1. Eszterházy Károly Főiskola
Óravázlat
Radnóti Miklós
Razglednicák
Tanár: Készítette:
Dr. Forgó Sándor Vincze-Szabó Krisztina
pedagógiai mérés és értékelés MA
levelező tagozat
Neptun kód: P50ZGC
2013
2. 2
Az osztály: 12.
A tanító tanár neve: Vincze-Szabó Krisztina
A tantárgy: irodalom
A témakör: Radnóti Miklós: Razglednicák
Az óra típusa: Új anyagot feldolgozó óra (90 perc)
Nevelési célok: származás, vallás, politikai nézetek miatt senkit sem érhet megkülönböztetés, senkit sem lehet kirekeszteni.
Oktatási célok: Radnóti Miklós láger-költészete
Képzési célok: A gondolkodási műveletekben szerveződő képességek fejlesztése. Az egyéni gondolatok kifejezésének, szabad asszociációs készségek
fejlesztése
Kompetenciák: A gondolkodási képességek, a koncentráció, a kommunikációs készség, fejlesztése, tolerancia, internet ismeret, önálló tanulás
Szemléltetés: prezi
Munkaformák: egyéni munka
Megjegyzés: Az órán a diákok egyedül dolgozzák fel a tananyagot számítógépen az internet segítségével. A tanár mentorként van jelen. A tevékenységüket a
prezin olvasható menetrend szerint szervezik. http://prezi.com/3gsxwam1dzcw/radnoti-miklos-razglednicak/
3. 3
Idő
0-2
2-10
9-14
Az óra menete
I. Szervezési feladatok
II. Ráhangolás
Készíts prezentációt Radnóti Miklósról a megadott feladatok alapján!
Használd a már ismert oldalak, lehetőségek valamelyikét:
-prezi.com
-stixy.com
-ppt
1. Keress képeket Radnóti Miklósról az interneten és készíts egy összeállítást belőlük képaláírásokkal!
III. Jelentésteremtés
2. Keress Radnóti Miklós elhurcolásáról szóló hiteles életrajzi adatokat az interneten!
(pl: http://radnoti.mtak.hu/hu/01.htm)
3. Gyűjtsd össze felsorolásszerűen a láger költészetével kapcsolatos max.10 legfontosabb általános információt!
Magyarázd meg a láger szó jelentését!
Didaktikai megjegyzések
A cél kijelölése
Motiváció felkeltése,
Érzékenyítés
Célzott keresés,
lényegkiemelés
További analizálás,
lényegkiemelés,
szókincsbővítés
4. 4
14-22
22-27
27-32
32-42
42-48
48-58
4. Korábbi ismereteid és a most olvasott információk segítségével oldd meg a következő feladatot:
http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/magyar-nyelv-es-irodalom/irodalom/irodalmi-animaciok-szimulaciok/parositsd-
ossze-radnoti-eletenek-meghatarozo-szereploit-az-adott-szereppel-esemennyel/radnoti-miklos-portreja !
5. 2-3 mondatban fogalmazd meg a Razglednicák keletkezésével kapcsolatos ismereteket!
6. Értelmezd a "razglednica" szót!
7. Olvasd el a Razglednicákat!
http://mek.niif.hu/01000/01018/01018.htm
http://radnoti.mtak.hu/hu/01.htm
Hallgasd meg a verseket megzenésítve!
http://www.youtube.com/watch?v=rJ4UZXzOgWk
8. Oldd meg a következő feladatokat:
http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/magyar-nyelv-es-irodalom/irodalom/irodalmi-animaciok-szimulaciok/irodalom-
11-12/rendeld-az-alabbi-razglednicakbol-vett-idezeteket-radnoti-eletrajzanak-megfelelo-reszleteihez !
9. Válassz ki egy Razglednicát és szemléltesd képekkel a verset!
a korábbi és az új ismeretek
elmélyítése, alkalmazása
Ismeretbővítés,
részletezés
szókincsbővítés
Az új ismeretek elmélyítése
Kritikai, művészi érzék
fejlesztése
5. 5
58-88
88-90
IV. Reflektálás
8. Válassz ki 2 Razglednicát, és írj róluk egyenként 15-20 mondatos értelmező kisesszét, amely tartalmazza
személyes benyomásaidat, véleményedet is!
Az így elkészült munkáknak a linkjét, vagy a ppt-t küldd el az e-mail címemre!
V. Házi feladat
Tanuld meg a Razglednicákat kívülről!
Elmélyítés, reprodukálás