1. Rancangan Pengajaran Harian
1
FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF
AT 46
IJAZAH SARJANA MUDA PENDIDIKAN MULTIMEDIA
KPD 3016 PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1
TUGASAN INDIVIDU :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
PEMBELAJARAN BERPUSATKAN PELAJAR
Disediakan Oleh :
Siti Faizah Binti Kertau Kintus D20102039848
Nama Pensyarah : Dr. Che Soh bin Said
Tarikh Serah : 21 . 05 . 2013
2. Rancangan Pengajaran Harian
2
RANCANGAN MENGAJAR BERPUSATKAN PELAJAR
Sekolah: Sekolah Menengah Vokasional Seri Manjung
Subjek: Produksi Multimedia
Tarikh:16 April 2013
Tingkatan: 4 ICT
Masa : 10.00 – 11.20 [1 jam 20 minit]
Kehadiran: 20 Orang Pelajar
Topik : Elemen Multimedia
Subtopik: Animasi
Hasil Pembelajaran :
Aras 1 : Menjelaskan kepentingan animasi dalam kehidupan masa kini.
Aras 2 : Menyatakan kategori-kategori animasi.
Aras 3 : Menerangkan proses-proses pembangunan animasi.
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
1. Menyatakan aplikasi-aplikasi animasi dalam kehidupan masa-masa kini.
2. Menerangkan istilah utama di dalam proses penghasilan animasi seperti tweening dan keyframe.
3. Menerangkan proses yang terlibat di dalam proses pembangunan animasi tiga dimensi.
3. Rancangan Pengajaran Harian
3
4. Menyatakan contoh-contoh kesan khas bagi animasi seperti morphing dan warping.
Pengetahuan Sedia Ada :
a) Pelajar pernah menonton filem-filem animasi.
b) Pelajar pernah bermain game di dalam komputer.
c) Pelajar pernah melihat aplikasi animasi di dalam kehidupan seharian.
Bahan Bantu Mengajar :
a) Media tayang kaku : Layar putih, LCD Projektor.
b) Media : Video flash, video 3D, filem pendek 3D.
c) Media cetak : lembaran kerja , gambar.
Langkah Pembelajaran
Langkah Kandungan AktivitiPembelajaran Bahan / Nota
Aktiviti Guru AktivitiPelajar
Set Induksi
5 minutes
(10:00 –
10:05)
Bersoal jawab, Soalan:
Nyatakan filem animasi
yang pernah anda tonton?
Nyatakan game yang pernah
anda main?
Kemungkinan jawapan
filem animasi yang pernah
ditonton ialah :
o Upin dan Ipin
o Boboiboy
o Transformer
Guru bersoal jawab dengan
pelajar tentang filem
animasi yang pernah
pelajar tonton.
Guru juga akanbersoal
jawap dengan
pelajar mengenai game
yang pernah pelajar main.
Pelajar mengangkat
tangan untuk
menjawab soalan
guru.
Strategi:
Penumpuan dan
pendengaran.
Teknik:
Ramal-perhati-terang
(POE)
Kecerdasan pelbagai:
i. Verbal Linguistik.
ii. Kinestetik.
iii. Interpersonal.
4. Rancangan Pengajaran Harian
4
o Mickey Mouse
o Supermen
o Batman
Kemungkinan jawapan
game animasi:
o Super Mario
o Puzzle Game
o Solitaire
o Hearts
o Spider Solitaire
Nilai murni:
Berdaya saing dan berani.
Langkah 1
5 minit
(10:05 –
10:10)
Guru membahagikan
pelajar kepada beberapa
kumpulan kecil.
Setiap satu kumpulan
mempunyai 5 orang pelajar.
Setiap ahli kumpulan perlu
melantik seorang ketua bagi
memudahkan aktiviti
pembelajaran dijalankan.
Guru memberikan arahan
kepada pelajar untuk
bergerak ke kumpulan
masing-masing dan
memilih seorang ketua bagi
setiap kumpulan.
Pelajar bergerak ke
kumpulan masing-
masing dan membuat
pelantikan ketua bagi
kumpulan mereka.
Strategi :
Pendengaran
Teknik:
Perbincangan kumpulan
Kecerdasan pelbagai:
Kinestetik
Nilai Murni :
Berkerjasama
Langkah 2
5 minit
(10:10 –
10:15)
Setiap kumpulan diarahkan
untuk memilih satu video
pendek samada2D atau 3D di
dalam blog yang telah
disediakan.
Kemudian menyatakan kategori
itu samada 2D atau 3D.
Guru menyediakan video-
video pendek di dalam
blog.
Pelajar membuat
pemilihan video
yang telah
disediakan di dalam
blog.
Strategi:
Pendengaran
ABM / BBM:
Video 2D dan 3D
Kecerdasan pelbagai:
Kinestetik
5. Rancangan Pengajaran Harian
5
Nilai Murni :
Berkerjasama dan tolong-
menolong
Langkah 3
10 minit
(10:15 –
10:25)
Pelajar perlu membuat
perbincangan mengenai video
yang dipilih samada dalam
kategori animasi berkomputer
kategori 2D dan 3D.
Guru mengarahkan pelajar
untuk berbincang tentang
kategori video yang telah
mereka pilih.
Pelajar mendengar
arahan yang
diarahkan oleh guru.
Pelajar membuat
perbincangan tentang
video yang mereka
pilih.
Pelajar menyediakan
bahan hasil
perbincangan mereka.
Pendekatan:
Pendengaran,
perbincangan dan
berfikir .
Teknik:
Perbincangan
kumpulan.
ABM / BBM:
Video 2D dan 3D.
Nilai Murni :
Berkerjasama dan tolong-
menolong.
Langkah 4
15 minit
(10:25 –
10:40)
Pelajar menyediakan maklumat
perbincangan mereka terhadap
video yang mereka pilih.
Guru dan pelajar membuat
perbincangan mengenai
kategori animasi berkomputer.
Guru menyediakan
maklumat berkaitan
animasi dalam 2D dan 3D.
Guru membuat
perbincangan jawapan yang
telah diberikan oleh setiap
kumpulan.
Setiap wakil kumpulan
dikehendaki membuat
persembahan jawapan
yang telah
dibincangkan oleh
kumpulan mereka.
Pendekatan:
Pendengaran,
perbincangan dan
berfikir.
Teknik:
Perbincangan
kumpulan.
ABM / BBM:
Video 2D dan 3D,
6. Rancangan Pengajaran Harian
6
Layar putih, LCD
Projector dan
Overhead
Projector (OHP)
Langkah 5
35 minit
(10:40 –
11:15)
Pelajar mempelajari aplikasi-
aplikasi animasi dalam
kehidupan masa
kini berdasarkan maklumatyang
telah disediakan di dalam
blog.
Antara aplikasi-aplikasi animasi
dalam kehidupan masa kini
adalah :
• Pengiklanan
• Arkeologi
• Seni Bina
• Bidang Kimia
• Pendidikan
• Kejuruteraan
• Filem Dan Hiburan
• Simulasi Penerbangan
• Perubatan
Pelajar menerangkan teknik
dan proses-proses
pembangunan animasi
Antara proses pembangunan animasi
2D ialah :
• Tweening
Guru menyediakan
maklumat aplikasi animasi
untuk dipersembahkan
dalam bentuk video.
Guru menyediakan contoh
bahan animasi di dalam flash
dan 3D untuk proses
pembangunan animasi di
dalam blog.
Guru menyediakan
beberapa filem pendek 3D
yang menggunakan kesan-
kesan khas animasi di dalam
blog.
Pelajar menerangkan
aplikas-aplikasi animasi
dalam kehidupan masa
kini dengan
kefahaman ahli
kumpulan mereka.
Pelajar mencatat
maklumat mengenai
kesan-kesan khas
animasi.
Pendekatan:
Pendengaran, perhatian,
mendengar dan
mencatat.
Teknik:
Pengajaran
ABM / BBM:
Layar putih, LCD Projector,
prezi, video flash,
video 3D dan
filem pendek 3D.
7. Rancangan Pengajaran Harian
7
• Keyframes Antara proses
pembangunan animasi3D ialah :
• PenghasilanPapan Cerita
(Storyboarding)
• Pemodelan(Modelling)
• Pencahayaan(Lightning)
• Pemetaan
• RenderingdanAnimasi
Guru menunjukkan kesan
khas (after effect) bagi
animasi.
Antara kesan khas animasi ialah :
• Morphing
• Warping
Penutup
5 minit
(11.15 –
11.20)
Rumusan pembelajaran Guru membuat rumusan
tentang pelajaran yang
telah dilakukan.
Pelajar memerhati dan
mendengar dengan
penuh minat.
Nilai:
1. Memupuk kerjasama
di dalam kumpulan.
2. Memupuk rasa
minat untuk
mendalami dunia
animasi.
Refleksi :
1. Guru menghubungkaitkan aplikasi animasi di dalam dunia pada masa kini.
2. Pelajar dapat mempraktikkan pembangunan animasi dengan proses-proses dan kesan khas animasi yang dipelajari.