SlideShare a Scribd company logo
Сынып 1
Сабақ : Әліппе
Тақырыбы:[Т] Дыбысы мен әрпі
Мақсаты:
• Т әрпімен таныстыру;дыбыстардыңәртүрліайтылуын ұғындыру;
• тоқылдақ даусыныңаудиожазбасынтыңдау арқылы фонемалық есту
қаблеттерін жетілдіру;
• қоршаған ортаға сүйіспеншілікпен қарап,қамқорлықжасай білуге
тәрбиелеу.
Қажетті құрал – жабдықтар, көрнекіліктер:Тоқылдақ, түлкі, торғай
бейнеленген орман суретті, буындар мен қысқа сөздер жазылғандөңгелектер
(жолдар), тоқылдақ дауысыныңаудиожазбасы. Т әріпінің видиокөрінісі.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, орыс тілі, ағылшын тілі.
Сабақ барысы:
Іс –әрекет
кезеңдері
Тәрбиешінің іс - әрекеті Балалардың іс -
әрекеті
Мотиввциялық
- қозғаушылық
Жылулық шеңбері:
Күншуағын жинаймын
Достарымасыйлаймын
Қайталау.
Тақтада буындар, қысқа сөздер жазылған
дөңгелектерден жасалған, орман суретіне бастап
баратын жол.
- Орманғасаяхаттқа барғыларыңкеле ме?
Келіңдер, мына жолмен барайық. Әр
дөңгелектегі буындар мен сөздердіоқыта
отырып, орманғажеткізеді.
Қолдарымен күн
шуағын «жинап»
алақандарындағы
шуақты достарына
қарай үрлейді.
Буындар мен қысқы
сөздер жазылған
жолақтарды оқып,
ормансуретіне
барады.
Ұйымдастыру
- іздестіру
Жаңа тақырыпқа кіріспе
- Міне, орманға да жеттік.Орман қандай
екен айтып беріңдерші.Жетелеуші
сұрақтар қоя отырыпсуреттейді.
Тыныштық сәті.
- Енді жайланып отырыңдар,ормандағы құстар
мен жануарлар туралы мәлімет алайық
Жануарлар мен құстар туралы видиотаспаны
көрсетіп.
– Бұл қай құс?
Орман суретіндегі тоқылдақты көрсетіп:
– Дұрыс айтасыңдар, бұл – орман дәрігері деп
аталатын тоқылдақ.Олағаштардың зиянды
құртттарынтеріп жейді.
Орман суретін
тамашалау.
Жайланып отырып
таспаны көреді.
Сұрақтарғажауап
береді: тоқылдақ
Түлкі туралы видиотаспаны көрсетіп;
- Бұл қай жануар?
Орман суретіндегі түлкіні көрсетіп:
– Дұрыс бұлқу түлкі ол торғайды жеп қойғысы
келеді біз торғайғажем шашуымыз керек.
Жаңа тақырып:
- Бізге орманда кездескен торғай, тоқылдақ ,
түлкі – бәрі қандай дыбыстанбасталады ?
Әліппе видиотапсанытамашалау.
- Айнала, қарап [Т] дыбысынайтыпкөрейікші.Т
іліміз қандай қалыпта тұр? Тіліміз тісімізге қатты
тиіп тұр ма, әлде ақырын тиіп тұр ма?
Балалардың жауаптарын тыңдағаннан кейін: - [т]
дыбысынатіліміз кедергі жасап қатты тиіп тұр,
яғни, бұлбұл дыбысты қандай дыбыс дейміз [т]
дыбысынқандайтүспен боясақболады?
Кел, ойнайық
Т әрпімен таныстырады. Неге ұқсайтынын
айтқызады, ауаға жаздырыпкөреді.
Тәрбиеші бір қолына кезегімен дауысты
дыбыстардыалып, екінші қолына Т әрпін ұстарп,
әріптерді жақындатып оқытады. Оқытыпболған
соңорындарынауыстырады АТ, ОТ,УТ, ТА,
ТО,ТУ
Қысқасөздер құрапоқытады:
А-ТА, ТА-У, ТА-Т, ТО-Т
Сергіту сәті:
Торғай, маған сене гой,
Жем берейін, келе ғой.
Жақын қалды қу түлкі
Жылдам ұшып кете гой.
Дәптермен жұмыс: Кел, жазайық!
- Партада дұрыс отыруережесімен қаламды
дұрыс ұстауды қайталатып,
- Тақтада жазып көрсету
Т - элементтерін дауыстап айтып жазу, жазу
жұмысынорындату. 1Басәрптік жолдың
ортасынан бастап басыоңға қайырылған
көлбеутүзусызық сызамыз2 Бас әрптік
жолдың ортасынан бастап көлбеутүзусызық
сызамыз.3 Бас әрптік жолдың ортасынан
бастап басысолғақайырылған көлбеутүзу
сызық сызамыз.4 Бас әрптік жолдың
ортасынан бастап төменқайырылған түзу
сызық сызамыз.
Түлкі
«Торғай,түлкі,
тоқылдақ » деген
сөзер [ т ] дыбысынан
басталады.
[ т ] дыбысынайтады
- Тілімізге қатты
тиеді
- [ т ] дыбысы
дауыссыз
дыбыс, оны көк
түспен
белгілейміз.
Т әрпімен танысады,
неге ұқсайтынын
айтады, ауаға жазады.
Буындар мен қысқа
сөздердіоқиды.
Орындарынантұрып,
қолдарымен жем
шашады. Екі
қолдарынсермеп
ұшқан қимыл
жасайды.
Дәптердегі
тапсырмаларды
орындайды.
Саусақ жаттығуы :
Тоқ,тоқ, тоқылдап
Тынбайқойды тоқылдақ.
Отыр әне ағашты
Тұмсығыменсоққылап.
«Сөздертізбегі» дидактикалық ойын
- Тәрбиеші Т әрпінен басталатын бір сөздіайтып,
допты бір балаға береді.Ол бір сөз айтып келесі
балаға береді.Ойыносы ретпенм жалғасады.
Үш саусақтарын
түйістіріп парта бетін
тоқылдатады
Т әрпінен басталатын
сөздер айтып, допты
келесі балаға береді.
Рефлексивті -
түзетушілік
Қорыту
- «Дұрыс үйлестір» топтық ойыны.
- Әріптерді дауысты және дауыссыз екенін
ажыратып сауытқа салу.
ҚұрамындаТ әрпі бар буындар жазылған
жолақтардан орманнан қайтатын жол жасайды:
– Сендергеорманға жасаған саяхатымыз ұнады
ма? Енді қайтатын уақытымыз болды . Келіңдер
мына жолмен қайтайық.
Буындарды дұрысоқу арқылы торғайларды
түлкіден қорғаймыз.
Буындарды оқытады.
Бағалау Оқушылар смайлик таңдау арқылы өз
көңіл күйін көрсетеді.
Әріптерді ажыратып
дұрыс сауытқасалу.
Буындар мен қысқа
сөздердіоқи отырып
орманнан қайтады.
Күтілетін
нәтиже:
[Т] дыбысының дауыссыз екенін, оны айтқанда тіліміздің тісімізге қатты
тиетіндігін.
Нені игерді Қоршаған ортаға қамқор болуды, табиғаттың әдемілігін түсіну.
Нені біледі Т әрпін танып, көрсетебілуді

More Related Content

Viewers also liked

Sentence-Level Phenomena in Performance Grammar
Sentence-Level Phenomena in Performance GrammarSentence-Level Phenomena in Performance Grammar
Sentence-Level Phenomena in Performance GrammarJovy Elimanao - Mihm
 
Próximamente AO.
Próximamente AO.Próximamente AO.
Próximamente AO.
elgalo
 
Doc 377157
Doc 377157Doc 377157
Doc 377157
Michael Yudkovich
 
Декомунізація - друга партія (ч.2)
Декомунізація - друга партія (ч.2)Декомунізація - друга партія (ч.2)
Декомунізація - друга партія (ч.2)
Andrew Vodianyi
 
Презентація Ільків Л.В
Презентація Ільків Л.ВПрезентація Ільків Л.В
Презентація Ільків Л.В
Іра Кушнір
 
Otherwise: presentazione aziendale sintetica
Otherwise: presentazione aziendale sinteticaOtherwise: presentazione aziendale sintetica
Otherwise: presentazione aziendale sintetica
Otherwise srl
 
лекц №2
лекц №2лекц №2
лекц №2giimaabn
 
GRAMATICA GENERATIVA - GENERATIVE GRAMMAR
GRAMATICA GENERATIVA - GENERATIVE GRAMMAR GRAMATICA GENERATIVA - GENERATIVE GRAMMAR
GRAMATICA GENERATIVA - GENERATIVE GRAMMAR
Eduardo Beccerrit
 
Lecture 1 micro edin zasgin sudlah zuil
Lecture 1 micro edin zasgin sudlah zuilLecture 1 micro edin zasgin sudlah zuil
Lecture 1 micro edin zasgin sudlah zuil
Eku Tsengenjav
 
Dall'amido alla pizza passando per il non food
Dall'amido alla pizza passando per il non food Dall'amido alla pizza passando per il non food
Dall'amido alla pizza passando per il non food
Gravità Zero
 
Vocabulario de la familia
Vocabulario  de la familiaVocabulario  de la familia
Vocabulario de la familia
Ana Delia López García
 
Bpcl Strategies
Bpcl StrategiesBpcl Strategies
Bpcl Strategies
Kunal Goyal
 

Viewers also liked (20)

Descriptions
DescriptionsDescriptions
Descriptions
 
Sentence-Level Phenomena in Performance Grammar
Sentence-Level Phenomena in Performance GrammarSentence-Level Phenomena in Performance Grammar
Sentence-Level Phenomena in Performance Grammar
 
Mara
MaraMara
Mara
 
Corregimos la prueba de enero.28 01docx
Corregimos la prueba de enero.28 01docxCorregimos la prueba de enero.28 01docx
Corregimos la prueba de enero.28 01docx
 
3 de junio
3 de junio3 de junio
3 de junio
 
Próximamente AO.
Próximamente AO.Próximamente AO.
Próximamente AO.
 
PT
PTPT
PT
 
Doc 377157
Doc 377157Doc 377157
Doc 377157
 
Sem05
Sem05Sem05
Sem05
 
Lecture 12
Lecture 12Lecture 12
Lecture 12
 
Декомунізація - друга партія (ч.2)
Декомунізація - друга партія (ч.2)Декомунізація - друга партія (ч.2)
Декомунізація - друга партія (ч.2)
 
Презентація Ільків Л.В
Презентація Ільків Л.ВПрезентація Ільків Л.В
Презентація Ільків Л.В
 
Otherwise: presentazione aziendale sintetica
Otherwise: presentazione aziendale sinteticaOtherwise: presentazione aziendale sintetica
Otherwise: presentazione aziendale sintetica
 
лекц №2
лекц №2лекц №2
лекц №2
 
GRAMATICA GENERATIVA - GENERATIVE GRAMMAR
GRAMATICA GENERATIVA - GENERATIVE GRAMMAR GRAMATICA GENERATIVA - GENERATIVE GRAMMAR
GRAMATICA GENERATIVA - GENERATIVE GRAMMAR
 
Lecture 1 micro edin zasgin sudlah zuil
Lecture 1 micro edin zasgin sudlah zuilLecture 1 micro edin zasgin sudlah zuil
Lecture 1 micro edin zasgin sudlah zuil
 
агуулг321
агуулг321агуулг321
агуулг321
 
Dall'amido alla pizza passando per il non food
Dall'amido alla pizza passando per il non food Dall'amido alla pizza passando per il non food
Dall'amido alla pizza passando per il non food
 
Vocabulario de la familia
Vocabulario  de la familiaVocabulario  de la familia
Vocabulario de la familia
 
Bpcl Strategies
Bpcl StrategiesBpcl Strategies
Bpcl Strategies
 

Similar to ашық сабақ т дыбысы

56
5656
шаяхмет а.к.
шаяхмет а.к.шаяхмет а.к.
шаяхмет а.к.
Asem Sarsembayeva
 
ашық сабақ
ашық  сабақашық  сабақ
Ә дыбысы мен әрпі ашық сабақ
Ә дыбысы мен әрпі ашық сабақӘ дыбысы мен әрпі ашық сабақ
Ә дыбысы мен әрпі ашық сабақ
Айбек Қуандықұлы
 
Матей көрші
Матей көрші   Матей көрші
Матей көрші
Айбек Қуандықұлы
 
111КЕЕ
111КЕЕ111КЕЕ
111КЕЕ
nurlan93kz
 
жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)
жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)
жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)
Вспомогательный образовательный сайт
 
Ddd
DddDdd
[ұ] мен [ү] дауысты дыбыстары
[ұ]  мен [ү] дауысты дыбыстары[ұ]  мен [ү] дауысты дыбыстары
[ұ] мен [ү] дауысты дыбыстары
Asem Sarsembayeva
 
6999fffffffff d fd f f fdfdgfg
6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg
6999fffffffff d fd f f fdfdgfg
Nurlan Abilhanov
 
44ewerrew
44ewerrew44ewerrew
44ewerrew
nurlan93kz
 

Similar to ашық сабақ т дыбысы (11)

56
5656
56
 
шаяхмет а.к.
шаяхмет а.к.шаяхмет а.к.
шаяхмет а.к.
 
ашық сабақ
ашық  сабақашық  сабақ
ашық сабақ
 
Ә дыбысы мен әрпі ашық сабақ
Ә дыбысы мен әрпі ашық сабақӘ дыбысы мен әрпі ашық сабақ
Ә дыбысы мен әрпі ашық сабақ
 
Матей көрші
Матей көрші   Матей көрші
Матей көрші
 
111КЕЕ
111КЕЕ111КЕЕ
111КЕЕ
 
жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)
жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)
жуан және жіңішке дауысты дыбыстар (1)
 
Ddd
DddDdd
Ddd
 
[ұ] мен [ү] дауысты дыбыстары
[ұ]  мен [ү] дауысты дыбыстары[ұ]  мен [ү] дауысты дыбыстары
[ұ] мен [ү] дауысты дыбыстары
 
6999fffffffff d fd f f fdfdgfg
6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg6999fffffffff d  fd f f  fdfdgfg
6999fffffffff d fd f f fdfdgfg
 
44ewerrew
44ewerrew44ewerrew
44ewerrew
 

More from Asem Sarsembayeva

урок
урокурок
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
Asem Sarsembayeva
 
современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитания
Asem Sarsembayeva
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентация
Asem Sarsembayeva
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулар
Asem Sarsembayeva
 
тренинг
тренингтренинг
тренинг
Asem Sarsembayeva
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктер
Asem Sarsembayeva
 
чуковский
чуковскийчуковский
чуковский
Asem Sarsembayeva
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
Asem Sarsembayeva
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человека
Asem Sarsembayeva
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановна
Asem Sarsembayeva
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
Asem Sarsembayeva
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевна
Asem Sarsembayeva
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
Asem Sarsembayeva
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
Asem Sarsembayeva
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17
Asem Sarsembayeva
 
шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.
Asem Sarsembayeva
 
магрупова
магруповамагрупова
магрупова
Asem Sarsembayeva
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайд
Asem Sarsembayeva
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина моя
Asem Sarsembayeva
 

More from Asem Sarsembayeva (20)

урок
урокурок
урок
 
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
 
современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитания
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентация
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулар
 
тренинг
тренингтренинг
тренинг
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктер
 
чуковский
чуковскийчуковский
чуковский
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человека
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановна
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевна
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17
 
шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.
 
магрупова
магруповамагрупова
магрупова
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайд
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина моя
 

ашық сабақ т дыбысы

  • 1. Сынып 1 Сабақ : Әліппе Тақырыбы:[Т] Дыбысы мен әрпі Мақсаты: • Т әрпімен таныстыру;дыбыстардыңәртүрліайтылуын ұғындыру; • тоқылдақ даусыныңаудиожазбасынтыңдау арқылы фонемалық есту қаблеттерін жетілдіру; • қоршаған ортаға сүйіспеншілікпен қарап,қамқорлықжасай білуге тәрбиелеу. Қажетті құрал – жабдықтар, көрнекіліктер:Тоқылдақ, түлкі, торғай бейнеленген орман суретті, буындар мен қысқа сөздер жазылғандөңгелектер (жолдар), тоқылдақ дауысыныңаудиожазбасы. Т әріпінің видиокөрінісі. Пәнаралық байланыс: дүниетану, орыс тілі, ағылшын тілі. Сабақ барысы: Іс –әрекет кезеңдері Тәрбиешінің іс - әрекеті Балалардың іс - әрекеті Мотиввциялық - қозғаушылық Жылулық шеңбері: Күншуағын жинаймын Достарымасыйлаймын Қайталау. Тақтада буындар, қысқа сөздер жазылған дөңгелектерден жасалған, орман суретіне бастап баратын жол. - Орманғасаяхаттқа барғыларыңкеле ме? Келіңдер, мына жолмен барайық. Әр дөңгелектегі буындар мен сөздердіоқыта отырып, орманғажеткізеді. Қолдарымен күн шуағын «жинап» алақандарындағы шуақты достарына қарай үрлейді. Буындар мен қысқы сөздер жазылған жолақтарды оқып, ормансуретіне барады. Ұйымдастыру - іздестіру Жаңа тақырыпқа кіріспе - Міне, орманға да жеттік.Орман қандай екен айтып беріңдерші.Жетелеуші сұрақтар қоя отырыпсуреттейді. Тыныштық сәті. - Енді жайланып отырыңдар,ормандағы құстар мен жануарлар туралы мәлімет алайық Жануарлар мен құстар туралы видиотаспаны көрсетіп. – Бұл қай құс? Орман суретіндегі тоқылдақты көрсетіп: – Дұрыс айтасыңдар, бұл – орман дәрігері деп аталатын тоқылдақ.Олағаштардың зиянды құртттарынтеріп жейді. Орман суретін тамашалау. Жайланып отырып таспаны көреді. Сұрақтарғажауап береді: тоқылдақ
  • 2. Түлкі туралы видиотаспаны көрсетіп; - Бұл қай жануар? Орман суретіндегі түлкіні көрсетіп: – Дұрыс бұлқу түлкі ол торғайды жеп қойғысы келеді біз торғайғажем шашуымыз керек. Жаңа тақырып: - Бізге орманда кездескен торғай, тоқылдақ , түлкі – бәрі қандай дыбыстанбасталады ? Әліппе видиотапсанытамашалау. - Айнала, қарап [Т] дыбысынайтыпкөрейікші.Т іліміз қандай қалыпта тұр? Тіліміз тісімізге қатты тиіп тұр ма, әлде ақырын тиіп тұр ма? Балалардың жауаптарын тыңдағаннан кейін: - [т] дыбысынатіліміз кедергі жасап қатты тиіп тұр, яғни, бұлбұл дыбысты қандай дыбыс дейміз [т] дыбысынқандайтүспен боясақболады? Кел, ойнайық Т әрпімен таныстырады. Неге ұқсайтынын айтқызады, ауаға жаздырыпкөреді. Тәрбиеші бір қолына кезегімен дауысты дыбыстардыалып, екінші қолына Т әрпін ұстарп, әріптерді жақындатып оқытады. Оқытыпболған соңорындарынауыстырады АТ, ОТ,УТ, ТА, ТО,ТУ Қысқасөздер құрапоқытады: А-ТА, ТА-У, ТА-Т, ТО-Т Сергіту сәті: Торғай, маған сене гой, Жем берейін, келе ғой. Жақын қалды қу түлкі Жылдам ұшып кете гой. Дәптермен жұмыс: Кел, жазайық! - Партада дұрыс отыруережесімен қаламды дұрыс ұстауды қайталатып, - Тақтада жазып көрсету Т - элементтерін дауыстап айтып жазу, жазу жұмысынорындату. 1Басәрптік жолдың ортасынан бастап басыоңға қайырылған көлбеутүзусызық сызамыз2 Бас әрптік жолдың ортасынан бастап көлбеутүзусызық сызамыз.3 Бас әрптік жолдың ортасынан бастап басысолғақайырылған көлбеутүзу сызық сызамыз.4 Бас әрптік жолдың ортасынан бастап төменқайырылған түзу сызық сызамыз. Түлкі «Торғай,түлкі, тоқылдақ » деген сөзер [ т ] дыбысынан басталады. [ т ] дыбысынайтады - Тілімізге қатты тиеді - [ т ] дыбысы дауыссыз дыбыс, оны көк түспен белгілейміз. Т әрпімен танысады, неге ұқсайтынын айтады, ауаға жазады. Буындар мен қысқа сөздердіоқиды. Орындарынантұрып, қолдарымен жем шашады. Екі қолдарынсермеп ұшқан қимыл жасайды. Дәптердегі тапсырмаларды орындайды.
  • 3. Саусақ жаттығуы : Тоқ,тоқ, тоқылдап Тынбайқойды тоқылдақ. Отыр әне ағашты Тұмсығыменсоққылап. «Сөздертізбегі» дидактикалық ойын - Тәрбиеші Т әрпінен басталатын бір сөздіайтып, допты бір балаға береді.Ол бір сөз айтып келесі балаға береді.Ойыносы ретпенм жалғасады. Үш саусақтарын түйістіріп парта бетін тоқылдатады Т әрпінен басталатын сөздер айтып, допты келесі балаға береді. Рефлексивті - түзетушілік Қорыту - «Дұрыс үйлестір» топтық ойыны. - Әріптерді дауысты және дауыссыз екенін ажыратып сауытқа салу. ҚұрамындаТ әрпі бар буындар жазылған жолақтардан орманнан қайтатын жол жасайды: – Сендергеорманға жасаған саяхатымыз ұнады ма? Енді қайтатын уақытымыз болды . Келіңдер мына жолмен қайтайық. Буындарды дұрысоқу арқылы торғайларды түлкіден қорғаймыз. Буындарды оқытады. Бағалау Оқушылар смайлик таңдау арқылы өз көңіл күйін көрсетеді. Әріптерді ажыратып дұрыс сауытқасалу. Буындар мен қысқа сөздердіоқи отырып орманнан қайтады. Күтілетін нәтиже: [Т] дыбысының дауыссыз екенін, оны айтқанда тіліміздің тісімізге қатты тиетіндігін. Нені игерді Қоршаған ортаға қамқор болуды, табиғаттың әдемілігін түсіну. Нені біледі Т әрпін танып, көрсетебілуді