1. ТЕМА: КЛАС КІСТКОВІ РИБИ: ОСОБЛИВОСТІ
ЗОВНІШНЬОЇ ТА ВНУТРІШНЬОЇ БУДОВИ.
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 11.
МЕТА: Розкрити особливості зовнішньої та внутрішньої будови
риби у зв’язку зі способом існування у водному
середовищі. Розширити і поглибити знання учнів під час
виконання лабораторної роботи.
- закріпити знання про загальні особливості будови хордових; на
прикладі річкового окуня продовжити формувати уявлення учнів про
будову кісткових риб.
- розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, логічно мислити,
робити висновки, розвивати пізнавальний інтерес.
- виховувати любов до всього живого, культуру спілкування.
- Тип уроку: комбінований.
Обладнання: презентація «Зовнішня та внутрішня будова кісткових риб»,
таблиці, вологі препарати, макет риби, жива риба.
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний етап.
ІІ. Активація пізнавальної діяльності учнів.
На попередньому уроці ми вже з вами поверхнево ознайомилися із
особливостями зовнішньої та внутрішньої будови кісткових риб. Тому
пропоную невеличку розминку у вигляді бліц-турніру. Прошу по
представникові від кожної команди.
Бліц-турнір «Далі, далі..» :
1. Назвати відділи тіла риби (голова, тулуб, хвіст)
2. Видовжена передня частина голови акули (рострум)
3. Серце риби складається з…(передсердя і шлуночка)
4. Кров риби має колір (червоний)
5. Скільки кіл кровообігу (1)
6. Органи дихання риб (зябра)
2. 7. Шкіра риб вкрита (лускою)
8. Клоака характерна для (хрящових) риб
9. У кісткових риб запліднення (зовнішнє)
10. Вік риби можна визначити за (лускою)
11. Парні плавці (грудні та черевні)
12. Непарні плавці ( спинний, хвостовий,анальний)
13. Орган виділення риб (нирки)
14. Риби холоднокровні чи теплокровні? (холоднокровні)
15. До якого типу належить надклас Риби? (Хордові)
16. Які риби не мають плавального міхура (хрящеві)
17. Які риби більш древні ? (хрящеві)
18. Наука, що вивчає риб (іхтіологія).
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку . Мотивація навчальної
діяльності.
Загальновідомим є той факт, що життя виникло у воді. Населяючи
водне середовищебагато мільйонів років, риби своєрідно пристосувались до
життя в ньому й повністю освоїли його. Вони уникають лише надзвичайно
гарячих, холодних або солоних вод. Проте, таких місць в природі
надзвичайно мало. Водне середовище за своїми властивостями дуже
відрізняється від повітряного (має більшу густину(у 7.5 тис. разів) більшу
теплоємність, тому тут відсутні перепади температури, зате є перепади тиску,
менший вміст кисню ( у 20 раз менше), освітленість зменшується з глибиною
– на глибині 1500м світло взагалі не проникає, а водорості не можуть
існувати глибше 250м. Крім того, різні водойми відрізняються
концентрацією солей, напрямками руху течій), тому будова риб має ряд
особливостей порівняно з будовою наземних хребетних тварин.
Є різні риби у воді: товсті, тоненькі і худі,
дрібненькі риби-малюки, а є й великі – от такі!
Є войовничі – із мечами,
є з довжелезними хвостами,
3. є рибки срібні й золоті,
є дуже мудрі, є й пусті...
Але, не зважаючи на всю видову різноманітність, для всіх кісткових
риб характерні загальні властивості, виокремити які – наше основне
завдання. Тому ми зараз виконаємо лабораторну роботу.
ІV. Виконання лабораторної роботи №11.
ВНУТРІШНІ ОРГАНИ РИБ.
Порожнина тіла.
У тулубовому відділі риби, під хребтом, знаходиться велика порожнина
тіла, вистелена епітелієм – вторинна порожнинаабо целом. В ній
розташовуються внутрішні органи.
Травна система.
Окунь - хижак. Він харчується різними водними тваринами, в тому
числі рибами інших видів. Свою здобич окунь захоплює і утримує гострими
зубами, які сидять на щелепах. Після заковтування їжа проходить через
глотку і стравохід в шлунок. Окунь ковтає свою здобич повністю, і в зв'язку з
цим його шлунок має здатність сильно розтягуватися. Мікроскопічні залози
стінок шлунка виділяють шлунковий сік. Під його дією їжа починає
перетравлюватися. Частково змінена їжа проходить потім в тонку кишку, де
на неї діє травний сік підшлункової залози і жовч, яка надходить з печінки.
Запас жовчі накопичується в жовчному міхурі. Живильні речовини
проникають через стінки в кров, а неперетравлені залишки вступають у
задню кишку і викидаються назовні через анальний отвір.
Плавальний міхур.
У окуня, як і в багатьох інших риб, кишечник має особливий тонкостінний
виріст, наповнений сумішшю газів, - плавальний міхур. У дорослого окуня
зв'язок міхура з кишечником втрачений, а у його личинки і у деяких інших
риб на все життя зберігається зв'язок з кишечником. Коли риба опускається в
глибину, міхур зменшується в об'ємі і щільність риби збільшується. Це
сприяє швидкому зануренню. При спливанні обсяг міхура збільшується і
4. риба стає відносно легше. Поки риба знаходиться на одній і тій же глибині,
обсяг міхура не змінюється. Це дозволяє рибі утримуватися без руху, як би
висіти в товщі води. Тобто міхур відіграє гідростатичну роль.
Дихальна система.
Чому риби, знаходячись на суші, задихаються, хоч в повітрі більше
кисню, ніж у воді? (Зяброві пелюстки швидко висихають на суші і газообмін
тоді не відбувається) Риби дихають киснем, розчиненим у воді.
Риба постійно заковтує воду. З ротової порожнини вода проходить
через зяброві щілини, якими пронизані стінки глотки, і омиває органи
дихання - зябра. У окуня вонискладаються з зябровихдуг, на кожній з яких з
одного боку сидять яскраво-червоні зяброві пелюстки, а з іншого - білуваті
зяброві тичинки. Зяброві тичинки - це цедільний апарат. Зяброві пелюстки
пронизанідрібними кровоноснимисудинами - капілярами. Через тонкі стінки
зябрових пелюсток в кров проникає кисень, розчинений у воді, а з крові у
води видаляється вуглекислий газ.Через тонкі стінки зябрових пелюсток в
кров проникає кисень, розчинений у воді, а з крові у воду видаляється
вуглекислий газ.
Якщо кисню мало, то риби піднімаються до поверхні і починають
захоплювати повітря ротом. Тривале перебування у воді, яка містить мало
кисню, може викликати загибель риб. Взимку під льодом у водоймах інший
раз буває недолік кисню. Тоді настає замор риби. Для запобігання замору
корисно робити під ледом ополонки.
Висушені зяброві пелюстки не можуть пропускати кисень і вуглекислий газ.
Тому вийнята з води риба швидкогине. Зовнініжні зябраприкриті захисними
зябровими кришками.
Кровоносна система риб замкнена. Вона складається з серця і судин.
Судини, що відходять від серця, називають артеріями; судини, що приносять
кров до серця, - венами. Серце риби двокамерне. Воно складається з
передсердя і шлуночка, м'язові стінки яких по черзі скорочуються. З
передсердя кров виштовхується в шлуночок, а з нього у велику артерію -
5. черевну аорту. Зворотньому руху крові перешкоджають клапани. Черевна
аорта прямує до зябер, від неї вправо і вліво відходять дрібніші судини, в
яких кров має темний колір, насичена вуглекислим газом і називається
венозною. У зябрахсудини розгалужуються на капіляри. Протікає в них кров
звільняється від вуглекислого газу і насичується киснем.
В судинах, що відходять від зябер, тече вже червона, насичена киснем
артеріальна кров. Вона збирається в спинну аорту, що тягнеться вздовж тіла
під хребтом. У хвостовому відділі спинна аорта проходить крізь нижні дуги
хребців.
Від спинної аорти відходять дрібніші артерії, які розгалужуються в
різних органах до капілярів. Через стінки цих капілярів в тканини надходять
кисень та поживні речовини, а з них у кров - вуглекислий газ і інші продукти
життєдіяльності.
Поступово червона артеріальна кров темніє та "перетворюється на
венозну, яка містить багато вуглекислого газу та мало кисню. Венозна кров
збирається у вени і по ним потрапляє до передсердя. Таким чином, кров
безперервно циркулює по одному замкненому колі кровообігу.
Видільна система.
У верхній частині порожнини тіла лежать дві стрічкоподібні червоно-
бурі нирки. У капілярах нирок з крові фільтруються продукти розпаду, що
утворюють сечу. По двох сечоводах вона проходить в сечовий міхур, що
відкривається назовні позаду анального отвору.
Статева система.
Риби – роздільностатеві, хоча зустрічаються й гермафродити(морський
окунь). Статеві органи парні, розташовані під нирками, з боків плавального
міхура. Органи розмноження самок – яєчники, в яких дозрівають
яйцеклітини –ікринки, виводяться через яйцепроводи назовні. У самців
статеві залози –сім’янники, в яких дозрівають сперматозоїди, які виводяться
назовні через сім’япровод. Запліднення у кісткових риб зовнішнє, на відміну
від хрящових.
6. Нервова система.
Нервова система риб представлена головним і спинним мозком.
Головний мозок знаходиться в черепі і має 5 відділів. Органи чуття-зору,
нюху, смаку, дотику пристосовані до водного середовища. Є спеціальний
орган – бічна лінія.
V. Узагальнення і систематизація знань, умінь.
1. Знайдіть і виправте помилки в тексті:
Риби мають радіальну симетрію тіла. Центральна нервова система
розташована під хордою. Порожнина тіла – відсутня. Під хордою
розташована і травна система, яка в кісткових риб закінчується клоакою.
Риби, як і інші тварини , отримують інформацію про навколишнє середовище
за допомогою органів дихання. Вони бачать, чують, відчувають запах, смак,
дотик, тобто мають усі чуття, властиві високоорганізованим тваринам. Крім
того, риби мають ще один особливий орган, який дає їм змогу відчувати
надзвичайно слабкі рухи води – плавальний міхур. Усі риби відкладають
ікру.
2.Літературно-іхтіологічний конкурс
Живуть рибки в річках і в морі,
і все беруться до розмов,
але ніколи не говорять,
немов своїх не знають мов.
Набравши в ротики води, вони мовчать.
Мовчать завжди: в воді не можна говорити,
тож риби мовчки мусять жити..
Леонід Полтава
"Німий, як риба" - говорить приказка. Чи справді рибимовчазніістоти? Коли
вживається цей вираз?
А чи чують риби? ( доповідіучнів)
2. Коливживають вираз «Почувається,якрибау воді?»
VІ. Підсумки уроку.
7. VІІ. Домашнє завдання: § 34 (стр.144 – 145 питання 1 – 6).
ТЕМА: ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 11. ВИВЧЕННЯ
ЗОВНІШНЬОЇ ТА ВНУТРІШНЬОЇ БУДОВИ РИБ.
МЕТА: ознайомитися з особливостями зовнішньої та внутрішньої
будови кісткових риб на прикладі річкового окуня;
встановити ознаки пристосованості риб до водного
середовища існування в зовнішній та внутрішній будові.
Обладнання: пінцет, ланцет, ножиці, препарувальна ванночка, лупа,
свіжа риба, стенд “Зовнішня та внутрішня будова риб”,
вологі препарати риб, підручник.
Хід роботи
1. У якому середовищі
живуть риби?
_________________
_________________
_________________
__________
2. Розгляньте рибу і
визначте форму її
тіла.______________
_________________
_________
Яке значення має
форма тіла в житті
риби?____________
_________________
_________________
__________
3. Розгляньте колір
тіла риби на черевному і спинному боках. Якщо помітна різниця,
поясніть, у чому вона
полягає._________________________________________________
4. Зверніть увагу на покрив тіла риби. Чи легко рибу втримати в
руці?__________________Чому?_________________________________
Яке значення для пересування у воді має луска
риби?________________________________________________________
5. за допомогою лупи. Знайдіть кільця, полічіть їх для визначення віку
риби._____________________________
6. Знайдіть відділи тіла риби – голову, тулуб, хвіст; межа між головоюі
тулубом проходить по_______________________________
8. межа між тулубом і хвостом проходить
по_______________________________________
7. Які розміри має хвостовий відділ? Яке його значення під час руху
риби?
______________________________
_________________________
8. Розгляньте плавці. Скільки
їх?_________________________ Де
вони розташовані?
______________________________
______________________________
_
9. Визначте плавці: парні -
________________непарні -
___________________
З’ясуйте роль окремих плавців під
час руху рибивперед, на поворотах
і коли риба “стоїть на
місці”.________________________
_______________________________ Знайдіть бічну лінію. Яке значення
має бічна лінія у житті риб?
____________________________________________________
10. Розгляньте голову риби. Як вона переходить у тулуб?
_____________________________________________________________
Знайдіть у риби органи чуттів (очі, ніздрі), розгляньте їхню будову. Чи
має риба повіки? ____________________________________
Чи має риба орган
слуху?
11. Знайдіть зяброві
кришки. Спостерігайте
за дихальними рухами
– почерговим
відкриванням і
закриванням рота і
зябрових кришок.
Чому це відбувається?
___________________
___________________
12. Опрацюйте малюнок.
Розшифруйте
позначення.
Форма тіла - ____________________
Позначте відділи тіла на малюнку лініями.
9. Висновок
1. Продовжтедумку.
У зв’язкуз життям у водіу риб виробилися спеціальні
пристосування:
___________________________________________________________
___________________________________________________________
2. Форма тіла риб дуже різноманітна: у лящів тіло високеі дуже
стиснуте з боків; у камбали – сплющене у спинно-черевному
напрямку; в акули – торпедоподібне. Поясніть, чим викликана
різниця у формі тіла риб.
___________________________________________________________
___________________________________________________________