. За одну гривню
можна було купити вола. У XIII ст. з'явився зливок, що мав назву
карбованця, і в XV ст. він витіснив з обігу гривню. Знову гривні з'явилися за
часів відродження Української державності в 1918—1920 рр. Тепер гривні -
гроші незалежної України.
Підготовка до створення нових українських грошей почалася у квітні
1991 р. Стати автором перших грошей незалежної України, з якими щодня
«спілкуємося» і нині, судилося українському художнику-графіку,
заслуженому художнику України В.І. Лопаті.
Ввели в обіг українські гривні 1996 р.
Зупинка 2. Зал Грошових задач
У залі Грошових задач потрібно вміти добре обчислювати і логічно
мислити.
Завдання: розв’язати рівняння.
Зупинка 3. Магазин «Здійсни покупку»
Щоб купувати, потрібно знати ціну товару і мати потрібну кількість
грошей. Кожна людина повинна вміти обчислити, скільки їй належить здачі.
А тепер кожен із вас буде покупцем.
Зупинка 4. Їдальня «Українські страви»
З давніх-давен українські страви відомі своєю різноманітністю та
високими смаковими якостями. Тут вам запропонують український борщ,
куліш, пампушки з часником, картоплю, запечену з салом, вареники,
крученики, ковбасу домашню, свіжий хліб та узвар. Але щоб усе це
скуштувати, треба мати гроші і вміти їх правильно витрачати.
Зупинка 5. Вулиця Банківська
На цій вулиці знаходяться різні банківські установи, де жителі
одержують заробітну плату по картках, беруть кредити, здійснюють різні
платежі. А я вам розповім одну історію.
Він любив жартувати, що усною лічбою оволодів раніше, ніж навчився
розмовляти. Якось, коли йому ще не виповнилося й трьох років, хлопчик
зацікавився розрахунками батька, який той робив, щоб розрахуватися з робіт-
никами. Хлопчик виявив помилку в розрахунках. Найбільш дивним було те,
що ніхто не вчив малого «ревізора» арифметики. Зворушений батько
подарував синові дрібну монету, яку той зберігав як найдорожчу реліквію.
Цим хлопчиком був видатний німецький математик Карл Гаусс.
Перевіримо, як ви вмієте рахувати гроші.
Зупинка на вимогу «Про все потроху»
На цій зупинці кожен може загадати загадку, обмінятися запитаннями,
пригадати прислів'я, дати мудру пораду, розповісти смішинки.
Загадки
1. Без рук, без ніг, без голови, а всю країну обійшла.
(Монета, копійка)
2. Кругленьке, маленьке, всьому миру миленьке.
(Монета)
3. Що росте без повітря, води і коріння?
(Відсотки у банку)
Прислів'я, приказки
• За добре слово не платять грошей, а скажеш — усім приємно.
• Багачеві вітер гроші несе, а бідному очі половою засипає.
• Хоч свинка, та грошей скринька.
• За гроші не купиш ні батька, ні матері, ні родини.
• Купив біду за гроші.
• Золоті гори обіцяє, хоча в кишені й гроша не має.
• Велике діло гроші, а ще більше — правда.
• Хоч у голові пусто, аби грошей густо.
• Хоч копійка у кафтані, та на сто рублів чвані.
• На гривеник покупки, а на карбованець крику.
• На гріш амуніції, на десять амбіції.
• За копійку аж труситься.
• Зароблена копійка краща за крадений карбованець.
• Слово старше, ніж гроші.
• Розум за гроші не купиш.
Зупинка «Кінцева»
Підраховується
кількість балів,
визначаються
найактивніші
мандрівники.
Мінялися часи,
мінялася монетна
ситуація в Україні.
Хочеться вірити й сподіватися, що гривня знову стане не тільки повно-
владною господаркоюв Україні, а й впливовою та конвертованою грошовою
одиницею.
IІІ. Домашнє завдання.
Підготувати розповідь на тему «Копійка гривню береже» або «Мої
враження від мандрівки по місту Грошовому».

More Related Content

Viewers also liked

ыващенко
ыващенкоыващенко
ыващенкоLala Lalala
 
пмоначина
пмоначинапмоначина
пмоначинаLala Lalala
 
Svyato pershoklasnika
Svyato pershoklasnikaSvyato pershoklasnika
Svyato pershoklasnikaLala Lalala
 
Svyato bukvarya 3
Svyato bukvarya 3Svyato bukvarya 3
Svyato bukvarya 3Lala Lalala
 
портфоліо 2
портфоліо 2портфоліо 2
портфоліо 2Lala Lalala
 
моє портфоліо
моє портфоліомоє портфоліо
моє портфоліоLala Lalala
 
1.портфоліо
1.портфоліо1.портфоліо
1.портфоліоLala Lalala
 
Portfolio aleynikova o_m
Portfolio aleynikova o_mPortfolio aleynikova o_m
Portfolio aleynikova o_mLala Lalala
 
2017 katerinchuk potrfolio
2017 katerinchuk potrfolio2017 katerinchuk potrfolio
2017 katerinchuk potrfolioLala Lalala
 
портфоліо красюк о.м.
портфоліо красюк о.м.портфоліо красюк о.м.
портфоліо красюк о.м.Lala Lalala
 

Viewers also liked (20)

ыващенко
ыващенкоыващенко
ыващенко
 
моначи
моначимоначи
моначи
 
моначчч
моначччмоначчч
моначчч
 
мон
монмон
мон
 
пмоначина
пмоначинапмоначина
пмоначина
 
заптс
заптсзаптс
заптс
 
записо
записозаписо
записо
 
запис
записзапис
запис
 
Svyato pershoklasnika
Svyato pershoklasnikaSvyato pershoklasnika
Svyato pershoklasnika
 
1 urok
1 urok1 urok
1 urok
 
Urok kazki
Urok kazkiUrok kazki
Urok kazki
 
Svyato bukvarya 3
Svyato bukvarya 3Svyato bukvarya 3
Svyato bukvarya 3
 
сторож1
сторож1сторож1
сторож1
 
портфоліо 2
портфоліо 2портфоліо 2
портфоліо 2
 
моє портфоліо
моє портфоліомоє портфоліо
моє портфоліо
 
1.портфоліо
1.портфоліо1.портфоліо
1.портфоліо
 
Portfolio aleynikova o_m
Portfolio aleynikova o_mPortfolio aleynikova o_m
Portfolio aleynikova o_m
 
Portfolio
PortfolioPortfolio
Portfolio
 
2017 katerinchuk potrfolio
2017 katerinchuk potrfolio2017 katerinchuk potrfolio
2017 katerinchuk potrfolio
 
портфоліо красюк о.м.
портфоліо красюк о.м.портфоліо красюк о.м.
портфоліо красюк о.м.
 

Similar to ыващ

Гроші... Гроші? Гроші! У світі грошей
Гроші... Гроші? Гроші! У світі грошейГроші... Гроші? Гроші! У світі грошей
Гроші... Гроші? Гроші! У світі грошейНБ МДУ
 
навчання грамоти
навчання грамотинавчання грамоти
навчання грамотиiruska_38
 
Засідання гуртка "Правознавець" на тему "Ощадливий сьогодні - багатий завтра"
Засідання гуртка "Правознавець" на тему "Ощадливий сьогодні - багатий завтра"Засідання гуртка "Правознавець" на тему "Ощадливий сьогодні - багатий завтра"
Засідання гуртка "Правознавець" на тему "Ощадливий сьогодні - багатий завтра"Наталя Скробала
 
Vsesvitnia istoria-8-klas-sorochynska-2021
Vsesvitnia istoria-8-klas-sorochynska-2021Vsesvitnia istoria-8-klas-sorochynska-2021
Vsesvitnia istoria-8-klas-sorochynska-2021kreidaros1
 
5_vi_hl_2022.pdf
5_vi_hl_2022.pdf5_vi_hl_2022.pdf
5_vi_hl_2022.pdf4book9kl
 
біографія української гривні
біографія української гривнібіографія української гривні
біографія української гривніgogofelix1
 
книга і комп кнвк №35
книга і комп кнвк №35книга і комп кнвк №35
книга і комп кнвк №35k-nvk35
 
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...sveta7940
 
Математичні цікавинки
Математичні цікавинкиМатематичні цікавинки
Математичні цікавинкиFormula.co.ua
 
Шевченкіана крізь призму обєктів колекціонування
Шевченкіана крізь призму обєктів колекціонуванняШевченкіана крізь призму обєктів колекціонування
Шевченкіана крізь призму обєктів колекціонуванняvinohodov
 
Пристосований заклад відпочинку з денним перебуванням "Зоряний" при КЗО СЗШ № 20
Пристосований заклад відпочинку з денним перебуванням "Зоряний" при КЗО СЗШ № 20Пристосований заклад відпочинку з денним перебуванням "Зоряний" при КЗО СЗШ № 20
Пристосований заклад відпочинку з денним перебуванням "Зоряний" при КЗО СЗШ № 20OksanaDanilova20
 
Підручник Всесвітня історія 8 клас Н.М. Сорочинська (2021 рік)
Підручник Всесвітня історія 8 клас Н.М. Сорочинська (2021 рік) Підручник Всесвітня історія 8 клас Н.М. Сорочинська (2021 рік)
Підручник Всесвітня історія 8 клас Н.М. Сорочинська (2021 рік) 12Балів ГДЗ
 

Similar to ыващ (20)

Гроші... Гроші? Гроші! У світі грошей
Гроші... Гроші? Гроші! У світі грошейГроші... Гроші? Гроші! У світі грошей
Гроші... Гроші? Гроші! У світі грошей
 
Prezentacіya-groshі
Prezentacіya-groshіPrezentacіya-groshі
Prezentacіya-groshі
 
навчання грамоти
навчання грамотинавчання грамоти
навчання грамоти
 
312,23.docx
312,23.docx312,23.docx
312,23.docx
 
Засідання гуртка "Правознавець" на тему "Ощадливий сьогодні - багатий завтра"
Засідання гуртка "Правознавець" на тему "Ощадливий сьогодні - багатий завтра"Засідання гуртка "Правознавець" на тему "Ощадливий сьогодні - багатий завтра"
Засідання гуртка "Правознавець" на тему "Ощадливий сьогодні - багатий завтра"
 
Vsesvitnia istoria-8-klas-sorochynska-2021
Vsesvitnia istoria-8-klas-sorochynska-2021Vsesvitnia istoria-8-klas-sorochynska-2021
Vsesvitnia istoria-8-klas-sorochynska-2021
 
5_vi_hl_2022.pdf
5_vi_hl_2022.pdf5_vi_hl_2022.pdf
5_vi_hl_2022.pdf
 
біографія української гривні
біографія української гривнібіографія української гривні
біографія української гривні
 
137,23.docx
137,23.docx137,23.docx
137,23.docx
 
книга і комп кнвк №35
книга і комп кнвк №35книга і комп кнвк №35
книга і комп кнвк №35
 
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...
 
Математичні цікавинки
Математичні цікавинкиМатематичні цікавинки
Математичні цікавинки
 
196
196196
196
 
373,23.pdf
373,23.pdf373,23.pdf
373,23.pdf
 
Шевченкіана крізь призму обєктів колекціонування
Шевченкіана крізь призму обєктів колекціонуванняШевченкіана крізь призму обєктів колекціонування
Шевченкіана крізь призму обєктів колекціонування
 
160.
160.160.
160.
 
Пристосований заклад відпочинку з денним перебуванням "Зоряний" при КЗО СЗШ № 20
Пристосований заклад відпочинку з денним перебуванням "Зоряний" при КЗО СЗШ № 20Пристосований заклад відпочинку з денним перебуванням "Зоряний" при КЗО СЗШ № 20
Пристосований заклад відпочинку з денним перебуванням "Зоряний" при КЗО СЗШ № 20
 
Підручник Всесвітня історія 8 клас Н.М. Сорочинська (2021 рік)
Підручник Всесвітня історія 8 клас Н.М. Сорочинська (2021 рік) Підручник Всесвітня історія 8 клас Н.М. Сорочинська (2021 рік)
Підручник Всесвітня історія 8 клас Н.М. Сорочинська (2021 рік)
 
1
11
1
 
454,23.docx
454,23.docx454,23.docx
454,23.docx
 

More from Lala Lalala

Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqLala Lalala
 
Ooooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooOoooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooLala Lalala
 
Pppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppPppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppLala Lalala
 
Wwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwWwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkKkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkLala Lalala
 
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqLala Lalala
 
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggGggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggLala Lalala
 
Ku yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaKu yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 

More from Lala Lalala (20)

Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
 
Ooooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooOoooooooooooooooooooooooooooo
Ooooooooooooooooooooooooooooo
 
Pppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppPppppppppppppppppppppp
Pppppppppppppppppppppp
 
Wwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwWwwwwwwwwwwwwwwww
Wwwwwwwwwwwwwwwww
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
Dklrjt
DklrjtDklrjt
Dklrjt
 
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkKkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
 
Wwwwwww
WwwwwwwWwwwwww
Wwwwwww
 
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
 
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggGggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
 
Hhhh11111
Hhhh11111Hhhh11111
Hhhh11111
 
Ku yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaKu yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaa
 
Dff
DffDff
Dff
 
Hhhyy
HhhyyHhhyy
Hhhyy
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
3 xxxxxx
3 xxxxxx3 xxxxxx
3 xxxxxx
 
Yyyyyyyyyyy
YyyyyyyyyyyYyyyyyyyyyy
Yyyyyyyyyyy
 
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
9xdcvf
9xdcvf9xdcvf
9xdcvf
 

ыващ

  • 1. ТЕМА. УРОК-МАНДРІВКА „ПО МІСТУ ГРОШОВОМУ”. Мета: - узагальнити знання дітей з теми „Звичайні дроби”; - удосконалити навички виконання прикладів на всі дії з дробами; - розвивати математичне мислення і обчислювальні навички; - розширити фінансові знання та кругозір; - виховувати інтерес до математики. Тип уроку: урок застосування знань, умінь та навичок. ХІД УРОКУ І. Мотивація навчальної діяльності. Кажуть, розум ні за які гроші не купиш. Це, звісно, так, але ви повинні здобувати знання, адже знання й уміння за плечима не носити. Накопичувати гроші - марна справа, вони легко витрачаються, часто знецінюються, часом просто губляться. Але кожна людина, яка живе у суспільстві, користується грошима і повинна вміти їх рахувати та витрачати. Сьогодні ми проведемо урок як гру- мандрівку «По місту Грошовому». Вас чекають цікаві зупинки. Рухатися будемо за таким маршрутом (вивішується схема маршруту подорожі). Розум полягаєне лише у знанні, але й у вмінні застосовуватицізнання. Аристотель, давньогрецькийфілософ і вчений
  • 2. II. Подорож. Зупинка 1. Музей «Нумізматика» Нумізматика — наука про монети; допоміжна історична дисципліна, що вивчає монети, історію карбування монет і грошовогообігу, скарби монет, їх різні замінники. Учні виступають із повідомленнями. Перші гроші Гроші виникли стихійно в процесі обміну товарами. Спочатку еквівалентом грошей були певні товари. Стародавні римляни, наприклад, розраховувалися сіллю, ацтеки — какао-бобами, русичі - хутром. Перші металеві гроші у вигляді кілець з'явилися в Єгипті близько 2500 років до нашої ери. А перші монети були викарбувані в VII ст. до н.е. в малоазійській державі Лідії. Великого розвитку монетна справа набула в Давній Греції і Римі, де було створено перший у світі монетний двір при храмі Юнони-Монети (звідси й термін «монета»). На Русі монети власного карбування давньоруських князів з'явилися наприкінці X ст. У той час поряд з давньоруськими монетами в обігу
  • 3. перебували арабські срібні монети — диргеми. На думку багатьох істориків поряд із ними, як засіб обміну, використовували хутро дикого звіра - куниці, білки тощо. Спочатку монети виготовляли лише зі срібла й золота. Це створювало незручності — вони були дорогими і їх було мало. Пізніше їх стали карбувати зі сплавів. Але металеві гроші все одно були незручними. Тому люди винайшли паперові гроші. Відомий мандрівник Марко Поло стверджував, що в Китаї ними користувалися ще в XIII ст. В Європі паперові гроші з'явилися в XVII ст. Спочатку це були розписки банкірів про те, що вони прийняли на зберігання певну кількість золота. Згодом великі банки почали випускати паперові гроші, а ще пізніше це право перейшло до держави. Гривня Гривня - зливок срібла, що був грошовою і ваговою одиницею в Давній Русі в X— XIV ст. Різні гривні мали неоднакову вагу і форму. Наприклад, київська гривня була шестикутною і важила близько 160 г. За одну гривню можна було купити вола. У XIII ст. з'явився зливок, що мав назву карбованця, і в XV ст. він витіснив з обігу гривню. Знову гривні з'явилися за часів відродження Української державності в 1918—1920 рр. Тепер гривні - гроші незалежної України.
  • 4. Підготовка до створення нових українських грошей почалася у квітні 1991 р. Стати автором перших грошей незалежної України, з якими щодня «спілкуємося» і нині, судилося українському художнику-графіку, заслуженому художнику України В.І. Лопаті. Ввели в обіг українські гривні 1996 р. Зупинка 2. Зал Грошових задач У залі Грошових задач потрібно вміти добре обчислювати і логічно мислити. Завдання: розв’язати рівняння. Зупинка 3. Магазин «Здійсни покупку» Щоб купувати, потрібно знати ціну товару і мати потрібну кількість грошей. Кожна людина повинна вміти обчислити, скільки їй належить здачі. А тепер кожен із вас буде покупцем. Зупинка 4. Їдальня «Українські страви» З давніх-давен українські страви відомі своєю різноманітністю та високими смаковими якостями. Тут вам запропонують український борщ, куліш, пампушки з часником, картоплю, запечену з салом, вареники, крученики, ковбасу домашню, свіжий хліб та узвар. Але щоб усе це скуштувати, треба мати гроші і вміти їх правильно витрачати.
  • 5. Зупинка 5. Вулиця Банківська На цій вулиці знаходяться різні банківські установи, де жителі одержують заробітну плату по картках, беруть кредити, здійснюють різні платежі. А я вам розповім одну історію. Він любив жартувати, що усною лічбою оволодів раніше, ніж навчився розмовляти. Якось, коли йому ще не виповнилося й трьох років, хлопчик зацікавився розрахунками батька, який той робив, щоб розрахуватися з робіт- никами. Хлопчик виявив помилку в розрахунках. Найбільш дивним було те, що ніхто не вчив малого «ревізора» арифметики. Зворушений батько подарував синові дрібну монету, яку той зберігав як найдорожчу реліквію. Цим хлопчиком був видатний німецький математик Карл Гаусс. Перевіримо, як ви вмієте рахувати гроші. Зупинка на вимогу «Про все потроху» На цій зупинці кожен може загадати загадку, обмінятися запитаннями, пригадати прислів'я, дати мудру пораду, розповісти смішинки. Загадки 1. Без рук, без ніг, без голови, а всю країну обійшла. (Монета, копійка) 2. Кругленьке, маленьке, всьому миру миленьке. (Монета) 3. Що росте без повітря, води і коріння? (Відсотки у банку) Прислів'я, приказки • За добре слово не платять грошей, а скажеш — усім приємно. • Багачеві вітер гроші несе, а бідному очі половою засипає. • Хоч свинка, та грошей скринька.
  • 6. • За гроші не купиш ні батька, ні матері, ні родини. • Купив біду за гроші. • Золоті гори обіцяє, хоча в кишені й гроша не має. • Велике діло гроші, а ще більше — правда. • Хоч у голові пусто, аби грошей густо. • Хоч копійка у кафтані, та на сто рублів чвані. • На гривеник покупки, а на карбованець крику. • На гріш амуніції, на десять амбіції. • За копійку аж труситься. • Зароблена копійка краща за крадений карбованець. • Слово старше, ніж гроші. • Розум за гроші не купиш. Зупинка «Кінцева» Підраховується кількість балів, визначаються найактивніші мандрівники. Мінялися часи, мінялася монетна ситуація в Україні. Хочеться вірити й сподіватися, що гривня знову стане не тільки повно- владною господаркоюв Україні, а й впливовою та конвертованою грошовою одиницею. IІІ. Домашнє завдання. Підготувати розповідь на тему «Копійка гривню береже» або «Мої враження від мандрівки по місту Грошовому».