Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
1
KPD 3026 : Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 2
TAJUK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
( PENGAJARAN MAKRO 1 )
DISEDIAKAN OLEH
NAMA NO. MATRIK NO TELEFON
NUR SYAMIMI BINTI RAZAK D20111048861 017-7836487
Nama Pensyarah : Prof. Dr. Marzita Binti Puteh .
Tarikh : 25 April 2014
PEMARKAHAN
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
2
Bilangan Pelajar : 35/35 Tarikh : 25 . 4 . 2014
Hari : Jumaat .
Mata
Pelajaran
Tingkatan
Masa
Tajuk / Objektif / Aktiviti Catatan
Matematik
Tambahan
Tajuk : Bab 1 : Fungsi
4 Bestari 1 Kawasan Pembelajaran : 1.1 – Hubungan
08.00 – 08.40 Objektif Pembelajaran :
Pelajar akan diajar untuk :
1. Memahami konsep hubungan .
2. Mengenal pasti domain , kodomain , objek , imej dan julat .
Hasil Pembelajaran :
Di akhir sesi pembelajaran ini pelajar akan dapat :
1.1.1 Mewakilkan sesuatu hubungan menggunakan
a) Gambar rajah anak panah ;
b) Pasangan tertib ;
c) Graf .
1.1.2 Mengenal pasti domain, kodomain, objek, imej, dan julat bagi
sesuatu hubungan .
1.1.3 Mengkelaskan sesuatu hubungan yang ditunjukkan dalam
rajah pemetaan sebagai hubungan ;
a) Satu kepada satu ,
b) Banyak kepada satu ,
c) Satu kepada banyak ,
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
3
d) Banyak kepada banyak .
Pengetahuan Sedia ada :
Pelajar sudah belajar dan mengetahui :
1. Mengimbas kembali idea set dan tatatanda set .
2. Menggunakan contoh mudah yang berkaitan kehidupan
seharian untuk memahami konsep hubungan dengan
menggunakan tatatanda set .
Alat Bantu Mengajar :
1. Projektor.
2. LCD .
3. Papan putih .
4. Pen Marker .
5. Kertas Majong .
6. Kertas Graf .
7. Buku Teks .
8. Lambaran Kerja .
Ketinggian dan Nilai :
1. Kerjasama .
2. Keyakinan .
3. Rajin .
4. Jujur .
5. Fokus .
6. Menumpukan perhatian sepenuhnya pada sesi pebembelajaran berlangsung.
KBKK :
1. Menjana idea .
2. Menganalisis .
3. Membuat refleksi atau rumusan .
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
4
Kemahiran Berfikir :
1. Kognitif .
2. Psikomotor .
3. Sosial .
Pendekatan Pengajaran :
1. Masteri
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
5
Langkah /
Masa
Isi Kandungan Aktiviti P & P Penerangan
Nilai /
KBKK /
Strategi / BBM
Catatan
Guru Pelajar
Langkah 1 :
Set Induksi
( 5 Minit )
http://www.youtube.com/watch?v=fq93ipiHZ0M
 Guru edarkan nota ringkas kepada pelajar
seperti terdapat pada lampiran.
 Guru memulakan
pembelajaran dengan
membaca doa penerang
hati bersama pelajar .
 Guru mulakan sesi
pembelajaran dengan
menayangkan video untuk
permulaan pengajaran .
 Guru menerangkan dengan
jelas apa objektif
pembelajaran pada hari ini
yang perlu dicapai pada
akhir pembelajaran .
 Guru menerangkan
subtopik yang seterusnya
yang akan diajar.
 Pelajar memberi
respon membaca doa
bersama guru .
 Pelajar memberi
tumpuan sepenuhnya
kepada Skrin putih
dan cuba fahami
video yang
ditayangkan oleh
guru .
 Pelajar memberi
respon guru dan
jawab bersama-sama .
 Pelajar mendengar
penjelasan guru dan
menanyakan bahagian
yang tidak jelas.
BBM :
Pen marker,
papan putih,
LCD, Projektor,
Buku Teks .
Kaedah :
Penerangan dan
imbas kembali.
Pendekatan :
Masteri.
Strategi :
Berpusatkan
guru dan
pelajar.
KBKK :
Menjana idea.
Penerapan
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
6
nilai:
Menumpukan
perhatian,
bersemangat dan
fokus .
Langkah 2 :
Perkembangan
Pengajaran
(20 minit )
Contoh 1.1.1 Mewakilkan sesuatu hubungan :
Jika set P ialah set bagi murid Tingkatan 4 di
sebuah sekolah dan set Q ialah sukan kegemaran
mereka , maka
P = Japin , Zainal, SiewLan, Dewi
Q = Bola jaring, Badmiton, Tenis, Hoki
Hubungan antara Set P dengan Set Q ialah sukan
kegemaran. Hubungan ini boleh diwakilkan
dengan menggunakan :
i. Gambar rajah anak panah .
 Guru menanyakan pelajar
apa itu yang mewakilkan
sesuatu hubungan .
 Guru memberikan contoh-
contoh mewakilkan sesuatu
hubungan dengan
menggunkan :
i. Gambar rajah anak
panah .
ii. Pasangan tertib.
iii. Graf.
 Guru menanyakan pelajar
setiap item yang mewakili
sesuatu hubungan .
 Guru tulis di papan putih
dan berbincang bersama-
sama pelajar berkaitan
contoh-contoh hubungan.
 Pelajar memberi
respon pertanyaan
guru.
 Pelajar memberi
respon dengan
mendengar dan
menumpukan
perhatian setiap
pengajaran guru.
 Pelajar memberi
respon setiap
pernyataan guru.
 Pelajar menjawab
contoh soalan
tersebut.
BBM :
Pen marker,
papan putih,
LCD, Projektor,
Buku Teks,
Buku Latihan.
Kaedah :
Penerangan, sesi
soal jawab dan
perbincangan
Pendekatan :
Masteri.
Strategi :
Berpusatkan
guru.
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
7
P Sukan kegemaran Q
ii. Pasangan Tertib
{(Japin, Bola Jaring),
(Zainal,Badmiton),(Siew Lan, Tenis) ,
(Dewi,Hoki)}
iii. Graf
Set Q
Hoki
Tenis
Badmiton
Bola
Jaring
Jasin Zainal Siew Dewi Set P
 Guru memberikan satu
contoh soalan berkaitan
domin , kodomain , imej,
objek dan julat .
 Guru menerangkan cara
menjawab soalan tersebut.
 Guru menanyakan pelajar
yang bermasalah untuk
menjawab soalan . Guru
menerangkan cara
menjawab soalan dan
menyuruh secara rawak
pelajar untuk
mempersembahkan .
 Guru berbincang jawapan
pelajar yang datang
kehadapan dan buat
bersama-sama .
 Seterusnya masuk kepada
subtopik mengkelaskan
 Pelajar memberi
respon setiap
pertanyaan guru.
 Pelajar mendengar
dan menumpukan
perhatian setiap
pengajaran guru.
 Pelajar datang
kehadapan dan
berikan jawapan.
 Pelajar semak
jawapan bersama
guru dan memberi
respon apabila guru
bertanya soalan .
 Pelajar bersedia dan
menumpukan
KBKK :
Menjana idea,
imbas kembali.
Penerapan
nilai:
Menumpukan
perhatian,
bersemangat dan
bersungguh-
sungguh .
Japin
Zainal
Siew Lan
Dewi
Bola Jaring
Badmiton
Tenis
Hoki
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
8
Contoh 1.1.2 Mengenal Pasti Domain,
kodomain, obejk, imej dan julat nagi sesuatu
hubungan :
Gambar rajah anak panah di bawah
menunjukkan hubungan satu per empat daripada
dari set M ke set N .
Satu per empat daripada
M N
 Set M = { 8, 12, 20, 24 } ialah domain .
 Set N = { 2, 3, 5, 6, 7 } ialah kodomain .
 8, 12, 20, 24 ialah objek .
 2, 3, 5, 6 ialah imej .
 Julat ialah { 2, 3, 5, 6 } .
sesuatu hubungan.
 Guru menerangkan kepada
pelajar bahawa hubungan
boleh dikelaskan seperti
berikut :
1. Hubungan satu kepada
satu.
2. Hubungan banyak
kepada satu.
3. Hubungan satu kepada
banyak.
4. Hubungan banyak
kepada banyak.
 Guru memberikan satu
contoh soalan berkaitan
mengelaskan sesuatu
hubungan .
 Guru menerangkan cara
menjawab soalan tersebut .
perhatian dan
mendengar setiap
penerangan guru .
 Pelajar memberi
respon dan
menumpukan
perhatian setiap
pengajaran guru .
 Pelajar memberi
respon pertanyaan
guru dan menjawab
contoh soalan berikut.
 Pelajar mendengar
dan menumpukan
perhatian setiap
pengajaran guru .
8
12
20
24
2
3
5
6
7
7
7
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
9
Contoh 1.1.3 Mengkelaskan sesuatu hubungan :
Hubungan boleh dikelaskan seperti yang berikut:
1. Hubungan satu kepada satu .
Unit bagi
2. Hubungan banyak kepada satu .
Kelas haiwan
 Guru menanyakan pelajar
yang bermasalah untuk
menjawab soalan tersebut .
 Guru menerangkan cara
menjawab soalan dan
menyuruh secara rawak
pelajar untuk
mempersembahkan
jawapan mereka .
 Pelajar angkat tangan
dan bertanya kepada
guru apabila ada
soalan yang sukar dan
kurang jelas .
 Salah seorang pelajar
keluar kehadapan
memberikan jawapan
tersebut .
Suhu
Pecutan
Kuasa
𝑚𝑠−2
℃
watt
Kelawar
Ikan paus
Ular
Buaya
Mamalia
Reptilia
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
10
3. Hubungan satu kepada banyak .
Gandaan bagi
4. Hubungan banyak kepada banyak .
Faktor bagi
2
3
5
8
16
21
27
33
35
4
6
8
2
3
4
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
11
Langkah 3 :
Perkembangan
Pengajaran
(5 minit )
 Soalan untuk menguji pemahaman
pelajar tentang hubungan yang telah
dipelajari .
 *Soalan terdapat di bahagian lampiran .
 Aktiviti kumpulan dijalankan secara
berpasangan 2orang atau 3 orang dalam
satu kumpulan .
.
 Guru mengimbas kembali
pengajaran & pembelajaran
yang berjalan secara
langsung tadi.
 Guru pilih pelajar secara
rawak menanyakan pelajar
hubungkait kesemua
subtopik hubungan yang
dipelajari .
 Guru memberikan arahan
kepada pelajar supaya
bentuk 1 kumpulan yang
terdiri 2orang hingga 3
orang sahaja.
 Guru mengarahkan kepada
pelajar bahawa akan
mengadakan aktiviti
kumpulan.
 Guru memberi masa
kepada pelajar untuk
menyelesaikan masalah
yang diberi dan bincang di
 Pelajar memberi
respon daripada
pertanyaan guru
dengan mengangkat
tangan dan
menjawab.
 Pelajar memberi
respon dengan berdiri
dan menjawab soalan
guru.
 Pelajar mendengar
arahan guru dengan
jelas dan lakukan
dengan mengikut
arahan yang diberi .
 Pelajar mendengar
dan memberikan
respon setiap
pertanyaan guru .
 Pelajar memberi
respon kepada guru.
BBM :
Pen marker,
papan putih,
Lembaran kerja
Kaedah :
Penerangan
,teliti dan
perbincangan
berkumpulan
pasangan .
Pendekatan :
Masteri.
Strategi :
Berpusatkan
guru dan pelajar.
KBKK :
Menjana idea,
dan
menganalisis
soalan.
Penerapan
nilai:
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
12
dalam kumpulan.
 Guru memanggil
sekumpulan pelajar secara
rawak datang kehadapan
untuk bentang jawapannya.
 Guru dan pelajar bincang
jawapan bersama-sama.
 Pelajar memberi
respon kepada guru.
 Pelajar memberi
respon kepada guru.
Bekerjasama,
menumpukan
perhatian dan
tolong-
menolong.
Langkah 4 :
Penilaian
(5 minit)
 Soalan untuk menguji pemahaman pelajar
tentang topik hubungan di Lampiran .
 Guru mendedahkan pelajar tentang skop
soalan peperiksaan sebenar.
 Guru memberikan
penilaian kepada pelajar
iaitu soalan yang berkaitan
topik yang dipelajari.
 Selesai menjawab guru
menerangkan dan
membincangkan kesemua
soalan bersama-sama di
dalam kelas.
 Guru meminta pelajar
mengumpul semula kertas
soalan beserta jawapan
untuk ditandakan.
 Pelajar memberi
respon kepada guru.
 Pelajar menumpukan
perhatian dan
menanyakan soalan
kepada guru dan
berbincang bersama.
 Pelajar memahami
arahan guru dengan
jelas dan ikut arahan
yang diberikan.
BBM :
Pen marker,
papan putih, dan
soalan penilaian
Kaedah :
Penerangan
,teliti dan
perbincangan
Pendekatan :
Masteri
Strategi :
Berpusatkan
pelajar.
KBKK :
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
13
Menjana idea,
dan
menganalisis
soalan.
Penerapan
nilai:
Bekerjasama,
menumpukan
perhatian dan
tolong-
menolong.
Langkah 5 :
Penutup
(5 minit)
 Rumusan keseluruhan bagi topik yang
dipelajari pada hari ini.
 Imbas kembali secara menyeluruh bersama
guru dan pelajar merujuk kepada nota
ringkas yang dibekalkan.
 Guru bertanya kepada
pelajar di akhir sesi
pengajaran dan
pembelajaran tentang topik
yang dipelajari pada hari
ini.
 Guru membuat kesimpulan
di papan putih dan
mengingatkan pelajar
untuk subtopik yang
seterusnya untuk dipelajar
bagi sambungan kelas yang
akan datang.
 Pelajar memberi
respon dengan
membuat refleksi
tentang pembelajaran
pada hari ini dan
berbincang bersama
mereka.
BBM :
Pen marker,
papan putih,
nota ringkas.
Kaedah :
Penerangan dan
imbas kembali
Pendekatan :
Masteri.
Strategi :
Berpusatkan
guru.
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
14
KBKK :
Membuat
refleksi.
Penerapan
nilai:
Menumpukan
perhatian, dan
keyakinan.
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
15
Refleksi
Sebelum Semasa Selepas
1. Guru menyediakan dan membuat satu
video untuk persediaan set induksi
sebelum pengajaran dan pembelajaran
berlangsung.
2. Guru menyediakan soalan-soalan skop
peperiksaan sebenar.
1. Permulaan pengajaran semasa di set
induksi video jelas dan memberi idea
baru kepada pelajar untuk permulaan
pembelajaran dapat menarik perhatian
pelajar.
2. Pengetahuan sedia ada pelajar adalah
konsep hubungan.
3. Pelajar mengenal sesuatu yang baru
iaitu set di mana guru menerangkan
dan menekankan dengan jelas
berkaitan set.
4. Ada pelajar yang masih kurang jelas
berkaitan konsep hubungan di mana
ada sesi soal jawab ketika di
perkembangan pengajaran 1.
5. Contoh soalan yang diberikan oleh
guru jelas dan pelajar mudah
memahami dan mengikut contoh
peperiksaan sebenar.
6. Pengurusan masa ketika perkembangan
pengajaran 2 agak gagal kerana
penerangan guru agak panjang dan
pelajar ada yang kurang jelas.
1. Pengurusan masa guru tidak teratur
dan timbul masalah kekangan masa.
2. Terlalu banyak contoh yang diberikan
sesama sesi pengajaran dan
pembelajaran (PdP) menyebabkan
lebih masa.
3. Rumusan penutupan bersama pelajar
agak tidak teratur dan terlalu laju
disebabkan ingin mengejar masa.
4. Pelajar boleh menjawab dengan baik
soalan secara kumpulan dan penilaian
secara individu.
5. Soalan yang diberikan mengikut skop
peperiksaan sebenar dan pelajar boleh
skor dengan baik.
6. Guru perlu memberi penekanan lebih
tentang aspek-aspek nilai murni kepada
pelajar bagi meningkatkan semangat
pelajar.
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
16
LAMPIRAN
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
17
LAMPIRAN 1
NOTA RINGKAS PELAJAR
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
18
Bab 1 : Fungsi
1.1 Hubungan
1.1.1 Mewakilkan sesuatu
Hubungan
Gambar rajah anak panah
A B
Pasangan Tertib
{ (0,3) , (1,4) }
0
1
3
4
5
Graf
B
5
4
3
0 1 A
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
19
1.1.2 Mengenal
Pasti ?
Domain
= { 0 , 1 }
Kodomain
= { 3 , 4 , 5 }
Imej
= 3, 4
Objek
= 0 , 1
Julat
= { 3, 4 }
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
20
1.1.3
Mengkelaskan
sesuatu
hubungan
Hubungan satu kepada
satu
Hubungan Satu
kepada banyak
Hubungan banyak kepada
satu
Hubungan
banyak kepada
banyak
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
21
LAMPIRAN 2
(Perkembangan Pengajaran 2)
AKTIVITI KUMPULAN
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
22
**ARAHAN : 1 kumpulan mesti terdiri 2 orang pelajar sahaja .
Baca dan jawab dengan teliti .
1. Diberi hubungan daripada set X = {30, 40, 50, 60} kepada set Y = {6, 8, 10} ialah ‘gandaan bagi’ .
a) Cari imej bagi 40 .
b) Ungkapkan hubungan itu dalam bentuk pasangan tertib .
2. Rajah dibawah menunjukkan hubungan antara set X dan set Y .
𝑥 𝑓 𝑥
Set X Set Y
Nyatakan ,
a) Julat hubunan itu .
𝑥
-5
0
3
-3
1
2
5
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
23
b) Nilai 𝑥
c) Fungsi itu dalam tatatanda fungsi .
3. Berdasarkan maklumat yang berikut, hubungan antara Set A dan set B diungkapkan sebagai bentuk pasangan tertib {(-2, 4), (m, 4), (-6,
36), (6, 36)} .
Set A ={ -6, -2, m, 6} , Set B = {4, 36}
a) Nyatakan jenis hubungan antara Set A dan set B.
b) Cari nilai m .
c) Dengan menggunakan tatatanda fungsi, tulis hubungan antara Set A dan Set B .
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
24
LAMPIRAN 3
PENILAIAN
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
25
Praktis Formatif 1.1 .
1. Diberi set R = {6, 12, 15, 21} dan set Q = {3, 5, 7} . Hubungnya ialah faktor bagi dari set R dan set Q . W akilkan hubungan di atas
menggunakan
a) Gambar rajah anak panah,
b) Set Pasangan Tertib
c) Graf cartesan
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
26
2. Gambar rajah di sebelah menunjukkan satu hubungan . Wakilkan
Hubungan itu menggunakan
a) Set pasangan tertib P Separuh Q
b) Graf cartesan
3. Gambar rajah anak panah di sebelah menunjukkan satu
Hubungan. Nyatakan :
a) Domain P Tambah 5 Q
b) Kodomain
4
6
12
16
2
3
6
8
2
3
4
7
8
9
10
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
27
c) Objek yang mempunyai 9 sebagai imejnya .
4. Namakan jenis hubungan berikut .
a) {(Ahmad, Sains), ( Brian, Sains), (Chandra, Matematik)}
b) {(2, 5), (3,7), (4, 9), (5, 11)}
c) {(a, 3), (b, 5), (b, 6), (c, 8)}
Rancangan Pengajaran Harian Makro (1)
28
d) P Jenis Nombor Q
-2
1
4
Negatif
Positif
Genap
Ganjil

Rph pengajaranmakro (1)

  • 1.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 1 KPD 3026 : Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 2 TAJUK RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( PENGAJARAN MAKRO 1 ) DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. MATRIK NO TELEFON NUR SYAMIMI BINTI RAZAK D20111048861 017-7836487 Nama Pensyarah : Prof. Dr. Marzita Binti Puteh . Tarikh : 25 April 2014 PEMARKAHAN
  • 2.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 2 Bilangan Pelajar : 35/35 Tarikh : 25 . 4 . 2014 Hari : Jumaat . Mata Pelajaran Tingkatan Masa Tajuk / Objektif / Aktiviti Catatan Matematik Tambahan Tajuk : Bab 1 : Fungsi 4 Bestari 1 Kawasan Pembelajaran : 1.1 – Hubungan 08.00 – 08.40 Objektif Pembelajaran : Pelajar akan diajar untuk : 1. Memahami konsep hubungan . 2. Mengenal pasti domain , kodomain , objek , imej dan julat . Hasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini pelajar akan dapat : 1.1.1 Mewakilkan sesuatu hubungan menggunakan a) Gambar rajah anak panah ; b) Pasangan tertib ; c) Graf . 1.1.2 Mengenal pasti domain, kodomain, objek, imej, dan julat bagi sesuatu hubungan . 1.1.3 Mengkelaskan sesuatu hubungan yang ditunjukkan dalam rajah pemetaan sebagai hubungan ; a) Satu kepada satu , b) Banyak kepada satu , c) Satu kepada banyak ,
  • 3.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 3 d) Banyak kepada banyak . Pengetahuan Sedia ada : Pelajar sudah belajar dan mengetahui : 1. Mengimbas kembali idea set dan tatatanda set . 2. Menggunakan contoh mudah yang berkaitan kehidupan seharian untuk memahami konsep hubungan dengan menggunakan tatatanda set . Alat Bantu Mengajar : 1. Projektor. 2. LCD . 3. Papan putih . 4. Pen Marker . 5. Kertas Majong . 6. Kertas Graf . 7. Buku Teks . 8. Lambaran Kerja . Ketinggian dan Nilai : 1. Kerjasama . 2. Keyakinan . 3. Rajin . 4. Jujur . 5. Fokus . 6. Menumpukan perhatian sepenuhnya pada sesi pebembelajaran berlangsung. KBKK : 1. Menjana idea . 2. Menganalisis . 3. Membuat refleksi atau rumusan .
  • 4.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 4 Kemahiran Berfikir : 1. Kognitif . 2. Psikomotor . 3. Sosial . Pendekatan Pengajaran : 1. Masteri
  • 5.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 5 Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti P & P Penerangan Nilai / KBKK / Strategi / BBM Catatan Guru Pelajar Langkah 1 : Set Induksi ( 5 Minit ) http://www.youtube.com/watch?v=fq93ipiHZ0M  Guru edarkan nota ringkas kepada pelajar seperti terdapat pada lampiran.  Guru memulakan pembelajaran dengan membaca doa penerang hati bersama pelajar .  Guru mulakan sesi pembelajaran dengan menayangkan video untuk permulaan pengajaran .  Guru menerangkan dengan jelas apa objektif pembelajaran pada hari ini yang perlu dicapai pada akhir pembelajaran .  Guru menerangkan subtopik yang seterusnya yang akan diajar.  Pelajar memberi respon membaca doa bersama guru .  Pelajar memberi tumpuan sepenuhnya kepada Skrin putih dan cuba fahami video yang ditayangkan oleh guru .  Pelajar memberi respon guru dan jawab bersama-sama .  Pelajar mendengar penjelasan guru dan menanyakan bahagian yang tidak jelas. BBM : Pen marker, papan putih, LCD, Projektor, Buku Teks . Kaedah : Penerangan dan imbas kembali. Pendekatan : Masteri. Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar. KBKK : Menjana idea. Penerapan
  • 6.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 6 nilai: Menumpukan perhatian, bersemangat dan fokus . Langkah 2 : Perkembangan Pengajaran (20 minit ) Contoh 1.1.1 Mewakilkan sesuatu hubungan : Jika set P ialah set bagi murid Tingkatan 4 di sebuah sekolah dan set Q ialah sukan kegemaran mereka , maka P = Japin , Zainal, SiewLan, Dewi Q = Bola jaring, Badmiton, Tenis, Hoki Hubungan antara Set P dengan Set Q ialah sukan kegemaran. Hubungan ini boleh diwakilkan dengan menggunakan : i. Gambar rajah anak panah .  Guru menanyakan pelajar apa itu yang mewakilkan sesuatu hubungan .  Guru memberikan contoh- contoh mewakilkan sesuatu hubungan dengan menggunkan : i. Gambar rajah anak panah . ii. Pasangan tertib. iii. Graf.  Guru menanyakan pelajar setiap item yang mewakili sesuatu hubungan .  Guru tulis di papan putih dan berbincang bersama- sama pelajar berkaitan contoh-contoh hubungan.  Pelajar memberi respon pertanyaan guru.  Pelajar memberi respon dengan mendengar dan menumpukan perhatian setiap pengajaran guru.  Pelajar memberi respon setiap pernyataan guru.  Pelajar menjawab contoh soalan tersebut. BBM : Pen marker, papan putih, LCD, Projektor, Buku Teks, Buku Latihan. Kaedah : Penerangan, sesi soal jawab dan perbincangan Pendekatan : Masteri. Strategi : Berpusatkan guru.
  • 7.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 7 P Sukan kegemaran Q ii. Pasangan Tertib {(Japin, Bola Jaring), (Zainal,Badmiton),(Siew Lan, Tenis) , (Dewi,Hoki)} iii. Graf Set Q Hoki Tenis Badmiton Bola Jaring Jasin Zainal Siew Dewi Set P  Guru memberikan satu contoh soalan berkaitan domin , kodomain , imej, objek dan julat .  Guru menerangkan cara menjawab soalan tersebut.  Guru menanyakan pelajar yang bermasalah untuk menjawab soalan . Guru menerangkan cara menjawab soalan dan menyuruh secara rawak pelajar untuk mempersembahkan .  Guru berbincang jawapan pelajar yang datang kehadapan dan buat bersama-sama .  Seterusnya masuk kepada subtopik mengkelaskan  Pelajar memberi respon setiap pertanyaan guru.  Pelajar mendengar dan menumpukan perhatian setiap pengajaran guru.  Pelajar datang kehadapan dan berikan jawapan.  Pelajar semak jawapan bersama guru dan memberi respon apabila guru bertanya soalan .  Pelajar bersedia dan menumpukan KBKK : Menjana idea, imbas kembali. Penerapan nilai: Menumpukan perhatian, bersemangat dan bersungguh- sungguh . Japin Zainal Siew Lan Dewi Bola Jaring Badmiton Tenis Hoki
  • 8.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 8 Contoh 1.1.2 Mengenal Pasti Domain, kodomain, obejk, imej dan julat nagi sesuatu hubungan : Gambar rajah anak panah di bawah menunjukkan hubungan satu per empat daripada dari set M ke set N . Satu per empat daripada M N  Set M = { 8, 12, 20, 24 } ialah domain .  Set N = { 2, 3, 5, 6, 7 } ialah kodomain .  8, 12, 20, 24 ialah objek .  2, 3, 5, 6 ialah imej .  Julat ialah { 2, 3, 5, 6 } . sesuatu hubungan.  Guru menerangkan kepada pelajar bahawa hubungan boleh dikelaskan seperti berikut : 1. Hubungan satu kepada satu. 2. Hubungan banyak kepada satu. 3. Hubungan satu kepada banyak. 4. Hubungan banyak kepada banyak.  Guru memberikan satu contoh soalan berkaitan mengelaskan sesuatu hubungan .  Guru menerangkan cara menjawab soalan tersebut . perhatian dan mendengar setiap penerangan guru .  Pelajar memberi respon dan menumpukan perhatian setiap pengajaran guru .  Pelajar memberi respon pertanyaan guru dan menjawab contoh soalan berikut.  Pelajar mendengar dan menumpukan perhatian setiap pengajaran guru . 8 12 20 24 2 3 5 6 7 7 7
  • 9.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 9 Contoh 1.1.3 Mengkelaskan sesuatu hubungan : Hubungan boleh dikelaskan seperti yang berikut: 1. Hubungan satu kepada satu . Unit bagi 2. Hubungan banyak kepada satu . Kelas haiwan  Guru menanyakan pelajar yang bermasalah untuk menjawab soalan tersebut .  Guru menerangkan cara menjawab soalan dan menyuruh secara rawak pelajar untuk mempersembahkan jawapan mereka .  Pelajar angkat tangan dan bertanya kepada guru apabila ada soalan yang sukar dan kurang jelas .  Salah seorang pelajar keluar kehadapan memberikan jawapan tersebut . Suhu Pecutan Kuasa 𝑚𝑠−2 ℃ watt Kelawar Ikan paus Ular Buaya Mamalia Reptilia
  • 10.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 10 3. Hubungan satu kepada banyak . Gandaan bagi 4. Hubungan banyak kepada banyak . Faktor bagi 2 3 5 8 16 21 27 33 35 4 6 8 2 3 4
  • 11.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 11 Langkah 3 : Perkembangan Pengajaran (5 minit )  Soalan untuk menguji pemahaman pelajar tentang hubungan yang telah dipelajari .  *Soalan terdapat di bahagian lampiran .  Aktiviti kumpulan dijalankan secara berpasangan 2orang atau 3 orang dalam satu kumpulan . .  Guru mengimbas kembali pengajaran & pembelajaran yang berjalan secara langsung tadi.  Guru pilih pelajar secara rawak menanyakan pelajar hubungkait kesemua subtopik hubungan yang dipelajari .  Guru memberikan arahan kepada pelajar supaya bentuk 1 kumpulan yang terdiri 2orang hingga 3 orang sahaja.  Guru mengarahkan kepada pelajar bahawa akan mengadakan aktiviti kumpulan.  Guru memberi masa kepada pelajar untuk menyelesaikan masalah yang diberi dan bincang di  Pelajar memberi respon daripada pertanyaan guru dengan mengangkat tangan dan menjawab.  Pelajar memberi respon dengan berdiri dan menjawab soalan guru.  Pelajar mendengar arahan guru dengan jelas dan lakukan dengan mengikut arahan yang diberi .  Pelajar mendengar dan memberikan respon setiap pertanyaan guru .  Pelajar memberi respon kepada guru. BBM : Pen marker, papan putih, Lembaran kerja Kaedah : Penerangan ,teliti dan perbincangan berkumpulan pasangan . Pendekatan : Masteri. Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar. KBKK : Menjana idea, dan menganalisis soalan. Penerapan nilai:
  • 12.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 12 dalam kumpulan.  Guru memanggil sekumpulan pelajar secara rawak datang kehadapan untuk bentang jawapannya.  Guru dan pelajar bincang jawapan bersama-sama.  Pelajar memberi respon kepada guru.  Pelajar memberi respon kepada guru. Bekerjasama, menumpukan perhatian dan tolong- menolong. Langkah 4 : Penilaian (5 minit)  Soalan untuk menguji pemahaman pelajar tentang topik hubungan di Lampiran .  Guru mendedahkan pelajar tentang skop soalan peperiksaan sebenar.  Guru memberikan penilaian kepada pelajar iaitu soalan yang berkaitan topik yang dipelajari.  Selesai menjawab guru menerangkan dan membincangkan kesemua soalan bersama-sama di dalam kelas.  Guru meminta pelajar mengumpul semula kertas soalan beserta jawapan untuk ditandakan.  Pelajar memberi respon kepada guru.  Pelajar menumpukan perhatian dan menanyakan soalan kepada guru dan berbincang bersama.  Pelajar memahami arahan guru dengan jelas dan ikut arahan yang diberikan. BBM : Pen marker, papan putih, dan soalan penilaian Kaedah : Penerangan ,teliti dan perbincangan Pendekatan : Masteri Strategi : Berpusatkan pelajar. KBKK :
  • 13.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 13 Menjana idea, dan menganalisis soalan. Penerapan nilai: Bekerjasama, menumpukan perhatian dan tolong- menolong. Langkah 5 : Penutup (5 minit)  Rumusan keseluruhan bagi topik yang dipelajari pada hari ini.  Imbas kembali secara menyeluruh bersama guru dan pelajar merujuk kepada nota ringkas yang dibekalkan.  Guru bertanya kepada pelajar di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran tentang topik yang dipelajari pada hari ini.  Guru membuat kesimpulan di papan putih dan mengingatkan pelajar untuk subtopik yang seterusnya untuk dipelajar bagi sambungan kelas yang akan datang.  Pelajar memberi respon dengan membuat refleksi tentang pembelajaran pada hari ini dan berbincang bersama mereka. BBM : Pen marker, papan putih, nota ringkas. Kaedah : Penerangan dan imbas kembali Pendekatan : Masteri. Strategi : Berpusatkan guru.
  • 14.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 14 KBKK : Membuat refleksi. Penerapan nilai: Menumpukan perhatian, dan keyakinan.
  • 15.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 15 Refleksi Sebelum Semasa Selepas 1. Guru menyediakan dan membuat satu video untuk persediaan set induksi sebelum pengajaran dan pembelajaran berlangsung. 2. Guru menyediakan soalan-soalan skop peperiksaan sebenar. 1. Permulaan pengajaran semasa di set induksi video jelas dan memberi idea baru kepada pelajar untuk permulaan pembelajaran dapat menarik perhatian pelajar. 2. Pengetahuan sedia ada pelajar adalah konsep hubungan. 3. Pelajar mengenal sesuatu yang baru iaitu set di mana guru menerangkan dan menekankan dengan jelas berkaitan set. 4. Ada pelajar yang masih kurang jelas berkaitan konsep hubungan di mana ada sesi soal jawab ketika di perkembangan pengajaran 1. 5. Contoh soalan yang diberikan oleh guru jelas dan pelajar mudah memahami dan mengikut contoh peperiksaan sebenar. 6. Pengurusan masa ketika perkembangan pengajaran 2 agak gagal kerana penerangan guru agak panjang dan pelajar ada yang kurang jelas. 1. Pengurusan masa guru tidak teratur dan timbul masalah kekangan masa. 2. Terlalu banyak contoh yang diberikan sesama sesi pengajaran dan pembelajaran (PdP) menyebabkan lebih masa. 3. Rumusan penutupan bersama pelajar agak tidak teratur dan terlalu laju disebabkan ingin mengejar masa. 4. Pelajar boleh menjawab dengan baik soalan secara kumpulan dan penilaian secara individu. 5. Soalan yang diberikan mengikut skop peperiksaan sebenar dan pelajar boleh skor dengan baik. 6. Guru perlu memberi penekanan lebih tentang aspek-aspek nilai murni kepada pelajar bagi meningkatkan semangat pelajar.
  • 16.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 16 LAMPIRAN
  • 17.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 17 LAMPIRAN 1 NOTA RINGKAS PELAJAR
  • 18.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 18 Bab 1 : Fungsi 1.1 Hubungan 1.1.1 Mewakilkan sesuatu Hubungan Gambar rajah anak panah A B Pasangan Tertib { (0,3) , (1,4) } 0 1 3 4 5 Graf B 5 4 3 0 1 A
  • 19.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 19 1.1.2 Mengenal Pasti ? Domain = { 0 , 1 } Kodomain = { 3 , 4 , 5 } Imej = 3, 4 Objek = 0 , 1 Julat = { 3, 4 }
  • 20.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 20 1.1.3 Mengkelaskan sesuatu hubungan Hubungan satu kepada satu Hubungan Satu kepada banyak Hubungan banyak kepada satu Hubungan banyak kepada banyak
  • 21.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 21 LAMPIRAN 2 (Perkembangan Pengajaran 2) AKTIVITI KUMPULAN
  • 22.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 22 **ARAHAN : 1 kumpulan mesti terdiri 2 orang pelajar sahaja . Baca dan jawab dengan teliti . 1. Diberi hubungan daripada set X = {30, 40, 50, 60} kepada set Y = {6, 8, 10} ialah ‘gandaan bagi’ . a) Cari imej bagi 40 . b) Ungkapkan hubungan itu dalam bentuk pasangan tertib . 2. Rajah dibawah menunjukkan hubungan antara set X dan set Y . 𝑥 𝑓 𝑥 Set X Set Y Nyatakan , a) Julat hubunan itu . 𝑥 -5 0 3 -3 1 2 5
  • 23.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 23 b) Nilai 𝑥 c) Fungsi itu dalam tatatanda fungsi . 3. Berdasarkan maklumat yang berikut, hubungan antara Set A dan set B diungkapkan sebagai bentuk pasangan tertib {(-2, 4), (m, 4), (-6, 36), (6, 36)} . Set A ={ -6, -2, m, 6} , Set B = {4, 36} a) Nyatakan jenis hubungan antara Set A dan set B. b) Cari nilai m . c) Dengan menggunakan tatatanda fungsi, tulis hubungan antara Set A dan Set B .
  • 24.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 24 LAMPIRAN 3 PENILAIAN
  • 25.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 25 Praktis Formatif 1.1 . 1. Diberi set R = {6, 12, 15, 21} dan set Q = {3, 5, 7} . Hubungnya ialah faktor bagi dari set R dan set Q . W akilkan hubungan di atas menggunakan a) Gambar rajah anak panah, b) Set Pasangan Tertib c) Graf cartesan
  • 26.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 26 2. Gambar rajah di sebelah menunjukkan satu hubungan . Wakilkan Hubungan itu menggunakan a) Set pasangan tertib P Separuh Q b) Graf cartesan 3. Gambar rajah anak panah di sebelah menunjukkan satu Hubungan. Nyatakan : a) Domain P Tambah 5 Q b) Kodomain 4 6 12 16 2 3 6 8 2 3 4 7 8 9 10
  • 27.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 27 c) Objek yang mempunyai 9 sebagai imejnya . 4. Namakan jenis hubungan berikut . a) {(Ahmad, Sains), ( Brian, Sains), (Chandra, Matematik)} b) {(2, 5), (3,7), (4, 9), (5, 11)} c) {(a, 3), (b, 5), (b, 6), (c, 8)}
  • 28.
    Rancangan Pengajaran HarianMakro (1) 28 d) P Jenis Nombor Q -2 1 4 Negatif Positif Genap Ganjil