Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasNur Kareena
Racangan Pengajaran Harian atau lebih dikenali sebagai RPH merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
RPH ini adalah merupakan 3 RPH yang berturutan di bawah tajuk Kata Nama Bahasa Melayu mengikut sukatan pelajaran Pendidikan Khas
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasNur Kareena
Racangan Pengajaran Harian atau lebih dikenali sebagai RPH merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
RPH ini adalah merupakan 3 RPH yang berturutan di bawah tajuk Kata Nama Bahasa Melayu mengikut sukatan pelajaran Pendidikan Khas
OLEH: NUR FAZLIN BINTI MOHD NAIM
Ini merupakan sebahagian daripada sub topik untuk subjek GPP1063 Pengantar Pengajian Profesional yang dipelajari oleh para guru pelatih di semua Institut Pendidikan Guru pada semester kedua PPISMP.
Harapan saya semoga perkongsian ini dapat membantu anda terutamanya para guru pelatih IPG bagi topik ini.
OLEH: NUR FAZLIN BINTI MOHD NAIM
Ini merupakan sebahagian daripada sub topik untuk subjek GPP1063 Pengantar Pengajian Profesional yang dipelajari oleh para guru pelatih di semua Institut Pendidikan Guru pada semester kedua PPISMP.
Harapan saya semoga perkongsian ini dapat membantu anda terutamanya para guru pelatih IPG bagi topik ini.
Modul Projek - Modul P5 Kearifan Lokal _Menampilkan Tarian Daerah Nusantara_...
Kepercayaan kepada tuhan
1. CONTOH RPH
PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4
Kelas : 4 Murni
Masa : 8.30 – 9.30 pagi
Nilai Utama : Kepercayaan Kepada Tuhan
Nilai sampingan : Kerjasama, hormat-menghormati, toleransi
Tajuk : Amalan Beribadat Pelbagai Kaum di Malaysia
Standard Kandungan: Mengh ormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan jiran
Standard Pembelajaran: 1.1.1, 1.1.2
Objektif Pembelajaran ( OP ): Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat;
Kognitif : 1. Menyenaraikan tiga amalan beribadat agama dan kepercayaan jiran.
2. Menerangkan cara menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan
kepercayaan jiran.
Afektif : Berbanga dan mempunyai parasaan ingin tahu tentang amalan beribadat
pelbagai agama di Malaysia.
Psikomotor : Simulasi cara menghormati amalan beribadat pelbagai agama dan kepercayaan
EMK : Keusahawanan ( EK5 )
BBM : Komputer riba, lcd projektor, Alat – alat tulis
LANGKAH PDP:
LANGKAH/MASA AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN
PENGAJARAN (PDP) CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
· Cikgu masuk ke kelas dengan memakai
pakaian beribadat.
· Cikgu memperdengarkan cth (Azan,
Loceng)
· Guru mengaitkan aktiviti di atas dengan
tajuk pelajaran hari ini.
BBM: Pakaian
beribadat, CD
Langkah 1
(10 minit)
· Guru menayangkan gambar – gambar
tempat - tempat beribadat di Malaysia.
· Guru bersoal jawab dengan murid tentang
gambar di atas.
BBM: LCD
2. LANGKAH/MASA AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN
PENGAJARAN CATATAN
Langkah 2
(10minit)
· Guru menunjukkan tayangan video amalan
beribadat kaum di Malaysia.
· Guru bersoal jawab dengan murid tentang
paparan video tersebut.
CONTOH SOALAN:
1. Apakah yang kamu dapat lihat melalui
tayangan video sebentar tadi?
2. Apakah aktiviti yang dilakukan?
3. Apakah nilai yang diamalkan di dalam aktiviti
tersebut?
BBM: Video/LCD
EMK: EK5
OP : K
NILAI SAMPINGAN:
Kerajinan, baik hati,
bertanggung-jawab.
Langkah 3
(15 minit)
· Murid diminta menyenaraikan amalan
beribadat pelbagai agama dan
kepercayaan jiran secara berkumpulan
(peta pemikiran: peta buih)
· Murid membentangkan hasil kerja di
hadapan kelas.
BBM: Kad manila,
pen maker.
OP :K
EMK: EK5
Langkah 4
(15 minit)
· Murid diminta menerangkan cara
menghormati amalan beribadat pelbagai
agama dan kepercayaan jiran berdasarkan
video yang telah ditayangkan secara
individu dengan bimbingan guru.
· Murid menyatakan perasaan apabila
mereka dan jiran menghormati amalan
beribadat di kalangan mereka.
OP :K / A
BBM: Kad manila/
kertas mahjong
Penutup/
Rumusan:
(5 minit)
Kognitif:
Soal jawab tentang PDP/nilai yang telah dipelajari
pada hari ini.
Guru membuat rumusan tentang isi pelajaran hari
ini.
*Set Induksi & Penutup – 3 / 5 minit ( 30 / 60 minit PDP)
3. PENTAKSIRAN BERASASKAN SEKOLAH ( PBS )
SENARAI SEMAK
( B3D1E2 – N8, N11, N12 ) ( B4D1E3 – N8 )
Nama aktiviti : Gotong-royong
4. Tarikh : 18 September 2014
Masa : 8.30 – 9.30 pagi
Tandakan ( / ) pada nilai yang telah diamalkan oleh murid semasa aktiviti.
B3D1E2 – N11 B3D1E2 – N12 B3D1E2 – N8
B4D1E3 – N8
BIL NAMA MURID KERAJINAN KERJASAMA KEADILAN
1 TAN PEI LING / / /
2 SHARON KOH / / /
3 MEGAN KANG / /
4 TEY JIA HEE / / /
5 JOAN QUEK / / /
6 KERK GEK TING / /
7 DANESWARY / /
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tandatangan : ....................................................
NAMA PENTAKSIR : ANGELINE TAN
GURU PENDIDIKAN MORAL TAHUN 4
*** CATATAN :
Bagi murid yang belum menguasai mana-mana nilai, murid ini boleh ditaksir dalam aktiviti
pdp yang akan datang berserta nilai-nilai baharu.