1. Удайцівська ЗОШ І-ІІ ступенів
Урок цікавої математики
5 клас
Підготувала вчитель математики
Шеремет В. П.
2012 рік
1
2. Мета: Закріпити з учнями вміння виконувати дії над натуральними
числами, в процесі розв’язування цікавих задач, розвивати усний
рахунок, обчислювальні навички, логічне мислення, математичну
мову, вміння правильно застосовувати математичні
терміни,виховувати активність, увагу, наполегливість, показати
значимість вивчення математики для загального розвитку людини,
формувати вміння співпрацювати в команді.
Обладнання: картки, малюнки, дошка.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Девіз уроку: Предмет математики такий серйозний,
що корисно не нехтувати випадком робити його трохи
цікавішим. (Блез Паскаль).
Міркуємо швидко!
Відповідаємо правильно!
Обчислюємо точно!
Пишемо гарно!
Обіцяйте бути:
уважними, старанними, активними,
дисциплінованими.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
І сувора, й солов’їна
Математика країна.
Праця тут іде завзята,
Вмій лиш спритно рахувати.
2
3. Вмій ділити, віднімати,
Множить швидко й додавати.
Вмій кмітливо все збагнути,
Першим в відповіді бути.
Ледарів у нас немає,
Хто руки не піднімає?
Вирушаймо всі у путь –
Нас цікаві речі ждуть.
За кожну правильну відповідь учень може отримати 1 бал. Відповідні бали можна
заносити у спеціально підготовні таблиці, що є в кожного учасника.
І тур. Відбірковий тур. Перший велосипед з педалями і рулем
з’явився в Росії. Його автором був кріпосний коваль Артамонов.
Саме на ньому перший велосипедист проїхав з Уралу до Москви.
Той далекий день вважається днем народження велосипеда. Коли це
було? ( 15 вересня 1801 рік).
( Хто дає найбільш близьку відповідь (рік), той перший вибирає
тему).
ІІ тур. Теми: Вивішені на дошці із запитаннями, які учні поки, що не
бачать.
1.„Чим далі в ліс, тим більше дров”.
2.„Без здогадки немає відгадки”.
3. „Бути чи не бути”.
4. „Я мислю – отже, існую”.
5. „Великому шматку і рот радіє”.
3
4. 1. „Чим далі в ліс, тим більше дров”.
1. Дія, обернена до множення. (Ділення).
2.Дія, яку слід виконати, щоб знайти різницю. (Віднімання).
3.Компоненти дії додавання. (Додано, доданок, сума).
4.Найменше натуральне число. (1).
5.Що спільного між рівнянням, що має розв’язок і деревом?
(Корінь).
6.Пара коней пройшла 10 км. Скільки км пройшов кожний кінь?
(10 км).
2.„Без здогадки немає відгадки”.
1.Дія, обернена до додавання. (Віднімання).
2. Найбільше трицифрове число. (999)
3. Компоненти дії множення. (Множник, множник, добуток).
4. Найбільше натуральне число. (Не існує).
5. Частка від ділення 8 на 0. ( Не існує).
6. Качка, стоячи на одній нозі, важить 2 кг. Скільки вона важить,
якщо стане на обидві ноги? (2 кг).
2. „Бути чи не бути”.
1. Числа, що використовуються при лічбі предметів. (Натуральні).
2. Найменше трицифрове число. (100).
3. Яким інструментом вимірюють величину кута? (Транспортиром).
4. Результат дії віднімання. (Різниця).
5. Три числа спочатку додали, потім перемножили. Сума і добуток
рівні. Які це числа? (1,2,3).
6. Кут, що дорівнює 90°. (Прямий).
4
5. 3. «Я мислю – отже, існую!»
1. Скільки кг має один центнер? (100).
2. Яким приладом можна виміряти градусну міру кута?
(Транспортиром).
3. На руках 10 пальців. Скільки пальців на десяти руках? (50).
4. Якщо о 12 годині ночі йде дощ, то чи можна через 72 год
очікувати на сонячну погоду? (Ні, буде ніч).
5. Яке ціле число ділиться без остачі на будь-яке ціле число? (0).
6. Що означає вислів „Сім п’ятниць на тиждень”. (Часту зміну
рішень).
5. „Великому шматку і рот радіє”
1. З якого посуду не їдять? (З порожнього).
2. Що в горщик кидають перед тим, як варять в ньому їжу? (Погляд).
3. Яку траву і сліпі впізнають? (Кропиву).
4. Одне яйце варять 4 хв, а скільки хв. треба варити 6 яєць? (4 хв).
5. Що означає вислів „На сьомому небі”? (Велика радість).
6. Що означає вислів „Сьома вода на киселі”? (Дуже далека рідня).
Учні виставляють бали у таблицю. Підводимо перші результати.
Мудрі думки: Той, хто народився хорошим математиком, має
хороші здібності до всіх інших знань. Сократ.
Історична довідка:
Дія ділення вважалася колись найважчою. В середні віки людям,
які вміли добре виконувати ділення, присуджували вчені ступені.
В 17 ст. ірландського ченця Беда, прозваного Високоповажним,
вважали найосвіченішою людиною тому, що він умів майстерно
виконувати ділення. Йому приписували слова:„Хто вміє ділити,
тому жодна справа не здаватиметься важкою”.
5
6. ІІІ тур. „Чи правда, що...?” Учні мають картки «Так», «Ні».
Гра «Так чи ні».
Погратись хочеться мені
В цікаву гру «Так чи ні».
І перевірю я ураз,
Чи знає математику ваш клас.
Прізвища вчених та їх портрети - на дошці.
Піфагор, Фалес, Галілео Галілей, Евклід, Н. Копернік.
1. Чи правда, що Піфагор приймав участь у кулачних боях на 58
Олімпіаді, яка відбулася у 548 році до н.е? (Так).
2. Чи правда, що Шарль Перо, автор „Червоної Шапочки”,
написав казку „Кохання циркуля і лінійки”? (Так).
3. Чи вірите ви, що на могилі Галілео Галілея – видатного
астронома, фізика і математика – є напис:„Він зупинив Сонце
і зрушив Землю”? ( Ні, такий напис є на могилі Н. Коперніка).
4. Чи вірите ви, що Фалес помер від хвилювання на трибуні,
спостерігаючи за боєм Піфагора на 58-й Олімпіаді? (Так).
5. Чи правда, що великий Евклід сказав царю Птоломею:„В
геометрії немає царської дороги”? (Так).
Фізкультхвилинка:
**************************************************
Руки вже за головою,
Тож дивись перед собою.
Випрямляємо хребет,
Лікті зводимо вперед,
6
7. Мов метелики, літаєм,
Крильця зводим, розправляєм.
Будем вправу ми кінчати,
Легше буде працювати.
ІV тур. Словникова робота. Продемонструвати прилад для
вимірювання градусної міри кута – транспортир.
Скласти та записати якомога більше слів, використовуючи букви
слова «ТРАНСПОРТИР». За кожне правильне слово – 1 бал.
Виставлення балів у таблиці.
V тур. „Сім раз відмір, а раз відріж”.
Виконати зручним способом:
1. 42+25+58=125;
2. 24-(14+5)=5;
3. 18·41+18·59=1800;
Мудрі думки:Найвище призначенням математики – знаходити
порядок у хаосі, який нас оточує. Н.Вінер.
Історична довідка:
Народи Франції та Англії колись лічили двадцятками, оскільки в
людини 20 пальців. Групами по 60 лічили в стародавньому
Вавилоні. Це відбилось на вавилонській системі мір, в якій
відношення одиниць вимірювання дорівнювало 60. Від вавилонян
бере свій початок сучасна система мір часу і кутів.
ѴІ. Загадковий тур. Учні відповідають на загадки, записують
відповіді. За кожну правильну відповідь – 1 бал.
7
8. Ліричний відступ.
Ось і сторінка загадкова.
Вам відгадати треба слово.
Уважно слухайте загадку,
Відповісте – і все в порядку.
1.Чисел натуральних
В світі є багато.
З них число найбільше
Не можна назвати.
Найменше ж знати всім годиться,
І це, звичайно ж -…(одиниця).
2.Від числа число відняти –
Можна теж число дістати.
Знають учні й учениці:
Зветься це число…(різниця).
3.По ній довго можна йти,
Кінця – краю не знайти.
І початку теж нема.
Бо ця лінія - …(пряма)
4.Їх у підручнику багато.
І кожну треба розв’язати
Бажаємо удачі,
Розв’язуйте …(задачі).
5.На число це – знайте, діти, Заборонено ділити, проте множити чудово –
Зразу ж відповідь готова.
Не роби собі проблем,
Обережним будь з …(нулем).
6.Є лише одне таке
Число парне і просте.
Це – запам’ятай слова –
Всім відоме число…(два).
6. Дія ця із плюсом дружить,
І вона важлива дуже,
8
9. Бо вона – даю вам слово –
Арифметики основа.
Щирі вам вітання
Від дії…(додавання).
Відповіді: Одиниця, різниця,пряма, задачі, нулем, два, додавання.
( 7 балів)
VІІ тур. Конкурс «Відгадай».
***************************************
1. Це арифметична дія другого ступеня;
2. Для неї виконується переставна, сполучна, розподільна
властивості;
3. Її
можна
замінити
сумою
однакових
доданків.
Про яку дію йдеться? (МНОЖЕННЯ)
*****Два сірники утворюють кут. Скільки кутів утворять 3 сірники?
(3 кути).
******Яку найменшу кількість сірників треба взяти, щоб скласти
прямокутник? (4 сірники).
*******Три учасники грали в шахи. Кожний зіграв з обома
партнерами. Скільки всього було зіграно партій? (3 партії).
*******Відгадати анаграми і відкинути зайве слово.
ОЛОК,
РСТОП, ОСЛИЧ, ЛОПАЩ. (коло, спорт, число, площа).
Мудрі думки: Рахунок і обчислення – основа порядку в голові.
Песталоцці.
9
10. VІІІ тур. Виправи помилки. Розповідь Забудька.
Текс подається кожному учню окремо.
Прокинувся я і глянув на годинник. Стрілки показували 6 метрів
ранку. Швиденько поснідав і зі своїм другом поїхав до
найближчого лісу, віддаленого від нашого міста на
20 кілограмів.
Ранок був холодний, температура не перевищувала 7 літрів
тепла. Щоб зігрітись, ми швидко йшли лісом, в середньому по
5 градусів на годину. Зайшовши в ліс на відстань біля
2 центнерів, ми потрапили на галявину, де росло 25 білих грибів.
На відстані 200 гектарів трапилася нова галявина, на якій ми
зібрали не менше 2 метрів грибів. Через 4 грами ми повернулися
до свого автомобіля і задоволені поїхали додому. (8 балів)
Історична довідка:
Стадій – це відстань, пройдена людиною спокійним кроком за
весь час від появи першого променя Сонця до моменту, коли
все Сонце підніметься над горизонтом (185-195 м).
Мірами довжини були: долоня (ширина 4-х пальців людини),
лікоть (відстань від ліктя до кінця середнього пальця), дюйм –
ширина великого пальця руки, фут – довжина ступні людини.
Верста – давня міра великих відстаней, яка була в ужитку на
Україні, в Росії, Білорусі, Польщі. З 18 ст. на Україні 1 верста
дорівнювала 1065 м 6 дм.
Існував оригінальний народний спосіб вимірювання відстані до
недоступних предметів: бриль насували на очі так, щоб його
край перебував в одній площині з очима і предметом, відстань
до якого вимірювалась. Потім відшукували інший, доступний
предмет, що знаходився в тій самій площині. Вимірявши
відстань до нього, порівнювали її з відстанню до недоступного
предмета.
10
11. Метричну систему мір було запроваджено у Франції 7 квітня
1795 року.
•
•
•
Народні одиниці вимірювання земельної площі:
Десятина – 1 га
Морг – 0,57 га або 5700м²
Волока – 171 000 м²(30 моргів)
•
•
•
•
•
•
Народні міри відстані:
Дюйм – 2,5 см
Вершок – 4,5 см
Аршин – 72 см(16 вершків)
Верста – 1065 м(500сажнів)
Миля – 7,5 км(7 верст)
Фут – 30,5 см(12 дюймів)
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Народні міри маси:
Гран – 65 г
Золотник – 4г
Лот – 12 г(3 золотники)
Фунт – 400 г(32 лоти)
Гривня – 400г
Пуд – 16 кг (40 гривень)
Жилетка – 25 кг
Лантух – 80 кг (5 пудів)
Корець – 1 ц
Ласт – 1152 кг(72 пуди)
11
12. ІХ тур. «Задачі – жарти».
1. По дорозі два хлопчика йшли
І по 2 гривні знайшли.
За ними четверо йдуть
Скільки гривень вони знайдуть?
2. Росло дві верби, на кожній вербі по 2 гілки. На кожній гілці
по 3 груші. Скільки всього груш росло на вербі?
3. Ти, та я, та ми з тобою. Скільки нас?
4. На яке дерево сідає ворона під час зливи?
5. В місто йшов один чоловік, назустріч йому йшли 4 жінки, які
несли по кошику, в кожному кошику 4 кішки, які мали по 4
кошенят. Скільки людей йшло в місто?
6. У корзині 5 яблук. П`ятьом дівчатам треба дати по одному
яблуку, але щоб одне яблуко залишилось у корзині. Як це
зробити? (Одна дівчина повинна взяти яблуко з корзиною).
7. У колесі 10 спиць. Скільки проміжків між спицями? (10).
Х тур. «Логічна пастка».
1. Виключити зайве слово:
А)КОЛО, ЧИСЛО, СТІНА, КВАДРАТ; (СТІНА)
Б)ХВИЛИНА, ЛІТР, СЕКУНДА, ДОБА; ( ЛІТР)
В) МНОЖНИК, СУМА, РІЗНИЦЯ, ВЕЛОСИПЕД,
(ВЕЛОСИПЕД).
12
13. Проводиться підрахунок балів.
Винен вчитель.
В другокласника Андрія
Питається мати:
- Чому, синку, ти не мрієш
Відмінником стати?
- Я про це вже мрію стільки, Той відповідає, Але ставити відмінно
Вчитель не бажає.
Талант дрімає.
Вчитель матір зустрічає
Й каже ненароком:
Ваша донька знов дрімає
На моїх уроках.
- Не турбуйтесь, - каже мати, Я про це вже знаю.
В ній талант ще не проснувся,
Ось вона й дрімає.
Нагородження учасників гри:
«Магістр Математичних Наук – Досконалість»
„Магістр Математичних Наук – Талановитість”
„Магістр Математичних Наук – Кмітливість”
„Магістр Математичних Наук – Винахідливість”
„Магістр Математичних Наук – Практичність”
13
14. Мудрі думки: Хто з дитинства вивчає математику, той
розвиває увагу, тренує свій мозок, виховує наполегливість і
завзятість у досягненні мети. І.А. Маркушевич.
Якщо хочеш досягнути
У житті своїм вершин,
Математику збагнути
Мусиш тонко, до глибин.
Калькулятор і комп’ютер,
Хто сьогодні їх не зна?
Та за пояс їх запхнути
Може світла голова.
Якщо хочеш бізнесменом
Після школи, друже стать,
Аксіоми й теореми,
Мусиш добре пам’ятать.
Якщо лікарем ти станеш,
То, колего, тут затям:
Коли десь ти помилився –
Хтось поплатиться життям.
Не кажу про космонавтів,
Вчителів і моряків…
Та коли чогось не знав ти,
Час це вивчити настав.
Не махай на все рукою,
Не лінуйся, а учись!
Бо чого навчишся в школі,
Знадобиться ще колись!
Бажаю успіхів у вивченні математики!
У відомого математика Фалеса запитали:
- Що є найбільшим у світі?
- Простір.
- Що є наймудрішим?
- Час.
14
15. - Що є найприємнішим?
- Досягти бажаного.
Наша гра підійшла до фінішу, але у заплутаних лабіринтах життя
вам ще доведеться шукати свої рішення. І дай вам Бог, щоб вони
завжди були правильні і бажані для вас. І щоб ви мали чудову
можливість стати переможцями, вигукнувши славнозвісне
Архімедові „Еврика!”
Література:
1. Підручник з математики для 5 класу.
2. .Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні
технології навчання. - К.: А.С.К., 2005.
3. Сиротинко Г.О. Сучасний урок: інтерактивні технології
навчання. - X.: Вид. група «Основа», 2003. Бібліотека
журналу «Управління школою»; Вип.. 3.
4. Журнал «Математика в школах України». №8, 2008 рік.
5. Журнал «Математика в школах України». №6,9, 2012 рік.
15