SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
ТЕМА:ХУДОЖНІПРОМИСЛИТА ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНЕ
МИСТЕЦТВО УКРАЇНИ
Мета:
- ознайомити учнів з географією різноманітних народних промислів України,
показати досягнення народних майстрів-ремісників та значення в житті
народу, становленні державності;
- розвивати вміння робити доповіді, проводити презентації; розвивати вміння
робити аналіз та формувати висновки, увагу, уяву;
- виховувати гордість за власну країну, любов до рукодільства, повагу до
майстрів-ремісників та їхньої праці.
Обладнання: ілюстрації виробів художніх промислів, адміністративна
карта України, девіз уроку, музичний супровід.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Привітання.
2. Настанова на роботу
Девіз уроку «Знання за плечима не носити». (укр. народна мудрість)
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
 Що першим зробила для себе первобутня людина, під час свого розвитку?
(змайструвала одяг)
 Де жили перші люди, чим і для чого вони прикрашали свої помешкання?
(печери, малюнками)
 Що таке народ? (угрупування людей, що відрізняється мовою, традиціями,
культурою)
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
2.. Казка «Як чоловікові допомогло ремесло»
Жив собі бездомний швець. У него була жінка і тринадцятилітня
дівчинка. Приїхав він у одно містечко і наймив для сім'ї на три роки
квартиру, а сам пішов по селах на заробітки. І зайшов він у таке село, що там
узагалі не було шевського ремісництва. Це село було далеко від міста. І він
був у тому селі довгийчас, ходячи хата від хати. Народ уздрів, що він чесно і
доброякісно працює. І радні в ґміні* почали говорити:
— Цей швець бездомний. Чи не прийняти його в наше село?
І рада врадила: прийняти. І вложили таку ухвалу, навіть не доводячи до його
відома: дати йому у вічне користування кусок землі, побудувати хату, і хай
буде в селі свій сільський швець. Прикликали його, сказали це, і він
погодився. Сім'я його ще жила в найманій хаті, а він уже осів у цім селі. Ще
два роки сім'я була в місті, а він до неї ходив. А в селі йому за цей час було
збудовано хату, і сім'я перейшла на мешкання до села.
Це село було велике й багате, а сусіднє ще більше й багатше. І в тому
сусідньому селі був панський двір. Там жив молодий пан. Його родичі
повмирали і він був сам. Поїхав він одного разуна коні оглядати свої маєтки.
Та й заїхав у те село, де жив швець. Була позаобідня пора. Їдучи полем у бік
свого села, він стрінув дівчину, яка йшла йому назустріч. Дівчина була дуже
гарна, і дуже вона сподобаласямолодому панови. Подумав він собі, що такої
краси ще не здибав. Вони розминулися, а його гнітила думка: "Відки в цій
місцевости з'явилася така гарна дівчина? Чия вона?" І він повернув коня
вслід за нею. Їде він на віддалі і дивиться, куди дівчина поверне. Пройшла
вона поле, перейшла сусіднє село і звернула на краю села в бідну хатину.
Панич подивився і вернувся. Він зрозумів, що дівчина з цеї хати. Подумав він
і завернув коня до тої хатини. Прип'яв коня до плоту, а сам заходить у хату. В
хаті сидів за роботою швець. І дівчина була тут. Панич, привитавшися в хаті,
попросив напитися води. Напився та й питає шевця:
— Це ваша дочка?
— Моя, — говорить швець.
Панич усівся на лавці та й дивиться на роботу шевця. Та й питає:
— А чи ви не згодились би, щоб вона стала моєю жінкою? Швець уже чув
про цего пана з людської бесіди. І говорить він панови:
— А яке ви ремесло знаєте? Пан усміхнувся.
— Нащо мені ремесло, коли я маю дві тисячі морґів* поля? А швець
говорить:
— Я можу згодитися, яквивчите якесь ремесло. А як не будете знати ніякого
ремесла, то в нас діло не вийде, дочку за вас не дам.
З тим панич і вийшов з хати. Сів на коня й поїхав. Дорога до його дому була
далека. І по дорозі він роздумував собі: "Дивний чоловік цей швець. Я такий
багатий, а він не хоче проміняти свого бідного ремесла на моє багатство". І
подумав він, що до шевцевої дочки свататися не буде.
Їде він навпростець через поле і проїжджає через пасовисько. Там сільські
хлопці пасли худобу. І городили* собі кошики з лози. А то не можна було
рубати лозу в лузі, бо луг був панський. Пан направив коня просто на
хлопців. Хлопці вздріли пана, схопили свій матеріал і зачали тікати в луги,
щоб сховати його. Щоб пан не покарав їх. Але пан упізнав їх і крикнув:
— Вертайтеся, бо я вас і так знаю!
Хлопці поховали кошики і вернулися. Питає пан:
— Що ви тут робили?
Хлопці бачать, нема що брехати, і зразу призналися.
— Ми хотіли вгородити собі на ягоди кошик.
— А серед вас уміє хтось добре городити кошики?
Два хлопці призналися, що вміють. Пан подумав: "Це ж теж ремесло. Треба б
і мені навчитися його". Та й каже пан:
— Добре, я не буду вас штрафувати, а даю вам завдання. Ідіть і нарубайте в
лузі пруття на кільканадцять кошиків. А вранці ви два, що вмієте городити
кошики, прийдете з тим пруттям до мене. А інші хлопці будуть пасти вашу
худобу.
На другий день пастухи повигонили худобу, а ті два набрали пруття і пішли
до пана. Пан сидів на другому поверсі і вже виглядав їх. Запросив хлопців у
дім, пригостив їх, вивів на веранду та й каже:
— Ану городіть мені кошик.
Хлопці приймилися за роботу. Один підготовляє пруття, а другий городить.
А пан з цікавістю призирає. Хлопці вгородили кошик, пан оглянув. Кошик
вийшов гарний. Каже їм пан:
— А тепер ви навчіть мене таке городити.
Хлопці вчать пана. Угородив пан кошика, але він не вийшов такий гарний. Та
пан зрозумів суть роботи, заплатив хлопцям за науку, наказав, щоб не рубали
даром пруття в лузі і відпустив. Хлопці пішли, а пан городив собі кошики
далі. І вгородив кошика сам. Другий кошик вийшов уже кращий. Пан
зрозумів, що він уже має в руках ремесло, нав'язав пучок пруття, узяв
готового кошика, наказав слузі осідлати коня і їде до шевця в старости.
Приїхав він і заходить до хати з пучком пруття і кошиком. Та й говорить:
— Я вже знаю ремесло. Оцей кошик угородив я. А щоб ви бачили, що це
справді так, при ваших очах я вгороджу такий самий другий.
І взявся за роботу. Угородив кошик перед очима шевця, і той повірив, що
панич справді знає ремесло. І погодився віддати за него свою дочку.
Панич хотів забрати свого тестя до себе, та швець не погодився.
— Ні, коли дочці моїй випало таке щастя, то нехай вона йде, а я зостануся
тут і відплачу людям за те, що вони допомогли мені.
Відбулося весілля, і дочка осталася в панськім дворі, а швець із жінкою
лишився на своїм біднім хазяйстві.
Як звичайно, панський двір — це велике господарство і великі турботи. І
каже молода жінка чоловікови:
— Продаймо цей маєток та їдьмо в місто. Купім там собі дім і заведім готель
з рестораном.
А чоловік каже:
— Слухай, ти з розуму зійшла? Як це так, з такого багатства та й зійти на
ніщо?
Говорить жінка:
— В нашому хазяйстві рік-рі́чно шкода і шкода. А в місті ні град не зіб'є, ні
пошесть нічого не забере. Не буде збитків, а будуть лиш прибутки.
Чоловік подумав: "Може, воно й справді так?" Розпарцелювали вони землю,
попродали все майно і вторгували грубу суму грошей. Оставили для себе
тільки віз і пару коней. Та й поїхали в місто.
Дорога до міста була дуже довга. А тоді ще по лісах орудували розбійники.
Коли вони їхали через один великий ліс, їх розбійники зупинили. Зачали
питати, куди їдуть. Пан сказав, що їдуть на ярмарок. А жінка дуже
сподобалася провідникови розбійників. І наказав він своїм товаришам:
— Беріть пана в сторону!
Провідник розбійників сідає на віз на місце пана. А розбійникам дає приказ
вести пана в ліс
— Я до вас вернуся, — каже провідник.
Розбійники завели пана в корчі, розібрали його догола. Один шмагнув його
буком по голові, і пан упав мертвий у яр. Прикинули його розбійники хмизом
та й пішли своєю дорогою.
А провідник їхній, проїхавши трохи з жінкою пана, зачав розпитувати її:
— Скажи правду, відки ви їхали, куди й за чим?
Паня вирішила говорити правду. І розказала, як було, про все життя своє
розказала. А провідник розбійників сказав:
— Якби я знав усе це раніше, я б такого не допустив. А так усе пропало,
свого чоловіка ти не побачиш навіки. А тебе я збережу задля твоєї краси. Із
цієї хвилі я твій пан. Виконаю всі твої бажання. Поїдемо в велике місто,
купимо дім, відкриємо ресторан. І все буде, як ти думала. Я твій пан, а ти моя
паня. Лиш не смієш нікому нічого розказувати.
Паня добре зрозуміла все. І подумала: "Нехай буде так, бо чоловіка з могили
вже не вернеш". Поїхали вони у велике місто, довідалися, де є на продаж
великий дім. І купили дім у центрі міста, близько ратуші. І відкрили вони
готель з рестораном.
Пройшло кілька літ. Торгівля в ресторанійшла дуже добре. Вони мали багато
знайомств. Її чоловік тут був паном, а в розбійників далі був провідником. І
вони дуже розбагатіли, стали дуже багатими.
А пана, її першого чоловіка, не вбили розбійники на смерть, він упав
приголомшений. Коли він відчутився в тій ярузі і видряпався відти, вже була
ніч. А він голий, як мати на світ народила. Пустився він іти навмання, щоб
вийти на якесь село. Вийшов на край лісу і побачив у одній хаті світло.
Прийшов до тої хати, застукав, впустили його. Та й дуже сполошилися
господарі, бо він був голий. Він розказав, що його пограбували розбійники і
хотіли вбити. Люди пожалували його і дали йому дране, бо й самі були дуже
небагаті. Переночував він там, а рано встав та й пішов.
Іде він і думає, що з ним було, а що сталося. Він був безпорадний і змушений
був просити кусочка хліба. І проводив він своє життя жебраючи.
Доблукав він до одного містечка, де якраз того дня був базар. І побачив він,
що йде чоловік з в'язкою кошелів. А перехожі питають:
— Дядьку, продаєте кошелі?
— Продаю.
Не пройшло й півгодини, як дядько всі кошелі продав. І подумав пан, що він
саме через цей промисел оженився. І прийшло йому на гадку, що краще
торгувати кошелями, ніж жебрати. Він мав пару ґрейцарів, то зразу ж пішов у
магазин і купив собі ножика. Та пішов у луг, нарізав пруття, та й до вечера
вгородив двакошики, один маленький, а один більший. А ввечері подався на
село і заходить у кращу селянську хату. Проситься на ніч і каже, що дасть за
це один кошик. Господарі радо на це згодилися, приймили його на ніч і
нагодували. Полягали спати, а він усе думав, і стало йому ясно, чому це тесть
вимагав від него навчитися якогось ремесла.
Коли настав день, господарі знову його нагодували і купили в него другий
кошик. І пішов він далі. І не йшов він уже нікуди, а просто в луг. Тільки по
дорозі зайшов у сільську крамницю і купив собі на день їжі. За день він
вгородив у лузі кілька кошиків. І знов вернувся в село. Та й подумав: "Іду до
того, що я вже в него ночував". Ті радо його приймали, бо вже були знайомі, і
закупили в него нові кошики. І він розповів, як він попав у біду.
Зауважив він у господаря маленьке піддашшя, наймив собі то піддашшя і
став займатися в ньому своїм ремеслом. І до того дійшло, що до него вже
стали давати хлопців на науку. А вироби його були все досконаліші. Зачав
він із своїми виробами роз'їжджати по дальних містах.
- Що допомогло чоловікові вижити?
- Як на вашу думку, чи корисні вміння робити щось своїми руками?
3. Слово вчителя
Сьогодніми поговоримопро українські ремесла, їх значення, особливості та
поширення по нашій країні. А дізнаватись цікаву інформацію ми будемо зі
сторінок нашого усного журналу «Художні промисли України». Можливо
хтось із вас уподобає собі нове хобі.
IV. Вивчення нового матеріалу
Учень 1
Сьогодні на нас чекає заочна подорож мальовничими, колоритними
сторінками України.
Учень 2
Вишиванка - символ Батьківщини,
Дзеркало народної душі,
В колисанці купані хвилини,
Світло і тривоги у вірші.
Учень 1
Вишиванка - дитинча кирпате,
Що квітки звиває в перепліт,
Материнські ласки, усміх тата,
Прадідів пророчий заповіт.
Учень 2
Перша сторінка нашого журналу «Вишивана Україна».
Доповідь учня про поширення основних орнаментів вишивки. Прикріплення
значка поширення ремісництва на карту.
Учень 1
Дівчина коверник – просто килимар.
Коверці, підстилки, рядна –
Ось її товар!
Учень 2
Прядіть багато вовни,
Буде килим довгий,
Зробить його квічастим
Всім людям на щастя!
Учень 1
Друга сторінка нашого усного журналу «Українське килимарство»
Доповідь учня про килимарство, особливості його виробництва та
поширення на території України. Прикріплення значка поширення
ремісництва на карту.
Учень 2
Заспівала глина у руках моторних,
То свята землиця, - кажуть гончарі.
Горщики, посуда, кахлі і миски.
Подивись народ,
Учень 1
Зараз куряче пір’ячко візьму,
У рідненьку фарбу обмокну
Та візерунок гарний напишу.
Вийде глечик не простий,
Стане красень розписний.
Учень 2
Як ви вже здогадались наступна сторінка нашого мистецького журналу
«Гончарство»
Доповідь учня про українських гончарів, вироби з глини, поширення на
території України. Прикріплення значка поширення ремісництва на карту.
Учень 1
Дерев’яна синя скриня
В хаті справжня господиня.
Синя скриня всіх взуває,
Синя скриня й зодягає.
Дерев’яну синю скриню
Розписала господиня.
Півники строкаті
Всім дарують щастя.
Учень2
Житні гарні колоски
Припадають до душі.
Ще калини гілочки
Розмістились у курки.
В дерев’яній синій скрині
З торочками є хустина.
Ця хустина, мов жар-птиця,
Жаром грає та іскриться.
Учень 1
І наступна сторінка нашого диво-журналу присвячена відомим не лише в
Україні розписам. «Українські розписи»
Доповідь учня про предмети розпису, петриківські розписи. Прикріплення
значка поширення ремісництва на карту.
Учень 2
Є майстри у нас чудові,
Дивувати нас готові.
Роблять гарні подарунки
Зі звичайної обрубки.
Гарно скриньки вирізають,
Вікна й двері витинають.
Учень 1
А маленьким козачатам
З дерева дарують свято.
Можуть коника зробити,
Шаблю – ворога скорити.
Учень 2
Ще одна цікава сторінка усного журналу розповість вам про майстрів
обробки деревини «Різьблення по дереву»
Доповідь учня історію та поширення ремісництва, види деревини для роботи.
Прикріплення значка поширення ремісництва на карту.
Слово вчителя
Повідомлення про лозоплетіння та гутництво, поширення цих ремесел на
території країни.
V. Закріплення нового матеріалу.
1.Завдання
Складіть схему, що відобразить види художніх промислів та їх поширення на
території України.
VІ. Підсумок уроку
1. Завдання
Складіть японський вірш про ті види ремесел, про які ви готували доповіді.
2. Бесіда
 Що вам сподобалось на сьогоднішньому уроці?
 Чи дізнались ви щось корисне, нове?
3. Оцінювання учнів
VІІ. Домашнє завдання
Провести анкетування з учнями школи «Народні промисли і рукоділля»,
зробити висновки про інформованість учнів з цієї теми.

More Related Content

Similar to моначи

4 lch s_2015
4 lch s_20154 lch s_2015
4 lch s_2015UA4-6
 
4 lch s_2015
4 lch s_20154 lch s_2015
4 lch s_2015bookin777
 
О.Я. Савченко Літературне читання
О.Я. Савченко Літературне читанняО.Я. Савченко Літературне читання
О.Я. Савченко Літературне читанняSemenuk
 
4 lch s_2015
4 lch s_20154 lch s_2015
4 lch s_20154klas
 
Literaturne chytannja 4klas_savchenko
Literaturne chytannja 4klas_savchenkoLiteraturne chytannja 4klas_savchenko
Literaturne chytannja 4klas_savchenkomoyashkolamoyashkola
 
вікторина сторінками українських народних казок копия
вікторина сторінками українських народних казок   копиявікторина сторінками українських народних казок   копия
вікторина сторінками українських народних казок копияOlena Pyzaenko
 
вікторина сторінками українських народних казок олексів в.в.
вікторина сторінками українських народних казок олексів в.в.вікторина сторінками українських народних казок олексів в.в.
вікторина сторінками українських народних казок олексів в.в.she-nakaz
 
Urainski narodni kazky
Urainski narodni kazkyUrainski narodni kazky
Urainski narodni kazkyAlexey Kostyk
 
бременскі музиканти
бременскі  музикантибременскі  музиканти
бременскі музикантиkovalalla
 
презентация Microsoft power point
презентация Microsoft power pointпрезентация Microsoft power point
презентация Microsoft power pointOsya Dubyaga
 
зимовище звірів
зимовище звірівзимовище звірів
зимовище звірівkovalalla
 
бармашлве люди і долі 2
бармашлве  люди і долі 2бармашлве  люди і долі 2
бармашлве люди і долі 2Unbib Mk
 
маша і ведмідь
маша і  ведмідьмаша і  ведмідь
маша і ведмідьkovalalla
 
Підсумкові перевірки в 2 класі з літературного читання Контрольна робота №1. ...
Підсумкові перевірки в 2 класі з літературного читання Контрольна робота №1. ...Підсумкові перевірки в 2 класі з літературного читання Контрольна робота №1. ...
Підсумкові перевірки в 2 класі з літературного читання Контрольна робота №1. ...Ковпитська ЗОШ
 
пан коцький
пан коцькийпан коцький
пан коцькийkovalalla
 
гуси лебеді
гуси лебедігуси лебеді
гуси лебедіkovalalla
 
роздорська середня загальноосвітня школа
роздорська середня загальноосвітня школароздорська середня загальноосвітня школа
роздорська середня загальноосвітня школаValynchic
 

Similar to моначи (20)

4 lch s_2015
4 lch s_20154 lch s_2015
4 lch s_2015
 
4 lch s_2015
4 lch s_20154 lch s_2015
4 lch s_2015
 
4 lch s_2015
4 lch s_20154 lch s_2015
4 lch s_2015
 
О.Я. Савченко Літературне читання
О.Я. Савченко Літературне читанняО.Я. Савченко Літературне читання
О.Я. Савченко Літературне читання
 
4 lch s_2015
4 lch s_20154 lch s_2015
4 lch s_2015
 
Literaturne chytannja 4klas_savchenko
Literaturne chytannja 4klas_savchenkoLiteraturne chytannja 4klas_savchenko
Literaturne chytannja 4klas_savchenko
 
вікторина сторінками українських народних казок копия
вікторина сторінками українських народних казок   копиявікторина сторінками українських народних казок   копия
вікторина сторінками українських народних казок копия
 
вікторина сторінками українських народних казок олексів в.в.
вікторина сторінками українських народних казок олексів в.в.вікторина сторінками українських народних казок олексів в.в.
вікторина сторінками українських народних казок олексів в.в.
 
Urainski narodni kazky
Urainski narodni kazkyUrainski narodni kazky
Urainski narodni kazky
 
бременскі музиканти
бременскі  музикантибременскі  музиканти
бременскі музиканти
 
презентация Microsoft power point
презентация Microsoft power pointпрезентация Microsoft power point
презентация Microsoft power point
 
зимовище звірів
зимовище звірівзимовище звірів
зимовище звірів
 
бармашлве люди і долі 2
бармашлве  люди і долі 2бармашлве  люди і долі 2
бармашлве люди і долі 2
 
маша і ведмідь
маша і  ведмідьмаша і  ведмідь
маша і ведмідь
 
Підсумкові перевірки в 2 класі з літературного читання Контрольна робота №1. ...
Підсумкові перевірки в 2 класі з літературного читання Контрольна робота №1. ...Підсумкові перевірки в 2 класі з літературного читання Контрольна робота №1. ...
Підсумкові перевірки в 2 класі з літературного читання Контрольна робота №1. ...
 
пан коцький
пан коцькийпан коцький
пан коцький
 
Ukrayinski vechornitsi
Ukrayinski vechornitsiUkrayinski vechornitsi
Ukrayinski vechornitsi
 
Нагорнюк
НагорнюкНагорнюк
Нагорнюк
 
гуси лебеді
гуси лебедігуси лебеді
гуси лебеді
 
роздорська середня загальноосвітня школа
роздорська середня загальноосвітня школароздорська середня загальноосвітня школа
роздорська середня загальноосвітня школа
 

More from Lala Lalala

Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqLala Lalala
 
Ooooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooOoooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooLala Lalala
 
Pppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppPppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppLala Lalala
 
Wwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwWwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkKkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkLala Lalala
 
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqLala Lalala
 
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggGggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggLala Lalala
 
Ku yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaKu yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 

More from Lala Lalala (20)

Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
 
Ooooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooOoooooooooooooooooooooooooooo
Ooooooooooooooooooooooooooooo
 
Pppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppPppppppppppppppppppppp
Pppppppppppppppppppppp
 
Wwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwWwwwwwwwwwwwwwwww
Wwwwwwwwwwwwwwwww
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
Dklrjt
DklrjtDklrjt
Dklrjt
 
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkKkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
 
Wwwwwww
WwwwwwwWwwwwww
Wwwwwww
 
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
 
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggGggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
 
Hhhh11111
Hhhh11111Hhhh11111
Hhhh11111
 
Ku yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaKu yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaa
 
Dff
DffDff
Dff
 
Hhhyy
HhhyyHhhyy
Hhhyy
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
3 xxxxxx
3 xxxxxx3 xxxxxx
3 xxxxxx
 
Yyyyyyyyyyy
YyyyyyyyyyyYyyyyyyyyyy
Yyyyyyyyyyy
 
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
9xdcvf
9xdcvf9xdcvf
9xdcvf
 

моначи

  • 1. ТЕМА:ХУДОЖНІПРОМИСЛИТА ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНЕ МИСТЕЦТВО УКРАЇНИ Мета: - ознайомити учнів з географією різноманітних народних промислів України, показати досягнення народних майстрів-ремісників та значення в житті народу, становленні державності; - розвивати вміння робити доповіді, проводити презентації; розвивати вміння робити аналіз та формувати висновки, увагу, уяву; - виховувати гордість за власну країну, любов до рукодільства, повагу до майстрів-ремісників та їхньої праці. Обладнання: ілюстрації виробів художніх промислів, адміністративна карта України, девіз уроку, музичний супровід. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. ХІД УРОКУ І. Організаційний момент 1. Привітання. 2. Настанова на роботу Девіз уроку «Знання за плечима не носити». (укр. народна мудрість) ІІ. Актуалізація опорних знань 1. Бесіда  Що першим зробила для себе первобутня людина, під час свого розвитку? (змайструвала одяг)  Де жили перші люди, чим і для чого вони прикрашали свої помешкання? (печери, малюнками)  Що таке народ? (угрупування людей, що відрізняється мовою, традиціями, культурою) ІІІ. Оголошення теми та мети уроку 2.. Казка «Як чоловікові допомогло ремесло» Жив собі бездомний швець. У него була жінка і тринадцятилітня дівчинка. Приїхав він у одно містечко і наймив для сім'ї на три роки
  • 2. квартиру, а сам пішов по селах на заробітки. І зайшов він у таке село, що там узагалі не було шевського ремісництва. Це село було далеко від міста. І він був у тому селі довгийчас, ходячи хата від хати. Народ уздрів, що він чесно і доброякісно працює. І радні в ґміні* почали говорити: — Цей швець бездомний. Чи не прийняти його в наше село? І рада врадила: прийняти. І вложили таку ухвалу, навіть не доводячи до його відома: дати йому у вічне користування кусок землі, побудувати хату, і хай буде в селі свій сільський швець. Прикликали його, сказали це, і він погодився. Сім'я його ще жила в найманій хаті, а він уже осів у цім селі. Ще два роки сім'я була в місті, а він до неї ходив. А в селі йому за цей час було збудовано хату, і сім'я перейшла на мешкання до села. Це село було велике й багате, а сусіднє ще більше й багатше. І в тому сусідньому селі був панський двір. Там жив молодий пан. Його родичі повмирали і він був сам. Поїхав він одного разуна коні оглядати свої маєтки. Та й заїхав у те село, де жив швець. Була позаобідня пора. Їдучи полем у бік свого села, він стрінув дівчину, яка йшла йому назустріч. Дівчина була дуже гарна, і дуже вона сподобаласямолодому панови. Подумав він собі, що такої краси ще не здибав. Вони розминулися, а його гнітила думка: "Відки в цій місцевости з'явилася така гарна дівчина? Чия вона?" І він повернув коня вслід за нею. Їде він на віддалі і дивиться, куди дівчина поверне. Пройшла вона поле, перейшла сусіднє село і звернула на краю села в бідну хатину. Панич подивився і вернувся. Він зрозумів, що дівчина з цеї хати. Подумав він і завернув коня до тої хатини. Прип'яв коня до плоту, а сам заходить у хату. В хаті сидів за роботою швець. І дівчина була тут. Панич, привитавшися в хаті, попросив напитися води. Напився та й питає шевця: — Це ваша дочка? — Моя, — говорить швець. Панич усівся на лавці та й дивиться на роботу шевця. Та й питає: — А чи ви не згодились би, щоб вона стала моєю жінкою? Швець уже чув про цего пана з людської бесіди. І говорить він панови:
  • 3. — А яке ви ремесло знаєте? Пан усміхнувся. — Нащо мені ремесло, коли я маю дві тисячі морґів* поля? А швець говорить: — Я можу згодитися, яквивчите якесь ремесло. А як не будете знати ніякого ремесла, то в нас діло не вийде, дочку за вас не дам. З тим панич і вийшов з хати. Сів на коня й поїхав. Дорога до його дому була далека. І по дорозі він роздумував собі: "Дивний чоловік цей швець. Я такий багатий, а він не хоче проміняти свого бідного ремесла на моє багатство". І подумав він, що до шевцевої дочки свататися не буде. Їде він навпростець через поле і проїжджає через пасовисько. Там сільські хлопці пасли худобу. І городили* собі кошики з лози. А то не можна було рубати лозу в лузі, бо луг був панський. Пан направив коня просто на хлопців. Хлопці вздріли пана, схопили свій матеріал і зачали тікати в луги, щоб сховати його. Щоб пан не покарав їх. Але пан упізнав їх і крикнув: — Вертайтеся, бо я вас і так знаю! Хлопці поховали кошики і вернулися. Питає пан: — Що ви тут робили? Хлопці бачать, нема що брехати, і зразу призналися. — Ми хотіли вгородити собі на ягоди кошик. — А серед вас уміє хтось добре городити кошики? Два хлопці призналися, що вміють. Пан подумав: "Це ж теж ремесло. Треба б і мені навчитися його". Та й каже пан: — Добре, я не буду вас штрафувати, а даю вам завдання. Ідіть і нарубайте в лузі пруття на кільканадцять кошиків. А вранці ви два, що вмієте городити кошики, прийдете з тим пруттям до мене. А інші хлопці будуть пасти вашу худобу. На другий день пастухи повигонили худобу, а ті два набрали пруття і пішли до пана. Пан сидів на другому поверсі і вже виглядав їх. Запросив хлопців у дім, пригостив їх, вивів на веранду та й каже: — Ану городіть мені кошик.
  • 4. Хлопці приймилися за роботу. Один підготовляє пруття, а другий городить. А пан з цікавістю призирає. Хлопці вгородили кошик, пан оглянув. Кошик вийшов гарний. Каже їм пан: — А тепер ви навчіть мене таке городити. Хлопці вчать пана. Угородив пан кошика, але він не вийшов такий гарний. Та пан зрозумів суть роботи, заплатив хлопцям за науку, наказав, щоб не рубали даром пруття в лузі і відпустив. Хлопці пішли, а пан городив собі кошики далі. І вгородив кошика сам. Другий кошик вийшов уже кращий. Пан зрозумів, що він уже має в руках ремесло, нав'язав пучок пруття, узяв готового кошика, наказав слузі осідлати коня і їде до шевця в старости. Приїхав він і заходить до хати з пучком пруття і кошиком. Та й говорить: — Я вже знаю ремесло. Оцей кошик угородив я. А щоб ви бачили, що це справді так, при ваших очах я вгороджу такий самий другий. І взявся за роботу. Угородив кошик перед очима шевця, і той повірив, що панич справді знає ремесло. І погодився віддати за него свою дочку. Панич хотів забрати свого тестя до себе, та швець не погодився. — Ні, коли дочці моїй випало таке щастя, то нехай вона йде, а я зостануся тут і відплачу людям за те, що вони допомогли мені. Відбулося весілля, і дочка осталася в панськім дворі, а швець із жінкою лишився на своїм біднім хазяйстві. Як звичайно, панський двір — це велике господарство і великі турботи. І каже молода жінка чоловікови: — Продаймо цей маєток та їдьмо в місто. Купім там собі дім і заведім готель з рестораном. А чоловік каже: — Слухай, ти з розуму зійшла? Як це так, з такого багатства та й зійти на ніщо? Говорить жінка: — В нашому хазяйстві рік-рі́чно шкода і шкода. А в місті ні град не зіб'є, ні пошесть нічого не забере. Не буде збитків, а будуть лиш прибутки.
  • 5. Чоловік подумав: "Може, воно й справді так?" Розпарцелювали вони землю, попродали все майно і вторгували грубу суму грошей. Оставили для себе тільки віз і пару коней. Та й поїхали в місто. Дорога до міста була дуже довга. А тоді ще по лісах орудували розбійники. Коли вони їхали через один великий ліс, їх розбійники зупинили. Зачали питати, куди їдуть. Пан сказав, що їдуть на ярмарок. А жінка дуже сподобалася провідникови розбійників. І наказав він своїм товаришам: — Беріть пана в сторону! Провідник розбійників сідає на віз на місце пана. А розбійникам дає приказ вести пана в ліс — Я до вас вернуся, — каже провідник. Розбійники завели пана в корчі, розібрали його догола. Один шмагнув його буком по голові, і пан упав мертвий у яр. Прикинули його розбійники хмизом та й пішли своєю дорогою. А провідник їхній, проїхавши трохи з жінкою пана, зачав розпитувати її: — Скажи правду, відки ви їхали, куди й за чим? Паня вирішила говорити правду. І розказала, як було, про все життя своє розказала. А провідник розбійників сказав: — Якби я знав усе це раніше, я б такого не допустив. А так усе пропало, свого чоловіка ти не побачиш навіки. А тебе я збережу задля твоєї краси. Із цієї хвилі я твій пан. Виконаю всі твої бажання. Поїдемо в велике місто, купимо дім, відкриємо ресторан. І все буде, як ти думала. Я твій пан, а ти моя паня. Лиш не смієш нікому нічого розказувати. Паня добре зрозуміла все. І подумала: "Нехай буде так, бо чоловіка з могили вже не вернеш". Поїхали вони у велике місто, довідалися, де є на продаж великий дім. І купили дім у центрі міста, близько ратуші. І відкрили вони готель з рестораном. Пройшло кілька літ. Торгівля в ресторанійшла дуже добре. Вони мали багато знайомств. Її чоловік тут був паном, а в розбійників далі був провідником. І вони дуже розбагатіли, стали дуже багатими.
  • 6. А пана, її першого чоловіка, не вбили розбійники на смерть, він упав приголомшений. Коли він відчутився в тій ярузі і видряпався відти, вже була ніч. А він голий, як мати на світ народила. Пустився він іти навмання, щоб вийти на якесь село. Вийшов на край лісу і побачив у одній хаті світло. Прийшов до тої хати, застукав, впустили його. Та й дуже сполошилися господарі, бо він був голий. Він розказав, що його пограбували розбійники і хотіли вбити. Люди пожалували його і дали йому дране, бо й самі були дуже небагаті. Переночував він там, а рано встав та й пішов. Іде він і думає, що з ним було, а що сталося. Він був безпорадний і змушений був просити кусочка хліба. І проводив він своє життя жебраючи. Доблукав він до одного містечка, де якраз того дня був базар. І побачив він, що йде чоловік з в'язкою кошелів. А перехожі питають: — Дядьку, продаєте кошелі? — Продаю. Не пройшло й півгодини, як дядько всі кошелі продав. І подумав пан, що він саме через цей промисел оженився. І прийшло йому на гадку, що краще торгувати кошелями, ніж жебрати. Він мав пару ґрейцарів, то зразу ж пішов у магазин і купив собі ножика. Та пішов у луг, нарізав пруття, та й до вечера вгородив двакошики, один маленький, а один більший. А ввечері подався на село і заходить у кращу селянську хату. Проситься на ніч і каже, що дасть за це один кошик. Господарі радо на це згодилися, приймили його на ніч і нагодували. Полягали спати, а він усе думав, і стало йому ясно, чому це тесть вимагав від него навчитися якогось ремесла. Коли настав день, господарі знову його нагодували і купили в него другий кошик. І пішов він далі. І не йшов він уже нікуди, а просто в луг. Тільки по дорозі зайшов у сільську крамницю і купив собі на день їжі. За день він вгородив у лузі кілька кошиків. І знов вернувся в село. Та й подумав: "Іду до того, що я вже в него ночував". Ті радо його приймали, бо вже були знайомі, і закупили в него нові кошики. І він розповів, як він попав у біду.
  • 7. Зауважив він у господаря маленьке піддашшя, наймив собі то піддашшя і став займатися в ньому своїм ремеслом. І до того дійшло, що до него вже стали давати хлопців на науку. А вироби його були все досконаліші. Зачав він із своїми виробами роз'їжджати по дальних містах. - Що допомогло чоловікові вижити? - Як на вашу думку, чи корисні вміння робити щось своїми руками? 3. Слово вчителя Сьогодніми поговоримопро українські ремесла, їх значення, особливості та поширення по нашій країні. А дізнаватись цікаву інформацію ми будемо зі сторінок нашого усного журналу «Художні промисли України». Можливо хтось із вас уподобає собі нове хобі. IV. Вивчення нового матеріалу Учень 1 Сьогодні на нас чекає заочна подорож мальовничими, колоритними сторінками України. Учень 2 Вишиванка - символ Батьківщини, Дзеркало народної душі, В колисанці купані хвилини, Світло і тривоги у вірші. Учень 1 Вишиванка - дитинча кирпате, Що квітки звиває в перепліт, Материнські ласки, усміх тата, Прадідів пророчий заповіт. Учень 2 Перша сторінка нашого журналу «Вишивана Україна». Доповідь учня про поширення основних орнаментів вишивки. Прикріплення значка поширення ремісництва на карту. Учень 1
  • 8. Дівчина коверник – просто килимар. Коверці, підстилки, рядна – Ось її товар! Учень 2 Прядіть багато вовни, Буде килим довгий, Зробить його квічастим Всім людям на щастя! Учень 1 Друга сторінка нашого усного журналу «Українське килимарство» Доповідь учня про килимарство, особливості його виробництва та поширення на території України. Прикріплення значка поширення ремісництва на карту. Учень 2 Заспівала глина у руках моторних, То свята землиця, - кажуть гончарі. Горщики, посуда, кахлі і миски. Подивись народ, Учень 1 Зараз куряче пір’ячко візьму, У рідненьку фарбу обмокну Та візерунок гарний напишу. Вийде глечик не простий, Стане красень розписний. Учень 2 Як ви вже здогадались наступна сторінка нашого мистецького журналу «Гончарство» Доповідь учня про українських гончарів, вироби з глини, поширення на території України. Прикріплення значка поширення ремісництва на карту. Учень 1
  • 9. Дерев’яна синя скриня В хаті справжня господиня. Синя скриня всіх взуває, Синя скриня й зодягає. Дерев’яну синю скриню Розписала господиня. Півники строкаті Всім дарують щастя. Учень2 Житні гарні колоски Припадають до душі. Ще калини гілочки Розмістились у курки. В дерев’яній синій скрині З торочками є хустина. Ця хустина, мов жар-птиця, Жаром грає та іскриться. Учень 1 І наступна сторінка нашого диво-журналу присвячена відомим не лише в Україні розписам. «Українські розписи» Доповідь учня про предмети розпису, петриківські розписи. Прикріплення значка поширення ремісництва на карту.
  • 10. Учень 2 Є майстри у нас чудові, Дивувати нас готові. Роблять гарні подарунки Зі звичайної обрубки. Гарно скриньки вирізають, Вікна й двері витинають. Учень 1 А маленьким козачатам З дерева дарують свято. Можуть коника зробити, Шаблю – ворога скорити. Учень 2 Ще одна цікава сторінка усного журналу розповість вам про майстрів обробки деревини «Різьблення по дереву» Доповідь учня історію та поширення ремісництва, види деревини для роботи. Прикріплення значка поширення ремісництва на карту. Слово вчителя
  • 11. Повідомлення про лозоплетіння та гутництво, поширення цих ремесел на території країни. V. Закріплення нового матеріалу. 1.Завдання Складіть схему, що відобразить види художніх промислів та їх поширення на території України. VІ. Підсумок уроку 1. Завдання Складіть японський вірш про ті види ремесел, про які ви готували доповіді. 2. Бесіда  Що вам сподобалось на сьогоднішньому уроці?  Чи дізнались ви щось корисне, нове? 3. Оцінювання учнів VІІ. Домашнє завдання Провести анкетування з учнями школи «Народні промисли і рукоділля», зробити висновки про інформованість учнів з цієї теми.