SlideShare a Scribd company logo
UNITAT DIDÀCTICA
Bases didàctiques i disseny curricular
Grau d’Educació Primaria. 1r curs 15/16
Álvaro Pérez
Paula Piedra
ÍNDEX
1. DADES GENERALS
2. PARTICIPANTS IMPLICATS
3. METODOLOGIA
4. OBJECTIUS I CONTINGUTS
5. DESENVOLUPAMENT DE LES SESSIONS I ACTIVITATS DIDÀCTIQUES
6. AVALUACIÓ
UNIDAD DE PROGRAMACIÓN (ED. PRIMARIA)
1- DADES GENERALS
Títol: Les estacions.
Curs i grup: 3r de primària.
Centre: C.P LES VESSANES.
Cronograma
Data d’elaboració i confecció:
Elaboració: principi de curs.
Confecció: 15/01/16 – 12/02/16
Duració: 5 sessions. 1 per setmana.
Data de revisió: Al finalitzar la unitat.
Alumnes de NESE
Cap.
Altres dades
2- PARTICIPANTS IMPLICATS
XXX Tutor: Pep Roselló.
XXX Mestres en pràctica: Álvaro Pérez i Paula.
3- METODOLOGIA
Tipus (indicar assignatura).
Educació artística.
Motivació (intrínseca, extrínseca...).
Les dues: amb la participació dels mestres
potenciarem la motivació extrínseca i amb
el fet de penjar la seua tasca als corredors
de l’escola es potenciarà la motivació
intrínseca.
Modalitat educativa preferent (inclusiva en
l’aula de gimnàstica, de música, aula
ordinària...)
Cada sessió es durà a cap en diferents
espais de l’escola.
Estratègies
D’aprenentatge col·laboratiu i
d’aprenentatge enfocat a projectes.
Tipus d’ajuda
- Materials que faran servir per a la
creació del mural.
- Ajuda complementària del tutor i
dels mestres en practiques.
Preferències d’agrupament (gran grup,
petit grup, etc.).
5 grups de 5 alumnes cadascun
Altres observacions
COMPETÈNCIES BÀSIQUES OBJECTIUS GENERALS OBJECTIUS ESPECÍFICS CONTINGUTS
APENDRE A APENDRE
AUTONOMIA E INICIATIVA
PERSONAL
Valorar la qualitat del treball
realitzat amb l’esforç personal.
Discriminar els diferents components tant de la tasca com del
propi resultat.
Reconèixer els valors propis fruit de l’esforç i motivació
personal.
Augmentar la capacitat d’avaluació
- Diferenciar els diferents ítems d’avaluació.
Treball i esforç personal.
(actitudinal)
Motivació intrínseca
(actitudinal)
Diferenciació de la tasca
(procedimental i actitudinal)
EN EL CONEIXEMENT I LA
INTERACCION AMB EL MON
FISIC
SOCIAL I CIUTADANA Respectar les normes de
convivència dins i fora de l’aula.
Realitzar el treball en grup
valorant les idees pròpies i
valorant i respectant la dels
demés.
Utilitzar i conservar correctament
els instruments i materials de
l’aula.
Conèixer les normes de convivència
Reconèixer els diferents contextos on ens relacionem
Diferenciar els instruments i materials que composen l’aula.
Diferenciar les diferents mecàniques de treball: treball
individual, treball en grup.
- Gran grup, grup reduït.
Coneixement de les Normes
de convivència (fets i
conceptes )
Aplicació d’aquestes normes
correctament. (actitudinal).
Espais de relació ( fets i
conceptes)
Diferenciació dels instruments
(procedimentals)
Diferenciació dels mecanismes
de treball (procedimental)
CULTURAL I ARTISTICA Utilitzar instruments, tècniques i
materials adequats al producte
artístic que es pretén.
Percebre, interactuar i gaudir
amb els elements visuals i sonors
de la realitat que l’envolta.
Diferenciar els diferents instruments i materials utilitzats per
crear un producte artístic.
- Usar-los correctament per a la creació del
producte
Conèixer les diferents tècniques per construir un producte
artístic.
- Interrelacionar-les i elegir la tècnica correcta.
Reconèixer els diferents tipus de producte artístic
Diferenciació de instruments i
materials (fets i conceptes)
- Aplicació correcta
d’aquests
(procedimental).
Coneixement de tècniques
artístiques (fets i conceptes)
- Aplicació en relació
a l’objectiu esperat
(procedimental).
Diferenciació de productes
artístics
- Quadres,
escultures…(proce
dimental)
LINGÜISTICA Usar alguns terminis propis del
llenguatge plàstic.
Discriminar diferents àrees de treball i els diferents tips de
llenguatge que requereixen.
- Relacionar-los en el seu context
Conèixer el lèxic propi del llenguatge plàstic
- Seleccionar els terminis adients per a la creació del
producte artístic
Coneixement de les diferents
àrees de treball i del seu
llenguatge propi (fets i
conceptes)
Relació dels llenguatges amb
les seues corresponents àrees
(procedimental).
Aplicació del llenguatge plàstic
(procedimental).
MATEMÀTICA Reconèixer i descriure les formes
geomètriques de l’espai.
Diferenciar els diferents tipus de formes.
- Geomètriques i orgàniques
Reconèixer les diferents intencions comunicatives.
- Descriptiva, argumentativa
Distinció de formes
geomètriques i orgàniques
(fets i conceptes).
- Identificació
d’aquestes
(procedimental)
Intencions comunicatives (fets
i conceptes).
- Aplicació
d’aquestes
(procedimental)
TRACTAMENT DE LA
INFORMACIÓ
5- DESENVOLUPAMENT DE LES SESSIONS I ACTIVITATS DIDÀCTIQUES
(Mínim de 5-6 sessions)
PRIMERA SESIÓ
DIA 15/01/16
HORARI 12.00-13.00h
NOMBRE D’ACTIVITATS 5 activitats repartides en 5 sessions.
ENUNCIAT DE LES ACTIVITATS 1- Hivern
2- Primavera
3- Estiu
4- Tardor
5- Vivaldi
* Cada activitat dura un hora.
MATERIAL USAT Cartolines de colors
Pinzells, purpurina, retoladors, colorets,
ceres, pegament, regles, compassos.
CONSIDERACIONS METODOLÒGUIQUES **
ALTRES ASPECTES
** Durant aquesta Unitat de Programació els alumnes realitzaran quatre murals, un per a cada
estació de l’any (per a l’hivern un abret de nadal; per a la primavera unes flors; a l’estiu una
platja amb una palmera i per a la tardor uns arbres sense fulles) els quals estaran formats per
formes geomètriques. Cadascun d’aquests es duran a terme amb diferents formes geomètriques
amb l’objectiu de reconèixer al menys 10 formes diferents com ara el cercle com ara cercle,
ovali, rectangle, pentàgon, hexàgon, paral·lelogram, losange, quadrat, trapezi i triangle.
Dividirem l’aula en cinc grups de cinc alumnes cadascun, de tal forma que en cada grup es
realitzen les diferents parts del mural i després com si d’un trencaclosques es tractés s’apegaran
les diferents peces en un paper blanc de taula i el penjarem a un dels corredors de l’escola per
que tothom pugi gaudir del treball realitzat. Cada mural el penjarem al finalitzar la sessió
corresponent.
D’aquesta manera es treballaran valors com la cooperació en grup i es potenciarà la motivació
intrínseca
Abans de començar l’activitat la sessió explicarem detalladament en que consisteix l’activitat i
quina es la funció que ha de dur a terme cada grup. Alguns hauran de dibuixar les diferents
formes geomètriques i tallar-les i altres les pintaran i decoraran al seu gust, i al finalitzar l’hora
es muntarà.
L’objectiu principal d’aquesta activitat és que els alumnes adquireixen les habilitats per adaptar-
se ràpidament a nous contextos en una realitat en constant canvi com és la que vivim, per això
cada cinc minuts aproximadament els mestres farem palmes i cada grup haurà de canviar de
tasca i seguir ràpidament amb la tasca que estava fent el grup del costat. Per això mateixa cada
sessió la realitzarem en diferents localitzacions.
*Indiqueu la resta de sessions usant el mateix patró: totes les activitats es duran a terme de la
mateixa manera. Al començament de la sessió explicarem que ha de fer cada grup i quines son
les formes geomètriques a retallar. A mode de guia hi haurà un esborrany de l’objectiu dibuixat
a la pissarra ( o en qualsevol altre suport si no es disposa de pissarra) per a que els alumnes
tinguin una guia.
L’última sessió passarem un qüestionari als alumnes per a que avaluen als mestres i la tasca
realitzada, a més acabarem la sessió escoltant la peça musical de les 4 estacions de Vivaldi
mentre els alumnes dibuixen allò que la música els inspiri en un full.
EXEMPLE DE MURALS.
ACTIVITAT 1. L’HIVERN.
15/1/16. 12.00-13.00h.
ACTIVITAT 2: LA PRIMAVERA
22/1/16 12.00-13.00H.
ACTIVITAT 3: L’ESTIU
29/1/16 12.00-13.00H.
ACTIVITAT 4. LA TARDOR
5/2/16 12.00-13.00H.
ACTIVITAT 5. VIVALDI + EVALUACIÓ MESTRES/TASCA
22/2/16 12.00-13.00h.
En primer lloc passarem als alumnes un petit i senzill qüestionari tenint en conter la seua edat,
per tal de saber quin es el seu nivell de satisfacció tant de l’activitat com dels mestres, amb
preguntes com ara:
Valoreu del 1 al 10, tenint en conter que 1 es poc satisfactori y un 10 molt satisfactori les
següents qüestions.
Puntuació
Heu estat contents amb la activitat realitzada?
El/la mestre/a us ha ajudat quan eu necessitat ajuda?
Les explicacions del mestre han sigut satisfactòries?
Vos heu sentit motivats per el/la mestre/s?
Altres observacions que vulgueu comentar:
En segon lloc i per finalitzar aquesta didàctica reproduirem la cançó “Les quatre estacions” d’en
Vivaldi i que els alumnes pinten allò que els inspiri la música.
6- CRITERIOS D’EVALUACIÓ (Tant qualitativa com quantitativa).
Per dur a terme l’avaluació farem servir l’observació continua i anirem fent preguntes
constantment.
Aspectes a
valorar
(1)-Necessita
esforçar-se més.
(2)- Pot fer-ho
millor.
(3)- Bon treball. Puntuació
Esforç personal
i motivació
personal.
L’alumne
s’esforça
mínimament i no
te cap motivació
a l’hora de fer el
mural.
S’esforça
mitjanament però
es distrau
fàcilment.
S’esforça de
forma
satisfactòria i
esta motivat per
realitzar la tasca
encomanada.
Treballa
respectant les
normes de
convivència en
grup.
No coneix les
normes de
convivència i
dificulta la tasca
dels companys.
Coneix les normes
de convivència
però molesta als
companys durant
la realització de
l’activitat.
Coneix les
normes de
convivència y
respecta als
companys
sempre.
Utilitza i
conserva el
material de
classe.
Menysprea el
material i no té
cap tipus de
respecte cap a ell.
Respecta el
material sempre hi
quan se li recordi
que hi ha que fer-
ho.
Te cura per el
material.
Diferenciació i
aplicació dels
diferents
materials.
No diferència els
materials
emprats ni la
seua utilitat.
Diferència els
materials però no
els utilitza
correctament.
Diferencia i
utilitza els
diferents
materials
correctament.
Identificació de
formes
geomètriques
Te dificultats per
identificar les
formes
geomètriques.
No identifica més
de 3.
Identifica no més
de 6 formes
geomètriques.
Identifica
correctament
totes les formes
geomètriques .
Adaptació a les
diferents
tasques que
formen
l’activitat.
Al canviar de grup
no s’adapta a la
nova tasca
encomanada.
Te dificultats per
adaptar-se al canvi
de tasca però
aconsegueix fer-
ho.
S’adapta
immediatament
a la nova tasca.
Total:
INDICACIONS PER POSAR LA QUALIFICACIÓ NUMÈRICA DE L’1 AL 10:
18 10
17 9.5
16 9
15 8
14 7
13 6
12 5
111 4.5
10 4
9 3
8 2
7 1
6 0
A Eivissa, a de setembre de 2015
El professor/a tutor/a:
Firmat:___________________
Els mestres/as especialistes:
Firmat:_____________________
Directora:
Firmat:___________________
El/la Jefe de Estudios:
Firmat:_____________________

More Related Content

What's hot

Reunió d'aula 3r Curs 2016-2017
Reunió d'aula 3r Curs 2016-2017 Reunió d'aula 3r Curs 2016-2017
Reunió d'aula 3r Curs 2016-2017
Escola
 
Reunió de famílies de 6è. Curs 18 -19
Reunió de famílies de 6è. Curs 18 -19Reunió de famílies de 6è. Curs 18 -19
Reunió de famílies de 6è. Curs 18 -19
escolatiana
 
Reunió de pares 1r final
Reunió de pares 1r finalReunió de pares 1r final
Reunió de pares 1r final
aymerigues
 
Guió reunió pares 2015 2016 4t
Guió reunió pares 2015 2016 4tGuió reunió pares 2015 2016 4t
Guió reunió pares 2015 2016 4t
scarrion3
 
Reunió pares 1r 2013
Reunió pares 1r 2013Reunió pares 1r 2013
Reunió pares 1r 2013
Helena Cortès Ripoll
 
REUNIÓ D'AULA 4t Curs 2016-2017
REUNIÓ D'AULA 4t Curs 2016-2017REUNIÓ D'AULA 4t Curs 2016-2017
REUNIÓ D'AULA 4t Curs 2016-2017
Escola
 
Reunió de pares 2n final
Reunió de pares 2n finalReunió de pares 2n final
Reunió de pares 2n finalaymerigues
 
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora RoserCanals
 
Avaluació competències global menorca
Avaluació competències global menorcaAvaluació competències global menorca
Avaluació competències global menorcamb6415
 
Reunió d'aula 1r
Reunió d'aula 1rReunió d'aula 1r
Reunió d'aula 1rEscola
 
Programació 2n es or2012 13
Programació 2n es or2012 13Programació 2n es or2012 13
Programació 2n es or2012 13jgutier4
 
El full d'objectius, una eina competencial. Núria Pratdesaba. Inst Marta Mata
El full d'objectius, una eina competencial. Núria Pratdesaba. Inst Marta MataEl full d'objectius, una eina competencial. Núria Pratdesaba. Inst Marta Mata
El full d'objectius, una eina competencial. Núria Pratdesaba. Inst Marta Mata
Centre de Recursos Pedagògics de Badalona
 
Planificació 1a semana (38) 14 15
Planificació 1a semana (38) 14 15Planificació 1a semana (38) 14 15
Planificació 1a semana (38) 14 15
6sise
 
Reunio aula 2n 2018-19
Reunio aula 2n 2018-19Reunio aula 2n 2018-19
Reunio aula 2n 2018-19
Escola
 

What's hot (14)

Reunió d'aula 3r Curs 2016-2017
Reunió d'aula 3r Curs 2016-2017 Reunió d'aula 3r Curs 2016-2017
Reunió d'aula 3r Curs 2016-2017
 
Reunió de famílies de 6è. Curs 18 -19
Reunió de famílies de 6è. Curs 18 -19Reunió de famílies de 6è. Curs 18 -19
Reunió de famílies de 6è. Curs 18 -19
 
Reunió de pares 1r final
Reunió de pares 1r finalReunió de pares 1r final
Reunió de pares 1r final
 
Guió reunió pares 2015 2016 4t
Guió reunió pares 2015 2016 4tGuió reunió pares 2015 2016 4t
Guió reunió pares 2015 2016 4t
 
Reunió pares 1r 2013
Reunió pares 1r 2013Reunió pares 1r 2013
Reunió pares 1r 2013
 
REUNIÓ D'AULA 4t Curs 2016-2017
REUNIÓ D'AULA 4t Curs 2016-2017REUNIÓ D'AULA 4t Curs 2016-2017
REUNIÓ D'AULA 4t Curs 2016-2017
 
Reunió de pares 2n final
Reunió de pares 2n finalReunió de pares 2n final
Reunió de pares 2n final
 
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora
 
Avaluació competències global menorca
Avaluació competències global menorcaAvaluació competències global menorca
Avaluació competències global menorca
 
Reunió d'aula 1r
Reunió d'aula 1rReunió d'aula 1r
Reunió d'aula 1r
 
Programació 2n es or2012 13
Programació 2n es or2012 13Programació 2n es or2012 13
Programació 2n es or2012 13
 
El full d'objectius, una eina competencial. Núria Pratdesaba. Inst Marta Mata
El full d'objectius, una eina competencial. Núria Pratdesaba. Inst Marta MataEl full d'objectius, una eina competencial. Núria Pratdesaba. Inst Marta Mata
El full d'objectius, una eina competencial. Núria Pratdesaba. Inst Marta Mata
 
Planificació 1a semana (38) 14 15
Planificació 1a semana (38) 14 15Planificació 1a semana (38) 14 15
Planificació 1a semana (38) 14 15
 
Reunio aula 2n 2018-19
Reunio aula 2n 2018-19Reunio aula 2n 2018-19
Reunio aula 2n 2018-19
 

Similar to Practica

Pga 17 18
Pga 17 18Pga 17 18
Pga 17 18
efsauba
 
Grup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàcticaGrup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàcticaCarme Bové
 
Reunió famílies 30 novembre
Reunió famílies 30 novembreReunió famílies 30 novembre
Reunió famílies 30 novembre
Neus Tur
 
Reunió famílies Cicle Mitjà
Reunió famílies Cicle MitjàReunió famílies Cicle Mitjà
Reunió famílies Cicle Mitjà
mediasinguerlin
 
17'presentació reunió famílies novembre
17'presentació reunió famílies novembre17'presentació reunió famílies novembre
17'presentació reunió famílies novembre
OrtizAnguloSergioMan
 
Power treball per projectes
Power  treball per projectes Power  treball per projectes
Power treball per projectes monik3mng
 
Jornades novembre,14
Jornades novembre,14Jornades novembre,14
Jornades novembre,14
Lara Martinez
 
Reunió d'aula 4t (curs 2014 2015)
Reunió d'aula  4t (curs 2014 2015)Reunió d'aula  4t (curs 2014 2015)
Reunió d'aula 4t (curs 2014 2015)
Escola
 
Jornades novembre,14
Jornades novembre,14Jornades novembre,14
Jornades novembre,14
Lara Martinez
 
Famílies novembre power point
Famílies novembre power pointFamílies novembre power point
Famílies novembre power point
elia1965
 
Reunió famílies Cicle Superior
Reunió famílies Cicle SuperiorReunió famílies Cicle Superior
Reunió famílies Cicle Superior
mediasinguerlin
 
La proporcionalitat entre segments
La proporcionalitat entre segmentsLa proporcionalitat entre segments
La proporcionalitat entre segments
Sole Mulero Alzina
 
Reunió d'aula
Reunió d'aulaReunió d'aula
Reunió d'aulamescoi
 
Els projectes i les competencies
Els projectes i les competenciesEls projectes i les competencies
Els projectes i les competenciesrosycalvo
 
Power zer reunio pares curs 12 13.ppt canvi
Power zer reunio pares curs 12 13.ppt canviPower zer reunio pares curs 12 13.ppt canvi
Power zer reunio pares curs 12 13.ppt canvialanxa
 
PRIMERA REUNIÓ DE PARES INFORMATIVA. 5è B. CURS 2014-2015
PRIMERA REUNIÓ DE PARES INFORMATIVA. 5è B. CURS 2014-2015PRIMERA REUNIÓ DE PARES INFORMATIVA. 5è B. CURS 2014-2015
PRIMERA REUNIÓ DE PARES INFORMATIVA. 5è B. CURS 2014-2015
essavinar
 
Reunió pare segon (primer trimestre)
Reunió pare segon (primer trimestre)Reunió pare segon (primer trimestre)
Reunió pare segon (primer trimestre)ariquelme
 

Similar to Practica (20)

Pga 17 18
Pga 17 18Pga 17 18
Pga 17 18
 
Grup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàcticaGrup3_Seqüència didàctica
Grup3_Seqüència didàctica
 
Reunió famílies 30 novembre
Reunió famílies 30 novembreReunió famílies 30 novembre
Reunió famílies 30 novembre
 
Reunió famílies Cicle Mitjà
Reunió famílies Cicle MitjàReunió famílies Cicle Mitjà
Reunió famílies Cicle Mitjà
 
17'presentació reunió famílies novembre
17'presentació reunió famílies novembre17'presentació reunió famílies novembre
17'presentació reunió famílies novembre
 
Power treball per projectes
Power  treball per projectes Power  treball per projectes
Power treball per projectes
 
Jornades novembre,14
Jornades novembre,14Jornades novembre,14
Jornades novembre,14
 
Reunió d'aula 4t (curs 2014 2015)
Reunió d'aula  4t (curs 2014 2015)Reunió d'aula  4t (curs 2014 2015)
Reunió d'aula 4t (curs 2014 2015)
 
Jornades novembre,14
Jornades novembre,14Jornades novembre,14
Jornades novembre,14
 
Famílies novembre power point
Famílies novembre power pointFamílies novembre power point
Famílies novembre power point
 
Reunió famílies Cicle Superior
Reunió famílies Cicle SuperiorReunió famílies Cicle Superior
Reunió famílies Cicle Superior
 
Reunió 23 10-12
Reunió 23 10-12Reunió 23 10-12
Reunió 23 10-12
 
La proporcionalitat entre segments
La proporcionalitat entre segmentsLa proporcionalitat entre segments
La proporcionalitat entre segments
 
Reunió d'aula
Reunió d'aulaReunió d'aula
Reunió d'aula
 
Els projectes i les competencies
Els projectes i les competenciesEls projectes i les competencies
Els projectes i les competencies
 
Power zer reunio pares curs 12 13.ppt canvi
Power zer reunio pares curs 12 13.ppt canviPower zer reunio pares curs 12 13.ppt canvi
Power zer reunio pares curs 12 13.ppt canvi
 
zer
zerzer
zer
 
PRIMERA REUNIÓ DE PARES INFORMATIVA. 5è B. CURS 2014-2015
PRIMERA REUNIÓ DE PARES INFORMATIVA. 5è B. CURS 2014-2015PRIMERA REUNIÓ DE PARES INFORMATIVA. 5è B. CURS 2014-2015
PRIMERA REUNIÓ DE PARES INFORMATIVA. 5è B. CURS 2014-2015
 
Reunió pare segon (primer trimestre)
Reunió pare segon (primer trimestre)Reunió pare segon (primer trimestre)
Reunió pare segon (primer trimestre)
 
Gespai
GespaiGespai
Gespai
 

Recently uploaded

INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA (2).pdf
INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA (2).pdfINFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA (2).pdf
INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA (2).pdf
EscolaRoserCapdevila18
 
INFORME_OFERTA_OME_INFORME_OFERTA (1).pdf
INFORME_OFERTA_OME_INFORME_OFERTA (1).pdfINFORME_OFERTA_OME_INFORME_OFERTA (1).pdf
INFORME_OFERTA_OME_INFORME_OFERTA (1).pdf
Ernest Lluch
 
INFORME ASSIGNADES CURS 24-25. ROSER CAPDEVILA
INFORME ASSIGNADES CURS 24-25. ROSER CAPDEVILAINFORME ASSIGNADES CURS 24-25. ROSER CAPDEVILA
INFORME ASSIGNADES CURS 24-25. ROSER CAPDEVILA
EscolaRoserCapdevila18
 
INFORME_PREINSCRITES_OME_INFORME_PREINSCRITES_OME.pdf
INFORME_PREINSCRITES_OME_INFORME_PREINSCRITES_OME.pdfINFORME_PREINSCRITES_OME_INFORME_PREINSCRITES_OME.pdf
INFORME_PREINSCRITES_OME_INFORME_PREINSCRITES_OME.pdf
Ernest Lluch
 
BOLI VIU. JUNY 2024 REVISTA ESCOLAR PAU VILA
BOLI VIU. JUNY 2024 REVISTA ESCOLAR PAU VILABOLI VIU. JUNY 2024 REVISTA ESCOLAR PAU VILA
BOLI VIU. JUNY 2024 REVISTA ESCOLAR PAU VILA
EMMAMUOZMARTINEZ
 
INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA.pdf
INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA.pdfINFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA.pdf
INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA.pdf
Ernest Lluch
 
Implica't+ amb la Carta de la Terra i l'Agenda 2030
Implica't+ amb la Carta de la Terra i l'Agenda 2030Implica't+ amb la Carta de la Terra i l'Agenda 2030
Implica't+ amb la Carta de la Terra i l'Agenda 2030
LLuelles Perera Maria del Mar
 
Oferta definitiva de places Curs 2024-25
Oferta definitiva de places Curs 2024-25Oferta definitiva de places Curs 2024-25
Oferta definitiva de places Curs 2024-25
SuperAdmin9
 
Exhibició pública - Programa de mà - 2324 3T
Exhibició pública - Programa de mà - 2324 3TExhibició pública - Programa de mà - 2324 3T
Exhibició pública - Programa de mà - 2324 3T
Institut-Escola Les Vinyes
 

Recently uploaded (9)

INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA (2).pdf
INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA (2).pdfINFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA (2).pdf
INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA (2).pdf
 
INFORME_OFERTA_OME_INFORME_OFERTA (1).pdf
INFORME_OFERTA_OME_INFORME_OFERTA (1).pdfINFORME_OFERTA_OME_INFORME_OFERTA (1).pdf
INFORME_OFERTA_OME_INFORME_OFERTA (1).pdf
 
INFORME ASSIGNADES CURS 24-25. ROSER CAPDEVILA
INFORME ASSIGNADES CURS 24-25. ROSER CAPDEVILAINFORME ASSIGNADES CURS 24-25. ROSER CAPDEVILA
INFORME ASSIGNADES CURS 24-25. ROSER CAPDEVILA
 
INFORME_PREINSCRITES_OME_INFORME_PREINSCRITES_OME.pdf
INFORME_PREINSCRITES_OME_INFORME_PREINSCRITES_OME.pdfINFORME_PREINSCRITES_OME_INFORME_PREINSCRITES_OME.pdf
INFORME_PREINSCRITES_OME_INFORME_PREINSCRITES_OME.pdf
 
BOLI VIU. JUNY 2024 REVISTA ESCOLAR PAU VILA
BOLI VIU. JUNY 2024 REVISTA ESCOLAR PAU VILABOLI VIU. JUNY 2024 REVISTA ESCOLAR PAU VILA
BOLI VIU. JUNY 2024 REVISTA ESCOLAR PAU VILA
 
INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA.pdf
INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA.pdfINFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA.pdf
INFORME_LLISTA_ESPERA_OME_LLISTA_ESPERA.pdf
 
Implica't+ amb la Carta de la Terra i l'Agenda 2030
Implica't+ amb la Carta de la Terra i l'Agenda 2030Implica't+ amb la Carta de la Terra i l'Agenda 2030
Implica't+ amb la Carta de la Terra i l'Agenda 2030
 
Oferta definitiva de places Curs 2024-25
Oferta definitiva de places Curs 2024-25Oferta definitiva de places Curs 2024-25
Oferta definitiva de places Curs 2024-25
 
Exhibició pública - Programa de mà - 2324 3T
Exhibició pública - Programa de mà - 2324 3TExhibició pública - Programa de mà - 2324 3T
Exhibició pública - Programa de mà - 2324 3T
 

Practica

  • 1. UNITAT DIDÀCTICA Bases didàctiques i disseny curricular Grau d’Educació Primaria. 1r curs 15/16 Álvaro Pérez Paula Piedra
  • 2. ÍNDEX 1. DADES GENERALS 2. PARTICIPANTS IMPLICATS 3. METODOLOGIA 4. OBJECTIUS I CONTINGUTS 5. DESENVOLUPAMENT DE LES SESSIONS I ACTIVITATS DIDÀCTIQUES 6. AVALUACIÓ
  • 3. UNIDAD DE PROGRAMACIÓN (ED. PRIMARIA) 1- DADES GENERALS Títol: Les estacions. Curs i grup: 3r de primària. Centre: C.P LES VESSANES. Cronograma Data d’elaboració i confecció: Elaboració: principi de curs. Confecció: 15/01/16 – 12/02/16 Duració: 5 sessions. 1 per setmana. Data de revisió: Al finalitzar la unitat. Alumnes de NESE Cap. Altres dades 2- PARTICIPANTS IMPLICATS XXX Tutor: Pep Roselló. XXX Mestres en pràctica: Álvaro Pérez i Paula. 3- METODOLOGIA Tipus (indicar assignatura). Educació artística. Motivació (intrínseca, extrínseca...). Les dues: amb la participació dels mestres potenciarem la motivació extrínseca i amb el fet de penjar la seua tasca als corredors de l’escola es potenciarà la motivació intrínseca. Modalitat educativa preferent (inclusiva en l’aula de gimnàstica, de música, aula ordinària...) Cada sessió es durà a cap en diferents espais de l’escola. Estratègies D’aprenentatge col·laboratiu i d’aprenentatge enfocat a projectes. Tipus d’ajuda - Materials que faran servir per a la creació del mural.
  • 4. - Ajuda complementària del tutor i dels mestres en practiques. Preferències d’agrupament (gran grup, petit grup, etc.). 5 grups de 5 alumnes cadascun Altres observacions
  • 5. COMPETÈNCIES BÀSIQUES OBJECTIUS GENERALS OBJECTIUS ESPECÍFICS CONTINGUTS APENDRE A APENDRE AUTONOMIA E INICIATIVA PERSONAL Valorar la qualitat del treball realitzat amb l’esforç personal. Discriminar els diferents components tant de la tasca com del propi resultat. Reconèixer els valors propis fruit de l’esforç i motivació personal. Augmentar la capacitat d’avaluació - Diferenciar els diferents ítems d’avaluació. Treball i esforç personal. (actitudinal) Motivació intrínseca (actitudinal) Diferenciació de la tasca (procedimental i actitudinal) EN EL CONEIXEMENT I LA INTERACCION AMB EL MON FISIC SOCIAL I CIUTADANA Respectar les normes de convivència dins i fora de l’aula. Realitzar el treball en grup valorant les idees pròpies i valorant i respectant la dels demés. Utilitzar i conservar correctament els instruments i materials de l’aula. Conèixer les normes de convivència Reconèixer els diferents contextos on ens relacionem Diferenciar els instruments i materials que composen l’aula. Diferenciar les diferents mecàniques de treball: treball individual, treball en grup. - Gran grup, grup reduït. Coneixement de les Normes de convivència (fets i conceptes ) Aplicació d’aquestes normes correctament. (actitudinal). Espais de relació ( fets i conceptes) Diferenciació dels instruments (procedimentals) Diferenciació dels mecanismes de treball (procedimental)
  • 6. CULTURAL I ARTISTICA Utilitzar instruments, tècniques i materials adequats al producte artístic que es pretén. Percebre, interactuar i gaudir amb els elements visuals i sonors de la realitat que l’envolta. Diferenciar els diferents instruments i materials utilitzats per crear un producte artístic. - Usar-los correctament per a la creació del producte Conèixer les diferents tècniques per construir un producte artístic. - Interrelacionar-les i elegir la tècnica correcta. Reconèixer els diferents tipus de producte artístic Diferenciació de instruments i materials (fets i conceptes) - Aplicació correcta d’aquests (procedimental). Coneixement de tècniques artístiques (fets i conceptes) - Aplicació en relació a l’objectiu esperat (procedimental). Diferenciació de productes artístics - Quadres, escultures…(proce dimental) LINGÜISTICA Usar alguns terminis propis del llenguatge plàstic. Discriminar diferents àrees de treball i els diferents tips de llenguatge que requereixen. - Relacionar-los en el seu context Conèixer el lèxic propi del llenguatge plàstic - Seleccionar els terminis adients per a la creació del producte artístic Coneixement de les diferents àrees de treball i del seu llenguatge propi (fets i conceptes) Relació dels llenguatges amb les seues corresponents àrees (procedimental). Aplicació del llenguatge plàstic (procedimental).
  • 7. MATEMÀTICA Reconèixer i descriure les formes geomètriques de l’espai. Diferenciar els diferents tipus de formes. - Geomètriques i orgàniques Reconèixer les diferents intencions comunicatives. - Descriptiva, argumentativa Distinció de formes geomètriques i orgàniques (fets i conceptes). - Identificació d’aquestes (procedimental) Intencions comunicatives (fets i conceptes). - Aplicació d’aquestes (procedimental) TRACTAMENT DE LA INFORMACIÓ
  • 8. 5- DESENVOLUPAMENT DE LES SESSIONS I ACTIVITATS DIDÀCTIQUES (Mínim de 5-6 sessions) PRIMERA SESIÓ DIA 15/01/16 HORARI 12.00-13.00h NOMBRE D’ACTIVITATS 5 activitats repartides en 5 sessions. ENUNCIAT DE LES ACTIVITATS 1- Hivern 2- Primavera 3- Estiu 4- Tardor 5- Vivaldi * Cada activitat dura un hora. MATERIAL USAT Cartolines de colors Pinzells, purpurina, retoladors, colorets, ceres, pegament, regles, compassos. CONSIDERACIONS METODOLÒGUIQUES ** ALTRES ASPECTES ** Durant aquesta Unitat de Programació els alumnes realitzaran quatre murals, un per a cada estació de l’any (per a l’hivern un abret de nadal; per a la primavera unes flors; a l’estiu una platja amb una palmera i per a la tardor uns arbres sense fulles) els quals estaran formats per formes geomètriques. Cadascun d’aquests es duran a terme amb diferents formes geomètriques amb l’objectiu de reconèixer al menys 10 formes diferents com ara el cercle com ara cercle, ovali, rectangle, pentàgon, hexàgon, paral·lelogram, losange, quadrat, trapezi i triangle. Dividirem l’aula en cinc grups de cinc alumnes cadascun, de tal forma que en cada grup es realitzen les diferents parts del mural i després com si d’un trencaclosques es tractés s’apegaran les diferents peces en un paper blanc de taula i el penjarem a un dels corredors de l’escola per que tothom pugi gaudir del treball realitzat. Cada mural el penjarem al finalitzar la sessió corresponent. D’aquesta manera es treballaran valors com la cooperació en grup i es potenciarà la motivació intrínseca Abans de començar l’activitat la sessió explicarem detalladament en que consisteix l’activitat i quina es la funció que ha de dur a terme cada grup. Alguns hauran de dibuixar les diferents formes geomètriques i tallar-les i altres les pintaran i decoraran al seu gust, i al finalitzar l’hora es muntarà. L’objectiu principal d’aquesta activitat és que els alumnes adquireixen les habilitats per adaptar- se ràpidament a nous contextos en una realitat en constant canvi com és la que vivim, per això cada cinc minuts aproximadament els mestres farem palmes i cada grup haurà de canviar de tasca i seguir ràpidament amb la tasca que estava fent el grup del costat. Per això mateixa cada sessió la realitzarem en diferents localitzacions.
  • 9. *Indiqueu la resta de sessions usant el mateix patró: totes les activitats es duran a terme de la mateixa manera. Al començament de la sessió explicarem que ha de fer cada grup i quines son les formes geomètriques a retallar. A mode de guia hi haurà un esborrany de l’objectiu dibuixat a la pissarra ( o en qualsevol altre suport si no es disposa de pissarra) per a que els alumnes tinguin una guia. L’última sessió passarem un qüestionari als alumnes per a que avaluen als mestres i la tasca realitzada, a més acabarem la sessió escoltant la peça musical de les 4 estacions de Vivaldi mentre els alumnes dibuixen allò que la música els inspiri en un full.
  • 10. EXEMPLE DE MURALS. ACTIVITAT 1. L’HIVERN. 15/1/16. 12.00-13.00h.
  • 11. ACTIVITAT 2: LA PRIMAVERA 22/1/16 12.00-13.00H.
  • 13. ACTIVITAT 4. LA TARDOR 5/2/16 12.00-13.00H.
  • 14. ACTIVITAT 5. VIVALDI + EVALUACIÓ MESTRES/TASCA 22/2/16 12.00-13.00h. En primer lloc passarem als alumnes un petit i senzill qüestionari tenint en conter la seua edat, per tal de saber quin es el seu nivell de satisfacció tant de l’activitat com dels mestres, amb preguntes com ara: Valoreu del 1 al 10, tenint en conter que 1 es poc satisfactori y un 10 molt satisfactori les següents qüestions. Puntuació Heu estat contents amb la activitat realitzada? El/la mestre/a us ha ajudat quan eu necessitat ajuda? Les explicacions del mestre han sigut satisfactòries? Vos heu sentit motivats per el/la mestre/s? Altres observacions que vulgueu comentar: En segon lloc i per finalitzar aquesta didàctica reproduirem la cançó “Les quatre estacions” d’en Vivaldi i que els alumnes pinten allò que els inspiri la música.
  • 15. 6- CRITERIOS D’EVALUACIÓ (Tant qualitativa com quantitativa). Per dur a terme l’avaluació farem servir l’observació continua i anirem fent preguntes constantment. Aspectes a valorar (1)-Necessita esforçar-se més. (2)- Pot fer-ho millor. (3)- Bon treball. Puntuació Esforç personal i motivació personal. L’alumne s’esforça mínimament i no te cap motivació a l’hora de fer el mural. S’esforça mitjanament però es distrau fàcilment. S’esforça de forma satisfactòria i esta motivat per realitzar la tasca encomanada. Treballa respectant les normes de convivència en grup. No coneix les normes de convivència i dificulta la tasca dels companys. Coneix les normes de convivència però molesta als companys durant la realització de l’activitat. Coneix les normes de convivència y respecta als companys sempre. Utilitza i conserva el material de classe. Menysprea el material i no té cap tipus de respecte cap a ell. Respecta el material sempre hi quan se li recordi que hi ha que fer- ho. Te cura per el material. Diferenciació i aplicació dels diferents materials. No diferència els materials emprats ni la seua utilitat. Diferència els materials però no els utilitza correctament. Diferencia i utilitza els diferents materials correctament. Identificació de formes geomètriques Te dificultats per identificar les formes geomètriques. No identifica més de 3. Identifica no més de 6 formes geomètriques. Identifica correctament totes les formes geomètriques . Adaptació a les diferents tasques que formen l’activitat. Al canviar de grup no s’adapta a la nova tasca encomanada. Te dificultats per adaptar-se al canvi de tasca però aconsegueix fer- ho. S’adapta immediatament a la nova tasca. Total:
  • 16. INDICACIONS PER POSAR LA QUALIFICACIÓ NUMÈRICA DE L’1 AL 10: 18 10 17 9.5 16 9 15 8 14 7 13 6 12 5 111 4.5 10 4 9 3 8 2 7 1 6 0 A Eivissa, a de setembre de 2015 El professor/a tutor/a: Firmat:___________________ Els mestres/as especialistes: Firmat:_____________________ Directora: Firmat:___________________ El/la Jefe de Estudios: Firmat:_____________________