SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
Тема: Поняття і загальна характеристика права
Мета:розкритипоняття, функції, ознаки соціальних норм та права, поняття
«джерела та форми права», дати уявлення про систематизацію правових актів;
розвивати вміння працювати з поняттями, застосовувати отримані знання на
практиці; виховувати правову культуру учнів.
Тип уроку: засвоєння нового навчального матеріалу.
Основніпоняття: соціальні норми, право, мораль, функції соціальних норм,
функції права, джерела права, форми права, правовий акт, систематизація
правових актів, правовий звичай, правовий прецедент, правовий договір,
міжнародний правовий акт, законодавчий процес.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
Бесіда
1. Що таке суспільство?
2. Назвіть основніпричини та види суспільних відносин.
III. Вивчення нового матеріалу
Соціальні норми: поняття, види, функції
Уч итель . Для регулювання системи різноманітних відносин люди
створили норми. Це соціальні норми, тобто правила поведінки, ЩО регулюють
відносини між людьми і спрямовують ЇХНЮ ДІЯЛЬНІСТЬ у суспільних
інтересах.
Усі соціальні норми, залежно від їх ролі й місця в системі соціального
регулювання, поділяються на:
правові (або юридичні), тобто норми, що встановлені державою
і забезпечені її примусовою силою, регулюють найважливіші
аспекти суспільних відносин;
2) морально-етичні, що сформувалися стихійно, існують у свідомості людей і
виступають критеріями у ставленні людей одне до одного і до суспільства;
3) релігійні, які регулюють відправлення релігійних культів, ставлення людей
до Бога і навколишнього світу;
4) корпоративні, тобто правила поведінки, що встановлюються та
забезпечуються політичними партіями, громадськими організаціями та
іншими об'єднаннями людей;
5) політичні, які регулюють відносини між різними суб'єктами політичної
діяльності та являють собою політичні програми, заяви, декларації тощо;
6) естетичні, що відбивають ставлення людей до порядку оформлення й
оцінки предметів духовної чи матеріальної культури з позицій краси,
гармонії, якості тощо;
7) звичаї, тобто правила поведінки, які склалися внаслідок історично тривалого
повторення людьми певних дій, що закріпилися як стійкі звички;
8) традиції, різновид звичаїв, що вказує на епізодичне правило, стиль
поведінки.
Тестові завдання
Визначте вид соціальної норми.
1. Люди, що сповідують іслам, відмовились їсти свинину.
2. Голова партійної організації звернувся до її членів з приводу сплати
партійних внесків.
3. В Україні весіллю обов'язково передує сватання.
4. На честь Дня працівників освіти в школі відбувся святковий концерт.
5. Святковий стіл необхідно застилати чистою скатертиною.
6. Під час виборчої кампанії політичні партії підписали кодекс поведінки.
7. Підліток не поступився місцем у тролейбусі літній людині.
8. Пасажир не сплатив за проїзд у тролейбусі.
Уч итель . Існують й інші критерії класифікації соціальних норм.
1. Залежно від обсягу дії:
а) ті, що поширюються на суспільство в цілому;
б) ті, що розраховані на окремі групи або на окремих людей.
2. За ступенем визначеності та конкретності:
а) формально визначені;
б) формально не визначені.
3. За способом забезпечення їхдії.
а) ті, що забезпечуються примусовою силою держави;
б) ті, що забезпечуються авторитетом самих норм, силоюгромадської
думки, організаційними заходами тощо.
Завдання
Класифікувати наведені вище соціальні нормизгідно із вказаними
критеріями.
Поняття, ознаки та функції права
Запитання
Якими соціальними нормами регулювалось життя людей у до- державному
суспільстві?
Уч итель . З появою держави виникає особливий вид соціальних норм —
право, оскільки родові звичаї не могли врегулювати відносини між різними
групами населення та узгоджувати їх інтереси. Виникла потреба в правових,
або юридичних, нормах.
Право — система загальнообов'язкових, формально визначених норм, що
встановлюються та охороняються державою та регулюють найбільш важливі
суспільні відносини.
Природне право — це сукупність правил, які випливають з самої природи
буття людини і відображають загальнолюдськіуявлення про принципи, на яких
мають базуватися взаємовідносини між людьми.
Позитивне право — це система норм, які встановлені державою, діють у
конкретний час, поширюються на конкретних осіб, забезпечуються
примусовоюсилоюз боку держави і можуть змінюватися або скасовуватися за
її волею.
Завдання
Спираючись на визначення поняття «право», спробуйтесформулюватийого
головніознаки.
Ознаки права:
1) має нормативнийхарактер, тобто складається з норм;
2) нормивстановлюються державою, висловлюють її волю;
3) регулює найважливіші суспільні відносини;
4) має пріоритет перед іншими соціальними нормами;
5) формально визначене, тобто має чітке формулювання правил поведінки, які
цими нормами закріплені;
6) висловлене у нормативних актах; ") складає систему права в державі;
має гарантованість, тобто гарантується й забезпечується примусом держави;
9) охороняється від порушень спеціальними державними органами;
10) порушення передбачаєправові санкції.
Правові норми є складовою в системі соціальних норм, але мають пріоритет
перед іншими соціальними нормами.
Право і мораль
Уч итель . Найчастіше право взаємодіє з мораллю. У права та моралі є
спільні ознаки та відмінності.
Мораль як система норм, що регулюють соціальні відносини, виникла значно
раніше за право. Саме через мораль відбувається ; процес ствердження таких
загальнолюдських цінностей, як добро,1 щастя, людяність тощо.
Мораль та право взаємодіють і доповнюють одне одного. Так, лише в
суспільстві, де уявлення про справедливість і законність збігаються, може бути
забезпечений закон і правопорядок, лише в суспільстві, де честь і гідність
визнаються найвищими людськими цінностями, реально забезпечуються права
людини.
Мораль часто є базою для правових норм (чесність та порядність є основою
трудової дисципліни), а право сприяє закріпленню моральних норм у
суспільстві (дотримання правопорядку).
Завдання
Подальший розгляд цього питання може бути проведений у двох варіантах.
Варіант 1
Учні складають таблицю на основірозповідівчителя.
Учитель пропонує учням, користуючись отриманими вже знаннями,
самостійно виявити спільні ознаки та відмінності права та моралі, а потім у
процесі колективної роботи за допомогою критеріїв відмінності заповнити
таблицю.
Розповідь учителя
Право та мораль мають спільні ознаки:
а) регулюють суспільні відносини;
б) впливають на свідомість та поведінку людей і формування стандартів їхньої
поведінки;
в) є правилами поведінки загальнообов'язкового характеру;
г) базуються на принципі справедливості.
Водночас право та мораль мають низку відмінностей. За завданням:
мораль — встановлення певного суспільного порядку;право —
встановлення певного правопорядку. Запоходженням:
мораль формується у суспільстві стихійно: право — встановлюється
державою.
За джерелом волі:
мораль — воля суспільства:
право — воля держави.
За формоювисловлення:
Порівняйте поняття «право» та «мораль» і складіть таблицю «Право та мораль:
спільні ознаки та відмінності».
Спільні
ознаки
Відмінності
Право
Мораль
правовінорми — у правових актах;
морально-етичні— існують у свідомостілюдей.
За широтою охоплення суспільних відносин:
мораль — всі аспекти;
право — найбільш важливі.
За способом формулювання:
нормиморалі мають невизначений характер;
нормиправа чітко визначені.
За ступенем деталізації, регламентування:
мораль регулює відносини в загальних рисах;
право — детально.
За способом забезпечення:
моральнінорми забезпечуються їхавторитетом, громадськоюдумкою;
правовінорми — примусовоюсилоюдержави. За характером наслідків
порушення:
нормиморалі зумовлюють громадськийосуд та засобигромадського
впливу;
нормиправа — правовісанкції.
Функції права
Уч итель . Функції права — це основні напрямки його впливу на
свідомість і поведінку суб'єктів суспільних відносин з метою розв'язання
конкретних завдань.
Запитання
• Які функції, на ваш погляд, виконує право в суспільстві?
Уч итель . Розрізняють певніфункції права.
За сферою правового впливу:
економічна — регулювання економічних відносин; політична — визначення
й охоронасуспільного і державного ладу, регламентація суспільних і
політичних відносин; ідеологічна — формування суспільної свідомості
через правове визнання або заборонупевних ідеологій; екологічна —
регламентація екологічних відносин; культурно-виховна — регулювання
відносин у сфері освіти, науки, культури.
За характеромвпливуна суспільні відносини: статична — закріплення й
сприяння стабілізації існуючих суспільних відносин;
динамічна — сприяння виникненню й розвиткунових суспільних відносин;
установча — первинне заснування певних соціальних інститутів;
інтегративна — системоутворюючий вплив на суспільні відносини;
• охоронна — охорона суспільних відносин від небажаних впливів; запобіжна
— запобігання виникненню небажаних суспільних відносин.
За характером впливу на свідомість і поведінку суб'єктів суспільних
відносин:
нормативно-регулююча— регламентування поведінки, встановлення прав
та обов'язків тощо.
інформативна — доведення до суб'єктів суспільних відносин волі держави,
що закріплена в правовихнормах; комунікативна — сприяння організації
правовідносин;орієнтаційна — визначення ціннісних критеріїв поведінки;
виховна — вплив на формування світогляду й свідомості.
За сферою поширення:загальноправові; міжгалузеві; галузеві;
правових інститутів; норм права.
Тестове завдання Визначте функцію права.
1. Юридичнезакріплення повноважень власника щодо володіння,
користування та розпорядження майном.
2. Кримінальна відповідальність за крадіжку.
3. Покладання обов'язку сплачувати податки.
4. Заборона розповсюджувати наркотичні засоби.
Джерела права
Уч итель . Для повноцінного виконання своїх функцій правові норми
повинні бути чітко оформлені та юридично закріплені, тобто мати зовнішнє
відображення.
Існують такі тлумачення джерел права.
1. У матеріальному розумінні:
а) джерела права (широке розуміння) — власне матеріальні умови життя
суспільства (суспільні відносини), вимоги яких закріплено у правових
нормах;
б) джерела права — воля держави, що закріплена у правовихнормах;
в) джерело права — механізм утворення правових норм.
2. У формальному розумінні:
Джерела права — форма висловлення державно-владних велінь.
Елементи джерела права:
1) суспільні відносини;
2) воля держави;
3) діяльність державних органів;
4) правові акти.
Форми джерела права
1. Нормативно-правовий акт — офіційний письмовий документ, виданий
уповноваженим органом у встановленій формі, який містить правові норми,
що врегульовують певну групу однорідних суспільних відносин. Це
найбільш поширена форма джерела права.
2. Санкціоновані правові звичаї — звичаї, що у практиці суспільних відносин
існували як неписане правило незалежно від волі держави, а іноді і всупереч
їй, але з часом були санкціоновані (узаконені) державою і стали офіційним
правилом.
3. Юридичний (правовий) прецедент — це перше рішення суду або
адміністративного органу з конкретної справи, яке стає обов'язковим
правилом для розв'язання подібних, аналогічних випадків.
4. Нормативний договір — це договір, в якому висловлена узгоджена воля
кількох суб'єктів правовідносин, що врегульовуєвідносини між ними, а іноді
стає обов'язковою і для інших суб'єктів цих відносин.
5. Міжнародні правові акти — норми міжнародного співтовариства, які за
згодою держави можуть застосовуватися на її території.
Запитання для закріплення знань
1- Порівняйте поняття джерела права в матеріальному та формальному
розумінні.
2- Чк ви вважаєте, які форми права є чинними сьогодні в Україні?
3- визначте форму джерела права:
а) Загальна декларація прав людини; б) договір з ремонтною
бригадоюпро ремонтквартири;
Конституція України; г) правило Божого судув «Руській
Правді».
Нормативно-правові акти
Уч итель . Найбільш поширеною формою джерела права є нормативно-
правовий акт. Нормативно-правові акти мають свої видц та особливості.
Ознаками нормативно-правових актів є те, що вони:
1) видаються уповноваженим органом влади або народом шляхом
Референдуму;
2) Містять нові або скасовують чи змінюють старі правові норми;
3) Мають чітко формулювати права та обов'язки осіб, на яких вони
Поширюються;
4) Мають форму письмового документа й обов'язкові реквізити;
5) публікуються у визначених законом офіційних виданнях.
Чормативно-правові акти поділяються на:
1) закони — прийняті у визначеному конституцією порядку акти органу
законодавчої влади або прийняті шляхом референдуму, Що врегульовують
найважливіші суспільні відносини і мають Вїіщу юридичну силу
(конституція (основний закон), конституційні та звичайні закони);
2) підзаконні акти — нормативно-правовіакти правотворчихорганів держави,
що деталізують і розвивають положення, які закріплені у законах та
визначають процедуру їх реалізації (укази, постанови, статути,
розпорядження, правила, положення, накази, інструкції, листи).
Нормативно-правові акти слід розрізняти з індивідуальними правовими
актами — індивідуальними правовими приписами, що виступають засобом
реалізації нормативних актів уповноваженими органами у конкретних
випадках правовідносин.
Особливе місце серед нормативних актів посідають декрети — виявлення
надзвичайних повноважень установчого органу або уряду, згідно з яким він
самочинно приймає рішення, що мають силу закону.
Завдання
Визначте вид правового акта.
1. Кодекс законів про адміністративну відповідальність.
2. Видача ордерана квартиру.
3. Постанова Кабінету Міністрів України.
4. Указ Президента України.
5. Конституція АРК.
6. Рішення облрадипро виділення земельної ділянки длябудівниц- тва школи.
7. Постанова Кабінету Міністрів «Про порядокліцензування».
8. Указ Президента України «Про присвоєння звання "ГеройУкраїни"».
Законодавчий процес
Уч итель . Законодавчий процес — визначена законодавством процедура
здійснення законодавчих повноважень, яка є системою взаємопов'язаних і
взаємозумовлених дій зі створення закону.
Основніетапи законодавчогопроцесу:реалізація законодавчої
ініціативи; офіційна підготовка проекту закону; обговорення
законопроектузаконодавчим органом;
• всенароднеобговорення (в разі необхідності);
• прийняття;
• підписання та опублікування закону.
Робота з текстом Конституції України
1. Хто має право законодавчоїініціативи в Україні?
2. На які етапи розподіляється процес обговорення законопроектуу Верховній
Ради України?
3. Яким чином приймаються закони?
4. Хто підписує прийняті закони?
5. Коли і де відбувається оприлюднення прийнятих законів?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда
1. Що таке соціальні норми?
2. Назвіть основнівиди соціальних норм.
3. Дайте визначення поняття «право».
4. Яку роль відіграє право в системі соціальних норм?
5. Дайте визначення функцій права і вкажіть їх види.
6. Що таке джерела та формиправа?
7. Які критерії лежать в основірозподілуформ права на види?
8. За якими критеріями відбувається систематизація нормативи- правових
актів?
9. Назвіть основнівиди нормативно-правовихактів.
V. Підбиття підсумків
Учитель вказує на важливість права в системі соціальних від носин, звертає
увагу на важливість дотримання положень основних нормативних актів і, перш
за все, Конституції та законів.
VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника.
2. Підготувати повідомлення «Право в системі соціальних норм».
3. Навести приклади правових і моральнихнорм, функцій права.

More Related Content

What's hot

Лікування малярії
Лікування маляріїЛікування малярії
Лікування маляріїEugene Shorikov
 
лекція 16
лекція 16лекція 16
лекція 16cit-cit
 
лекція 10
лекція 10лекція 10
лекція 10cit-cit
 
лекція 17
лекція 17лекція 17
лекція 17cit-cit
 
Культура Київської Русі
Культура Київської Русі Культура Київської Русі
Культура Київської Русі TatianaBus
 
Olon ulc xariltsaa
Olon ulc xariltsaaOlon ulc xariltsaa
Olon ulc xariltsaatushigjargal
 
Електрохімія ІІІ
Електрохімія ІІІЕлектрохімія ІІІ
Електрохімія ІІІkassy2003
 
основні фармакокінетичні параметри
основні фармакокінетичні параметриосновні фармакокінетичні параметри
основні фармакокінетичні параметриМарина Савохина
 
Отруйність спиртів
Отруйність спиртівОтруйність спиртів
Отруйність спиртів_Ruslan_
 
Характеристика тканин людини.
Характеристика тканин людини.Характеристика тканин людини.
Характеристика тканин людини.labinskiir-33
 
курсова р. 10 в калиновська,орлик
курсова р. 10 в калиновська,орликкурсова р. 10 в калиновська,орлик
курсова р. 10 в калиновська,орликInna Pavlova
 
30 жилийн дайны үүсэл
30 жилийн дайны үүсэл 30 жилийн дайны үүсэл
30 жилийн дайны үүсэл Batsaikhan Enkhzul
 
1.2. повстання семена палія
1.2. повстання семена палія1.2. повстання семена палія
1.2. повстання семена паліятаня чан
 
Патофізіологія кислотно-основного стану
Патофізіологія кислотно-основного стануПатофізіологія кислотно-основного стану
Патофізіологія кислотно-основного стануVictor Dosenko
 
Histology of the Nervous tissue
Histology of the Nervous tissueHistology of the Nervous tissue
Histology of the Nervous tissueAlla Khodorovska
 
лаборатор. 14
лаборатор. 14лаборатор. 14
лаборатор. 14cit-cit
 
Презентація Політико-правові вчення пізнього Середньовіччя.pptx
Презентація Політико-правові вчення пізнього Середньовіччя.pptxПрезентація Політико-правові вчення пізнього Середньовіччя.pptx
Презентація Політико-правові вчення пізнього Середньовіччя.pptxALEX456581
 
Орган слуху та рівноваги
Орган слуху та рівновагиОрган слуху та рівноваги
Орган слуху та рівновагиAlla Khodorovska
 
лекція 10
лекція 10лекція 10
лекція 10cit-cit
 

What's hot (20)

Лікування малярії
Лікування маляріїЛікування малярії
Лікування малярії
 
лекція 16
лекція 16лекція 16
лекція 16
 
лекція 10
лекція 10лекція 10
лекція 10
 
лекція 17
лекція 17лекція 17
лекція 17
 
Культура Київської Русі
Культура Київської Русі Культура Київської Русі
Культура Київської Русі
 
Olon ulc xariltsaa
Olon ulc xariltsaaOlon ulc xariltsaa
Olon ulc xariltsaa
 
Електрохімія ІІІ
Електрохімія ІІІЕлектрохімія ІІІ
Електрохімія ІІІ
 
основні фармакокінетичні параметри
основні фармакокінетичні параметриосновні фармакокінетичні параметри
основні фармакокінетичні параметри
 
Отруйність спиртів
Отруйність спиртівОтруйність спиртів
Отруйність спиртів
 
Характеристика тканин людини.
Характеристика тканин людини.Характеристика тканин людини.
Характеристика тканин людини.
 
курсова р. 10 в калиновська,орлик
курсова р. 10 в калиновська,орликкурсова р. 10 в калиновська,орлик
курсова р. 10 в калиновська,орлик
 
30 жилийн дайны үүсэл
30 жилийн дайны үүсэл 30 жилийн дайны үүсэл
30 жилийн дайны үүсэл
 
1.2. повстання семена палія
1.2. повстання семена палія1.2. повстання семена палія
1.2. повстання семена палія
 
Тема 7
Тема 7Тема 7
Тема 7
 
Патофізіологія кислотно-основного стану
Патофізіологія кислотно-основного стануПатофізіологія кислотно-основного стану
Патофізіологія кислотно-основного стану
 
Histology of the Nervous tissue
Histology of the Nervous tissueHistology of the Nervous tissue
Histology of the Nervous tissue
 
лаборатор. 14
лаборатор. 14лаборатор. 14
лаборатор. 14
 
Презентація Політико-правові вчення пізнього Середньовіччя.pptx
Презентація Політико-правові вчення пізнього Середньовіччя.pptxПрезентація Політико-правові вчення пізнього Середньовіччя.pptx
Презентація Політико-правові вчення пізнього Середньовіччя.pptx
 
Орган слуху та рівноваги
Орган слуху та рівновагиОрган слуху та рівноваги
Орган слуху та рівноваги
 
лекція 10
лекція 10лекція 10
лекція 10
 

Viewers also liked

Декларація прав людини – права і обов’язки кожного
Декларація прав людини – права і обов’язки кожногоДекларація прав людини – права і обов’язки кожного
Декларація прав людини – права і обов’язки кожногоБібліотека Грем'яче
 
Оцінювання навчальних досягнень учнів з теми "Ти людина – значить маєш права"
Оцінювання навчальних досягнень учнів з теми "Ти людина – значить маєш права"Оцінювання навчальних досягнень учнів з теми "Ти людина – значить маєш права"
Оцінювання навчальних досягнень учнів з теми "Ти людина – значить маєш права"Бібліотека Грем'яче
 
Урок контролю і корекції з теми «Права і свободи людини»
Урок контролю і корекції з теми  «Права і свободи людини»Урок контролю і корекції з теми  «Права і свободи людини»
Урок контролю і корекції з теми «Права і свободи людини»Бібліотека Грем'яче
 
Права , свободи та обов’язки громадян країни
Права , свободи та обов’язки громадян країниПрава , свободи та обов’язки громадян країни
Права , свободи та обов’язки громадян країниБібліотека Грем'яче
 

Viewers also liked (16)

Право на працю в Україні
Право на працю в УкраїніПраво на працю в Україні
Право на працю в Україні
 
Що таке сім’я і шлюб
Що таке сім’я і шлюбЩо таке сім’я і шлюб
Що таке сім’я і шлюб
 
Декларація прав людини – права і обов’язки кожного
Декларація прав людини – права і обов’язки кожногоДекларація прав людини – права і обов’язки кожного
Декларація прав людини – права і обов’язки кожного
 
Цивільно правова відповідальність
Цивільно правова відповідальністьЦивільно правова відповідальність
Цивільно правова відповідальність
 
Як успадкувати майно
Як успадкувати майноЯк успадкувати майно
Як успадкувати майно
 
Юридична відповідальність
Юридична відповідальністьЮридична відповідальність
Юридична відповідальність
 
Громадські права і свободи людини
Громадські права і свободи людиниГромадські права і свободи людини
Громадські права і свободи людини
 
Оцінювання навчальних досягнень учнів з теми "Ти людина – значить маєш права"
Оцінювання навчальних досягнень учнів з теми "Ти людина – значить маєш права"Оцінювання навчальних досягнень учнів з теми "Ти людина – значить маєш права"
Оцінювання навчальних досягнень учнів з теми "Ти людина – значить маєш права"
 
Урок контролю і корекції з теми «Права і свободи людини»
Урок контролю і корекції з теми  «Права і свободи людини»Урок контролю і корекції з теми  «Права і свободи людини»
Урок контролю і корекції з теми «Права і свободи людини»
 
Права дитини
Права дитиниПрава дитини
Права дитини
 
Як держава захищає права дітей
Як держава захищає права дітейЯк держава захищає права дітей
Як держава захищає права дітей
 
Права , свободи та обов’язки громадян країни
Права , свободи та обов’язки громадян країниПрава , свободи та обов’язки громадян країни
Права , свободи та обов’язки громадян країни
 
Державний лад
Державний ладДержавний лад
Державний лад
 
Освіта – право чи обов’язок
Освіта – право чи обов’язокОсвіта – право чи обов’язок
Освіта – право чи обов’язок
 
Права дитини
Права дитиниПрава дитини
Права дитини
 
Адміністрати́вне пра́во
Адміністрати́вне пра́воАдміністрати́вне пра́во
Адміністрати́вне пра́во
 

Similar to Поняття і загальна характеристика права

Osnovy pravoznavstva-9-klas-andrusyshyn-2017
Osnovy pravoznavstva-9-klas-andrusyshyn-2017Osnovy pravoznavstva-9-klas-andrusyshyn-2017
Osnovy pravoznavstva-9-klas-andrusyshyn-2017kreidaros1
 
9 p a_2017
9 p a_20179 p a_2017
9 p a_20174book9kl
 
Формування правової культурив дітей дошкільного віку
Формування правової культурив дітей дошкільного вікуФормування правової культурив дітей дошкільного віку
Формування правової культурив дітей дошкільного вікуservisosvita
 
Модуль2. Тема 7. Моральне та естетичне виховання школярів
Модуль2. Тема 7. Моральне та естетичне виховання школярівМодуль2. Тема 7. Моральне та естетичне виховання школярів
Модуль2. Тема 7. Моральне та естетичне виховання школярівstecenko_nm
 
Тема 1. Лекція 1. ТДП.pptx
Тема 1. Лекція 1. ТДП.pptxТема 1. Лекція 1. ТДП.pptx
Тема 1. Лекція 1. ТДП.pptxssuserb244b7
 
03дубінка
03дубінка03дубінка
03дубінкаAndrey1977
 
право 9 кл.
право 9 кл.право 9 кл.
право 9 кл.Olga Sokolik
 
Право
ПравоПраво
Правоantonuk
 
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Марти...
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Марти...«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Марти...
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Марти...ssuser39b124
 
Державне управління як системне явище.pptx
Державне управління як системне явище.pptxДержавне управління як системне явище.pptx
Державне управління як системне явище.pptxmarten20
 
Суспільство як соціальна система презентація
Суспільство як соціальна система презентаціяСуспільство як соціальна система презентація
Суспільство як соціальна система презентаціяssuserf8e6aa
 
право відкритий урок що таке правом. повед.L
право відкритий урок що таке правом. повед.Lправо відкритий урок що таке правом. повед.L
право відкритий урок що таке правом. повед.LSergey70
 
декларація прав людини лисенко
декларація прав людини   лисенкодекларація прав людини   лисенко
декларація прав людини лисенкоnelarina
 
Правова освіта та превентивне виховання
Правова освіта та превентивне вихованняПравова освіта та превентивне виховання
Правова освіта та превентивне вихованняymcmb_ua
 
Підхід, заснований на правах людини
Підхід, заснований на правах людиниПідхід, заснований на правах людини
Підхід, заснований на правах людиниISAR Ednannia
 

Similar to Поняття і загальна характеристика права (20)

у3
у3у3
у3
 
Osnovy pravoznavstva-9-klas-andrusyshyn-2017
Osnovy pravoznavstva-9-klas-andrusyshyn-2017Osnovy pravoznavstva-9-klas-andrusyshyn-2017
Osnovy pravoznavstva-9-klas-andrusyshyn-2017
 
9
99
9
 
9 p a_2017
9 p a_20179 p a_2017
9 p a_2017
 
Формування правової культурив дітей дошкільного віку
Формування правової культурив дітей дошкільного вікуФормування правової культурив дітей дошкільного віку
Формування правової культурив дітей дошкільного віку
 
Модуль2. Тема 7. Моральне та естетичне виховання школярів
Модуль2. Тема 7. Моральне та естетичне виховання школярівМодуль2. Тема 7. Моральне та естетичне виховання школярів
Модуль2. Тема 7. Моральне та естетичне виховання школярів
 
Тема 1. Лекція 1. ТДП.pptx
Тема 1. Лекція 1. ТДП.pptxТема 1. Лекція 1. ТДП.pptx
Тема 1. Лекція 1. ТДП.pptx
 
суспільствознавство
суспільствознавствосуспільствознавство
суспільствознавство
 
03дубінка
03дубінка03дубінка
03дубінка
 
право 9 кл.
право 9 кл.право 9 кл.
право 9 кл.
 
Право
ПравоПраво
Право
 
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Марти...
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Марти...«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Марти...
«Етика» підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти (авт. Марти...
 
Державне управління як системне явище.pptx
Державне управління як системне явище.pptxДержавне управління як системне явище.pptx
Державне управління як системне явище.pptx
 
осв1тня галузь сусп1льствознавство
осв1тня галузь сусп1льствознавствоосв1тня галузь сусп1льствознавство
осв1тня галузь сусп1льствознавство
 
Суспільство як соціальна система презентація
Суспільство як соціальна система презентаціяСуспільство як соціальна система презентація
Суспільство як соціальна система презентація
 
право відкритий урок що таке правом. повед.L
право відкритий урок що таке правом. повед.Lправо відкритий урок що таке правом. повед.L
право відкритий урок що таке правом. повед.L
 
декларація прав людини лисенко
декларація прав людини   лисенкодекларація прав людини   лисенко
декларація прав людини лисенко
 
Правила етичної поведінки
Правила етичної поведінкиПравила етичної поведінки
Правила етичної поведінки
 
Правова освіта та превентивне виховання
Правова освіта та превентивне вихованняПравова освіта та превентивне виховання
Правова освіта та превентивне виховання
 
Підхід, заснований на правах людини
Підхід, заснований на правах людиниПідхід, заснований на правах людини
Підхід, заснований на правах людини
 

More from Бібліотека Грем'яче

Використання стандартного програмного забезпечення та інтернет-сервісів у роб...
Використання стандартного програмного забезпечення та інтернет-сервісів у роб...Використання стандартного програмного забезпечення та інтернет-сервісів у роб...
Використання стандартного програмного забезпечення та інтернет-сервісів у роб...Бібліотека Грем'яче
 
Інформація про допомогу навч.вих процес. Грем'яче
Інформація про допомогу  навч.вих процес. Грем'ячеІнформація про допомогу  навч.вих процес. Грем'яче
Інформація про допомогу навч.вих процес. Грем'ячеБібліотека Грем'яче
 
Майстер – клас на тему:«Формування історичних компетентностей учнів у процес...
Майстер – клас на тему:«Формування історичних компетентностей учнів  у процес...Майстер – клас на тему:«Формування історичних компетентностей учнів  у процес...
Майстер – клас на тему:«Формування історичних компетентностей учнів у процес...Бібліотека Грем'яче
 
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...Бібліотека Грем'яче
 
Галичина в нацистській концепції «нового порядку
Галичина в нацистській концепції  «нового порядкуГаличина в нацистській концепції  «нового порядку
Галичина в нацистській концепції «нового порядкуБібліотека Грем'яче
 
Педагогічне портфоліо вчителя історії
Педагогічне портфоліо вчителя історіїПедагогічне портфоліо вчителя історії
Педагогічне портфоліо вчителя історіїБібліотека Грем'яче
 
Народний одяг жителів Рівненщини 19 – поч. 20 століття.
Народний одяг жителів Рівненщини 19 – поч. 20 століття.Народний одяг жителів Рівненщини 19 – поч. 20 століття.
Народний одяг жителів Рівненщини 19 – поч. 20 століття.Бібліотека Грем'яче
 
Історична гра "Мандрівка до Запорізької січі"
Історична гра "Мандрівка до Запорізької січі"Історична гра "Мандрівка до Запорізької січі"
Історична гра "Мандрівка до Запорізької січі"Бібліотека Грем'яче
 
Історична гра «Лабіринтами минулого»
Історична гра «Лабіринтами минулого» Історична гра «Лабіринтами минулого»
Історична гра «Лабіринтами минулого» Бібліотека Грем'яче
 
Історична гра Лабіринтами минулого
Історична гра  Лабіринтами минулого Історична гра  Лабіринтами минулого
Історична гра Лабіринтами минулого Бібліотека Грем'яче
 

More from Бібліотека Грем'яче (20)

Українська пісня єднає нас
Українська пісня єднає насУкраїнська пісня єднає нас
Українська пісня єднає нас
 
Використання стандартного програмного забезпечення та інтернет-сервісів у роб...
Використання стандартного програмного забезпечення та інтернет-сервісів у роб...Використання стандартного програмного забезпечення та інтернет-сервісів у роб...
Використання стандартного програмного забезпечення та інтернет-сервісів у роб...
 
Інформація про допомогу навч.вих процес. Грем'яче
Інформація про допомогу  навч.вих процес. Грем'ячеІнформація про допомогу  навч.вих процес. Грем'яче
Інформація про допомогу навч.вих процес. Грем'яче
 
Майстер – клас на тему:«Формування історичних компетентностей учнів у процес...
Майстер – клас на тему:«Формування історичних компетентностей учнів  у процес...Майстер – клас на тему:«Формування історичних компетентностей учнів  у процес...
Майстер – клас на тему:«Формування історичних компетентностей учнів у процес...
 
Програма спецкурсу
Програма спецкурсуПрограма спецкурсу
Програма спецкурсу
 
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...
«Економічна політика гітлерівського європейського «нового порядку» на територ...
 
Галичина в нацистській концепції «нового порядку
Галичина в нацистській концепції  «нового порядкуГаличина в нацистській концепції  «нового порядку
Галичина в нацистській концепції «нового порядку
 
Педагогічне портфоліо вчителя історії
Педагогічне портфоліо вчителя історіїПедагогічне портфоліо вчителя історії
Педагогічне портфоліо вчителя історії
 
Народний одяг жителів Рівненщини 19 – поч. 20 століття.
Народний одяг жителів Рівненщини 19 – поч. 20 століття.Народний одяг жителів Рівненщини 19 – поч. 20 століття.
Народний одяг жителів Рівненщини 19 – поч. 20 століття.
 
Наш край на початку у ХІХ століття
Наш край на початку у ХІХ століттяНаш край на початку у ХІХ століття
Наш край на початку у ХІХ століття
 
Урок мужності «Герої не вмирають»
Урок мужності «Герої не вмирають»Урок мужності «Герої не вмирають»
Урок мужності «Герої не вмирають»
 
Історичний турнір
Історичний турнірІсторичний турнір
Історичний турнір
 
Подорож до-минулого
Подорож до-минулогоПодорож до-минулого
Подорож до-минулого
 
Історичний марафон
Історичний марафонІсторичний марафон
Історичний марафон
 
Історична лотерея
Історична лотереяІсторична лотерея
Історична лотерея
 
Історична гра "Мандрівка до Запорізької січі"
Історична гра "Мандрівка до Запорізької січі"Історична гра "Мандрівка до Запорізької січі"
Історична гра "Мандрівка до Запорізької січі"
 
Історична гра «Лабіринтами минулого»
Історична гра «Лабіринтами минулого» Історична гра «Лабіринтами минулого»
Історична гра «Лабіринтами минулого»
 
Історична гра Лабіринтами минулого
Історична гра  Лабіринтами минулого Історична гра  Лабіринтами минулого
Історична гра Лабіринтами минулого
 
Гра «Суперісторик».9 кл
Гра «Суперісторик».9 клГра «Суперісторик».9 кл
Гра «Суперісторик».9 кл
 
Гра «Колесо історії»
Гра «Колесо історії»  Гра «Колесо історії»
Гра «Колесо історії»
 

Recently uploaded

Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 

Recently uploaded (13)

Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 

Поняття і загальна характеристика права

  • 1. Тема: Поняття і загальна характеристика права Мета:розкритипоняття, функції, ознаки соціальних норм та права, поняття «джерела та форми права», дати уявлення про систематизацію правових актів; розвивати вміння працювати з поняттями, застосовувати отримані знання на практиці; виховувати правову культуру учнів. Тип уроку: засвоєння нового навчального матеріалу. Основніпоняття: соціальні норми, право, мораль, функції соціальних норм, функції права, джерела права, форми права, правовий акт, систематизація правових актів, правовий звичай, правовий прецедент, правовий договір, міжнародний правовий акт, законодавчий процес. ХІД УРОКУ I. Організаційна частина уроку II. Актуалізація знань учнів Бесіда 1. Що таке суспільство? 2. Назвіть основніпричини та види суспільних відносин. III. Вивчення нового матеріалу Соціальні норми: поняття, види, функції Уч итель . Для регулювання системи різноманітних відносин люди створили норми. Це соціальні норми, тобто правила поведінки, ЩО регулюють відносини між людьми і спрямовують ЇХНЮ ДІЯЛЬНІСТЬ у суспільних інтересах. Усі соціальні норми, залежно від їх ролі й місця в системі соціального регулювання, поділяються на: правові (або юридичні), тобто норми, що встановлені державою і забезпечені її примусовою силою, регулюють найважливіші аспекти суспільних відносин; 2) морально-етичні, що сформувалися стихійно, існують у свідомості людей і виступають критеріями у ставленні людей одне до одного і до суспільства;
  • 2. 3) релігійні, які регулюють відправлення релігійних культів, ставлення людей до Бога і навколишнього світу; 4) корпоративні, тобто правила поведінки, що встановлюються та забезпечуються політичними партіями, громадськими організаціями та іншими об'єднаннями людей; 5) політичні, які регулюють відносини між різними суб'єктами політичної діяльності та являють собою політичні програми, заяви, декларації тощо; 6) естетичні, що відбивають ставлення людей до порядку оформлення й оцінки предметів духовної чи матеріальної культури з позицій краси, гармонії, якості тощо; 7) звичаї, тобто правила поведінки, які склалися внаслідок історично тривалого повторення людьми певних дій, що закріпилися як стійкі звички; 8) традиції, різновид звичаїв, що вказує на епізодичне правило, стиль поведінки. Тестові завдання Визначте вид соціальної норми. 1. Люди, що сповідують іслам, відмовились їсти свинину. 2. Голова партійної організації звернувся до її членів з приводу сплати партійних внесків. 3. В Україні весіллю обов'язково передує сватання. 4. На честь Дня працівників освіти в школі відбувся святковий концерт. 5. Святковий стіл необхідно застилати чистою скатертиною. 6. Під час виборчої кампанії політичні партії підписали кодекс поведінки. 7. Підліток не поступився місцем у тролейбусі літній людині. 8. Пасажир не сплатив за проїзд у тролейбусі. Уч итель . Існують й інші критерії класифікації соціальних норм. 1. Залежно від обсягу дії: а) ті, що поширюються на суспільство в цілому; б) ті, що розраховані на окремі групи або на окремих людей. 2. За ступенем визначеності та конкретності: а) формально визначені;
  • 3. б) формально не визначені. 3. За способом забезпечення їхдії. а) ті, що забезпечуються примусовою силою держави; б) ті, що забезпечуються авторитетом самих норм, силоюгромадської думки, організаційними заходами тощо. Завдання Класифікувати наведені вище соціальні нормизгідно із вказаними критеріями. Поняття, ознаки та функції права Запитання Якими соціальними нормами регулювалось життя людей у до- державному суспільстві? Уч итель . З появою держави виникає особливий вид соціальних норм — право, оскільки родові звичаї не могли врегулювати відносини між різними групами населення та узгоджувати їх інтереси. Виникла потреба в правових, або юридичних, нормах. Право — система загальнообов'язкових, формально визначених норм, що встановлюються та охороняються державою та регулюють найбільш важливі суспільні відносини. Природне право — це сукупність правил, які випливають з самої природи буття людини і відображають загальнолюдськіуявлення про принципи, на яких мають базуватися взаємовідносини між людьми. Позитивне право — це система норм, які встановлені державою, діють у конкретний час, поширюються на конкретних осіб, забезпечуються примусовоюсилоюз боку держави і можуть змінюватися або скасовуватися за її волею. Завдання Спираючись на визначення поняття «право», спробуйтесформулюватийого головніознаки. Ознаки права:
  • 4. 1) має нормативнийхарактер, тобто складається з норм; 2) нормивстановлюються державою, висловлюють її волю; 3) регулює найважливіші суспільні відносини; 4) має пріоритет перед іншими соціальними нормами; 5) формально визначене, тобто має чітке формулювання правил поведінки, які цими нормами закріплені; 6) висловлене у нормативних актах; ") складає систему права в державі; має гарантованість, тобто гарантується й забезпечується примусом держави; 9) охороняється від порушень спеціальними державними органами; 10) порушення передбачаєправові санкції. Правові норми є складовою в системі соціальних норм, але мають пріоритет перед іншими соціальними нормами. Право і мораль Уч итель . Найчастіше право взаємодіє з мораллю. У права та моралі є спільні ознаки та відмінності. Мораль як система норм, що регулюють соціальні відносини, виникла значно раніше за право. Саме через мораль відбувається ; процес ствердження таких загальнолюдських цінностей, як добро,1 щастя, людяність тощо. Мораль та право взаємодіють і доповнюють одне одного. Так, лише в суспільстві, де уявлення про справедливість і законність збігаються, може бути забезпечений закон і правопорядок, лише в суспільстві, де честь і гідність визнаються найвищими людськими цінностями, реально забезпечуються права людини. Мораль часто є базою для правових норм (чесність та порядність є основою трудової дисципліни), а право сприяє закріпленню моральних норм у суспільстві (дотримання правопорядку). Завдання
  • 5. Подальший розгляд цього питання може бути проведений у двох варіантах. Варіант 1 Учні складають таблицю на основірозповідівчителя. Учитель пропонує учням, користуючись отриманими вже знаннями, самостійно виявити спільні ознаки та відмінності права та моралі, а потім у процесі колективної роботи за допомогою критеріїв відмінності заповнити таблицю. Розповідь учителя Право та мораль мають спільні ознаки: а) регулюють суспільні відносини; б) впливають на свідомість та поведінку людей і формування стандартів їхньої поведінки; в) є правилами поведінки загальнообов'язкового характеру; г) базуються на принципі справедливості. Водночас право та мораль мають низку відмінностей. За завданням: мораль — встановлення певного суспільного порядку;право — встановлення певного правопорядку. Запоходженням: мораль формується у суспільстві стихійно: право — встановлюється державою. За джерелом волі: мораль — воля суспільства: право — воля держави. За формоювисловлення: Порівняйте поняття «право» та «мораль» і складіть таблицю «Право та мораль: спільні ознаки та відмінності». Спільні ознаки Відмінності Право Мораль
  • 6. правовінорми — у правових актах; морально-етичні— існують у свідомостілюдей. За широтою охоплення суспільних відносин: мораль — всі аспекти; право — найбільш важливі. За способом формулювання: нормиморалі мають невизначений характер; нормиправа чітко визначені. За ступенем деталізації, регламентування: мораль регулює відносини в загальних рисах; право — детально. За способом забезпечення: моральнінорми забезпечуються їхавторитетом, громадськоюдумкою; правовінорми — примусовоюсилоюдержави. За характером наслідків порушення: нормиморалі зумовлюють громадськийосуд та засобигромадського впливу; нормиправа — правовісанкції. Функції права Уч итель . Функції права — це основні напрямки його впливу на свідомість і поведінку суб'єктів суспільних відносин з метою розв'язання конкретних завдань. Запитання • Які функції, на ваш погляд, виконує право в суспільстві? Уч итель . Розрізняють певніфункції права. За сферою правового впливу: економічна — регулювання економічних відносин; політична — визначення й охоронасуспільного і державного ладу, регламентація суспільних і політичних відносин; ідеологічна — формування суспільної свідомості
  • 7. через правове визнання або заборонупевних ідеологій; екологічна — регламентація екологічних відносин; культурно-виховна — регулювання відносин у сфері освіти, науки, культури. За характеромвпливуна суспільні відносини: статична — закріплення й сприяння стабілізації існуючих суспільних відносин; динамічна — сприяння виникненню й розвиткунових суспільних відносин; установча — первинне заснування певних соціальних інститутів; інтегративна — системоутворюючий вплив на суспільні відносини; • охоронна — охорона суспільних відносин від небажаних впливів; запобіжна — запобігання виникненню небажаних суспільних відносин. За характером впливу на свідомість і поведінку суб'єктів суспільних відносин: нормативно-регулююча— регламентування поведінки, встановлення прав та обов'язків тощо. інформативна — доведення до суб'єктів суспільних відносин волі держави, що закріплена в правовихнормах; комунікативна — сприяння організації правовідносин;орієнтаційна — визначення ціннісних критеріїв поведінки; виховна — вплив на формування світогляду й свідомості. За сферою поширення:загальноправові; міжгалузеві; галузеві; правових інститутів; норм права. Тестове завдання Визначте функцію права. 1. Юридичнезакріплення повноважень власника щодо володіння, користування та розпорядження майном. 2. Кримінальна відповідальність за крадіжку. 3. Покладання обов'язку сплачувати податки. 4. Заборона розповсюджувати наркотичні засоби. Джерела права Уч итель . Для повноцінного виконання своїх функцій правові норми повинні бути чітко оформлені та юридично закріплені, тобто мати зовнішнє відображення. Існують такі тлумачення джерел права.
  • 8. 1. У матеріальному розумінні: а) джерела права (широке розуміння) — власне матеріальні умови життя суспільства (суспільні відносини), вимоги яких закріплено у правових нормах; б) джерела права — воля держави, що закріплена у правовихнормах; в) джерело права — механізм утворення правових норм. 2. У формальному розумінні: Джерела права — форма висловлення державно-владних велінь. Елементи джерела права: 1) суспільні відносини; 2) воля держави; 3) діяльність державних органів; 4) правові акти. Форми джерела права 1. Нормативно-правовий акт — офіційний письмовий документ, виданий уповноваженим органом у встановленій формі, який містить правові норми, що врегульовують певну групу однорідних суспільних відносин. Це найбільш поширена форма джерела права. 2. Санкціоновані правові звичаї — звичаї, що у практиці суспільних відносин існували як неписане правило незалежно від волі держави, а іноді і всупереч їй, але з часом були санкціоновані (узаконені) державою і стали офіційним правилом. 3. Юридичний (правовий) прецедент — це перше рішення суду або адміністративного органу з конкретної справи, яке стає обов'язковим правилом для розв'язання подібних, аналогічних випадків. 4. Нормативний договір — це договір, в якому висловлена узгоджена воля кількох суб'єктів правовідносин, що врегульовуєвідносини між ними, а іноді стає обов'язковою і для інших суб'єктів цих відносин. 5. Міжнародні правові акти — норми міжнародного співтовариства, які за згодою держави можуть застосовуватися на її території. Запитання для закріплення знань
  • 9. 1- Порівняйте поняття джерела права в матеріальному та формальному розумінні. 2- Чк ви вважаєте, які форми права є чинними сьогодні в Україні? 3- визначте форму джерела права: а) Загальна декларація прав людини; б) договір з ремонтною бригадоюпро ремонтквартири; Конституція України; г) правило Божого судув «Руській Правді». Нормативно-правові акти Уч итель . Найбільш поширеною формою джерела права є нормативно- правовий акт. Нормативно-правові акти мають свої видц та особливості. Ознаками нормативно-правових актів є те, що вони: 1) видаються уповноваженим органом влади або народом шляхом Референдуму; 2) Містять нові або скасовують чи змінюють старі правові норми; 3) Мають чітко формулювати права та обов'язки осіб, на яких вони Поширюються; 4) Мають форму письмового документа й обов'язкові реквізити; 5) публікуються у визначених законом офіційних виданнях. Чормативно-правові акти поділяються на: 1) закони — прийняті у визначеному конституцією порядку акти органу законодавчої влади або прийняті шляхом референдуму, Що врегульовують найважливіші суспільні відносини і мають Вїіщу юридичну силу (конституція (основний закон), конституційні та звичайні закони); 2) підзаконні акти — нормативно-правовіакти правотворчихорганів держави, що деталізують і розвивають положення, які закріплені у законах та визначають процедуру їх реалізації (укази, постанови, статути, розпорядження, правила, положення, накази, інструкції, листи). Нормативно-правові акти слід розрізняти з індивідуальними правовими актами — індивідуальними правовими приписами, що виступають засобом
  • 10. реалізації нормативних актів уповноваженими органами у конкретних випадках правовідносин. Особливе місце серед нормативних актів посідають декрети — виявлення надзвичайних повноважень установчого органу або уряду, згідно з яким він самочинно приймає рішення, що мають силу закону. Завдання Визначте вид правового акта. 1. Кодекс законів про адміністративну відповідальність. 2. Видача ордерана квартиру. 3. Постанова Кабінету Міністрів України. 4. Указ Президента України. 5. Конституція АРК. 6. Рішення облрадипро виділення земельної ділянки длябудівниц- тва школи. 7. Постанова Кабінету Міністрів «Про порядокліцензування». 8. Указ Президента України «Про присвоєння звання "ГеройУкраїни"». Законодавчий процес Уч итель . Законодавчий процес — визначена законодавством процедура здійснення законодавчих повноважень, яка є системою взаємопов'язаних і взаємозумовлених дій зі створення закону. Основніетапи законодавчогопроцесу:реалізація законодавчої ініціативи; офіційна підготовка проекту закону; обговорення законопроектузаконодавчим органом; • всенароднеобговорення (в разі необхідності); • прийняття; • підписання та опублікування закону. Робота з текстом Конституції України 1. Хто має право законодавчоїініціативи в Україні? 2. На які етапи розподіляється процес обговорення законопроектуу Верховній Ради України? 3. Яким чином приймаються закони? 4. Хто підписує прийняті закони?
  • 11. 5. Коли і де відбувається оприлюднення прийнятих законів? IV. Закріплення вивченого матеріалу Бесіда 1. Що таке соціальні норми? 2. Назвіть основнівиди соціальних норм. 3. Дайте визначення поняття «право». 4. Яку роль відіграє право в системі соціальних норм? 5. Дайте визначення функцій права і вкажіть їх види. 6. Що таке джерела та формиправа? 7. Які критерії лежать в основірозподілуформ права на види? 8. За якими критеріями відбувається систематизація нормативи- правових актів? 9. Назвіть основнівиди нормативно-правовихактів. V. Підбиття підсумків Учитель вказує на важливість права в системі соціальних від носин, звертає увагу на важливість дотримання положень основних нормативних актів і, перш за все, Конституції та законів. VI. Домашнє завдання 1. Опрацювати відповідний матеріал підручника. 2. Підготувати повідомлення «Право в системі соціальних норм». 3. Навести приклади правових і моральнихнорм, функцій права.