SlideShare a Scribd company logo
 Emërtimi “brez i
humbur” iu dha
fillimisht brezit të
shkrimtarëve të rinj
amerikanë që u takoi
të burrëroheshin në
vitet e Luftës
I Botërore dhe të
bënin emër në letërsi
gjatë viteve njëzet.
ERNEST HEMIGUE
 Ishte një novelist amerikan,
shkrimtar i historve të shkurtëra
dhe gazetar.
 Ikonsideruar si strehë e brezit të
humbur, Heminguej vazhdon të
mbetet shkrimtari më i shquar
amerikan.
 Proza e tij e gjallë shquhet për
nga thjeshtësia mahnitëse,
dialogu i thjeshtë plotë jetë.
 Personazhet janë gjithnjë
luftëtarë të paepur, me dinjitet,
përballë gjendjes së nderë që po
përjetonte padrejtësisht brezi i
humbur.
 Plaku dhe deti
 Dëborërat e Kilimanxharos
 Për kë bien këmbanat
 Të kesh e të mos kesh
 Vërtetë në dritë të parë
 Lamtumirë armë
 Three Stories and Ten Poems
 The Torrents of Spring
 In Our Time
 The Sun Also Rises
 Men without women
ERIH MARIA REMARK
 Erih Maria Remark ishte një
romancier gjerman që krijoi
shumë vepra rreth tmerreve të
luftës.
 Romani i tij më i njohur, "Të
gjithë te qetë në Frontin
Perëndimor " për ushtarët
gjermanë në Luftën e Parë
Botërore.
 Libri i tij e bëri atë një armik të
nazistëve, i cili djeg shumë nga
veprat e tij.
 Harku i Triumfit është një roman nga Erih
Remark botuar në 1945. Në të, ai shkruan për jetën e
refugjatëve pa shtet në Paris përpara Luftës së
Dytë Botërore
 Ky roman është bërë dy herë film: Harku i Triumfit
(1948) dhe Harku i Triumfit (1985)
PETRO MARKU
 ishte arsimtar, publicist,
gazetar, anëtar i Grupit
Komunist të
Tiranës, interbrigadist e
shkrimtar shqiptar.
 Krijimin e parë të tij e boton
në gazetën “Shqipëria e re”
 Shqyrton mundësinë të shkojë
në Bashkimin Sovjetik, ku në
atë kohë ishte dhe Sejfulla
Maleshova, Ali
Kelmendi e Tajar Zavalani,
por bie poshtë si mundësi.
 Hasta la vista
 Qyteti i fundit
 Një emër në katër rrugë
 "Ara në mal
 Nata e Ustikës
 Shpella e piratëve
 Vepra autobiografike
 "Horizont
 Fantazma dhe plani 3+4
 Çuka e shtegtarit
Musine Kokalari
 Ka qenë një veprimtare
politike e kulturore dhe
shkrimtare shqiptare e
shekullit të XIX.
 Së bashku me Selfixhe
Ciun dhe Jolanda Kodrën ka
qenë ndër shkrimtaret e para
në Shqipëri.
 E përndjekur nga pushkatimi
i vëllezërve dhe duke pasë
qenë themeluese e partisë
Social-Demokrate dhe organit
të shtypit "Zëri i lirisë" u
arrestua më 17 janar 1946 dhe
e mbajtën 17 ditë në burg.
Drita Çomo
 Lindi në Tiranë(1958). Në
moshën 2-vjeçare internohet
së bashku me familjen e saj.
Fëmijrinë e kaloi në internim
ku mbaroi shkollën e mesme.
 Për shkak të një sëmundjeje
dhe keqdashjes politike nuk e
lejuan të mbaroi maturën.
 Vdiq fare e re nga sëmundja
ne spitalin onkologjik të
Tiranës.
 Në vitin 2007 botohet vepra e
saj “ Dritë që vjen nga
humnera”.
 Vepra e saj e parë, “Siç më thotë nënua plakë” bot uar në të
përjavshmen politike e letrare “
 Seç më thotë nëna plakë,
 Rreth vatrës
 Sa u tund jeta
 Tiranë
 Botë e Re
Punoi: Fialdo Mema
Klasa: VIII
Shkolla: Rahma School
b
Të gjitha të drejtat janë të rezervuara©®

More Related Content

What's hot

Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Liil Otr
 
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
melissa cani
 
turizmi ne shqiperi
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
manomano46
 
Metalet
MetaletMetalet
Metalet
EraldVula
 
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
xhulia osmanllari
 
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Denisa Caushi
 
iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliades
ssuseree34b8
 
Mjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriuMjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriu
Klarisa Klara
 
Komunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
Elton Gjoka
 
Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)
FialdoMema
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku
 
Ndotja e ujit
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujit
ArDit Mani
 
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
#MesueseAurela Elezaj
 
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
Edlira Ekmekciu
 
Kenget E milosaos
Kenget E milosaos Kenget E milosaos
Kenget E milosaos
Ulpian Allaraj
 
Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
Orven Bregu
 
Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
Daniela Ela
 
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)CleaInanis24
 

What's hot (20)

Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
Shqiperia- pasurite kulturore dhe turistike dhe ndikimi i tyre ne zhvillimin ...
 
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
 
turizmi ne shqiperi
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
 
Metalet
MetaletMetalet
Metalet
 
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
 
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
Rajoni Jugor i Republikes se Shqiperis (Analiz)
 
iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliades
 
Mjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriuMjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriu
 
Gazeta e shkolles
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
 
Komunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
 
Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)Shnderrimet e energjise (uji)
Shnderrimet e energjise (uji)
 
Mjedisi
MjedisiMjedisi
Mjedisi
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
 
Ndotja e ujit
Ndotja e ujitNdotja e ujit
Ndotja e ujit
 
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
 
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
 
Kenget E milosaos
Kenget E milosaos Kenget E milosaos
Kenget E milosaos
 
Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
 
Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
 
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
Mrojtja nga ndotja e planetit Tokë (Shkenca 10)
 

Similar to shkrimtaret e brezit te humbur

SHKRIMTARET E BREZIT TË HUMBUR 9 PROJEKT
SHKRIMTARET E BREZIT TË HUMBUR 9 PROJEKTSHKRIMTARET E BREZIT TË HUMBUR 9 PROJEKT
SHKRIMTARET E BREZIT TË HUMBUR 9 PROJEKT
gabrielakambo4
 
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Mujasera Aliu
 
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Universiteti Politeknik Tirane
 
Koment vepre (1)
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)pjetri
 
Albumi I opozitareve te regjimit komunist.pptx
Albumi I opozitareve te  regjimit komunist.pptxAlbumi I opozitareve te  regjimit komunist.pptx
Albumi I opozitareve te regjimit komunist.pptx
orestsaliu
 
Jeronim dhe dritero
Jeronim dhe driteroJeronim dhe dritero
Jeronim dhe dritero
#MesueseAurela Elezaj
 
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaPunim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaDriton Nuha
 
Honore de balzak
Honore de balzakHonore de balzak
Honore de balzak
Alush Kryeziu
 
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Ajlinda Idrizi
 
Rubrika : Autorë
Rubrika : AutorëRubrika : Autorë
Rubrika : Autorë
#MesueseAurela Elezaj
 
Letersia nen Diktature
Letersia nen DiktatureLetersia nen Diktature
Letersia nen Diktature
Ornela Keçi
 
Kufizimet e letersise gjate diktatures
Kufizimet e letersise gjate diktaturesKufizimet e letersise gjate diktatures
Kufizimet e letersise gjate diktaturesDarla Evangjeli
 
Biografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
Actuallyican
 
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .pptautoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
ARIMAZSTEAJ
 
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .pptautoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
ARIMAZSTEAJ
 
Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
Riku Verri
 
Letersi
LetersiLetersi
Letersi
esipaja
 
Letersi
LetersiLetersi
Letersi
esipaja
 
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Denis Celaj
 
Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir Diana Lamaj
 

Similar to shkrimtaret e brezit te humbur (20)

SHKRIMTARET E BREZIT TË HUMBUR 9 PROJEKT
SHKRIMTARET E BREZIT TË HUMBUR 9 PROJEKTSHKRIMTARET E BREZIT TË HUMBUR 9 PROJEKT
SHKRIMTARET E BREZIT TË HUMBUR 9 PROJEKT
 
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
Ernest Miller Hemingway - Mujasera Aliu, prof.
 
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
 
Koment vepre (1)
Koment vepre (1)Koment vepre (1)
Koment vepre (1)
 
Albumi I opozitareve te regjimit komunist.pptx
Albumi I opozitareve te  regjimit komunist.pptxAlbumi I opozitareve te  regjimit komunist.pptx
Albumi I opozitareve te regjimit komunist.pptx
 
Jeronim dhe dritero
Jeronim dhe driteroJeronim dhe dritero
Jeronim dhe dritero
 
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuhaPunim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
Punim seminarik ne Gjuhë dhe letersi shqipe Driton nuha
 
Honore de balzak
Honore de balzakHonore de balzak
Honore de balzak
 
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
 
Rubrika : Autorë
Rubrika : AutorëRubrika : Autorë
Rubrika : Autorë
 
Letersia nen Diktature
Letersia nen DiktatureLetersia nen Diktature
Letersia nen Diktature
 
Kufizimet e letersise gjate diktatures
Kufizimet e letersise gjate diktaturesKufizimet e letersise gjate diktatures
Kufizimet e letersise gjate diktatures
 
Biografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
 
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .pptautoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
 
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .pptautoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
autoret shQIPTARE PREZANTIM ME FOTO .ppt
 
Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015Ndre Mjeda - 2015
Ndre Mjeda - 2015
 
Letersi
LetersiLetersi
Letersi
 
Letersi
LetersiLetersi
Letersi
 
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
 
Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir Uilliam Shekspir
Uilliam Shekspir
 

More from FialdoMema

aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
FialdoMema
 
Shqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë BoteroreShqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë Boterore
FialdoMema
 
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
FialdoMema
 
Revolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrialRevolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrial
FialdoMema
 
Pa familje - HEKTOR MALO
Pa familje - HEKTOR MALOPa familje - HEKTOR MALO
Pa familje - HEKTOR MALO
FialdoMema
 
Zhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjiseZhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjise
FialdoMema
 
Mikrogjallesat
MikrogjallesatMikrogjallesat
Mikrogjallesat
FialdoMema
 
Iluminizmi
IluminizmiIluminizmi
Iluminizmi
FialdoMema
 

More from FialdoMema (8)

aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin toneaktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
aktiviteti fizik dhe ndikimi i tij ne shendetin tone
 
Shqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë BoteroreShqiperia pas Luftës së Parë Boterore
Shqiperia pas Luftës së Parë Boterore
 
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
Djemtë e Rrugës Pal [Ferenc Molnar]
 
Revolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrialRevolucioni i pare industrial
Revolucioni i pare industrial
 
Pa familje - HEKTOR MALO
Pa familje - HEKTOR MALOPa familje - HEKTOR MALO
Pa familje - HEKTOR MALO
 
Zhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjiseZhvillimi i teknologjise
Zhvillimi i teknologjise
 
Mikrogjallesat
MikrogjallesatMikrogjallesat
Mikrogjallesat
 
Iluminizmi
IluminizmiIluminizmi
Iluminizmi
 

shkrimtaret e brezit te humbur

 • 1.
 • 2.  Emërtimi “brez i humbur” iu dha fillimisht brezit të shkrimtarëve të rinj amerikanë që u takoi të burrëroheshin në vitet e Luftës I Botërore dhe të bënin emër në letërsi gjatë viteve njëzet.
 • 3. ERNEST HEMIGUE  Ishte një novelist amerikan, shkrimtar i historve të shkurtëra dhe gazetar.  Ikonsideruar si strehë e brezit të humbur, Heminguej vazhdon të mbetet shkrimtari më i shquar amerikan.  Proza e tij e gjallë shquhet për nga thjeshtësia mahnitëse, dialogu i thjeshtë plotë jetë.  Personazhet janë gjithnjë luftëtarë të paepur, me dinjitet, përballë gjendjes së nderë që po përjetonte padrejtësisht brezi i humbur.
 • 4.  Plaku dhe deti  Dëborërat e Kilimanxharos  Për kë bien këmbanat  Të kesh e të mos kesh  Vërtetë në dritë të parë  Lamtumirë armë  Three Stories and Ten Poems  The Torrents of Spring  In Our Time  The Sun Also Rises  Men without women
 • 5. ERIH MARIA REMARK  Erih Maria Remark ishte një romancier gjerman që krijoi shumë vepra rreth tmerreve të luftës.  Romani i tij më i njohur, "Të gjithë te qetë në Frontin Perëndimor " për ushtarët gjermanë në Luftën e Parë Botërore.  Libri i tij e bëri atë një armik të nazistëve, i cili djeg shumë nga veprat e tij.
 • 6.  Harku i Triumfit është një roman nga Erih Remark botuar në 1945. Në të, ai shkruan për jetën e refugjatëve pa shtet në Paris përpara Luftës së Dytë Botërore  Ky roman është bërë dy herë film: Harku i Triumfit (1948) dhe Harku i Triumfit (1985)
 • 7. PETRO MARKU  ishte arsimtar, publicist, gazetar, anëtar i Grupit Komunist të Tiranës, interbrigadist e shkrimtar shqiptar.  Krijimin e parë të tij e boton në gazetën “Shqipëria e re”  Shqyrton mundësinë të shkojë në Bashkimin Sovjetik, ku në atë kohë ishte dhe Sejfulla Maleshova, Ali Kelmendi e Tajar Zavalani, por bie poshtë si mundësi.
 • 8.  Hasta la vista  Qyteti i fundit  Një emër në katër rrugë  "Ara në mal  Nata e Ustikës  Shpella e piratëve  Vepra autobiografike  "Horizont  Fantazma dhe plani 3+4  Çuka e shtegtarit
 • 9. Musine Kokalari  Ka qenë një veprimtare politike e kulturore dhe shkrimtare shqiptare e shekullit të XIX.  Së bashku me Selfixhe Ciun dhe Jolanda Kodrën ka qenë ndër shkrimtaret e para në Shqipëri.  E përndjekur nga pushkatimi i vëllezërve dhe duke pasë qenë themeluese e partisë Social-Demokrate dhe organit të shtypit "Zëri i lirisë" u arrestua më 17 janar 1946 dhe e mbajtën 17 ditë në burg.
 • 10. Drita Çomo  Lindi në Tiranë(1958). Në moshën 2-vjeçare internohet së bashku me familjen e saj. Fëmijrinë e kaloi në internim ku mbaroi shkollën e mesme.  Për shkak të një sëmundjeje dhe keqdashjes politike nuk e lejuan të mbaroi maturën.  Vdiq fare e re nga sëmundja ne spitalin onkologjik të Tiranës.  Në vitin 2007 botohet vepra e saj “ Dritë që vjen nga humnera”.
 • 11.  Vepra e saj e parë, “Siç më thotë nënua plakë” bot uar në të përjavshmen politike e letrare “  Seç më thotë nëna plakë,  Rreth vatrës  Sa u tund jeta  Tiranë  Botë e Re
 • 12. Punoi: Fialdo Mema Klasa: VIII Shkolla: Rahma School b Të gjitha të drejtat janë të rezervuara©®