SlideShare a Scribd company logo
Узденбекова Жанаргүл Кенжетайқызы
Әлкей Марғұлан атындағы №40 орта мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі
Астана
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Қайталама қос сөздер
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пән Қазақ тілі 4 «Д» Уақыты 03.12.2013 ж.
Тақырыбы Қайталама қос сөздер
Мақсаты Қос сөздердің жасалу жолының түрлерімен таныстыру; бір түбірдің қайталануынан жасалатын сөздерді ажырата білу;. Қос
сөздердің тұлғалық ерекшелігі мен жасалу жолындағы айырмашылығын таныту. Қос сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құрастыра
алу дағдыларын дамыту. Эстетикалық тәрбие беру.
Міндеттері  Жаттығу жұмыстарын орындата отырып, қос сөздердің бір түбірдің қайталануы арқылы жасалып, жаңа ұғым
тудыратынына көз жеткізу;
 оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру.
Күтілетін
нәтиже
 топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттап, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады;
 жаттығу жұмыстарын талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдау, тұжырым жасай
білу қабілеттері жетіледі;
 әр оқушы өз-өзіне баға береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады.
Түйінді
түсініктер
бір түбірдің қайталануы арқылы жасалуы, жаңа ұғым беруі, бір ғана мағына беруі, бір сұраққа жауап беруі;
САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ
Сабақ
кезеңдері,
модуль
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-
әрекеті
Тапсырмалар мазмұны Бағалау Ресурстар
Ұйымдасты
ру
3 мин.
Оқушылармен амандасу,
түгелдеу, сабаққа қатысуын
қадағалау.
Бүгінгі сабақтың мақсат,
міндеттерін қою.
Оқушыларды топқа бөлу
Сабаққа даярланады,
жинақталады, жаңа
сабаққа ден қояды.
Топқа бөлінеді, топ
ережелерін бекітеді.
Стикерлер үлестіріледі. Әркім өз
таңдаған сөздер туралы түсінік бере
отырып, топқа бөлінеді.
Бағалау критерийлері және оқушының
аты-жөні жазылған кесте беріледі.
Өзара
критериалды
бағалау
өлшемдерімен
танысады.
Күрделі
сөздер
жазылған
үлестірмелі
карточкалар
Көркем
жазу 3 мин.
Ауызша сұрау Дәптерге Ж ж
жаңалық көркем жазу
Жаңалық – сөйлем құрастыру Өзін-өзі бағалау
Зерттеу
жұмысы
АКТ-ны
пайдалану
№ «Ұлттық
ақпараттан
дыру
орталығы»
АҚ
5 мин.
АКТ- ны пайдалана отырып
топтық тапсырмаларды
орындату.
Тапсырманы орындау
барысында топтың жұмысын
қадағалау, бағыт-бағдар
беру.
Топта біріге отырып,
талқылау.
Талқылау барысында
топта бір-бірін
тыңдау, ортақ
шешімге келу.
1-тапсырма
Қос сөз дегеніміз не? Мысал, қос
сөздерді жай сөздерге айналдырыңдар.
2-тапсырма
Қос сөздердің біріккен сөздерден
қандай айырмашылығы бар?
Мысал, қос сөздер, біріккен сөздер.
3-тапсырма
Қос сөздердің тілімізді байытуда
қандай маңызы бар? Мысал, жеке
сөздерден қос сөздер жасаңдар.
4-тапсырма
Қос сөздер қалай жасалынады?
Мысал, қос сөздерді жай сөздерге
айналдырыңдар.
(қосарлану, қайталану, күшейтпелі буын
арқылы)
Бірін-бірі
бағалау
Флипчарттар,
маркерлер,
түрлі-түсті
қағаздар,
желім, т.б.
Жаңа сабақ
5 мин
АКТ-ны
пайдалану
№4293
. Қайталама қос сөздің
тұлғалық ерекшелігі мен
жасалу жолындағы
айырмашылығын таныту.
Қос сөздердің тілімізде жаңа
сөз жасаудағы басты тәсіл
екендігіне оқушылардың
Өлеңді оқып, көшіріп
жазады.
Бір сөздің қайталануы
арқылы екенін оқушы
байқайды. Өздері
ереже
қорытындылайды.
1-жаттығу.
Сылдыр - сылдыр, сыбдыр-сыбдыр,
күрт-күрт, сырт-сырт.
-
- Бұл қос сөздер қалай
жасалынған?
Өзін-өзі бағалау Интер. тақта
көзін жеткізу.. Мысалдар келтіріңдер. Жеке сөздермен
салыстырыңдар.
Оқулықпен
жұмыс
10 мин.
Әр топтың жұмыс жүргізу
барысын бақылау, бағыт
беру
«Сауаттылық хатын»
орындату
Жеке жұмыс
Оқушылар тақтаға
тізбектей орындайды.
3-жаттығуды диктант
түрінде орындайды.
Тыныс белгісін қояды.
Өзін-өзі тексереді.
2-жаттығу. Ауызша орындайды.
Сөз тіркестері мен қос сөздердің
мағынасын салыстырады. Өзгеру себебі
неде?
3-жаттығу. Сөйлемдерді оқып,
қайталама қос сөздердің астын сыз.
1 топ. Мағынасын түсіндір, жасалу
жолына назар аудар
3 топ. Қос сөздер қандай сөздердің
қайталануынан жасалынып тұр?
4 топ. Қос сөздердің біріккен сөздерден
қандай айырмашылығы бар?
2 топ: басқа үй жануарларын қалай
шақырады? Қандай қос сөздерді
қолдандың?
6-жаттығу. Қос сөзерді мағынасына
қарай топтастыру. ауызша
Өзін-өзі бағалау
Өзін-өзі бағалау
Топтың
бағалауы
Флипчарттар,
маркерлер,
түрлі-түсті
қағаздар,
желім, т.б.
Шығармаш
ылықпен
жұмыс
10 мин.
Әр топқа өз бетінше берілген
сурет бойынша қос сөздерді
пайдаланып , мәтін, өлең
құрастыруды тапсырады.
Оқушыларды шығармашы-
лықпен жұмыс істеуге
баулиды. Оқушылардың
жұмыстарын қадағалайды,
жетекшілік жасайды.
Топтық жұмысқа
даярланады.
Әр топ өздеріне
берілген
тапсырмалармен
жұмыстанады, бірігіп
атқарған жұмыс
нәтижесін бір оқушы
көрсетеді.
5-жаттығу. Өлеңді оқиды. Қос сөздерді
табады.
1-2 топ. Сурет бойынша қос сөздерді
пайдаланып қыс көрінісін суретте.
3-4 топ. Сурет бойынша қос сөздерді
пайдаланып өлең құрастыр..
Топтың
бағалауы
Флипчарттар,
маркерлер,
түрлі-түсті
қағаздар,
желім, т.б.
ІҮ Сабақты
қорытынды
лау
5 мин.
Акт
№4292
Бүгінгі сабақты
қорытындылау, оқушыларды
бағалау, үйге тапсырма
беріледі.
Уақыты: 5 минут
Тест тапсырмасын орындату
Әр топ оқушыларын
өзара бағалау парағы
арқылы бағалату.
(қалыптастырушы
баға)
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім...»
рефлексия жазу
Үйге тапсырма:
6-жаттығу.73-
бет
Оқу
құралдары
4 мин. Кері байланыс
(оқушылар
рефлексиясы)
Бүгін мен не үйрендім?
Маған не ұнады/ұнамады?
Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе
пікірің...
Қос сөздер
Сөздердің қосарланып немесе қайталанып айтылуынан жасалған сөздер.
Қайталама қос сөздер Қосарлама қос сөздер
Бір түбірдің қайталануынан жасалған сөздер. Екі түбірден қосарланып жасалған қос сөздер.
Мысалы: айғыз – айғыз, әлсін – әлсін, түрлі – түрлі, кір- кір
және т. б.
Мысалы: сарт – сұрт, құлын – тай, киім – кешек,
жауын –шашын және т.б.
 Қайталама қос сөз – сыңары бір түбірден жасалатын
сөздер.
 Қосарлама қос сөздер – сыңары әр түрлі түбірден
жасалатын қос сөздер.
Қайталама қос сөздің 4 жасалу жолы бар. Олар: Қосарлама қос сөздің 5 жасалу жолы бар. Олар:
 Қосымшасыз бір түбірдің қайталануынан жасалады.
Мысалы: үлкен – үлкен, қора – қора, қарқ – құрқ, ұсақ – ұсақ
.
 Қосымшалы түбірдің қайталуынан жасалады.
Мысалы: бара – бара, айтып- айтып, орынды -орынсыз.
көзбе – көз, он –ондап.
 Түбірден бір сыңары дыбыстық өзгеріске ұшырап
жасалады.
Мысалы: кісі- місі, қағаз – мағаз, шай – пай, тас –мас, нан –
пан, сатыр – сұтыр, қалт –құлт, тіс – міс, салдыр – гүлдір,
мәре –сіре, қараң – құраң, салды- гүлдір.
 Бір сыңары ықшамдалып жасалады.
Мысалы: теп – тегіс, ап –ащы, сұп – сұр және т.б.
 Сыңары синонимдес болып келеді.
Мысалы: зере – құт, ашу – ыза, дос – жар, тәлім – тәрбие, ыдыс
– аяқ, етек – жең, өнім – білім, төсек- орын.
 Сыңарлары анонимдес болып келеді.
Мысалы: оңды – солды, әрі – бері, ірілі – ұсақты, үлкенді –
кішілі, ес –түс, қауіп – қатер, ілгері – кейін және т.б.
 Бір сыңары мағынасыз болып келеді.
Мысалы: арық – тұрық, көйлек – көншік, киім – кешек, жоқ –
жітік.
 Екі сыңары да мағынасыз болып келеді.
Мысалы: анда – санда, ығы – жығы, әңгі –тәңгі, ту –талақай,
алба – жұлба, тым – тырақай.
 Сыңары әр түрлі сөздер болып келеді.
ғылыми – көпшілік, саяси –әлеуметтік, этно – мәдени және т.б.

More Related Content

What's hot

11
1111
99999999
9999999999999999
Etistikk
EtistikkEtistikk
3222er3243344
3222er32433443222er3243344
3222er3243344
nurlan93kz
 
сабақтың тақырыбы шынар шығарук
сабақтың тақырыбы шынар шығаруксабақтың тақырыбы шынар шығарук
сабақтың тақырыбы шынар шығарук
Nurlan Abilhanov
 
сұраулы сөйлемо
сұраулы сөйлемосұраулы сөйлемо
сұраулы сөйлемо
Nurlan Abilhanov
 
оразхан сабақ жіберуор
оразхан сабақ  жіберуороразхан сабақ  жіберуор
оразхан сабақ жіберуор
Nurlan Abilhanov
 
Kурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия ОсмановнаKурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия Османовна
Nurlan Abilhanov
 
Омирбаева Майгуль
Омирбаева Майгуль Омирбаева Майгуль
Омирбаева Майгуль
Nurlan Abilhanov
 
623
623623
9559,nmnknk
9559,nmnknk9559,nmnknk
9559,nmnknk
nurlan93kz
 
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем
Сабақтың тақырыбы: СөйлемСабақтың тақырыбы: Сөйлем
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем
Nurlan Abilhanov
 
214erwred
214erwred214erwred
214erwred
nurlan93kz
 
Сын есім
Сын есімСын есім
Шартты бағыныңқылы сабақтас
Шартты бағыныңқылы сабақтасШартты бағыныңқылы сабақтас
Шартты бағыныңқылы сабақтас
Nurlan Abilhanov
 
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf fsdf df
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf  fsdf dfddfdsfsdf ffs fs f fsdf  fsdf df
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf fsdf df
Nurlan Abilhanov
 
327ЦУЙУЦЙЦ
327ЦУЙУЦЙЦ327ЦУЙУЦЙЦ
327ЦУЙУЦЙЦ
nurlan93kz
 
2013zxzxz
2013zxzxz2013zxzxz
2013zxzxz
nurlan93kz
 
зат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтаузат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтау
Nurlan Abilhanov
 

What's hot (20)

11
1111
11
 
99999999
9999999999999999
99999999
 
Etistikk
EtistikkEtistikk
Etistikk
 
3222er3243344
3222er32433443222er3243344
3222er3243344
 
сабақтың тақырыбы шынар шығарук
сабақтың тақырыбы шынар шығаруксабақтың тақырыбы шынар шығарук
сабақтың тақырыбы шынар шығарук
 
сұраулы сөйлемо
сұраулы сөйлемосұраулы сөйлемо
сұраулы сөйлемо
 
оразхан сабақ жіберуор
оразхан сабақ  жіберуороразхан сабақ  жіберуор
оразхан сабақ жіберуор
 
Kурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия ОсмановнаKурбанова Зульфия Османовна
Kурбанова Зульфия Османовна
 
Омирбаева Майгуль
Омирбаева Майгуль Омирбаева Майгуль
Омирбаева Майгуль
 
Bastauysh lgi (1)
Bastauysh lgi (1)Bastauysh lgi (1)
Bastauysh lgi (1)
 
623
623623
623
 
9559,nmnknk
9559,nmnknk9559,nmnknk
9559,nmnknk
 
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем
Сабақтың тақырыбы: СөйлемСабақтың тақырыбы: Сөйлем
Сабақтың тақырыбы: Сөйлем
 
214erwred
214erwred214erwred
214erwred
 
Сын есім
Сын есімСын есім
Сын есім
 
Шартты бағыныңқылы сабақтас
Шартты бағыныңқылы сабақтасШартты бағыныңқылы сабақтас
Шартты бағыныңқылы сабақтас
 
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf fsdf df
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf  fsdf dfddfdsfsdf ffs fs f fsdf  fsdf df
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf fsdf df
 
327ЦУЙУЦЙЦ
327ЦУЙУЦЙЦ327ЦУЙУЦЙЦ
327ЦУЙУЦЙЦ
 
2013zxzxz
2013zxzxz2013zxzxz
2013zxzxz
 
зат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтаузат есімнің тәуелденуін пысықтау
зат есімнің тәуелденуін пысықтау
 

Similar to 56 (1)

84r4r4
84r4r484r4r4
84r4r4
nurlan93kz
 
әдептілік ашық сабақ 1
әдептілік ашық сабақ 1әдептілік ашық сабақ 1
әдептілік ашық сабақ 1
Asem Sarsembayeva
 
5 сынып 1 то сан1217641201333141
5 сынып 1 то  сан12176412013331415 сынып 1 то  сан1217641201333141
Қос сөздер
Қос сөздерҚос сөздер
Қос сөздер
Айбек Қуандықұлы
 
ашық
ашықашық
777
777777
кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09
nurbolat84
 
4568
45684568
сабақ жоспары. қазақ тілі,
сабақ жоспары. қазақ тілі,сабақ жоспары. қазақ тілі,
сабақ жоспары. қазақ тілі,
oquzaman
 
грамматикалық тақырыпты оқыту
грамматикалық тақырыпты оқытуграмматикалық тақырыпты оқыту
грамматикалық тақырыпты оқыту
Asem Sarsembayeva
 
фффф
фффффффф
Етістіктің райлары туралы түсінік
Етістіктің райлары туралы түсінік Етістіктің райлары туралы түсінік
Етістіктің райлары туралы түсінік
Bilim All
 
ашық сабақ 4кл уразова и.а
ашық сабақ 4кл уразова и.аашық сабақ 4кл уразова и.а
ашық сабақ 4кл уразова и.а
Вспомогательный образовательный сайт
 
Болымды, болымсыз етістік
Болымды, болымсыз етістікБолымды, болымсыз етістік
Болымды, болымсыз етістік
Айбек Қуандықұлы
 
урок уразова и.а
урок уразова и.аурок уразова и.а
урок уразова и.а
Asem Sarsembayeva
 
6 сынып
6 сынып6 сынып
6 сынып
nurbolat84
 
2020ьььььььььььььььььь
2020ьььььььььььььььььь2020ьььььььььььььььььь
2020ьььььььььььььььььь
nurlan93kz
 
Microsoft word-2-78
 Microsoft word-2-78 Microsoft word-2-78
Microsoft word-2-78
Nurlan Abilhanov
 
Сөз және оның мағынасы
Сөз және оның мағынасыСөз және оның мағынасы
Сөз және оның мағынасы
Bilim All
 

Similar to 56 (1) (20)

84r4r4
84r4r484r4r4
84r4r4
 
әдептілік ашық сабақ 1
әдептілік ашық сабақ 1әдептілік ашық сабақ 1
әдептілік ашық сабақ 1
 
5 сынып 1 то сан1217641201333141
5 сынып 1 то  сан12176412013331415 сынып 1 то  сан1217641201333141
5 сынып 1 то сан1217641201333141
 
Қос сөздер
Қос сөздерҚос сөздер
Қос сөздер
 
ашық
ашықашық
ашық
 
777
777777
777
 
кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09кесебаева мөлдір ф 09
кесебаева мөлдір ф 09
 
4568
45684568
4568
 
сабақ жоспары. қазақ тілі,
сабақ жоспары. қазақ тілі,сабақ жоспары. қазақ тілі,
сабақ жоспары. қазақ тілі,
 
грамматикалық тақырыпты оқыту
грамматикалық тақырыпты оқытуграмматикалық тақырыпты оқыту
грамматикалық тақырыпты оқыту
 
фффф
фффффффф
фффф
 
Етістіктің райлары туралы түсінік
Етістіктің райлары туралы түсінік Етістіктің райлары туралы түсінік
Етістіктің райлары туралы түсінік
 
ашық сабақ 4кл уразова и.а
ашық сабақ 4кл уразова и.аашық сабақ 4кл уразова и.а
ашық сабақ 4кл уразова и.а
 
Болымды, болымсыз етістік
Болымды, болымсыз етістікБолымды, болымсыз етістік
Болымды, болымсыз етістік
 
урок уразова и.а
урок уразова и.аурок уразова и.а
урок уразова и.а
 
6 сынып
6 сынып6 сынып
6 сынып
 
2020ьььььььььььььььььь
2020ьььььььььььььььььь2020ьььььььььььььььььь
2020ьььььььььььььььььь
 
Microsoft word-2-78
 Microsoft word-2-78 Microsoft word-2-78
Microsoft word-2-78
 
9745618
97456189745618
9745618
 
Сөз және оның мағынасы
Сөз және оның мағынасыСөз және оның мағынасы
Сөз және оның мағынасы
 

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
Nurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
Nurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Nurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
Nurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
Nurlan Abilhanov
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
Nurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
Nurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
Nurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
Nurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
Nurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
Nurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
Nurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
Nurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
Nurlan Abilhanov
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
Nurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 

56 (1)

  • 1. Узденбекова Жанаргүл Кенжетайқызы Әлкей Марғұлан атындағы №40 орта мектеп Бастауыш сынып мұғалімі Астана Сабақтың түрі: ашық сабақ Пәні: қазақ тілі Сыныбы: 4 сынып Сабақтың тақырыбы: Қайталама қос сөздер САБАҚ ЖОСПАРЫ Пән Қазақ тілі 4 «Д» Уақыты 03.12.2013 ж. Тақырыбы Қайталама қос сөздер Мақсаты Қос сөздердің жасалу жолының түрлерімен таныстыру; бір түбірдің қайталануынан жасалатын сөздерді ажырата білу;. Қос сөздердің тұлғалық ерекшелігі мен жасалу жолындағы айырмашылығын таныту. Қос сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құрастыра алу дағдыларын дамыту. Эстетикалық тәрбие беру. Міндеттері  Жаттығу жұмыстарын орындата отырып, қос сөздердің бір түбірдің қайталануы арқылы жасалып, жаңа ұғым тудыратынына көз жеткізу;  оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру. Күтілетін нәтиже  топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттап, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады;  жаттығу жұмыстарын талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдау, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;  әр оқушы өз-өзіне баға береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады. Түйінді түсініктер бір түбірдің қайталануы арқылы жасалуы, жаңа ұғым беруі, бір ғана мағына беруі, бір сұраққа жауап беруі; САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ Сабақ кезеңдері, модуль Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс- әрекеті Тапсырмалар мазмұны Бағалау Ресурстар
  • 2. Ұйымдасты ру 3 мин. Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа қатысуын қадағалау. Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою. Оқушыларды топқа бөлу Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды. Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді. Стикерлер үлестіріледі. Әркім өз таңдаған сөздер туралы түсінік бере отырып, топқа бөлінеді. Бағалау критерийлері және оқушының аты-жөні жазылған кесте беріледі. Өзара критериалды бағалау өлшемдерімен танысады. Күрделі сөздер жазылған үлестірмелі карточкалар Көркем жазу 3 мин. Ауызша сұрау Дәптерге Ж ж жаңалық көркем жазу Жаңалық – сөйлем құрастыру Өзін-өзі бағалау Зерттеу жұмысы АКТ-ны пайдалану № «Ұлттық ақпараттан дыру орталығы» АҚ 5 мин. АКТ- ны пайдалана отырып топтық тапсырмаларды орындату. Тапсырманы орындау барысында топтың жұмысын қадағалау, бағыт-бағдар беру. Топта біріге отырып, талқылау. Талқылау барысында топта бір-бірін тыңдау, ортақ шешімге келу. 1-тапсырма Қос сөз дегеніміз не? Мысал, қос сөздерді жай сөздерге айналдырыңдар. 2-тапсырма Қос сөздердің біріккен сөздерден қандай айырмашылығы бар? Мысал, қос сөздер, біріккен сөздер. 3-тапсырма Қос сөздердің тілімізді байытуда қандай маңызы бар? Мысал, жеке сөздерден қос сөздер жасаңдар. 4-тапсырма Қос сөздер қалай жасалынады? Мысал, қос сөздерді жай сөздерге айналдырыңдар. (қосарлану, қайталану, күшейтпелі буын арқылы) Бірін-бірі бағалау Флипчарттар, маркерлер, түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б. Жаңа сабақ 5 мин АКТ-ны пайдалану №4293 . Қайталама қос сөздің тұлғалық ерекшелігі мен жасалу жолындағы айырмашылығын таныту. Қос сөздердің тілімізде жаңа сөз жасаудағы басты тәсіл екендігіне оқушылардың Өлеңді оқып, көшіріп жазады. Бір сөздің қайталануы арқылы екенін оқушы байқайды. Өздері ереже қорытындылайды. 1-жаттығу. Сылдыр - сылдыр, сыбдыр-сыбдыр, күрт-күрт, сырт-сырт. - - Бұл қос сөздер қалай жасалынған? Өзін-өзі бағалау Интер. тақта
  • 3. көзін жеткізу.. Мысалдар келтіріңдер. Жеке сөздермен салыстырыңдар. Оқулықпен жұмыс 10 мин. Әр топтың жұмыс жүргізу барысын бақылау, бағыт беру «Сауаттылық хатын» орындату Жеке жұмыс Оқушылар тақтаға тізбектей орындайды. 3-жаттығуды диктант түрінде орындайды. Тыныс белгісін қояды. Өзін-өзі тексереді. 2-жаттығу. Ауызша орындайды. Сөз тіркестері мен қос сөздердің мағынасын салыстырады. Өзгеру себебі неде? 3-жаттығу. Сөйлемдерді оқып, қайталама қос сөздердің астын сыз. 1 топ. Мағынасын түсіндір, жасалу жолына назар аудар 3 топ. Қос сөздер қандай сөздердің қайталануынан жасалынып тұр? 4 топ. Қос сөздердің біріккен сөздерден қандай айырмашылығы бар? 2 топ: басқа үй жануарларын қалай шақырады? Қандай қос сөздерді қолдандың? 6-жаттығу. Қос сөзерді мағынасына қарай топтастыру. ауызша Өзін-өзі бағалау Өзін-өзі бағалау Топтың бағалауы Флипчарттар, маркерлер, түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б. Шығармаш ылықпен жұмыс 10 мин. Әр топқа өз бетінше берілген сурет бойынша қос сөздерді пайдаланып , мәтін, өлең құрастыруды тапсырады. Оқушыларды шығармашы- лықпен жұмыс істеуге баулиды. Оқушылардың жұмыстарын қадағалайды, жетекшілік жасайды. Топтық жұмысқа даярланады. Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыстанады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді. 5-жаттығу. Өлеңді оқиды. Қос сөздерді табады. 1-2 топ. Сурет бойынша қос сөздерді пайдаланып қыс көрінісін суретте. 3-4 топ. Сурет бойынша қос сөздерді пайдаланып өлең құрастыр.. Топтың бағалауы Флипчарттар, маркерлер, түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.
  • 4. ІҮ Сабақты қорытынды лау 5 мин. Акт №4292 Бүгінгі сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау, үйге тапсырма беріледі. Уақыты: 5 минут Тест тапсырмасын орындату Әр топ оқушыларын өзара бағалау парағы арқылы бағалату. (қалыптастырушы баға) «Бүгінгі сабақтан алған әсерім...» рефлексия жазу Үйге тапсырма: 6-жаттығу.73- бет Оқу құралдары 4 мин. Кері байланыс (оқушылар рефлексиясы) Бүгін мен не үйрендім? Маған не ұнады/ұнамады? Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің... Қос сөздер Сөздердің қосарланып немесе қайталанып айтылуынан жасалған сөздер. Қайталама қос сөздер Қосарлама қос сөздер Бір түбірдің қайталануынан жасалған сөздер. Екі түбірден қосарланып жасалған қос сөздер. Мысалы: айғыз – айғыз, әлсін – әлсін, түрлі – түрлі, кір- кір және т. б. Мысалы: сарт – сұрт, құлын – тай, киім – кешек, жауын –шашын және т.б.  Қайталама қос сөз – сыңары бір түбірден жасалатын сөздер.  Қосарлама қос сөздер – сыңары әр түрлі түбірден жасалатын қос сөздер. Қайталама қос сөздің 4 жасалу жолы бар. Олар: Қосарлама қос сөздің 5 жасалу жолы бар. Олар:
  • 5.  Қосымшасыз бір түбірдің қайталануынан жасалады. Мысалы: үлкен – үлкен, қора – қора, қарқ – құрқ, ұсақ – ұсақ .  Қосымшалы түбірдің қайталуынан жасалады. Мысалы: бара – бара, айтып- айтып, орынды -орынсыз. көзбе – көз, он –ондап.  Түбірден бір сыңары дыбыстық өзгеріске ұшырап жасалады. Мысалы: кісі- місі, қағаз – мағаз, шай – пай, тас –мас, нан – пан, сатыр – сұтыр, қалт –құлт, тіс – міс, салдыр – гүлдір, мәре –сіре, қараң – құраң, салды- гүлдір.  Бір сыңары ықшамдалып жасалады. Мысалы: теп – тегіс, ап –ащы, сұп – сұр және т.б.  Сыңары синонимдес болып келеді. Мысалы: зере – құт, ашу – ыза, дос – жар, тәлім – тәрбие, ыдыс – аяқ, етек – жең, өнім – білім, төсек- орын.  Сыңарлары анонимдес болып келеді. Мысалы: оңды – солды, әрі – бері, ірілі – ұсақты, үлкенді – кішілі, ес –түс, қауіп – қатер, ілгері – кейін және т.б.  Бір сыңары мағынасыз болып келеді. Мысалы: арық – тұрық, көйлек – көншік, киім – кешек, жоқ – жітік.  Екі сыңары да мағынасыз болып келеді. Мысалы: анда – санда, ығы – жығы, әңгі –тәңгі, ту –талақай, алба – жұлба, тым – тырақай.  Сыңары әр түрлі сөздер болып келеді. ғылыми – көпшілік, саяси –әлеуметтік, этно – мәдени және т.б.