SlideShare a Scribd company logo
MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
SLOT PENGAJARAN : ELEMEN MULTIMEDIA
Mata pelajaran : Produksi Multimedia
Tingkatan : 4 Multimedia
Tempat :MakmalKomputer
Tarikh : 25 Oktober 2012
Masa : 02.00 pm – 03.20 pm (1 jam 20 minit)
Bilanganpelajar : 34 orang
Tajuk : MemahamiElemen Multimedia
Sub topik : Teks
Objektifpembelajaran :
Diakhir proses pengajarandanpembelajaran, pelajardapat :
1) Menerangkandanmembandingkanciri-cirisetiapjenisteksdanmembuatperbandingan
(Dapatmenerangkandanmembandingkan 3 jenisteksiaituteksbolehsunting, teks bitmap danscrollable text)
MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
2) DapatmenghasilkanpelbagaijenisteksmenggunakanperisianAdobe Photoshop danperisianlain.
Pengetahuansediaada :
1) Pelajarsudahtahumenggunakan internet danaplikasinyaseperti media sosial (facebook,blog, dll)
2) PelajartelahtahumenggunakanperisianAdobe Photoshop.
Penerapannilai : Kolaborasi, kreativiti, penyertaandandayausaha.
Teknik : Menggunakanrangkaiansosialuntukberkomunikasi (blog, facebook)
Pendekatan : Interaktiviti (Blog dan Facebook)
Bahanbantumengajar : Media sosial (facebook, blog.)
BahanSumber : HuraianSukatanPelajaranKurikulumBersepaduSekolahMenengah (Produksi Multimedia)
MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
LangkahPengajaran :
Masa / Langkah Isi Pelajaran AktivitiPengajarandanPembelajaran
Catatan
(BBM, Kesepaduan,
KemahiranBerfikir,
Nilai)
Aktiviti Guru AktivitiPelajar
Permulaan
Set Induksi
( 5 minit)
Duapautanlaman web
emagazine
http://www.wuuhuuon
line.com/magazine_co
ntent/femag_18th_iss
uemelayu-low/
http://www.wuuhuuon
line.com/magazine_co
ntent/my_ecomic_27t
h_issuemelayu-low/
Meletakkanduapautanlaman
web e-magazine.
Membuka topic perbincangan
melalui blog.
Memerhatidanmembandinglam
an web yang diberikan.
Memberikanpendapatmelaluiap
a yang
difahamihasildaripadapemerhat
ian yang dilakukan..
BBM : Blog
Nilai : Kosentrasi,
penyertaan.
Teknik : Soaljawabdan
sumbang saran.
Pendekatan :
Mengaitkan
pengetahuansediaada.
[Perkembangan
P & P]
Teks Memberiarahandalam blog.
Memberikanpautanberkenaan
Mencaribahanmenggunakan
internettentangperbandingankat
egorifon.
BBM : Blog, facebook
dandropbox
MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Langkah 1
( 10 minit )
kerning
http://type.method.ac/
http://www.slideshare.net/tuan
zawari/bab-2-teks-dalam-
multimedia#btnNext
Menggunakanaplikasi kerning
melaluipautan yang
diberikanoleh guru.
Membuatperbincangandengan
rakan-rakandalamfacebook.
Nilai :
• Kosentrasi
• Interaktiviti
• Penyertaan
Teknik : Perbincangan,
Pendekatan :
• Blog, facebook
Langkah 2
(20 minit)
2. Teks
2.1 Jenis-jenisteks
2.1.1 TeksbolehSunting
2.1.2 Teks Bitmap
2.1.3 Scrollable text
Memberitugasan
i)
Menyuntingteksmenggunakanp
erisian
penyuntinganteks (Microsoft
Word).
ii)
Menghasilkanteksmenggunaka
nAdobePhotoshop.
Menyuntingteksmenggunakan
perisian (Microsoft Word).
Menghasilkanteksmenggunaka
nAdobe Photoshop.
Menghantarhasilsuntinganteks
kedalamdropbox.
BBM : Blog dan
dropbox.
Nilai :Kosentrasi,
Interaktiviti,Penyertaan,
Kreativiti
Teknik : Penyertaan
Pendekatan :
MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
• Blog, facebook
Langkah 3
(10 minit)
2.2
Menghasildanmemanipulasi
2.2.1
Perisiansepunyamengeditteks
2.2.2
Menghasilkanteksmenggunak
anphotoshop
Memberiarahankepadapelajar
melaluiaktiviti
Menyediakancontohpautan
untukmanipulasiteksmengguna
kanadobe photoshop.
• http://www.hongkiat.com/bl
og/22-bestphotoshoptext-
effecttutorials/
• http://blog.templatemonst
er.com/2012/09/06/newphotosh
optext-effecttutorials/
Menerokapautan yang
diberioleh guru.
Menghasilkansebuah poster
menggunakanperisian adobe
photoshopmengikutarahan
yang diberikan.
Menghantarhasilkerjamelaluidr
opbox.
BBM : Blog danDropbox
Nilai :
• Kosentrasi
• Interaktiviti
• Penyertaan
• Kreativiti
Teknik : Penyertaan
Pendekatan :
facebook
Penutup
( Refleksi )
15 minit
Penilaianhasilkerja
pelajardanrefleksi
Menilaidanmemilihhasilkerjape
lajar yang terbaik.
Memaparkanhasilkerjapelajar
yangterbaikmelaluifacebook.
Membuka topic perbincangan
Memberikomenterhadaphasilke
rjapelajar yang terpilih
Memberipandangan/komenterh
adaptopik yang diberiolehguru.
BBM : Facebook
Nilai :
• Kosentrasi
• Penyertaan
• Perbincangan
MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
didalamfacebook.
Teknik : Perbincangan
Pendekatan :
Blog, Facebook dan
Twitter.
Refleksi:
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________________

More Related Content

What's hot

Kajian tindakan-kpd
Kajian tindakan-kpdKajian tindakan-kpd
Kajian tindakan-kpdIzudin Hasan
 
RPH Pendidikan Seni Visual Tahun 4
RPH Pendidikan Seni Visual Tahun 4RPH Pendidikan Seni Visual Tahun 4
RPH Pendidikan Seni Visual Tahun 4
Nur Aini
 
Penggunaan TMK dalam P&P
Penggunaan TMK dalam P&PPenggunaan TMK dalam P&P
Penggunaan TMK dalam P&P
Adila Dila
 
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan PembelajaranTopik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Jessika Denis
 
Teknik teknik pengajaran
Teknik teknik pengajaranTeknik teknik pengajaran
Teknik teknik pengajaran
Hisyam Shamsudin
 
Pengintegrasian Teknologi dalam PdP
Pengintegrasian Teknologi dalam PdPPengintegrasian Teknologi dalam PdP
Pengintegrasian Teknologi dalam PdP
Aina Shafina
 
Kontekstual react
Kontekstual  reactKontekstual  react
Kontekstual reactSukri Salim
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
Suhaida Anior
 
RPH Fertigasi
RPH FertigasiRPH Fertigasi
RPH Fertigasi
Fadhirul Fitri
 
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroPRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran Makro
Afifah Yusoff
 
Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2
palveena
 
Dokumen.tips rph penolakan-wang-matematik-tahun-4
Dokumen.tips rph penolakan-wang-matematik-tahun-4Dokumen.tips rph penolakan-wang-matematik-tahun-4
Dokumen.tips rph penolakan-wang-matematik-tahun-4
Lokman Noor
 
44457716 laporan-penuh
44457716 laporan-penuh44457716 laporan-penuh
44457716 laporan-penuhadib90
 
Rubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptxRubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptx
MahmudAhmad21
 
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Nur Kareena
 
Pentaksiran autentik
Pentaksiran autentikPentaksiran autentik
Pentaksiran autentik
Ppg Pathma Nathan
 
16 tabiat berfikir_PRAKTIKUM
16 tabiat berfikir_PRAKTIKUM16 tabiat berfikir_PRAKTIKUM
16 tabiat berfikir_PRAKTIKUM
Haanan Gunnasagaran
 

What's hot (20)

Kajian tindakan-kpd
Kajian tindakan-kpdKajian tindakan-kpd
Kajian tindakan-kpd
 
RPH Pendidikan Seni Visual Tahun 4
RPH Pendidikan Seni Visual Tahun 4RPH Pendidikan Seni Visual Tahun 4
RPH Pendidikan Seni Visual Tahun 4
 
Penggunaan TMK dalam P&P
Penggunaan TMK dalam P&PPenggunaan TMK dalam P&P
Penggunaan TMK dalam P&P
 
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan PembelajaranTopik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
 
Teknik teknik pengajaran
Teknik teknik pengajaranTeknik teknik pengajaran
Teknik teknik pengajaran
 
Jurnal minggu 6
Jurnal minggu 6Jurnal minggu 6
Jurnal minggu 6
 
Pengintegrasian Teknologi dalam PdP
Pengintegrasian Teknologi dalam PdPPengintegrasian Teknologi dalam PdP
Pengintegrasian Teknologi dalam PdP
 
Kontekstual react
Kontekstual  reactKontekstual  react
Kontekstual react
 
KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAH
KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAHKAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAH
KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SEJARAH
 
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
 
RPH Fertigasi
RPH FertigasiRPH Fertigasi
RPH Fertigasi
 
PRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran MakroPRKA3012 Pengajaran Makro
PRKA3012 Pengajaran Makro
 
Rubrik slaid
Rubrik slaidRubrik slaid
Rubrik slaid
 
Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2Rph pendidikan kesenian tahun 2
Rph pendidikan kesenian tahun 2
 
Dokumen.tips rph penolakan-wang-matematik-tahun-4
Dokumen.tips rph penolakan-wang-matematik-tahun-4Dokumen.tips rph penolakan-wang-matematik-tahun-4
Dokumen.tips rph penolakan-wang-matematik-tahun-4
 
44457716 laporan-penuh
44457716 laporan-penuh44457716 laporan-penuh
44457716 laporan-penuh
 
Rubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptxRubrik Analitik dan Holistik.pptx
Rubrik Analitik dan Holistik.pptx
 
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
 
Pentaksiran autentik
Pentaksiran autentikPentaksiran autentik
Pentaksiran autentik
 
16 tabiat berfikir_PRAKTIKUM
16 tabiat berfikir_PRAKTIKUM16 tabiat berfikir_PRAKTIKUM
16 tabiat berfikir_PRAKTIKUM
 

Viewers also liked

Rancangan pengajaran harian berpusatkan guru
Rancangan pengajaran harian berpusatkan guruRancangan pengajaran harian berpusatkan guru
Rancangan pengajaran harian berpusatkan guruKean Hagen
 
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)Fathdzelly Jaya
 
Rph inkuiri penemuan
Rph inkuiri penemuanRph inkuiri penemuan
Rph inkuiri penemuan
Nadzari Baharom
 
Melakar draf polar pakaian tradisional
Melakar draf polar pakaian tradisionalMelakar draf polar pakaian tradisional
Melakar draf polar pakaian tradisionalnorisma1992
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianIlyana Zulkefli
 
Rancangan pelajaran harian. psk
Rancangan pelajaran harian. pskRancangan pelajaran harian. psk
Rancangan pelajaran harian. pskD'habsah Abg Solhi
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
tamya65
 
2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni vis...
2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni vis...2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni vis...
2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni vis...Selvasangeetha Selvarajan
 
Rph Sejarah P2 Tingkatan enam
Rph Sejarah  P2 Tingkatan enamRph Sejarah  P2 Tingkatan enam
Rph Sejarah P2 Tingkatan enam
KPM
 
Rancangan pengajaran harian matematik ct hapsyah
Rancangan pengajaran harian matematik   ct hapsyahRancangan pengajaran harian matematik   ct hapsyah
Rancangan pengajaran harian matematik ct hapsyah
akumpun83
 
Kpd 3026 unit pengajaran dan rph
Kpd 3026   unit pengajaran dan rphKpd 3026   unit pengajaran dan rph
Kpd 3026 unit pengajaran dan rphAzidah Abu Ziden
 
Pembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan muridPembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan muridfiro HAR
 
Lesson plan abad 21
Lesson plan abad 21Lesson plan abad 21
Lesson plan abad 21
Supiatun Md Halid
 
Rph abad ke 21
Rph abad ke 21Rph abad ke 21
Rph abad ke 21Lili Yanty
 

Viewers also liked (14)

Rancangan pengajaran harian berpusatkan guru
Rancangan pengajaran harian berpusatkan guruRancangan pengajaran harian berpusatkan guru
Rancangan pengajaran harian berpusatkan guru
 
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan guru)
 
Rph inkuiri penemuan
Rph inkuiri penemuanRph inkuiri penemuan
Rph inkuiri penemuan
 
Melakar draf polar pakaian tradisional
Melakar draf polar pakaian tradisionalMelakar draf polar pakaian tradisional
Melakar draf polar pakaian tradisional
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rancangan pelajaran harian. psk
Rancangan pelajaran harian. pskRancangan pelajaran harian. psk
Rancangan pelajaran harian. psk
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
 
2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni vis...
2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni vis...2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni vis...
2.0 rancangan pengajaran harian yang menggunakan gabungan pendidikan seni vis...
 
Rph Sejarah P2 Tingkatan enam
Rph Sejarah  P2 Tingkatan enamRph Sejarah  P2 Tingkatan enam
Rph Sejarah P2 Tingkatan enam
 
Rancangan pengajaran harian matematik ct hapsyah
Rancangan pengajaran harian matematik   ct hapsyahRancangan pengajaran harian matematik   ct hapsyah
Rancangan pengajaran harian matematik ct hapsyah
 
Kpd 3026 unit pengajaran dan rph
Kpd 3026   unit pengajaran dan rphKpd 3026   unit pengajaran dan rph
Kpd 3026 unit pengajaran dan rph
 
Pembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan muridPembelajaran berpusatkan guru dan murid
Pembelajaran berpusatkan guru dan murid
 
Lesson plan abad 21
Lesson plan abad 21Lesson plan abad 21
Lesson plan abad 21
 
Rph abad ke 21
Rph abad ke 21Rph abad ke 21
Rph abad ke 21
 

Similar to Rancangan pengajaran harian berpusatkan murid

RPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
RPH Berpusatkan Guru Perisian TeksRPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
RPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
Paee Faiezah Kertau Kintus
 
Kkp dpli
Kkp dpliKkp dpli
Kkp dpliTan Yin
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Ida's Mustafa
 
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICT
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICTModul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICT
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICT
Norazlin Mohd Rusdin
 
Proposal : DIDEA Dalam Proses P&P Sains Tingkatan 1
Proposal : DIDEA Dalam Proses P&P Sains Tingkatan 1Proposal : DIDEA Dalam Proses P&P Sains Tingkatan 1
Proposal : DIDEA Dalam Proses P&P Sains Tingkatan 1Laili Farhana M.I.
 
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
IyQa GaNi
 
Tugasan projek
Tugasan projek Tugasan projek
Tugasan projek Jeya Devi
 
Analisis jurnal
Analisis jurnalAnalisis jurnal
Analisis jurnal
Amy Myza
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputNik Ainy
 
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatifRancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatifKean Hagen
 
RPH Berpusatkan Pelajar Animasi
RPH Berpusatkan Pelajar AnimasiRPH Berpusatkan Pelajar Animasi
RPH Berpusatkan Pelajar Animasi
Paee Faiezah Kertau Kintus
 
5.1.5 elemen asas dlm pengaturcaraan
5.1.5  elemen asas  dlm pengaturcaraan5.1.5  elemen asas  dlm pengaturcaraan
5.1.5 elemen asas dlm pengaturcaraandean36
 
Rekabentukpengajaran 131122224548-phpapp02
Rekabentukpengajaran 131122224548-phpapp02Rekabentukpengajaran 131122224548-phpapp02
Rekabentukpengajaran 131122224548-phpapp02Raesah Serjen
 
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdfAsas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
AidahMisran1
 
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdfAsas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
AidahMisran1
 

Similar to Rancangan pengajaran harian berpusatkan murid (20)

RPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
RPH Berpusatkan Guru Perisian TeksRPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
RPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
 
Kkp dpli
Kkp dpliKkp dpli
Kkp dpli
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
 
Rph surat rasmi
Rph surat rasmiRph surat rasmi
Rph surat rasmi
 
Rph
Rph Rph
Rph
 
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICT
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICTModul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICT
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICT
 
Proposal : DIDEA Dalam Proses P&P Sains Tingkatan 1
Proposal : DIDEA Dalam Proses P&P Sains Tingkatan 1Proposal : DIDEA Dalam Proses P&P Sains Tingkatan 1
Proposal : DIDEA Dalam Proses P&P Sains Tingkatan 1
 
Rph murid
Rph   muridRph   murid
Rph murid
 
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (ICT)
 
Tugasan projek
Tugasan projek Tugasan projek
Tugasan projek
 
Analisis jurnal
Analisis jurnalAnalisis jurnal
Analisis jurnal
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti output
 
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatifRancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
Rancangan pengajaran harian kaedah pembelajaran koperatif
 
RPH Berpusatkan Pelajar Animasi
RPH Berpusatkan Pelajar AnimasiRPH Berpusatkan Pelajar Animasi
RPH Berpusatkan Pelajar Animasi
 
5.1.5 elemen asas dlm pengaturcaraan
5.1.5  elemen asas  dlm pengaturcaraan5.1.5  elemen asas  dlm pengaturcaraan
5.1.5 elemen asas dlm pengaturcaraan
 
Rekabentukpengajaran 131122224548-phpapp02
Rekabentukpengajaran 131122224548-phpapp02Rekabentukpengajaran 131122224548-phpapp02
Rekabentukpengajaran 131122224548-phpapp02
 
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdfAsas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
 
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdfAsas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
Asas Sains Komputer Tingkatan_2.pdf
 
Rph
RphRph
Rph
 
minggu 48.docx
minggu 48.docxminggu 48.docx
minggu 48.docx
 

Rancangan pengajaran harian berpusatkan murid

  • 1. MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) SLOT PENGAJARAN : ELEMEN MULTIMEDIA Mata pelajaran : Produksi Multimedia Tingkatan : 4 Multimedia Tempat :MakmalKomputer Tarikh : 25 Oktober 2012 Masa : 02.00 pm – 03.20 pm (1 jam 20 minit) Bilanganpelajar : 34 orang Tajuk : MemahamiElemen Multimedia Sub topik : Teks Objektifpembelajaran : Diakhir proses pengajarandanpembelajaran, pelajardapat : 1) Menerangkandanmembandingkanciri-cirisetiapjenisteksdanmembuatperbandingan (Dapatmenerangkandanmembandingkan 3 jenisteksiaituteksbolehsunting, teks bitmap danscrollable text)
  • 2. MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) 2) DapatmenghasilkanpelbagaijenisteksmenggunakanperisianAdobe Photoshop danperisianlain. Pengetahuansediaada : 1) Pelajarsudahtahumenggunakan internet danaplikasinyaseperti media sosial (facebook,blog, dll) 2) PelajartelahtahumenggunakanperisianAdobe Photoshop. Penerapannilai : Kolaborasi, kreativiti, penyertaandandayausaha. Teknik : Menggunakanrangkaiansosialuntukberkomunikasi (blog, facebook) Pendekatan : Interaktiviti (Blog dan Facebook) Bahanbantumengajar : Media sosial (facebook, blog.) BahanSumber : HuraianSukatanPelajaranKurikulumBersepaduSekolahMenengah (Produksi Multimedia)
  • 3. MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) LangkahPengajaran : Masa / Langkah Isi Pelajaran AktivitiPengajarandanPembelajaran Catatan (BBM, Kesepaduan, KemahiranBerfikir, Nilai) Aktiviti Guru AktivitiPelajar Permulaan Set Induksi ( 5 minit) Duapautanlaman web emagazine http://www.wuuhuuon line.com/magazine_co ntent/femag_18th_iss uemelayu-low/ http://www.wuuhuuon line.com/magazine_co ntent/my_ecomic_27t h_issuemelayu-low/ Meletakkanduapautanlaman web e-magazine. Membuka topic perbincangan melalui blog. Memerhatidanmembandinglam an web yang diberikan. Memberikanpendapatmelaluiap a yang difahamihasildaripadapemerhat ian yang dilakukan.. BBM : Blog Nilai : Kosentrasi, penyertaan. Teknik : Soaljawabdan sumbang saran. Pendekatan : Mengaitkan pengetahuansediaada. [Perkembangan P & P] Teks Memberiarahandalam blog. Memberikanpautanberkenaan Mencaribahanmenggunakan internettentangperbandingankat egorifon. BBM : Blog, facebook dandropbox
  • 4. MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) Langkah 1 ( 10 minit ) kerning http://type.method.ac/ http://www.slideshare.net/tuan zawari/bab-2-teks-dalam- multimedia#btnNext Menggunakanaplikasi kerning melaluipautan yang diberikanoleh guru. Membuatperbincangandengan rakan-rakandalamfacebook. Nilai : • Kosentrasi • Interaktiviti • Penyertaan Teknik : Perbincangan, Pendekatan : • Blog, facebook Langkah 2 (20 minit) 2. Teks 2.1 Jenis-jenisteks 2.1.1 TeksbolehSunting 2.1.2 Teks Bitmap 2.1.3 Scrollable text Memberitugasan i) Menyuntingteksmenggunakanp erisian penyuntinganteks (Microsoft Word). ii) Menghasilkanteksmenggunaka nAdobePhotoshop. Menyuntingteksmenggunakan perisian (Microsoft Word). Menghasilkanteksmenggunaka nAdobe Photoshop. Menghantarhasilsuntinganteks kedalamdropbox. BBM : Blog dan dropbox. Nilai :Kosentrasi, Interaktiviti,Penyertaan, Kreativiti Teknik : Penyertaan Pendekatan :
  • 5. MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) • Blog, facebook Langkah 3 (10 minit) 2.2 Menghasildanmemanipulasi 2.2.1 Perisiansepunyamengeditteks 2.2.2 Menghasilkanteksmenggunak anphotoshop Memberiarahankepadapelajar melaluiaktiviti Menyediakancontohpautan untukmanipulasiteksmengguna kanadobe photoshop. • http://www.hongkiat.com/bl og/22-bestphotoshoptext- effecttutorials/ • http://blog.templatemonst er.com/2012/09/06/newphotosh optext-effecttutorials/ Menerokapautan yang diberioleh guru. Menghasilkansebuah poster menggunakanperisian adobe photoshopmengikutarahan yang diberikan. Menghantarhasilkerjamelaluidr opbox. BBM : Blog danDropbox Nilai : • Kosentrasi • Interaktiviti • Penyertaan • Kreativiti Teknik : Penyertaan Pendekatan : facebook Penutup ( Refleksi ) 15 minit Penilaianhasilkerja pelajardanrefleksi Menilaidanmemilihhasilkerjape lajar yang terbaik. Memaparkanhasilkerjapelajar yangterbaikmelaluifacebook. Membuka topic perbincangan Memberikomenterhadaphasilke rjapelajar yang terpilih Memberipandangan/komenterh adaptopik yang diberiolehguru. BBM : Facebook Nilai : • Kosentrasi • Penyertaan • Perbincangan
  • 6. MODUL 2 : ELEMEN MULTIMEDIA : TEKS RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) didalamfacebook. Teknik : Perbincangan Pendekatan : Blog, Facebook dan Twitter. Refleksi: ____________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________________________________