SlideShare a Scribd company logo
ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ
ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ
     ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ




      ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ




  «Ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ».




           Επιμορφούμενη:

          Σπανογιάννη Ελένη

           ΚΣΕ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ
  ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΗΣ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ




       ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ - ΙΟΥΝΙΟΣ 2011
ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

1.1. Τίτλος διδακτικού σεναρίου

«Ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ».

1.2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές

Το σενάριο αναφέρεται κυρίως στο γνωστικό αντικείμενο της Ιστορίας της ΣΤ΄ τάξης
του δημοτικού, και δευτερευόντως έχει επεκτάσεις και στα γνωστικά αντικείμενα της
Γεωγραφίας, της Γλώσσας και της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής της ίδιας
τάξης.

1.3. Τάξεις στις οποίες μπορεί να απευθύνεται

Το παρόν σενάριο προτείνεται να υλοποιηθεί από μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του
Δημοτικού.


1.4 Συμβατότητα με το Α.Π.Σ. και το Δ.Ε.Π.Π.Σ.

       Διαπραγματεύεται θεματικές ενότητες του ΔΕΠΠΣ και ΑΠΣ της ΣΤ΄
Δημοτικού που αναφέρονται:
           Σε σχέση με το Γλωσσικό μάθημα:
Επεξεργασία προφορικού και γραπτού λόγου (περίληψη), διαλογικές μορφές
επικοινωνίας – διαχείρισης πληροφορίας.
           Σε σχέση με το μάθημα της Ιστορίας:
Το σενάριο είναι συμβατό με το ΔΕΠΠΣ και τα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών,
αφού βασίζεται στο 30ο κεφάλαιο του σχολικού εγχειριδίου της ΣΤ΄ Δημοτικού.
Συνδέεται επίσης με θεμελιώδεις διαθεματικές έννοιες, όπως χώρος-χρόνος,
μεταβολή, σύστημα, ομοιότητα – διαφορά (ΔΕΠΠΣ Ιστορίας, 2003:207).
           Σε σχέση με το μάθημα της Γεωγραφίας:
Χρήση ιστορικών χαρτών της περιόδου και σύγκρισή τους τόσο με χάρτες
προγενέστερων περιόδων, όσο και με σύγχρονους πολιτικούς. Μέσα απ’ αυτή τη
διαδικασία συγκρίνουν γεωγραφικά δεδομένα ανάμεσα σε διαφορετικές ιστορικές
περιόδους, αλλά και μεταξύ της μεταεπαναστατικής και σύγχρονης εποχής, που
βοηθούν στη διαθεματική προσέγγιση του θέματος (ομοιότητα-διαφορά).
            Σε σχέση με το μάθημα της Πληροφορικής :
     Συλλογή πληροφοριών από το διαδίκτυο, χρήση λογισμικών οπτικοποίησης,
     χαρτογράφησης εννοιών και εφαρμογών γενικής χρήσης.

1.5 Προαπαιτούμενες γνώσεις:
    α. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο:
    Οι μαθητές να:
    • Γνωρίζουν την εξέλιξη και τα αποτελέσματα της ελληνικής επανάστασης.
    • Γνωρίζουν το ρόλο των μεγάλων δυνάμεων.
    • Γνωρίζουν τη πολιτική δραστηριότητα του Καποδίστρια στον ευρωπαϊκό
        χώρο.
    • Γνωρίζουν τη χρήση των χαρτών, την έννοια του υπομνήματος.
β. Ως προς τη χρήση λογισμικών ή εφαρμογών να έχουν:
   Βασικές δεξιότητες ως προς στη χρήση του επεξεργαστή κειμένου και των
   προγραμμάτων παρουσίασης. Επίσης να έχουν γνώση των βασικών εργαλείων
   των λογισμικών: χαρτογράφησης εννοιών, Ιnspiration, Hot potatoes, Centenia.

1.6 Σκοποί και στόχοι:

Οι μαθητές επιδιώκεται:

α. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο:

   •   Να ανακαλύψουν και να εκτιμήσουν το έργο του Καποδίστρια και τη
       συμβολή του στην οργάνωση του ελληνικού κράτους.
   •   Να ανακαλύψουν τους λόγους για τους οποίους εκδηλώθηκαν έντονες
       αντιδράσεις εναντίον του και να ερμηνεύσουν τους λόγους για τους οποίους ο
       Καποδίστριας επέλεξε το συγκεκριμένο τρόπο διακυβέρνησης του κράτους.
   •   Να αναζητήσουν περισσότερες πληροφορίες στο Διαδίκτυο να τις
       οργανώσουν, να τις ταξινομήσουν και να συνθέσουν εργασίες.

β. Ως προς τη χρήση των νέων τεχνολογιών:

   •   Να χρησιμοποιούν λογισμικό επεξεργασίας κειμένου για παραγωγή των
       φύλλων εργασίας και για παραγωγή γραπτού λόγου σε ψηφιακή μορφή.
   •   Να εξασκούν τις βασικές δεξιότητες πλοήγησης και αναζήτησης στο
       διαδίκτυο,     χρησιμοποιώντας    συγκεκριμένες    μηχανές  αναζήτησης,
       ηλεκτρονικά λεξικά και να εντοπίζουν ιστορικές πηγές (ψηφιακές
       εγκυκλοπαίδειες) για να βρίσκουν τις σχετικές πληροφορίες.
   •   Να χρησιμοποιούν λογισμικά οπτικοποίησης (Centenia) για να αντιληφθούν
       την έκταση του νεοσύστατου ελληνικού κράτους μέσα από τη σύγκριση με τη
       σύγχρονη πολιτική διαίρεση της Ελλάδας.
   •   Να ενισχύουν το χωροχρονικό προσανατολισμό με τη βοήθεια λογισμικών
       οπτικοποίησης (με ιστορικούς χάρτες Centenia, με εννοιολογικούς χάρτες:
       Ιnspiration) για να αξιοποιηθούν πρότερες γνώσεις των μαθητών και για να
       συσχετίσουν το κάθε πρόβλημα του νεοσύστατου ελληνικού κράτους με την
       προσπάθεια για λύση του.

γ. Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία

  •    Ένας από τους κύριους στόχους που επιζητούμε να πετύχουμε, είναι η
       ανάπτυξη της συνεργατικότητας, η διευθέτηση των συγκρούσεων, η
       ανταλλαγή απόψεων προκειμένου να καταλήξουν σε κοινά συμπεράσματα.
  •    Να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και να αναπτύσσουν δημιουργικότητα και
       κριτική σκέψη στα πλαίσια της ομαδοσυνεργατικής μάθησης.
  •    Να αναπτύσσουν το διάλογο και την επιχειρηματολογία.
  •    Οι μαθητές/τριες να τονώσουν την αυτοπεποίθησή και την αυτοεκτίμησή τους
       μέσα από δραστηριότητες βασισμένες στη συνεργασία και την ανταλλαγή
       απόψεων.
•   Οι μαθητές να έχουν σαφή γνώση και αντίληψη των πρότερων γνώσεων τους
      και να χρησιμοποιούν αυτό το γνωστικό υπόβαθρο για να οικοδομούν νέες
      έννοιες.
  •   Οι μαθητές/τριες να ασκηθούν στην παρατήρηση και στη μελέτη ιστορικών
      πηγών, εικόνων και χαρτών.

  1.7 Εκτιμώμενη διάρκεια

Η εκτιμώμενη διάρκεια του σεναρίου υπολογίζεται σε τέσσερις (4) διδακτικές ώρες.

1.8 Οργάνωση της διδασκαλίας & απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή

       Η διδασκαλία θα οργανωθεί ομαδοσυνεργατικά, σε εργαστήριο υπολογιστών,
εξοπλισμένο με εκτυπωτή, όπου οι μαθητές θα εργαστούν σε ομάδες 2-3 ανά
υπολογιστή. Αυτό συνδυάζει την αλληλεπίδραση με την τεχνολογία των
υπολογιστών, αλλά και τις ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες, οι οποίες προωθούν
απρόσκοπτα τη γνώση και τη μάθηση.
       Ο ρόλος του δασκάλου συνίσταται στην ενεργοποίηση όλων των μελών της
ομάδας και στην τροφοδότησή τους με νέα ενδιαφέροντα θέματα σχετικά με το
αντικείμενο του σεναρίου.
       Στους Η/Υ που θα χρησιμοποιηθούν θα είναι εγκατεστημένα τα λογισμικά:
   • Γενικό λογισμικό ανοιχτού τύπου (word, power point).
   • Λογισμικά οπτικοποίησης (Λογισμικό Ιστορία Ε΄-Στ΄ Π.Ι.)
   • Συστήματα εννοιολογικής χαρτογράφησης (Ιnspiration)
   • Ηλεκτρονικής αξιολόγησης (Hot potatoes)
   • και όσο διαρκεί η διδασκαλία θα είναι συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο, ώστε να
       επισκεφτούν επιλεγμένους (από το δάσκαλο) δικτυακούς τόπους π.χ.
       Ηλεκτρονική Διαδικτυακή Εγκυκλοπαίδεια, Wikipedia.
   • Έντυπες πηγές (βιβλίο μαθητή – δασκάλου).
   • Εκτυπωμένα φύλλα εργασίας.
   • Στον κάθε υπολογιστή έχει τοποθετηθεί ένας φάκελος με όλα τα αρχεία που
       χρειάζονται.

2. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

       Το συγκεκριμένο διδακτικό σενάριο έχει ως στόχο να κάνει τους μαθητές να
ενδιαφερθούν πραγματικά για ένα θέμα, το οποίο αναφέρεται σε έννοιες και
ιστορικούς όρους, οι οποίοι άπτονται ιδιαίτερα του ενδιαφέροντος των παιδιών.
       Πιο συγκεκριμένα, η χρήση της διαθεματικής προσέγγισης δίνει τη
δυνατότητα να μελετηθεί το θέμα από αρκετές πλευρές με τη συμβολή και άλλων
επιστημών (Γλώσσα, Γεωγραφία, Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή). Για τη
διαθεματική προσέγγιση θα χρησιμοποιηθούν μαθητοκεντρικές μορφές διδασκαλίας.
Δηλαδή οι βασικές θεωρίες μάθησης θα είναι αυτές του εποικοδομισμού και της
συνεργατικής μάθησης.
       Οι εποικοδομιστές υποστηρίζουν ότι η μάθηση είναι μια ενεργός διαδικασία
στην οποία οι μαθητές κατασκευάζουν ενεργά τη γνώση, αφού προσπαθούν να
κατανοήσουν τον κόσμο που τους περιβάλλει. Η άποψη αυτή συμφωνεί απόλυτα με
την προσπάθεια να κατακτηθούν οι προαναφερόμενοι στόχοι.
Με την εφαρμογή συνεργατικών τεχνικών τα μέλη της ομάδας αλληλεπιδρούν
με στόχο να διορθωθούν αθέλητες κοινωνικές και εκπαιδευτικές προκαταλήψεις που
ευνοεί ο σχολικός ανταγωνισμός.

       Η αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία επιτρέπει τη μετάβαση
από το δασκαλοκεντρικό χαρακτήρα της διάλεξης στο μαθητοκεντρικό μοντέλο της
διερευνητικής-αποκαλυπτικής μάθησης. Οι εκπαιδευτικές εφαρμογές των ΤΠΕ που
συνδυάζουν ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες, αλληλεπίδραση των μαθητών με
τον υπολογιστή, αυτενέργεια των μαθητών στην πορεία του μαθήματος, τείνουν να
μεγιστοποιούν τα οφέλη της τεχνολογίας στην σχολική τάξη.
       Συγκεκριμένα σε σχέση με τα χρησιμοποιούμενα λογισμικά:
Τα λογισμικά εννοιολογικής χαρτογράφησης (Ιnspiration) είναι ανοιχτού τύπου
και μπορούν πρακτικά να χρησιμοποιηθούν για την αξιοποίηση πρότερων γνώσεων
των μαθητών. Κάνουν συσχετισμούς, συγκρίσεις. Βασίζονται στη θεωρία της
δραστηριότητας: τα πάντα βασίζονται σε μια δραστηριότητα, όπου οι μαθητές
συμμετέχουν στην αξιολόγηση και στους στόχους, είναι ενεργά υποκείμενα, τα οποία
αναπτύσσουν έτσι την κριτική τους σκέψη.
       Ο επεξεργαστής κειμένου (word) είναι μια ειδική κατηγορία λογισμικού που
χρησιμοποιείται για την παραγωγή, τροποποίηση, σελιδοποίηση και επικοινωνία
κειμένων σε ψηφιακή μορφή. Στο εννοιολογικό επίπεδο, η επεξεργασία κειμένου
συνιστά μία νέα μέθοδο γραφής, η οποία είναι ποιοτικά διαφορετική από τη γραφή
στο χαρτί. Δείχνει την εξέλιξη στη γραφή, τον αναστοχασμό.
       Τα προγράμματα παρουσιάσεων (power point) βοηθούν το μαθητή που τα
χρησιμοποιεί να αναπτύξει ικανότητες διαχείρησης έργου, δεξιότητες οργάνωσης και
σχεδιασμού, δεξιότητες έρευνας, δεξιότητες συλλογισμού και δεξιότητες
παρουσίασης. Στο πλαίσιο αυτό, τα υπερμέσα συνιστούν ισχυρά γνωστικά εργαλεία
στη διάθεση του μαθητή για την ενίσχυση και την ανάπτυξη των γνωστικών δομών
του.
       Το Λογισμικό Οπτικοποίησης (Centenia, βίντεο, Ιστορία Ε-Στ΄ Π.Ι.)
βοηθάει τους μαθητές να κατανοήσουν τις έννοιες προσανατολισμού, κλίμακας,
χάρτη. Το λογισμικό αυτό παρέχει τη δυνατότητα να αντιληφθούν οι μαθητές την
αλλαγή των συνόρων από την οθωμανική περίοδο μέχρι την τελική διαμόρφωση των
ελληνικών συνόρων. Οι χάρτες αυτοί συνδυάζονται με διάφορες άλλες πληροφορίες
που ο μαθητής θα αξιοποιήσει για να εκτελέσει τις δραστηριότητες των φύλλων
εργασίας.
       Το διαδίκτυο, το οποίο προτείνεται να χρησιμοποιηθεί σαν εργαλείο
αναζήτησης και κριτικής επεξεργασίας της πληροφορίας. Επιπρόσθετα, οι ψηφιακές
εγκυκλοπαίδειες και τα ηλεκτρονικά λεξικά προσφέρουν ποικίλες εκπαιδευτικές
δραστηριότητες, ποιοτικά διαφορετικές, από αυτές των συμβατικών. Έχοντας, κατά
κανόνα, δομή υπερμέσου, επιτρέπουν πλοήγηση και ευνοούν δραστηριότητες
διερεύνησης και ανακάλυψης. Επιτρέπουν επίσης εύκολη αναζήτηση και διαχείριση
της πληροφορίας.
       Το Λογισμικό Εξάσκησης (hot potatoes) επιτρέπει τη δημιουργία
αλληλεπιδραστικών τεστ πολλαπλών ερωτήσεων, σταυρόλεξα, αντιστοιχίσεις,
ταξινόμησης και συμπλήρωσης κενών. Είναι πολύ εύχρηστο εργαλείο για την
διαγνωστική αξιολόγηση των πρότερων γνώσεων των μαθητών /-τριών, αλλά και για
την τελική αξιολόγηση και αυτοαξιολόγησή τους.


2.1 Το προτεινόμενο σενάριο
1η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ

ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ

      Με την πρώτη δραστηριότητα θα ελέγξουμε τις πρότερες γνώσεις των
μαθητών.

1η Παρέμβαση

       Με το λογισμικό Centenia αναζητούν τις απελευθερωμένες περιοχές κατά το
δεύτερο έτος της επανάστασης.

2η Παρέμβαση

       Στη συνέχεια και σε σχέση με το μάθημα της Γεωγραφίας, ανοίγουν το
λογισμικό Ιστορία Ε-Στ΄ του Π.Ι. συγκρίνουν τις περιοχές που απελευθερώθηκαν με
τη σύγχρονη εποχή. Καταγράφουν τους αντίστοιχους σύγχρονους νομούς και τις
πρωτεύουσές τους.

3η Παρέμβαση

      Κατόπιν, αναζητούν με το Centenia τις περιοχές που απέμειναν
απελευθερωμένες μετά την άφιξη του Ιμπραήμ και τέλος κατά τον ερχομό του
Καποδίστρια.

4η Παρέμβαση

      Στη συνέχεια ανοίγουν το Inspiration και                  συμπληρώνουν       σχετικό
ημιδομημένο εννοιολογικό χάρτη1. (Φύλλο εργασίας 1)


2η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ

5η Παρέμβαση

       Τη δεύτερη διδακτική ώρα και σε σχέση με το γλωσσικό μάθημα γίνεται
συλλογή – επεξεργασία πληροφοριών. Τα παιδιά μπαίνουν στη σελίδα της
ηλεκτρονικής εγκυκλοπαίδειας Wikipedia, αναζητούν το λήμμα «Καποδίστριας» και
από την ενότητα «Πρώιμα χρόνια» συντάσσουν ημιδομημένο βιογραφικό του πρώτου
Κυβερνήτη της Ελλάδας. (Φύλλο εργασίας 2)

6η Παρέμβαση
      Στη συνέχεια, δημιουργούν μία παρουσίαση με τα στοιχεία που συνέλεξαν.
Προαιρετικά οι μαθητικές ομάδες αναζητούν εικόνες για εμπλουτισμό της

1
 Οι δραστηριότητες των μαθητών συμπεριλαμβάνονται στο φάκελο του σεναρίου στη διαδρομή
«Εργασίες μαθητών», «1ο φύλλο εργασίας».
παρουσίασής τους. Οι εργασίες των μαθητικών ομάδων προβάλλονται μέσω δικτύου
του σχολικού εργαστηρίου και παρουσιάζονται απ’ τους μαθητές.2

3η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΕΟΣΥΣΤΑΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ

7η Παρέμβαση

       Οι μαθητικές ομάδες ανοίγουν τα σχολικά βιβλία τους στο σχετικό κεφάλαιο
«Ο Καποδίστριας Κυβερνήτης» και συλλέγουν πληροφορίες προκειμένου να
συμπληρώσουν τον πίνακα του 3ου φύλλου εργασίας, στον οποίο απαιτείται όχι μόνο
η αναζήτηση, αλλά και η ομαδοποίηση προβλημάτων με τις λύσεις που επιχείρησε να
δώσει ο Κυβερνήτης. Επειδή στην ομαδοποίηση αυτή είναι πιθανόν να προκύψουν
δυσκολίες των μαθητών, ο δάσκαλος επιβλέπει τις εργασίες και ενθαρρύνει προς τη
σωστή κατεύθυνση.
       Στη συνέχεια ανοίγουν νέο έγγραφο στο word και συντάσσουν περίληψη με
βάσει τα στοιχεία του πίνακα που συμπλήρωσαν (Διαθεματική σύνδεση με το μάθημα
της Γλώσσας)3.

4η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ

«ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΠΑΤΑΤΑΣ»

8η Παρέμβαση

                                                               Με αφορμή το παράθεμα
                                                       (σελ.    164)    του   σχολικού
                                                       εγχειριδίου τα παιδιά αναζητούν
                                                       την προέλευση της πατάτας και τη
                                                       διαδρομή της διά μέσου της
                                                       Ευρώπης στην Ελλάδα. Οι
                                                       μαθητικές      ομάδας,     αφού
                                                       διαβάσουν το παράθεμα, βλέπουν
                                                       ένα σχετικό απόσπασμα από το
                                                       βίντεο «Καποδίστριας» της σειράς
                                                       «Οι μεγάλοι Έλληνες» του Σκάι
και συγκεκριμένα στο 43΄.

9η Παρέμβαση

       Στη συνέχεια αναζητούν από τη Wikipedia το λήμμα «Πατάτα» και αφού
διαβάσουν το σχετικό κείμενο απαντούν στις ερωτήσεις του 4ου φύλλου εργασίας.
Τέλος, δημιουργούν σχεδιάγραμμα (inspiration) για την προέλευση και τη διαδρομή
του προϊόντος μέχρι την Ελλάδα4.
2
  Οι δραστηριότητες των μαθητών συμπεριλαμβάνονται στο φάκελο του σεναρίου στη διαδρομή
«Εργασίες μαθητών», «Βιογραφικό Καποδίστρια».
3
  Οι δραστηριότητες των μαθητών συμπεριλαμβάνονται στο φάκελο του σεναρίου στη διαδρομή
«Εργασίες μαθητών», «Περιλήψεις».
4
  Οι δραστηριότητες των μαθητών συμπεριλαμβάνονται στο φάκελο του σεναρίου στη διαδρομή
«Εργασίες μαθητών», «Πατάτα».
10η Παρέμβαση

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

       Αφού ολοκληρώσουν την προηγούμενη δραστηριότητα, με τη χρήση του
λογισμικού ηλεκτρονικής αξιολόγησης HOT POTATOES, και των δυνατοτήτων που
αυτό παρέχει, η κάθε ομάδα καλείται να συμπληρώσει ένα σταυρόλεξο και μια
άσκηση πολλαπλών επιλογών. (Δεν υπάρχει φύλλο εργασίας)

2.2 Προστιθέμενη αξία από την υλοποίηση του σεναρίου

       Η προστιθέμενη αξία από την υλοποίηση του σχεδίου εργασίας, είναι οι
μαθήτριες και οι μαθητές να εργαστούν σε ομάδες με συνεργατικό πνεύμα, ασκώντας
κοινωνικές και συναισθηματικές δεξιότητες, να αξιοποιήσουν τις γνώσεις, τις
εμπειρίες και τα ενδιαφέροντά τους, να «μάθουν πώς να μαθαίνουν», να
δημιουργήσουν και να αυτονομηθούν.
       Η καινοτομία που εισάγεται με την υλοποίηση αυτού του σχεδίου εργασίας,
είναι η εμπλοκή των νέων τεχνολογιών που λειτουργούν προσθετικά στις
παραδοσιακές μορφές διδασκαλίας (όπως αυτές αποτυπώνονται μόνο με την χρήση
του σχολικού εγχειριδίου).
       Πιο συγκεκριμένα η χρήση των ΤΠΕ είναι ότι παρέχει στο μαθητή ένα
πολυμεσικό περιβάλλον, μέσα στο οποίο οικοδομεί γνώσεις που έχουν νόημα γι’
αυτόν, με αποτέλεσμα την κατάκτηση γνωστικών δεξιοτήτων υψηλού επιπέδου.


3. Πρόσθετες πληροφορίες - Επίλογος

        Για τις ανάγκες του μαθήματος έχει δημιουργηθεί ανάλογος φάκελος, όπως
έχει προαναφερθεί, στην επιφάνεια εργασίας των Η/Υ με όλο το απαραίτητο υλικό
για την διδασκαλία. Ο δάσκαλος δίνει σαφείς οδηγίες για την εργασία που
πραγματοποιείται από τους μαθητές αλλά και το χρόνο που έχουν στην διάθεση τους
για να ολοκληρώσουν την εργασία τους. Εννοείται πως το βιβλίο δασκάλου αποτελεί
σημείο αναφοράς για το δάσκαλο.
        Χρησιμοποιούμε το φύλλο εργασιών του βιβλίου του μαθητή καθώς και τα
συμπληρωματικά στοιχεία που δίνονται από τις ιστορικές πηγές, προκειμένου να
βοηθηθούν οι μαθητές στη διερευνητική τους προσπάθεια. Εννοείται βέβαια πως
όλες οι ομάδες θα παρουσιάσουν τις εργασίες τους στην τάξη.
        Αν και φαίνεται πως η αξιολόγηση των μαθητών γίνεται την τελευταία
διδακτική (τέταρτη ώρα), στην πραγματικότητα όλες οι δραστηριότητες σε όλα τα
φύλλα εργασίας, είναι κατ’ ουσία αξιολογικές δοκιμασίες που διερευνούν κατά πόσο
επετεύχθησαν οι στόχοι που τέθηκαν αρχικά.
        Επίσης, μετά την επεξεργασία του θέματος (και το πέρας των φύλλων
εργασίας), τα παιδιά καλούνται μέσα από διεξοδική συζήτηση να αξιολογήσουν και
να αυτοαξιολογηθούν, να σημειώσουν τα θετικά και τα αρνητικά σημεία του σχεδίου
εργασίας και να εντοπίσουν δυσκολίες που συνάντησαν ή πτυχές του θέματος που δεν
έχουν διαπραγματευτεί ή που ανακάλυψαν κατά τη διάρκεια της υλοποίησης και τις
θεωρούν ενδιαφέρουσες.
        Συνοψίζοντας, θα λέγαμε πως ο σχεδιασμός και η υλοποίηση ενός
διαθεματικού σεναρίου που ενσωματώνει τα λογισμικά που προαναφέρθηκαν και
αποβλέπει στην παιδαγωγική αξιοποίηση τους, είναι μια ιδιαίτερα σύνθετη
διαδικασία. Απαιτεί πολλές γνώσεις από τον εκπαιδευτικό, προκειμένου να επιτευχθεί
ένα αποτέλεσμα ικανοποιητικό σε ότι αφορά στην επιτυχία των διδακτικών στόχων
που θέτει.

More Related Content

What's hot

πώς μπορεί το σχολείο να προασπίσει την ειρήνη;
πώς μπορεί το σχολείο να προασπίσει την ειρήνη;πώς μπορεί το σχολείο να προασπίσει την ειρήνη;
πώς μπορεί το σχολείο να προασπίσει την ειρήνη;kolliagaryfallia
 
ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ-ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ-ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ-ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ-ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
polytimipapadopoulou
 
50 εισαγωγικές έρευνες από το μάθημα της Τεχνολογίας της Γ τάξης Γυμνασίου
50 εισαγωγικές έρευνες από το μάθημα της Τεχνολογίας της Γ τάξης Γυμνασίου50 εισαγωγικές έρευνες από το μάθημα της Τεχνολογίας της Γ τάξης Γυμνασίου
50 εισαγωγικές έρευνες από το μάθημα της Τεχνολογίας της Γ τάξης Γυμνασίου
John Tzortzakis
 
διδακτικό σενάριο λογοτεχνίας
διδακτικό σενάριο λογοτεχνίαςδιδακτικό σενάριο λογοτεχνίας
διδακτικό σενάριο λογοτεχνίας
gina zaza
 
Σχήμα Αδυνάτου
Σχήμα ΑδυνάτουΣχήμα Αδυνάτου
Σχήμα Αδυνάτου
panklou
 
ΑΝΩΣΗ - ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ (ppt)
ΑΝΩΣΗ - ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ (ppt)ΑΝΩΣΗ - ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ (ppt)
ΑΝΩΣΗ - ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ (ppt)
ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΑΡΩΝΗ
 
Ενότητα 5, θέατρο, κινηματογράφος
Ενότητα 5, θέατρο, κινηματογράφοςΕνότητα 5, θέατρο, κινηματογράφος
Ενότητα 5, θέατρο, κινηματογράφος
Georgia Dimitropoulou
 
Ν. Γλώσσα α΄γυμν, ενότητα 1
Ν. Γλώσσα α΄γυμν, ενότητα 1Ν. Γλώσσα α΄γυμν, ενότητα 1
Ν. Γλώσσα α΄γυμν, ενότητα 1
chavalesnick
 
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιαςστην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιαςZeta Stavropoulou
 
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ
Vaspan
 
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής ,Γλώσσα Β Γυμνασίου, Ενότητα 2η
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής ,Γλώσσα Β Γυμνασίου, Ενότητα 2ηΦύλλο εργασίας δομημένης μορφής ,Γλώσσα Β Γυμνασίου, Ενότητα 2η
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής ,Γλώσσα Β Γυμνασίου, Ενότητα 2η
mvourtsian
 
Οδύσσεια α΄γυμνασίου 5η ενότητα: α 361-497, σχέδιο μαθήματος-φύλλο εργασίας
Οδύσσεια α΄γυμνασίου 5η ενότητα: α 361-497, σχέδιο μαθήματος-φύλλο εργασίαςΟδύσσεια α΄γυμνασίου 5η ενότητα: α 361-497, σχέδιο μαθήματος-φύλλο εργασίας
Οδύσσεια α΄γυμνασίου 5η ενότητα: α 361-497, σχέδιο μαθήματος-φύλλο εργασίας
vserdaki
 
Η διδασκαλία της Ιστορίας στο Γυμνάσιο - Δύο σχέδια μαθήματος
Η διδασκαλία της Ιστορίας στο Γυμνάσιο - Δύο σχέδια μαθήματοςΗ διδασκαλία της Ιστορίας στο Γυμνάσιο - Δύο σχέδια μαθήματος
Η διδασκαλία της Ιστορίας στο Γυμνάσιο - Δύο σχέδια μαθήματος
Panos Pir
 
12 θεατρικα για την 25η μαρτιου
12 θεατρικα για την 25η μαρτιου12 θεατρικα για την 25η μαρτιου
12 θεατρικα για την 25η μαρτιου1odimsxoleio
 
Αρχαία Α Γυμνασίου Ενότητα 7 Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής
Αρχαία Α Γυμνασίου Ενότητα 7 Φύλλο εργασίας δομημένης μορφήςΑρχαία Α Γυμνασίου Ενότητα 7 Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής
Αρχαία Α Γυμνασίου Ενότητα 7 Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής
mvourtsian
 
Γλώσσα Α' Γυμνασίου- σχέδιο μαθήματος/ πρόταση διδασκαλίας
Γλώσσα Α' Γυμνασίου- σχέδιο μαθήματος/ πρόταση διδασκαλίαςΓλώσσα Α' Γυμνασίου- σχέδιο μαθήματος/ πρόταση διδασκαλίας
Γλώσσα Α' Γυμνασίου- σχέδιο μαθήματος/ πρόταση διδασκαλίας
SxedioMathimatos
 
πολυτροπικά κείμενα
πολυτροπικά κείμεναπολυτροπικά κείμενα
πολυτροπικά κείμενα
ΑΡΓΥΡΗ ΧΑΡΙΣΤΟΥΛΗ
 
Ερωτήσεις επανάληψης Φυσική Β Γυμνασίου
Ερωτήσεις επανάληψης Φυσική Β Γυμνασίου Ερωτήσεις επανάληψης Φυσική Β Γυμνασίου
Ερωτήσεις επανάληψης Φυσική Β Γυμνασίου Stathis Gourzis
 
σχέδιο μαθήματος κική δημουλά
σχέδιο μαθήματος κική δημουλάσχέδιο μαθήματος κική δημουλά
σχέδιο μαθήματος κική δημουλά
θεοδοσία Παπαδοπούλου
 

What's hot (20)

πώς μπορεί το σχολείο να προασπίσει την ειρήνη;
πώς μπορεί το σχολείο να προασπίσει την ειρήνη;πώς μπορεί το σχολείο να προασπίσει την ειρήνη;
πώς μπορεί το σχολείο να προασπίσει την ειρήνη;
 
ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ-ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ-ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ-ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ-ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
 
50 εισαγωγικές έρευνες από το μάθημα της Τεχνολογίας της Γ τάξης Γυμνασίου
50 εισαγωγικές έρευνες από το μάθημα της Τεχνολογίας της Γ τάξης Γυμνασίου50 εισαγωγικές έρευνες από το μάθημα της Τεχνολογίας της Γ τάξης Γυμνασίου
50 εισαγωγικές έρευνες από το μάθημα της Τεχνολογίας της Γ τάξης Γυμνασίου
 
διδακτικό σενάριο λογοτεχνίας
διδακτικό σενάριο λογοτεχνίαςδιδακτικό σενάριο λογοτεχνίας
διδακτικό σενάριο λογοτεχνίας
 
Το Σχολείο στο Χρόνο. 4η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 1)
Το Σχολείο στο Χρόνο. 4η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 1)Το Σχολείο στο Χρόνο. 4η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 1)
Το Σχολείο στο Χρόνο. 4η ενότητα Γλώσσας Β΄ Γυμνασίου (μάθημα 1)
 
Σχήμα Αδυνάτου
Σχήμα ΑδυνάτουΣχήμα Αδυνάτου
Σχήμα Αδυνάτου
 
ΑΝΩΣΗ - ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ (ppt)
ΑΝΩΣΗ - ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ (ppt)ΑΝΩΣΗ - ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ (ppt)
ΑΝΩΣΗ - ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ (ppt)
 
Ενότητα 5, θέατρο, κινηματογράφος
Ενότητα 5, θέατρο, κινηματογράφοςΕνότητα 5, θέατρο, κινηματογράφος
Ενότητα 5, θέατρο, κινηματογράφος
 
Ν. Γλώσσα α΄γυμν, ενότητα 1
Ν. Γλώσσα α΄γυμν, ενότητα 1Ν. Γλώσσα α΄γυμν, ενότητα 1
Ν. Γλώσσα α΄γυμν, ενότητα 1
 
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιαςστην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
στην εποχη του τσιμεντου και της πολυκατοικιας
 
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ
ΟΜΗΡΙΚΗ ΠΑΡΟΜΟΙΩΣΗ
 
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής ,Γλώσσα Β Γυμνασίου, Ενότητα 2η
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής ,Γλώσσα Β Γυμνασίου, Ενότητα 2ηΦύλλο εργασίας δομημένης μορφής ,Γλώσσα Β Γυμνασίου, Ενότητα 2η
Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής ,Γλώσσα Β Γυμνασίου, Ενότητα 2η
 
Οδύσσεια α΄γυμνασίου 5η ενότητα: α 361-497, σχέδιο μαθήματος-φύλλο εργασίας
Οδύσσεια α΄γυμνασίου 5η ενότητα: α 361-497, σχέδιο μαθήματος-φύλλο εργασίαςΟδύσσεια α΄γυμνασίου 5η ενότητα: α 361-497, σχέδιο μαθήματος-φύλλο εργασίας
Οδύσσεια α΄γυμνασίου 5η ενότητα: α 361-497, σχέδιο μαθήματος-φύλλο εργασίας
 
Η διδασκαλία της Ιστορίας στο Γυμνάσιο - Δύο σχέδια μαθήματος
Η διδασκαλία της Ιστορίας στο Γυμνάσιο - Δύο σχέδια μαθήματοςΗ διδασκαλία της Ιστορίας στο Γυμνάσιο - Δύο σχέδια μαθήματος
Η διδασκαλία της Ιστορίας στο Γυμνάσιο - Δύο σχέδια μαθήματος
 
12 θεατρικα για την 25η μαρτιου
12 θεατρικα για την 25η μαρτιου12 θεατρικα για την 25η μαρτιου
12 θεατρικα για την 25η μαρτιου
 
Αρχαία Α Γυμνασίου Ενότητα 7 Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής
Αρχαία Α Γυμνασίου Ενότητα 7 Φύλλο εργασίας δομημένης μορφήςΑρχαία Α Γυμνασίου Ενότητα 7 Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής
Αρχαία Α Γυμνασίου Ενότητα 7 Φύλλο εργασίας δομημένης μορφής
 
Γλώσσα Α' Γυμνασίου- σχέδιο μαθήματος/ πρόταση διδασκαλίας
Γλώσσα Α' Γυμνασίου- σχέδιο μαθήματος/ πρόταση διδασκαλίαςΓλώσσα Α' Γυμνασίου- σχέδιο μαθήματος/ πρόταση διδασκαλίας
Γλώσσα Α' Γυμνασίου- σχέδιο μαθήματος/ πρόταση διδασκαλίας
 
πολυτροπικά κείμενα
πολυτροπικά κείμεναπολυτροπικά κείμενα
πολυτροπικά κείμενα
 
Ερωτήσεις επανάληψης Φυσική Β Γυμνασίου
Ερωτήσεις επανάληψης Φυσική Β Γυμνασίου Ερωτήσεις επανάληψης Φυσική Β Γυμνασίου
Ερωτήσεις επανάληψης Φυσική Β Γυμνασίου
 
σχέδιο μαθήματος κική δημουλά
σχέδιο μαθήματος κική δημουλάσχέδιο μαθήματος κική δημουλά
σχέδιο μαθήματος κική δημουλά
 

Similar to ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο

αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1stratism
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΚατερίνα Αθανασίου
 
α παγκοσμιοσ πολεμοσ
α παγκοσμιοσ πολεμοσα παγκοσμιοσ πολεμοσ
α παγκοσμιοσ πολεμοσlkarapaiou
 
Ευρώ, Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
Ευρώ, Ελληνικός και  Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.Ευρώ, Ελληνικός και  Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
Ευρώ, Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
Elissavet Vagianou
 
Πλανήτες
ΠλανήτεςΠλανήτες
Πλανήτες
vasilikikarapa
 
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
Μaria Demirakou
 
σενάριο διδασκαλίας
σενάριο διδασκαλίαςσενάριο διδασκαλίας
σενάριο διδασκαλίαςeustathia24
 
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...Dimitra Stagia
 
φόρμα σεναρίου
φόρμα σεναρίουφόρμα σεναρίου
φόρμα σεναρίουvagmag12
 
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριομικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριοΚατερίνα Μακριδάκη
 
ρητορική
ρητορικήρητορική
ρητορικήnikos3701
 
ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαXyla Eleni
 
Ξενάγηση στην ακρόπολη
Ξενάγηση στην ακρόποληΞενάγηση στην ακρόπολη
Ξενάγηση στην ακρόπολη
ΚΕΝΤΡΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ (ΚΣΕ)
 
ΛΥΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ...Η ΦΥΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙ.
ΛΥΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ...Η ΦΥΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙ.ΛΥΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ...Η ΦΥΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙ.
ΛΥΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ...Η ΦΥΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙ.
sofia
 
Γίνομαι ο προσωπικός βιογράφος ενός σπουδαίου βυζαντινού αυτοκράτορα
Γίνομαι ο προσωπικός βιογράφος ενός σπουδαίου βυζαντινού αυτοκράτοραΓίνομαι ο προσωπικός βιογράφος ενός σπουδαίου βυζαντινού αυτοκράτορα
Γίνομαι ο προσωπικός βιογράφος ενός σπουδαίου βυζαντινού αυτοκράτορα
ΚΕΝΤΡΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ (ΚΣΕ)
 
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΒΔΙΚΟΥ
 
Μέσα μεταφοράς
Μέσα μεταφοράςΜέσα μεταφοράς
Μέσα μεταφοράςGeorgia Palapela
 
σενάριο λογοτεχνίας Α'γυμνασίου Ν. Καζαντζάκης, Νέα Παιδαγωγική
 σενάριο λογοτεχνίας Α'γυμνασίου Ν. Καζαντζάκης, Νέα Παιδαγωγική σενάριο λογοτεχνίας Α'γυμνασίου Ν. Καζαντζάκης, Νέα Παιδαγωγική
σενάριο λογοτεχνίας Α'γυμνασίου Ν. Καζαντζάκης, Νέα Παιδαγωγική
varalig
 
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώωνΤαξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Meletia Zotika
 

Similar to ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο (20)

αισωπου 1
αισωπου 1αισωπου 1
αισωπου 1
 
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνοςΕκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
Εκπαιδευτικό σενάριο στο λογισμικό χωροχρόνος
 
α παγκοσμιοσ πολεμοσ
α παγκοσμιοσ πολεμοσα παγκοσμιοσ πολεμοσ
α παγκοσμιοσ πολεμοσ
 
Ευρώ, Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
Ευρώ, Ελληνικός και  Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.Ευρώ, Ελληνικός και  Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
Ευρώ, Ελληνικός και Ευρωπαϊκός Πολιτισμός.
 
Πλανήτες
ΠλανήτεςΠλανήτες
Πλανήτες
 
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΚΑΣΤΑΛΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΩΝ
 
σενάριο διδασκαλίας
σενάριο διδασκαλίαςσενάριο διδασκαλίας
σενάριο διδασκαλίας
 
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
σενάριο και φύλλα εργασίας η επιστροφή του ανδρέα, λογοτεχνία ταρενίδου -βιτω...
 
φόρμα σεναρίου
φόρμα σεναρίουφόρμα σεναρίου
φόρμα σεναρίου
 
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριομικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
μικρασιατικη εκστρατεια δικό μου σεναριο
 
ρητορική
ρητορικήρητορική
ρητορική
 
ανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινιαανθρωποι και δελφινια
ανθρωποι και δελφινια
 
Ξενάγηση στην ακρόπολη
Ξενάγηση στην ακρόποληΞενάγηση στην ακρόπολη
Ξενάγηση στην ακρόπολη
 
μυκηναικοσ πολιτισμοσ
μυκηναικοσ πολιτισμοσμυκηναικοσ πολιτισμοσ
μυκηναικοσ πολιτισμοσ
 
ΛΥΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ...Η ΦΥΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙ.
ΛΥΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ...Η ΦΥΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙ.ΛΥΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ...Η ΦΥΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙ.
ΛΥΝΟΥΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ...Η ΦΥΣΗ ΑΣΘΕΝΕΙ.
 
Γίνομαι ο προσωπικός βιογράφος ενός σπουδαίου βυζαντινού αυτοκράτορα
Γίνομαι ο προσωπικός βιογράφος ενός σπουδαίου βυζαντινού αυτοκράτοραΓίνομαι ο προσωπικός βιογράφος ενός σπουδαίου βυζαντινού αυτοκράτορα
Γίνομαι ο προσωπικός βιογράφος ενός σπουδαίου βυζαντινού αυτοκράτορα
 
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
Από το Ρωμαιοκαθολικισμό στον Προτεσταντισμό και την πνευματική διαίρεση της ...
 
Μέσα μεταφοράς
Μέσα μεταφοράςΜέσα μεταφοράς
Μέσα μεταφοράς
 
σενάριο λογοτεχνίας Α'γυμνασίου Ν. Καζαντζάκης, Νέα Παιδαγωγική
 σενάριο λογοτεχνίας Α'γυμνασίου Ν. Καζαντζάκης, Νέα Παιδαγωγική σενάριο λογοτεχνίας Α'γυμνασίου Ν. Καζαντζάκης, Νέα Παιδαγωγική
σενάριο λογοτεχνίας Α'γυμνασίου Ν. Καζαντζάκης, Νέα Παιδαγωγική
 
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώωνΤαξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
Ταξιδεύοντας στον κόσμο των ζώων
 

ο καποδιστριασ κυβερνητησ σεναριο

  • 1. ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΤΠΕ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ «Ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ». Επιμορφούμενη: Σπανογιάννη Ελένη ΚΣΕ ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΗΣ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ - ΙΟΥΝΙΟΣ 2011
  • 2. ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ 1.1. Τίτλος διδακτικού σεναρίου «Ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ». 1.2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Το σενάριο αναφέρεται κυρίως στο γνωστικό αντικείμενο της Ιστορίας της ΣΤ΄ τάξης του δημοτικού, και δευτερευόντως έχει επεκτάσεις και στα γνωστικά αντικείμενα της Γεωγραφίας, της Γλώσσας και της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής της ίδιας τάξης. 1.3. Τάξεις στις οποίες μπορεί να απευθύνεται Το παρόν σενάριο προτείνεται να υλοποιηθεί από μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού. 1.4 Συμβατότητα με το Α.Π.Σ. και το Δ.Ε.Π.Π.Σ. Διαπραγματεύεται θεματικές ενότητες του ΔΕΠΠΣ και ΑΠΣ της ΣΤ΄ Δημοτικού που αναφέρονται:  Σε σχέση με το Γλωσσικό μάθημα: Επεξεργασία προφορικού και γραπτού λόγου (περίληψη), διαλογικές μορφές επικοινωνίας – διαχείρισης πληροφορίας.  Σε σχέση με το μάθημα της Ιστορίας: Το σενάριο είναι συμβατό με το ΔΕΠΠΣ και τα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών, αφού βασίζεται στο 30ο κεφάλαιο του σχολικού εγχειριδίου της ΣΤ΄ Δημοτικού. Συνδέεται επίσης με θεμελιώδεις διαθεματικές έννοιες, όπως χώρος-χρόνος, μεταβολή, σύστημα, ομοιότητα – διαφορά (ΔΕΠΠΣ Ιστορίας, 2003:207).  Σε σχέση με το μάθημα της Γεωγραφίας: Χρήση ιστορικών χαρτών της περιόδου και σύγκρισή τους τόσο με χάρτες προγενέστερων περιόδων, όσο και με σύγχρονους πολιτικούς. Μέσα απ’ αυτή τη διαδικασία συγκρίνουν γεωγραφικά δεδομένα ανάμεσα σε διαφορετικές ιστορικές περιόδους, αλλά και μεταξύ της μεταεπαναστατικής και σύγχρονης εποχής, που βοηθούν στη διαθεματική προσέγγιση του θέματος (ομοιότητα-διαφορά).  Σε σχέση με το μάθημα της Πληροφορικής : Συλλογή πληροφοριών από το διαδίκτυο, χρήση λογισμικών οπτικοποίησης, χαρτογράφησης εννοιών και εφαρμογών γενικής χρήσης. 1.5 Προαπαιτούμενες γνώσεις: α. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο: Οι μαθητές να: • Γνωρίζουν την εξέλιξη και τα αποτελέσματα της ελληνικής επανάστασης. • Γνωρίζουν το ρόλο των μεγάλων δυνάμεων. • Γνωρίζουν τη πολιτική δραστηριότητα του Καποδίστρια στον ευρωπαϊκό χώρο. • Γνωρίζουν τη χρήση των χαρτών, την έννοια του υπομνήματος.
  • 3. β. Ως προς τη χρήση λογισμικών ή εφαρμογών να έχουν: Βασικές δεξιότητες ως προς στη χρήση του επεξεργαστή κειμένου και των προγραμμάτων παρουσίασης. Επίσης να έχουν γνώση των βασικών εργαλείων των λογισμικών: χαρτογράφησης εννοιών, Ιnspiration, Hot potatoes, Centenia. 1.6 Σκοποί και στόχοι: Οι μαθητές επιδιώκεται: α. Ως προς το γνωστικό αντικείμενο: • Να ανακαλύψουν και να εκτιμήσουν το έργο του Καποδίστρια και τη συμβολή του στην οργάνωση του ελληνικού κράτους. • Να ανακαλύψουν τους λόγους για τους οποίους εκδηλώθηκαν έντονες αντιδράσεις εναντίον του και να ερμηνεύσουν τους λόγους για τους οποίους ο Καποδίστριας επέλεξε το συγκεκριμένο τρόπο διακυβέρνησης του κράτους. • Να αναζητήσουν περισσότερες πληροφορίες στο Διαδίκτυο να τις οργανώσουν, να τις ταξινομήσουν και να συνθέσουν εργασίες. β. Ως προς τη χρήση των νέων τεχνολογιών: • Να χρησιμοποιούν λογισμικό επεξεργασίας κειμένου για παραγωγή των φύλλων εργασίας και για παραγωγή γραπτού λόγου σε ψηφιακή μορφή. • Να εξασκούν τις βασικές δεξιότητες πλοήγησης και αναζήτησης στο διαδίκτυο, χρησιμοποιώντας συγκεκριμένες μηχανές αναζήτησης, ηλεκτρονικά λεξικά και να εντοπίζουν ιστορικές πηγές (ψηφιακές εγκυκλοπαίδειες) για να βρίσκουν τις σχετικές πληροφορίες. • Να χρησιμοποιούν λογισμικά οπτικοποίησης (Centenia) για να αντιληφθούν την έκταση του νεοσύστατου ελληνικού κράτους μέσα από τη σύγκριση με τη σύγχρονη πολιτική διαίρεση της Ελλάδας. • Να ενισχύουν το χωροχρονικό προσανατολισμό με τη βοήθεια λογισμικών οπτικοποίησης (με ιστορικούς χάρτες Centenia, με εννοιολογικούς χάρτες: Ιnspiration) για να αξιοποιηθούν πρότερες γνώσεις των μαθητών και για να συσχετίσουν το κάθε πρόβλημα του νεοσύστατου ελληνικού κράτους με την προσπάθεια για λύση του. γ. Ως προς τη μαθησιακή διαδικασία • Ένας από τους κύριους στόχους που επιζητούμε να πετύχουμε, είναι η ανάπτυξη της συνεργατικότητας, η διευθέτηση των συγκρούσεων, η ανταλλαγή απόψεων προκειμένου να καταλήξουν σε κοινά συμπεράσματα. • Να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και να αναπτύσσουν δημιουργικότητα και κριτική σκέψη στα πλαίσια της ομαδοσυνεργατικής μάθησης. • Να αναπτύσσουν το διάλογο και την επιχειρηματολογία. • Οι μαθητές/τριες να τονώσουν την αυτοπεποίθησή και την αυτοεκτίμησή τους μέσα από δραστηριότητες βασισμένες στη συνεργασία και την ανταλλαγή απόψεων.
  • 4. Οι μαθητές να έχουν σαφή γνώση και αντίληψη των πρότερων γνώσεων τους και να χρησιμοποιούν αυτό το γνωστικό υπόβαθρο για να οικοδομούν νέες έννοιες. • Οι μαθητές/τριες να ασκηθούν στην παρατήρηση και στη μελέτη ιστορικών πηγών, εικόνων και χαρτών. 1.7 Εκτιμώμενη διάρκεια Η εκτιμώμενη διάρκεια του σεναρίου υπολογίζεται σε τέσσερις (4) διδακτικές ώρες. 1.8 Οργάνωση της διδασκαλίας & απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή Η διδασκαλία θα οργανωθεί ομαδοσυνεργατικά, σε εργαστήριο υπολογιστών, εξοπλισμένο με εκτυπωτή, όπου οι μαθητές θα εργαστούν σε ομάδες 2-3 ανά υπολογιστή. Αυτό συνδυάζει την αλληλεπίδραση με την τεχνολογία των υπολογιστών, αλλά και τις ομαδοσυνεργατικές διαδικασίες, οι οποίες προωθούν απρόσκοπτα τη γνώση και τη μάθηση. Ο ρόλος του δασκάλου συνίσταται στην ενεργοποίηση όλων των μελών της ομάδας και στην τροφοδότησή τους με νέα ενδιαφέροντα θέματα σχετικά με το αντικείμενο του σεναρίου. Στους Η/Υ που θα χρησιμοποιηθούν θα είναι εγκατεστημένα τα λογισμικά: • Γενικό λογισμικό ανοιχτού τύπου (word, power point). • Λογισμικά οπτικοποίησης (Λογισμικό Ιστορία Ε΄-Στ΄ Π.Ι.) • Συστήματα εννοιολογικής χαρτογράφησης (Ιnspiration) • Ηλεκτρονικής αξιολόγησης (Hot potatoes) • και όσο διαρκεί η διδασκαλία θα είναι συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο, ώστε να επισκεφτούν επιλεγμένους (από το δάσκαλο) δικτυακούς τόπους π.χ. Ηλεκτρονική Διαδικτυακή Εγκυκλοπαίδεια, Wikipedia. • Έντυπες πηγές (βιβλίο μαθητή – δασκάλου). • Εκτυπωμένα φύλλα εργασίας. • Στον κάθε υπολογιστή έχει τοποθετηθεί ένας φάκελος με όλα τα αρχεία που χρειάζονται. 2. ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ Το συγκεκριμένο διδακτικό σενάριο έχει ως στόχο να κάνει τους μαθητές να ενδιαφερθούν πραγματικά για ένα θέμα, το οποίο αναφέρεται σε έννοιες και ιστορικούς όρους, οι οποίοι άπτονται ιδιαίτερα του ενδιαφέροντος των παιδιών. Πιο συγκεκριμένα, η χρήση της διαθεματικής προσέγγισης δίνει τη δυνατότητα να μελετηθεί το θέμα από αρκετές πλευρές με τη συμβολή και άλλων επιστημών (Γλώσσα, Γεωγραφία, Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή). Για τη διαθεματική προσέγγιση θα χρησιμοποιηθούν μαθητοκεντρικές μορφές διδασκαλίας. Δηλαδή οι βασικές θεωρίες μάθησης θα είναι αυτές του εποικοδομισμού και της συνεργατικής μάθησης. Οι εποικοδομιστές υποστηρίζουν ότι η μάθηση είναι μια ενεργός διαδικασία στην οποία οι μαθητές κατασκευάζουν ενεργά τη γνώση, αφού προσπαθούν να κατανοήσουν τον κόσμο που τους περιβάλλει. Η άποψη αυτή συμφωνεί απόλυτα με την προσπάθεια να κατακτηθούν οι προαναφερόμενοι στόχοι.
  • 5. Με την εφαρμογή συνεργατικών τεχνικών τα μέλη της ομάδας αλληλεπιδρούν με στόχο να διορθωθούν αθέλητες κοινωνικές και εκπαιδευτικές προκαταλήψεις που ευνοεί ο σχολικός ανταγωνισμός. Η αξιοποίηση των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία επιτρέπει τη μετάβαση από το δασκαλοκεντρικό χαρακτήρα της διάλεξης στο μαθητοκεντρικό μοντέλο της διερευνητικής-αποκαλυπτικής μάθησης. Οι εκπαιδευτικές εφαρμογές των ΤΠΕ που συνδυάζουν ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες, αλληλεπίδραση των μαθητών με τον υπολογιστή, αυτενέργεια των μαθητών στην πορεία του μαθήματος, τείνουν να μεγιστοποιούν τα οφέλη της τεχνολογίας στην σχολική τάξη. Συγκεκριμένα σε σχέση με τα χρησιμοποιούμενα λογισμικά: Τα λογισμικά εννοιολογικής χαρτογράφησης (Ιnspiration) είναι ανοιχτού τύπου και μπορούν πρακτικά να χρησιμοποιηθούν για την αξιοποίηση πρότερων γνώσεων των μαθητών. Κάνουν συσχετισμούς, συγκρίσεις. Βασίζονται στη θεωρία της δραστηριότητας: τα πάντα βασίζονται σε μια δραστηριότητα, όπου οι μαθητές συμμετέχουν στην αξιολόγηση και στους στόχους, είναι ενεργά υποκείμενα, τα οποία αναπτύσσουν έτσι την κριτική τους σκέψη. Ο επεξεργαστής κειμένου (word) είναι μια ειδική κατηγορία λογισμικού που χρησιμοποιείται για την παραγωγή, τροποποίηση, σελιδοποίηση και επικοινωνία κειμένων σε ψηφιακή μορφή. Στο εννοιολογικό επίπεδο, η επεξεργασία κειμένου συνιστά μία νέα μέθοδο γραφής, η οποία είναι ποιοτικά διαφορετική από τη γραφή στο χαρτί. Δείχνει την εξέλιξη στη γραφή, τον αναστοχασμό. Τα προγράμματα παρουσιάσεων (power point) βοηθούν το μαθητή που τα χρησιμοποιεί να αναπτύξει ικανότητες διαχείρησης έργου, δεξιότητες οργάνωσης και σχεδιασμού, δεξιότητες έρευνας, δεξιότητες συλλογισμού και δεξιότητες παρουσίασης. Στο πλαίσιο αυτό, τα υπερμέσα συνιστούν ισχυρά γνωστικά εργαλεία στη διάθεση του μαθητή για την ενίσχυση και την ανάπτυξη των γνωστικών δομών του. Το Λογισμικό Οπτικοποίησης (Centenia, βίντεο, Ιστορία Ε-Στ΄ Π.Ι.) βοηθάει τους μαθητές να κατανοήσουν τις έννοιες προσανατολισμού, κλίμακας, χάρτη. Το λογισμικό αυτό παρέχει τη δυνατότητα να αντιληφθούν οι μαθητές την αλλαγή των συνόρων από την οθωμανική περίοδο μέχρι την τελική διαμόρφωση των ελληνικών συνόρων. Οι χάρτες αυτοί συνδυάζονται με διάφορες άλλες πληροφορίες που ο μαθητής θα αξιοποιήσει για να εκτελέσει τις δραστηριότητες των φύλλων εργασίας. Το διαδίκτυο, το οποίο προτείνεται να χρησιμοποιηθεί σαν εργαλείο αναζήτησης και κριτικής επεξεργασίας της πληροφορίας. Επιπρόσθετα, οι ψηφιακές εγκυκλοπαίδειες και τα ηλεκτρονικά λεξικά προσφέρουν ποικίλες εκπαιδευτικές δραστηριότητες, ποιοτικά διαφορετικές, από αυτές των συμβατικών. Έχοντας, κατά κανόνα, δομή υπερμέσου, επιτρέπουν πλοήγηση και ευνοούν δραστηριότητες διερεύνησης και ανακάλυψης. Επιτρέπουν επίσης εύκολη αναζήτηση και διαχείριση της πληροφορίας. Το Λογισμικό Εξάσκησης (hot potatoes) επιτρέπει τη δημιουργία αλληλεπιδραστικών τεστ πολλαπλών ερωτήσεων, σταυρόλεξα, αντιστοιχίσεις, ταξινόμησης και συμπλήρωσης κενών. Είναι πολύ εύχρηστο εργαλείο για την διαγνωστική αξιολόγηση των πρότερων γνώσεων των μαθητών /-τριών, αλλά και για την τελική αξιολόγηση και αυτοαξιολόγησή τους. 2.1 Το προτεινόμενο σενάριο
  • 6. 1η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ Με την πρώτη δραστηριότητα θα ελέγξουμε τις πρότερες γνώσεις των μαθητών. 1η Παρέμβαση Με το λογισμικό Centenia αναζητούν τις απελευθερωμένες περιοχές κατά το δεύτερο έτος της επανάστασης. 2η Παρέμβαση Στη συνέχεια και σε σχέση με το μάθημα της Γεωγραφίας, ανοίγουν το λογισμικό Ιστορία Ε-Στ΄ του Π.Ι. συγκρίνουν τις περιοχές που απελευθερώθηκαν με τη σύγχρονη εποχή. Καταγράφουν τους αντίστοιχους σύγχρονους νομούς και τις πρωτεύουσές τους. 3η Παρέμβαση Κατόπιν, αναζητούν με το Centenia τις περιοχές που απέμειναν απελευθερωμένες μετά την άφιξη του Ιμπραήμ και τέλος κατά τον ερχομό του Καποδίστρια. 4η Παρέμβαση Στη συνέχεια ανοίγουν το Inspiration και συμπληρώνουν σχετικό ημιδομημένο εννοιολογικό χάρτη1. (Φύλλο εργασίας 1) 2η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ 5η Παρέμβαση Τη δεύτερη διδακτική ώρα και σε σχέση με το γλωσσικό μάθημα γίνεται συλλογή – επεξεργασία πληροφοριών. Τα παιδιά μπαίνουν στη σελίδα της ηλεκτρονικής εγκυκλοπαίδειας Wikipedia, αναζητούν το λήμμα «Καποδίστριας» και από την ενότητα «Πρώιμα χρόνια» συντάσσουν ημιδομημένο βιογραφικό του πρώτου Κυβερνήτη της Ελλάδας. (Φύλλο εργασίας 2) 6η Παρέμβαση Στη συνέχεια, δημιουργούν μία παρουσίαση με τα στοιχεία που συνέλεξαν. Προαιρετικά οι μαθητικές ομάδες αναζητούν εικόνες για εμπλουτισμό της 1 Οι δραστηριότητες των μαθητών συμπεριλαμβάνονται στο φάκελο του σεναρίου στη διαδρομή «Εργασίες μαθητών», «1ο φύλλο εργασίας».
  • 7. παρουσίασής τους. Οι εργασίες των μαθητικών ομάδων προβάλλονται μέσω δικτύου του σχολικού εργαστηρίου και παρουσιάζονται απ’ τους μαθητές.2 3η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΕΟΣΥΣΤΑΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ 7η Παρέμβαση Οι μαθητικές ομάδες ανοίγουν τα σχολικά βιβλία τους στο σχετικό κεφάλαιο «Ο Καποδίστριας Κυβερνήτης» και συλλέγουν πληροφορίες προκειμένου να συμπληρώσουν τον πίνακα του 3ου φύλλου εργασίας, στον οποίο απαιτείται όχι μόνο η αναζήτηση, αλλά και η ομαδοποίηση προβλημάτων με τις λύσεις που επιχείρησε να δώσει ο Κυβερνήτης. Επειδή στην ομαδοποίηση αυτή είναι πιθανόν να προκύψουν δυσκολίες των μαθητών, ο δάσκαλος επιβλέπει τις εργασίες και ενθαρρύνει προς τη σωστή κατεύθυνση. Στη συνέχεια ανοίγουν νέο έγγραφο στο word και συντάσσουν περίληψη με βάσει τα στοιχεία του πίνακα που συμπλήρωσαν (Διαθεματική σύνδεση με το μάθημα της Γλώσσας)3. 4η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΩΡΑ «ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΠΑΤΑΤΑΣ» 8η Παρέμβαση Με αφορμή το παράθεμα (σελ. 164) του σχολικού εγχειριδίου τα παιδιά αναζητούν την προέλευση της πατάτας και τη διαδρομή της διά μέσου της Ευρώπης στην Ελλάδα. Οι μαθητικές ομάδας, αφού διαβάσουν το παράθεμα, βλέπουν ένα σχετικό απόσπασμα από το βίντεο «Καποδίστριας» της σειράς «Οι μεγάλοι Έλληνες» του Σκάι και συγκεκριμένα στο 43΄. 9η Παρέμβαση Στη συνέχεια αναζητούν από τη Wikipedia το λήμμα «Πατάτα» και αφού διαβάσουν το σχετικό κείμενο απαντούν στις ερωτήσεις του 4ου φύλλου εργασίας. Τέλος, δημιουργούν σχεδιάγραμμα (inspiration) για την προέλευση και τη διαδρομή του προϊόντος μέχρι την Ελλάδα4. 2 Οι δραστηριότητες των μαθητών συμπεριλαμβάνονται στο φάκελο του σεναρίου στη διαδρομή «Εργασίες μαθητών», «Βιογραφικό Καποδίστρια». 3 Οι δραστηριότητες των μαθητών συμπεριλαμβάνονται στο φάκελο του σεναρίου στη διαδρομή «Εργασίες μαθητών», «Περιλήψεις». 4 Οι δραστηριότητες των μαθητών συμπεριλαμβάνονται στο φάκελο του σεναρίου στη διαδρομή «Εργασίες μαθητών», «Πατάτα».
  • 8. 10η Παρέμβαση ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ Αφού ολοκληρώσουν την προηγούμενη δραστηριότητα, με τη χρήση του λογισμικού ηλεκτρονικής αξιολόγησης HOT POTATOES, και των δυνατοτήτων που αυτό παρέχει, η κάθε ομάδα καλείται να συμπληρώσει ένα σταυρόλεξο και μια άσκηση πολλαπλών επιλογών. (Δεν υπάρχει φύλλο εργασίας) 2.2 Προστιθέμενη αξία από την υλοποίηση του σεναρίου Η προστιθέμενη αξία από την υλοποίηση του σχεδίου εργασίας, είναι οι μαθήτριες και οι μαθητές να εργαστούν σε ομάδες με συνεργατικό πνεύμα, ασκώντας κοινωνικές και συναισθηματικές δεξιότητες, να αξιοποιήσουν τις γνώσεις, τις εμπειρίες και τα ενδιαφέροντά τους, να «μάθουν πώς να μαθαίνουν», να δημιουργήσουν και να αυτονομηθούν. Η καινοτομία που εισάγεται με την υλοποίηση αυτού του σχεδίου εργασίας, είναι η εμπλοκή των νέων τεχνολογιών που λειτουργούν προσθετικά στις παραδοσιακές μορφές διδασκαλίας (όπως αυτές αποτυπώνονται μόνο με την χρήση του σχολικού εγχειριδίου). Πιο συγκεκριμένα η χρήση των ΤΠΕ είναι ότι παρέχει στο μαθητή ένα πολυμεσικό περιβάλλον, μέσα στο οποίο οικοδομεί γνώσεις που έχουν νόημα γι’ αυτόν, με αποτέλεσμα την κατάκτηση γνωστικών δεξιοτήτων υψηλού επιπέδου. 3. Πρόσθετες πληροφορίες - Επίλογος Για τις ανάγκες του μαθήματος έχει δημιουργηθεί ανάλογος φάκελος, όπως έχει προαναφερθεί, στην επιφάνεια εργασίας των Η/Υ με όλο το απαραίτητο υλικό για την διδασκαλία. Ο δάσκαλος δίνει σαφείς οδηγίες για την εργασία που πραγματοποιείται από τους μαθητές αλλά και το χρόνο που έχουν στην διάθεση τους για να ολοκληρώσουν την εργασία τους. Εννοείται πως το βιβλίο δασκάλου αποτελεί σημείο αναφοράς για το δάσκαλο. Χρησιμοποιούμε το φύλλο εργασιών του βιβλίου του μαθητή καθώς και τα συμπληρωματικά στοιχεία που δίνονται από τις ιστορικές πηγές, προκειμένου να βοηθηθούν οι μαθητές στη διερευνητική τους προσπάθεια. Εννοείται βέβαια πως όλες οι ομάδες θα παρουσιάσουν τις εργασίες τους στην τάξη. Αν και φαίνεται πως η αξιολόγηση των μαθητών γίνεται την τελευταία διδακτική (τέταρτη ώρα), στην πραγματικότητα όλες οι δραστηριότητες σε όλα τα φύλλα εργασίας, είναι κατ’ ουσία αξιολογικές δοκιμασίες που διερευνούν κατά πόσο επετεύχθησαν οι στόχοι που τέθηκαν αρχικά. Επίσης, μετά την επεξεργασία του θέματος (και το πέρας των φύλλων εργασίας), τα παιδιά καλούνται μέσα από διεξοδική συζήτηση να αξιολογήσουν και να αυτοαξιολογηθούν, να σημειώσουν τα θετικά και τα αρνητικά σημεία του σχεδίου εργασίας και να εντοπίσουν δυσκολίες που συνάντησαν ή πτυχές του θέματος που δεν έχουν διαπραγματευτεί ή που ανακάλυψαν κατά τη διάρκεια της υλοποίησης και τις θεωρούν ενδιαφέρουσες. Συνοψίζοντας, θα λέγαμε πως ο σχεδιασμός και η υλοποίηση ενός διαθεματικού σεναρίου που ενσωματώνει τα λογισμικά που προαναφέρθηκαν και
  • 9. αποβλέπει στην παιδαγωγική αξιοποίηση τους, είναι μια ιδιαίτερα σύνθετη διαδικασία. Απαιτεί πολλές γνώσεις από τον εκπαιδευτικό, προκειμένου να επιτευχθεί ένα αποτέλεσμα ικανοποιητικό σε ότι αφορά στην επιτυχία των διδακτικών στόχων που θέτει.