სსიპ ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტი, სოფ.გიორგეთის საჯარო სკოლის ისტორიის პედაგოგის
მარინე რეხვიაშვილის
პროფესიული განვითარების ინდივიდუალური სამოქმედო გეგმა
პროექტი უპატრონო და მაწანწალა ცხოველების პრობლემა ჩვენს ქალაქში AxaliLiana Alavidze
პროექტის აქტუალობა: მაწანწალა ცხოველების თემა საქართველოში დღემდე გადაუჭრელ პრობლემად რჩება. გარდა იმისა, რომ მათ აუტანელ პირობებში უხდებათ ქუჩაში ცხოვრება,უსახლკარო ცხოველები ხშირად ინფექციური დაავადებების მატარებლებადაც გვევლინებიან. მაწანწალა ცხოველების არსებობის ერთ–ერთი მიზეზი პატრონების გულგრილობა და შობადობის უკონტროლო მდგომარეობაში ყოფნაა.ის მეთოდები კი, რომლითაც სათანადო სახელმწიფო სამსახურები ცდილობენ მაწანწალა ცხოველების პრობლემების გადაწყვეტას, ყოვლად არაჰუმანური, მიუღებელი და არაეფექტურია.
კვლევა, რომელიც ჩატარდა თბილისის 10-ე საჯარო სკოლაში და მიზნად ისახავს რესურსების გამოყენების სიხშირისა და მიზნობრიობის დადგენას მათემატიკასა და საბუნებისმეტყველო საგნებში.
კათედრაზე გამოცდილების გაზიარების ანგარიში შეფასების რუბრიკები
1. ქ.ბათუმის № 14 საჯარო სკოლის რუსული ენის მასწავლებლის მაია სირაძის,
კოლეგებისათვის გამოცდილების გაზიარების მიზნით სამუშაო შეხვედრის ჩატარების
ანგარიში. 6 ივნისი 2016 წელი
წარმოდგენილი თემა:
შეფასების კრიტერიუმების (რუბრიკები) შედგენის/შემუშავების სტრატეგიების ფლობა.
შეფასების სქემა არის მკაცრად განსაზღვრული კრიტერიუმებისა და მათი გამოყენების
წესების ერთობლიობა, რომლის მიხედვითაც ფასდება მოსწავლის აკადემიური მოსწრება.
შეფასების სქემის შექმნა გაკვეთილის სასწავლო მიზანზეა დამოკიდებული.
პირველ რიგში საჭიროა გაკვეთილის მიზნის ჩამოყალიბება,შემდეგ შესაბამისი შეფასების
კრიტერიუმების შექმნა და შეფასების კრიტერიუმების გამოყენებით შეფასების სქემის შექმნა.
1. სამოდელო გაკვეთილის ფარგლებში ჯგუფური სამუშაოს შეფასების რუბრიკა
გაკვეთილის მიზანი
1.მოტივაციის ამაღლება
2.კითხვის ,მოსმენის,ლაპარაკის უნარის განვითარება.
3.კომუნიკაციის უნარის განვითარება.
4.შემოქმედებითი უნარის განვითარება.
5.ურთიერთ თანამშრომლობა და დახმარება.
6. ტექნოლოგიების მიზანმიმართულად გამოყენება.
2. დავალება
Задание:
Дорисовать круг до предмета, с которым вы ассоциируете семью, объясните
Почему ?
შეფასების რუბრიკა
1.Логическое мышление. 2б.
2.Точное соответствие условию задания. 2б.
3.Правильное использование
лексико-грамматических норм. 2б.
4.Участие всех членов группы. 2б.
5.Лимит времени. ( 5мин.) 2б.
2. ურთიერთ შეფასების და თვითშეფასების სქემა
3. Какой момент урока вам больше всего запомнился ?
Что совершенно новое вы узнали на уроке ?
Какую профессию вы бы выбрали после окончания школы,
А когда и где нам могут пригодиться знания , полученные на этом
уроке?
Возьмите Блиц - интервью.
Спросите гостей , кем они хотели стать в детстве и кем стали ?
Я …… доволен своей работой .
Мне было трудно ……
Рефлексия урока:
3.კოლეგების უკუკავშირი.
4. 3.საგანმანათლებლო პროექტის ფარგლებში შექმნილი შეფასების რუბრიკები.
სასწავლო თემის ავტორი
სახელი და გვარი მაია სირაძე
რაიონი აჭარა
სკოლა №14 საჯარო სკოლა
ქალაქი ბათუმი
თემის მონახაზი
თემის დასახელება
თავისუფლება თუ ძალაუფლება
თემის შინაარსი
მოსწავლეები ეცნობიან ვლადიმერ ტენდრიაკოვის ნაწარმოებს“ბანკეტი“სახელმძღვანელოში,ასევე ისტ-ის
გამოყენებით უყურებენ დადგმას და ნაწარმოების სრულ ვერსიას ეცნობიან ინტერნეტ ტექნილოგიების
გამოყენებით , იაზრებენ,დგამენ ინსცენირებას ამ ნაწარმოების მიხედვით და მთავარი გმირების მსგავსად
შეეცდებიან გაარკვიონ რამდენად იცნობენ საკუთარ თავს და ერთმანეთს,ემთხვევა თუ არა მათი
წარმოდგენები,როგორ იმკვიდრებს ადგილს თავისუფალი ადამიანი საზოგადოებაში,რომელიც ემორჩილება
ტრადიციებს,სტერეოტიპებს,რელიგიურ დოგმებს,კომპლექსებს,სად იწყება პიროვნული თავისუფლება და სად
მთავრდება ის,ძალაუფლება-ეს არის მორჩილება თუ მორგება საკუთარ ეგოზე.მოსწავლეები ფსიქოლოგიური
ტესტების,ინსცენირების პრეზენტაციის, დისკუსიის,თვითშეფასების და ურთიერთშეფასების ტესტების
,ნაწარმოების სქემატურად გადმოცემის,,ვენის დიაგრამის,სხვადასხვა გათამაშებების,ინფორმაციის მოძიებისა და
მათ რეალობაზე მორგების გზით შეეცდებიან იპოვონ პრობლემის გადაჭრის გზები,რაც მათ მომავალში
გაუადვილებს საზოგადოებაში თავის დამკვიდრების პროცესს.
პროექტის მიზანი - საკუთარი თავის შეცნობა,საზოგადოებაში ინტეგრირება .
აქტუალობა /წინაპირობა - ქ.ბათუმის №14 საჯარო სკოლის XI კლასის მოსწავლეები მონაწილეობდნენ
აქციში ძალადობის წინააღმდეგ; კონკრეტულმა ძალადობის ფაქტმა, რომლის წინააღმდეგ გაერთიანდა
ახალგაზრდობა და საზოგადოება შეძრა ქალაქი (აქციაში მონაწილეობის ამსახველი ფოტოსურათები
გამოყენებულია მოსწავლეთა საპრეზენტაციო ნაშრომში).ნაწარმოების თემიდან გამომდინარე,ასევე რეალური და
პირადი შემთხვევების გათვალისწინებით, მოსწავლეებს უჩნდებათ უამრავი კითხვა და ამ კითხვებზე პასუხის
გაცემა გადავწყვიტეთ ამ პროექტის ფარგლებში.
საგანი
რუსული ენა
დონე/კლასი
საშუალო საფეხური , XI კლასი
განხორციელების დროის ჩარჩო
4 ,45წთ-იანი გაკვეთილი, 6 კვირა
სასწავლო პროცედურები
5. პროექტის დასაწყისში გონებრივი იერიშის დახმარებით და ფსიქოლოგიური ტესტების გამოყენებით, მასწავლებელი
არკვევს რამდენად იცნობენ მოსწავლეები საკუთარ თავს და ერთმანეთს,მაგალითად გადმოეცით საკუთარი შინაგანი მე
სიმბოლოთი ან ნახატით,თანაკლასელები შეეცდებიან დაადგინონ და შეაფასონ ,როგორ ადამიანს შეეძლო დაეხატა ეს
სიმბოლო ან ნახატი და რა უნდოდა მათვის ეთქვა საკუთარ თავზე,ემთხვევა თუ არა მათი წარმოდგენები ერთმანეთს.
მოსწავლეები კითხულობენ ვლადიმერ ტენდრიაკოვის ნაწარმოებს“ ბანკეტი“სახელმძღვანელოში,ასევე ისტ-ის
გამოყენებით უყურებენ დადგმას და ნაწარმოების სრულ ვერსიას ეცნობიან ინტერნეტ ტექნილოგიების გამოყენებით ,
ვენის დიაგრამის დახმერებით ახარისხებენ მასალებს,მაგალითად რა საერთო და განმასხვავებელი თვისებები ახასიათებთ
თანაკლასელებს,რა საერთო და განმასხვავებელი თვისებები აქვთ პიროვნებას და საზოგადოებას,ვინ არიან დადებითი და
უარყოფითი გმირები,ნაწარმოების უკეთ გასაგებად და გასაანალიზებლად გადმოსცემენ მას სქემატურად,მაგალითად ვინ
როგორ დაახასიათა ერთმანეთი,ნაწარმოების ნათლად წარმოსადგენად დგამენ სპექტაკლს ამ ნაწარმოების
მიხედვით,სპექტაკლისთვის მასწავლებელი უნაწილებს თითოეულ მოსწავლეს თავისი შესაძლებლობებიდან გამომდინარე
დავალებებს.
შემდეგ ეტაპზე მასწავლებელი აძლევს დავალებებს პრეზენტაციისთვის,ერთი ჯგუფი ატარებს სასკოლო
გამოკითხვას,მეორე ჯგუფი მოიძიებს ინფორმაციას ტექნოლოგიების გამოყენებით,მესამე ჯგუფი ზრუნავს პრეზენტაციის
შინაარსობრივ მხარეზე,მეოთხე ჯგუფი -ვიზუალურ მხარეზე.იწყებენ საპრეზენტაციო თემაზე მუშაობას,და მოსწავლეები
წარმოადგენენ პრეზენტაციას თემაზე:“თავისუფლება თუ ძალაუფლება“.პრეზენტაციისთვის წარმოადგენენ როგორც ზეპირ
მოხსენებებს,ასევე სლაიდ შოუს .შემდეგ ეტაპზე წარიმართება დისკუსია თემაზე:“ცხოვრებაში შენ უნდა გემორჩილებოდნენ
თუ შენ უნდა ემორჩილებოდე?ან-ან! თუ შუალედური დამოლიდებულება შეიძლება არსებობდეს?“ რისთვისაც იყოფიან
ჯგუფებად.ჯგუფის ლიდერებს მასწავლებელი არჩევს მათი უნარის მიხედვით,რამდენდ შეუძლიათ დისკუსიის
წარმართვა,არის თუ არა აქტიური და შეუძლია თუ არა დისკუსიაში სხვა მონაწილეების ჩართვა, ლიდერები აყალიბებენ
საკუთარი ჯგუფის იდეებს ,ჯგუფის წევრებს მოჰყავთ არგუმენტები .ორთავე ჯგუფის მონაწილეები რეგლამენტის,წესების
და დროის ლიმიტის გათვალისწინებით წარმართავენ დისკუსიას.
პროექტის შემდეგ ეტაპზე წერენ ესსეს თემაზე: „როგორ უნდა მოიქცეთ თუ მეგობარი შეცდა“ან „როგორ
ფიქრობთ,სიმართლე ყოველთვის უნდა ითქვას?“შეფასების რუბრიკებით მასწავლებელი აფასებს თითოეულ აქტივობას
საინტერესო,აქტუალური მასალების შეგროვების საფუძველზე მოსწავლეები ქმნიან ბუკლეტს,გაზეთს და ბლოგს,რასაც
შესაბამისად მასწავლებელი უწევს მონიტორინგს და აფასებს შეფასების რუბრიკების გამოყენებით.
პროექტის შემაჯამებელ ეტაპზე მუშაობის დასასრულს მოსწავლეები აკეთებენ დასკვნებს და პასუხობენ კითხვას: „ჩვენ
ვისწავლით ცხოვრება?!“
ნაწარმოების სქემის შეფასების რუბრიკა
6. 3
10-9
2
8-6
1
5-1
სწორად აქვს გაგებული
ნაწარმოების თემა
უჭირს მაწარმოების მთავარი
თემის გამოკკვეთა
არ აქვს სწორად გაგებული
ნაწარმოების თემა
შეუძლია ინფოემაციის
დახარისხება,სქემა იკითხება
თემასთან შესაბამისობაში
სქემა იკითხება თემასთან
შესაბამისობაში,მაგრამ არ აქვს
ინფორმაცია სწორად
დახარისხებული
სქემა არ იკითხება თემასთან
შესაბამისობაში
თვალსაჩინოდ,ზუსტად და
ორიგინალურად გამოხატავს
ნაწარმოებს სქემატურად
სქემა არ არის საინტერესო,არ
გამოირჩევა ორიგინალობით
მასალები არ აქვს სწორად
შერჩეული
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა
1–4 5–6 7–8 9–10
შესავალი
ტრაფარეტული და
უინტერესოა
არის მცდელობა
აუდიტორიის
დაინტერესების,
მაგრამ
ყურადღებას ვერ
იპყრობს
საინტერესოდ
არის
მოწოდებული და
შეესაბამება
შინაარს
ეფექტურია,არატრაფარე
ტული, იპყრობს
აუდიტორიის
ყურადღებას
თემის გასაგებად წარმოდგენა
ბუნდოვანია,საუბრობ
ს დაბნეულად
მხოლოდ
ნაწილობრივადაა
გასაგებია, მაგრამ
არის ხარვეზები,
წარმოდგენილი
საკითხები ნათელი და
7. გასაგები,
მოითხოვს
დამატებით
განმარტებებს
ითხოვს
დაზუსტებას
გასაგებია,
დამაჯერებელია
ლოგიკურობა ,არგუმენტაცია ,დ
ასკვნები
ლოგიკა
დარღვეულია, არ
არის კავშირი
ნაწილებს შორის, არ
აქვს არგუმენტები, არ
არის გაკეთებული
დასკვნები
ზოგიერთ
ადგილას აკლია
ლოგიკურობა,
ზოგჯერ
არათანამიმდევრუ
ლია, არგუმენტები
მცირეა და
არადამაჯერებელი
, დასკვნები
ულოგიკო და
გაუმართავია
ძირითადად
ლოგიკური და
თანამიმდევრული
ა, მაგრამ მკაფიოდ
არ გამოყოფს
ნაწილებს,
არგუმენტები აქვს,
მაგრამ აკლია
ფაქტობრივი
მასალით
გამყარება,
ლოგიკურია,
მაგრამ ყველა
საკითხის
რეზიუმირება არ
ხდება
ლოგიკურია და კარგად
ჩამოყალიბებული,
არგუმენტები ბევრია და
დამაჯერებელია,
გამყარებულია
ფაქტობრივი მასალით,
ლოგიკური და
ორიგინალურია
აუდიტორიასთან
კონტაქტი ,პასუხები
აუდიტორიის შეკითხვებზე
ვიზუალური
მხარე ,საინფორმაციო
ტექნოლოგიების გამოყენება
ვერ ამყარებს
კონტაქტს, საუბრობს
გაურკვევლად, უჭირს
პასუხების გაცემა
არ არის
საინტერესო,პრიმიტი
ულია
პერიოდულად
ცდილობს
აუდიტორიის
ყურადღების
მიპყრობას, მაგრამ
არ იცის, რა
ხერხებით,
პასუხები არ არის
სრულყოფილი
ცდილობს
გამოიყენოს
ელექტონული
ვერსია,მაგრამ არ
პასუხობს
შინაარსს.
გრძნობს
აუდიტორიას და
ძირითადად
კონტაქტს
ამყარებს, თითქმის
ყველა კითხვას
პასუხობს
საინტერესოა,ცდი
ლობს გამოიყენოს
ელექტონული
ვერსია,მაგრამ არ
პასუხობს
შინაარსს.აგრამ
არქვს ხარვეზები
ფლობს აუდიტორტიას,
ადეკვატურად რეაგირებს
მის რეაქციებზე ,
ეფექტურად იყენებს
ვერბალურ და
არავერბალურ ხერხებს,
სრულყოფილ პასუხებს
სცემს ყველა შეკითხვას
ვიზუალურად
შთამბეჭდავია,კარგად
ფლობს საინფორმაციო
ტექნოლოგიებს.
8. დისკუსიის შეფასების რუბრიკა
დისკუსიის
შეფასების სქემა
1-4ქ 5-7ქ 7-8ქ 9-10ქ
საკუთარი
აზრის
არგუმენტირებულად
დასაბუთება
მისი არგუმენტაცია
ბუნდოვანია,ზოგადია,
მარტივად არის ან არ
არის დასაბუთებული
მისი არგუმენტაცია
ბუნდოვანია,
არაორგანიზებულია.
ცდილობს საკუთარი
აზრი ჩამოაყალიბოს
ორგანიზებულად,
არგუმენტირებულად
საკუთარ აზრს
აყალიბებს
ორგანიზებულად,
ასაბუთებს
არგუმენტირებულად
სხვისი აზრის
მოსმენა-
გათვალისწინება
არ ითვალისწინებს
სხვების აზრს
სხვისი აზრი
მისთვის
უმნიშვნელოა, ან
არ ახდენს
რეაგირებას, ან
მხოლოდ
ფორმალურად
ხშირად ისმენს და
ითვალისწინებს
სხვის აზრს
ცდილობს
განავითაროს ან
გააბათილოს
თუმცა
ზედაპირულად
ისმენს,
ითვალისწინებს,
ავითარებს ან
აბათილებს სხვის
აზრს
საწინააღმდეგო
მოსაზრების
პატივისცემა
საწინააღმდეგო
აზრები მისთვის
მიუღებელია
ავლენს ცინიკურ
დამოკიდებულებას
საწინააღმდეგო
აზრების
მოსმენისას
ემოციურია,
ცდილობს
დასაბუთებას
,თუმცა
ბუნდოვანად
არ ეთანხმება,
მაგრამ ცდილობს
პატივი სცეს
სხვის აზრს
არ ეთანხმება,
თუმცა პატივს
სცემს სხვის აზრს
და ასაბუთებს,
აბათილებს
არგუმენტირებულად
დასკვნების
გამოტანა
არ ცდილობს
დასკვნების
გამოტანას მხოლოდ
აზრების წარმოქმნით
ვერ გამოაქვს
დასკვნები,
მხოლოდ აზრებს
აყალიბებს
დისკუსიის
პროცესში
გამოაქვს
დასკვნები
დისკუსიის
პროცესში გამოაქვს
დასკვნა, აჯამებს
აანალიზებს
ზემოთქმულს
9. კმაყოფილდება
რეგლამენტის დაცვა
რეგლამენტს არ
ითვალისწინებს
ნაკლებად
ითვალისწინებს.
ცდილობს
ხანგრძლივი
საუბრით
„მონუსხოს“ კლასი
გამოაქვს დასკვნები,
აანალიზებს,თუმცა
ვერ ეტევა
მოცემულ დროში
დისკუსიის
პროცესში გამოაქვს
დასკვნა,აჯამებს,
აანალიზებს
ზემოთქმულს
მოცემულ დროში
ესეს შეფასების რუბრიკა
ქულა აზრის გადმოცემის და
არგუმენტირების უნარი
გრამატიკა-ლექსიკა-
ორთოგრაფია
ქულა
5-4
ნაწერიკარგია:სრულყოფილად
პასუხობს დავალებას.აზრი
მკაფიო და გასაგებია,მოტანილია
არგუმენტები
გრამატიკული შეცდომების
რაოდენობა 3-ს არ
აღემატება.ლექსიკა
მდიდარია,შეცდომები
მინიმალურია. 5-4
10. 3-2
ნაწერისაშუალო
დონისაა,დავალებას პასუხობს
მხოლოდ ზოგადად და /ან
ნაწილობრივ:არგუმენტები
ცოტაა ან საერთოდ არ არის.
გრამატიკული შეცდომების
რაოდენობა6-სს არ
აღემატება,ლექსიკა
მარტივი და
ერთფეროვანია.
ორთოგრაფიული
შეცდომები თვალშისაცემია.
3-2
1
ნაწერისუსტია ან დაწერილია
მოთხოვნის ნახევარიან
ნაკლები.
გრამატიკული ან/და
ლექსიკური ან/და
ორთოგრაფიული შეცდომები
დაშვებულია თითქმის ყველა
წინადადებაში
1
0
ფურცელი ცარიელია ან ნაწერი
არ პასუხობს დავალებას.
ფურცელი ცარიელია ან ნაწერი
არ პასუხობს დავალებას. 0
მოთხრობის ინსცენირების რუბრიკა
კრიტერიუმები პარამეტრები ქულები
1. სოციო-კულტურული
გარემოს გადმოცემა
ა)შინაარსი გასაგებია,სიუჯეტი ლოგიკურად
ვითარდება,სცენებს შორის გადასვლა კარგია
და მოტივირებულია.
ბ)შინაარსი ზოგადად გასაგებია, მაგრამ არის
ლოგიკური კვანძების დარღვევა სიუჟეტის
განვითარებისას.
გ) შინაარსი გაუგებარია,დარღვეულია
სიუჟეტის ლოგიკური კვანძი
10-9
8-7
6-5
2. სცენიური
კომუნიკაბელურობა
ა) სასცენო მასალის თავისუფლადფლობა
,ურთირთკავშირი,მაღალი არტისტიზმის
დონე,ემოციების გამოხატვის უნარი
ბ)სასცენო მასალის არცთუისე კარგად
ფლობა,
ურთიერთდაულაგებელი
მოქმედება,არტისტიზმი და ემოციები
იშვიათად ვლინდება.
გ)სასცენო მასალას ვერ ფლობს,ერთმანეთტან
არ აქვთ ურთიერთკავშირი,არტისტიზმის
10-8
7-5
4-2
11. დაბალი დონე,ემოციებს არ გამოხატავს
3. გაფორმება ა) დეკორაციები,მუსიკალური
ფონი,კოსტუმები ადეკვატურია მოთხრობის
სიუჯეტისა,გამოირჩევიან
გემოვნებით,ორიგინალობით.
ბ)დეკორაციები,მუსიკალური ფონი და
კოსტუმები შეესაბამება სიუჟეტის
შინაარსს,მაგრამ არ არის ორიგინალური
გ)ბ)დეკორაციები,მუსიკალური ფონი და
კოსტუმები პრიმიტიულია,არაფრით
გამორჩეული.
10-8
7-5
4-2
4. ენის ფლობის და
მეტყველების უნარი
ა) საუბრობს გამართულად ლექსიკო-
გრამატიკული შეცდომების
გარეშე,უაქცენტოთ და მახვილების სწორი
დაცვით.
ბ) საუბრობს გამართულად,მაგრამ უშვებს
ლექსიკო-გრამატიკულშეცდომებს,აქვს
არასწორი გამოთქმები
გ)უჭირს უცხო ენაზე გადაბმული
საუბარი,აქვს ლექსიკო-გრამატიკული
შეცდომები,ძირითადადცუდი გამოთქმები
10-9
8-7
6-5
თავისუფლება თუ ძალაუფლება- ბლოგის რუბრიკა
4 3 2 1
10-9 8-7 6-5 4-0
თემა ბლოგში
წარმოდგენილი
მოსაზრებები
დელიკატურად
მიუთითებს
ადამიანური ბუნების
მნიშვნელოვან
შტრიხებზე.
ბლოგში
წარმოდგენილი
ჩანაწერები
ზოგად თემას ან
იდეას
უკავშირდება.
ბლოგში
წარმოდგენილია
თემატური აზრის
გადმოცემა, მაშინ
როცა თემა
გასაგებია და
მკაფიოდ
ახსნილი.
ბლოგი სერიული
ჩანაწერების
კოლექციაა და
ერთი ძირითადი
იდეა არ იკვეთება.
12. ძირითადი აზრი ბლოგში მოსწავლეები
აღწერენ,
მნიშვნელოვან
გრძნობებს, მოვლენებს
და ადამიანებს მათი
თვალთახედვით.
აღწერა მოიცავს ისეთ
მოვლენებსაც,
რომლებიც რთულად
აღსაქმელი და
ნაგულისხმევია
ნაწარმოებში.
მოსწავლეები
ბლოგის
გამოყენებით
გადმოსცემენ
სხვადასხვა
გრძნობებს,
მოვლენებს და
ადამიანებს
თავისი
თვალთახედვით.
მოსწავლეები
ბლოგის
გამოყენებით
ცდილობენ
აღწერონ თავისი
ძირითადი
აზრები,
რომლებიც
მოთხრობის
გარემოებებს გავს.
მოსწავლეები
ბლოგზე ,
უბრალოდ,
ყვებიან ნაცნობ
ამბავს.
ენა ბლოგი, საინტერესო
ენით არის დაწერილი,
რომელიც
ავტორებისპიროვნული
ხასიათების წარმოჩენას
უწყობს ხელს.
ბლოგი
საინტერესო ენით
არის დაწერილი.
ბლოგი ზოგჯერ
საინტერესო ენით
არის დაწერილი.
ბლოგი
ჩვეულებრივი და
პროგნოზირებადი
ენით არის
დაწერილი.
წესები ბლოგი ყველა წესების
დაცვით არის
დაწერილი, რაც მის
მნიშვნელობას
ამყარებს.
ბლოგში ძალიან
ცოტა
მართლწერის,
ბეჭდვითი,
პუნქტუაციის ან
სხვა ენობრივი
შეცდომებია.
მცირედი
შეცდომები
ტექსტის გაგებას
არ ართულებს.
ცდილობენ წესები
მიზანდასახულად
გამოიყენონ ისე,
რომ მათი ნაწერის
აზრი
გააძლიერონ.
ჩემს ბლოგში
ცოტა
მართლწერის,
ბეჭდვითი,
პუნქტუაციის ან
სხვა ენობრივი
შეცდომებია,
რომლებიც
ტექსტის გაგებას
ართულებს.
წესების
მიზანდასახულად
გამოყენების
მცდელობა,
ნაწერს
დამაბნეველს
ხდის.
ბლოგში ბევრი
შეცდომებია და
მისი აზრის გაგება
რთულია.
გაზეთის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები პარამეტრები ქულები
13. 1. გაზეთის ზოგადი იდეა ა)პასუხობს დასახულ მიზანს,აქვს
ორიგინალური ჩანაფიქრი და გადმოცემის
საშუალებები
ბ)პასუხობს დასახულ მიზანს,მაგრამ არის
გადაწყვეტილი
სტანდარტულ,ჩვეულებრივ ფორმაში
გ)არ პასუხობს მიზანს,არ არის
შესაბამისობაში.
10-9
8-6
5-4
2.საგაზეთო მასალების პუბლიცისტური
და ლიტერატურულ-მხატრული დონე
ა)ტექსტების თემატური
მრავალფეროვნება,პუბლიკაციის
ორიგინალურად,სიღრმისეულად
,სრულყოფილადმიწოდება.
ბ)ტექსტების თემატური
მრავალფეროვნება,მაგრამ
არასიღრმისეული გაშუქება.
გ)ტექსტების სიმწირე,გაუგებრად შერჩევა
10-9
8-6
5-4
3. გრამატიკული კომპეტენცია ა) არ არის გრამატიკული და ლექსიკური
შეცდომები,საგაზეთო სტილი დაცულია.
ბ)საგაზეთო სტილი დაცულია,მაგრამ არის
გრამატიკული შცდომები
გ) საგაზეთო სტილი არ არის
დაცული,არის გრამატიკული და
ლექსიკური შეცდომები.
10-9
8-6
5-4
4. ილუსტრაციები ა) თემატურადსწორად არის შერჩეული
ფოტოსურათები,ნახატები,გაზეთი
საინტერესოდ,ორიგინალურადარის
გაფორმებული.
ბ) თემატურადსწორად არ არის
გაფორმებული,ფოტოსურათები
ზედმეტად და უადგილოდარის
გამოყენებული.
გ) არ არის ფოტოსურათები,გაზეთი არ
არის გაფორმებული.
10-9
8-6
5-4
14. ფსიქოლოგიური ტესტები
Правильно ли вы оцениваете себя?
Может быть, эти оценки завышены или, наоборот, вы принижаете свои способности? Этот тест
поможет разобраться в собственных проблемах.
1. Когда у меня плохое настроение, считаю, что предпринимать что-то бесполезно, само пройдет:
а) в большинстве случаев;
б) иногда;
в) нет, я с этим борюсь.
2. Если кто-то настаивает на своем мнении, я защищаю собственную точку зрения и обстоятельно
высказываю все, что думаю о предмете разногласий:
а) всегда;
б) когда как;
в) в спор никогда не вступаю.
3. Выбираю себе друзей среди людей, которые меня любят и ценят:
а) как правило;
б) случается;
в) нет, главное, чтобы человек был мне интересен и разделял мои понятия о дружбе.
4. Полностью отдаю себе отчет в том, что мне нравится, чего недостает, что хочу от жизни:
а) да, так и есть;
б) временами;
в) сомневаюсь постоянно.
5. В любой момент могу поделиться проблемами с друзьями и попросить у них помощи:
а) безусловно;
б) не всегда;
в) нет, рассчитываю только на себя.
6. Полностью распоряжаюсь своим временем, только я решаю, что и когда буду делать, когда буду
встречаться с друзьями:
а) в большинстве случаев;
б) зависит от обстоятельств;
в) увы, завишу от других - если кто-то приглашает в гости или на прогулку, не хватает смелости сказать
«нет».
7. Отлично знаю все положительные свойства моего характера и какую пользу могу из этого извлечь:
а) естественно;
б) бывает, и ошибаюсь;
в) абсолютно не умею ими пользоваться.
8. Знаю свои недостатки и умею их скрывать:
а) а как же!
б) не всегда получается;
в) скрывать вообще ничего не умею.
9. Мне присуще чувство уверенности, знаю, что мне по плечу многое:
а) именно так;
б) раз на раз не приходится;
в) самоуверенность - не моя черта характера, а есть ли у человека способности - это должны определить
другие.
10. Критику выношу спокойно:
а) всегда;
б) стараюсь, хотя это неприятно;
в) вообще не выношу.
15. რეფლექსია
თანატოლთა შეფასების რეფლექსია
გამომსვლელის სახელი და გვარი: ________________
დამკვირვებლის სახელი და გვარი: ________________
1. დაასახელეთ პროექტის სამი დადებითი ასპექტი.
2. დაასახელეთ ორი ასპექტი გაუმჯობესებისთვის.
მოსწავლის თვითშეფასების რეფლექსია
კი--2ქულა,არა--0 ქულა, ნაწილობრივ ---1 ქულა.
ქულების მაქსიმალური რაოდენობაა---26 ქულა.
16. შეფასების სქემების მრავალფეროვნების მიუხედავად, მოთხოვნები მათ მიმართ ერთნაირია: ●
რუბრიკები/კრიტერიუმები ერთმნიშვნელოვნად და მკაფიოდ უნდა იყოს ჩამოყალიბებული
/სანდო/;
● შეფასების სქემა უნდა ამოწმებდეს მხოლოდ იმას, რის შემოწმებასაც ისახავს მიზნად და
სხვას არაფერს /ვალიდური/;
● მოსწავლეები წინასწარ უნდა იცნობდნენ (და/ან მონაწილეობდნენ სქემის შექმნაში) იმ
შეფასების სქემას, რომლითაც მათი ცოდნა ფასდება /გამჭვირვალე/.
შევაჯამოთ ყოველივეზემოთქმული:
● შეფასების სქემები არის მკაცრად განსაზღვრული კრიტერიუმებისა და მათი გამოყენების
წესების ერთობლიობა, რომლის მიხედვითაც ფასდება მოსწავლის მოსწრება ამა თუ იმ
აქტივობაში ან საგანში.
● არსებობს სხვადასხვა ტიპისა და დანიშნულების შეფასების სქემები.იმისდა მიხედვით, რა
მიზანს ისახავს კონკრეტული შეფასება და როგორ მიიღწევა ეს მიზანი, გაასხვავებენ
ანალიტიკურ და ჰოლისტურ ზოგად და კონკრეტულ შეფასების სქემებს.
● დროის გარკვეული მონაკვეთის განმავლობაში ერთი და იმავე შეფასების სქემის
სისტემატური გამოყენება და შედეგების შედარება მოსწავლის განვითარების ეფექტური
საშუალებაა.
● სასურველია, მასწავლებელმაშეფასებისსქემის შექმნის პროცესშიჩართოსმოსწავლეები.
ეს მათ უკეთ მიახვედრებს,რას ითხოვენ მათგან.
შემიძლია ქულა
1. ტექსტის შინაარსის გაგება.
2. ტექსტში თავისუფლად ორიენტირება.
3.გარკვეულ სიტყვებისათვის სინონიმების და ანტონიმების შერჩევა
4. საჭირო ინფორმაციის ამოკრება და თანმიმდევრულადგადმოცემა
5. ნაწარმოების გმირების მიერ ჩადენილი საქციელის აღწერა
6. საკუთარი აზრის გამოთქმა კონკრეტულ საკითხთან დაკავშირებით.
7.გრამატიკული კონსტრუქციების სწორად გამოყენება წერის და ზეპირმეტყველების
დროს
8.პრეზენტაციის მომზადება.
9.დისკუსიაში მონაწილეობა.
10.მოცემულთემაზე ესსეს დაწერა.
11. ნაწარმოების გმირების როლის მორგება და ემოციურად გადმოცემა(გათამაშება)
12. გაზეთის გამოშვება.
13. ბლოგის შექმნა.