Інтегрований урок з зарубіжної літератури з елементами уроку
«Мистецтво» 8 клас
Тема. Трагедія «Ромео і Джульєтта» В. Шекспіра. Трактування
фіналу. Гуманістична цінність трагедії В. Шекспіра, її популярність
серед різних поколінь
Мета:
 навчальна: допомогти учням охарактеризувати героїв п’єси,
поміркувати над таємницею вічних образів, різними поглядами на
кохання;
 розвивальна: розвивати творчі здібності, комунікативні уміння та
навички учнів, удосконалювати вміння аналізувати драматичний
твір; учити орієнтуватись у життєвих ситуаціях, оцінювати вчинки
та дії інших людей і власні;
 виховна: прищеплювати учням чуйність, повагу до чужих
почуттів, гуманізм, здатність до сильних і щирих почуттів,
оптимізм, відразу до ворожнечі Теорія літератури: трагедія, герої
літературного твору, прототипи.
Обладнання: Портрет Шекспіра,Трейлер до фільму «Ромео і
Джульєтта”,презентація з віртуальною екскурсією по вулицям
Верони,довільне малювання,уривок з балету С. Прокоф’єва «Ромео і
Джульєтта», .
Тип уроку: урок дослідження, застосування знань, умінь і навичок.
Ми читаємо Шекспіра тому, що таку людину
кожен хотів би назвати своїм другом. Ф. Холлідей
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ . Оголошення теми й мети уроку
Виходячи з ДЗ сформулюйте мету сьогоднішнього уроку…
Які ваші очікування від уроку?
У ч и т е л ь. Шекспір — один із найвищатніших представників доби
європейського Відродження, доби, яка піднесла Людину до рівня
самого Бога, народила новий світогляд — гуманізм. Ми бачимо, що
герої Шекспіра діють гідно, відповідно до своїх переконань, беручи
на себе відповідальність за свої вчинки. Їм притаманні благородство,
чесність, щирість. Заради своїх переконань вони навіть віддають
життя. Але часто загибель героїв несе оптимістичне ствердження
життя. Сила їхнього кохання вражає і нас, і надихає на вивчення
цього твору.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.У:Давайте подивимося трейлер до фільму «Ромео і
Джульєтта».2013 року(під час перегляду запишіть салогани з уривку)
2.Літературний диктант
1) Національна приналежність автора трагедії «Ромео і Джульєтта».
(Англієць)
2) Я ке прізвище було у Ромео? (Монтеккі)
3) Прізвище Джульєтти. (Капулетті)
4) Скільки років було головним героям? (Ромео — 17, Джульєтті —
14)
5) Де відбуваються основні події? (В Італії, у Вероні)
6) Що особливого було у стосунках двох родів, описаних у трагедії?
(Кровна ворожнеча)
7) Хто з героїв підтримує закоханих, допомагає їм? (Чернець
Лоренцо)
8) то такий Паріс? (Наречений Джульєтти, за якого батьки
примушують її вийти заміж.)
9) Яка подвійність подій спричиняє вигнання Ромео? (Тібальт убиває
Меркуціо, а Ромео вбиваєТібальта.)
10) Звідки Ромео взяв отруту? (Купив у аптекаря)
11) Що спричинило трагедію Ромео і Джульєтти? (Не переданий
вчасно лист брата Лоренцо)
12) У чому полягають оптимізм і гуманізм трагедії «Ромео і
Джульєтта»? (Сім’ї помирилися, ворожнеча припинилася.)
(САМОПЕРЕВІРКА)
ІV. Застосування знань, умінь і навичок
1. Слово вчителя
А зараз невеличка мандрівка вул. Верони,можливо ми
зустрінемо наших героїв(під час перегляду зверніть увагу на
зовнішній вигляд,моду епохи відродження)
2.Прийом експресивної психотехнікаи
(Довільне малювання побаченого )
3.Бесіда:
З яким настроєм переглядали сюжет.
Чи вдалося розглядіти героїв трагедії?
Що намалювали?
Які кольори використовували (ВІДПОВІДІ УЧНІВ,ЗАХИСТ
МАЛЮНКІВ)
4.На уроках “Мистецтва “ми вивчали з вами епоху
Відродження (ренесанс) і моду цього періоду.
Давайте згадаємо як виглядали герої,яке вбрання їм
притаманне (діти розповідають про моду Відродження)
5.Слово вчителя
— Трагедія «Ромео і Джульєтта» посідає особливе місце у творчій
спадщині Шекспіра. П’єса була написана в так званий дотрагічний
період. Сама сутність трагічного в ній має зовсім інший характер
порівняно з пізнішими трагедійними творами драматурга. У «Ромео і
Джульєтті» сходяться мотиви і комедій, і ранніх хронік. Трагічне
невіддільне тут від ліричного і навіть фарсового. Характерною рисою
п’єси є і відсутність по-справжньому трагедійних персонажів. «Ромео
і Джульєтта» — трагедія кохання, але кохання щасливого. Герої
позбавлені почуття трагічної провини, їхня загибель — це не
очищення стражданням, яке ми знаходимо в класичній трагедії.
Тема кохання як життєствердної основи людської природи, що
звеличує людську натуру, формує особистість, стає провідною і в
трагедії «Ромео і Джульєтта». Кохання героїв — це безмежне,
могутнє своєю природністю почуття.
6.Звернемося до тексту оригіналу,зачитайте фрагмент з «Ромео і
Джульєтта освідчуються в коханні» їхньою рідною мовою.
(Запишіть слова які зрозумієте укр. мовою)
R o m e o (aside)
It is my lady; O, it is my love!
O that she knew she were!
She speaks, yet she says nothing. What of that?
Her eye discourses; I will answer it.
I am too bold; ‘tis not to me she speaks.
Two of the fairest stars in all the heaven,
Having some business, do entreat her eyes
To twinkle in their spheres till they return.
What if her eyes were there, they in her head?
The brightness of her cheek would shame those stars
As daylight doth a lamp; her eyes in heaven
Would through the airy region stream so bright
That birds would sing and think it were not night.
See how she leans her cheek upon her hand!
O that I were a glove upon that hand,
That I might touch that cheek!
J u l i e t
O Romeo, Romeo! wherefore art thou Romeo?
Deny thy father and refuse thy name!
Or, if thou wilt not, be but sworn my love,
And I’ll no longer be a Capulet.
R o m e o (aside)
Shall I hear more, or shall
I speak at this?
J u l i e t
This but thy name that is my enemy.
Thou art thyself, though not a Montague.
What’s Montague? it is nor hand, nor foot,
Nor arm, nor face, nor any other part
Belonging to a man. O, be some other name!
What’s in a name? That which we call a rose
By any other name would smell as sweet.
So Romeo would, were he not Romeo call’d,
Retain that dear perfection which he owes
Without that title. Romeo, doff thy name;
And for that name, which is no part of thee,
Take all myself.
7.А тепер українською мовою (запишіть слова які вразили)
3. Творче завдання (робота в групах)
 Об’єднайтеся у 3 групи. Виконайте творче завдання: І група —
складіть усний твір — характеристику Ромео; ІІ група — складіть
інтерв`ю з Джульєттою(запитання відповідь) — характеристику
Джульєтти; ІІІ група —Прочитайте й проаналізуйте
фінал.Значення фіналу і пафосу твору
(Під час роботи вам допоможе уриврок з балету С.Прокофєва
«Ромео і Джульєтти” “Монтеккі і Капулетті» )
Переказ фіналу твору 5-ої умовної частини
8.Творча робота
Складіть психологічний портрет героя через знакову систему
імені
Д-овірлива,дружелюбна Р-ішучий
Ж-итте радісна О-свічений
У-певнена М-рійливий
Л-юбляча Е-нергійний
Ь О-птиміст
Є-занепокоЄна
Т-актовна
Т-аємнича
А-ктивна
9. Словникова робота
(ТЛ) Трагічний конфлікт — зіткнення у свідомості людини власних
цінностей та цінностей суспільства.
Головний пафос трагічного — подолання меж людської несвободи та
ствердження вищих ідеалів. Тому трагічне — це ствердження
прекрасного.
V. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Бесіда
 Чому трагедія «Ромео і Джульєтта» залишається актуальною і
сьогодні? Чому вона викликає інтерес у наших сучасників? (Це
зразок чистого, прекрасного, ідеального кохання)
 Герої гинуть. Чому ж у любові «усеперемагаючий голос»?
(Примирення родин Монтеккі та Капулетті)
 А для самих героїв? (Смерть за мить любові. Але в цій миті — усе
життя; жага до життя унеможливлює ворожнечу.)
 Чому ж останній акорд все одно сумний? (Тому що людина дієва
не може відмовитись від щастя земного, реального; звідси
трагізм не тільки «Ромео і Джульєтти», а й усього світу, у якому
живе і Шекспір.)
2.Творча робота.Створення кластеру
(кольорова гама 1 лист-“Згуба”…?
2лист «Забаганка”...?
3лист “Всеперемагаюча сила”...?)
3.Створення логотипу уроку
Знайдіть в своїх гаджетах «Конструктор логотипу”,створіть
логотип сьогоднішнього уроку за 5 кроків (вам знадобиться
салоган з трейлера) і поясніть його
*Чому трагедія “Ромео і Джульєтта” сучнасна і в наш час
(Знайдіть фан-клуб , співтовариство,присвячені твору “Ромео і
Джульєтта”.Узагальніть думки учасників )
3. Завершальне слово вчителя
— (ЛК, УС) Висока поетичність трагедії Шекспіра зумовила інтерес
до історії Ромео і Джульєтти у найрізноманітніших видах мистецтва.
Низку музичних поем на цю тему створюють Ґуно, Берліоз,
Чайковський, Прокоф’єв. Вражає майстерністю виконання ролі
Джульєтти Г. Улановою в балеті на музику С. Прокоф’єва.
На зорі свого виникнення звертається до «Ромео і Джульєтти»
мистецтво кіно. Перша екранізація трагедії датована 1911 р. Знімали
п’єсу Шекспіра і такі видатні режисери, як Р. Кастеллані (1954), Ф.
Дзефіреллі (1968).
Ця трагедія є постійною складовою репертуарів багатьох
драматичних театрів. На англійській сцені роль Ромео виконував
актор Лоуренс Олів’є, у російському дожовтневому театрі — П.
Мочалов, В. Каратигін, О. Ленський, Джульєтти — М. Єрмолова.
З 1938 р. «Ромео і Джульєтта» починає свою сценічну історію в
Україні. У різні періоди трагедію поставили Дніпропетровський ТЮГ
ім. Пушкіна (1938), Харківський ТЮГ ім. Горького та Миколаївський
театр ім. 30-річчя ВЛКСМ (1951).
«Головна принада її,— писав про п’єсу В. Шекспіра «Ромео і
Джульєтта» Іван Франко,— той час молодості і свіжості, те поетичне
сяєво, яким обласкані всі фігури, та простота і сила чуття, яка надає
тій індивідуальній і випадковими явищами обставленій любовній
історії вищу силу і “правдивість тисяч любовних історій”».
VІ. Домашнє завдання
Для всіх. Підготувати повідомлення, відеопрезентацію (за
можливості) чи розповідь про життєвий і творчий шлях Сервантеса.
Для охочих (творче завдання підвищеної складності). Придумати
інший фінал (скласти усний твір) трагедії Шекспіра, пофантазувати,
ким та якими могли б стати за іншого фіналу герої твору.
Індивідуальне. Історія створення «Дон Кіхота”
VІІ . Підбиття підсумків уроку
Слово вчителя
— Наприкінці комедій щастя героїв, які здолали всі перешкоди,
завжди сприймали як єдиний можливий фінал. Не позбавлена
нестримної ренесансної життєрадісності також трагедія «Ромео і
Джульєтта». Успіх зла сприймається тут як щось тимчасове. Здається,
що дія неодмінно сприятиме перемозі героїв. Однак протягом усієї дії
зберігається і внутрішня драматична напруженість: передчуття
Ромео, репліки героїв в епізоді прощання тощо. Виникає особливе
емоційне забарвлення дії, не властиве комедіям.
Герої не мають загинути, але гинуть. У міру того як наближається
фінал, у дію втручається прикра випадковість. Ромео не отримує
листа брата Лоренцо, слуга героя завчасно повідомляє про смерть
Джульєтти, брат Лоренцо не з’являється біля склепу раніше тощо.
Передчуття неминучості загибелі героїв, невіддільне від
усвідомлення її несправедливості, стає провідним трагічним нервом
п’єси. «Невже Ромео і Джульєтта спричинили власну загибель? Ромео
і Джульєтта винні лише у тому, що кохають одне одного»,— писав у
своїй дисертації М. Г. Чернишевський.
2.Справдилися ваші очікування?
3.Ланцюжок відкритів(продовжіть речення)
Шекспір навчив мене…
Шекспір відкрив для мене…
Шекспір запропонував замислитися…

Трагедія "Ромео і Джульєтта"

  • 1.
    Інтегрований урок ззарубіжної літератури з елементами уроку «Мистецтво» 8 клас Тема. Трагедія «Ромео і Джульєтта» В. Шекспіра. Трактування фіналу. Гуманістична цінність трагедії В. Шекспіра, її популярність серед різних поколінь Мета:  навчальна: допомогти учням охарактеризувати героїв п’єси, поміркувати над таємницею вічних образів, різними поглядами на кохання;  розвивальна: розвивати творчі здібності, комунікативні уміння та навички учнів, удосконалювати вміння аналізувати драматичний твір; учити орієнтуватись у життєвих ситуаціях, оцінювати вчинки та дії інших людей і власні;  виховна: прищеплювати учням чуйність, повагу до чужих почуттів, гуманізм, здатність до сильних і щирих почуттів, оптимізм, відразу до ворожнечі Теорія літератури: трагедія, герої літературного твору, прототипи. Обладнання: Портрет Шекспіра,Трейлер до фільму «Ромео і Джульєтта”,презентація з віртуальною екскурсією по вулицям Верони,довільне малювання,уривок з балету С. Прокоф’єва «Ромео і Джульєтта», . Тип уроку: урок дослідження, застосування знань, умінь і навичок. Ми читаємо Шекспіра тому, що таку людину кожен хотів би назвати своїм другом. Ф. Холлідей
  • 2.
    Хід уроку І. Організаційниймомент ІІ . Оголошення теми й мети уроку Виходячи з ДЗ сформулюйте мету сьогоднішнього уроку… Які ваші очікування від уроку? У ч и т е л ь. Шекспір — один із найвищатніших представників доби європейського Відродження, доби, яка піднесла Людину до рівня самого Бога, народила новий світогляд — гуманізм. Ми бачимо, що герої Шекспіра діють гідно, відповідно до своїх переконань, беручи на себе відповідальність за свої вчинки. Їм притаманні благородство, чесність, щирість. Заради своїх переконань вони навіть віддають життя. Але часто загибель героїв несе оптимістичне ствердження життя. Сила їхнього кохання вражає і нас, і надихає на вивчення цього твору. ІІІ. Актуалізація опорних знань 1.У:Давайте подивимося трейлер до фільму «Ромео і Джульєтта».2013 року(під час перегляду запишіть салогани з уривку) 2.Літературний диктант 1) Національна приналежність автора трагедії «Ромео і Джульєтта». (Англієць) 2) Я ке прізвище було у Ромео? (Монтеккі) 3) Прізвище Джульєтти. (Капулетті) 4) Скільки років було головним героям? (Ромео — 17, Джульєтті — 14) 5) Де відбуваються основні події? (В Італії, у Вероні)
  • 3.
    6) Що особливогобуло у стосунках двох родів, описаних у трагедії? (Кровна ворожнеча) 7) Хто з героїв підтримує закоханих, допомагає їм? (Чернець Лоренцо) 8) то такий Паріс? (Наречений Джульєтти, за якого батьки примушують її вийти заміж.) 9) Яка подвійність подій спричиняє вигнання Ромео? (Тібальт убиває Меркуціо, а Ромео вбиваєТібальта.) 10) Звідки Ромео взяв отруту? (Купив у аптекаря) 11) Що спричинило трагедію Ромео і Джульєтти? (Не переданий вчасно лист брата Лоренцо) 12) У чому полягають оптимізм і гуманізм трагедії «Ромео і Джульєтта»? (Сім’ї помирилися, ворожнеча припинилася.) (САМОПЕРЕВІРКА) ІV. Застосування знань, умінь і навичок 1. Слово вчителя А зараз невеличка мандрівка вул. Верони,можливо ми зустрінемо наших героїв(під час перегляду зверніть увагу на зовнішній вигляд,моду епохи відродження) 2.Прийом експресивної психотехнікаи (Довільне малювання побаченого ) 3.Бесіда: З яким настроєм переглядали сюжет. Чи вдалося розглядіти героїв трагедії? Що намалювали?
  • 4.
    Які кольори використовували(ВІДПОВІДІ УЧНІВ,ЗАХИСТ МАЛЮНКІВ) 4.На уроках “Мистецтва “ми вивчали з вами епоху Відродження (ренесанс) і моду цього періоду. Давайте згадаємо як виглядали герої,яке вбрання їм притаманне (діти розповідають про моду Відродження) 5.Слово вчителя — Трагедія «Ромео і Джульєтта» посідає особливе місце у творчій спадщині Шекспіра. П’єса була написана в так званий дотрагічний період. Сама сутність трагічного в ній має зовсім інший характер порівняно з пізнішими трагедійними творами драматурга. У «Ромео і Джульєтті» сходяться мотиви і комедій, і ранніх хронік. Трагічне невіддільне тут від ліричного і навіть фарсового. Характерною рисою п’єси є і відсутність по-справжньому трагедійних персонажів. «Ромео і Джульєтта» — трагедія кохання, але кохання щасливого. Герої позбавлені почуття трагічної провини, їхня загибель — це не очищення стражданням, яке ми знаходимо в класичній трагедії. Тема кохання як життєствердної основи людської природи, що звеличує людську натуру, формує особистість, стає провідною і в трагедії «Ромео і Джульєтта». Кохання героїв — це безмежне, могутнє своєю природністю почуття. 6.Звернемося до тексту оригіналу,зачитайте фрагмент з «Ромео і Джульєтта освідчуються в коханні» їхньою рідною мовою. (Запишіть слова які зрозумієте укр. мовою) R o m e o (aside) It is my lady; O, it is my love!
  • 5.
    O that sheknew she were! She speaks, yet she says nothing. What of that? Her eye discourses; I will answer it. I am too bold; ‘tis not to me she speaks. Two of the fairest stars in all the heaven, Having some business, do entreat her eyes To twinkle in their spheres till they return. What if her eyes were there, they in her head? The brightness of her cheek would shame those stars As daylight doth a lamp; her eyes in heaven Would through the airy region stream so bright That birds would sing and think it were not night. See how she leans her cheek upon her hand! O that I were a glove upon that hand, That I might touch that cheek! J u l i e t O Romeo, Romeo! wherefore art thou Romeo? Deny thy father and refuse thy name! Or, if thou wilt not, be but sworn my love, And I’ll no longer be a Capulet. R o m e o (aside) Shall I hear more, or shall I speak at this? J u l i e t This but thy name that is my enemy. Thou art thyself, though not a Montague.
  • 6.
    What’s Montague? itis nor hand, nor foot, Nor arm, nor face, nor any other part Belonging to a man. O, be some other name! What’s in a name? That which we call a rose By any other name would smell as sweet. So Romeo would, were he not Romeo call’d, Retain that dear perfection which he owes Without that title. Romeo, doff thy name; And for that name, which is no part of thee, Take all myself. 7.А тепер українською мовою (запишіть слова які вразили) 3. Творче завдання (робота в групах)  Об’єднайтеся у 3 групи. Виконайте творче завдання: І група — складіть усний твір — характеристику Ромео; ІІ група — складіть інтерв`ю з Джульєттою(запитання відповідь) — характеристику Джульєтти; ІІІ група —Прочитайте й проаналізуйте фінал.Значення фіналу і пафосу твору (Під час роботи вам допоможе уриврок з балету С.Прокофєва «Ромео і Джульєтти” “Монтеккі і Капулетті» ) Переказ фіналу твору 5-ої умовної частини 8.Творча робота Складіть психологічний портрет героя через знакову систему імені Д-овірлива,дружелюбна Р-ішучий Ж-итте радісна О-свічений У-певнена М-рійливий
  • 7.
    Л-юбляча Е-нергійний Ь О-птиміст Є-занепокоЄна Т-актовна Т-аємнича А-ктивна 9.Словникова робота (ТЛ) Трагічний конфлікт — зіткнення у свідомості людини власних цінностей та цінностей суспільства. Головний пафос трагічного — подолання меж людської несвободи та ствердження вищих ідеалів. Тому трагічне — це ствердження прекрасного. V. Закріплення знань, умінь і навичок 1. Бесіда  Чому трагедія «Ромео і Джульєтта» залишається актуальною і сьогодні? Чому вона викликає інтерес у наших сучасників? (Це зразок чистого, прекрасного, ідеального кохання)  Герої гинуть. Чому ж у любові «усеперемагаючий голос»? (Примирення родин Монтеккі та Капулетті)  А для самих героїв? (Смерть за мить любові. Але в цій миті — усе життя; жага до життя унеможливлює ворожнечу.)  Чому ж останній акорд все одно сумний? (Тому що людина дієва не може відмовитись від щастя земного, реального; звідси трагізм не тільки «Ромео і Джульєтти», а й усього світу, у якому живе і Шекспір.) 2.Творча робота.Створення кластеру
  • 8.
    (кольорова гама 1лист-“Згуба”…? 2лист «Забаганка”...? 3лист “Всеперемагаюча сила”...?) 3.Створення логотипу уроку Знайдіть в своїх гаджетах «Конструктор логотипу”,створіть логотип сьогоднішнього уроку за 5 кроків (вам знадобиться салоган з трейлера) і поясніть його *Чому трагедія “Ромео і Джульєтта” сучнасна і в наш час (Знайдіть фан-клуб , співтовариство,присвячені твору “Ромео і Джульєтта”.Узагальніть думки учасників ) 3. Завершальне слово вчителя — (ЛК, УС) Висока поетичність трагедії Шекспіра зумовила інтерес до історії Ромео і Джульєтти у найрізноманітніших видах мистецтва. Низку музичних поем на цю тему створюють Ґуно, Берліоз, Чайковський, Прокоф’єв. Вражає майстерністю виконання ролі Джульєтти Г. Улановою в балеті на музику С. Прокоф’єва. На зорі свого виникнення звертається до «Ромео і Джульєтти» мистецтво кіно. Перша екранізація трагедії датована 1911 р. Знімали п’єсу Шекспіра і такі видатні режисери, як Р. Кастеллані (1954), Ф. Дзефіреллі (1968). Ця трагедія є постійною складовою репертуарів багатьох драматичних театрів. На англійській сцені роль Ромео виконував актор Лоуренс Олів’є, у російському дожовтневому театрі — П. Мочалов, В. Каратигін, О. Ленський, Джульєтти — М. Єрмолова. З 1938 р. «Ромео і Джульєтта» починає свою сценічну історію в Україні. У різні періоди трагедію поставили Дніпропетровський ТЮГ
  • 9.
    ім. Пушкіна (1938),Харківський ТЮГ ім. Горького та Миколаївський театр ім. 30-річчя ВЛКСМ (1951). «Головна принада її,— писав про п’єсу В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта» Іван Франко,— той час молодості і свіжості, те поетичне сяєво, яким обласкані всі фігури, та простота і сила чуття, яка надає тій індивідуальній і випадковими явищами обставленій любовній історії вищу силу і “правдивість тисяч любовних історій”». VІ. Домашнє завдання Для всіх. Підготувати повідомлення, відеопрезентацію (за можливості) чи розповідь про життєвий і творчий шлях Сервантеса. Для охочих (творче завдання підвищеної складності). Придумати інший фінал (скласти усний твір) трагедії Шекспіра, пофантазувати, ким та якими могли б стати за іншого фіналу герої твору. Індивідуальне. Історія створення «Дон Кіхота” VІІ . Підбиття підсумків уроку Слово вчителя — Наприкінці комедій щастя героїв, які здолали всі перешкоди, завжди сприймали як єдиний можливий фінал. Не позбавлена нестримної ренесансної життєрадісності також трагедія «Ромео і Джульєтта». Успіх зла сприймається тут як щось тимчасове. Здається, що дія неодмінно сприятиме перемозі героїв. Однак протягом усієї дії зберігається і внутрішня драматична напруженість: передчуття Ромео, репліки героїв в епізоді прощання тощо. Виникає особливе емоційне забарвлення дії, не властиве комедіям.
  • 10.
    Герої не маютьзагинути, але гинуть. У міру того як наближається фінал, у дію втручається прикра випадковість. Ромео не отримує листа брата Лоренцо, слуга героя завчасно повідомляє про смерть Джульєтти, брат Лоренцо не з’являється біля склепу раніше тощо. Передчуття неминучості загибелі героїв, невіддільне від усвідомлення її несправедливості, стає провідним трагічним нервом п’єси. «Невже Ромео і Джульєтта спричинили власну загибель? Ромео і Джульєтта винні лише у тому, що кохають одне одного»,— писав у своїй дисертації М. Г. Чернишевський. 2.Справдилися ваші очікування? 3.Ланцюжок відкритів(продовжіть речення) Шекспір навчив мене… Шекспір відкрив для мене… Шекспір запропонував замислитися…