SlideShare a Scribd company logo
Анги удирдсан багшийнАнги удирдсан багшийн
хөтлөх бичиг баримтхөтлөх бичиг баримт
Аливаа хүнд аав ээжийн адил эргэн
дурсаж ачийг нь санаж явдаг нэг хүн
байдаг нь түүний БАГШ нь юм. Цаг
хугацаа улирч улс орон өөрчлөгдөвч
багш шавийн барилдлага хэмээх хүмүүс
хоорондын дотны харилцааны утга учир
хэвээр үлддэг билээ. Монгол улсын
ирээдүйн өмнө шууд утгаараа
хариуцлага хүлээж буй хүн бол багш юм.
“Биеийг нь төрүүлэхээс сэтгэлийг нь
төрүүлэхгүй” гэсэн ардын үгийг өнөөдөр
“Биеийг нь эцэг эх, сэтгэлийг нь эцэг эх,
багш гурав төрүүлдэг” хэмээн өөрөөр
хэлэх цаг болжээ.
Ардчилсан чөлөөт нийгмийн нөхцөлд
аливаа бие даасан нэгж нь өөрөө өөрийгөө
удирдан зохицуулж, нийгэм эдийн засгийн
орчиндоо дасан зохицож байж оршин тогтнож,
хөгжин дэвшиж чадах билээ. Анги удирдах үйл
ажиллагаа нь энэ л зүй тогтолд захирагдах
ёстой. Анги нь өөр өөөрийн зан чанар, ёс
суртахуун, мэдлэг, чадвар бүхий 30-40 нэгжийг
багтаасан систем байдаг гэж эрдэмтэд
хэлсэнчлэн анги тус бүр өөрийн шинж чанартай
байна. Багш ч гэсэн өөр өөрийн арга барил,
мэдлэг боловсролтой. Хэдий тийм ч анги
удирдсан багшийн үйл ажиллагааны явц, бичиг
баримтын хөтлөлтийн талаар заавал байх
ёстой үнэлж дүгнэж байдаг чиглэлүүдээс
танилцуулья.
Анги удирдана гэдэг нь багшаасАнги удирдана гэдэг нь багшаас
хичээлээ үр дүнтэй заадаг бүтээлчхичээлээ үр дүнтэй заадаг бүтээлч
сургагч багшийг бодвол сурагчидтайгаасургагч багшийг бодвол сурагчидтайгаа
илүү ойр дотно харьцаж, тэднийг бүлэг,илүү ойр дотно харьцаж, тэднийг бүлэг,
анги хамт олон болгон төлөвшүүлэнанги хамт олон болгон төлөвшүүлэн
нийгэмд өөрийн гэсэн байр суурьтайнийгэмд өөрийн гэсэн байр суурьтай
хөгжүүлэн хүмүүжүүлэгч байхыгхөгжүүлэн хүмүүжүүлэгч байхыг
шаардаж байдаг. Анги удирдсан багшидшаардаж байдаг. Анги удирдсан багшид
бусад багшийг бодвол илүү их үүрэгбусад багшийг бодвол илүү их үүрэг
хариуцлага ноогдож нарийн ур ухаанхариуцлага ноогдож нарийн ур ухаан
шаардагдах нь тодорхой юм.шаардагдах нь тодорхой юм.
Анги удирдсан багшийн хөтлөх бичиг баримтын
цэгц дараалалд:
1. Товъёог
2. Анги хамт олны зорилго
3. Зорилт
4. Ангийн дүрэм
5. Анги хамт олны тухай танилцуулга. (Зурагтай)
6. Багш, суралцагч, эцэг эхийн хооронд байгуулах гурвалсан
гэрээ
7. Судалгаанууд
Дэлгэрэнгүй судалгаа
- Ангийн сурагчдын хүйсийн харьцааны судалгаа
- Ангийн сурагчдын төрсөн оны судалгаа
- Бүтэн ба хагас өнчин сурагчдын судалгаа
- Сурлагын судалгаа
- 4-өөс дээш хүүхэд нь суралцдаг өрхийн судалгаа
- Сонгон, секц, дугуйланд хамрагдсан сурагчдын судалгаа
- Хэрэгт орж болзошгүй сурагчдын судалгаа
- Архи, тамхи хэрэглэж болзошгүй сурагчдын судалгаа
8. Судалгаанд тулгуурласан үйлчилгээ
/Баримт, төлөвлөгөө, хөтөлбөр/
9. Ангийн хурал, эргэцүүлэмж
10. Эцэг эхтэй ажиллах менежмент, үйл
ажиллагааны төлөвлөлт
11. Төсөлт ажил, хичээлийн төлөвлөгөө, ажлын
агуулга, гүйцэтгэл
12. Анги хамт олны санаачилгаар зохиогдсон
ажлууд, үйл явц, үр дүн
Хүн бүрт амьдралын эрхэм зорилго гэж байдаг. Зорилгоо сайн
тодорхойлж, түүндээ итгэлтэй ангийн хамт олон баяр хөөртэй,
бие биедээ түшиг тулгууртай байдаг. Ангийн зорилго,
зорилтыг дараах байдлаар тодорхойлж болно.
Үүнд:
1. Эрхэм зорилго: Тухайн хичээлийн жилд сургуулийн
хүрээнд дэвшүүлсэн зорилго юм.
2. Зорилго: Эрхэм зорилгыг хэрэгжүүлэхтэй холбогдон
тухайн анги хамт олноос дэвшүүлсэн зорилго юм.
3. Зорилт: Нэг ба түүнээс олон зорилгыг хэрэгжүүлэх
явцад хичээлийн жилийн хүрээнд гарсан байх тусгай
хөтөлбөр юм.
4. Ойрын зорилт: Цаг хугацааны уялдаа, хүрэх түвшин,
үүрэг хариуцлагын хуваарилалт зэрэгт гарах
өөрчлөлтүүдийг тодорхойлно. Ойрын зорилтыг өдөр,
долоо хоног, сараар төлөвлөдөг.
Ангийн зорилтыг тодорхойлж түүнд нийцүүлэн дүрэм журмаа
бэлтгэх хэрэгтэй. Ангийнхаа анхдугаар хурлаар
баталгаажуулж, үйл ажиллагаандаа мөрдлөг болгож байгаа
дүрмээ танилцуулья.
... ангийн “Алтан дүрэм”
1. Хууль бол хаан гэдэг уриаг мөрдлөгө болгоно.
2. Завсарлагаар эмх цэгцтэй урсгал сөрөхгүй байх
3. Хичээл дээр дүрэмт хувцас өмссөн байна
4. Хамт хичээллэж буй сурагчдынхаа идэвхитэй суралцахад
саад болох аливаа үйл ажиллагааг цээрлэнэ.
5. Сургалт хүмүүжлийн ажлын явцад ангийн дарга, идэвхтэй
сурагчдын удирдлагын дор бие даан суралцах чадварыг
бүрэн эзэмшинэ.
6. Хичээлийн цагийг үр ашигтай өнгөрөөнө.
7. Эзэн нь юмаа мэддэг, эрэг нь усаа хашдаг гэдгийн адилаар
ангийн эд хөрөнгийг хариуцан эвдэрхий тохиолдолд хэн
буруутай эзнээр нь эвдрэлийг засуулдаг арга барилд
суралцах.
8. Шалтгаангүйгээр хичээлээс хоцрох, таслах
тохиолдолд ёс суртахууны арга хэмжээ авч
хариуцлагаа ухамсарлах чадварт суралцах
9. Аливаа маргаантай асуудлыг зөвшилцөж,
хамтын шийдвэр гаргана.
10.Өөрийгөө болон бусдыг зөв, шударга үнэлж
сурна.
“Ирээдүй” цогцолборын II дунд сургууль
... ангийн сурагч ................. овогтой
...................-ын танилцуулга
1. Овог
2. Нэр
3. Нас
4. Төрсөн, он сар, өдөр
5. Орд, жил
6. Хобби
7. Гэрийн хаяг, харилцах утас
8. Дуртай хичээл
9. Сонирхдог спорт
10. Сайн найз
11. Хэлэх дуртай үг
12. Сайн зан чанар
13. Муу зан чанар
14. Ирээдүйн мэргэжил
15. Хүндэтгэдэг хүн
СудалгааСудалгаа
Судалгаа нь ангийн сурагчдын сурлага,Судалгаа нь ангийн сурагчдын сурлага,
хүмүүжлийн төлөвшлийг үнэлж дүгнэх чухал ачхүмүүжлийн төлөвшлийг үнэлж дүгнэх чухал ач
холбогдолтой. Судалгаа нь үндсэн 4 зүйлээсхолбогдолтой. Судалгаа нь үндсэн 4 зүйлээс
бүрдэнэ.бүрдэнэ.
1.1. Судалгааны зорилгоСудалгааны зорилго
2.2. Судалгаанд ашиглагдах хэрэглэгдэхүүнСудалгаанд ашиглагдах хэрэглэгдэхүүн
3.3. Судалгаа явуулах журамСудалгаа явуулах журам
4.4. Судалгааны үр дүнг боловсруулахСудалгааны үр дүнг боловсруулах
Судалгааг анги нийтээр, хэсэгчилсэн,
ганцаарчилсан хэлбэрээр явуулж
болдог. Сурагчдаас авч байгаа
судалгаа бүхэн тодорхой зорилготой
байж судалгааны үр дүнгийн талаар
дүгнэлт зайлшгүй хийх шаардлагатай.
Жишээ нь: Зарим судалгааны
зорилгыг товч танилцуулья.
• Төрсөн ордны судалгаа
• Амьдардаг гэр, орон сууцны судалгаа
• Амьжиргааны түвшингийн судалгаа
• Эрүүл мэнд, өсөлт бойжилтын судалгаа
• Оюуны үйлийн судалгаа
• Зан төлөв, темпераментийн хэв шинж
тодорхойлох судалгаа
• Авъяас чадварын хөгжлийн судалгаа
• Хамт олны сэтгэл зүйн уур амьсгалыг судлах
судалгаа
• Хамт олны дунд эзлэх байр суурь, статусыг
тодорхойлох социометрийн судалгаа
• Унаагаар явдаг сурагчдын судалгаа
• Бие хүнийг төлөвшүүлэх бусад судалгаанууд
• Сурагчдын зан төлөв, темпераментийн хэв шинжийг
тодорхойлох судалгаа нь ангийн сурагчдын дунд
нийтлэг, хэсэгчилсэн байдлаар сурагчдын
темпераментийн онцолгийг тодорхойлж түүнтэй ажиллах
арга барилыг тодруулна.
• Хамт олны дотор эзэлж буй байр суурь, статусыг
тодорхойлох социометрийн судалгаа нь сурагчдын
анги, хамт олны дотор эзэлж буй байр суурийг
тодорхойлохын зэрэгцээ хамт олныг ойртуулах, нэгдэл
нягтралыг бэхжүүлэх, төлөвшилтийг хангах зорилготой.
• Сурагчдын хамт олны сэтгэл зүйн уур амьсгалыг
судлах судалгааны зорилго нь тухайн хамт олны дотор
зонхилон илрэх харьцаа, хандлага, сэтгэл зүйн уур
амьсгалыг тодорхойлно.
• Сурагчдын эрүүл мэнд, өсөлт бойжилтын судалгаа нь
эрүүл мэндэд гарсан өөрчлөлт, өвчлөлийн байдал, биеийн
ерөнхйи хөгжлийг тодорхойлно.
Багш, суралцагч, эцэг эхийн хоорондБагш, суралцагч, эцэг эхийн хооронд
байгуулах гурвалсан гэрээбайгуулах гурвалсан гэрээ
Энэхүү гурвалсан гэрээний мөн чанар нь гэрээгээрЭнэхүү гурвалсан гэрээний мөн чанар нь гэрээгээр
хүлээсэн үүрэг биелүүлэхийн төлөө багш,хүлээсэн үүрэг биелүүлэхийн төлөө багш,
суралцагч, эцэг эхийн үүрэг хариуцлага сайжирчсуралцагч, эцэг эхийн үүрэг хариуцлага сайжирч
гэрээ бол иргэний харилцааг зохицуулагч эрх зүйнгэрээ бол иргэний харилцааг зохицуулагч эрх зүйн
баримт бичиг гэдгийг хүндэтгэн үзэх сэтгэл зүйнбаримт бичиг гэдгийг хүндэтгэн үзэх сэтгэл зүйн
үндэс төлөвшинө. Мөн гэрээ нь багш, суралцагч,үндэс төлөвшинө. Мөн гэрээ нь багш, суралцагч,
эцэг эхийн харилцааг бие биенээсээ хараат бус, биеэцэг эхийн харилцааг бие биенээсээ хараат бус, бие
биеэ хүндэтгэх эрх үүргээ ухамсарлах, хариуцлагабиеэ хүндэтгэх эрх үүргээ ухамсарлах, хариуцлага
хүлээх, иргэнлиг байдал төлөвшүүлэх эрх зүйнхүлээх, иргэнлиг байдал төлөвшүүлэх эрх зүйн
таатай орчинг бий болгодог. Гурвалсан гэрээг багш,таатай орчинг бий болгодог. Гурвалсан гэрээг багш,
эцэг эх, сурагчдын хамтарсан хурлаар хэлэлцэжэцэг эх, сурагчдын хамтарсан хурлаар хэлэлцэж
оролцогч талууд гарын үсэг зурснаар эхлэн хүчиноролцогч талууд гарын үсэг зурснаар эхлэн хүчин
төгөлдөр эрх зүйн акт болох юм.төгөлдөр эрх зүйн акт болох юм.
Эцэг эхтэй ажиллах үйл ажиллагааны үндсэнЭцэг эхтэй ажиллах үйл ажиллагааны үндсэн
хэлбэрүүдхэлбэрүүд
Ангийн удирдлагын хамтын ажиллагааны нэг үндсэнАнгийн удирдлагын хамтын ажиллагааны нэг үндсэн
чиглэл болох гэр бүл, эцэг эхтэй хамтран ажиллахдаачиглэл болох гэр бүл, эцэг эхтэй хамтран ажиллахдаа
дараах хэлбэрүүдийг сонгох нь оновчтой болохыг олондараах хэлбэрүүдийг сонгох нь оновчтой болохыг олон
эрдэмтэд хүлээн зөвшөөрдөг. Үүнд:эрдэмтэд хүлээн зөвшөөрдөг. Үүнд:
Сурагчдад нэмэгдэл шаардлага тавихСурагчдад нэмэгдэл шаардлага тавих
Сургууль, ангиас зохиож буй үйл ажиллагааг илСургууль, ангиас зохиож буй үйл ажиллагааг ил
тод болгохтод болгох
““Эцэг эхийн хурал”, “Гэр бүл хүмүүжлийнЭцэг эхийн хурал”, “Гэр бүл хүмүүжлийн
сургууль”, “Эцэг эхчүүдэд зөвлөгөө өгөх өдөр”,сургууль”, “Эцэг эхчүүдэд зөвлөгөө өгөх өдөр”,
“Нээлттэй хичээлийн өдөр” зэрэг үйл ажиллагааны“Нээлттэй хичээлийн өдөр” зэрэг үйл ажиллагааны
хэлбэрийг өрнүүлэххэлбэрийг өрнүүлэх
 Ангийг удирдах, төлөвлөх, зохион байгуулах,Ангийг удирдах, төлөвлөх, зохион байгуулах,
хянах, үнэлэх зэрэг үйл ажиллагаанд эцэг эхийгхянах, үнэлэх зэрэг үйл ажиллагаанд эцэг эхийг
өргөн оролцуулж, тэдний санал бүхэн ямар нэг эрхөргөн оролцуулж, тэдний санал бүхэн ямар нэг эрх
зүйн акт зөрчөөгүй, хуулийн хүрээнд байгаа болзүйн акт зөрчөөгүй, хуулийн хүрээнд байгаа бол
түүнд тулгуурлан үйл ажиллагаагаа төлөвлөх,түүнд тулгуурлан үйл ажиллагаагаа төлөвлөх,
зохион байгуулах.зохион байгуулах.
 Тэдний санал хүсэлт, хэрэгцээг судалж матрицаарТэдний санал хүсэлт, хэрэгцээг судалж матрицаар
дүгнэн судалгаанд түшиглэн үйл ажиллагаагаадүгнэн судалгаанд түшиглэн үйл ажиллагаагаа
явуулах олон арга барилыг сонгон хэрэгжүүлэхявуулах олон арга барилыг сонгон хэрэгжүүлэх
шаардлагатай юм.шаардлагатай юм.
Багш-шавь-эцэг эхийн гурвалсан холбооБагш-шавь-эцэг эхийн гурвалсан холбоо
үргэлжийн мөнхөд өөдрөг үзэл, шинийгүргэлжийн мөнхөд өөдрөг үзэл, шинийг
эрэлхийлсэн уйгагүй хөдөлмөрөөрэрэлхийлсэн уйгагүй хөдөлмөрөөр
гагнагдах ёстой.гагнагдах ёстой.
Анхаарал хандуулсан таАнхаарал хандуулсан та
бүхэнд баярлалаа.бүхэнд баярлалаа.

More Related Content

What's hot

" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
Shine Naran school
 
Unshikh chadvar
Unshikh chadvar Unshikh chadvar
сургалтын аргууд
сургалтын аргуудсургалтын аргууд
сургалтын аргуудbayarmaa_mish
 
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголт
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголтБагшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголт
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголт
ᠯᠣᠪᠰᠠᠡ ᠯᠦᠦ
 
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэланги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэлdelgermoron
 
Багш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцааБагш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцаа
Сэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөрtsewegmed
 
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөрхими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөрА. Пагмасүрэн
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэtungalag
 
Idevhtei surgaltii arga
Idevhtei surgaltii argaIdevhtei surgaltii arga
Idevhtei surgaltii arga
Miigaa Mj
 
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үр
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үрбагш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үр
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үр
za tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil
 
хонхны баяр
хонхны баярхонхны баяр
хонхны баяр
Erdenejargal Narantuya
 
алжаал тайлах дасгал
алжаал тайлах дасгалалжаал тайлах дасгал
алжаал тайлах дасгалoyuntsetseg85
 
Анхаарал шалгах арга
Анхаарал шалгах аргаАнхаарал шалгах арга
Анхаарал шалгах арга
chemistry teacher
 
ажлын тайлан
ажлын тайланажлын тайлан
ажлын тайланneegii
 
эрийн 3 Ц.Батсүрэн
эрийн 3 Ц.Батсүрэнэрийн 3 Ц.Батсүрэн
эрийн 3 Ц.БатсүрэнBatsuren Tsagaan
 
анги даасан багш миний сэтгэлийн үг
анги даасан багш миний сэтгэлийн үганги даасан багш миний сэтгэлийн үг
анги даасан багш миний сэтгэлийн үгMyagaa_1963
 
гэр бүлийн харилцааны үндсэн ойлголт 3
гэр бүлийн харилцааны үндсэн ойлголт 3гэр бүлийн харилцааны үндсэн ойлголт 3
гэр бүлийн харилцааны үндсэн ойлголт 3Tywshin
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө chemistry teacher
 
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт
 

What's hot (20)

" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
 
Unshikh chadvar
Unshikh chadvar Unshikh chadvar
Unshikh chadvar
 
сургалтын аргууд
сургалтын аргуудсургалтын аргууд
сургалтын аргууд
 
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголт
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголтБагшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголт
Багшийн ээлжит хичээлийн заах аргын сонголт
 
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэланги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
анги удирдсан багшид тохиолддог бэрхшээлүүд илтгэл
 
Багш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцааБагш сурагчдын харилцаа
Багш сурагчдын харилцаа
 
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
м.х   2 р ангийн хөтөлбөрм.х   2 р ангийн хөтөлбөр
м.х 2 р ангийн хөтөлбөр
 
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөрхими  ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
хими ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
 
Idevhtei surgaltii arga
Idevhtei surgaltii argaIdevhtei surgaltii arga
Idevhtei surgaltii arga
 
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үр
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үрбагш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үр
багш ажлын байранд хөгжихөд хамтын үйл ажиллагааны үр
 
хонхны баяр
хонхны баярхонхны баяр
хонхны баяр
 
алжаал тайлах дасгал
алжаал тайлах дасгалалжаал тайлах дасгал
алжаал тайлах дасгал
 
Анхаарал шалгах арга
Анхаарал шалгах аргаАнхаарал шалгах арга
Анхаарал шалгах арга
 
ажлын тайлан
ажлын тайланажлын тайлан
ажлын тайлан
 
эрийн 3 Ц.Батсүрэн
эрийн 3 Ц.Батсүрэнэрийн 3 Ц.Батсүрэн
эрийн 3 Ц.Батсүрэн
 
анги даасан багш миний сэтгэлийн үг
анги даасан багш миний сэтгэлийн үганги даасан багш миний сэтгэлийн үг
анги даасан багш миний сэтгэлийн үг
 
гэр бүлийн харилцааны үндсэн ойлголт 3
гэр бүлийн харилцааны үндсэн ойлголт 3гэр бүлийн харилцааны үндсэн ойлголт 3
гэр бүлийн харилцааны үндсэн ойлголт 3
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
 
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
ээлжит хичээлийн-төлөвлөлт-Tehnologi (1)
 

Viewers also liked

Surgan 6
Surgan 6Surgan 6
Surgan 6murun78
 
Гүйцэтгэсэн ажлын тайлан бичих Tailan bichih
Гүйцэтгэсэн ажлын тайлан бичих Tailan bichihГүйцэтгэсэн ажлын тайлан бичих Tailan bichih
Гүйцэтгэсэн ажлын тайлан бичих Tailan bichih
Gantulga Dashdondov
 
баясаа багш судалгаа1
баясаа багш судалгаа1баясаа багш судалгаа1
баясаа багш судалгаа1bborbaavai
 
судалгаа 5 в
судалгаа 5 всудалгаа 5 в
судалгаа 5 вurangua123
 
багш суралцагчийн харилцааг судлах
багш суралцагчийн харилцааг судлахбагш суралцагчийн харилцааг судлах
багш суралцагчийн харилцааг судлахshand1_zoko
 
сурагчийн зан төлөв, харилцааг тодорхойлох судалгаа
сурагчийн зан төлөв, харилцааг тодорхойлох судалгаа сурагчийн зан төлөв, харилцааг тодорхойлох судалгаа
сурагчийн зан төлөв, харилцааг тодорхойлох судалгаа Bama740517
 
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг рольхүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг рольbadmaa0614
 
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiyaхүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил SumiyaBulgan Blg
 

Viewers also liked (9)

Surgan 6
Surgan 6Surgan 6
Surgan 6
 
Гүйцэтгэсэн ажлын тайлан бичих Tailan bichih
Гүйцэтгэсэн ажлын тайлан бичих Tailan bichihГүйцэтгэсэн ажлын тайлан бичих Tailan bichih
Гүйцэтгэсэн ажлын тайлан бичих Tailan bichih
 
анги тайлан
анги тайлананги тайлан
анги тайлан
 
баясаа багш судалгаа1
баясаа багш судалгаа1баясаа багш судалгаа1
баясаа багш судалгаа1
 
судалгаа 5 в
судалгаа 5 всудалгаа 5 в
судалгаа 5 в
 
багш суралцагчийн харилцааг судлах
багш суралцагчийн харилцааг судлахбагш суралцагчийн харилцааг судлах
багш суралцагчийн харилцааг судлах
 
сурагчийн зан төлөв, харилцааг тодорхойлох судалгаа
сурагчийн зан төлөв, харилцааг тодорхойлох судалгаа сурагчийн зан төлөв, харилцааг тодорхойлох судалгаа
сурагчийн зан төлөв, харилцааг тодорхойлох судалгаа
 
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг рольхүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
хүүхдийн хөгжил төлөвшилд багшийн үүрэг роль
 
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiyaхүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
хүүхдийн темпераментийг хэв шинжийг тодорхойлох хялбаршуулсан сорил Sumiya
 

Similar to Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimt

JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
za tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil
 
ауб илтгэл
ауб илтгэлауб илтгэл
ауб илтгэлbatbayarD
 
4444444444444444444444
44444444444444444444444444444444444444444444
4444444444444444444444delgerya
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИНБАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
Хөвсгөл аймаг Боловсролын газар
 
4444444444444444444444
44444444444444444444444444444444444444444444
4444444444444444444444delgerya
 
Num
NumNum
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэлdelgerya
 
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5
E-Gazarchin Online University
 
2015 uyanga
2015 uyanga2015 uyanga
2015 uyanga
Ireedui12
 
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлаххүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлахSubd85
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
Сэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуйХүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
Сэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
ESON101-Хичээл 6-1 /20190220/
 ESON101-Хичээл 6-1 /20190220/ ESON101-Хичээл 6-1 /20190220/
ESON101-Хичээл 6-1 /20190220/
E-Gazarchin Online University
 
11111113333322
1111111333332211111113333322
11111113333322Oyuka Oyuk
 
Багшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүй
Багшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүйБагшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүй
Багшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүй
Сэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
Б.Мөнх-Эрдэнэ - ДАЙМОНД КАЛЛА - ХҮНИЙ ХӨГЖИЛ
Б.Мөнх-Эрдэнэ - ДАЙМОНД КАЛЛА -  ХҮНИЙ ХӨГЖИЛБ.Мөнх-Эрдэнэ - ДАЙМОНД КАЛЛА -  ХҮНИЙ ХӨГЖИЛ
Б.Мөнх-Эрдэнэ - ДАЙМОНД КАЛЛА - ХҮНИЙ ХӨГЖИЛbatnasanb
 
хүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжилхүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжилTsedo Batsukh
 
хүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжилхүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжилTsedo Batsukh
 
Surgaltiin bodlogo eo nalaikh
Surgaltiin  bodlogo  eo   nalaikhSurgaltiin  bodlogo  eo   nalaikh
Surgaltiin bodlogo eo nalaikhOdon Ch
 
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтЛекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
E-Gazarchin Online University
 

Similar to Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimt (20)

JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
 
ауб илтгэл
ауб илтгэлауб илтгэл
ауб илтгэл
 
4444444444444444444444
44444444444444444444444444444444444444444444
4444444444444444444444
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИНБАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
 
4444444444444444444444
44444444444444444444444444444444444444444444
4444444444444444444444
 
Num
NumNum
Num
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5
 
2015 uyanga
2015 uyanga2015 uyanga
2015 uyanga
 
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлаххүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуйХүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
 
ESON101-Хичээл 6-1 /20190220/
 ESON101-Хичээл 6-1 /20190220/ ESON101-Хичээл 6-1 /20190220/
ESON101-Хичээл 6-1 /20190220/
 
11111113333322
1111111333332211111113333322
11111113333322
 
Багшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүй
Багшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүйБагшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүй
Багшийн сэтгэлгээний шинэчлэл ба ёс зүй
 
Б.Мөнх-Эрдэнэ - ДАЙМОНД КАЛЛА - ХҮНИЙ ХӨГЖИЛ
Б.Мөнх-Эрдэнэ - ДАЙМОНД КАЛЛА -  ХҮНИЙ ХӨГЖИЛБ.Мөнх-Эрдэнэ - ДАЙМОНД КАЛЛА -  ХҮНИЙ ХӨГЖИЛ
Б.Мөнх-Эрдэнэ - ДАЙМОНД КАЛЛА - ХҮНИЙ ХӨГЖИЛ
 
хүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжилхүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжил
 
хүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжилхүүхдийн хүмүүжил
хүүхдийн хүмүүжил
 
Surgaltiin bodlogo eo nalaikh
Surgaltiin  bodlogo  eo   nalaikhSurgaltiin  bodlogo  eo   nalaikh
Surgaltiin bodlogo eo nalaikh
 
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтЛекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
 

More from mngntsetseg_bsndorj2014

Тойрог тэнцүү хуваах
Тойрог тэнцүү хуваахТойрог тэнцүү хуваах
Тойрог тэнцүү хуваах
mngntsetseg_bsndorj2014
 
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
mngntsetseg_bsndorj2014
 
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
mngntsetseg_bsndorj2014
 
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛБАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ
mngntsetseg_bsndorj2014
 
“БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ”
“БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ”“БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ”
“БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ”
mngntsetseg_bsndorj2014
 
khuvtsasniiDavtamj
khuvtsasniiDavtamjkhuvtsasniiDavtamj
khuvtsasniiDavtamj
mngntsetseg_bsndorj2014
 
khuvtsasniiUureg
khuvtsasniiUuregkhuvtsasniiUureg
khuvtsasniiUureg
mngntsetseg_bsndorj2014
 
Color
ColorColor
өсвөр насны онцлог
өсвөр насны онцлогөсвөр насны онцлог
өсвөр насны онцлог
mngntsetseg_bsndorj2014
 

More from mngntsetseg_bsndorj2014 (9)

Тойрог тэнцүү хуваах
Тойрог тэнцүү хуваахТойрог тэнцүү хуваах
Тойрог тэнцүү хуваах
 
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
Багш ажлын байрандаа тасралтгүй хөгжих нь(танилцуулга)
 
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
илтгэл "БАГШ АЖЛЫН БАЙРАНДАА ТАСРАЛТГҮЙ ХӨГЖИХ НЬ" 2015
 
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛБАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ
БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ
 
“БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ”
“БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ”“БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ”
“БАГШ УДИРДАХ АЖИЛТНЫ МЭРГЭЖЛИЙН ЁС ЗҮЙ: НИЙГМИЙН ШААРДЛАГА БА БОДИТ БАЙДАЛ”
 
khuvtsasniiDavtamj
khuvtsasniiDavtamjkhuvtsasniiDavtamj
khuvtsasniiDavtamj
 
khuvtsasniiUureg
khuvtsasniiUuregkhuvtsasniiUureg
khuvtsasniiUureg
 
Color
ColorColor
Color
 
өсвөр насны онцлог
өсвөр насны онцлогөсвөр насны онцлог
өсвөр насны онцлог
 

Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimt

  • 1. Анги удирдсан багшийнАнги удирдсан багшийн хөтлөх бичиг баримтхөтлөх бичиг баримт
  • 2. Аливаа хүнд аав ээжийн адил эргэн дурсаж ачийг нь санаж явдаг нэг хүн байдаг нь түүний БАГШ нь юм. Цаг хугацаа улирч улс орон өөрчлөгдөвч багш шавийн барилдлага хэмээх хүмүүс хоорондын дотны харилцааны утга учир хэвээр үлддэг билээ. Монгол улсын ирээдүйн өмнө шууд утгаараа хариуцлага хүлээж буй хүн бол багш юм. “Биеийг нь төрүүлэхээс сэтгэлийг нь төрүүлэхгүй” гэсэн ардын үгийг өнөөдөр “Биеийг нь эцэг эх, сэтгэлийг нь эцэг эх, багш гурав төрүүлдэг” хэмээн өөрөөр хэлэх цаг болжээ.
  • 3. Ардчилсан чөлөөт нийгмийн нөхцөлд аливаа бие даасан нэгж нь өөрөө өөрийгөө удирдан зохицуулж, нийгэм эдийн засгийн орчиндоо дасан зохицож байж оршин тогтнож, хөгжин дэвшиж чадах билээ. Анги удирдах үйл ажиллагаа нь энэ л зүй тогтолд захирагдах ёстой. Анги нь өөр өөөрийн зан чанар, ёс суртахуун, мэдлэг, чадвар бүхий 30-40 нэгжийг багтаасан систем байдаг гэж эрдэмтэд хэлсэнчлэн анги тус бүр өөрийн шинж чанартай байна. Багш ч гэсэн өөр өөрийн арга барил, мэдлэг боловсролтой. Хэдий тийм ч анги удирдсан багшийн үйл ажиллагааны явц, бичиг баримтын хөтлөлтийн талаар заавал байх ёстой үнэлж дүгнэж байдаг чиглэлүүдээс танилцуулья.
  • 4. Анги удирдана гэдэг нь багшаасАнги удирдана гэдэг нь багшаас хичээлээ үр дүнтэй заадаг бүтээлчхичээлээ үр дүнтэй заадаг бүтээлч сургагч багшийг бодвол сурагчидтайгаасургагч багшийг бодвол сурагчидтайгаа илүү ойр дотно харьцаж, тэднийг бүлэг,илүү ойр дотно харьцаж, тэднийг бүлэг, анги хамт олон болгон төлөвшүүлэнанги хамт олон болгон төлөвшүүлэн нийгэмд өөрийн гэсэн байр суурьтайнийгэмд өөрийн гэсэн байр суурьтай хөгжүүлэн хүмүүжүүлэгч байхыгхөгжүүлэн хүмүүжүүлэгч байхыг шаардаж байдаг. Анги удирдсан багшидшаардаж байдаг. Анги удирдсан багшид бусад багшийг бодвол илүү их үүрэгбусад багшийг бодвол илүү их үүрэг хариуцлага ноогдож нарийн ур ухаанхариуцлага ноогдож нарийн ур ухаан шаардагдах нь тодорхой юм.шаардагдах нь тодорхой юм.
  • 5. Анги удирдсан багшийн хөтлөх бичиг баримтын цэгц дараалалд: 1. Товъёог 2. Анги хамт олны зорилго 3. Зорилт 4. Ангийн дүрэм 5. Анги хамт олны тухай танилцуулга. (Зурагтай) 6. Багш, суралцагч, эцэг эхийн хооронд байгуулах гурвалсан гэрээ 7. Судалгаанууд Дэлгэрэнгүй судалгаа - Ангийн сурагчдын хүйсийн харьцааны судалгаа - Ангийн сурагчдын төрсөн оны судалгаа - Бүтэн ба хагас өнчин сурагчдын судалгаа - Сурлагын судалгаа - 4-өөс дээш хүүхэд нь суралцдаг өрхийн судалгаа - Сонгон, секц, дугуйланд хамрагдсан сурагчдын судалгаа - Хэрэгт орж болзошгүй сурагчдын судалгаа - Архи, тамхи хэрэглэж болзошгүй сурагчдын судалгаа
  • 6. 8. Судалгаанд тулгуурласан үйлчилгээ /Баримт, төлөвлөгөө, хөтөлбөр/ 9. Ангийн хурал, эргэцүүлэмж 10. Эцэг эхтэй ажиллах менежмент, үйл ажиллагааны төлөвлөлт 11. Төсөлт ажил, хичээлийн төлөвлөгөө, ажлын агуулга, гүйцэтгэл 12. Анги хамт олны санаачилгаар зохиогдсон ажлууд, үйл явц, үр дүн
  • 7. Хүн бүрт амьдралын эрхэм зорилго гэж байдаг. Зорилгоо сайн тодорхойлж, түүндээ итгэлтэй ангийн хамт олон баяр хөөртэй, бие биедээ түшиг тулгууртай байдаг. Ангийн зорилго, зорилтыг дараах байдлаар тодорхойлж болно. Үүнд: 1. Эрхэм зорилго: Тухайн хичээлийн жилд сургуулийн хүрээнд дэвшүүлсэн зорилго юм. 2. Зорилго: Эрхэм зорилгыг хэрэгжүүлэхтэй холбогдон тухайн анги хамт олноос дэвшүүлсэн зорилго юм. 3. Зорилт: Нэг ба түүнээс олон зорилгыг хэрэгжүүлэх явцад хичээлийн жилийн хүрээнд гарсан байх тусгай хөтөлбөр юм. 4. Ойрын зорилт: Цаг хугацааны уялдаа, хүрэх түвшин, үүрэг хариуцлагын хуваарилалт зэрэгт гарах өөрчлөлтүүдийг тодорхойлно. Ойрын зорилтыг өдөр, долоо хоног, сараар төлөвлөдөг.
  • 8. Ангийн зорилтыг тодорхойлж түүнд нийцүүлэн дүрэм журмаа бэлтгэх хэрэгтэй. Ангийнхаа анхдугаар хурлаар баталгаажуулж, үйл ажиллагаандаа мөрдлөг болгож байгаа дүрмээ танилцуулья. ... ангийн “Алтан дүрэм” 1. Хууль бол хаан гэдэг уриаг мөрдлөгө болгоно. 2. Завсарлагаар эмх цэгцтэй урсгал сөрөхгүй байх 3. Хичээл дээр дүрэмт хувцас өмссөн байна 4. Хамт хичээллэж буй сурагчдынхаа идэвхитэй суралцахад саад болох аливаа үйл ажиллагааг цээрлэнэ. 5. Сургалт хүмүүжлийн ажлын явцад ангийн дарга, идэвхтэй сурагчдын удирдлагын дор бие даан суралцах чадварыг бүрэн эзэмшинэ. 6. Хичээлийн цагийг үр ашигтай өнгөрөөнө. 7. Эзэн нь юмаа мэддэг, эрэг нь усаа хашдаг гэдгийн адилаар ангийн эд хөрөнгийг хариуцан эвдэрхий тохиолдолд хэн буруутай эзнээр нь эвдрэлийг засуулдаг арга барилд суралцах.
  • 9. 8. Шалтгаангүйгээр хичээлээс хоцрох, таслах тохиолдолд ёс суртахууны арга хэмжээ авч хариуцлагаа ухамсарлах чадварт суралцах 9. Аливаа маргаантай асуудлыг зөвшилцөж, хамтын шийдвэр гаргана. 10.Өөрийгөө болон бусдыг зөв, шударга үнэлж сурна.
  • 10. “Ирээдүй” цогцолборын II дунд сургууль ... ангийн сурагч ................. овогтой ...................-ын танилцуулга 1. Овог 2. Нэр 3. Нас 4. Төрсөн, он сар, өдөр 5. Орд, жил 6. Хобби 7. Гэрийн хаяг, харилцах утас 8. Дуртай хичээл 9. Сонирхдог спорт 10. Сайн найз 11. Хэлэх дуртай үг 12. Сайн зан чанар 13. Муу зан чанар 14. Ирээдүйн мэргэжил 15. Хүндэтгэдэг хүн
  • 11. СудалгааСудалгаа Судалгаа нь ангийн сурагчдын сурлага,Судалгаа нь ангийн сурагчдын сурлага, хүмүүжлийн төлөвшлийг үнэлж дүгнэх чухал ачхүмүүжлийн төлөвшлийг үнэлж дүгнэх чухал ач холбогдолтой. Судалгаа нь үндсэн 4 зүйлээсхолбогдолтой. Судалгаа нь үндсэн 4 зүйлээс бүрдэнэ.бүрдэнэ. 1.1. Судалгааны зорилгоСудалгааны зорилго 2.2. Судалгаанд ашиглагдах хэрэглэгдэхүүнСудалгаанд ашиглагдах хэрэглэгдэхүүн 3.3. Судалгаа явуулах журамСудалгаа явуулах журам 4.4. Судалгааны үр дүнг боловсруулахСудалгааны үр дүнг боловсруулах
  • 12. Судалгааг анги нийтээр, хэсэгчилсэн, ганцаарчилсан хэлбэрээр явуулж болдог. Сурагчдаас авч байгаа судалгаа бүхэн тодорхой зорилготой байж судалгааны үр дүнгийн талаар дүгнэлт зайлшгүй хийх шаардлагатай. Жишээ нь: Зарим судалгааны зорилгыг товч танилцуулья.
  • 13. • Төрсөн ордны судалгаа • Амьдардаг гэр, орон сууцны судалгаа • Амьжиргааны түвшингийн судалгаа • Эрүүл мэнд, өсөлт бойжилтын судалгаа • Оюуны үйлийн судалгаа • Зан төлөв, темпераментийн хэв шинж тодорхойлох судалгаа • Авъяас чадварын хөгжлийн судалгаа • Хамт олны сэтгэл зүйн уур амьсгалыг судлах судалгаа • Хамт олны дунд эзлэх байр суурь, статусыг тодорхойлох социометрийн судалгаа • Унаагаар явдаг сурагчдын судалгаа • Бие хүнийг төлөвшүүлэх бусад судалгаанууд
  • 14. • Сурагчдын зан төлөв, темпераментийн хэв шинжийг тодорхойлох судалгаа нь ангийн сурагчдын дунд нийтлэг, хэсэгчилсэн байдлаар сурагчдын темпераментийн онцолгийг тодорхойлж түүнтэй ажиллах арга барилыг тодруулна. • Хамт олны дотор эзэлж буй байр суурь, статусыг тодорхойлох социометрийн судалгаа нь сурагчдын анги, хамт олны дотор эзэлж буй байр суурийг тодорхойлохын зэрэгцээ хамт олныг ойртуулах, нэгдэл нягтралыг бэхжүүлэх, төлөвшилтийг хангах зорилготой. • Сурагчдын хамт олны сэтгэл зүйн уур амьсгалыг судлах судалгааны зорилго нь тухайн хамт олны дотор зонхилон илрэх харьцаа, хандлага, сэтгэл зүйн уур амьсгалыг тодорхойлно. • Сурагчдын эрүүл мэнд, өсөлт бойжилтын судалгаа нь эрүүл мэндэд гарсан өөрчлөлт, өвчлөлийн байдал, биеийн ерөнхйи хөгжлийг тодорхойлно.
  • 15. Багш, суралцагч, эцэг эхийн хоорондБагш, суралцагч, эцэг эхийн хооронд байгуулах гурвалсан гэрээбайгуулах гурвалсан гэрээ Энэхүү гурвалсан гэрээний мөн чанар нь гэрээгээрЭнэхүү гурвалсан гэрээний мөн чанар нь гэрээгээр хүлээсэн үүрэг биелүүлэхийн төлөө багш,хүлээсэн үүрэг биелүүлэхийн төлөө багш, суралцагч, эцэг эхийн үүрэг хариуцлага сайжирчсуралцагч, эцэг эхийн үүрэг хариуцлага сайжирч гэрээ бол иргэний харилцааг зохицуулагч эрх зүйнгэрээ бол иргэний харилцааг зохицуулагч эрх зүйн баримт бичиг гэдгийг хүндэтгэн үзэх сэтгэл зүйнбаримт бичиг гэдгийг хүндэтгэн үзэх сэтгэл зүйн үндэс төлөвшинө. Мөн гэрээ нь багш, суралцагч,үндэс төлөвшинө. Мөн гэрээ нь багш, суралцагч, эцэг эхийн харилцааг бие биенээсээ хараат бус, биеэцэг эхийн харилцааг бие биенээсээ хараат бус, бие биеэ хүндэтгэх эрх үүргээ ухамсарлах, хариуцлагабиеэ хүндэтгэх эрх үүргээ ухамсарлах, хариуцлага хүлээх, иргэнлиг байдал төлөвшүүлэх эрх зүйнхүлээх, иргэнлиг байдал төлөвшүүлэх эрх зүйн таатай орчинг бий болгодог. Гурвалсан гэрээг багш,таатай орчинг бий болгодог. Гурвалсан гэрээг багш, эцэг эх, сурагчдын хамтарсан хурлаар хэлэлцэжэцэг эх, сурагчдын хамтарсан хурлаар хэлэлцэж оролцогч талууд гарын үсэг зурснаар эхлэн хүчиноролцогч талууд гарын үсэг зурснаар эхлэн хүчин төгөлдөр эрх зүйн акт болох юм.төгөлдөр эрх зүйн акт болох юм.
  • 16. Эцэг эхтэй ажиллах үйл ажиллагааны үндсэнЭцэг эхтэй ажиллах үйл ажиллагааны үндсэн хэлбэрүүдхэлбэрүүд Ангийн удирдлагын хамтын ажиллагааны нэг үндсэнАнгийн удирдлагын хамтын ажиллагааны нэг үндсэн чиглэл болох гэр бүл, эцэг эхтэй хамтран ажиллахдаачиглэл болох гэр бүл, эцэг эхтэй хамтран ажиллахдаа дараах хэлбэрүүдийг сонгох нь оновчтой болохыг олондараах хэлбэрүүдийг сонгох нь оновчтой болохыг олон эрдэмтэд хүлээн зөвшөөрдөг. Үүнд:эрдэмтэд хүлээн зөвшөөрдөг. Үүнд: Сурагчдад нэмэгдэл шаардлага тавихСурагчдад нэмэгдэл шаардлага тавих Сургууль, ангиас зохиож буй үйл ажиллагааг илСургууль, ангиас зохиож буй үйл ажиллагааг ил тод болгохтод болгох ““Эцэг эхийн хурал”, “Гэр бүл хүмүүжлийнЭцэг эхийн хурал”, “Гэр бүл хүмүүжлийн сургууль”, “Эцэг эхчүүдэд зөвлөгөө өгөх өдөр”,сургууль”, “Эцэг эхчүүдэд зөвлөгөө өгөх өдөр”, “Нээлттэй хичээлийн өдөр” зэрэг үйл ажиллагааны“Нээлттэй хичээлийн өдөр” зэрэг үйл ажиллагааны хэлбэрийг өрнүүлэххэлбэрийг өрнүүлэх
  • 17.  Ангийг удирдах, төлөвлөх, зохион байгуулах,Ангийг удирдах, төлөвлөх, зохион байгуулах, хянах, үнэлэх зэрэг үйл ажиллагаанд эцэг эхийгхянах, үнэлэх зэрэг үйл ажиллагаанд эцэг эхийг өргөн оролцуулж, тэдний санал бүхэн ямар нэг эрхөргөн оролцуулж, тэдний санал бүхэн ямар нэг эрх зүйн акт зөрчөөгүй, хуулийн хүрээнд байгаа болзүйн акт зөрчөөгүй, хуулийн хүрээнд байгаа бол түүнд тулгуурлан үйл ажиллагаагаа төлөвлөх,түүнд тулгуурлан үйл ажиллагаагаа төлөвлөх, зохион байгуулах.зохион байгуулах.  Тэдний санал хүсэлт, хэрэгцээг судалж матрицаарТэдний санал хүсэлт, хэрэгцээг судалж матрицаар дүгнэн судалгаанд түшиглэн үйл ажиллагаагаадүгнэн судалгаанд түшиглэн үйл ажиллагаагаа явуулах олон арга барилыг сонгон хэрэгжүүлэхявуулах олон арга барилыг сонгон хэрэгжүүлэх шаардлагатай юм.шаардлагатай юм. Багш-шавь-эцэг эхийн гурвалсан холбооБагш-шавь-эцэг эхийн гурвалсан холбоо үргэлжийн мөнхөд өөдрөг үзэл, шинийгүргэлжийн мөнхөд өөдрөг үзэл, шинийг эрэлхийлсэн уйгагүй хөдөлмөрөөрэрэлхийлсэн уйгагүй хөдөлмөрөөр гагнагдах ёстой.гагнагдах ёстой.
  • 18. Анхаарал хандуулсан таАнхаарал хандуулсан та бүхэнд баярлалаа.бүхэнд баярлалаа.