RPH-Keluarga Saya 1
                                                       (salasiah-kedit.blogspot.com)



RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2

Kelas         :     2 Sabar

Masa          :     0800-0900 ( 60 minit )

Hari          :     Selasa

Tema          :     KELUARGA CERIA

Tajuk         :     KELUARGA SAYA

Objektif      :     Pada akhir pelajaran murid akan;

                    1. Menceritakan sesuatu yang didengar berdasarkan maklumat
                       dengan sebutan dan intonasi yang betul.
                    2. Melafazkan ucapan secara bertatasusila.
                    3. Menyatakan sesuatu maklumat berdasarkan gambar.

Fokus Utama         :
                    2.1 Bercerita dan melaporkan sesuatu             perkara   yang
                    didengar,ditonton, dibaca atau dialami .

                             ARAS 2

                             i.    Menceritakan cerita yang didengar atau ditonton
                                   dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang
                                   betul.
Fokus Sampingan :
                    1.4      Menyatakan permintaan secara berterus-terang dan
                             menyakinkan dengan menggunakan intonasi dan unsur
                             paralinguistik yang sesuai untuk menguatkan permintaan.

                             ARAS 1

                             i.    Mengemukakan permintaan untuk mendapatkan
                                   kebenaran secara spontan.

Pengalaman sedia ada murid : Murid tinggal bersama keluarga mereka.

Sistem Bahasa       :

        1.    Tatabahasa :
                       Kata nama, Kata ganti nama, tanda baca.

        2.    Kosa kata :
                       Ayah
RPH-Keluarga Saya 2
                                                       (salasiah-kedit.blogspot.com)

                           Ibu
                           Kakak
                           Abang
                           Maafkan
                           Berkelah
                           makanan

Pengisian Kurikulum :

                     i.      Ilmu
                             a. Pendidikan kesihatan
                             b. Pendidikan moral

                     ii.     Nilai
                             a. kasih sayang
                             b. bersopan santun

Kemahiran Bernilai Tambah :

   i.      Kemahiran berfikir : Menjana idea.
   ii.     Belajar cara belajar : Mengumpul maklumat
   iii.    Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP ) : Verbal Linguistik, Interpersonal, Muzik
           dan Kinestetik
   iv.     Kajian Masa Depan ( KMD) : Strategi Mengatasi Masalah

Isi Pelajaran :

   i.      Keluarga Badrul
   ii.     Keluarga Saya.
   iii.    Kosa Kata
   iv.     Kata Nama, Kata Ganti Nama Diri, Tanda Baca.
   v.      Ucapan bertatasusila.
   vi.     Aktiviti mengeratkan hubungan kekeluargaan.

Bahan Bantu Mengajar:

   i.      Buku Teks Jilid 1 Bahasa Malaysia Tahun 2
   ii.     Buku Latihan dan Aktiviti Jilid 1 Bahasa Malaysia Tahun 2.
   iii.    Gambar Tunggal
   iv.     Gambar Bersiri
   v.      Kad perkataan.
   vi.     Video
   vii.    Carta Bacaan
   viii.   Carta lagu.
   ix.     Slide Latihan.
RPH-Keluarga Saya 3
                                                               (salasiah-kedit.blogspot.com)

      Pentaksiran :

               1.    Latihan Kefahaman.
               2.    Latihan Tanda Baca
               3.    Latihan padankan gambar dengan ayat yang sesuai.
               4.    Melengkapkan kata bual.
               5.    Melengkapkan petikan.
               6.    Borang pengurusan grafik.
               7.    Melengkapkan peta minda.



 Langkah
                    Isi Pelajaran   Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran.             Catatan
dan Masa
Set Induksi     Lagu : Kereta       1.   Guru meminta murid mendengar lagu      - Carta Lagu.
 ( 5 minit)     Kecil                    dengan teliti dan mengajuk lagu di     - Video .
                                         dalam hati mengikut lirik lagu.        - KMD: Verbal
                Bapaku pulang       2.   Murid menyanyikan lagu.                      Linguistik,
                dari kota.          3.   Guru mengaitkan lagu dengan isi              Muzik dan
                Bapaku belikan           pelajaran yang akan dipelajari.              Kinestetik.
                kereta
                Kereta kecil
                warna merah
                Boleh ku bawa
                ke sekolah
                Pon..pon..pon..(
                3 kali)
                Kereta kecilku
                berbunyi
                Marilah adik mari
                naik
                Boleh kubawa
                jumpa nenek.
Langkah 1       Keluarga Badrul      1. Guru meminta murid membuka Buku         -    Buku Teks Jilid 1
( 20 minit )    Keluarga saya.          Teks dan meminta mereka meneliti            Bahasa Malaysia
                Panduan:                gambar Keluarga badrul.                     Tahun 2, halaman
                Kamu boleh           2. Guru menyampaikan perihal keluarga          16.
                bercerita               Badrul berdasarkan gambar dan murid     -   Gambar tunggal
                tentang;                diminta mendengar dengan teliti.        -   Penilaian HSP 2.1
                - nama ahli          3. Guru meminta murid mengulang semula         Aras 2(i).
                keluarga                cerita yang diperdengarkan kepada       -   Buku Latihan dan
                - umur                  mereka.                                     Aktiviti Jilid 1,
                - bilangan           4. Guru meminta murid menceritakan             Bahasa Malaysia
                                        perihal keluarga masing-masing kepada       Tahun 2, halaman
                                        kelas berdasarkan panduan cerita            15.
                                        “Keluarga Badrul.”                      -   Penerapan
                                     5. Guru menekan aspek tanda baca dalam         Tatabahasa.
                                        penceritaan.
                                     6. Menjawab latihan kefahaman dalam
                                        Buku Latihan dan Aktiviti.
RPH-Keluarga Saya 4
                                                            (salasiah-kedit.blogspot.com)

                                  7. Menjawab Latihan Tanda Baca.
                                  8. Membuat pembetulan bersama.
Langkah 2      Ucapan              1. Guru meminta murid merujuk semula        - Buku Teks Jilid 1
( 10 minit )   bertatasusila.         Buku Teks.                                 Bahasa Malaysia
               Contoh;             2. Guru meminta murid membaca dialog          Tahun 2, halaman
               - Maafkan              yang disediakan.                           17.
                  saya, ibu.       3. Guru meminta murid melafazkan ucapan     - Penilaian HSP 1.4
                  Bolehkah            bertatasusila berdasarkan situasi yang     Aras 1(i).
                  saya bermain        disenaraikan oleh guru.                  - Buku Latihan dan
                  dengan           4. Murid diminta menyenaraikan perkara        Aktiviti Jilid 1,
                  kawan-              lain yang biasa diminta daripada           Bahasa Malaysia
                  kawan?              keluarga.                                  Tahun 2, halaman
               - Baiklah, Mira.    5. Murid menjawab latihan padankan            16.
               - Maafkan              gambar dengan ayat yang sesuai           - Gambar bersiri.
                  saya, ayah.         dengan bimbingan guru.                   - Penerapan nilai
                  Bolehkah         6. Murid menjawab latihan melengkapkan        murni; hormat-
                  saya keluar         kata bual.                                 menghormati,
                  sebentar?        7. Membuat pembetulan bersama.                kasih sayang.
               - Baiklah,                                                      - TKP:
                  Badrul.                                                        Interpersonal.
               Mintalah izin                                                   - KMD: Strategi
               secara bersopan                                                   mengatasi
               daripada ibu                                                      masalah.
               atau bapa untuk
               melakukan
               perkara berikut;
               - Bermain bola
                  sepak.
               - Berjumpa
                  kawan
               - Menggunaka
                  n telefon
               - Meminta
                  wang saku.
Langkah 3      Gambar bersiri.    1. Guru meminta murid melihat dan            - Borang
(10 minit )    Aktiviti              meneliti gambar bersiri yang                pengurusan grafik.
               mengeratkan           disediakan.                               - KB: Menjana idea.
               hubungan           2. Guru membimbing murid menyatakan          - Cara Belajar:
               kekeluargaan.         aktiviti yang terdapat dalam gambar.        Mengumpul
                                  3. Guru menyuruh murid menulis aktiviti        maklumat.
                                     tersebut dalam borang pengurusan          - Penerapan nilai
                                     grafik yang telah diedarkan.                murni: Kasih
                                  4. Membuat latihan melengkapkan ayat           sayang.
                                     berdasarkan gambar.                       - Buku Aktiviti dan
                                  5. Membuat pembetulan bersama.                 Latihan, halaman
                                                                                 17.
                                                                               - Pendidikan Moral.
Langkah 4      Penyerapan         1.   Guru meminta murid membaca kata         - Slide latihan.
(10 minit )    Tatabahasa:             nama, kata ganti nama diri dan kosa     - Carta bacaan.
               - Kata nama             kata yang telah di sediakan pada kad    - Kad perkataan.
               - Kata Ganti            perkataan.
               Nama Diri          2.   Guru menerangkan definisi kata nama
RPH-Keluarga Saya 5
                                                               (salasiah-kedit.blogspot.com)

              - Kosa Kata               dan kata ganti nama diri.
                   Ayah            3.   Guru membimbing murid untuk
                   Ibu                  memberi erti kosa kata yang
                   Kakak                disediakan.
                   Abang           4.   Membuat latihan objektif pada slide
                   Maafkan              yang disediakan guru.
                   Berkelah        5.   Murid bergilir-gilir memberi jawapan
                   makanan              kepada guru.

  - Pengayaan: Guru meminta murid mencari maklumat mengenai aktiviti bersama keluarga melalui
     bahan yang telah disediakan dengan menggunakan borang pengurusan grafik.
  - Pemulihan : Menulis kosa kata, kata nama, kata ganti nama diri ke dalam borang pengurusan grafik.
Penutup       - Rumusan isi         1. Guru membimbung murid merumuskan          - Peta minda.
( 5 minit )   pelajaran.                isi pelajaran dan menerapkan nilai       - Nilai Murni; Kasih
              - Penerapan nilai         murni.                                      sayang, hormat-
              murni.                2. Guru meminta murid melengkapkan              menghormati.
              - Lagu Kereta             peta minda mengenai isi pelajaran        - TKP: kinestetik
              Kecil.                    yang dipelajari hari ini.                   dan muzik.
                                    3. Murid menyanyi lagu Kereta Kecil.




     Aktiviti susulan : Mengumpul maklumat mengenai tempat yang menarik untuk
     dilawati bersama keluarga.

Keluarga saya

  • 1.
    RPH-Keluarga Saya 1 (salasiah-kedit.blogspot.com) RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 Kelas : 2 Sabar Masa : 0800-0900 ( 60 minit ) Hari : Selasa Tema : KELUARGA CERIA Tajuk : KELUARGA SAYA Objektif : Pada akhir pelajaran murid akan; 1. Menceritakan sesuatu yang didengar berdasarkan maklumat dengan sebutan dan intonasi yang betul. 2. Melafazkan ucapan secara bertatasusila. 3. Menyatakan sesuatu maklumat berdasarkan gambar. Fokus Utama : 2.1 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar,ditonton, dibaca atau dialami . ARAS 2 i. Menceritakan cerita yang didengar atau ditonton dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul. Fokus Sampingan : 1.4 Menyatakan permintaan secara berterus-terang dan menyakinkan dengan menggunakan intonasi dan unsur paralinguistik yang sesuai untuk menguatkan permintaan. ARAS 1 i. Mengemukakan permintaan untuk mendapatkan kebenaran secara spontan. Pengalaman sedia ada murid : Murid tinggal bersama keluarga mereka. Sistem Bahasa : 1. Tatabahasa : Kata nama, Kata ganti nama, tanda baca. 2. Kosa kata : Ayah
  • 2.
    RPH-Keluarga Saya 2 (salasiah-kedit.blogspot.com) Ibu Kakak Abang Maafkan Berkelah makanan Pengisian Kurikulum : i. Ilmu a. Pendidikan kesihatan b. Pendidikan moral ii. Nilai a. kasih sayang b. bersopan santun Kemahiran Bernilai Tambah : i. Kemahiran berfikir : Menjana idea. ii. Belajar cara belajar : Mengumpul maklumat iii. Teori Kecerdasan Pelbagai (TKP ) : Verbal Linguistik, Interpersonal, Muzik dan Kinestetik iv. Kajian Masa Depan ( KMD) : Strategi Mengatasi Masalah Isi Pelajaran : i. Keluarga Badrul ii. Keluarga Saya. iii. Kosa Kata iv. Kata Nama, Kata Ganti Nama Diri, Tanda Baca. v. Ucapan bertatasusila. vi. Aktiviti mengeratkan hubungan kekeluargaan. Bahan Bantu Mengajar: i. Buku Teks Jilid 1 Bahasa Malaysia Tahun 2 ii. Buku Latihan dan Aktiviti Jilid 1 Bahasa Malaysia Tahun 2. iii. Gambar Tunggal iv. Gambar Bersiri v. Kad perkataan. vi. Video vii. Carta Bacaan viii. Carta lagu. ix. Slide Latihan.
  • 3.
    RPH-Keluarga Saya 3 (salasiah-kedit.blogspot.com) Pentaksiran : 1. Latihan Kefahaman. 2. Latihan Tanda Baca 3. Latihan padankan gambar dengan ayat yang sesuai. 4. Melengkapkan kata bual. 5. Melengkapkan petikan. 6. Borang pengurusan grafik. 7. Melengkapkan peta minda. Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran. Catatan dan Masa Set Induksi Lagu : Kereta 1. Guru meminta murid mendengar lagu - Carta Lagu. ( 5 minit) Kecil dengan teliti dan mengajuk lagu di - Video . dalam hati mengikut lirik lagu. - KMD: Verbal Bapaku pulang 2. Murid menyanyikan lagu. Linguistik, dari kota. 3. Guru mengaitkan lagu dengan isi Muzik dan Bapaku belikan pelajaran yang akan dipelajari. Kinestetik. kereta Kereta kecil warna merah Boleh ku bawa ke sekolah Pon..pon..pon..( 3 kali) Kereta kecilku berbunyi Marilah adik mari naik Boleh kubawa jumpa nenek. Langkah 1 Keluarga Badrul 1. Guru meminta murid membuka Buku - Buku Teks Jilid 1 ( 20 minit ) Keluarga saya. Teks dan meminta mereka meneliti Bahasa Malaysia Panduan: gambar Keluarga badrul. Tahun 2, halaman Kamu boleh 2. Guru menyampaikan perihal keluarga 16. bercerita Badrul berdasarkan gambar dan murid - Gambar tunggal tentang; diminta mendengar dengan teliti. - Penilaian HSP 2.1 - nama ahli 3. Guru meminta murid mengulang semula Aras 2(i). keluarga cerita yang diperdengarkan kepada - Buku Latihan dan - umur mereka. Aktiviti Jilid 1, - bilangan 4. Guru meminta murid menceritakan Bahasa Malaysia perihal keluarga masing-masing kepada Tahun 2, halaman kelas berdasarkan panduan cerita 15. “Keluarga Badrul.” - Penerapan 5. Guru menekan aspek tanda baca dalam Tatabahasa. penceritaan. 6. Menjawab latihan kefahaman dalam Buku Latihan dan Aktiviti.
  • 4.
    RPH-Keluarga Saya 4 (salasiah-kedit.blogspot.com) 7. Menjawab Latihan Tanda Baca. 8. Membuat pembetulan bersama. Langkah 2 Ucapan 1. Guru meminta murid merujuk semula - Buku Teks Jilid 1 ( 10 minit ) bertatasusila. Buku Teks. Bahasa Malaysia Contoh; 2. Guru meminta murid membaca dialog Tahun 2, halaman - Maafkan yang disediakan. 17. saya, ibu. 3. Guru meminta murid melafazkan ucapan - Penilaian HSP 1.4 Bolehkah bertatasusila berdasarkan situasi yang Aras 1(i). saya bermain disenaraikan oleh guru. - Buku Latihan dan dengan 4. Murid diminta menyenaraikan perkara Aktiviti Jilid 1, kawan- lain yang biasa diminta daripada Bahasa Malaysia kawan? keluarga. Tahun 2, halaman - Baiklah, Mira. 5. Murid menjawab latihan padankan 16. - Maafkan gambar dengan ayat yang sesuai - Gambar bersiri. saya, ayah. dengan bimbingan guru. - Penerapan nilai Bolehkah 6. Murid menjawab latihan melengkapkan murni; hormat- saya keluar kata bual. menghormati, sebentar? 7. Membuat pembetulan bersama. kasih sayang. - Baiklah, - TKP: Badrul. Interpersonal. Mintalah izin - KMD: Strategi secara bersopan mengatasi daripada ibu masalah. atau bapa untuk melakukan perkara berikut; - Bermain bola sepak. - Berjumpa kawan - Menggunaka n telefon - Meminta wang saku. Langkah 3 Gambar bersiri. 1. Guru meminta murid melihat dan - Borang (10 minit ) Aktiviti meneliti gambar bersiri yang pengurusan grafik. mengeratkan disediakan. - KB: Menjana idea. hubungan 2. Guru membimbing murid menyatakan - Cara Belajar: kekeluargaan. aktiviti yang terdapat dalam gambar. Mengumpul 3. Guru menyuruh murid menulis aktiviti maklumat. tersebut dalam borang pengurusan - Penerapan nilai grafik yang telah diedarkan. murni: Kasih 4. Membuat latihan melengkapkan ayat sayang. berdasarkan gambar. - Buku Aktiviti dan 5. Membuat pembetulan bersama. Latihan, halaman 17. - Pendidikan Moral. Langkah 4 Penyerapan 1. Guru meminta murid membaca kata - Slide latihan. (10 minit ) Tatabahasa: nama, kata ganti nama diri dan kosa - Carta bacaan. - Kata nama kata yang telah di sediakan pada kad - Kad perkataan. - Kata Ganti perkataan. Nama Diri 2. Guru menerangkan definisi kata nama
  • 5.
    RPH-Keluarga Saya 5 (salasiah-kedit.blogspot.com) - Kosa Kata dan kata ganti nama diri. Ayah 3. Guru membimbing murid untuk Ibu memberi erti kosa kata yang Kakak disediakan. Abang 4. Membuat latihan objektif pada slide Maafkan yang disediakan guru. Berkelah 5. Murid bergilir-gilir memberi jawapan makanan kepada guru. - Pengayaan: Guru meminta murid mencari maklumat mengenai aktiviti bersama keluarga melalui bahan yang telah disediakan dengan menggunakan borang pengurusan grafik. - Pemulihan : Menulis kosa kata, kata nama, kata ganti nama diri ke dalam borang pengurusan grafik. Penutup - Rumusan isi 1. Guru membimbung murid merumuskan - Peta minda. ( 5 minit ) pelajaran. isi pelajaran dan menerapkan nilai - Nilai Murni; Kasih - Penerapan nilai murni. sayang, hormat- murni. 2. Guru meminta murid melengkapkan menghormati. - Lagu Kereta peta minda mengenai isi pelajaran - TKP: kinestetik Kecil. yang dipelajari hari ini. dan muzik. 3. Murid menyanyi lagu Kereta Kecil. Aktiviti susulan : Mengumpul maklumat mengenai tempat yang menarik untuk dilawati bersama keluarga.