1. Proiect de lec ieț
Profesor: Carmina Volanin
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învă areț : Nuvela
Subiectul: Propoziţia subordonată completivă directă
Tipul lecţiei: de predare de noi cunoştinţe;
SCOP: - dezvoltarea capacităţii elevilor de exprimare orală şi scrisă;
- formarea deprinderii elevilor de a recunoaşte,în context,un anumit tip de subordonată;
-dezvoltarea la elevi a capacităţii de a înţelege global un anumit text propus
pentru analiză gramaticală;
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4. sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat
2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfo-sintaxă, folosind adecvat semnele
ortografice şi de punctuaţie
OBIECTIVE OPERA IONALEȚ
A. Cognitive
O.1: identificarea propozi iilor completive directe din frazele date;ț
O.2: precizarea valorii morfologice a termenului regent;
O.3: alcătuire de fraze care să cuprindă completive directe după cerin ele date.ț
O.4. contragerea propozi iilor completive directe în păr i de propozi ie corespunzătoare;ț ț ț
O.5: indicarea felului propozi iilor secundare introduse în fraze prin acela i element de rela ie;ț ș ț
B. Afective
O. 6 : participarea afectivă la lecţie;
O.7 : acceptarea solicitărior profesorului şi mobilizarea pentru realizarea lor;
O. 8 : respingerea atitudinii negative a unor elevi faţă de învăţare;
RESURSE METODOLOGICE:
1. metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, învăţare prin descoperire, exerciţiul, analiza
frazei;
2. forme de organizare: activitate frontală dirijată, individuală, pe echipe.
3. mijloace didactice: fişe de lucru, cretă, tabla, Limba i literatura romănăș , Marin Iancu, Corint, Limba
română în gimnaziu, Sofia Dobra, Humanitas,
MINISTERTUL EDUCATIEI NA IONALEȚ
INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN SIBIU
SCOALA GIMNAZIALĂ ”MATEI BASARAB”
557285 TURNU ROSU,Str. SCOLII, nr. 428, jud. SIBIU
TEL/FAX 0269 544333
Email scturnur@yahoo.com
2. DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Etapele lecţiei Ob
op.
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare
1. Moment
organizatoric (1’)
fac prezenţa;
asigur climatul necesar
se pregătesc pentru lecţie
deschid caietele de temă
conversaţia frontal
2. Verificarea
temei (3’)
Numesc elevii care vor citi exerciţiile
avute ca temă, corectând eventualele
greşeli
verifică tema, corectând, individual,
eventualele greşeli;
conversaţia,
explicaţia
frontal
3. Verificarea
cunoştinţelor (6’)
Ce am avut de pregătit pentru astăzi?
Cum definim complementul direct?
Care sunt întrebările specifice ale
acestuia?
În ce cazuri poate sta?
Prin ce părţi de vorbire poate fi
exprimat?
elevii răspund la întrebări conversaţia
euristică şi
catihetică
frontal
4. Anunţarea
subiectului lecţiei
noi şi a
obiectivelor
operaţionale (1’)
Anunţ titlul şi obiectivele operaţionale
ale lecţiei
scriu titlul pe tablă;
împart fi ele de lucruș
elevii scriu titlul pe caiete;
urmăresc fi a de lucruș
conversaţia frontal
5. Desfăşurarea
activităţii de
învăţare (26’)
O1
O1
se rezolvă primul exerci iu de peț
fi ăș
Pun,pe rând,câte un elev pentru
fiecare exemplu,să delimiteze
propoziţiile,să stabilească propoziţia
principală şi să-şi spună părerea despre
propoziţia subordonată întâlnită după
contragerea ei;
Elevul desemnat subliniază predicatele
din enunţ,încercuieşte elementele de relaţie şi
delimitează propoziţiile. Stabileşte propoziţia
principală iar pentru cea secundară pune o
întrebare şi îşi exprimă părerea despre aceasta;
Un elev va încerca să formuleze definiţia,după
Conversaţia
Conversaţia
catihetică,
exerciţiul,
demonstraţia
Frontal
Individual
3. O2
O3
O4
Pe baza observaţiilor făcute de elevi,
le cer să formuleze definiţia acestei
subordonate.
Îi solicit pe elevi să înlocuiască
complementele directe prin propozi ii,ț
prin procedeul expansiuni. (ex 2)
Le cer elevilor să numească
elementele regente ale completivei
directe (ex 3 de pe fi a de lucru)ș
Se rezolvă ex 4 de pe fi ă, eleviiș
identificând elementele de rela ie prinț
care este introdusă această subordonată
şi le notează pe caiete,
Se identifică topica i punctua iaș ț
subordonatei (ex 5)
Numesc câte un elev care să analizeze
sintactic frazele de la exerci ii (evaluareț
formativă 1, 2)
care o vor nota în caiete pe cea corectă;
Elevii rezolvă exerci iileț
Elevii le numesc, le scriu pe caiete
Elevii îşi copiază pe caiete elementele de
rela ie;ț
Pe rând,câte un elev analizează sintactic
fraza,în timp ce ceilalţi îşi notează şi ei pe caiete
explicaţiile;
Învă area prinț
descoperire
Conversaţia
euristică
Analiza
gramaticală
Conversaţia
euristică
Exerciţiul
Individual
Frontal
Frontal
6. Retenţie şi
transfer (9’)
O5 Li se cere elevilor să rezolve un
exerci iu de contragere a subordonatelorț
întâlnite, pentru a verifica dacă au
în eles no iunile predate.ț ț
Elevii se consultă între ei şi rezolvă itemii
testului;
Elevii numiţi dau răspunsurile corecte, însoţite
de explicaţii pertinente;
Demonstraţia
Conversaţia
euristică;
Explicaţia;
În perechi
7. Tema pentru
acasă (1’)
Se propune ca temă un exerci iu de peț
fi a de lucru i două din manual.ș ș
notează tema conversaţia
explicaţia
frontal
8. Evaluare (2’) Voi evalua activitatea în ansamblu,
evidenţiind elevii activi, încurajându-i
pe cei mai puţin activi. Voi nota
activitatea a 4-5 elevi, în caietul de
notare curentă
participă la evaluarea lecţiei şi la propria
evaluare
aprecierea
verbală,
notarea curentă
frontal,
individual
4. PROPOZIŢIA SUBORDONATĂ COMPLETIVĂ DIRECTĂ
1. Citeşte textul de mai jos, identifică predicatele , desparte în propoziţii şi precizează felul lor:
Vrem să facem o vizită la Muzeul ăranului Român, dar nu am inut minte ce ne-a spusȚ ț
organizatorul despre orarul de func ionare.ț
2. Precizează funcţia sintactică a cuvintelor subliniate, apoi realizează expansiunea lor:
L-am cunoscut pe scriitor.
Cornel tieș ceva.
Pot citi cu u urin ă.ș ț
Cheamă pe trei din grupul său.
3. Identifică elementele regente ale subordonatei completive directe:
Am aflat 1
/ că m-ai căutat2
/
A băgat de seamă 1
/ că l-ai min itț 2
/.
Iată 1
/ ce am de la bunica 2
/.
4. Recunoaşte elementele introductive ale subordonatei completive directe:
tiuȘ 1
/ că min i.ț 2
/ Vreau 1
/ să tiu adevărul.ș 2
/ Nu tiamș 1
/ dacă meri i sacrificiul meu.ț 2
/
Nu e corect 1
/ ca to i să plătim pentru tine.ț 2
/ N-am băgat de seamă 1
/ de a plecat cu tine. 2
/
El va sus ineț 1
/ cum că e nevinovat. 2
/ Mihai va declara 1
/ precum că mărturiile celuilalt sunt false2
./
Am aflat1
/ cine este vinovatul. 2
/ tiuȘ 1
/ ce vrei.2
/ Ajută 1
/pe cine î i place.ț 2
/
Bănuie teș 1
/ cui i-ai dat albumul. 2
/ A în elesț 1
/ fa ă de cine gre ea.ț ș 2
/
Alege- iț 1
/ ce carte vrei. 2
/ Răspunde 1
/ care elev tieș 2
./
Afla prima 1
/ orice se întâmpla2
./ Pe oricare îl întâlnea 1
/ îl întreba de sănătate. 2
/
Crede 1
/ orice minciună aude. 2
/ Ascultă 1
/ orice pove ti i-ai îndruga.ș 2
/
Am uitat 1
/ unde stai. 2
/ Nu tiuș 1
/ când se întorc colegii de la mare. 2
/
tiauȘ 1
/ cât aveau de pierdut2
./ Văd1
/ cum plângi degeaba. 2
/
5. Precizează ce loc ocupă completiva directă faţă de regentă şi ce punctuaţie are:
Nu doream 1
/ să tiiș 2
/ că sufăr pentru tine. 3
/ Când mă întorc, 1
/ nu tiuș 2
./
6. Precizează ce func ie sintactică îndepline te elementul introductiv din fraza:ț ș
Îi primea cu bucurie 1
/ pe câ i veneau pe la el.ț 2
/
EXERCI I APLICATIVEȚ
1. Desparte în propozi ii frazele de mai jos i precizează felul acestora:ț ș
Iată cine ne dă lec ii i cine crede că poate fi un model pentru to i.ț ș ț
5. Este bine că George a sfâr it să scrie referatul pe care-l va prezenta la ora de biologie i că putem săș ș
facem o plimbare.
Am în vedere să nu întârzii la oră i să nu-l supăr pe domnul profesor.ș
„De-abia acum în elese Ion că împreună cu pământul trebuie să primească i pe Ana i că, fără ea, n-arț ș ș
fi dobândit niciodată averea. I se părea o străină i nu-i venea să creadă că în pântecele ei se plămăde te oș ș
fiin ă din sângele lui.”ț
Liviu Rebreanu, Ion
„Într-un moment de disperare socoti că ar fi mai bine să renun e la favoarea legii militare, să se întoarcăț
peste un an în haina de ofi er i să-i arate Martei că poate fi i el ca celălalt..”ț ș ș
Liviu Rebreanu, Pădurea spânzura ilorț
„Părul mi se zburli sub căciulă, degetele-mi alergară drăce te de-a lungul buciumului, iar biata meaș
minte crezu că iadul trebuie să fie mai dumnezeiesc decât raiul i că un diavol ce cântă e mai cucernicș
decât un înger ce se roagă .” Panait Istrati
.„Măicu ă scumpă, a vrea în jurul tău „N-am mai trecut de mult prin sat i-mi spuneț ș ș
Să fac un arc de milă i lumină, Un om ce de pe-acasă a venitț ș
Să bat în aur chipul tău...” Cum c-a-nflorit la noi mălinul
i c-ai albit, mămucă, ai albit.”Ș
Ioan Alexandru, Mama Nicolae Labi ,ș Mama
„Ce-s unora lucruri a toate mai sus
Par altora lucruri de arte,ș
Dar tie acel ce compasul i-a pusș ș
Pe marginea lumii-ntre via ă i-apusț ș
De-i alb ori e negru ce-mparte” George Co buc,ș Poetul
2. Completează spa iile punctate cu regente potrivite subordonatei date:ț
...........................................................................că a min it (predicativă)ț
...........................................................................că a min it (subiectivă)ț
...........................................................................că a min it (atributivă)ț
.........................................................................că a min it (completivă directă)ț
...........................................................................să nu te a tept (predicativă)ș
...........................................................................să nu te a tept (subiectivă)ș
...........................................................................să nu te a tept (atributivă)ș
...........................................................................să nu te a tept (completivă directă)ș
...........................................................................ce cadou î i place (predicativă)ț
...........................................................................ce cadou î i place (subiectivă)ț
...........................................................................ce cadou î i place (atributivă)ț
...........................................................................ce cadou î i place (completivă directă)ț
6. Evaluare formativă
Grupa 1
1. Face i expansiunea complementelor directe:ț
Îi în eleg teama. Spune-mi data sosirii în capitală.ț
2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș ț
Am primit ce cadou am visat.
„Alexis se sculă de la clavir, rugând-o să încerce să cânte roman e.” (Vasile Alecsandri,ț Mărgărita)
3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț
Anca pictează........................................................... Am scris......................................................................
.......................................................... ........................................................................
Evaluare formativă
Grupa 2
1. Face i expansiunea complementelor directe:ț
Monica i-a recunoscut gre eala. Ai aflat pre ul căr ii?ș ș ț ț
2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș ț
„Acum să-mi spui tu cine e ti, de unde vii i încotro te duci.” (Ion Creangă,ș ș Povestea lui Harap-
Alb)
Am promis ca la ora 17 să fiu acasă.
3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț
Vă rog .................................................................... Am sim it......................................................................ț
................................................................. ........................................................................
Evaluare formativă
Grupa 3
1. Face i expansiunea complementelor directe:ț
Propune o solu ie. Povestea pă ania cu ursul tuturor.ț ț
2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș ț
M -a întrebat de unde izvoră te Dunărea.ș
„Am hotărât de multe ori să mă analizez până la capăt, să pătrund cât mai adânc i calm în suflet.”ș
(Mircea Eliade, Romanul adolescentului miop)
3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț
A i sesizat ................................................................. Spune-mi......................................................................ț
................................................................. ........................................................................
7. Evaluare formativă
Grupa 1
1. Face i expansiunea complementelor directe:ț
Îi în eleg teama. Spune-mi data sosirii în capitală.ț
2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș ț
Am primit ce cadou am visat.
„Alexis se sculă de la clavir, rugând-o să încerce să cânte roman e.” (Vasile Alecsandri,ț Mărgărita)
3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț
Anca pictează........................................................... Am scris......................................................................
.......................................................... ........................................................................
Evaluare formativă
Grupa 2
1. Face i expansiunea complementelor directe:ț
Monica i-a recunoscut gre eala. Ai aflat pre ul căr ii?ș ș ț ț
2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș ț
„Acum să-mi spui tu cine e ti, de unde vii i încotro te duci.” (Ion Creangă,ș ș Povestea lui Harap-
Alb)
Am promis ca la ora 17 să fiu acasă.
3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț
Vă rog .................................................................... Am sim it......................................................................ț
................................................................. ........................................................................
Evaluare formativă
Grupa 3
1. Face i expansiunea complementelor directe:ț
Propune o solu ie. Povestea pă ania cu ursul tuturor.ț ț
2. Recunoa te i completivele directe din frazele de mai jos:ș ț
M -a întrebat de unde izvoră te Dunărea.ș
„Am hotărât de multe ori să mă analizez până la capăt, să pătrund cât mai adânc i calm în suflet.”ș
(Mircea Eliade, Romanul adolescentului miop)
3. Completa i enun urile cu un complement direct, apoi cu o completivă directă:ț ț
A i sesizat ................................................................. Spune-mi......................................................................ț
................................................................. ........................................................................