2. แผนการจัดกิจกรรมการเรียนรู้ทักษะการฟังภาษาอังกฤษ โดยใช้กลวิธีด้านปัญญา(Cognitive Strategies)
ผ่านวิธีการรับและการส่งสารรูปแบบการจับใจความอย่างรวดเร็ว
ชั้นประถมศึกษาปีที่ 5
Unit: Health Topic: Nutrition เวลา 2 ชั่วโมง
สอนวันที่ .................... เดือน ................................... พ.ศ. 2558
___________________________________________________________________________
1. จุดประสงค์
1. ฟังเรื่อง Eat Well Stay Healthy แล้วกาเครื่องหมายในช่องที่ตรงกับข้อความที่ฟังได้
(While-listening 1, Single grid หน้า 43)
2. ฟังเรื่อง Eat Well Stay Healthy แล้วตอบคาถามจากเรื่องที่ฟังได้ (While-listening 2, True
or false หน้า 50, Receiving and sending messages: Getting the idea quickly)
3. ฟังเรื่อง Eat Well Stay Healthy แล้วเขียนแผนภาพสรุปใจความสาคัญและนาเสนอได้
(Post-listening, Jigsaw listening หน้า 38)
2. ตัวชี้วัด
ต.1.1.1 ป.5/3 ระบุ/วาดภาพ สัญลักษณ์หรือเครื่องหมายตรงตามความหมายของประโยคและ
ข้อความสั้น ๆ ที่ฟังหรืออ่าน (While-listening 1)
ต.1.1.1 ป.5/4 บอกใจความสาคัญและตอบคาถามจากการฟังและอ่านบทสนทนาและนิทานง่าย ๆ
หรือเรื่องสั้น ๆ (While-listening 2)
ต.1.1.3 ป.5/2 เขียนแผนภาพ แผนผังและแผนภูมิแสดงข้อมูลต่าง ๆ ตามที่ฟังหรืออ่าน
(Post-listening)
3. เนื้อหา
3.1 Vocabulary: blood, carbohydrates, clean, energy, grow, inside, important, protein,
strong, vitamins
3.2 Structure: Countable nouns, Uncountable Nouns, There is, There are
Countable nouns are nouns that can be counted.
Example: potatoes, eggs, peanut, tomato, carrot, cookies
Uncountable Nouns are nouns that can't be counted.
Example: cheese oil butter meat bread pasta rice sugar milk
There is + Singular noun
Examples: 1. There is some spaghetti.
2. There is some juice.
3. There are + Plural noun
Examples: 1. There are some French fries.
2. There are some bananas.
3.3 Strategies: กลวิธีด้านปัญญา (Cognitive Strategies) ผ่านวิธีการรับและการส่งสารรูปแบบ
การจับใจความอย่างรวดเร็ว (Receiving and sending messages: Getting the
idea quickly)
4. สื่อการเรียนรู้
4.1 Power point คาศัพท์และโครงสร้างไวยากรณ์
4.2 Text 1-3
4.3 ใบความรู้ Learning strategy: Getting the idea quickly
4.4 Video เรื่อง “Eat Well Stay Healthy”
4.5 ตารางภาพรูปอาหาร
4.6 กระดาษบรู๊ฟ
4. 5.กิจกรรมการเรียนรู้
ครู นักเรียน
ขั้นทาความเข้าใจตัวป้อน
(Comprehensible Input)
1. ครูทักทายนักเรียน และถามนักเรียนด้วยคาถามเช่น
- What did you eat in this morning?
2. ครูเปิด video เรื่อง “Eat Well Stay Healthy” เพื่อ
นาเข้าสู่บทเรียน และถามคาถามเกี่ยวกับ video เช่น
- What did you see in the video?
- Would you like to stay healthy as the girls in the
video?
3. ครูแจก text 1 และเปิด power point อธิบาย
ความหมายคาศัพท์ และให้นักเรียนออกเสียงตามทีละคา
4. ครูแจก text 2 ให้นักเรียนและเปิด power point
อธิบายโครงสร้างประโยคดังนี้
structure :
4.1 Countable nouns are nouns can be counted.
4.2 Uncountable Nouns are nouns can't be
counted.
4.3 There is + Singular noun
4.4 There are + Plural noun
5. ครูแจก text 3 ให้นักเรียน เปิดเสียงเรื่อง “Eat Well
Stay Healthy” ให้นักเรียนฟัง 1 รอบแล้วให้นักเรียนออก
เสียงตาม
6. ครูถามคาถามเกี่ยวกับบทสนทนา เพื่อตรวจสอบความ
เข้าใจเช่น
- How many types are there in the nutrition?
- What are they?
7. ครูแจกใบความรู้ Learning strategy: Getting the idea
quickly ให้นักเรียนและอธิบายเกี่ยวกับการจัดกิจกรรม
ทักษะการฟังภาษาอังกฤษโดยใช้กลวิธีด้านปัญญาผ่านวิธีการ
รับและการส่งสารรูปแบบการจับใจความอย่างรวดเร็วซึ่งใช้
ในกิจกรรม True or False Chairs
1. นักเรียนทักทายครูและตอบคาถามที่ครูถาม
2. นักเรียนดู video เรื่อง “Eat Well Stay Healthy”
และตอบคาถาม
3. นักเรียนรับ text 1 และอ่านออกเสียงคาศัพท์ตามครู
4. นักเรียนรับ text 2 แล้วฟังและทาความเข้าความเข้าใจ
โครงสร้าง
5. นักเรียนรับ text 3 แล้วฟังบทอ่านและออกเสียงตาม
6. นักเรียนตอบคาถามครู
- There are five types of the nutrition.
- They are carbohydrates, fats, vitamins, protein,
and water.
7. นักเรียนฟังและซักถามหากมีข้อสงสัย
10. TEXT 1
Vocabulary
blood (n.) The red liquid that circulates in
the arteries and veins of humans and other
vertebrate animals, carrying oxygen to and
carbon dioxide from the tissues of the body
carbohydrate (n.) an organic compound that
occurs in living tissues or food and that can be
broken down into energy by people or
animals.
clean (v.) to take action to make something
not dirty.
energy (n.) the capacity for activity or
the exertion of power.
grow (v.) to become or cause something
to become larger in size or to undergo
the natural process of developing.
11. inside (pron.) the inner side or surface of
something.
important (adj.) of great significance or
value.
protein (n.) a substance that has amino
acids, compounds and carbon, hydrogen,
oxygen, nitrogen and sometimes sulfur
and is found in many foods.
strong (adj.) someone or something who
can exert a lot of power or force, or is
the ability to do a task very well.
vitamin (n.) someone or something who
can exert a lot of power or force, or is
the ability to do a task very well.
12.
13. Text 2
Countable and Uncountable Noun
Countable Nouns
Countable nouns are nouns that can be counted. They have singular and plural forms.
Example: potatoes, eggs, peanut, tomato, carrot, cookies, apple, vitamins
- I eat an apple every day.
- There are vitamins in many types of food.
Uncountable Nouns
Uncountable Nouns are nouns that can't be counted. They don't have plural forms.
They always take a singular form.
Example: cheese, oil, butter, meat, bread, pasta, rice, sugar, milk, protein
- I eat rice every day.
- There is protein in meat.
14. TEXT 3
CARBOHYDRATES give you energy.
There are carbohydrates in bread, sugar,
potatoes, pasta and rice.
FATS make you strong and give you energy.
There are fats in meat, butter and cheese and oil.
VITAMINS are important for your eyes,
your skin, your bones, your hair and for
other parts of your body. There are 13 types
of vitamins (A, B, C and so on). There are
vitamins in many types of food.
PROTEINhelps you to grow and gives
you energy. There is protein in meat, fish
and milk.
WATERis important for your blood.
It also cleans your body from the inside.
Drink lots of water every day!
15.
16. Learning Strategy: True or False Chairs (While-listening 2)
.
Getting the idea quickly
This strategy is used for listening or reading.
It helps learners understand rapidly
what they hear or read in the new language.
Two techniques of this strategy are skimming and scanning.
Skimming means searching
for the main ideas the
speaker wants to get across.
Scanning means searching
for the specific details of
interest to the learner.
Preview questions help learners to skim and scan more easily.
They often provide many clues and require simple “true/false”
or “Yes/No” responses or a choice from a set of answers.
For example: True or False Chairs (While-listening 2)
17. Activity 1
Single Grid
Direction: Make a group of three and get a table of pictures. Then, choose the picture
matching the audio.
Example:
Carbohydrate Protein Fats Water Vitamins
1
2
/
3
4
/
5
6
/
7
/
8
9
10
11
/
12
13
CARBOHYDRATES give you energy.
There are carbohydrates in bread, sugar, potatoes, pasta and rice.
18.
19. ACTIVITY 2
True or False Chairs
Direction: Listen to the audio and run to the true or false chairs.
1. Vitamins are important for many parts of our body.
2. There are carhydrates in rice and potatoes.
3. Fats aren’t important for our body.
4. There is protein in sugar.
5. Water is important for our blood and body from the inside.
6. There aren't any fats in butter, cheese and meat.
7. There are vitamins in fruits.
True
False
F
ด
True
True
True
True
False
False
False
False
True
False
True
False
20. Activity 3
Jigsaw Listening
Directions: Make a group of five students. Listen to the passage about Eat Well Stay
Healthy, summarize by creating graphic organizer; Spider Diagram and come to present to
the class.