Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Оцінювання навчальних досягнень учнів з теми «Ти людина – значить маєш права
1. Тема: Освіта – право чи обов’язок?
Мета: Сформувати уявлення про право дитини на освіту та завдання шкільної
освіти; розвивати творчі здібності школярів.
Обладнання: Закон України „Про освіту”, „Про загальну середню освіту”,
Конституція України, статут школи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть:
• Розповідати про закони, що регулюють освіту в Україні;
• Сформувати своє ставлення до значення освіти для себе і для нашої
держави;
• Висловлювати аргументовану думку щодо права на освіту.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда.
Учитель: На минулому уроці ми з вами розбирали поняття „ право” і
„обов’язок”. Чи взаємопов’язані ці терміни?
Уявіть собі, що ви потрапили на острів, де є умови для життя, проте там ніхто
ніколи не жив. Ви – перші поселенці. Придумайте назву цього острова і хай
кожен з вас складе список тих прав, які повинні бути у кожного мешканця цього
острова.
(Клас ділиться на 3 групи, разом обговорюють і складають один загальний
список прав, які є найважливішими. Після закінчення групової роботи
представник кожної групи зачитує 10 найважливіших прав).
Учитель: Права, що залишилися у нашому списку, для нашого класу є
найважливішими. А тепер спробуємо викреслити зі списку ті права, без яких
можна прожити. Ви вважаєте, що без цих прав діти на цьому острові жити не
зможуть. Людство вже давно визначилося з такими правами. Вони мають таку
назву „природні та невід’ємні права”.
2. Природні права люди мають від народження.
Невід’ємні права – це права, які не можна відібрати, бо вони є у людей навіть
тоді, коли їх хтось порушує. Не випадково я сказала про права, які повинні бути
в усіх мешканців нашого поселення. Першими з природних прав людин є права
на рівність незалежно від раси, статі та інших обставин, право на життя та
свободу.
Ми з вами визначили , що таке право та які є права невід’ємними для людини.
Подивімося на наш список. Чи є там ці права? В разі необхідності доповнюємо
наш список.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Учитель: Ми вже знаємо, що від народження кожна людини має права.
Метод „Прес”
Кожен з вас може висловити власну думку на запитання: „ Навіщо дитині
права?”.
Виступи учнів
Учитель: Але людина має не лише права , але й обов’язки. І ми сьогодні
розглянемо один із обов’язків громадян України, який є Водночас і дуже
важливим правом .
Це право на освіту. ь(учні записують тему).
Учитель: Лев Толстой порівнював потребу людини в освіті з пошуком повітря
для дихання. Сьогодні, щоб бути культурною людиною, потрібно здобути освіту
й постійно поповнювати свої знання.
Складне сучасне життя вимагає ерудованих людей з високим рівнем
професіоналізму, За нових економічних умов вимоги до працівників в усіх
сферах і службах постійно зростають. Знання допомагають людині реалізувати
здібності й нахили , роблять її потрібною у суспільстві. До того ж освіта
пов’язана з можливостями досягти соціального престижу й добробуту.
Поміркуємо разом :
1. Яку людину можемо назвати освіченою?
2. Який рівень освіти ви вважаєте для себе достатнім?
3. Шкільне життя. Навчання взагалі – це окрема сфера відносин у суспільстві, що
регулюється спеціальними нормативними актами. Які документи про освіту ви
можете назвати?
Відповіді учнів.
• Конституція України, ст. 53.;
• ЗУ „Про освіту”
• „ Про загальну середню освіту”
• Статут школи.
Учитель: У нашій країні обов’язковою є повна загальна середня освіта. Але ви
знаєте, що середня освіта - лише частина загальної системи освіти. Тож не дарма
говорять, що вчитися можна все життя6 „Вік живи – вік навчайся”.
А зараз ви спробуєте зібрати докупи ваші знання про освіту та навчальні
заклади.
Робота у групах. Практична робота.
1 – ша група. Отримує картки і повинна розташувати їх у вигляді схеми,
починаючи від такої, що охоплює більшість людей, до такої яку одержує
найменша кількість людей в Україні. Один із представників групи має
презентувати на дошці „Піраміду освіти в Україні”. Додаток №1.
Учитель: Як ви бачите, у людини дійсно є можливість вчитися протягом всього
життя. До того ж . важливу роль тут відіграє самоосвіта, коли людина самостійно
одержує інформацію з різноманітних джерел, оволодіває навичками та вміннями.
Тому я вважаю, головне завдання кожного вчителя – це не лише розвивати у
дітей бажання отримувати знання , але й навчити їх учитися.
2 – га група. Має скласти структуру освіти та визначити освітні рівні.
Складання структури освіти із запропонованого набору термінів:
1. дошкільна;
2. загальна середня освіта;
3. професійно-технічна;
4. вища;
5. аспірантура;
6. докторантура;
7. післядипломна;
8. самоосвіта.
4. Визначення освітніх рівнів:
1. базова загальна середня освіта;
2. повна загальна середня освіта;
3. професійно-технічна освіта;
4. базова вища освіта;
5. повна вища освіта.
3 – тя група. Працює над законом „Про освіту” (див. додаток №2) і має дати
відповідь на запитання:
1. Що таке освіта?
2. У чому полягає мета освіти?
3. На яких принципах побудована освіта?
Учитель: а зараз ми з вами визначимо які права та обов’язки мають учні. По
колу вирушає аркуш паперу. Кожен мусить написати одне з прав учнів у школі
та один з обов’язків учнів школи.(див. таблицю)
Право учнів Обов’язок учнів
По закінченню виконання завдання учні здають результат роботи вчителю.
Вчитель зачитує права та обов’язки учня зі Статуту школи (для порівняння).
Використовуючи таблицю учні разом аналізують: що виконується, а що ні.
Завдання для класу: пошук спільного рішення – „Освіта – право чи обов’язок”.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
Спільно з учнями розглядається справа.
Неповнолітня няня ( ст. 69 у підручнику з „Правознавства. Практичний курс”
Прочитайте та дайте відповідь на запитання:
1. Чи згодні ви з думкою та діями батьків Марійки? Так чи ні? Чому?
2. Чи повинна Марійка відвідувати школу? Так чи ні? Чому?
3. Які способи вирішення ситуації ви можете запропонувати?
V. Оцінювання знань.
Кожен учень по колу отримує лист перевірки - самооцінки
і заповнюють його, виставляючи бали за 12-бальною шкалою. Лист здається
вчителю для контролю і на наступному уроці зачитуються результати.
5. Лист перевірки – самооцінки
№ Робота на
уроці
Робота в групі Участь у
дискусії
Участь у
бесіді
Ораторські
здібності
VІ. Рефлексія.
Учитель пропонує учням оцінити результати уроку, відповівши на запитання:
1. Що ми робили?
2. Навіщо ми це робили?
3. Чи досягли ми поставленої мети?
4. Що сподобалося особливо під час уроку? Що ні? Чому?
VІІ. Домашнє завдання.
Уявіть себе через 12-15 років. Пофантазуйте:
1. Яку освіту ви здобули?
2. За якою спеціальністю працюєте?
3. Чи вплинула здобута вами освіта на ваші кар’єру та добробут?
Обговоріть свої міркування з батьками чи іншими повнолітніми членами вашої
родини. Чи збіглися ваші погляди на проблему необхідності освіти.
ДОДАТОК№1
Піраміда освіти в Україні
6. ДОДАТОК № 2.
У законі „Про освіту” зазначено таке. Учні мають право:
• Обирати форму, профіль навчання, індивідуальні програми;
• Брати участь у предметних олімпіадах;
• Обирати та бути обраним до органів шкільного самоуправління;
• Користуватися навчальною, культурною, спортивною, побутовою базою
навчального закладу.
Учні зобов’язані виконувати правила внутрішнього розпорядку, статур школи,
правила для учнів, систематично і глибоко оволодівати знаннями, практичними
навичками і вміннями, дотримуватися моральних та етичних норм, дбайливо
ставитися до шкільного майна.
Вчителі мають право на :
• Повагу і захист професійної честі і гідності;
• Вільний вибір форм, методів і засобів навчання;
• Участь у роботі органів громадського самоврядування закладу;
• Підвищення кваліфікації та перепідготовку.
Як і учні , вчителі зобов’язані виконувати статут школи, правила
внутрішнього розпорядку. На вчителів покладено обов’язки захищати учнів
від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, додержуватися
педагогічної етики, забезпечувати умови для засвоєння учнями навчальних
програм, підвищувати свій професійний рівень.
Батьки мають право:
• Обирати навчальний заклад і форми навчання для неповнолітніх
дітей;
• Захищати їхні закони та інтереси;
• Брати участь у роботі шкільних органів самоуправління.
Післядипломна
Вища освіта
Професійно-технічна освіта
Загальна середня освіта
Дошкільна освіта
Самоосвіта
7. ДОДАТОК № 2.
У законі „Про освіту” зазначено таке. Учні мають право:
• Обирати форму, профіль навчання, індивідуальні програми;
• Брати участь у предметних олімпіадах;
• Обирати та бути обраним до органів шкільного самоуправління;
• Користуватися навчальною, культурною, спортивною, побутовою базою
навчального закладу.
Учні зобов’язані виконувати правила внутрішнього розпорядку, статур школи,
правила для учнів, систематично і глибоко оволодівати знаннями, практичними
навичками і вміннями, дотримуватися моральних та етичних норм, дбайливо
ставитися до шкільного майна.
Вчителі мають право на :
• Повагу і захист професійної честі і гідності;
• Вільний вибір форм, методів і засобів навчання;
• Участь у роботі органів громадського самоврядування закладу;
• Підвищення кваліфікації та перепідготовку.
Як і учні , вчителі зобов’язані виконувати статут школи, правила
внутрішнього розпорядку. На вчителів покладено обов’язки захищати учнів
від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, додержуватися
педагогічної етики, забезпечувати умови для засвоєння учнями навчальних
програм, підвищувати свій професійний рівень.
Батьки мають право:
• Обирати навчальний заклад і форми навчання для неповнолітніх
дітей;
• Захищати їхні закони та інтереси;
• Брати участь у роботі шкільних органів самоуправління.
Післядипломна
Вища освіта
Професійно-технічна освіта
Загальна середня освіта
Дошкільна освіта
Самоосвіта